Телеграф

Одлична игра во одбраната и сигурен напад за дополнителна предност за „црвено-црните“ Ракометарите на Вардар одработија одлично прво полувреме против тимот на Флензбург и ги надополнија оние два гола предност стекнати во саботата во Германија. Вардар имаше контрола на резултатот уште од почетокот на средбата. Раул Гонзалез се реши да тргне со одбрана 5-1, а ова очигледно малку ги збуни Германците коишто не успеваа да се снајдат на теренот. Тоа носеше можност за да се добие на предност, а работите одеа одлично бидејќи и Арпад Штербик успеа да запре неколку топки кога беше најпотребно. Гостите од Германија не успеваа да се спротивстават, а во нападот Вардар имаше решение и успеваше да ја зголемува предноста. Таа најчесто беше од три до пет гола разлика за на крајот од првиот дел да биде плус пет или плус седум вкупно. Судиите од Данска на моменти покажаа пристрасност особено кога Вардар беше во напад, но Вардар немаше поголеми проблеми за да ја зачува предноста. Квалитетот беше над судиите така што на крајот ...
сите 253 | | | веќе видена

„Црвено-црните“ влегуваат во историскиот дуел со предност и со голема поддршка од трибините Салата во СРЦ „Јане Сандански“ каде што вечерва е историската битка за пласман на фајнл-фор е исполнета до последно место. Сите ракометари на кои Раул Гонзалез сметаше се на терен и денеска целта е да се дојде до нов триумф за да се избори пласман во Келн. Мечот тргнува со 0:0, но Вардар има предност од 26:24, така што на овој дуел сите мисли се насочени кон севкупен триумф. РК Вардар - РК Фленсбург, 1/4 финале лига шампиони
сите 94 | | | веќе видена

Салата полека се полни, а и пред неа ќе има голем број на навивачи коишто не успеаја да дојдат до влезници Средбата меѓу Вардар и Флензбург ги отвора реванш дуелите од четврт-финалето во Лигата на шампионите. Сосема извесно е дека ова ќе биде средба на која салата СРЦ „Јане Сандански“ ќе биде исполнета до последно место. Дури и просторот за стоење е веќе полн така што е сосема извесно дека следува меч на кој ќе има голема поддршка за вардарци. Приодите кон салата се блокирани веќе неколку часа и до неа може да се стигне исклучиво пеш. Ова е голем дуел на кој сите очекуваат Вардар да го надигра својот ривал, а после три години чекање сега е вистинското време за одмазда. РК Вардар - РК Фленсбург, 1/4 финале лига шампиони
сите 268 | | | веќе видена

Раул Гонзалез се одлучи да игра со истие 16 ракометари коишто настапуваа и на првиот дуел во Германија Екипата на Вардар ќе биде со проверени сили на дуелот против Флензбург односно со истите 16 ракометари коишто играа и на првиот дуел во Германија. Раул Гонзалез одлучи да не прави измени така што ќе им верува на сите играчи коишто му донесоа победа на првиот дуел до 26:24. Според тоа за Вардар денеска на голот ќе бидат Штербик и Милиќ, додека другите 14 играчи во поле се: Стоилов, Мораеш, Македа, Деревен, Карачиќ, Душебаев, Абутовиќ, Кањелас, Циндриќ, Чупиќ, Дибиров, Шишкарев, Борозан и Марсениќ. Гостите од Германија ќе имаат една промена од првиот дуел. Во составот е вклучен Андрес Захаријасен, кој влегува на местото на Готфридсон. Другите ракометари кои денеска ќе би бранат боите на Флензбург се: Андерсон, Мелер (голмани), Карлсон, Егерт, Гландорф, Могенсен, Сван, Ване, Ѓорѓиќ, Јакобсон, Хајнл, Тофт Хансен, Шмит, Мае и Радивојевиќ. Средбата почнува од 19 часот, а Вардар има предност од два гола од 26:24 и ...
сите 267 | | | веќе видена

Знам дека мое право е да се облекувам како сакам, но во нашата култура тоа не можат да го прифатат. Отсега ќе се обидувам да бидам помалку секси отколку што сум и на фотографиите што ги ставам на Фејсбук, рече таа Дени Кван, актерка од Камбоџа, доби забрана да снима нови филмови во следните 12 месеци оти тамошното министерство за култура смета дека таа „е премногу секси“ . Кван
сите 21 | | | веќе видена

На Арда годинава му претстојат настапи во четири града во Германија, во јуни ќе учествува на фестивал во Верона, како и претставувања во Нови Сад (Србија) и во Чешка По неколкуте освоени први награди на меѓународни натпревари, 14-годишниот талентиран пијанист Арда Мустафаоглу, кој е осмо одделение во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ во Скопје, денеска беше примен од министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска. Таа му ги честиташе успесите на младиот пијанист кој во својата досегашна кариера има многубројни настапи, концерти, први награди, специјални награди и титула лауреат на државни и меѓународни натпревари во земјава и во странство. Во серијата високи признанија минатата и оваа година, тој вчера освои и прва награда на 25. Интернационален натпревар „Music and Earth“ во Софија и како лауреат на натпреварот доби можност да има солистички рецитал во Париз во текот на годинава. Канческа-Милевска истакна дека младите уметници се гордост за Република Македонија. Министерството за култура, рече таа, се ...
сите 6 | | | веќе видена

Победничкиот тим од Македонија ќе патува во Кенеди спејс-центарот на НАСА и ќе има можност да проследи полетување на вселенско летало Од утре (28 април) до 30 април во Скопје ќе се одржи петтото издание на светскиот натпревар „НАСА спејс апс челинџ“, во организација на ЊуМенс Бизнис-акцелераторот и Голдилокс Стејт фондацијата, под покровителство на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов . Победничкиот тим од Македонија ќе патува во Кенеди спејс-центарот на НАСА и ќе има можност да проследи полетување на вселенско летало, но и да го презентира своето решение пред претставници на НАСА и комерцијалната вселенска индустрија . За наградата од Македонија ќе се натпреваруваат 170 млади програмери, инженери, дизајнери, истражувачи, иноватори и претприемачи кои заеднички ќе работат на креирање решенија за проблемите со кои се соочуваат Земјата и вселената, со поддршка и совети од експерти од компании поддржувачи на овој настан, најавија од ЊуМенс Бизнис-акцелераторот. На светско ниво станува збор за ...
сите 17 | | | веќе видена

Поетската книга на Горан Чолакхоџиќ е дебитантско ремек-дело кое содржи зрели песни кои навестуваат творечка појава која ќе биде неодминлива и во хрватската литература, но и во светската поезија, се вели во соопштението на СВП Книгата „На крајот таа градина“ од младиот хрватски поет Горан Чолакхоџиќ е добитник на интернационалната награда „Мостови на Струга“ која Струшките вечери на поезијата ја доделуваат во соработка со УНЕСКО за најдобра дебитантска книга од млад светски автор. Во изминатите години „Мостови на Струга“ се избори за високо место меѓу поетските награди на светско ниво и стана една од најпосакуваните награди на поетите – дебитанти, која широко им ги отвора понатамошните патишта на творечка афирмација. Тоа го покажа и годинашниот интерес за неа и на адреса на СВП пристигнаа 20 книги од 16 земји. Управниот одбор и дирекцијата на СВП констатираа дека пристигнатите книги се со исклучителен квалитет и дека конкуренцијата за наградата во 2017 година е на високо ниво. „Управниот одбор одлучи ...
сите 14 | | | веќе видена

Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари–март продажбите достигнуваат 1.781.320.547 денари, што е за 11% повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Добивката пред финансиски трошоци, даноци и амортизација (ЕБИТДА), која изнесува 342.090.242 денари, бележи зголемување од околу 12%, единечната нето-добивка изнесува 203.498.490 денари и е зголемена за 9% „Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари–март 2017 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех. Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари–март, продажбите достигнуваат 1.781.320.547 денари, што е за 11% повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Добивката пред финансиски трошоци, даноци и амортизација (ЕБИТДА), која изнесува 342.090.242 денари, бележи зголемување од околу 12%, единечната нето-добивка изнесува 203.498.490 денари и е зголемена за 9%. Во периодот јануари–март, вкупните консолидирани продажби достигнуваат ...
сите 13 | | | веќе видена

Се очекува да бидат повисоки цените на јаболката, грозјето и на младиот компир поради штетата што ја предизвика пролетниот мраз кај овошките во Преспа, лозјата во Тиквешијата и кај градинарските култури во Струмичко Федерацијата на фармерите на Република Македонија
сите 20 | | | веќе видена

Србија нема право да поднесе жалба за одлуката на Апелацискиот суд во Франција Српскиот премиер, кој е избран за претседател, Александар Вучиќ, свика итно заседание на српската влада по повод одлуката на францускиот суд за ослободување на поранешниот премиер на Косово и поранешен лидер на Ослободителната војска на Косово
сите 38 | | | веќе видена

Шест моста, два натпатника, шест потпатници, места за бензински или други објекти, осигурани наноси над патот, модерни огради, убаво осветлување, таков е конечниот лик на автопатот кој веќе е видлив и кој поминува низ еден од најживописните предели во земјава По автопат што е изграден по сите светски стандарди ќе возат македонските граѓани на потегот меѓу Демир Капија и Смоквица, во јужниот дел од државата. Наскоро се очекува да биде отворен автопатот со должина од 28,2 километри. Автопатот, кој е дел од инвестиција вредна 217 милиони евра, е во финална фаза. Воедно тоа ќе биде автопат кој освен по својот квалитет, ќе се издвојува и по пејзажниот предел низ кој поминува, па возењето по него ќе биде уживање и за очите . Инженерите што таму работат го нарекуваат овој автопат „мајка на сите проекти“. Има и зошто да велат така. Екипата на Телеграф.мк неодамна направи репортажа од овој автопат и можевме да видиме дека градежните работи се пред самата завршница . Шест моста, два натпатника, шест потпатници, места ...
сите 16 | | | веќе видена

Глумеше за „Оскар“, но остана со празни раце Еден сопственик на „мерцедес“ од шпанскиот град Сан Себастијан приреди неверојатна сцена пред очите на многу случајни минувачи, во моментот кога се врати до автомобилот и сфати дека го чека казна бидејќи паркирал на место наменето за лица со хендикеп. Тој веднаш се фрли на земја и почна да се жали, со цел да ги увери насобраните луѓе, меѓу кои имаше и двајца полицајци, дека навистина е хендикепиран. Сепак, неговиот настап не беше доволно убедлив и единствено успеа да предизвика смеа кај дел од луѓето. Несреќникот на крајот беше отстранет од тротоарот и пренесен во болница, каде што било утврдено дека со него физички сè е ред
сите 2 | | | веќе видена

Диригент е Џанлука Мартиненги од Италија, сценографијата и костимографијата се на Софија Шнајдер од Германија, а кореограф на претставата е Саша Евтимова Со премиера на операта „Травијата“ од Џузепе Верди во режија на Верена Штојбер од Германија, на 9 мај во Македонската опера и балет ќе бидат отворени 45. Мајски оперски вечери. Во насловниот лик ќе настапи сопранот Ана Дурловски, диригент е Џанлука Мартиненги од Италија, сценографијата и костимографијата се на Софија Шнајдер од Германија, а кореограф на претставата е Саша Евтимова. За премиерната постановка на „Травијата“ на македонската оперска сцена, режисерката Штојбер вели дека за неа Ведри е еден од најголемите раскажувачи на сите времиња и дека со „Травијата“ тој уште еднаш ги крши табуата . - На сцената не донесува кралеви и кралици или херои, што било пракса на оперските композитори на времето. Напротив, на сцената тој донесува „нормални“ луѓе. Но и повеќе од тоа: дозволува главниот карактер во операта да биде една жена со низок морал, љубовница. ...
сите 29 | | | веќе видена

Со помош на методата ICSI може успешно да бидат третирани и најтешките случаи на машка неплодност (многу мал број или отсуство на сперматозоиди во ејакулатот) Иако многумина сѐ уште сметаат дека плодноста е „женски проблем“, дури една третина од сите случаи на неплодност се однесуваат на машката популација . Првиот чекор што треба да го преземе вашиот партнер е да посети уролог. Тестикуларна екстракција на сперматозоиди (micro tese) претставува хируршка процедура која се користи за пронаоѓање сперматозоиди кај пациенти кои немаат сперматозоиди во ејакулатот (азоспермија). Д-р Александар Мицковски, уролог хирург во Клиничката болница „Аџибадем Систина“, објаснува дека оваа метода се изведува со отстранување мал дел од ткивото на тестисот од каде што се добиваат сперматозоидите, додека пациентот е под анестезија. Зошто оваа постапка е подобра од биопсија? Оваа напредна техника овозможува да ја насочиме биопсијата до најдобрите делови и со тоа да ја зголемиме можноста за наоѓање сперма отстранувајќи помали ...
| | веќе видена

Фотографија која сигурно нема долго да „преживее“ на Инстаграм Рита Ора, пејачката со светска кариера која по потекло е од Косово, на социјалните мрежи често објавува фотографии на кои е во провокативно издание, а иако овој пат немаше намера да го „заниша бродот“, сепак повторно ги разбранува страстите кај своите обожаватели . A post shared by Rita Ora (@ritaora) on Apr 26, 2017 at 7:21pm PDT Имено, таа на Инстаграм објави фотографија на која е пристојно облечена, но со десната рака ги држи градите, при што маицата е толку спуштена надолу што ја открива нејзината брадавица . A post shared by Rita Ora (@ritaora) on Apr 25, 2017 at 4:22pm PDT Неодамна беше објавено дека поранешната спајс девојка Мел Би и нејзиниот поранешен сопруг Стивен Белафонте ја поканиле Рита Ора да појде во нивниот дом и да им се приклучи на секс во тројка. „Рита им се заблагодари и ја напушти вечерата“, изјави пријател на пејачката. A post shared by Rita Ora
сите 6 | | | веќе видена

Нашата цел е заштита на здравјето и животот на учесниците во сообраќајот, односно нашата работа е пред сѐ хумана и на подолг рок ќе придонесе да се намали бројот на жртви во сообраќајни незгоди, да се намали бројот на повредени лица и да се спречат голем број семејни трагедии, потенцира претседателот на РСБСП, Стојче Стаменковски Законски измени, санкции, разни кампањи за подигање на нивото на сообраќајната култура, едукација на младите возачи се само дел од низата активности што ги преземаат Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) и Министерството за внатрешни работи
сите 38 | | | веќе видена

Монетарното осамостојување на македонската економија се одвиваше во исклучително тешки економски околности на наследени проблеми и нови предизвици, потсети во своето обраќање гувернерот на НБРМ Во Народната банка вечерва се одржа свеченост по повод 25-годишниот јубилеј од монетарното осамостојување на Република Македонија. На денешен ден, пред точно 25 години, Собранието на Република Македонија ги донесе основните законски акти со кои се создадоа предуслови за осмислување и примена на самостојна монетарна политика од страна на Народна банка на Република Македонија, како монетарна власт на независна и суверена Македонија. - Веќе 25 години, Народната банка стои цврсто на заложбите за одржување на ценовната стабилност, како и за здрав и стабилен банкарски систем, што повратно придонесува за нејзиниот кредибилитет кај широката јавност. Шоковите со кои се имаме соочено низ времето стимулираа поголема флексибилност и ги зголемуваа видиците и способноста за понавремено делување и соочување со секоја следна ...
сите 21 | | | веќе видена

Дербито во 9. коло од кошаркарскиот шампионат заврши со победа на шампионот Екипата на МЗТ Скопје дојде до нов триумф во првенството откако денеска го совлада составот на Карпош Соколи со 83:61. Овие бодови беа значајни бидејќи со нив МЗТ го потврди лидерското место кое носи подобра стартна позиција за средбите од плеј-офот. Оттаму ќе биде возбудливо во натпреварите коишто следуваат откако ќе биде одиграно последното коло. Најефикасен на овој дуел беше Тејмс со 20 поени, а зад него во МЗТ Скопје останаа Дреновас и Лалиќ со по 17 коша, Клоф со 13, Мијаковиќ со шест, Ѓуроски со пет, Катиниќ со три и Младеновски со два поени. Во таборот на Карпош Соколи денеска прецизни беа повеќето кошаркари. Најмногу постигна Пери, а имаше 16 поени. Со 13 коша втор стрелец беше Лабовиќ, а поени постигнаа и Трајковски (6), Пенов (2), Соколов (3), Зеловиќ (8), Мавра (8) и Комагиќ (5). КК МЗТ Скопје - КК Карпош соколи, 9 коло суперлига
сите 52 | | | веќе видена

next