Телеграф

Ретко кој може да го препознае по оваа фотографија Популарниот српски актер и комичар Андрија Милошевиќ , неодамна на социјалните мрежи објави фотографија од средношколските денови, на која за многумина е непрпознатлив. Актерот ги освои срцата на публиката од регионот, со улогата во комичната серија „Андрија и Анѓелка“ , а со објавувањето на фотографијата успеа да ги изненади своите обожаватели. Така, некои од нив коментираа дека на фотографијата е поуларниот фудбалер Златан Ибрахимовиќ на млади години, додека пак други напишаа дека во младоста Андрија наликувал на холивудските ѕвезди Џозеф Гордон-Левит и Кеану Ривс. A post shared by Andrija Milošević (@andrijamilosevic_official) on Apr 25, 2017 at 9:11am PDT A post shared by Andrija Milošević (@andrijamilosevic_official) on Apr 1, 2017 at 9:09am PDT A post shared by Andrija Milošević
сите 4 | | | веќе видена

Додека мајка и ја снимаше, таа запеа од срце Малата Анастасија Књазева од Русија многумина ја сметаат за најубавото девојче во светот, па токму затоа таа е вистинска ѕвезда на социјалните мрежи. Малата убавица со продорни сини очи, веќе има над 380 илјади следбеници на Инстаграм, а исто така, може да се пофали и со успешна кариера како модел за детска облека. Сепак, таа неодамна покажа дека умее и убаво да пее. A post shared by Anna Knyazeva (@anna_knyazeva_official) on May 8, 2017 at 2:26am PDT Имено, на нејзиниот инстаграм профил се појавија две снимки на кои девојчето ги покажа своите пејачки способности. Додека се возеше во автомобилот со својата мајка таа на цел глас почна да пее заедно со музиката на радиото, а потоа тивко испеа песна од нејзиниот омилен пејач. A post shared by Anna Knyazeva
сите 4 | | | веќе видена

Пратениците во косовскиот парламент денеска изгласаа недоверба на Владата на премиерот Иса Мустафа По денешното изгласување недоверба на Владата на косовскиот премиер Иса Мустафа, се очекува претседателот на Косово, Хашим Тачи, утре да распише предвремени парламентарни избори . Претходно, во текот на денот Тачи ќе има средба со претставници на политичките партии, на која треба да се усогласи датумот за одржување на изборите, кој согласно Уставот, треба да се спроведат најдоцна за 45 дена сметано од денеска. Според телевизијата „Топ чанел“, изборите најверојатно ќе се одржат на 18 јуни, во ист ден со редовните парламентарни избори во Албанија. Инаку на денешната собраниска седница за иницијативата за изгласување недоверба на Владата, која ја предложи опозициската партија „Иницијатива за Косово“ на Фатмир Лимај, гласаа 78 пратеници, 34 беа против, а тројца воздржани. Покрај опозициските пратеници, од редовите на „Иницијатива за Косово“, „Алијансата за иднина на Косово“ (ААК) и „Самоопределување“, за недоверба ...
сите 66 | | | веќе видена

Обвинетиот со секира влегол во канцеларијата на секретарката на градоначалникот и со висок тон прашал каде е градоначалникот. Откако добил одговор дека не е тука, тој и се обратил на секретарката со зборовите: „Ти јадеш, така се храните вие во собранието, а јас едно геврече јадам три дена“ и со секирата силно удрил во радијаторот Четириесет и осумгодишен маж од Свети Николе, кој во јули минатата година со секира дивееше во Општината, е осуден на условна затворска казна. Тоше Ј.
сите 3 | | | веќе видена

Ние ќе ви дадеме неколку совети и предлози за во иднина да гледаме што поуредно спастрени дами и господа кои блескаат на црвениот килим во Македонската опера и балет Синоќа беа отворени 45. Мајски оперски вечери, па инспирирани од облеката на гостите одлучивме да ја отвориме темата за тоа колку кај нас се внимава на изгледот на еден ваков настан. Накусо, мал процент од присутните вчеравечер беа облечени соодветно за пригодата. Загрижувачки е што меѓу оние што направиле погрешен избор се забележуваат и имиња што не се појавуваат првпат на манифестација од ваков гламурозен тип. Ќе го пофалиме посилниот пол, кој во оваа „трка“ победи според нас. Добро, ним им е полесно бидејќи костум е костум, смокинг е смокинг. Но еве, на пример, Иво Јанкоски облекол фармерки, но умешно ги адаптирал во спортска елеганција, шамичето во блејзерот и сината шапка се вистински додатоци за овој аутфит. Важно е да се направи дистинкција, кога одите на опера не одите на свадба и не одите во кафуле на пијачка. Тенка е и границата ...
сите 78 | | | веќе видена

Една од ќерките на актерката шокираше со гардероба, која е несоодветна за нејзината возраст Актерката Моника Белучи ретко се појавува во јавност со нејзините наследнички, ќерките Дева (12) и Леона
сите 18 | | | веќе видена

Во писмото до Џафери, Министерството бара измени во Изборниот законик, во најкус можен рок, бидејќи мандатот на градоначалниците завршува на 15 мај Министерството за локална самоуправа бара Собранието во најкус можен рок со измени на Изборниот законик да обезбеди законски услови за решавање на настанатиот проблем и законско функционирање на органите на единиците на локалната самоуправа и на локалната администрација. - Со оглед на настаната состојба поради нераспишувањето на локалните избори и истекот на мандатите на членовите на советите на општините и на градоначалниците на 15 мај, како и по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка по иницијативата на Министерството за локална самоуправа со која се оспоруваа член 35 став 1 и член 49 од Законот за локална самоуправа, како и членот 16 став 1 од Изборниот законик, Министерството за локална самоуправа денеска испрати писмено барање до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, со цел во најкус можен рок да бидат преземени ...
сите 284 | | | веќе видена

Ти благодарам што ми покажа како да бидам вистински уметник. Засекогаш ќе бидеш во нашите срца - напиша Нина. Ќерката на светски познатиот музичар Зоран Маџиров, кој почина вчера, Нина Маџиров, со емотивен статус на Фејсбук се прости од својот татко. ПО СЕДУМ МЕСЕЦИ ВО КОМА: Почина музичарот Зоран Маџиров
сите 22 | | | веќе видена

Освојувачот на Купот на Македонија ќе гостува во Аеродром на првиот меч од плејофот во финалето од кошаркарскиот шампионат Откако синоќа екипите на МЗТ Скопје и на Карпош Соколи дојдоа до третата победа во полуфиналето од плејофот во кошаркарскиот шампионат на Македонија, двата тима веќе се подготвуваат за двобоите од финалето. Со оглед на тоа што бранителот на титулата во првенството го освои првото место во регуларниот дел сосема извесно е дека МЗТ Скопје ќе го има првиот меч на домашен терен. Карпош Соколи е состав кој сезонава веќе освои трофеј и тоа во Купот на Македонија што е најголем успех на овој клуб. Во регуларниот дел на сезоната финишираше на 3. позиција, па затоа ќе мора да направи брејк доколку сака да има надеж за титулата. Јасно е дека ова ќе биде финале со големо надигрување, а истото ќе го решаваат нијанси. Токму поради тоа, од недела
сите 63 | | | веќе видена

Во секоја од овие земји амбасадорите се остаток од администрацијата на Обама и продолжуваат да ја применуваат наследената политика. Поради тоа тешко е да се замисли дека делегацијата ќе добие непристрасни информации, пишува „Американ спектејтор“ Делегација на американскиот Конгрес предводена од републиканецот Боб Гудлајт е во „итна мисија“ во регионот со растечки тензии, каде што сѐ уште е во сила губитничката политика на Сорос и Обама и се фаворизираат некои кругови на штета на граѓаните, локалните институции и регионалната стабилност, пишува „ Американ спектејтор“. Петнасетчлената делегација на американскиот Конгрес на чело со републиканецот Боб Гудлајт , која тргна на пат во саботата, во рамките на регионалната турнеја ќе ги посети Грција, Босна, Албанија, Македонија, Косово и Италија, но неизвесно е дали на таа турнеја ќе ги добие потребните информации од американските амбасадори заостанати од времето на администрацијата на претпоследниот американски претседател Барак Обама, кои се пристрасни, пишува во ...
сите 31 | | | веќе видена

Според информациите од МВР, таткото најпрвин фрлил стол, а синот фрлал разни предмети кон присутните пратеници, по што двајцата заедно физички го нападнале и го влечеле Села по ходниците во Собранието. Исто така, вчера на информативен разговор било повикано и едно лице за кое е утврдено дека го нападнал Зоран Заев Полицијата утрово приведе две лица, татко и син, кои на 27 април во Собранието на РМ го нападнале пратеникот Зијадин Села. Против нив е поднесена кривична пријава за учество во толпа што ќе стори кривично дело. Од МВР соопштија дека утрово во 6 часот е извршен претрес во домот на лицето К.Ѓ. (39) од Скопје поради постоење основи на сомнение дека извршил кривично дело учество во толпа што ќе изврши кривично дело. „Од извршениот претрес биле пронајдени и подигнати патики со траги слични на крв, облека и три мобилни телефони, кои со потврда за привремено одземени предмети му се одземени. Лицето К.Ѓ. заедно со неговиот татко Ц.Ѓ. (68) се приведени во ПС Кисела Вода“, соопшти МВР. Оттаму велат дека на ...
сите 100 | | | веќе видена

Македонската презентација на Ноќта на литературата утревечер ќе се одвива од 18 до 22 часот во галерискиот простор „Софија“ во Столичната библиотека. Ќе бидат интерпретирани стихови од десетина македонски поети од антологијата „Портал на Сонцето“, која минатата година беше објавена од бугарското книгоиздателство „Ерго“ Европска ноќ на литературата вечерва по шести пат ќе се одржи во Софија и во 12 града низ Бугарија. На оваа литературна вечер која е во организација на програмите ЕУНИК
сите 38 | | | веќе видена

Владата во Анкара на курдските бунтовници на сирискиот фронт, гледа како на терористи и настојува да ги спречи да освојуваат нова територија САД одлучија да им испорачаат оружје и муниција на Курдите од Сириските демократски сили (СДФ) кои војуваат против џихадистите од т.н. Исламска држава
сите 12 | | | веќе видена

Според МВР, жртвата е Ј.М.С. (53) од Скопје, а пронајдена е синоќа во близина на Државна болница Лекарка од Клиниката за нефрологија е најдена мртва синоќа во близина на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Според МВР, жртвата е Ј.М.С.
сите 137 | | | веќе видена

На сцената, што е реткост во МОБ, се појавија вокалистки со целосно разголени гради, а во голем дел од операта имаше и сцени исполнети со еротика Вечерни фустани, дотерани гости, но и примамлива изведба на познатата „Травијата“ од Џузепе Верди можеше да се види вечерва во Македонската опера и балет каде беа отворени 45. Мајски оперски вечери . На отворањето беше присутен претседателот Ѓорге Иванов, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, како и голем број лица од политичкиот и културниот живот, како и од бизнис-секторот. Пред отворањето имаше мала церемонија на која традиционално беше запален фестивалскиот оган. Оваа година огнот на Мајските оперски вечери го запали тенорот-првенец на МОБ, Ѓорѓи Цуцковски . Тоа што особено го привлече вниманието на публиката, беше изведбата на „Травијата“. Овојпат присутните во салонот на МОБ имаа можност да видат поразлична изведба на ова познато оперско дело. На сцената, што е реткост во МОБ, се појавија вокалистки со целосно разголени гради, а во голем дел од ...
сите 71 | | | веќе видена

Србија на секое место и на секое ниво ќе го изнесува овој крунски доказ дека цел на Вокер никогаш не било заштита на човековите права на Косово и Метохија, туку борба против Србија и создавање на Голема Албанија, изјави Александар Вучиќ Новозибраниот српски претседател и актуелен премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека вчерашната изјава на поранешниот шеф на Мисијата на ОБСЕ за Косово, Вилијам Вокер дека „има план за обединување на Албанците“, претставува доказ дека тој е лобист на идејата за голема Албанија и дека од почетокот се залагал за остварување на тој проект. - Србија на секое место и на секое ниво ќе го изнесува овој крунски доказ дека цел на Вокер никогаш не било заштита на човековите права на Косово и Метохија, туку борба против Србија и создавање на Голема Албанија, изјави Вучиќ. Тој нагласи дека ќе инсистира за ова изјава на Вокер да се разговара на „сите нивоа во Европа и во светот“. - Вокер де факто порача дека има план за создавање на Голема Албанија и таа порака, по повеќедневните ...
сите 38 | | | веќе видена

Бранителот на титулата и актуелниот освојувач на Купот на Македонија се најдоа во финалето Екипите на МЗТ Скопје и Карпош Соколи ќе играат во финалето од плејофот во првенството на Македонија во кошарка. Тие успеаја и во третиот натпревар против своите ривали да дојдат до победа така што со 3:0 ги решија полуфиналните пресметки. МЗТ Скопје на домашен терен го совлада тимот на Куманово со 84:64 и тука немаше ништо ново и чудно бидејќи се очекуваше шампионот да дојде до нов триумф. На полувреме резултатот беше 39:43, но кумановци не успеаја да го задржат ова водство до крајот бидејќи веќе во 3. четвртина работите дојдоа на свое место. Дреновац со 17 и Мијатовиќ со 15 беа лидери во составот на МЗТ Скопје меѓу поентерите и тие имаа одлична партија во моментите кога беше најпотребно. Кај Куманово, Пековиќ со 13 коша беше најефикасен. Карпош Соколи, пак, по вторпат славеше во Градски Парк овој пат со 76:65,. Работнички не успеа да најде против игра, а од она што можеше да се види недостигаше подолга клупа, па ...
сите 82 | | | веќе видена

Мун (64) ќе положи заклетва утре. Има право само на еден пет годишен мандат Либералот Мун Џе-ин победи убедливо на предвремените претседателски избори во Јужна Кореја, покажуваат извештаи од излезни анкети. Мун, кој се сметаше за фаворит, доби 41,3 отсто гласови. Неговиот главен противкандидат Хонг Џун-пјо е втор со 23,3 отсто. Избирачката активност била околу 75 отсто, на еден час пред затворањето на гласачките места. "North Korea's Favored Candidate", Liberal Moon Jae-in Wins South Korea Presidential Election https://t.co/vQbUT78qcn — John Adams (@alphastation1) May 9, 2017 Мун
сите 97 | | | веќе видена

Македонската претставничка на Евровизија пее во втората полуфинална вечер в четврток, а квотите во „Моцарт“ се големи за нејзин висок пласман Уште само два дена до настапот на нашата евровизиска претставничка Јана Бурческа на најголемиот музички фестивал во светот - Евросонг, кој оваа година ќе се одржи во главниот град на Украина, Киев. Јана Бурческа ќе пее во втората полуфинална евровизиска вечер (четврток) во Украина, а обложувачниците веќе нудат квоти за нејзиниот настап. Според игрите што ви ги нудат обложувачниците „Моцарт“, доколку Јана Бурческа има најголем број гласови во втората полуфинална вечер, за едно вложено евро можете да добиете дури 40. Квотата е далеку поголема за Бурческа да триумфира на Евровизија и изнесува дури 200, а истата квота ја имаат и Украина, Норвешка, Белорусија и Хрватска. Послаборангирана кај обложувачниците е претставничката на Србија која има квота од 250 (едно вложено евро носи дури 250 добивка), а таа ја има истата квота за победа во втората полуфинална вечер. Инаку, ...
сите 255 | | | веќе видена

next