Телеграф

Годинава жителите на оваа општина ќе можат да купат 1.111 нови велосипеди Од денеска Општина Центар почнува со годинешниот циклус од проектот „Цел Центар на точак“. Годинава Центар ќе субвенционира средства за купување нови 1.111 велосипеди . - Со тоа се реализира поставената цел, според која, за четири години вакви субвенции ќе добијат повеќе од 4.000 центарци, овозможувајќи им поздрав живот, поздрава животна средина и помал сообраќаен метеж - велат од Општина Центар. Од буџетот на Општината за оваа намена се одвоени 2 милиона и 800 илјади денари. Општина Центар ќе субвенционира 30 проценти од цената за купување нов велосипед, но најмногу до 3.000 денари. Секој полнолетен жител на Општина Центар што ќе купи велосипед од денеска, потребно е да достави барање за субвенционирање за купен производ
сите 28 | | | веќе видена

Фестивалот, кој ќе се одржува до сабота, има отворен карактер и сите заинтересирани ќе може да учествуваат на стручните предавања, презентации, работилници за деца и за возрасни и на форум посветен за директно здружување на дизајнерските уметнички заедници со бизнис-секторот Под мотото „Креирај, кокреирај“ (Do Create! Co Create!) вечерва во Младинскиот културен центар ќе почне шестиот фестивал за креативни индустрии „Скопје Креатива 2017“. Покровител и годинава е Град Скопје, а организатор Конгресниот центар „Александар Македонски“ од Скопје. Фестивалот, кој ќе се одржува до сабота, има отворен карактер и сите заинтересирани ќе може да учествуваат на стручните предавања, презентации, работилници за деца и за возрасни и на форум посветен за директно здружување на дизајнерските уметнички заедници со бизнис секторот. Публиката ќе може да ги погледне проектите „Виртоскоп“ на Газменд Ајруловски, работилницата за деца „Мириса на дожд“
сите 24 | | | веќе видена

Грчкиот министер за надворешни работи истакна дека живееме во ера во која се бара голема почит кон границите Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас синоќа упати предупредување против оние што „размислуваат и сонуваат за дестабилизација на Балканот“ и менување на границите . - Грција, а исто така и нашиот северен сосед, цврсто ја застапува стабилноста во регионот. Ние имаме цврст став за унитарноста на Македонија, ние сме единствените што дури ни денес не се мешаат во нејзините внатрешни работи и ние ќе го браниме нејзиното постоење - изјави тој. Според Коѕиас, „сега сме во ера кога има стабилност, која бара стабилност во меѓународните правила и во спроведувањето на меѓународните односи, но пред сè, бара голема почит кон границите“, јави грчката државна новинска агенција АНА-МПА. Шефот на грчката дипломатија ова, меѓу другото, го изјави во говор на презентација на книгата на поранешниот министер на ПАСОК, Никос Сифунакис, за историјата на грчката заедница на турските острови Ѓукчеада (на грчки ...
сите 88 | | | веќе видена

Своевремено со нивното признание како земјотрес ги стресоа светските медиуми Јулија Волкова и Лена Катина станаа главни женски протагонисти на музичкиот канал Ем-ти-ви и предизвикаа огромно медиумско внимание кога во 2002 година се појавија на сцената како прв лезбиски пар со хитот „All the Things She Said“ . Тие како лезбијки ја претставија Русија и на „Евровизија“, а на сцената дури и се бакнаа, но подоцна се покажа дека сето тоа било само шоу за јавноста. Откако дуото се распадна, Лена Катина јавно покажа дека сака мажи. Таа се омажи за Србинот Саша Кузмановиќ, со кого го има синот Александар. A post shared by Lena Katina
сите 8 | | | веќе видена

Делегација на Владата на Република Македонија по повод смртта на Делчев ќе положи цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во Скопје Во Македонија денеска се одбележуваат 114 години од смртта на револуционерот Гоце Делчев, кој на денешен ден во 1903 бил убиен од турската војска во селото Баница, на пат кон Сер . Делегација на Владата на Република Македонија по повод смртта на Делчев ќе положи цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во Скопје, а потоа и пред споменикот на Делчев на плоштадот „Македонија“. Во Македонската академија на науките и уметностите денеска напладне ќе биде доделена државната награда „Гоце Делчев“ за 2017 година за особено значајни остварувања од интерес за Република Македонија во областа на науката. Визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола . Се школувал во гимназијата во Солун и на Воената академија во Софија. Учителствувал во Штип, а ...
сите 57 | | | веќе видена

Екипите кои ги имаат првите четири позиции на табелата останаа без триумф во 31. коло Екипата на Вардар ремизираше на гостувањето во Штип и тоа со голот кој Џигаури го постигна во судиското продолжение додека Шкендија се врати од гостувањето кај Победа без бодови. Со ова Вардар уште повеќе се доближи до титулата така што до крајот му е потребно само на уште еден дуел да остане непоразен или Шкендија да не победи и да ја завери круната. Со оглед на тоа што полека станува сè јасно во битката за местата во Европа останува да се види како ќе финишира сезоната и кој ќе успее да обезбеди опстанок. Денешните резултати можеби делуваат како изненадување, но главно сè мина во рамките на очекуваното, а со оглед на тоа што во Шкендија полека се подготвуваат за Купот на Македонија не е изненадување што денеска беа поразени. Инаку, дербито го играа Работнички и Пелистер, но таму немаше победник. ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА РЕЗУЛТАТИ ОД 31. КОЛО БРЕГАЛНИЦА - ВАРДАР 3:3 Здравков 35’(п), 60’(п), Наумов 79’ - Велковски 10’, Блажевски ...
сите 89 | | | веќе видена

Јас како граѓанка никаде и никогаш не сум имала шанса и можност да издебатирам и да одлучам, во Собранието на РМ, од пратениците, па згора, ни помалку-повеќе, од претседателот на Собранието, кој како „прв меѓу еднаквите„, не преставува сите, да се употребува било кое друго знаме, па и тоа да е на некоја од етничките заедници, а не знаме на друга држава, освен официјалното државно знаме како знаме за сите нас, пишува Ристова – Астеруд Ах, човек на ништо да не може да се израдува и за ништо да не може да му олесни во оваа земја! Ах, Талат, Талат, кое разочарување, ова со знамињата во Кабинетот на Претседател на Собранието на РМ е ок?! Навистина?! Со оглед на сè и после сè?! Ама, ова како „ми се може“, така?!, пишува на Фејсбук поранешната пратеничка од СДСМ, Каролина Ристова - Астеруд. - Впрочем, во целава наша „атмосфера“ изгледа само утврдивме дека само ДПМНЕ, македонскиот национализам и национал-шовинизам се зло, но истите феномени кај ДУИ, другиот албански политички фактор, кај Албанците воопшто, се баш ...
сите 23 | | | веќе видена

Кураторот на фестивалот Иван Мирковски истакна дека мотото на фестивалот „Креирај и кокреирај“ треба да генерира предизвици и да создаде нови методолошки пристапи кон самиот процес на соработка Под мотото „Креирај и кокреирај“ (Do Create! Co Create!), од утре до сабота во Младинскиот културен центар ќе се одржува шестиот фестивал за креативни индустрии „Скопје Креатива 2017“. Покровител и годинава е Град Скопје, а организатор Конгресниот центар „Александар Македонски“ од Скопје. Директорката на Конгресниот центар „Александар Македонски“ Вера Бошковска на денешната прес-конференција информира дека има се поголем интерес кај пријавените учесници и гости за овој фестивал. Изрази надеж дека годинава ќе успеат да ја остварат својата цел - да ги вмрежат сите креативци и да се искористат потенцијалите на главниот град. Кураторот на фестивалот Иван Мирковски истакна дека мотото на фестивалот „Креирај и кокреирај“ треба да генерира предизвици и да создаде нови методолошки пристапи кон самиот процес на соработка. ...
сите 39 | | | веќе видена

Тој што сам се пријавил е на возраст од 40 години, а неговите иницијали се В.Т. Неговиот напад бил регистриран на една од снимките што беа објавени во домашните медиуми Еден од напаѓачите, кој во четвртокот за време на нередите во Собрание ја удрил пратеничката на СДСМ, Радмила Шекеринска, сам се пријавил во полициската станица во Кисела Вода . Како што пренесе „Телма“, се работело за лице кое со лакт ја нападнало Шекеринска во салата за прес-конференции во Собранието. Тој што сам се пријавил е на возраст од 40 години, а неговите иницијали се В.Т. Неговиот напад бил регистриран на една од снимките што беа објавени во домашните медиуми . На снимките се регистрирани најмалку уште две лица кои ја напаѓаат Шекеринска. Еден од нив ја удира со статив по глава, додека другиот, постар маж, ја повлекува силно за косата. Засега нема официјални информации дали некој од оние што се приведени досега за извршените насилства се токму лицата што ја нападнаа Шекеринска. Од МВР денеска информираа дека полицијата трага по уште ...
сите 14 | | | веќе видена

Познатата пејачка има со што да се пофали и ова лето Отсега може да ја прогласиме познатата пејачка Викторија Лоба за најзгодна „риба“ на естрадата за ова лето. Тоа најдобро се гледа по фотографиите што таа ги објавува на социјалните мрежи. Иако има уште неколку недели до официјалниот старт на летната сезона, атрактивната пејачка веќе уживаше на сончевите зраци кај нашиот јужен сосед . Покрај тоа, Лоба покажа совршено извајано тело... A post shared by L О B А ❤️
сите 8 | | | веќе видена

Од МВР информираат дека полицијата трага по уште осум лица. Досега од 12 приведени за шест е изречена мерка притвор во траење од по осум дена, за едно лице мерка домашен притвор, а за две лица мерка претпазливост Уште четири лица вчера беа приведени во врска со нередите во Собранието што се случија минатиот четврток кога беа повредени десетина лица, меѓу кои и пратеници. Еден сам се пријавил во полиција. „Синоќа се приведени уште три лица - В.Н.(45), Д.П.(33) и В.Ц.(33) сите од Скопје, кои се сомничат за извршени кривични дела учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејствие и учество во толпа што ќе изврши кривично дело. Притоа од страна на судија на претходна постапка на В.Н. веќе му е изречена мерка притвор во траење од осум дена“, соопшти денеска МВР. Исто така, синоќа во полициската станица во Кисела Вода сам се пријавил В.Т.
сите 183 | | | веќе видена

Очигледно гените си го направиле своето... Иако има 51 година , многумина ја сметаат некогашната манекенка и актерка Синди Крафорд за една од најубавите жени на светот. Таа преубава жена денес е горда, не поради својот, туку поради изгледот на нејзиниот син Присли Гарбер. - Мојата душа во сино на првиот „Met Ball“ - напишала на фотографијата што ја објавила на социјалните мрежи. My baby in blue at his first Met Ball!
| | веќе видена

Атрактивната Словенка конечно јавно покажа дека не е задоволна од односот на нејзиниот сопруг Првата дама на САД, Меланија Трамп, е во центарот на вниманието што и да направи. Будното око на критичарите, како и јавноста во САД, ништо не пропушта, па така оваа недела беше забележано нешто невообичаено на официјалниот твитер-профил на г-ѓа Трамп што потоа предизвика многубројни шпекулации . Имено, корисникот Енди Острој во една од своите пораки на Твитер напишал: „Се чини дека единствениот ѕид кој Доналд Трамп го изгради е оној меѓу него и првата дама, Меланија“ . Во прилог на својот твит тој ја поставил и познатата снимка на која Меланија го менува расположението откако Доналд ќе и се обрати во текот на инаугурацијата. Seems the only #Wall @realDonaldTrump 's built is the one between him and @FLOTUS #Melania #trump pic.twitter.com/XiNd2jiLUF — Andy Ostroy (@AndyOstroy) May 3, 2017 Првата дама не само што ја видела оваа објава туку, исто така, притиснала и „лајк“ на истата, а ваквата нејзина постапка ...
сите 17 | | | веќе видена

Путинките одат како алва На интернет-продавниците се појави новата колекција на женска гардероба инспирирана од љубовта на Русинките кон нивниот претседател Владимир Путин. Маичките со ликот на Путин и картата на Русија на разголените гради чинат 20 долари и се продаваат како алва . Погледнете ја целата колекција. Show your... cleavage with these Putin tees
сите 18 | | | веќе видена

За тоа сведочат и фотографиите што Телеграф.мк ги направи пред неколку дена, а сувите брегови најдобро ја отсликуваат реалната ситуација на Мавровското Езеро Речиси секоја година се случува нивото на Мавровското Езеро да се намали за неколку метри, но како што велат тамошните жители, оваа година тоа е намалено помеѓу 50 и 100 метри. За тоа сведочат и фотографиите што Телеграф.мк ги направи пред неколку дена, а сувите брегови најдобро ја отсликуваат реалната ситуација на Мавровското Езеро. Новосоздаденото езеро поплавило 1.370 хектари земјиште во тогашното Мавровско Поле, претежно ливади, и акумулира околу 357 милиони кубни метри вода. Мавровското Езеро е долго 10 км, а широко од 5 до 3 км. Најголемата длабочина од 50 м ја достигнува во близина на браната која е висока 54 м, долга 210 м, а широка 5м. Во основата браната е широка 286 м и во неа се вградени 705.000 м³ материјал. Денес езерото, освен од помалите притоки, со вода се полни и од реката Радика. Канализираните води на оваа река се користат за ...
сите 5 | | | веќе видена

Со цел да се утврдат можностите за унапредување на процесот на социјална инклузија, социјална кохезија, како и заштита на лицата со посебни потреби од дискриминација, експерти од владиниот и невладиниот сектор ќе земат учество на конференцијата Голема национална конференција за лицата со посебни потреби во Македонија ќе се одржи в петок, 5 мај, во хотелот „Порта“ во Скопје со почеток во 12 часот. Со цел да се утврдат можностите за унапредување на процесот на социјална инклузија, социјална кохезија, како и заштита на лицата со посебни потреби од дискриминација, експерти од владиниот и невладиниот сектор ќе земат учество на конференцијата која го носи името: „Унапредување на механизмите за спречување и заштита од дискриминација на лицата со посебни потреби во Македонија“. Националната конференција е во организација на Фондацијата за одржлив економски развој ПРЕДА Плус во соработка со Здружението на студенти и младинци со хендикеп, а се организира како заокружување на проектот „Градење капацитети на организации ...
сите 27 | | | веќе видена

Станува збор за комплетно нова песна, авторско дело на веќе проверената екипа - Панчо и Лазар Цветкоски, додека видеото е во реализација на Даниел Јовески, со кого на Панчо и Андреј ова им е прва соработка Во пресрет на славеничкиот концерт на аренби-двоецот ДНК, закажан на 12 мај во „Метрополис арената“, денес премиерно на јавноста и го претставуваме видеото за новата песна со наслов „Невозможна мисија“. Станува збор за комплетно нова песна, авторско дело на веќе проверената екипа - Панчо и Лазар Цветкоски, додека видеото е во реализација на Даниел Јовески, со кого на Панчо и Андреј ова им е прва соработка. Сцените во видеото се снимани на неколку интересни локации во Охрид и во неговата околина, поточно во ексклузивниот угостителски објект „Мистер Ај“ и во селото Лакочереј. Приказната, пак, е битка за љубовта на убавата девојка, која ја водат сиромавиот селанец (Панчо) и богатиот бизнисмен (Андреј). Селанецот, кој безрезервно се вљубува во девојката, решава да ја продаде својата нива, единствениот извор на ...
сите 9 | | | веќе видена

Никола Шиндре, млад битолчанец, вчера побара помош за лекување на неговата мајка, еден од повеќето случаи со рак во неговото семејство Мајката на Никола Шиндре, битолскиот активист кој вчера упати апел за помош за лекување, воопшто не поднела барање до Фондот за здравствено осигурување
сите 3 | | | веќе видена

Вујадин Станојковиќ има добар состав за двете контроли што Македонија ќе ги одигра во мај Репрезентацијата на Македонија до 19 години на 9 и 11 мај ќе ги одмери силите со селекцијата на Бугарија. Двата меча ќе се одиграат во Скопје, а селекторот Вујадин Станојковиќ во составот ќе има и играчи што веќе имаат настапи и за сениорската и за младинската репрезентација. Тој ги повика Дарко Чурлинов (дебитираше за сениорскиот состав против Белорусија) и Елиф Елмас (веќе има играно за селекцијата до 21 година). Во тимот се најдоа следните фудбалери: ГОЛМАНИ: Христијан Стевковски (ФК Скопје), Благојче Иванов (ФК Металург). ОДБРАНА: Руфати Агрон (ФК Локомотива Загреб), Митров Антонио (ФК Црвена Звезда); Филип Антовски (ФК Вардар), Тодороски Тодор (ФК Вардар), Ристовски Кирил (ФК Работнички), Маневски Михаил (Академија Пандев). СРЕДЕН РЕД: Бојан Миовски (ФК Брегалница, Јани Атнасов (ФК Академија Пандев), Дарко Чурлинов (ФК Келн), Фазлагиќ Енис (ФК Шкендија), Филип Стојчевски (ФК Вардар), Елиф Елмас (ФК Работнички), ...
сите 6 | | | веќе видена

Атрактивната актерка и во својата втора професија е вистински мајстор Шенон Елизабет, односно фаталната Надја од популарниот филм „Американска пита“, која го задоволи Џим и беше сексуална фантазија на милиони тинејџери од целиот свет, својата некогашна страст ја претвори во нова кариера. По „Американска пита“ таа одигра и неколку помали улоги, но нејзиното најголемо хоби е играњето покер . Всушност, толку добро и оди со оваа игра, што пред неколку години се пласира во полуфиналето на натпреварот „National Heads-up Poker Championship“, кој се емитува на каналот Ен-би-си . „Покерот е мојата најголема страст и моја втора професија“, рече таа во една пригода, а освен како покер-играч, Шенон е позната и како активист за правата на животните и ги промовира веганството и здравиот начин на живот. A post shared by SHANNON ELIZABETH [OFFICIAL]
| | веќе видена

next