Сваштарник

Погледнете и самите како децата си играат со светците. Каде се малдите таму е и шегата. Сепак, чество во тоа и се претерува. Во последно време заприметен е нов тренд кај малдите кои користат Снапчат, па во последно време им е интересно на оваа апликација да користат разни ефекти врз светците. Да добро прочитавте. Ако некогаш сте се запрашале како би изгледал Исус со зајачки уши, или како би изгледал тој во диско (иако незнаеме зашто ова би му било на некој интересно), на малдите ова им стана хит. Дали децата се премногу неактивни, или интернетот им нуди премногу можности, или едното и другото во комбинација? Најверојатно е ова последново. Еве како си играат децата со светците :
сите 6 | | | веќе видена

Кога станувате родител вие прифаќате голема одговорност за иднината на вашите деца. Сите сакаме детето да биде љубезно, искрено, да сочувствува со другите и да биде храбро. Сепак овие вештини нема да се појават сами од себе. Доброто воспитување и давањето на личен пример се клуч за успехот. Најдобрите психолози сметаат дека ова се 10 работи кои мора да го научите детето пред да наполни 10 години. 1. Дека мора да ги почитува и машките и женските. Тие се еднакви. Почитувањето на другите е важна особина која вашето дете мора да ја научи, вклучувајќи го и почитувањето на децата без разлика на годините или полот. 2. Да не се плаши да направи грешка Учењето од туѓите грешки е редок талент. Важно е да се учи од сопствените грешки. Вашето дете нетреба да се плаши да губи или да направи грешка. 3. Да знае дека знаењето е поважно од оцената Некогаш родителите знаат да се налутат кога оцените на детето не ги исполнуваат нивните очекувања. Меѓутоа, добрите оцени не значат и знаење. Треба да го научите детето дека ...
сите 6 | | | веќе видена

Теориите на заговор никогаш не престануваат, без разлика за што станува збор, а овој пат во тероијата на заговор се спомнува и името на генијалецот Илон Маск. Само еден ден откако се објави дека Биткоинот постигна неверојатна вредност од над 9000 долари, се појави приказна дека главниот линк кој што го креирал биткоинот е токму тој Илон Маск. Photo: phonandroid.com Иако пред 3 години како “татко” на Биткоинот беше прогласен Сатоши Накамото, никогаш не се дозна дали тоа е вистина и кој навистина е Накамото. Сахил Гупта софтверски инжинер од компанијата SpaceX на која што сопственик е Илон Маск, тврди дека креатор на крипто валутата Биткоин е Илон Маск. Порталот Zimo пренесува дека засега Гупта нема докази за ова, но дека тој зборува со факти. Прво кога во 2008 година настана Биткоинот сите се сложија дека кодот е “напишан” од страна на поединци или група која има големо познавање поврзано со економијата и криптографијата. Маск тоа го поседува. Второ Биткоин е напишан во програмскиот јазик C++ – Маск е одличен ...
сите 9 | | | веќе видена

Потресен пост на девојка која го добила последното цвеќе од починатиот татко става вирален на интернет. Всушност, таткото на Бејли Селерс починал кога таа имала 16 години, но пред смртта се осигурал таа за секој роденден да добива букет цвеќе и честитка, се додека не наполни 21 година. “Ова цвеќе го добив за мојот 21 роденден и ова е последното. Многу ми недостигаш тато” напишала Бејли. Студентката од Ноксвил во Темеси кажала дека оваа година и е посебно тешка бидејќи за последен пат добива поклон од нејзиниот татко. “Откако мојот татко почина го мразев својот роденден и стравував секоја година, бидејќи тој го правеше овој ден посебен. Посебно стравував за 21 роденден бидејќи знаев дека тоа ќе биде последната година. Ми се скрши срцето. Писмото кое го добив беше феноменално и тажно во исто време.” кажува таа. My dad passed away when I was 16 from cancer and before he died he pre payed flowers so i could receive them every year on my birthday. Well this is my 21st birthday flowers and the last. Miss you so ...
сите 4 | | | веќе видена

Тим руски инженери, предводени од доктор Азаков, на непознато место во Сибир, почна да буши дупка длабока 14,4 километри. Сепак, веќе на 4,4 километри имаше проблем бидејќи вежбата почна да се однесува чудно. Геолозите сфатија дека наидоа на “џеб” во земјата и го спуштиле микрофонот отпорен на топлина заедно со другата сензорна опрема во бунарот. Температурата беше исклучително висока во внатрешноста и микрофонот требаше да го открие можното движење на плочите во земјата. Наместо тоа, слушнале нешто што никој од нив не може да го објасни. Од длабочините се слушало врескање на човечки гласови! “Во почетокот, мислевме дека звукот доаѓа од нашата опрема, но кога проверивме, нашите најлоши сомневања се исполнија. Тоа не беше крик на еден човек, туку милиони од нив”, рече Азаков. Оваа страшна приказна се прошири многу брзо низ медиумите, но вистината е многу поинаква. СССР всушност копаше дупка долга 12 километри, која не беше лоцирана во Сибир, туку на полуостровот Кола, на границата со Норвешка и Финска. По ...
| | веќе видена

90-тете навистина биле луди години: необични фризури, смешни комбинации на облека и први електронски уреди. Само луѓето родени кон крајот на 20-тиот век може да се присетат на среќата и разочарувањата од тоа време. Сакавме да се присетиме на тој период. Сигурни сме дека ве фаќа носталгија, а ако сте родени подоцна, погледнете ги овие фотографии и почувствувајте зашто 90-тите биле посебни години. 1. Вака изгледале друштвените мрежи 2. Чевлите биле направа за мачење 3. Забораваш да го нахраниш животинчето и тоа умира. 4. Кога ќе те фатат дека играш тетрис место да ја пишуваш домашната задача 5. Кога прв добиваш компјутер 6. Кога го добиваш ова за Божиќ 7. 3D сликата изгледала вака 8. Вашата модерна фризура изгледала како фризерска грешка. 9. Мачките имале свои мали задоволства. 10. Знаевте што е најболниот момент 11. Да и овој болен момент 12. Морате да ги вратите видео касетите во видеотека, а вашито помал брат си играл со нив 13. Вашите родители ве облекувале вака 14. Го знаевте значењето на зборот ...
сите 3 | | | веќе видена

Видеото покажува дека, по кус аргумент во врска со инцидентот во сообраќајот, бесниот возач го напушта автомобилот и физички го напаѓа постариот господин со тоа што прво го удира со крвави тупаници, а потоа и со нозете. Тогаш на сцена насташува трет помлад човек, кој одлучи да не седи со скрстени раце и да му помогне на стариот човек. Тој одлучи да ја преземе правдата во свои раце, со бејзбол палка, и да му покаже на насилникот како поминуваат оние кои се одлучуваат физички да се пресметаат со постари личности од себе. Погледнете го видеото:
сите 3 | | | веќе видена

Проверете дали си имате работа со девојка која мисли само на една работа – секс, секс и само секс. По правило, жените се тие кои помалку размислуваат за сексуални односи, додека мажите се тие кои размислуваат по цел ден. Често мажите посакуваат жените да имаат поголема желба за водење љубов, затоа што тие се оние кои се чувствуваат како постојано да “навалуваат”. Ние ви презентираме 5 знаци кои покажуваат дека вашата девојка е опседната со секс, а дали тоа е добро или лошо, проценете сами:) 1. Секогаш е “расположена” 2. Неконтролирано лута со очите 3. Се води кон секс, дури и тема за научна фантастика 4. Секого соблекува во мислите 5. Спремна е да оди било каде, било кога.
сите 5 | | | веќе видена

Дознајте што најновите истражувања откриваат за нашата омилена физичка активност и како влијае врз здравјето и генетиката на мажите. Благодарение на најновите истражувања од Универзитетот Ексетер, се добиени многу интересни податоци за влијанието на сексот врз големината на пенисот. И самата студија ја потврди оваа поврзаност, но исто така откри дека сексот го зголемува обемот на нашите потомци. Почести сексуални односи значително влијаат врз структурата на ДНК на нашите машки потомци со тоа што им даваат поизразени “физички” атрибути. Лидерот на проектот Пол Хопвуд го објасни ова на овој начин: “Нашите резултати покажаа дека сексуалните интеракции влијаат врз еволутивните промени во гениталиите на нашите потомци”. “Исто така дојдовме до информации за сексуалните односи на мажите и жените и нивното влијание врз создавањето на некои од биолошките разлики што можеме да ги видиме во природата”, додава Хопвуд. Во студијата, покрај луѓето, беа испитувани и други форми на живот на планетата. Резултатите покажаа, ...
сите 4 | | | веќе видена

Како пешаци, секогаш треба да бидеме свесни за семафорите и да ја поминуваме улицата исклучиво на пешачкиот премин. Сепак, понекогаш ова не е доволно, бидејќи има возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила. Затоа, во секоја ситуација, мораме да бидеме исклучително внимателни. Следното видео покажува жена која ја минува улицата на пешачки премин додека семафорот е на зелено светло. Возачот на сивиот автомобил наместо да закочи, тој забрзува и ја удира жената која падна на улицата. Бидејќи ова видео е снимено во Русија, жената едноставно станува и лабаво си продолжува, како ништо да не се случило. Погледнете го видеото:
сите 2 | | | веќе видена

Ако на дланката ви се оцртува буквата М (комбинација од линијата на животот, судбината и срцето) можете да се сметате за единствени. Според народната традиција, сите пророци го имале овој симбол на својата дланка. Ако ја имате буквата М на дланката или ако познавате некој кој ја има тогаш мора да знаете дека сте пронашле посебна личност. Како што тврделе древните Хиндуси, буквата М е благослов на добро наследтво и покажува дека тие кои ја имаат се успешни бидејќи имаат силна самодисциплина и мотивација. Секако, луѓето кои ја имаат буквата М на дланката се надарени индивидуии со неверојатна интуиција, имаат изразен карактер и обично се деснаци. Постои легенда дека имаат неверојатна дарба да проценуваат дали некој лаже. Со таква личност нема измами бидејќи секогаш ќе знае кога некој се обидува да го измами. Тие се одлични партнери во сите видови на врски. Ако двајцата сопужници ја имаат оваа буква, тоа значи дека имаат сила да направат промена во животот и да пронајдат или создадат можности кои им се потребни. ...
сите 4 | | | веќе видена

Постојат многу лични тестови кои се појавуваат на Интернет, но овој е малку поразличен. Овој тест ќе ги открие најдлабоките тајни на вашата личност, а се што треба да направите е да ја одберете онаа илустрација која најмногу ви се допаѓа или онаа што ве тера да се чувствувате подобро. Слика # 1: Изборот на оваа слика покажува дека сте фантастичен човек. Имате прекрасни соништа што се трудите да ги постигнете, но исто така и цели и предизвиците што морате да ги совладате. Слика # 2: Ако ја одбравте оваа илустрација, тоа значи дека имате силна личност и вие сте водени од вашите чувства. Сакате да се чувствувате среќни и да ги правите другите среќни. Сакате да ја имате истата практика и рутина долго време, и не ви се допаѓаат промените, освен ако не донесат некоја предност. Слика # 3: Вие сте интелектуална личност и сакате да го стимулирате умот. Исто така имате одличен инстинкт кој ве води низ вашиот живот. Имате многу пријатели, но одбирате сами да работите. Има моменти кога се чувствувате љубоморни за ...
сите 10 | | | веќе видена

Повеќето луѓе кои страдаат од нарцисоидно нарушување на личноста немаат желба да се променат. Спротивно на тоа, тие често ги обвинуваат другите за сите нивни проблеми и неволји. Бидејќи не постои “лек” за нарцизам, што да правите доколку сте во врска со таква личност? Прво, имајте на ум дека ваквото однесување може да се одрази врз вашата физичка и емоционална состојба. По некое време, можно е вашата самодоверба да се намали, па со тек на време ќе почнете да се чувствувате безнадежно. треба да бидете внимателни и да не му давате лажна надеж на партнерот секој пат кога ќе се извинува за неговото однесување кое постојано се повторува и ќе ве убедува да не го оставате. Ако сте поврзани со таква личност, најверојатно сакате да ѝ помогнете, а експертите ве советуваат да го сторите тоа со истакнување на секое негово позитивно однесување. Покрај тоа, од најголема важност е да се постават ограничувања на прекумерните барања на вашиот нарцисоиден партнер, а експертите се уште ве советуваат да не одговорите на какви ...
сите 2 | | | веќе видена

Џо Коен е 30 годишен директор на компанија од Калифорнија кој се одлучил да му даде награда од 10.000$ на оној кој што ќе му најде девојка, но сепак има неколку услови за девојката. Карактеристиките кои што ги бара тој се следниве: девојката мора да биде совршена, интелигентна, згодна, забавна и да биде еврејка. Исто така тој додава дека доколку девојката не е од Калифорнија, мора да има желба да се премести таму, а целиот пат и смештај додека се занимаваат ќе и го плати тој. Покрај тие карактеристики Џо бара и девојката да биде измеѓу 20 и 30 години. Posted by Joe Cohen on Saturday, September 2, 2017 Коен за самиот себеси кажува дека е автентичен, позитивен , драг и интелигентен. Во слободно време се занимава со алпинизам, тенис, патувања и запознавање на интересни луѓе. – Во мојата окоолина повеќето луѓе се имаат запознаено преку социјалните мрежи, или пак во школо или на работа. немам многу време за социјалните мрежи, а не сакам ни девојка да ми биде некоја од работа. На многу жени им приоѓав во ...
| | веќе видена

Секојдневно на социалните мрежи гледаме фотографии поради кој ни се чини дека сите други живеат живот од бајките. Сепак, како и во сите други области позади секоја убавина стои многу вложен труд. Понекогаш другата страна на убавината воопшто не е убава. Ние одлучивме да ви покажеме причини поради кој не треба да им верувате на сите фотографии кои ќе ги видите на социалните мрежи. 1. Конечно вистински џентлмен
сите 3 | | | веќе видена

Познато е дека Сибир е една од најладните светски области, но децата од основното училиште од тој крај се појаки од ниските температури. Секој ден идат на училиште на – 50 целзиусови степени и никогаш не доцнат. Знаете како бабите и дедовците зборуваат за тоа “во какви услови иделе на училиште, десет километри пешачење по најголемите снегови и ветришта?” Епа овие деца нема да ги лажат своите внуци… Децата од руското место Ојмјакон идат во училиште и на температура која се спушта и до неверојатни – 50 целзиусови степени. Источносибирското село Ојмјакон е прогласено за едно од најладните места на Земјата. Децата од ова место редовно одат во училипте без оглед на температурите. Во четвртокот наутро термометрите покажале – 50 целзиусови степени. Во меѓувреме, се очекува учениците да ја посетуваат настава се додека температурата не достигне -52. In the Arctic village of Chokurdakh kids are going home from school. That’s in my #Yakutia . Praise god, Yakutsk is free of winds. pic.twitter.com/EAqLSCR0Jf — Bolot ...
сите 10 | | | веќе видена

Сакате да дознаете како може да ги отсраните болките со помош на едноставен трик со прстите? Ние ќе ви покажеме Според древната уметност рефлексологија, секој прст е поврзан со одредени болести и емоции. Тоа значи дека не треба да земате таблети против болки, туку треба да го пробате овој едноставен начин: Треба да знаете дека показалецот е поврзан со гастроинтестинален тракт. Ако имате проблем со желудникот или стомакот, со лесно триење и влечење на овој прст болките набрзо ќе исчезнат.
сите 3 | | | веќе видена

Авторката на онлајн магазинот “Syxty and me“, Маргарет Мајнинг, одлучила да ги соедини сите мислења на учесниците во еден проект кој ќе има за цел да ги искаже нивните совети за младите жени: 1. Запомни дека твојот живот не е проба… тој е премиера! 2. Прифати ги промените кои доаѓаат со годините. Биди своја. 3. Годините се само број кој не одредува која си ти. 4. Пронајди хоби во кое ќе уживаш. Тоа ќе ти помогне да ја промениш својата дневна рутина. 5. Секогаш биди искрена со себе. Тоа можеби е тешко, но ќе ти биде од корист. 6. Заборави на секојдневните стереотипи за стареењето. 7. Не се грижи за тоа што ќе остареш, грижи се што ќе ти биде досадно. 8. Никогаш немој да престанеш да бараш инспирација. 9. Учи, читај, патувај. 10. Купувај класична облека. Класиката секогаш е во мода. 11. Не ги троши своите пари на чевли: Мажите не гледаат во твоите стапала, гледаат над твоите колена. 12. Престани да складираш работи и ослободи се од непотребните работи. 13. Не комплицирај, држи се до едноставните работи. 14. ...
сите 13 | | | веќе видена

Има многу чудни работи на Земјата што сакаме да ги откриеме и се чини дека ние никогаш нема да знаеме со што следно ќе не изненади Земјата, бидејќи сеуште не ги знаеме сите вистински тајни. Сепак, канал на YouTube наречен “Flat Earth Arabic” пронајде масивен ѕид под океаните на Земјата кои ја покриваат целата планета. Со бројни структури кои остануваат скриени под океанот, најголемиот непознат град кој припаѓа на цивилизацијата на Маите беше откриен со помош на Google Earth. Ако прашате многу експерти за оваа тема, ќе ви кажат дека просечната големина на овој ѕид не е прородна формација. Има многу луѓе кои се убедени дека, со толку многу откритија низ целиот свет, присуството на овој подводен ѕид е сосема можно во однос на многу цивилизации што живееле. Повеќето луѓе не веруваат дека ова е ѕид и бараа прецизно објаснување зошто е таму и кој го изградил. Некои луѓе дури мислат дека тоа е проблем на Google Earth. Шиење сликарство е начин на комбинирање на повеќе фотографии со преклопување полиња на гледање за ...
сите 2 | | | веќе видена

Овој врвен гурмански рецепт ќе ви даде незаборавно задоволство, а корист ќе имаат и вашите мускули. СОСТОЈКИ: 600 гр јагнешко (бут) 600 гр говедско (бут) 2 лажици густин 2 лажички бибер 2 чили пиперки 3 моркови 4 чешниња лук 4 праз 800 гр компири Сол по вкус 500 мл црвено вино 250 мл супа 2 ловорови лисја лажица мајчина душичка лажица масло ПОДГОТОВКА Измијте го месото и исецкајте го на коцки. Измешајте го густинот, чили пиперките и биберот, а потоа намачкајте го месото со масло. Потоа исчистете ги празот и морковот и темелно измијте ги. Излупете го лукот и пресечете го 1/8. Излупете ги компирите, измијте ги и исечете ги на парчиња. Измешајте сè, посолете и зачинете. Загрејте ја рерната на 175 степени. Во земјен сад, наредете го месото, зеленчукот и компирите. Измешајте ги црното вино, супата, ловорот и мајчина душица и прелијте го месото. Поклопете и испечете го во рерна околу 3 часа.
сите 13 | | | веќе видена

next