Телеграф

Французите јасно го отфрлија национализмот, популизмот и изолацијата на нивната земја. Повеќето избирачи одлучија дека сакаат претседател што ќе претставува модерна и отворена Франција, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка Светските лидери ја поздравија победата на лидерот на центристичката партија Напред (ЕМ), Еманеул Макрон, кој е избран за нов претседател на Франција со освоени 66,06 отсто од гласовите на вчерашниот втор круг од претседателските избори. Британската премиерка Тереза Меј меѓу првите упати честитки за победата на Макрон на француските претседателски избори. - Франција е еден од нашите најблиски сојузници и ние со нетрпение очекуваме да работиме со новиот претседател по бројни заеднички приоритети, стои во соопштението на Меј. Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јунер на неговиот Твитер налог напиша „Среќен сум што Французите ја избраа европската иднина“, додека претседателот на Европскиот совет Доналд Туск ја поздрави одлуката на француските гласачи во корист на „слободата, ...
сите 154 | | | веќе видена

Ракометарите одиграа добар дуел, но не ја искористија шансата конечно да го совладаат противникот на негов терен Репрезентацијата на Македонија загуби на гостувањето во Рејкјавик каде што според играта заслужи барем бод. Со 30:29 Исланд дојде до триумф, но останува фактот дека во меѓусебниот дуел Македонија е подобра од Исланѓаните, а тоа може да игра клучна игра на крајот од квалификациите. Играњето без голман кога имаше исклучен играч го чинеше скапо составот на Македонија бидејќи беа примени дури три гола од далечина. На крајот мораше да се брка и резултат бидејќи Исланд користејќи ги грешките кога голот беше празен казнуваше и на тој начин подоцна немаше можност да се фати приклучок. Дури во финишот од средбата беше неутрализирана разликата од четири гола, но тоа не беше доволно бидејќи на 30 секунди до крајот Македонија намали на 29:30. Последниот напад беше За Исланд, но немаше погодок така што Исланд ја доби победата и двата бода, а Македонија може да жали што на овој меч не дојде до подобар резултат ...
сите 52 | | | веќе видена

- Вечерва се отвора една нова страница од нашата долга историја. Сакам таа да биде (страница) на повторно пронајдена надеж и обновена доверба, рече тој Во своето прво обраќање до нацијата, откако денеска беше избран за нов претседтаел на Франција, Емануел Макрон ги повика „сите Французи дека ги штитат најранливите меѓу нив“. - Вие избравте да ми ја дадете вашата доверба и јас ви ја изразувам мојата длабока благодарност, рече новиот француски претседател говореќи од неговиот изборен штаб. Тој притоа нагласи дека чувствува „чест и одговорност“. - Ви благодарам од срце. Јас нема да ве заборавам, рече Макрон. - Сакам вечерва да испратам републикански поздрав до мојот противник г-ѓа Ле Пен. Ги знам поделбите на нашата земја, кои ги доведоа некои до екстремно гласање. Моја е одговорноста да ги слушнам, посебно заштитувајќи ги најранливите, рече новиот француски претседател. Тој пораќа дека вечерва им се обраќа на „сите, на целиот народ на Франција“. - Вечерва се отвора една нова страница од нашата долга историја. ...
сите 242 | | | веќе видена

Кошаркарите на МЗТ Скопје успеаја да се изборат за втора победа во полуфиналето и на следниот меч пред своја публика одат по финале Екипата на МЗТ Скопје која ја брани титулата во првенството на Македонија во кошарка дојде до победа и на гостувањето во Куманово со 93:88 во меч во кој наиде на силен отпор од домашните. Гостите од Скопје ја добија првата четвртина со 25:18, а потоа во следните десет минути кумановци вратија и дојдоа со 31:23 со што на одмор имаа кош предност од 49:48. Во продолжение МЗТ Скопје успеа да ја добие третата четвртина со пет поени разлика (24:19), а потоа и последниот период со минимални 21:20. На тој начин МЗТ Скопје поведе со 2:0 и сега во третиот меч на свој терен ќе се бори за третата победа која носи во финалето. Денеска прв стрелец на МЗТ Скопје беше Клоф со 25 коша, додека зад него според поените останаа: Дреновац (18), Тејмс (15), Лалиќ (15), Мијатовиќ (10), Ѓуроски (6) и Мекиќ (4). Кај домашните Караџовски со 24 и Јанески со 23 беа најпрецизните. Другите кошеви ги ...
сите 93 | | | веќе видена

Освојувачот на Купот на Македонија има голема предност против тимот од Градскиот парк Откако синоќа во продолжението од прекинатиот натпревар, Карпош Соколи успеа да го совлада Работнички на гостински терен, денеска го направи истото и на свој со 90:79. На тој начин освојувачот на Купот дојде до предност од 2:0 против тимот од Градски парк и ќе има три меча за да го добие полуфиналето. Соколи водеа од првата минута и постојано имаа контрола така што Работнички беше немоќен. После првите десет минути резултатот беше 26:18, а втората четвртина беше добиена со 26:24. После ова Работнички имаше нешто подобра игра, но не успеа да добие ниту еден период. Третиот дел од средбата одново беше во корист на Карпош Соколи со 21:20, а потоа во последната четвртина 17:17 така што Работнички ќе мора да ја бара шансата за опстанок во мечот на домашен терен. Инаку, прв стрелец во таборот на Карпош Соколи со 20 коша беше Лабовиќ, а зад него останаа Зеловиќ (15), Трајковски (12), Мавра (11), Пери (11), Соколов (9), Пенов (5), ...
сите 72 | | | веќе видена

„Црвено-црните“ имаа добра игра во мечот за пехарот од Лигата на шампионите, но на крајот се радуваа Унгарките Ракометарките на Вардар после 70 минути игра загубија во финалето од Лигата на шампионите против Ѓер со 30:31. Средбата во регуларните 60 минути заврши со 26:26, но Вардар беше немоќен во продолжението, а особено откако Ѓер го имаше последниот напад со гол предност која знаеше како да ја зачува. После првото полувреме во кое Ѓер успеа да направи предност од три гола разлика во продолжението екипата на Вардар го најде начинот за да се врати во игра. До 50 минута постојано се одеше кон тоа да се намали водството на Ѓер, но никако не одеше кога требаше да се намали на еден негатива. Секогаш се случуваше нешто и Вардар не успеваше да стигне до голот кој ќе го направеше мечот многу поинтересен. Тоа дојде во 50. минута од средбата кога конечно средбата влезе во егал и последните десет минути беа навистина пеколни. Ѓер одново доаѓаше во водство, додека Вардар успеваше да израмни. Дури и кога на неполни две ...
сите 55 | | | веќе видена

Тато Роналдо од време на време се фали со талентираниот син на социјалните мрежи Синот на еден од најдобрите и најпопуларните фудбалери на денешницата Кристијано Роналдо Јуниор го има целосно наследено талентот. Тато Роналдо од време на време се фали со талентираниот син на социјалните мрежи. Ова видео го објави на Инстаграм: So proud of my boy❤️️❤️️❤️️ hat trick
сите 27 | | | веќе видена

Шампионот од минатата година, Вардар со нова победа ги реши сите дилеми во првенството после 32. коло Екипата на Вардар ја одбрани титулата во Првата фудбалска лига на Македонија откако денеска со 6:0 ја совлада екипата на Македонија Ѓорче Петров и на тој начин се избори за нови бодови кои се доволни на четири кола до крај да го промовираат тимот во шампион. Вардар знаеше што треба да направи на овој меч против Македонија и успеа да ја задржи високата разлика која веќе никој од другите тимови не може да ја стигне. Прва МФЛ,Вардар- Македонија ЃП , на чекор до одбрана на шампионската титулата (ФОТО) Победи забележаа и составите на Шкендија, Работнички и Пелистер, па пласманот остана ист на табелата односно не дојде до поместување на првите четири позиции. ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА РЕЗУЛТАТИ ОД 32. КОЛО ВАРДАР - МАКЕДОНИЈА ЃП 6:0 Блажевски 6’
сите 60 | | | веќе видена

„Х-37 Б“ се врати од орбитата и безбедно се приземји во вселеснкиот центар „Џон Кенеди“. Леталото мина над 700 дена во вселенското пространство“, на Твитер посочија американски ВВС Американскиот суборбитален разузнавачки авион „Х-37 Б“ денеска успешно се приземји на космодромот во Кејп Канаверал, по над 700 дена минати во орбитата, соопштија американските воено-воздухопловни сили, цитирани од ТАСС. „Х-37 Б“ се врати од орбитата и безбедно се приземји во вселеснкиот центар „Џон Кенеди“. Леталото мина над 700 дена во вселенското пространство“, на Твитер посочија американски ВВС. Ова беше четврти лет на леталото. Тајниот проект „Х-37 Б“, вселенско тест летало на компанијата Боинг
сите 3 | | | веќе видена

Несреќата се случила вчера околу 10 часот и 30 минути на локалниот пат Пирок-Жеровјане. Веднаш по несреќата трактористот избегал додека девојчето со друго возило било пренесено во тетовската клиничка болница Пет повредени лица и материјална штета од 120 илјади денари се последиците од четири сообраќајни несреќи што ВИКЕНДОВ се случиле на патиштата во полошко, информираше портпаролот на СВР-Тетово, Марјан Јосифовски. Првата од оваа серија сообраќајки се случила во петок околу 20 часот на клучката за Камењане на автопатот Гостивар Тетово. Ќ.М.(47) од Студеничани од засега неутврдени причини загубил контрола врз автомобилот „Голф“ со скопски регистарски таблички што го управувал по што излетал од коловозот . Во несреќата со телесни повреди се здобил возачот, а потешко повредена била сопатничката Ш.М (45) исто така од Студеничани. Двајцата биле пренесени во тетовската клиничка болница и по укажаната лекарска помош возачот бил пуштен на домашно лекување додека сопатничката била пренесена на скопските клиники. При ...
сите 49 | | | веќе видена

Возачот изгубил контрола врз возилото, излетал на десната страна надвор од коловозот, удрил во ивичник од патот, а потоа и во електричен столб. Од ударот, возилото се извртело и повторно се вратило на коловозната лента. На самото место починал сопатникот Дваесетгодишно момче од Охрид загина во сообраќајна несреќа што се случила утрово на патот Свети Наум-Охрид, во близина на Хидро биолошкиот завод. Портпаролот на СВР-Охрид, Стефан Димоски, информира дека во тешка сообраќајка што се случила околу 5 часот од здобиените повреди, на местото на настанот починал Дејан Т. (20) додека со тешки телесни повреди се здобил возачот Р.Д. (25), двајцата од Охрид. Поради здобиените тешки повреди и сериозната здравствена состојба, Р.Д. е префрлен на хируршкото одделение во Општата болница во Охрид каде е задржан на понатамошно лекување. На истото одделение, но со полесни повреди се наоѓа и Ж.П.
сите 35 | | | веќе видена

Весна и Александар дојдоа до првите позиции, а и Билјана Кираџиева беше на тронот на 2. позиција Весна Кираџиева и Александар Кираџиев се победници на маратоните кога се сметаат само учесниците од Македонија. Тие постигнаа најдобри времиња и го потврдија она што се очекуваше бидејќи имаа најдобри трки. Дарио Ивановски, пак, не само што е најдобриот Македонец на патеката од 21 километар, туку тој беше и победник на оваа патека. Затоа, пак, Адријана Поп Арсова која заврши зад Естонките го има најдоброто време кај Македонките на полумаратонот. Визер скопски маратон 2017 (ФОТО) На патеката од 5 километри победите ги однесоа Марго Бојаџиев и Богдан Цветановски. СКОПСКИ МАРАТОН 2017 НАЈДОБРИ МАКЕДОНЦИ ПО КАТЕГОРИИ МАРАТОН (МАЖИ) 1. Александар Кираџиев 2:41:38 2. Кокан Ајановски 2:51:06 3. Игор Јакимовски 2:53:05 МАРАТОН (ЖЕНИ) 1. Весна Кираџиева 3:20:27 2. Билјана Кираџиева 3:21:27 3. Катерина Шиповиќ 3:30:50 ПОЛУМАРАТОН (МАЖИ) 1. Дарио Ивановски 1:11:27 2. Атанас Анчевски 1:14.10 3. Милош Ранчиќ 1:16.07 ...
сите 46 | | | веќе видена

Нејзините гаќички што и го откриваа задникот секако им го одвлекуваа вниманието како на другите натпреварувачи така и на публиката низ скопските улици Секоја година на Скопскиот маратон трчаат илјадници луѓе, а секогаш некој се извојува по нешто. Оваа година тоа беше оваа девојка која во храбар спортски аутфит излезе да трча на маратонот. Нејзините гаќички што и го откриваа задникот секако им го одвлекуваа вниманието како на другите натпреварувачи така и на публиката низ скопските улици . Храбрата маратонка не стигна до победа, но браво и секоја чест за истрчаните километри. ХРАБРА МАРАТОНКА: По гаќички на трка
сите 53 | | | веќе видена

И во двете конкуренции на маратонските трки тројна победа на Кенијците Минатогодишниот победник на Скопскиот маратон, Киротич Кируи дојде до триумф и годинава, додека кај дамите има нов побендик, а таму триумфираше Стела Барсосио. И во двете конкуренции Кенија однесе тројна победа, додека Македонија има троен триумф на патеката во полумаратон во машка конкуренција. На едно место ви овозможуваме да ги видите сите резултати. Визер скопски маратон 2017 (ФОТО) Она што е интересно е дека во маратонските и полумаратонските трки на тронот во сите имаше атлетичари од иста земја така што Кенија доби две, а Македонија и Естонија по една од трките. СКОПСКИ МАРАТОН 2017 НАЈДОБРИ ТРОЈЦА ПО КАТЕГОРИИ МАРАТОН (МАЖИ) 1. Киротич Кируи (Кенија) 2:12:59 2. Едвин Кипруто Кирва (Кенија) 2:16:15 3. Самуел Кимутаи Киптум (Кенија) 2:16:32 МАРАТОН (ЖЕНИ) 1. Стела Јепнгетич Барсосио (Кенија) 2:33:42 2. Салина Џебет (Кенија) 2:44:19 3. Гладис Јепкуруи Бивот (Кенија) 2:47:06 ПОЛУМАРАТОН (МАЖИ) 1. Дарио Ивановски (Македонија) 1:11:27 2. ...
сите 53 | | | веќе видена

Од скопското обвинителство не објавуваат детали дали меѓу овие две лица е напаѓачот што ја влечеше пратеничката од СДСМ, Радмила Шекеринска за коса кој вчера се појавил на распит пред обвинител Куќен притвор и мерки на претпазливост определи судот за уште две лица учесници во нередите во Собранието на 27 април. До Основното јавно обвинителство Скопје пристигнале уште две кривични пријави поднесени од Министерството за внатрешни работи против две лица за сторено кривично дело учество во толпа што ќе изврши кривично дело. „За едното лице, надлежен јавен обвинител по прибирање на доказите ја утврди дадената правна квалификација. Со оглед на обемната медицинска документација за здравствената состојба на осомничениот, јавниот обвинител кој постапува во предметот предложи до судија на предходна постапка од Основниот суд Скопје 1 Скопје определување на мерки на претпазливост. Со Решение на судот, на лицето му се определени мерки за претпазливост и тоа: забрана за напуштање на живеалиште, одземање на патна исправа, ...
сите 153 | | | веќе видена

Атлетичарот кој победи лани на трката низ улиците на Скопје и годинава со слично време Киротич Кируи втора година по ред победи на Скопскиот маратон откако на целта стигна со време од 2 часа 12 минути и 59 секунди. Тој заврши пред своите сонародници Кирва и Киптум. Тројцата Кенијци ја поведоа трката и наметнаа силно темпо. После само неколку километри направија голема разлика во однос на конкуренцијата и речиси и да немаа проблем за да останат заедно во најголемиот дел од трката. Првиот круг беа постојано еден до друг и откако влегоа во втората половина од маратонот, Кируи ја искористи можноста и го засили темпото. Ги остави своите колеги зад себе и успеа со одлично темпо да се избори за голема предност која ја чуваше до крајот за на целта да мине со убава предност во однос на конкурентите. Второпласираниот Едвин Кипруто Кирва стигна со време од 2 часа 16 минути и 15 секунди, додека третиот Самуел Кимутаи Киптум имаше 2 часа 16 минути и 32 секунди. Визер скопски маратон 2017
сите 64 | | | веќе видена

Тројца Македонци на тронот на трката на 21 километар на Скопскиот маратон Дарио Ивановски во петокот вети дека ќе победи на полумаратонот, а на крајот успеа и да го исполни она што го вети бидејќи со време од 1 час 11 минути и 27 секунди дојде до триумф со што успеа во кратко време да победи на две трки. Ивановски пред две недели победи во Белград, а сега успеа да биде најбрз и во Скопје така што продолжува да трча во одлична форма. Тој тргна одлично и беше заедно со четворицата Кенијци коишто се лидери во маратонската трка. Нешто повеќе од пет километри беше со нив, а потоа малку заостана, но беше во нивна близина. Тие му помогнаа да го одржи ритамот, па тој остана осамен на полумаратонот до крајот и немаше проблеми за да успее да победи. - Го исполнив она што го посакував. Токму поради ваквите трки и почнав да се занимавам со атлетиката. Реално беше навистина тешко. Момците од Кенија тргнаа многу јако и останав сам. Посакував време од 1 час и 10 минути но не успеав. Сега сакам да исполнат норма за ...
сите 52 | | | веќе видена

Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија и здруженијата на руски сонародници во Македонија синоќа на плоштад „Македонија" во Скопје ја одржаа манифестација „Бесмртен полк“, со која започнаа активностите за одбележувањето на Денот на победата над фашизмот - 9 Мај Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија и Почесниот руски конзулат во Битола вечер на Широк Сокак организираат концерт посветен на 9 Мај – Денот на победата над фашизмот. На концертот под наслов „Еден ден на војната“ ќе настапат членови од здруженијата „Озарение“, „Чајка“ и „Славјанка“, како и учесници од „Романсијада“ . - Публиката ќе има можност да ужива во вокалните изведби на Александра и Стефанија Арсовски, рецитација на Гордица Величковска, Ана Кондратенко на виолина и Викторија Митевска на клавир ќе настапат со музика од филмот „Шиндлерова листа“. На сцената на Широк Сокак во Битола ќе настапи и Викторија Лоба, а посетителите ќе сведочат и на театарскиот перформанс на Катина Иванова, Дарја Ризова и Благој ...
сите 66 | | | веќе видена

Погледнете кој автобус од каде ќе поминува. Изменетиот режим важи до 14 часот. Од ЈСП информираат дека учесниците на Скопскиот маратон кои имаат и носат стартни броеви на маичките можат да се возат бесплатно во автобусите на ЈСП СКОПЈЕ на денот на маратонот Поради одржување на манифестацијата Скопски маратон, денеска од 7 до 14 часот ќе има изменет сообраќаен режим на автобуските линии на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП). Промените, како што соопшти ЈСП, се однесуваат на следното: 1. Линии со изменета траса: - Линија бр. 3: Од Спортска сала МЗТ до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - Кл.Центар – Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) - Тр. Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески - Сп.Сала МЗТ. - Линија бр. 3Б: Од Кванташки Пазар до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - Кл.Центар Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама – ул. Јордан ...
сите 11 | | | веќе видена

next