Телеграф

Макрон (39) сегашната сопруга Брижит Троњо (64) ја запознал како 15-годишен ученик, кога таа му била наставничка по драма. Родителите на Макрон биле шокирани кога разбрале дека нивниот син тинејџер е во љубовна врска со омажена наставничка Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, оцени дека предрасудите за неговата 24 години постара сопруга се засноваат на омраза кон жените. - Многумина тврдат дека нашата врска не е одржлива и оти не е возможна. Тоа се тврдења на женомрасци и приврзаници на традиционални, хомогени ставови за општеството - истакна Макрон. Тој додаде дека луѓето кои шират такви шпекулации или веруваат во нив изгубиле чувство за реалност или имаат поприличен проблем со хомосексуалноста. Тој во интервју за „Паризјен“ пред изборната победа изрази уверување дека на никого не би му паднало на памет да ја осудува неговата љубовна врска ако неговата сопруга беше 20 години помлада од него. Макрон (39) сегашната сопруга Брижит Троњо
сите 114 | | | веќе видена

Покрај ракетните постројки, на парадата се појавија и легендарните тенкови Т-34 кои беа составен дел од некогашната Црвена армија со која Советите во текот на Втората светска војна го прегазија фашистичкиот режим на нацистичка Германија Војници во маскирни униформи, качени на тенкови и транспортери, балистички нуклеарни проектили, лансирни рампи, артилерија, противракетни топови беа дел од армадата со која Русија повторно ја покажа својата воена надмоќ во светот. Пред претседателот Владимир Путин со строев чекор поминаа повеќе од 10.000 војници и офицери од речиси сите ешалони на руската армија на денешната воена парада со која беа одбележани 72 години од победата во Големата татковинска војна, односно од победата над фашизмот . Путин во својот говор нагласи дека нема сила во светот која може да ја покори Русија. ОЧИ В ОЧИ СО ПУТИН: Парадата во Москва снимена од тенк на Црвениот плоштад
сите 17 | | | веќе видена

Вооружените сили на Русија можат да се одбранат од секоја потенцијална агресија, но за ефективна борба со тероризмот, екстремизмот, неонацизмот и другите закани неопходно е да се консолидира целата меѓународна заедница, рече рускиот претседател Нема сила што е способна да ја пороби Русија, истакна рускиот претседател Владимир Путин при говорот на Црвениот плоштад во Москва, каде што се одржа Парада на победата. - Немало и нема да има сила што може да го покори нашиот народ. За време на Втората светска војна нацистите го нападнаа Советскиот Сојуз сo најмоќни удари, но народот направи нешто што изгледаше невозможно на прв поглед - го сврте „крвавото тркало“ на Втората светска војна и го покори нацизмот, стави крај на неговите злосторства - нагласи рускиот претседател. ГЕНЕРАЛИ, ТЕНКОВИ, АВИОНИ: Голема воена парада во Москва, Путин со војнички поздрав
сите 23 | | | веќе видена

Во престрелките животот го загубија Љубиша Аранѓеловиќ, Бобан Ивановиќ, Горан Илијевски, Жарко Кузмановски, Исамедин Османи, Сашо Самојловски, Ненад Серафимовски и Горан Стојменовиќ кои посмртно беа одликувани со „Медал за храброст“ за покажаната исклучителна храброст Во Соборниот храм „Свети Никола“ во Куманово денеска се одржа панихида за осумте загинати припадници на полицијата кои учествуваа во вооружената пресметка во кумановската Диво населба пред две години. Панихидата ја организираше општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. - Ова е втора година по ред како се организира панихида за паднатите херои од настаните на 9 мај 2015 година, да им оддадеме почит на луѓето кои за оваа земја ги положија своите животи, храбро, не штедејќи се себе си, давајќи пример на сите како треба да се брани државата, како треба да се брани народот - изјави пратеникот од ВМРО ДПМНЕ, Зоран Ѓорѓиевски. ЗАГИНАА ОСУМ ПОЛИЦАЈЦИ: Две години од крвавиот напад во Дива населба
сите 60 | | | веќе видена

И овој пат атрактивната Драгана ги израдува своите обожаватели Ќерката на легендарниот фудбалер Драган Џајиќ, Драгана Џајиќ, повторно ги изненади своите обожаватели на социјалните мрежи. Овој пат атрактивната ќерка на Џајиќ објави фотографија на која позира во проѕирна долна облека . Се разбира, за кратко време фотографијата собра илјадници лајкови. А, кога ќе ја погледнете, сигурни сме дека и вие ќе посакате да и ставите еден лајк. Mademoiselle summer collection! Coming soon...
сите 11 | | | веќе видена

На Евросонгот оваа година учествуваат 42 земји Во Киев денеска почнува 62. издание на Евросонгот. На првата полуфинална вечер ќе настапат 18 земји . Најпопуларниот европски музички натпревар годинава се одржува во главниот град на Украина, Киев, благодарение на победата на минатогодишниот победничка Џамала, која триумфираше со песната „1944“. Ова е вторпат Украина да биде домаќин на натпреварот, по 2005 година. ДЕКОЛТЕ И ГОЛЕМ ШЛИЦ: Јана Бурческа е најсекси претставничка во Киев
сите 258 | | | веќе видена

Украинските медиуми јавуваат дека Руслана ќе настапи на годинашнава Евровизија, која почнува вечерва, а во ревијалниот дел на програмата в сабота ќе ја изведе својата нова песна Украинката Руслана стана најголема ѕвезда во Европа кога во 2004 година победи на изборот на Евровизија . На нејзината песна „Wild dances“ играа претставниците на сите земји на светот. Руслана денес има 43 години . По победата на Евровизија таа продолжи да пее, а сега се занимава и со политика. Еве како изгледа сега: Midnight sushi with Ruslana at lobby #ruslana #tallinn #veteranirock A post shared by Andreas Lukin
сите 38 | | | веќе видена

На парадата годинава учествуваат околу 10.000 лица, 114 единици со копнена борбена техника, 72 хеликоптери и авиони. Првпат на парадата се вклучени и единици на општоруското воено-патриотско движење „Јунармија“ Со биење на часовникот и со звуците од воениот оркестар утрово во 10 часот
сите 48 | | | веќе видена

Оваа година се слават 72 години од победата над фашизмот. Пробите за парадата во Москва почнаа во ноември, а во неделата се одржа и генералната проба на која цела армија и сите предвидени воени возила дефилираа низ Црвениот плоштад Со воени паради во Москва и во многу други региони на Русија денеска оваа земја го одбележува Денот на победата во Големата татковинска војна, пренесе ТАСС. Парадата во Москва традиционално ќе се одржи на Црвениот плоштад. На неа годинава ќе учествуваат околу 10.000 лица, 114 единици со копнена борбена техника, 72 хеликоптери и авиони. Првпат на парадата се вклучени и единици на општоруското воено-патриотско движење „Јунармија“, девојки-курсисти на Воената придружна академија „Буџони“ и Воено-вселенската академија „Можајски“, како и маринци од Северната флота. Арктичката техника, која годинава за првпат е вклучена во парадата, е претставена од ракетните комплекси „Тор-М2ДТ“ и „Панцир-СА“. ТЕНКОВИ СЕ РАСПОРЕДИЈА ВО МОСКВА: Руската армија излезе на улиците, небото го надлетуваат ...
сите 60 | | | веќе видена

Над 30 настани низ целата земја ќе организира и поддржи Делегацијата на Европската унија, во партнерство со повеќе организации, амбасади и општини, по повод одбележувањето на 67. роденден на ЕУ - Денот на Европа. Исто така, денеска Македонија ќе го одбележи Денот на победа над фашизмот Со повеќе активности во Македонија денеска ќе биде одбележан 9 Мај - Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот. Над 30 настани низ целата земја ќе организира и поддржи Делегацијата на Европската унија, во партнерство со повеќе организации, амбасади и општини, по повод одбележувањето на 67. роденден на ЕУ - Денот на Европа, чија цел е и да го доближи процесот на евроинтеграции поблиску до граѓаните. Како што информираат од Делегацијата на ЕУ, станува збор за најразлични настани поврзани со спортот, како Скопскиот маратон и турнири во фудбал, настани од културата, потоа годишниот матурски танц за матурантите од средните училишта, како и бројни дебати, предавања, натпревари и локални фестивали. По повод Денот на Европа, а ...
сите 63 | | | веќе видена

Во 4 часот изутрина на денешен ден пред две години полицијата почна голема акција во кумановската Дива населба за разбивање терористичка група скриена во куќите. Полицијата наиде на отпор од страна на групата при што беа убиени осуммина полицајци. Дел од терористите беа убиени, а дел се предадоа. На 37 лица им се суди за тероризам, а судењето е во завршна фаза Осум припадници на безбедносните сили ги загубија животите во антитерористичката акција што се случи на денешен ден во 2015 година во кумановската Дива населба. За нападот полицијата уапси 37 лица, кои се во притвор и на кои им се суди за тероризам. Жителите на Куманово рано утрото околу 4 часот на 9 мај 2015 година ги разбудија рафални истрели, детонации и хеликоптери. ЕДНА ГОДИНА ПОТОА: Во Дива населба никнаа палати (ФОТО) Министерството за внатрешни работи кусо соопштија дека полицијата почнала акција против неидентификувана вооружена група во Дива населба. Цела Македонија со страв живееше неколку часа во неизвесност не знаејќи што точно се случува. ...
сите 92 | | | веќе видена

Доколку воведувањето смртна казна се покаже нешто повеќе од обична реторика, тоа ќе биде еднострано откажување на Турција од европското семејство. Тоа би било еднакво на прекин на преговорите (за членство во ЕУ) бидејќи нашата заедница е заснована на почитување на демократијата, рече Јункер Повторното воведување на смртната казна во Турција ќе значи крај на процесот на преговори за членство на земјата во Европската Унија, изјави претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер во интервју за германски „Рајнише пост". - Доколку воведувањето смртна казна се покаже нешто повеќе од обична реторика, тоа ќе биде еднострано откажување на Турција од европското семејство. Тоа би било еднакво на прекин на преговорите
сите 34 | | | веќе видена

За видеото се користени сцени од првиот колор-филм за Скопје, „Градот на Вардар“, снимен 1962 година во режија на големиот македонски филмски уметник Бранко Гапо Денес во етер се пушти новиот сингл на Дани , насловен „ Нема две ”. Песната е дело на Весна Малинова-Бабамова (музика и текст) и Кирил Бабамов
сите 10 | | | веќе видена

Полицаецот асистирал при укажување лекарска помош на кумановецот, кој бил душевно болен Кумановец со нож нападна полицаец кој асистирал на екипа од Брза помош да го пренесат од неговиот дом во Нервното одделение во кумановската болница. Според информациите на МВР, вчера во 15.35 часот во Куманово полицајци од ПС-Куманово асистирале при укажување на лекарска помош на душевно болно лице Т.М.
сите 19 | | | веќе видена

Тој вели дека опозицијата никогаш не донела одлука да не учествува на изборите, но не прифаќа и нема да дозволи да се одржат избори без опозициските партии и најави голем протест на 13 мај Лидерот на албанската опозициска Демократска партија
сите 55 | | | веќе видена

Евроатлантската интеграција, додава претседателот на ДУИ, останува единствена алтернатива за Македонија и целосно сум убеден дека ќе придонесете за зајакнување на европската перспектива за сите земји од Западен Балкан Претседателот на Демократската унија за интеграција
сите 46 | | | веќе видена

Нашата претставничка Јана Бурческа заедно со тимот веќе се наоѓаат во украинската престолнина, каде што се подготвуваат за настапот во полуфиналната вечер, кој е закажан за 11 мај Уште само неколку дена до изборот за најубава песна на музичкото натпреварување Евровизија , кое ќе се одржи во Киев, Украина. Нашата претставничка Јана Бурческа заедно со тимот веќе се наоѓаат во украинската престолнина , каде што се подготвуваат за настапот во полуфиналната вечер закажан за 11 мај. Како што веќе знаете, Јана на сцената ќе блесне во креација на познатата дизајнерка Антонија Ристеска и дефинитивно мора да бидеме горди бидејќи во Киев ќе ја имаме една од најзгодните претставнички. Но, погледнете како изгледаше Јана на свечениот килим за време на претставување на учесниците: Macedonian representative Jana Burceska walking this year's Eurovision song contest red carpet in custom Antonija Ristovska emerald dress
сите 174 | | | веќе видена

Станува збор за проект, како што појаснува Трпчески, што вклучува сплетови од македонски ора со неколку песни кои би донеле еден шарм на целата инструментална димензија на овој проект Македонскиот пијанист Симон Трпчески најавува светска премиера на неговиот најнов проект со музика од Македонија, насловен „Македонисимо“, која ќе се случи на 18 мај на Фестивалот во Лудвигсбург, Германија. - Станува збор за проект со македонска музика на кој му се радувам искрено, како на мало дете. Многу долго време работев на него во мојата глава, од големиот број обврски до сега немав можност да го реализирам, но среќен сум што конечно се случува . На 18 мај на Фестивалот во Лудвигсбург, Германија, овој проект ќе ја има својата светска премиера. Јас го отворив овој фестивал минатата година, заедно со музичкиот уметнички директор, финскиот диригент Пиетари Инкинен - вели Трпчески во интервјуто за Македонското радио. Станува збор за проект, како што појаснува Трпчески, што вклучува сплетови од македонски ора со неколку песни ...
сите 10 | | | веќе видена

Кралицата на поп-музиката повторно ги шокира своите обожаватели Иако има 58 години, Мадона не се менува. Таа повторно шокира со своите интимни фотографии на социјалните мрежи. Кралицата на поп-музиката на Инстаграм прво објави фотографија на која како опис пишува: „Злато“... Gold
сите 15 | | | веќе видена

next