Телеграф

За распаѓањето на бендот „Шугаркјубс“, во кој членуваше и Бјорк, тапанарот Сигтригур Балдурсон вели дека е многу интимна приказна која не ја раскажуваат често кога даваат интервјуа, но овој пат реши да ја сподели бидејќи смета дека поминал доволно долг период, па со неговата исповед нема да повреди никого Во една мала земја како Исланд, која брои 330 илјади жители, е навистина тешко како музичар да се пробиеш надвор од границите на земјата и да ги освоиш поголемите музички пазари. Но, веројатно ако ја имаш вистинската формула за успех, тоа нема да претставува проблем. А Исланд ја има. Секој млад или нов музичар од оваа ладна островска земја се поставува една цел пред себе, да се постигне барем третина од она што успеале Бјорк, „Сигур Рос“, „Шугаркјубс“, „Оф Монстерс енд Мен“, „ГусГус“, „Киасмос“... Сигтригур Балдурсон, или за пријателите познат како Сиги, во рамките на годинашното издание на МЕНТ фестивалот во Љубљана одржа предавање на тема „Зошто толку многу музика во мала земја како Исланд?“ И навистина, ...
сите 94 | | | веќе видена

Едита често ги воодушевува своите обожаватели со секси фотографии, но овој пат отиде чекор понапред Членката на групата „Министерки“ ужива во својата врска со момчето Стефан, а на секоја нова фотографија што ја објавува е сè поубава. После одморот во Дубаи од каде што ги честеше фановите со фотографии во бикини, сега на ред дојдоа провокативните дневни модни комбинации. Dva galeba, NS gorimo veceras A post shared by EditaAradinovic
сите 9 | | | веќе видена

Таа вчера конечно се појави на улица во фармерки, а може да се забележи дека нејзиниот задник е значително помал Откако пред неколку денови беа објавени фотографии од Ким Кардашијан на кои се гледа природниот изглед на нејзиниот задник, медиумите шушкаат дека старлетата ги извадила силиконите. #kimkardashian A post shared by pratimpoznate
сите 18 | | | веќе видена

Македонскиот шампион одигра искусно во полуфиналето против ЧСМ Букурешт и се избори за триумф и пласман во финалето После три неуспешни обиди, ракометарките на Вардар во четвртиот конечно успеаја да се изборат за пласман во финалето на еден фајнл-фор турнир во Лигата на шампионите. Вардарки ќе утре од 17:45 часот ќе играат против составот на Ѓер во битката за трофејот така што им претстои можност конечно да се најдат на тронот. Убедливата игра на дуелот против ЧСМ Букурешт донесе победа од 38:33 така што тоа беше крунисување на квалитетната игра и во одбрана и во напад. Особено добро беше одиграно во првото полувреме кога противникот беше буквално разбиен и немаше никаква можност за да дојде до враќање во игра. Осумте гола од првото полувреме беа искусно чувани во текот на сите 30 минути во продолжението. Иако имаше пад во ритамот, сепак, Вардар играше доволно квалитетно за да може да ги сочува силите и во исто време да се избори за триумф. Шампионот од минатата година беше неутрализиран, а за ланскиот пораз ...
сите 216 | | | веќе видена

Дали можете да ја препознаете? Кајли Џенер обожава да експериментира со косата, а познато е дека е голема љубителка на шминкањето. Секогаш кога ќе се појави во јавност изгледа атрактивно и згодно, а вниманието најмногу го привлекува со оскудната гардероба, нагласените усни и фризурите кои често ги менува. A post shared by Kylie
сите 16 | | | веќе видена

Со одлична игра од сите ракометарки „црвено-црните“ ставија до знаење дека годинава се решени да бидат дел од финалето Вардар има огромна предност од осум гола
сите 187 | | | веќе видена

Според првичните информации, осомничениот го паркирал своето возило во непосредна близина на Општина Боговиње и се упатил кон бурекчилницата од спротивната страна каде во тој момент седел градоначалникот на општината. По кратка расправија со градоначалникот, осомничениот испукал неколку куршуми Градоначалникот на Боговиње, Хазби Идризи бил убиен во бурекчилница. Убиецот Ќ.А.
сите 43 | | | веќе видена

Зијадин Села беше претепан во нередите што се случија во Собранието минатиот четврток. Тој се здоби со тешки повреди на главата Лидерот на Движењето за реформи во ДПА
сите 42 | | | веќе видена

ДУИ е длабоко потресена од веста за убиството на членот на нашето семејство и градоначалник на општина Боговиње Хазби Идризи, за време на извршувањето на својата должност во служба на граѓаните Демократската унија за интеграција
сите 62 | | | веќе видена

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, денеска во 10:45 часот Идризи бил донесен во Медицинскиот центар Тетово со повеќе прострелни рани по телото добиени од огнено оружје, по што било констатирано дека бил починат Почина Ќ.А.
сите 89 | | | веќе видена

Осомничениот Ќ.А. по настанот се упатил кон својот дом, каде што се обидел да се самоубие. Тој со повреди на главата прво бил префрлен во болницата во Тетово, а потоа со возило на итната медицинска помош бил пренесен на Клиниките во Скопје Градоначалникот на општина Боговиње, Хазби Идризи (58) утрово околу 10:45 часот бил застрелан со неколку куршуми од страна на Ќ.А.
сите 111 | | | веќе видена

Актерот има црн појас по аикидо и е познат како пријател на рускиот претседател Владимир Путин. Двајцата споделуваат заедничка страст кон боречките вештини. Украинските власти му забранија на американскиот актер Стивен Сегал да влегува на нивна територија во следните пет години и притоа го прогласија за закана за националната безбедност, пренесе ДПА. Сегал, кој во ноември минатата година доби руско државјанство, на неколку пати јавно ја поддржа анексијата на Крим од страна на Русија, додаде ДПА. Актерот има црн појас по аикидо и е познат како пријател на рускиот претседател Владимир Путин. Двајцата споделуваат заедничка страст кон боречките вештини. Сегал
сите 24 | | | веќе видена

Изборниот штаб на Макрон потоа соопшти дека пред неколку недели биле украдени автентични документи, што потоа биле измешани со лажни документи за да се предизвика сомнеж и дезинформации Изборниот штаб на независниот претседателски кандидат на изборите во Франција, Емануел Макрон, соопшти дека е жртва на голема и координирана хакерска операција, откако ноќеска беа објавени голем број мејлови од кампањата, само на еден ден пред оддржувањето на вториот круг од изборите. Британските медиуми објавија дека корисник кој себе си се нарекол ЕМЛЕАКС на сајтот Пејстбин постирал околу девет гигабајти податоци, што овозможува натамошно споделување
сите 54 | | | веќе видена

Овој ПЕТ-центар е единствен во Македонија и во регионот и дава врвна грижа по строги светски стандарди. ПЕТ/КТ е најефикасна техника за снимање која се користи за поставување дијагноза, за одредување на стадиумот на болеста, се проценуваат ефектите од терапијата на канцер, се планираат радиотерапија и хемотерапија кај повеќето карциноми. Пред три години имаше 200 пациенти, сега има 1.000 пациенти Очајот што во прв момент го обзема секој што ќе ја чуе најстрашната дијагноза на денешницата - рак кај себе или кај близок, може да биде помал доколку се знае дека болниот од канцер и во Македонија може да добие грижа според светски стандарди, и тоа во сите фази од првиот момент кога ќе се открие болеста, па натаму. Дека и во тешките моменти има надеж, која ја нуди најсовремената медицина, бројките покажуваат подобро од зборовите - за три години петпати се зголемил бројот на пациенти во ПЕТ-центарот во Клиничката болница „Аџибадем Систина“, единствениот ваков центар во Македонија и во регионот. Ако по отворањето во ...
сите 6 | | | веќе видена

Политичката стабилност, стабилноста на институциите и економскиот развој, се главни цели на Хрватска, наведе Јандроковиќ, повикувајќи ги пратениците да се соединат за тие цели. Со мнозинство гласови, по повеќечасовна бурна расправа и меѓусебни обвинување, хрватскиот Сабор го избра Гордан Јандроковиќ од Хрватската демократска заедница
сите 10 | | | веќе видена

Уште на ланскиот роденден на Михо знаев дека сте створени еден за друг, се гледаше по сјајот во очите.. А богами се гледа и на сликава што сум ви ја сликала тогаш, стои во пораката на пејачката Каролина Гочева е топ-тема денес на социјалните медиуми, веста дека нејзиното момче Михаил клекнало на колена со веренички прстен е пријатно изнендување за целата јавност. Медумите пишуваат, честитки од сите страни за убавата вест, а почнаа да се јавуваат и добрите колеги. Па така, пејачката Елена Ристеска напиша многу убава порака на својот Инстаграм, честитајќи и на својата другарка. - Уште на ланскиот роденден на Михо знаев дека сте створени еден за друг, се гледаше по сјајот во очите.. А богами се гледа и на сликава што сум ви ја сликала тогаш.. :) - напиша Ристеска под фотографијата. Овде може да го прочитате и остатокот од убавата порака: Уште на ланскиот роденден на Михо знаев дека сте створени еден за друг, се гледаше по сјајот во очите.. А богами се гледа и на сликава што сум ви ја сликала тогаш.. :) Многу ...
сите 10 | | | веќе видена

Активистите на „Бунтовна Франција бунтовен“, и „Франција Напред“, главно студенти, се собраа на плоштадот при нејзиното пристигање, покрај активистите на „Националниот Фронт“, кои беа во малцинство, и голем број средношколци, кои извикуваа непријателски слогани Марин Ле Пен беше исвиркана од страна на десетици демонстранти во Ремс (Марна), каде што избра да оди со Николас Дупонт-Ењан на последниот ден од кампањата за вториот круг од претседателските избори. Медиумите изутринава открија дека нејзината посета била изненадување во „градот на крунисувањето“ на француските кралеви, со цел да ја посети катедралата Нотр Дам
сите 274 | | | веќе видена

Парламентарните избори во декември 2016 не ја решија политичката криза во земјата, но без мешање на САД и ЕУ, конзервативната ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжеше како најсилна парламентарна партија со нејзиниот долгогодишен партнер албанската партија ДУИ Новиот македонски претседател на парламентот, етничкиот Албанец пратеникот Талат Џафери, ја презеде функцијата во средата и првата своја работна средба ја имаше со амбасадорот на ЕУ во земјата. Но, постојат два недостатоци: Прво, Џафери беше висок офицер во македонската армија пред тој да дезертира во почетокот на 2001 година во УЧК каде беше познат под името “Командант Форина” – нему му се препишува одговорност за извршен масакр во заседа од страна на УЧК на осум на полицијци и припадници на армијата. Дури и неговото краткорочно назначување за министер за одбрана во 2013 година предизвика насилни протести, пишува во својата анализа за случувањата во Македонија австрискиот дневен весник „Винер Цајтунг “, еден од најпознатите весници во Европа. Според весникот, ...
сите 13 | | | веќе видена

next