Телеграф

„Црвено-црните“ од Скопје ја вратија убедливата позитива во однос на составот на Шкендија Вардар дојде до победа од 4:0 против Победа и на најдобар начин го искористи киксот на Шкендија кај Шкупи за одново да дојде до двоцифрена предност и сега има 12 бода повеќе. Шампионот имаше контрола на играта против Победа, но и на резултатот така што во ниту еден момент победата не беше во прашање. Убедливата победа само ги зацврсти „црвено-црните“ од Скопје на врвот на табелата, па сега им треба само мирно да ја финишираат сезоната за да можат да ја одбранат титулата во првенството. ФК Вардар - ФК Победа, 30 коло прва МФЛ (ФОТО) Што се однесува до Шкендија таа продолжи со лошите резултати против Шкупи бидејќи не успеа ниту денеска да го совлада. Иако гостите од Тетово водеа, на крајот, сепак, дојде до поделба на пленот. ПРВА ЛИГА ФУДБАЛ РЕЗУЛТАТИ ОД 30. КОЛО ПЕЛИСТЕР - МАКЕДОНИЈА ЃП 3:1 Маркоски 4’, Ковачев 37’, 90’+1 - Аломеровиќ 77’ РЕНОВА - РАБОТНИЧКИ 1:1 Нафиу 8’ - Мишковски 80’
сите 58 | | | веќе видена

Тој ја осуди одлуката за патролирање на силите на меѓународната коалиција, предводена од САД, долж сириско - турската граница Турција може „во секој момент“ да изврши напад врз цели на Курдската работничка партија
сите 107 | | | веќе видена

Четвртата трка во сезоната во Формула 1 донесе нов победник После двете победи на Фетел и едната на Хамилтон и Валтери Ботас успеа да стигне до триумф. Тој ја заврши трката во Сочи токму пред Фетел, додека зад нив останаа клупските колеги Раиконен и Хамилтон. Ботас со ова им покажа дека може да биде конкурентен со нив и да се бори за добар резултат. Уште на стартот изби на водечкото место минувајќи ги пилотите на Ферари и во текот на целата трка остана на лидерското место. Без проблеми се одржа на врвот така што успеа да се запише меѓу победниците на Ф1-трките. Фетел беше главниот конкурент, кој заостана нешто повеќе од шест десетинки. Сепак, Финецот денеска имаше далеку подобра трка, па заслужено дојде до 25 бода со кои се доближи до водечките ГН НА РУСИЈА - СОЧИ РЕЗУЛТАТИ 1. Валтери Ботас (Финска) Мерцедес 1:28:08.743 2. Себастијан Фетел (Германија) Ферари +0.617 3. Кими Раиконен (Финска) Ферари +11.000 4. Луис Хамилтон (В. Британија) Мерцедес +36.200 5. Макс Верстапен (Холандија) Ред Бул +1:00.416 6. ...
сите 21 | | | веќе видена

На влезната врата од неговиот дом е поставен и плакат со содржина: „Монструм, кој е следниот, дете?“. Во близина на куќата, пак, беа поставени плакати со ликот на скопјанецот, а на кои стои дека тој е сериски убиец Убиец, монструм, затвор, извикуваа повеќе од двесте граѓани кои денеска после 13 часот се собраа пред домот на скопјанецот С.Л. во Дебар Маало, кој вчера, среде бел ден, со секира уби куче во близина на кафулето „Радио бар“ . Голем дел од насобраните дојдоа со своите домашни кучиња на протестот. Имаше и такви кои во неколку наврати гаѓаа врз домот на скопјанецот, на што беа прекорени од граѓаните кои протестираа. Врз влезната врата, како и врз капиите од гаражите на куќата на скопјанецот, беше истурена црвена боја, а беа испишани и со зборот „убиец“ . На влезната врата од неговиот дом е поставен и плакат со содржина: „Монструм, кој е следниот, дете?“. Во близина на куќата, пак, беа поставени плакати со ликот на скопјанецот, а на кои стои дека тој е сериски убиец. Пред домот на скопјанецот беа ...
сите 23 | | | веќе видена

Нема информација кога патот ќе биде отворен за сообраќај Од 15 часот попладнево е блокиран регионалниот пат Градско - Велес кај надвозникот за село Виничани. Оваа информација ја потврдиа Авто-мото сојузот на Македонија
сите 10 | | | веќе видена

Кривичните дела за кои се товарат се „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие“ и „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“ Кривични пријави против 15 лица се поднесени од страна на Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основно јавно обвинителство – Скопје во врска со нередите што се случија во четвртокот вечерта во македонското Собрание, од кои петмина се приведени. Како што соопшти МВР, против лицата Б.М. (38) од Скопје, Д.Х. (43) од Прилеп, Н.М. (34) од Скопје, К.Џ. (54) од Скопје, Ѓ.Б. (44) од Скопје, Д.Д. (45) од Скопје, В.Н. (45) од Скопје, С.П. (57) од Скопје, А.З. (63) од Скопје, поднесена е кривична пријава поради постоење основи на сомневање за извршено кривично дело „Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие“ по чл 384 од КЗ на РМ. Против лицата, пак, Д.В. (36), А.С. (39) и М.Ц. (39) М.С. (47) четворицата од Скопје, поднесена е кривична пријава поради постоење основи на сомневање за извршено кривично дело „Учество ...
сите 255 | | | веќе видена

Македонија http://telegraf.mk/aktuelno/makedonija/ns-newsarticle-cuculovski-za-domot-odgovornosta-i-za-neodgovornosta-na-odgovornite.nspx Sun, 30 Apr 2017 15:41:00 +0200 Во четвртокот, на 27.04.2017 год., претседавачот на Собранието ја прекина собраниската седница и ја напушти салата. Поголема група пратеници одлучи да продолжи со работа како седницата да не е прекината и како собраниската сала да не ја напуштил претседавачот на Собранието. Во понатамошната работа („работа“) со седницата претсeдаваше најстариот пратеник. Со мнозинство гласови, од вкупниот број на пратеници, беше избран („избран“) нов претседател на Собранието. Тоа е, во основа, фактографијата на работата на Собранието и изборот на нов собраниски претседател од 27.04.2017, пишува професорот Љубомир Цуцуловски на својот Фејсбук профил. „Оттогаш, Република Македонија и нејзините граѓани се наоѓаат во своевиден шок, кој е на раб на коматозна состојба, бидејќи бројните експерти по право, како и по уставно право молчат. Молчат стручните и правните ...
сите 170 | | | веќе видена

На влезната врата од домот на С.П. е напишана и парола „Монструм, кој е следниот, дете?“, на влезната врата од гаражата, пак, со црвена боја е испишано „Убиец“, а дел од фасадата на зградата е обоена исто така во црвено. Двесте граѓани се пред неговиот дом и скандираат Со свирежи и скандирања „Убиец“, „Монструм“, „Затвор“, околу двесте граѓани денеска протестираат пред домот на Скопјанецот кој вчера, среде бел ден, со метален предмет ладнокрвно уби куче во центарот на градот . Пред домот на скопјанецот С.П. има и полиција, за да се спречат какви било инциденти. Голем дел од присутните се дојдени и со своите домашни кучиња, а незадоволството го изразуваат и со свирежи од свирчиња . Ситуацијата е мирна, а во домот на скопјанецот нема знаци дека некој има присутен. На влезната врата од домот на С.П. е напишана и парола „Монструм, кој е следниот, дете?“, на влезната врата од гаражата, пак, со црвена боја е испишано „Убиец“, а дел од фасадата на зградата е обоена исто така во црвено . Пред вратата, пак, се ...
сите 37 | | | веќе видена

Кличко се држеше добро до петтата рунда, но завршниот удар му беше зададен во единаесеттата кога тој падна, а судијата почна да брои Британскиот боксер Ентони Џошуа е нов шампион во тешка категорија. Во борбата која долго ќе се прераскажува на преполниот Вембли пред 90.000 гледачи, Украинецот Кличко беше немоќен пред налетите на Ентони. Тој двапати се најде на подот, по што судијата мораше да го прекине мечот. Кличко се држеше добро до петтата рунда, но завршниот удар му беше зададен во единаесеттата кога тој падна, а судијата почна да брои . Погледнете како Владимир се бори да стане. Down goes Klitschko...it's over! #JoshuaKlitchsko pic.twitter.com/jv0hnBRKR1 — The Sports Junky
сите 38 | | | веќе видена

Најголеми шанси има Васил Стерјовски, кој се наоѓа на петтото место на листата На претстојните парламентарни избори во Албанија на 18 јуни, во трката за пратенички мандат се тројца Македонци, но само еден од партијата Македонска алијанса за европска интеграција
сите 95 | | | веќе видена

Со комплетирањето на 10. коло од Првата лига во кошарка заврши регуларниот дел од сезоната После денешните средби од Првата кошаркарска лига веќе е јасно кои ќе бидат двојките за полуфиналето. Работнички успеа да заврши пред Карпош Соколи откако и двете екипи победија во последното коло, но поради подобар меѓусебен дуел тимот од Градски парк завршува како втор и ќе има можност да има меч повеќе на свој терен. Ова е најава за интересни дуели од плеј-офот така што дефинитивно следуваат возбудливи средби коишто ќе донесат максимално интересна завршница на сезоната. Во едниот дуел се токму Работнички и Карпош Соколи, додека МЗТ Скопје ќе игра против составот на Куманово. КК Карпош соколи - КК Кожув, 10 коло суперлига
сите 50 | | | веќе видена

Бегбеде е автор на романите „399“, „Љубовта трае три години“, „Романтичен егоист“, а во Македонија присуствува за да го промовира својот последен роман преведен на македонски јазик, „Уна и Селинџер“, но и да ја запознае својата многубројна публика во Македонија Најпопуларниот писател на француската и европската книжевна сцена, Фредерик Бегбеде деновиве престојува во Скопје, на поканата на издавачкиот центар „Три“. Денеска тој имаше отворена средба во „Јавна соба“ со неговите фанови, вљубеници во пишаниот збор. Бегбеде е автор на романите „399“, „Љубовта трае три години“, „Романтичен егоист“, а во Македонија присуствува за да го промовира својот последен роман преведен на македонски јазик, „Уна и Селинџер“, но и да ја запознае својата многубројна публика во Македонија. Фредерик Бегбеде е автор на 11 романи, есеист, книжевен критичар, режисер, телевизиски водител и (повремен) диџеј. Преку своите романи преведени на повеќе од 80 јазици тој стекнува и светско реноме како еден од најпопуларните современи ...
сите 3 | | | веќе видена

Таа му го честита изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието Албанската пратеничка Месила Дода од партијата ПДИУ која е во коалиција со Социјалистичката партија на Еди Рама продолжува со скандалозните изјави и обајви на социјалните мрежи. Дода коментирајќи ја ситуацијата во македонското Собрание вели дека истата не можела да биде поинаква и порака дека Никој не може да ги спречи Албанците да живеат во Илирида. - Не можеше да биде поинаку. Едно општетство кое се храни со фантазиите на етничката омраза, една албанофобска политичка класа, државно раководство кое јавно ја прогласи омразата кон половина милион Албанци, не можеа ништо друго да направат освен да ја донесат омразата, насилството и навредите во сите овие години во очите на целиот свет. Потребно беше Талат Џафери да биде избран за претседател на Собранието
сите 21 | | | веќе видена

До овој момент не е поставена правна квалификација на извршените кривични дела Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје денеска соопшти дека е во постојана комуникација со Министерството за внатрешни работи
сите 306 | | | веќе видена

Лекарите констатираа тешки телесни повреди и тоа фрактура на череп, отворени фрактури на двете нозе, скршени ребра и пршлени Шеесетгодишен Кумановец почина како последица на пад од скеле во село Чојлија - скопско , соопшти денеска полицијата. Л.Д.
сите 9 | | | веќе видена

Сообраќајката се случи утрово во 5:45 часот, на магистралниот пат Скопје - граничен премин Блаце Утрово во сообраќајна несреќа загина 41-годишен жител на Косово , соопштија од МВР. Според полицијата, околу 5:45 часот на магистралниот пат Скопје – ГП Блаце во близина на бензинска пумпа се случи сообраќајна незгода помеѓу камион и патничко моторно возило „фолксваген-пасат“ и двете возила со косовски национални ознаки . На самото место починал возачот на автомобилот, А.А.
сите 42 | | | веќе видена

Таа на Твитер објави кратко видео на кое може да се види како меша со задникот Јелена Карлеуша знае како да привлече внимание. Овој пат за тоа беше доволен само еден потег. Таа на Твитер објави кратко видео на кое може да се види како меша со задникот. Во опис на видеото пишува - „Fatty“ (Дебела). Fatty pic.twitter.com/YcjnznMQvK — Jelena Karleuša
сите 20 | | | веќе видена

Управувањето моторно возило под дејство на алкохол е една од водечките причини за предизвикување сообраќајни незгоди со фатални последици. И една испиена чашка алкохол влијае на вашите возачки способности Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата
сите 43 | | | веќе видена

Мета е седмиот претседател на Албанија по падот на тоталитаризмот во земјата Албанскиот парламент, без присуство на опозицијата, за нов шеф на државата го избра Илир Мета , лидер на Движењето за социјалистичка интеграција и актуелен претседател на законодавниот дом. Со тајно гласање, за Мета гласаа 86 додека „против“ беа двајца пратеници. Во денешниот четврт круг на гласање, единствен кандидат беше Мета, додека во претходните три немаше кандидати. Албанскиот законодавен дом брои 140 пратеници. Според Уставот се спроведуваат пет круга гласање. Во првите три круга, предложен кандидат за да стане шеф на државата треба да добие поддршка од две третини од пратениците, односно 84 гласови. Во четвртиот и петтиот круг потребно е просто мнозинство од пратениците, односно 71 глас. Четириесет и осум годишниот Мета е роден во гратчето Чоровод, дипломирал на Економскиот факултет во Тирана, каде завршил пост-дипломски студии во истата струка. Политички е активен уште од 1990 година за време на студентските движења за ...
сите 32 | | | веќе видена

next