Сваштарник

Медицинските лица кои што работат на ургентните центри секогаш имаат најразлични пациенти од оние кои навистина им треба итна медицинска пмош, до оние кои што за едно кивање одма идат на доктор. Поради тоа медицинската сестра Кеј милер од Германија на својот Facebook профил објави фотографија на која што напишала “Ова е итен случај”. Со оваа слика медицинската сестра сакала да им покаже на останатите пациенти дека можеби во моментот кога се стигнати во болница нивниот случај навистина не е толку итен и дека има навистина по итен случај. – Извинете за истражувањето, но и за оваа слика. Сепак не знам како луѓето ја сфаќаат нашата работа. Не разбирам како го наоѓаат патот до најблискиот ургентен центар, а не го знаат патот до матичниот лекар. – напишала Кеј. Воедно таа изјавила дека за да ја објави оваа фотографија најзаслужен бил пациент кој во тој момент се бунел дека два часа чека да го прегледаат за на крај да се воспостави дека не му е ништо туку редовно доаѓал во ургентниот центар.
сите 6 | | | веќе видена

Време е за коктел. Подгответе си еден вкусен Негрони. Негрони Состојки: 4 цл. џин 3 цл.црвен вермут 3 цл. кампари (битер) 1 парче портокал Начин на подготовка: Во чаша за коктел ставете неколку коцки мраз, потоа ставете Битер кампари, вермут и џин. Добро измешајте го коктелот и ставете парче портокал. Можете да го украсите и со кора од лимон. НАЗДРАВЈЕ!
сите 11 | | | веќе видена

На денешното мени, повторни ви предлагаме да подготвите нешто посно, брзо и лесно Посен ролат со ајвар Состојки: За тесто: 2дц. кисела вода 8 лажици брашно 2 лажички пециво 4 чажици ајвар малку сол За фил: посен мајонез посен растителен кашкавал Подготовка: Начинот на подготовка е мошне брз и едноставен. Изматете ги киселата вода и брашното, додајте го пецивото, ајварот и солта и печете во загреана рерна на 250 степени, додека кората не добие златна боја. Откако ќе ја извадите додека сеуште е топла, замотајте ја во мокра крпа, исто како за ролат. Откако кората ќе се олади, премачкајте ја со посниот мајонез и врз него изрендајте го кашкавалот. Потоа свиткајте ролат. Служете го оладено. Добар апетит !
сите 81 | | | веќе видена

Ирското кафе е навистина посебен тип на кафе. Ќе ве загрее во студените зимски денови и ќе ве разлади во текот на летото. Богат и неодолив вкус, кој секому би се допаднал. Ирско кафе Состојки: 180 мл. топло варено црно кафе 45 мл. ирско виски 1 лажичка кафеав шеќер шлаг пена Подготовка : Во висока стаклена чаша за кафе ставете ги исрското виски, кафето и шеќерот и оставете да се стопи шеќерот, меѓутоа без да ги мешате состојките. На врвот додадете ја шлаг пената. Како декорација врз шлагот можете да нанесете неколку трошки мелено црно кафе. За ладно ирско кафе, користете лед.
сите 15 | | | веќе видена

Ова е загатка од авторите Currier и Ives објавена во 1872 година, и после толку години таа е актуелна низ интернетот. На сликата се наоѓаат лисици и птици, но и се кријат и други животни и ликови. Откривањето на сопствените моќи на приметување на внимателно осмислени оптички илузии е нов тренд низ интернетот, а тоа е и причината за оживување на 150 години старата загатка. Сликата под името “Збунета лисица” го тестира вашиот вид и приметување, а задача ви е да пребртоите колку животни и ликови се наоѓаат на сликата. Одговорот на скриените животни и ликови се наоѓа на сликата подолу. Дали успеавте да ги пронајдете сите 16 ? Обидетесе да ги пронајдете пред да ги видите одговорите!
сите 5 | | | веќе видена

Лондонскиот уметник и аниматор Стив Катс во својот нов сатиричен филм кој стана вирален на социалните мрежи, го изнесе своето мислење на темата “Black Friday”, поставајки прашање дали тоа за луѓето претставува среќа. Во својот нов филм кој го нарекол “Happiness” луѓето ги споредил со глувци кои брзаат да стигнат на превоз за кој има премногу гужва и се наредени како “сардини”, за да стигнат да си купар производи на намаление. После тоа филмот се насочува кон еден глушец кој на совјот пат наидува на една банкнота по која започнува да ја брка. Кога конечно успева да ја фати, на него паѓа замка за глувци која се наоѓа пред компјутер кој всушност го симболизира работното место. Филмот Среќа на профилот на Стив го споделиле речиси 100.000 луѓе, а вам ќе ви биде доволно да издвоите 4 минути за да сфатите зошто е тоа така. Погледнете го видеото: Happiness Happiness Posted by Steve Cutts on Saturday, November 25, 2017
сите 4 | | | веќе видена

Иако оваа година се појавија голем број на сексуални играчки, па дури и роботи, комбинацијата за секс во тројка е вистински тренд кој што не престанува да не изненадува. – пишува СуперЖена Како што се приближува Новата година, се повеќе сме свесни за предвидувањата на некои трендови кои ќе бидат тековни во 2018 година. Па затоа овој пат откриваме кои ќе бидат најпопуларни трендови во сексот за 2018 година. Паметни секс-играчки На пазарот се појавија многу секс-играчки кои што се наменети за дтимулирање на клиторисот, но и на Г точката. Една од најинтересните играчки е “Liones” . Според производителот, оваа апликација го следи звукот на жената додека е возбудена и на тој начин го менува неговото работење и доведува до оргазам. Редизајниран Зајак вибратор Сигурно сте чуле за зајакот (rabbit) вибраторот кој постои повеќе од 50 години. Вибраторот е сега редизајниран, односно има напредни функции. На пазарот може да се најде под името Magnetize Rampant Rabbit и како што кажува самото име користи магнети за да ви ...
сите 4 | | | веќе видена

Бремена сте и сакате да патувате? Но, дали е препорачливо бремена жена да патува, како ќе тргнете по патот, дали нешто ќе биде комплицирано? Ова се само некои од прашањата кои повеќето бремени жени се прашуваат. Опуштете се – ако се е во ред со бременоста, можете да патувате. Сепак пред да патувате отидете на преглед. Најдобро време за патување е вториот триместар – нема гадење, а матката не е доволно голема за да ви даде проблеми. Вториот триместар е периодот од средината на три календарски месеци од бременоста (од 13-тата до 26-тата недела). Подгответе удобна облека и чевли со ниски потпетици, вода и нешто за џвакање, под услов тоа да не е големо количество слатки и масни и солени закуски. Photo: pixabay.com Удобното седиште е многу важно, а ако е можно нозете треба да се подигнат, додека под кичмата можете да ставите перниче. Доколку патот е подолг, пожелно е на секои два часа да правите пауза, да станете и да прошетате. Доколку патувате со автобус или пак со авион, на два часа станувајте и шетајте покрај ...
сите 2 | | | веќе видена

Родителите кои што имаат болни деца т.е настинати често им даваат разни антибиотици и сирупи, но според докторите тие прават огромна грешка. Па затоа докторите советуваат настинатите деца да се лечат на старомоден начин, а тоа е со давање на лимони и чаеви. Ова го потврдуда и доктор Оливер Бевингтон од детската болница цо Саутемптон. Д-р Оливер исто така додава дека лековите можат да бидат премногу опасни, па дури и токсични ако се даваат во голема количина. Но тоа не е се. Докторот тврди дека не постојат докази дека лековите против кашлица навистина делуваат и дека всушност можат да направат повеќе штеша отколку корист. – Повеќето настинки и кашлица кај децата се предизвикани од вирусни инфекции, но тие може да се ислекуваат без внес на антибиотици. Потребно е повеќе одмор и зголемен внес на течности. Сепак, родителите се загрижени дека перзистентните симптоми ќе им наштетат на децата и затоа се свртуваат кон сирупите за кашлица. Многу од овие лекови содржат антихистаминици и соединенија кои го спречуваат ...
сите 6 | | | веќе видена

Студентката чиј мобилен е украден после неколку месеци добила порака од жена која тврдела дека го нашла мобилниот и ја барала лозинката за да го користи. Студентката Бет Фристон била многу потресена кога за време на едно вечерно излегување во Манчестер и го украле мобилниот телефон, пишува Daily Mail. Неколку месеци подоцна на Facebook таа добила порака и останала во шок. Nahhhh Posted by Beth Freestone on Wednesday, November 22, 2017 “Здраво, се надевам дека не ти пречи што го барам ова, но го најдов телефонот, а мислам дека ти си го изгубила. Сакам да го користам само 2 недели додека мојот е на сервис, но неможам да го користам без лозинката за iCloud… Дали може да ја добијам за да те одвајам и да се префрлам на својата сметка? Ти благодарам однапред, хх” пишувало во пораката. Приказната добива уште побизарно продолжение. После размената на пораките и договорот да и го прати нејзиниот iPhone, Бет и пратила 5 фунти за да има да плати за достава. Наместо тоа таа ги земала парите и ја блокирала Бет за да ...
сите 2 | | | веќе видена

Многу луѓе признале дека средбите со починато лице им помогнале да го поминат педиодот на жалење и да продолжат со животот. Овие соништа имаат големо влијание врз блиските. Иако не се со нас, саканите луѓе кои починале никогаш не не напуштаат. Многу луѓе кажуваат дека ги посетуваат во соновите кои знаат да бидат многу реални и живописни. Таквите сонови ре познати како сонови за средба, открива порталот Shareably. “Моите родители починаа пред повеќе од 10 години, во растојание од една година. Околу 6 месеци после секоја смрт имав барем еден живописен сон со секој од нив. И тоа не беше обичен сон, чувството беше поинакво” кажува Патрик МекНамара. Тие сонови често имаат вообичаени теми: 1. Починатото лице се појавува какво што било, можеби некогаш помладо и поздраво 2. Пренесува порака за охрабрување на тој што сонува, како “Се е во ред, јас уште сум со тебе” 3. Пораките на починатиот стигнуваат повеќе телепатски или психочки отколку со зборови. 4. Сонот е нормален и реаличстичен како и класичните сонови 5. ...
сите 6 | | | веќе видена

Дали некогаш сте се запрашале каков тип на личност сте? Според статистиката повеќето луѓе се екстровертни и нивните очи трагаат по надворешниот свет. Интровертните се помала група на луѓе. Се смета дека на нив им е лесно да се фокусираат и да го решат тестот без потешкотии. Погледнете ги сликите и обидете се да ги пронајдете сокриените предмети. Резултатите ќе ви покажат каква личност сте. 1. Ова е наједноставно: Пронајдете го кроасанот Решение 2. Помеѓу овие медузи се наоѓа балон Решение 3. Пронајдете го полжавот Решение 4. Оваа задача е малку потешка: Пронајдете го копчето Решение 5. Неможе секој да ја пронајде пеперутката Решение 6. Ајде да искомплицираме малку: Некаде на сликата се наоѓа чаша за кафе Решение 7. Желката се крие меѓу листовите Решение 8. Пронајдете ја бомбоната меѓу рибите Решение РЕЗУЛТАТИ: Ако сте ги пронашле сите сокриени предмети може да се сметате како интровертна личност. Поседувате добри способности за забележување работи, знаете како да се фокусирате и да ги видите и најмалите ...
сите 4 | | | веќе видена

Циркаденскиот ритам ги подразбира сите хронобиолошки процеси кои се случуваат во нашиот организам во текот на 24 часа, а тоа го подразбира и ритамот на спиење и кога сме будни. Општо е познато дека доколу во исто време заминувате на спиење и секое утро станувате во исто време, телото се навикнува. Циклусот на спиење фо регулираат и одредени протеини, а нивото на будност влијае и на крвниот притисок и чукањето на срцето. Кога ќе го усогласите времето на спиење и будење, во нивото на протеинот во телото се зголемува кога ќе дојде време за звукот на алармот. Количината на протеинот почнува да расте еден час пред будењето, а тоа е причина зошто некогаш се будиме пред да го слушнеме алармот. Ако го преспиете алармот, тоа значи дека не сте доволно наспани или дека не спиете редовно. Будењето во различно време може да го поремети внатрепниот ритам. Тие кои легнуваат да спијат и се будат во исто време, тоа ќе го прават и за викенд поради што ќе се чувствуваат поодморени
сите 5 | | | веќе видена

Според некои истражувања дури 90 отсто од жените не можат да ја најдат својата G – точка. Каде се наоѓа? Сеуште нема доволно информации каде точно се наоѓа оваа скриена точка на задоволството, но се знае дека се наоѓа на горниот ѕид од вагината помеѓу три до седум сантиметри во внатрешноста. Колку е голема? Се смета дека G- точката е сунѓересото место со големи на паричка кога жената е возбудена, а потоа се собира и е голема колку зрно грашок кога жената не е возбудена. Како да се најде? За да ја најдете G-точката, ставете два прста во вагината, а дланката да биде свртена нагоре, и нежно свиткајте ги прстите кон нејзиниот папок. Треба да почувствувате, преку нежно притискање на ѕидот од вагината, сунѓересто место кое на допир е поинакво од околното ткиво. Партнерката нека ви помага така што ќе ви даде до знаење каде е најчувствителна. Доктор G G-точката , која се нарекува и скен жлезда, го добила името по гинекологот Ернест Графенберг кој прв ја вовел при една дискусија во 1944 година. Група италијански ...
сите 4 | | | веќе видена

Сексот за една ноќ на повеќето мажи им се случува со непозната девојка која најверојатно повеќе нема да ја видат. Добар изглед е се што ви треба. Придржувајте се кон овие совети и почесто ќе ја искусувате магијата на авантурата за една ноќ. Барајте локација според вкусот на девојата, но и според вашиот стил. Полесно ќе ви биде да најдете девојка ако се вклопите на местото каде што излегувате. На врвот на листата на соодветни локации се наоѓаат популарните клубови, собирањата на студентите, како и места кои се познати по тоа што многу се точи алкохол. Ако цела вечер си играте со мобилниот, нервозно праќате погледи кон просторијата и постојано гледате кон излезот, давате сигнали дека сте на погрешно мести и во погрешно време. Кога ќе започнете комуникација со потенцијалната девојка, смејте се и обидете се нежно да ја допрете по раката или по рамената. Алкохолот опушта, но внимавајте да не претерате бидејќи од премногу алкохол таму доле ништо не се случува, кои да сакате вие. Воведот за главното прашање се ...
сите 3 | | | веќе видена

Овој оргинален уред за селфи го претстави компанијата “Lovehoney” со намера жените подобро да го запознаат своето тело. Неодамна е претставен нов “селфи стик за секси селфи”. Неговата цена е 120 долари, а засега постои голем интерес кај жените за овој производ. Како што е објаснето, благодарение на ХД(HD) камерата која е поставена на врвот од вибраторот, жените ќе можат да видат како нивната вагина изгледа одвнатре за време на оргазам. Тие ќе можат фотографиите да ги споделат со својот партнер, а тоа можат да ги направат преку апликацијата “FaceTime”. – Ако некогаш сте се запрашале што се случува во вашето тело за време на оргазам, оваа играчка вам ќе ви даде одговор. Таа на корисниците им овозможува да го запознаат своето тело благодарение на неверојатно чистите фотографии кои може да ги направи овој вагинален селфи стик. А благодарение на тоа што е компатибилен и со апликацијата “FaceTime”, ќе можете да ги споделите фотографиите и со својот партнер – велат од компанијата. Погледајте како изгледа овој селфи ...
сите 7 | | | веќе видена

На стомакот на секоја трудница постои линија, и дали знаете што таа може да ви открие? Старо верување вели дека гледањето на бремениот стомак може да открие кој е полот на бебето. На надолжната линија на бремениот стомак, наречена linea negra, го открива полот на детето. Се смета дека трудицата носи девојче ако, linea negra, оди до папокот, а доколку продолжи и над папокот, носи момче. Со текот на времето се покажа дека ова тврдење не е вистина. Зошто се појавува linea negra? Во бременоста, телото произведува повисока количина на меланин, пигмент кој предизвикува затемнување на кожата. Зголемувањето на меланинот во организмот предизвикува зголемено производство на естрогени, што пак води кон хиперпигментација. Ова е исто така причина зошто клиторисот и брадавиците во бременоста стануваат потемни. Linea negra исчезнува по породувањето. Линијата работи бавно и доењето може да го забави исчезнувањето. Иако е сосема безопасно, тоа влијае на многу жени, но нејзинoto настаунвање не може да се спречи. Фолната ...
сите 4 | | | веќе видена

Според бројот на неврони, се заклучи дека кучињата се интелегентни колку ракуните и лавовите, додека мачките се на нивото со мечките. Најмногу неврони, меѓу животните кои не се примати имаат слоновите – дури 5,6 милијарди. Љубителите на мачки и кучиња честопати водат расправии за тоа кој миленици се попаметни, а новата студија ги даде одговорите. Кучињата имаат одприлика двапати повеќе неврони од мачките, што сугерира дека кучињата се двапати поинтелегентни, пишува National Geographic. Во истажувањето очествувале тимови од шест универзитети, а главен водич на студијата била специјалистот за неврологија Сузана Херкулано-Хјузел која веќе десет години ги проучува когнитивните функции на животните и луѓето. Таа ги проучува големината на мозокот и густината на невроните кај разчичми месојади и некои тревопасни животни, а како што се наведува тие животни се испитуваат бидејќи многу од нив мораат да го надмудрат пленот за да преживеат – што сугерира поголем број на неврони и поголема интелегенција. Научниците ги ...
сите 4 | | | веќе видена

Кога зборуваме за подготовка на риба, уште веднаш можеме да ви посочиме дека иако пржената риба е многу вкусна, препорачуваме почесто да ја подготвувате печена во рерна, и тоа во тава или во фолија. Варената риба ретко на кој му се допаѓа, а исто така како и печената во најголема мера задржува од квалитетните нутритивни карактеристики на рибиното месо. Сепак, бидејќи многумина обожаваат да подготвуваат вкусна пржена риба која ќе го задоволи вкусот и на најпребирливите гурмани, еве неколку совети. Рибата, освен што содржи здрави масти, драгоцени за заштита од кардиоваскуларните болести, борбата против стресот и подобрување на концентрацијата, претставува и богат извор на минерали. Морската риба е богата со јод, калиум, натриум и бакар, додека слатководната риба содржи помало количество на натриум и јод. Докажано е дека рибиното месо и рибиното масло како составен дел на редовната исхрана ја намалуваат веројатноста за настанувањето на инфаркт, ги штитат коските, го спречуваат настанувањето на ракот и го ...
сите 6 | | | веќе видена

Бананата содржи многу магнезиум и калиум кои имаат ефект на белење, без оштетување на забот. Ако некој има желба за агресивно и скапо белење на заби во стоматолошка ординација, тоа може да го направи во првата продавница и да купи банани! Имено, бананата е одличен природен лек за белење. Да бидеме попрецизни, тоа е кората од бананата која има ефект за избелување. Може да ве интересира: 10 НАЈБРЗИ НАЧИНИ ЗА ИЗБЕЛУВАЊЕ НА ЗАБИТЕ Таа содржи многу магнезиум и калиум кои имаат ефект за белење – без оштетување на забите. Домашното белење можете да го направите на следниот начин: тријте ги забите со внатрешната страна од кората, така што на забите ќе остане слој од бананата. Потоа не јадете и пијте ништо 10 минути – за “пастата” да делува. Потоа измијте ги забите со паста за заби – за отстранување на остатоците од банана. Повторете го овој процес на секои две до три недели. По неколку обиди, ќе забележите освежени побели заби.
сите 4 | | | веќе видена

next