Телеграф

Секретарот на Каталонците, Роберт Фернандез, има позитивни информации за фановите на Каталонците Техничкиот секретар на Барселона, Роберт Фернандез, вели дека навивачите немаат причина за загриженост и дека најдобрите играчи ќе останат во клубот. Договорите на Меси и на Иниеста истекуваат следното лето, а Фернандез не е загрижен. - Иниеста веќе рече дека сака да го сочека крајот на оваа сезона. Тој е икона во светот, му претстои одлука, а тој е сериозна и почитувана личност, така што ако сака да разговара на крајот на сезоната, така и ќе направиме - рече Фернандес и додаде: - Клубот ќе реши кога ќе го објави продолжувањето на договорот на Меси. Во добра позиција сме, но секој преговор трае одредено време. Фернандес изјави дека Нејмар не е на продажба по никоја цена
сите 22 | | | веќе видена

На легендарната патека во Италија, Игор Стефановски имаше добар резултат Најдобриот автомобилист од Македонија, Игор Стефановски-Иџе, веќе го одработи првиот тренинг на патеката во Монца каде што успеа да извози десет круга, а најбрзиот го заврти за 2 минути, 2 секунди и три илјадити делови од секундата. Ова беше првиот слободен тренинг во Монца, а денеска ќе има уште еден, што ќе биде доволно за запознавање со условите на патеката. Иџе заостана 8 десетинки зад најбрзиот Петр Фулин од Чешка, а на патеката во категоријата на Стефановски имаше 11 автомобилист,и од кои двајца не се појавија на првиот тренинг. За утре е најавен уште еден тренинг, а потоа ќе следуваат квалификациите според кои ќе се тргне во првата утрешна трка. Како што е познато, в недела ќе се возат две трки, а на втората ќе се стартува обратно од пласманот кој ќе биде обезбеден после првата трка. ЕТЦЦ ШАМПИОНАТ - МОНЦА
сите 36 | | | веќе видена

Во меч во три сета најдобрата македонска тенисерка имаше одличен натпревар во кој ја совлада својата противничка од Шпанија Лина Ѓорческа е првата полуфиналистка на турнирот во Тунис. Таа играше против 4. носителка Силвија Солер-Еспиноза од Шпанија и одигра одлично, особено во 2. и во 3. сет. На почетокот на мечот Шпанката успеа да одигра подобро. Зададе силен удар, но и предизвик за Лина бидејќи поведе со 1:0 откако го доби сетот со 6:4. Ова беше одличен старт на средбата за Солер-Еспиноза, но уште подобар беше одговорот од Ѓорческа, која продолжи со силен ритам. Во вториот сет доминираше и со 6:1 успеа да го добие овој период, со што се врати во игра и дојде до израмнување од 1:1 во сетови. Мечот отиде во третиот сет кој беше решавачки. Таму Лина одново имаше силна игра. Доколку не загубеше еден гем на свој сервис, победата ќе дојдеше уште побрзо, но вака со 6:2 и за еден час и 48 минути се избори за триумф и за пласман во полуфиналето каде што ќе ја чека победничката од дуелот меѓу Катарина Кава од Полска
сите 71 | | | веќе видена

Се преземаат мерки за утврдување на причините за настанување на пожарот Во две бачила на планинските предели на Шар Планина, на местото Плоча во атарот на тетовското село Сетоле, вчера пред 6 часот од засега непознати причини настанал пожар во две бачила, соопшти полицијата. Едното по основа на договор го користел Н.М. (37) од тетовското село Порој, а другото бачило, кое било на оддалеченост од околу 200 метри од првото бачило, е сопственост на А.С.
сите 74 | | | веќе видена

На програмата се дела од Трајко Прокопиев, Сергеј Прокофјев и Петар Илич Чајковски Билетите за свеченото отворање на новата концертна сала на Македонската филхармонија ќе бидат пуштени во продажба на 2 мај, вторник, и ќе чинат по 2.500 и 3.000 денари. Ќе можат да се набават на билетарницата во Дом на АРМ, секој ден од 10 до 16 часот. Концертот со кој ќе се одбележи отворањето на новиот музички храм на Македонската филхармонија ќе се одржи на 21 мај
сите 35 | | | веќе видена

Ќе се обидам да не бидам толку многу „секси“ како што досега беше случај, рече актерката Министерството за култура на Камбоџа и забрани на актерката Дени Кван да снима филмови во период од една година затоа што официјалните лица сметаат дека е премногу секси. Кван
сите 12 | | | веќе видена

Традиционално, фестивалот ќе биде отворен на 9 мај - оваа година со премиера на „Травијата“ од Верди, нова постановка во режија на Верена Штојбер од Германија, и со сопранот Ана Дурловски во насловната улога. Претставата ќе биде репризирана на 11 мај Два солистички рецитали, три балетски и пет оперски претстави, како и две изведби на мјузиклот „Тајно моја“ ќе бидат на програмата на годинашното издание на „Мајските оперски вечери“. Ова го соопштија денеска на прес-конференција директорите на Операта и на Балетот, Сони Петровски и Олга Панго. На програмата на 45. издание на „Мајските оперски вечери“ ќе настапат и гости од повеќе земји. Традиционално, фестивалот ќе биде отворен на 9 мај - оваа година со премиера на „Травијата“ од Верди, нова постановка во режија на Верена Штојбер од Германија и со сопранот Ана Дурловски во насловната улога. Претставата ќе биде репризирана на 11 мај. На 13 мај на програмата е операта „Севилскиот бербер“ на Росини во изведба на Српско народно позориште од Нови Сад, а следниот ден ...
сите 27 | | | веќе видена

Стратегот на Вардар со позитивни коментари после обезбедениот пласман на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Келн Новиот селектор на Македонија, Раул Гонзалез, ќе остане запишан и како првиот тренер на тим од Македонија кој успеал со него да се пласира на завршницата од Лигата на шампионите. Големата игра против Флензбург и втората победа беа доказ дека „црвено-црните“ се во вистинскиот ритам, а триумфот беше награда за сработеното. - Конечно успеавме! Многу се трудевме во минатите години. Така беше и против Веспрем и против Келце. На крајот дојдовме до посакуваното и сега сме во полуфинале. Среќен сум и горд на моите играчите кои дадоа сè од себе на овој натпревар. Меѓутоа не беше така само денеска туку во целата сезона уште од почеток. Благодарност до сите играчи кои и претходните сезони беа со нас, Тоскиќ, Брумен, Чипурин... Сите тие ни ја дадоа својата поддршка на патот кон Келн - коментираше Гонзалез. РК Вардар - РК Фленсбург, 1/4 финале лига шампиони
сите 38 | | | веќе видена

Бараме осуда и одговорност и за нарачателите и за извршителите на овој грозен чин и силен удар врз институциите и демократијата во Република Македонија, соопштија од партијата Либерално-демократската партија
сите 5 | | | веќе видена

Очигледно познатата пејачка има со што да се пофали Познатата пејачка Викторија Лоба ја отвори летната сезона за 2017 година . Таа на својот профил на Инстаграм објави фотографија и видео на кои таа позира во црн костим за капење на една од плажите во Грција. Со оглед на тоа дека изминатиот период Лоба ја гледавме во фитнес-центрите , сигурни сме дека таа ќе биде една од најзгодните пејачки за ова лето. A post shared by L О B А ❤️
сите 15 | | | веќе видена

Сообраќајниците околу собраниската зграда се проодни, а во самиот законодавен дом е мирно и не се забележува зголемена раздвиженост. Пред зградата се наоѓа и автомобилот „југо“ што го користат организаторите на протестите Урната заштитна ограда, откорнати метални столпчиња, по некое искршено стакло, изгазена трева, расфрлани шишиња е сликата за македонското Собрание денеска, откако во текот на вчерашниот ден таму се случија големи безредија. Објектот го обезбедуваат неколкумина полицајци, а на тревникот пред собраниската зграда има и три-четири празни шатори, кои вчера ги поставија демонстрантите од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ . Сообраќајниците околу собраниската зграда се проодни, а во самиот законодавен дом е мирно и не се забележува зголемена раздвиженост. Пред зградата се наоѓа и автомобилот „југо“ што го користат организаторите на протестите од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ . Во нередите што се случија вчеравечер повредени се над 100 лица. Меѓу повредените има ...
сите 60 | | | веќе видена

Травијата ја имам првпат пеено во операта во Штутгарт во продукција на Рут Бергхаус, која по многу аспекти е посебна, со силен печат на германскиот „режи театар“. Моја голема желба беше на сцената на Македонската опера и балет да имаме режиска работа од овој тип и сум посебно среќна поради тоа што новата Травијата во Скопје за момент ќе нè однесе во една од високите класи на германските оперски куќи, вели Ана Дурловски Толкувајќи голем број улоги во различни оперски продукции, сопранот Ана Дурловски во текот на нејзината досегашна кариера доби и блескави рецензии од критичарите. Македонската публика имаше можност да ја види на Оперскиот гала-концерт што на големата сцена на МОБ се одржа на 26 април. - Моето присуство на македонската сцена е континуирано и покрај ангажманите во странство со посебно чувство на радост и одговорност, опкружена со пријатели. Овој гала-концерт посветен на 70-годишнината на Македонската опера и балет го празнуваме сите заедно, хорот, оркестарот, солистите и моето учество ме прави ...
сите 28 | | | веќе видена

Најголем број се забележани во индустријата и рударството и тоа 356 повреди Изминатата година се регистрирани 894 повреди на работа, што е за 27 отсто помалку во однос на 2015 година која се регистрирани 1.222 повреди на работа, покажуваат податоците кои на својата веб страница ги објави Институтот за јавно здравје на Република Македонија по повод 28 април, Светски ден за безбедност и здравје на работа. Во структурата на регистрираните повреди на работа, информираат од Институтот, и натаму најголем број се оние забележани во индустријата и рударството и тоа 356 повреди или 39,8 отсто од вкупниот број на регистрирани повреди во Република Македонија во извештајната година. Во однос на 2015 година, бројот на повредите во индустријата и рударството е намален за 30,5 отсто. На второ место се наоѓаат повредите регистрирани кај останатите осигурани лица каде се регистрирани 175 повреди т.е. 19,5 отсто од вкупниот број, што претставува намалување од 47 отсто во однос на претходната година. Изминатата година на трето ...
сите 16 | | | веќе видена

Повеќето од судирите се случија покрај страничните влезови во собраниската зграда, кои беа користени за евакуација како на пратениците, така и на новинарските екипи кои известуваа од случувањата во собраниската сала Додека во Собранието се одвиваше насилничка драма, каде голем број демонстранти влегоа и почнаа да ги напаѓаат пратениците од СДСМ , околу собраниската зграда се одвиваше вистинска војна меѓу специјалците и насобраните граѓани кои се обидуваа преку задниот влез да упаднат во Законодавниот дом. Иако помалубројни, полицајците успеаја да ја оттурнат толпата која се обиде да го совлада кордонот и да се упати кон другите влезови во зградата на Собранието . Во критичните мигови, кога толпата надоаѓаше, полицајците користеа шок бомби за да ги растераат насобраните. Повеќето од судирите се случија покрај страничните влезови во собраниската зграда, кои беа користени за евакуација како на пратениците, така и на новинарските екипи кои известуваа од случувањата во собраниската сала . Акцијата на полицајците ...
сите 72 | | | веќе видена

Меѓу повредените има и тројца полицајци и обезбедување Вкупно 45 повредени лица во Собранието, меѓу кои тројца полицајци и обезбедување, се примени вечерва на Клиниката за хируршки болести „Свети Наум Охридски“
сите 155 | | | веќе видена

Издадена им е наредба на полициските службеници при Секторот за внатрешни работи - Скопје за проверка на болниците во градот за утврдување на број на повредени лица и нивна здравствена состојба По извршената евакуација, во 22.35 часот издадена им е наредба на полициските службеници на терен да извршат проверка на сите работни простории во Собранието на Република Македонија за евентуално останати лица на кои им е потребна медицинска помош, соопшти полицијата. Исто така издадена е наредба на полициски службеници при Секторот за внатрешни работи Скопје за проверка на болниците во градот за утврдување на број на повредени лица и нивна здравствена состојба. Пред Собранието е мирно, а полицијата успеа да ги растера насобраните на страничните и на задниот влез на Собранието, со што се овозможи безбедно да се евакуираат пратениците и новинарите. МВР претходно соопшти дека од собраниската зграда околу 21.40 часот биле евакуирани триесет пратеници и оти се преземаат мерки за воспоставување јавен ред и мир. ...
сите 44 | | | веќе видена

Пред Собранието е мирно, и натаму има поддржувачи на иницијативата „За заедничка Македонија“. Полицијата успеа да ги растера насобраните на страничните и на задниот влез на Собранието, со што се овозможи безбедно да се евакуираат пратениците и новинарите Во Собранието во тек е евакуација на пратениците и на новинарите што останаа заробени внатре откако стотици граѓани попладнево влегоа во зградата на парламентот. Околу половина час е изгаснато светлото во Собранието, а новинарските екипи се евакуирани надвор. Засега нема информации што се одвива внатре во зградата. Пред Собранието е мирно, и натаму има поддржувачи на иницијативата „За заедничка Македонија“. Полицијата успеа да ги растера насобраните на страничните и на задниот влез на Собранието, со што се овозможи безбедно да се евакуираат пратениците и новинарите. МВР претходно соопшти дека од собраниската зграда околу 21.40 часот биле евакуирани триесет пратеници и оти се преземаат мерки за воспоставување јавен ред и мир. Министерството за внатрешни ...
сите 70 | | | веќе видена

Како што јавува нашата екипа од Собранието, специјалната полиција ги растерува граѓаните од горниот дел од Собранието каде што според информациите сѐ уште се наоѓаат пратениците на СДСМ Шок-бомба одекна во Собранието, по што дел од граѓаните кои беа внатре почнаа да се разбегуваат. Набргу се појавија и група граѓани кои на раце изнесуваа еден повреден, а зад нив одеше уште еден маж со раскрвавена глава. Како што јавува нашата екипа од Собранието, специјалната полиција ги растерува граѓаните од горниот дел од Собранието каде што според информациите сè уште се наоѓаат пратениците на СДСМ . Во собранието се и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Ситуацијата сè уште е тензична, а низ влезните врати и натаму навлегуваат граѓани. На Клиниката за хируршки болести „Свети Наум Охридски“ (Градска болница) вечерва се примени осум лица, сите цивили. Седум лица се со повреди на главата, а едно со повреда на коленото. Во Ургентниот центар и во Градската општа болница „8 Септември“ вечерва не е донесен ниту еден повреден, изјавија ...
сите 44 | | | веќе видена

Македонија чекаше долго, а 27 април 2017 година ќе биде запишан како денот кога беше постигнат најголемиот успех Екипата на Вардар го приреди најголемиот успех на македонскиот машки клупски ракомет откако денеска комплетно го надигра Флензбург и на реваншот буквално ги „размонтира“ сите редови на противникот. Со 35:27 беше крунисана доминацијата, а воедно и обезбеден пласманот на завршниот турнир на кој ќе играат уште три екипи кои ќе бидат познати викендов. Играта што беше прикажана во првиот дел донесе предност од пет гола на одмор од 15:10, но тоа беше само вовед за продолжението во кое Вардар доминираше и не дозволи никакви проблеми за да биде загрозена победата. Некаде после десет минути игра во второто полувреме работите почнаа да доаѓаат во добра позиција за Вардар и стануваше појасно дека нема да има шанси за Флензбург да се врати во мечот. Откако предноста отиде над осум гола, ниту судиите не мораа да имаат одлуки кои немаше да му се допаднат никому, па можеа комотно да си ја завршат својата задача ...
сите 283 | | | веќе видена

Како што јавуваат домашните медиуми, кои се повикуваат на очевидци, во целата мешаница се вклучиле и Никола Тодоров и Влатко Ѓорчев, кои се обиделе да ги спречат граѓаните да им се нафрлат на пратениците од СДСМ Тепачки се случија во Собранието на Република Македонија откако поголема група граѓани ја турнаа оградата и навлегоа во законодавниот дом. Повредени се пратеници од СДСМ, меѓу кои е и Зоран Заев. Како што јавуваат домашните медиуми, кои се повикуваат на очевидци, во целата мешаница се вклучиле и Никола Тодоров и Влатко Ѓорчев, кои се обиделе да ги спречат граѓаните да им се нафрлат на пратениците од СДСМ . Нападот се случил во Прес-салата во Собранието, каде што се наоѓаа пратениците од СДСМ. Инцидентите се случија откако во Собранието пратениците на СДСМ и од албанските партии со гласање од место го избраа Талат Џафери за претседател на Собранието. Тепачки во Собрание: Фото: Специјалци, граѓани, пукнати носеви во Собрание ТЕЖОК ДЕН ЗА МАКЕДОНИЈА: Тепачки во Собранието
сите 61 | | | веќе видена

next