Телеграф

Запросувањето се случило во градот на љубовта, Париз, а познатата пејачка радосната вест ја сподели на својот профил на Инстаграм Конечно се случи и тоа, нашата најпозната пејачка Каролина Гочева
сите 54 | | | веќе видена

Ова лето Саша ќе грми на плажите и ќе „крши“ многу вратови Српскиот пејач Саша Ковачевиќ и онака веќе познат по своето мускулесто тело кое и тоа како го покажува во своите спотови се надмина себеси. Тој на Инстаграм објави фотографија од теретана по вежбањето и можеме да заклучиме дека се навежбал и повеќе од доволно, тој како да не излегувал од вежбална. Ова лето Саша ќе грми на плажите и ќе „крши“ многу вратови. Дали сте подготвени да го видите тоа тело ремек- дело? Workout!
сите 7 | | | веќе видена

Големи два бода за Македонија во 3. коло од квалификациите за Европското првенство во Хрватска Македонија успеа да го надигра Исланд во 3. коло од квалификациите за Европското првенство во Хрватска и на тој начин да се позиционира на првото место во групата. Одличната игра од сите момци беше крунисана со триумф од пет гола и конечни 30:25. Во текот на целата средба желбата и мотивот не изостанаа и беше јасно дека Македонија знае што сака на овој дуел така што ова беше само круна на она што денеска беше сработено. После добро завршената работа во првото полувреме коешто Македонија го доби со 15:13, дојде до мала криза. Исланд внесе новини во нападот и почна да игра повеќе на десната страна, а Карасон успеа да пробие низ одбраната. Две исклучувања овозможија противникот да дојде до шанса за израмнување, па дури имаше и 4-5 минути во кои беше во предност. Ваквата игра траеше десет минути, а тогаш со играч помалку беа постигнати два гола и беше вратена предноста на 19:18. Тука одново се свртеа работите и ...
сите 122 | | | веќе видена

Вкупно 86.100 Мароканци станале Европејци, при што 88 проценти од нив го избрале италијанското, шпанското или француското државјанство Државјани на некоја од земјите членки на Европската унија, во 2015 година, главно станале Мароканците (10,2 отсто), Албанците (4,2 отсто) и Турците
сите 6 | | | веќе видена

Позитивни моменти во играта на Македонија и резултат кој дава надежи на дуелот против Исланд Македонија го доби првото полувреме против Исланд со 15:13 и на одмор замина со убава предност која лесно можеше да биде и плус четири доколку не беше направена грешка во последните секунди од полувремето. Сепак, и покрај таквата ситуација јасно е дека Македонија игра подобро од својот противник и со далеку поголем мотив. Сите момци коишто се во составот на Раул Гонзалез го дадоа максимумот во првите 30 минути така што на овој дуел работите одат во позитивен правец. Репрезентативците на Македонија тргнаа силно кон голот на противникот и постојано ја зголемуваа предноста. Најголемата разлика беше четири гола и се функционираше добро. Особено квалитетно беше во одбраната каде што на моменти Исланд не успеваше да дојде до можност да упати удар. Борко Ристовски со седум интервенции беше столбот, а иако прими 13 гола впечатокот е добар. Ова беше прво полувреме во кое Кире Лазаров одигра во двата правци цели 30 минути. ...
сите 123 | | | веќе видена

Прекинот во водоснабдувањето е поради вградување на затворач (шибер) на водоводна мрежа Прекинато водоснабдување утре од 8 часот до завршување на интервенцијата ќе имаат корисниците од населбата Шуто Оризари. Како што соопшти РЦУК Скопје по известување од ЈП Водовод и канализација, прекинот во водоснабдувањето е поради вградување на затворач
сите 12 | | | веќе видена

Утре од 11 до 12 и 30 часот во Полициска станица Кисела Вода ќе може да се подигне медиумската опрема која остана во просториите на Парламентот по инцидентот кој се случи минатиот четврток Од Министерството за внатрешни работи стигна известување за подигнување на опремата на медиумите која остана во просториите на Собранието на РМ, по упадот кој се случи на 27 април. „Ги известуваме сите медиуми дека опремата која беше оставена во Собранието на Република Македонија на 27.04.2017 година ќе можат да ја подигнат утре на 05.05.2017 година
сите 12 | | | веќе видена

Оние што ја сакаат оваа песна ни се чини дека по оваа преработка уште повеќе ќе се навратат на овие прекрасни стихови за заљубени души кои изгубиле некого Експертот за балади, младиот пејач Филип Божиновски
сите 8 | | | веќе видена

Според Шиндлер, Македонија треба што поскоро да добие покана за членство во Европската Унија и во НАТО, како и значителна финансиска помош од Западот. Но овие потези тој не ги нагласува како превентива за спречување на црните сценарија што и се закануваат на нашата држава Идејата за формирање „Голема Албанија“ е реалност и подобро е таа да се реализира преку мирен пат. Најголем губитник во тој процес е Македонија, пишува Џон Шиндлер, поранешен аналитичар на Националната безбедносна агенција на САД
сите 21 | | | веќе видена

Високото признание на добитниците годинава им беше врачено во просториите на Македонската академија на науките и уметностите наместо во Собранието на Република Македонија Д-р Ванчо Спиров за делото „Форензичка ДНК - анализа на забите“ , проф. д-р Трајче Стафилов и д-р Роберт Шајн за „Геохемиски атлас на Република Македонија“ и проф. д-р Јасна Котевска за делото „Киркегард за консумеризмот
сите 19 | | | веќе видена

Меланомот е најтешкиот облик на карцином на кожа и со најголема смртност од сите кожни малигни болести. Меланомот е отпорен на зрачење, а хемотерапијата има ограничена улога во неговото лекување, па за да се има добра прогноза неопходна е навремено дијагностицирање Кај околу 50 отсто од луѓето во текот на животот барем еднаш се развила некоја претканцерогена промена на кожата, a истражувањата покажуваат дека 70 отсто од луѓето не ги препознаваат предупредувачките знаци . Меланомот е најтешкиот облик на карцином на кожа и со најголема смртност од сите кожни малигни болести . Потекнува од клетките наречени меланоцити. Меланомот е отпорен на зрачење, а хемотерапијата има ограничена улога во неговото лекување , па за да се има добра прогноза неопходна е навремено дијагностицирање, објаснува доц. д-р Андреј Петров, дерматовенеролог во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. За важноста од превентивни прегледи за карцином на кожата во Македонија, најдобро зборуваат статистиките. Нашата земја е на самиот врв во ...
сите 6 | | | веќе видена

Немилиот настан се случил во село Бојане околу 00:40 часот додека Н.З. се движел кон својот дом. Непознатото машко лице што пукало возело „ауди“ Непознато машко лице доцна синоќа пукало кон возило во движење со кое управувал Н.З.
сите 3 | | | веќе видена

Во еден момент домаќинот ја напуштил собата, по што М.Н. го зел неговиот пиштол, кој бил оставен на видно место, испукал еден куршум во правец на својата сопруга Б.Н. и ја ранил во пределот на левата нога Скопјанец си ја застрелал сопругата во куќата на нивен пријател каде што биле на гости. За среќа, жената преживеала, а била ранета во нога. Според информациите на МВР, вчера околу 21.40 часот во Скопје на ул. „Лука Геров 1“, Општина Ѓорче Петров, во куќата на Д.Ѓ.
сите 7 | | | веќе видена

„Каин“ за неколку месеци го објавува својот прв студиски албум, насловен „Под ова сонце ладно е“, па на „Д фестивал“ ќе имаме можност да го чуеме ова музичко остварување и во живо. Албумот е стилски плурализам, односно содржи елементи на инди, етно, прогресив, рокенрол, зачинето со еден препознатлив каиновски шмек Нови музички имиња ги потврдија своите настапи на годинешното издание на „Д фестивал“ во Дојран, кој ќе се одржува од 14 до 16 јули. Македонската публика ќе има можност да ужива во неповторливиот Кирил Џајковски, САРС
сите 11 | | | веќе видена

За изборот на Борисов гласаа 133 пратеници, додека 100 се изјаснија против Бугарското Народно собрание денеска го избра лидерот на партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), Бојко Борисов, за нов премиер на Бугарија, јави БТА. За изборот на Борисов гласаа 133 пратеници, додека 100 се изјаснија против. Попладнево собранието треба да гласа и за избор на владата на Борисов, која ќе има четворица вицепремиери и 18 министри. Во своето обраќање пред пратениците пред изборот, Борисов изјави дека по волја на бугарскиот народ ГЕРБ и коалицијата „Обединети патриоти“
сите 29 | | | веќе видена

Целта не е само сеќавање на култните филмови, туку станува збор за еден поширок културен феномен Денешниот ден, 4 мај, се прославува како Ден на познатата филмска франшиза „Војна на ѕвездите“. Низ целиот свет љубителите на филмскиот серијал го одбележуваат овој ден на најразлични начини, а првпат е прославен пред точно 6 години. Целта не е само сеќавање на култните филмови, туку станува збор за еден поширок културен феномен кој обожавателите низ светот го одбележуваат токму денес. Влијанието што филмовите на Џорџ Лукас го извршија врз популарната култура е неспорно. Филмската класика премиерно е прикажана во далечната 1977 година и до денес постави многу рекорди . Станува збор за еден од најуспешните филмски проекти на сите времиња, но во овој случај заработката е најмалку важна, колку и некои луѓе да го оспоруваат тоа. „Војна на ѕвездите“ првенствено е технички пробив кој изврши влијание врз голем број филмови снимени во последните 40 години. Се работи за специјалните ефекти и имагинацијата кои низ годините ...
сите 13 | | | веќе видена

Двајца браќа од селото Василево, Струмичко, со лопата и мотика нападнале соселанец. Повредениот е во животна опасност, а напаѓачите се приведени Четириесет и едногодишен жител на струмичкото село Василево се бори за живот во Ургентниот центар во Скопје откако вчера бил нападнат од двајца браќа, негови соселани. Од полицијата информираат дека на нападот му претходела расправија со браќата Ѕ.А. (36) и М.А.
сите 13 | | | веќе видена

Јосифов изминатиот период беше стациониран во еден од најпознатите објекти за презентација на уметноста во Чикаго. Тој од 19 до 29 април пред американската публика го претстави „Континуум“, кој премиерно беше прикажан во Скопје на 14 декември 2016 година По успешното десетдневно прикажување на мултимедијалниот проект „Континуум“ во Дефибрилатор-центар во Чикаго, САД, Игор Јосифов продолжува на 13 мај за Сан Франциско. Домаќини на проектот во Сан Франциско ќе бидат „InSpace Curatorial“, платформа која се залага за промоција на современа и визуелна уметност. Јосифов изминатиот период беше стациониран во еден од најпознатите објекти за презентација на уметноста во Чикаго. Тој од 19 до 29 април пред американската публика го претстави „Континуум“, кој премиерно беше прикажан во Скопје на 14 декември 2016 година. „Континуум“ доби и патувачки карактер низ неколку градови во Македонија
сите 12 | | | веќе видена

Филиграните се изработени од компресирана хартија со срмен конец – во сребрени и златни варијации, декорирани со мониста и оригинални охридски бисери Во Културно–информативниот центар на Р. Македонија во Софија
сите 9 | | | веќе видена

Говорот остана запаметен и за него се зборува и ден-денес На денешен ден пред 37 години почина доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија, Јосип Броз Тито
сите 35 | | | веќе видена

next