Телеграф

Момче на 16 години управувало со автомобил марка „опел вектра“ со кој удрил во 70-годишен мотоциклист со приколка Седумдесетгодишник е тешко повреден и пренесен на скопските клиники по сообраќајната несреќа што се случила на мостот во близина на гостиварската кланица. Првично, несреќата ја предизвикал малолетник кој возел пребрзо по улицата. Според СВР Тетово, сообраќајната несреќа се случила во 14.30 часот на улицата „Беличица“ на мостот преку Вардар. Во гостиварецот Р.И.
сите 88 | | | веќе видена

Од пробата имаме можност од прилика да ѕирнеме како ќе изгледа нивниот настап Србија годинава на Евровизија ќе ја претставува пејачката Тијана Боѓичевиќ
сите 7 | | | веќе видена

Повеќето повреди се јавуваат како резултат на прекумерно трчање, ниски перформанси и нештедење на телото за време на физичката активност При интензивни и напорни тренинзи за маратонското трчање, голем број од рекративците и професионалните спортисти се соочуваат со повреди. Статистиката вели дека секоја година околу 80% од маратонците се здобиваат со некоја повреда . Повеќето повреди се јавуваат како резултат на прекумерно трчање, ниски перформанси и нештедење на телото за време на физичката активност . Дел од повредите може да се минимализираат доколку се загревате пред тренинг, правите вежби за зајакнување, пропорционално вежбате и добро ја балансирате исхраната. Лесни повреди Плускавците се често познат проблем кај маратонците, па затоа неопходно е да носат специјализиран чорапи кои ја спречуваат и впиваат потта. Доколку, пак, имате проблеми со создавање рани и брадавици, неопходно е добро да ја изолирате брадвицата со завој пред трчање. Друг проблем е осипот, кој се јавува поради триење на кожата за ...
сите 16 | | | веќе видена

По несреќата возачот на комбето со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во Ургентен центар Скопје, каде што му биле констатирани тешки телесни повреди и се наоѓа во животна опасност. Повредениот е задржан на понатамошно лекување на КАРИЛ Четириесетгодишен жител на скопско Батинци се бори за живот по сообраќајна несреќа што се случила вчера попладне меѓу камион и комбе. Според информациите на МВР, сообраќајката се случила вчера во 17 и 20 часот на регионалниот пат Скопје - ХЕЦ „Козјак“ во село Батинци помеѓу камион „дајмлер бенц“ со скопски таблички, управувано од Н.Е.(34) од село Средно Коњаре, скопско, и автомобил „фолксваген транспортер“ со скопски регистарски ознаки, управувано од А.Л.
сите 106 | | | веќе видена

Причина за одложувањето на процесот против обвинетиот Бојан Угреновиќ (30) од Србија, за убиството што се случи на дочекот на Новата 2016 година во центарот на Охрид, е поради тоа што обвинетиот не беше доведен на денешното рочиште, а со појаснување дека полицајците и возилата биле ангажирани за судењето за Дива населба што се одвиваше денеска во Скопје Повтореното судење за убиството на охриѓанецот Димитар Матилоски, кое требаше да почне денеска пред Основниот суд во Охрид, е одложено за 6 јули. Причина за одложувањето на процесот против обвинетиот Бојан Угреновиќ
сите 8 | | | веќе видена

Во водичот има информации за исхраната и доењето, календарот за имунизација, карти за следење на висината и тежината, безбедноста на детето, првите зборови, првите заби... Првиот Водич за родители за здравје, раст и развој на детето
сите 5 | | | веќе видена

Наместо да се повлече од функцијата, ќе се насочи кон разрешување на неговиот главен политички противник, министерот за финансии Андреј Бабиш Чешкиот премиер Бохуслав Соботка денеска соопшти дека решил да ја промени својата одлука од вторникот за поднесување оставка, додавајќи дека наместо да се повлече од функцијата ќе се насочи кон разрешување на неговиот главен политички противник, министерот за финансии Андреј Бабиш, со што би се ставил крај на конфликтот во неговата левоцентристичка влада . Соботка нагласи дека решил да ја промени одлуката, откако шефот на државата Милош Земан изјави дека оставката на премиерот ќе ја третира само како негово лично повлекување од функцијата, но не и како оставка на целата влада . Соботка во вторникот изјави дека ќе поднесе оставка на функцијата поради неговиот конфликт со Бабиш, кој е осомничен за даночни измами. - Наскоро ќе ја врачам оставката до претседателот Милош Земан. Неприфатливо е Андреј Бабиш да остане на функцијата министер за финансии - изјави ...
сите 8 | | | веќе видена

Повреденото девојче со друго возило било пренесено во тетовската болница и по укажаната лекарска помош било пуштено дома. Извршен е увид, а причина за несреќата првично е неприспособена брзина, односно пребрзо возење Три лица, од кои едно петгодишно девојче, се повредени во две сообраќајни несреќи што во текот на вчерашниот ден се случиле во Тетово, информираше портпаролот на СВР-Тетово, Марјан Јосифовски. Според неговите податоци, девојчето од село Лавце било повредено додека одело пеш, при што било удрено од автомобил „опел астра“ со тетовски таблички, управувано од 31-годишниот П.В. од Фалише. Несреќата се случила околу пладне на улицата „Тодор Циповски-Мерџан“ во Тетово. - Повреденото девојче со друго возило било пренесено во тетовската болница и по укажаната лекарска помош било пуштено дома. Извршен е увид, а причина за несреќата првично е неприспособената брзина, односно пребрзо возење - рече Јосифовски. Втората сообраќајка се случила вчеравечер околу 20 часот на улицата „146“ во Тетово. Во неа ...
сите 135 | | | веќе видена

Норвежанката, која на крајот од оваа сезона си заминува од Вардар, најдобра на својата позиција Левото крило на Вардар, Камила Херем, е единствената ракометарка на „црвено-црните“ која доби место во најдобриот тим во Лигата на шампионите за минатата година. Таа доби најголем број гласови од вкупно 25.000 фанови и 700 новинари. Иако на секоја позиција беше вклучена барем по една ракометарка од Вардар, сепак, другите не успеаја да се најдат на позиција во најдобриот тим, а најголем број на ракометарки има составот на Ѓер. Во тимот има и ракометарки од екипи кои не се најдоа на фајнл-фор турнирот во Будимпешта. Натпреварите од полуфиналето се утре од 15:15 часот и од 17:45 часот. Вардар го игра својот меч во вториот термин против ЧСМ Букурешт. НАЈДОБРИОТ СОСТАВ СПОРЕД ГЛАСАЊЕТО ГОЛМАН: Кари Алвик Гримсбо (Норвешка)/Ѓер ЛЕВО КРИЛО: Камила Херем (Норвешка)/Вардар ЛЕВ БЕК: Кристина Неагу (Романија)/Будуќност СРЕДЕН БЕК: Нике Грот (Холандија)/Ѓер ДЕСЕН БЕК: Нора Мерк (Норвешка)/Ѓер ДЕСНО КРИЛО: Кармен Мартин ...
сите 25 | | | веќе видена

Од МВР велат дека и понатаму презема мерки и активности во врска со настаните од 27 април во Собранието на Македонија и обезбедување на преостанатите кривично-пријавени лица, како и на идентификација и документирање и на други лица учесници во настаните Министерството за внатрешни работи соопшти дека уште четири лица се осомничени дека учествувале во насилствата во Собранието на 27 минатиот месец. „Вчера од страна на СВР-Скопје, во соработка со Основното јавно обвинителство, на службени разговори се повикани повеќе лица за кои постоеле сомневања дека биле инволвирани во настаните во македонскиот парламент. Притоа, поради констатирано постоење на основи за сомнение за сторено кривично дело учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејствие од страна на лицата Д.Т. (42), Ѓ.М. (52) и Т.О. (52) сите од Скопје, како и кривично дело учество во толпа што ќе изврши кривично дело од страна на лицето Н.П.
сите 187 | | | веќе видена

Погледнете кои линии ќе сообраќаат по изменети рути В недела во периодот од 7 до 14 часот поради одржување на манифестацијата „Скопски маратон“ ќе има изменет режим на автобуските линии на Јавниот градски превоз. ЈСП денеска информира дека промените се однесуваат на следното: 1. Линии со изменета траса: - Линија бр. 3: Од Спортска сала МЗТ до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - Кл.Центар – Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) - Тр. Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески - Сп.Сала МЗТ. - Линија бр. 3Б: Од Кванташки Пазар до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - Кл.Центар Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) - Тр. Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески - бул.АСНОМ – Кванташки Пазар. - Линија бр. 4 и 4А: од Хром и Тафталиџе до Соборен Храм по бул. Партизански ...
сите 23 | | | веќе видена

Оваа згодна скопјанка го заслужи нашето внимание, а сигурни сме дека го заслужува и вашето... Нема да згрешиме ако кажеме дека уличната мода во Скопје може да им парира на светските, како што се Њујорк, Милано, Париз и уште неколку други градови. Во тоа нè увери и оваа девојка, која нашиот фоторепортер ја „начека“ во централното градско подрачје. Поради нејзиниот стил на облекување, но и атрактивниот изглед, заслужи да се најде на нашиот портал. СКОПЈЕ: И вие ќе завртите глава по оваа девојка
сите 7 | | | веќе видена

Еден од најпознатите холивудски заводници годинава по првпат ќе стане татко Еден од најголемите холивудски заводници, Џорџ Клуни, на 6 мај ќе наполни 56 години . Сепак, сите се убедени дека на популарниот актер годинава многу поважно од роденденот му е тоа што ќе стане татко, и тоа по првпат. Неговата сопруга, адвокатката Амал, очекува близнаци, кои на свет треба да дојдат во јуни . Двојката се венча во септември 2014 година на тајна церемонија во Венеција. Луксузната свадба се одржа во хотелот „Аман“, а во таа пригода се собраа најблиските пријатели и колеги на актерот, меѓу кои беа Синди Крафорд, нејзиниот сопруг Ренди Гербер, Бил Мареј, Мет Дејмон и пејачот Боно. A post shared by Amal Clooney
сите 7 | | | веќе видена

Образложението што го поднесе неговата одбрана е дека тој бил болен и поради тоа не може да присуствува во судот. Сепак, обвинителите од специјалното јавно обвинителство, под чие обвинение се води случајот, истакнаа дека не веруваат во тоа образложение Горан Грујевски, главниот осомничен во случајот „Тврдина 2“ и поранешен началник на Петтата управа во МВР, не се појави на денешното рочиште. Образложението што го поднесе неговата одбрана е дека тој бил болен и поради тоа не може да присуствува во судот. Сепак, обвинителите од специјалното јавно обвинителство, под чие обвинение се води случајот, истакнаа дека не веруваат во тоа образложение , со објаснување дека тој бил виден во МВР и во УБК. Специјалната јавна обвинителка Ленче Ристоска претходно информираше дека добиле решение од МВР за декласификација на голем дел од документите кои се докази против седумтемина осомничени . Обвинети се седумтемина вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање
сите 42 | | | веќе видена

Македонија е лидер во групата 4 после триумфот од 30:25 над Исланд во 3. коло Ракометарите имаа одличен ден против селекцијата на Исланд и успеаја да се изборат за победа од 30:25, а со тоа најавија атак на првите две места кои водат на Европското првенство во Хрватска во јануари. Првата задача од мисијата е веќе сработена и Македонија ќе биде на врвот од групата барем до недела кога во Рејкјавик се игра реваншот. Новиот селектор на Македонија, Раул Гонзалез, внесе новини во играта и покажа дека Македонија има квалитет и ракометари кои ќе можат да се надигруваат со секого. Немаше потреба да се форсира игра 7 на 6, а и во една таква игра се користеа сите можни оружја. Одлучи да го има Кире Лазаров на терен 30 минути и да не го менува во првото полувреме. Лазаров имаше одлична игра во нападот и биеше без грешка во овој дел од мечот постигнувајќи седум гола, но уште поважно беше тоа што во одбраната заврши добра работа бидејќи Валур Сигурдсон речиси и да немаше простор за да упати удар. Тука секако голема ...
сите 12 | | | веќе видена

Режијата е на Марјан Гавриловски, сценариото на Никола Кузелов, директор на фотографија е Даниел Калач, а зад музиката се потпишува Бобан Апостолов. Во Кинотека на Македонија вечерва
сите 16 | | | веќе видена

Можеби во иднина ќе игра заедно со својот шура Габриел Барбоса, познат како Габигол , успеа да ја „ќари“ сестрата на бразилскиот фудбалски волшебник Нејмар и со неа од неодамна е во врска. Напаѓачот на Интер ова го обелодени на својот инстаграм-профил , а потврда пристигна од Рафаела Бекран, која исто така фотографијата ја објави на оваа социјална мрежа. Габигол можеби има среќа во љубовта, но на теренот комплетно потфрли. Тој настапи на осум натпревари за Интер. Постигна еден гол, а последен пат играше кон крајот на февруари. Медиумите шпекулираат дека во текот на летото ќе замине некаде на позајмица. Којзнае, можеби тој клуб ќе биде Барселона каде што настапува и неговиот шура. A post shared by Rafa (@rafaella) on Nov 24, 2016 at 12:56pm PST A post shared by Rafa
сите 13 | | | веќе видена

Ова го соопшти грчкото Министерство за надворешни работи, без да наведе други детали за разговорот. Засега ниту грчките медиуми не шпекулираат за што се разговарало, ниту објавуваат информации од неименувани извори Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас вчера имал телефонски разговор со претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија
сите 30 | | | веќе видена

Додека Заев чека на Иванов, новиот собраниски спикер Талат Џафери најавува дека наскоро ќе свика собраниска седница за формирање влада Откако новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери испрати писмо до шефот на државата дека е формирано ново парламентарно мнозинство, сега сите очи се вперени во Иванов . Од него зависи дали Зоран Заев ќе добие мандат да формира влада или претседателот повторно ќе се повика на својата последна изјава дека тоа нема да го стори додека не се отстранат правните и политичките пречки. Шефот на државата смета дека тиранската платформа е пречка за одредување мандат, додека новото парламентарно мнозинство неубедливо уверува дека такво нешто не постои. Заев вчера дури се понуди лично да отиде кај Иванов и да му достави гаранции. - Ќе разговарам со коалициските партнери и лидерите да одиме заедно и уште еднаш да ја гарантираме унитарноста, уставноста, мултиетничноста, НАТО и ЕУ и перспективите на државата. Уште еднаш да гарантираме и да потврдиме, сѐ во функција што поскоро да ...
сите 253 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Ленче Ристоска информираше дека добиле решение од МВР за декласификација на голем дел од документите кои се докази против седумтемина осомничени Во Кривичниот суд за денеска во 10 часот е закажано судење против седумтемина вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање
сите 13 | | | веќе видена

next