Сваштарник

Пронајден е сибински запис од 1961 година кој е колекција од 450 страни во кој, меѓу остатото може да се види нацрт на тристепена ракета и летови со екипаж. Денес сакаме да мислиме дека технолошката цивилизација почнала да се развива на средината од 20-тиот век, но некои докази укажуваат дека тоа не е така. Всушност поголемиот дел од светската популација не е свесна за фактот дека постојат голем број на древни записи низ целтата планета, кои го опишуваат тоа што на прв поглед делува неверојатно, па дури и се наметнува мислење дека станува збор за измама. Дали може да верувате дека постои древен запис кој е стар повеќе од 500 години во кој прецизно се опишува ракетата на течно гориво, повеќестепена ракета, па дури и летало со екипаж? Повеќето луѓе би се сложиле дека станува збор за лажна вест или во најдобар случај за погрешно толкување. Сепак Сибинскиот запис е вистински и на него, меѓу останатото се опишува повеќестепена ракета на течно гориво. Официјално е објавен во 16 век, иако многу луѓе веруваат дека е ...
| | веќе видена

Иако губењето на косата не го загрозува животот, ниту пак неговите витални фуккции, сепак човечкиот род е мошне заинтересиран за изгледот, обемот и за квалитетот на косата. Појавата на губење на косата за многу мажи претставува тежок удар врз нивната машкост, но и за жените е подеднакво трауматично искуство. Не е зачудувачки фактот дека косата била објект и култ на почитување уште од најстарите времиња, па да разгледаме нешто повече околу тоа кои се сметаат за најчести причини за губење на косата. Физиолошки, секојдневно од косата паѓааат 50-80 влакна кои се заменуваат со нови. Најчесто во есен таа започнува поинтензивно да паѓа, но косопадот може да е поттикнат и од некои здравствени проблеми и состојби. Затоа, за овој проблем би требало да се консултирате со вашиот матичен доктор за соодветна терапија. Покрај тоа, можете да го промените и начинот на исхрана и на тој начин да го спречите или пак да го намалите опаѓањето на косата. Во продолжение ви претставуваме дел од причините кои може да придонесат за ...
сите 4 | | | веќе видена

Можеби ви звучи суеверно, но влијанието на полната Месечина на луѓето и животните е вистинско. Сигурно некогаш сте се нашле во ситуација да се чувствувате надразено и иритирано. Зборуваме за состојба која трае неколку дена и од некоја причина е тешко да се објасни. Кога ќе погледнете наназат, кога ви се случило лошо да спиете или да не се чувствувате најдобро, дали можеби во тој период имало полна Месечина? Некои луѓе забележуваат промени во однесувањето и чувствата кои неможе да се објаснат се додека не го погледнат календарот и не видат дека во тој период е полна месечина. Тоа повеќе не е случајност туку е и научно докажано, пишува Elephant Journal. Кога е полна Месечина доаѓа до осека поради влијанието врз водата. Бидејќи нашето тело е составено од 80% вода, научниците и астролозите сметаат дека нешто слично се случува и со нашето тело, нешто како осека во телото која влијае на мозокот. Влијанието на полната Месечина може да се почувствува и преку бубрезите. Бидејќи тие се задолжени за регулирање на ...
сите 5 | | | веќе видена

Синдромот компјутерско око, кај возрасните може да предизвика лоша продуктивност во работата, а кај децата потешкотии во учењето или лоши оцени на училиште. Доколку во текот на денот поминувате повеќе од 3 часа пред компјутер, може да ви се случи дупло да гледате или видот да ви биде замаглен. Ако покрај тоа почувствувате главоболка, замор, болки во вратот и грбот, најверојатно имате синдром на компјутерски вид. Личностите кои седат пред компјутер не трепкаат доволно бидејќи се фокусирани да тоа што го работата, па доаѓа до сушење и замор на очите, предупредуваат научниците од Националниот институт за здравје во Вашингтон. Синдромот компјутерско око не ги оштетува очите ниту предизвикува очни болести, но доведува до нивно површно сушење, поради што очото чувствува напор бидејќи мора да се фокусира, објаснува др. Рејчел Бишоп, раководител на стручниот тим. Синдромот компјутерски вид може да предизвика лоша продуктивност во работата кај возрасните, а кај децата може да предизвика потешкотии во учењето и лоши ...
сите 4 | | | веќе видена

Совршениот шејк за сите оние оние кои вежбаат, тренираат или пак им е потребна енергија, не мора секогаш да содржи само протеини во прав. Многу природни намирници изобилуваат со протеини, па ако ги додадете во своето утринско смуди, ќе добиете совршен енергетски шејк. Во енергетските шејкови и смуди напитоци, најчесто се додава сурутка во прав. Сурутката , доколку е органска и природна претставува незаменлив природен еликсир , меѓутоа често пати, сурутката во прав содржи и многу обработени состојки и хемикалии. Доколку имате можност, трудете се да купувате домашна или органска сурутка, или пак заменете ја со некои од овие додатоци за да се обезбедите со доволно енергија без вештачки прашоци и хемикалии. Семињата и житарките се феноменален извор на протеини за вашиот шејк или смуди. Може да ги мешате со јаболко или банана и малку млеко или јогурт. Меѓу трите најхранливи семиња спаѓа чиа семето . Содржи растителни влакна, калциум и повеќе омега три масни киселини, дури и од лососот. Само во една лажица од ...
сите 12 | | | веќе видена

Покрај тоа што е полно со шеќер, сувото грозје содржи и витамин А, Б6, калиум и железо. Во мешавина со шипки и коприва ќе му даде на организмот моќна енергетска поддршка. Состојки: 1 лажица суво грозје 2 лажици сушени шипки 1 лажица ситни листови од коприва 1/2 лажица мед Подготовка: Сомелете една лажица суво грозје, две лажици шипки и една лажица ситни листови од коприва. Додадете пола лажица мед и добро измешајте. Наутро и навечер пијте по една лажица. Заморот ќе исчезне.
сите 28 | | | веќе видена

Елмер Алварез, бездомник од Њу Хевен, пронашол чек од 10.000 долари на улица. Иако немал ништо, одлучил парите да ги врати на вистинскиот сопственик. Чекот и припаѓал на Роберта Хоски, американска милионерка од Њу Хевен. Воодушевена од делото на Алварез сакала да направи нешто посебно за него. Таа со пренесување во живо на Фејсбук му врачила неколку поклони кои никогаш нема да ги заборави. На видеото милионерката на почетокот објаснила дека Алварез нема претстава што ќе му се случи. Најпрво го повикала бездомникот во својата куќа и го пофалила неговото добро дело. – Не си знаел кој е позади тој чек. Не си свесен какво срце имаш – вели таа. Роберта му врачила сертификат, а потоа му рекла дека му поклонува целосна стипендија во Оутрич школата за недвижности во која е таа претседател. Истотака му обезбедила и часови по англиски јазик, како и секакво советување во кариерата кое го посакува. Истотака му организирала и интервју за работа додека не ги заврши своите часови за недвижности, пишува Спотлајтсторис. На ...
сите 10 | | | веќе видена

Ова се девет најчести митови кои што можете да ги чуете за сексот во бременоста, а кои што се со сигурност погрешни. 1. Не треба да имате секс затоа што тоа може да го повреди бебето. 2. Мора да избегнувате некои секс пози. 3. Бебето може да го види пенисот на вашиот партнер. 4. Требате да имате секс за време на бременоста за да не престанете да му се допаѓате на својот партнер. Photo: Pixabay.com 5. Ќе го изгубите својот сексуален нагон. 6. Обратно од 5тиот мит. Вашиот сексуален нагон ќе се зголеми. 7. Оралниот секс е забранет. 8. Оргазмот може да предизвика проблем и да го изгубите детето. 9. Сексуалните односи може да ве доведат до породилни болки и да се породите предвреме.
сите 17 | | | веќе видена

Американскиот сајт Youtube соопшти дека од своите сервери избришале 150.000 видео снимки од деца кои што ги прателе непримерни коментари, па дури имало и педофилски коментари. Поради таквите коментари, повеќе компании кои што се рекламираат на Youtube одлучиле своите реклами да ги повлечат од овој видео сервис, па затоа од Youtube решиле да избришат 150.000 виедо снимки и со тоа да им покажат на компаниите кои се рекламираат дека на серверите на Youtube нема место за педофилија. Покрај тоа што Youtube избришале над 150.000 видеа, тие забраниле и коментари на над 625.000 видеа. Се започна кога минатиот петок, британскиот тајмс објави дека рекламите на големите компании се појавуваат на YouTube, покрај видеата на деца или тинејџери, кои најчесто се објавувани без “позадински намери”, но некои од нив ги предизвикале педофилите. – Имаме јасна политика за видео снимките и коментарите на Youtube кои ги представуваат децата како сексуални објекти или ги искористуваат. Ние строго ги применуваме тие правила доколку ...
сите 21 | | | веќе видена

Болката во увото е првиот знак дека се развива опасна инфекција во внатрешноста на ушната школка, а еве и кој други симптоми и зошто се случува оваа болест. Треска, тешка болка во увото, чешање внатре и околу увото, чувствителност и притисок во увото, губење на слухот и испукана кожа околу ушите, се симптоми дека можеби сте жртва на опасна инфекција. Болката и другите симптоми може да траат со месеци или години (хронична инфекција на увото), и ако не се лечи, ушниот канал се суши и постои голем ризик за губење на слухот засекогаш. Инфекцијата обично се јавува кога користите стапчиња за да ги исчистите ушите и на тој начин го туркате ушниот восок назад кон ушниот канал. Исто така, ризикот се зголемува со честа употреба на слушалки, во контакт со шампон или кога има зголемено потење. За превенција, исто така важно е доколку одите на пливање, да користите капа за да не се инфицирате. Воспалението главно се третира со капки за уши или специјализирано чистење на ушите за да се исцеди каналот од ушниот восок.
сите 3 | | | веќе видена

Телото и е деформирано, а кога ќе и ги погледнете стапалата ќе осанете во шок! Денешниот интернет ни овозможува да видиме различни бизарни работи низ светот. Оваа девојка е навистина “неверојатна” поради нејзината деформација. Оваа девојка има морничава деформација, a причините не се познати поради кој е настаната, таа всушност е пола жена полаживотно. На следното видео може да погледнете како изгледа таа :
сите 8 | | | веќе видена

Доколку вам ви е здосадено да го стругате мразот од шофершајбната со помош на оваа течност тоа ќе стане минато. Во прашање е трик кој што ќе в го олесни животот и нема да смрзнувате секое сабајле. Се што ви е потребно е во едно шишенце (распрскувач) да ставите 2/3 алкохол и 1/3 вода и да додадете едно капаче сјај за миење садови. photo: pixabay.com Сето тоа добро промешајте го и сабајле кога ќе ви биде замрзната шофершајбната само попрскајте ја со оваа течност за само 1 минута мразот ќе се стопи, без да стругате и да се смрзнувате.
сите 5 | | | веќе видена

Во Јужна Австралија компанијата Тесла денеска ја пушти во употреба најголемата литиумјонска батерија во светот. Литиумјонската батерија има капацитет од 129 мегавати, а ќе биде наменета за да го реши проблемот со снабдување на електрична енергија во Јужна Австралија. Со самото пуштање во употреба компанијата го исполни ветувањето на својот сопственик Илон Маск дека доколку батеријата не биде пуштена во употреба за 100 дена, Австралија ќе ја добие бесплатно. South Australia is now leading the world in dispatchable renewable energy, delivered to homes and businesses 24/7. The world’s biggest lithium ion battery. History in the making. @Tesla #cleanenergy #renewables pic.twitter.com/QCDfr1gob4 — Jay Weatherill (@JayWeatherill) December 1, 2017 – Јужна Австралија е сега светски лидер во областа на користење на обновливи ресурси. – ијзавил премиерот на Австралиската држава Џеј Ведерхил. Компанијата Тесла победи на тендерот з аизградба на огромната батерија со капацитет од 129 мегавати, а целата енергија треба да ...
сите 13 | | | веќе видена

Ерик Финмен пред 3 години се кладел со своите родители дека доколку до својата 18-та година стане милионер, нема да го тераат да оди на факултет. Тој откако ставил кладба веднаш се отпишал од училиштето и почнал да учи од дома. – Ја добив кладбата од милион долари . Благодарен сум на сите. – објавил Ерик. Ерик го мразел училиштето одсекогаш, а се започнало во 2011 година кога неговата баба му поклонила 1000$. Тогаш Ерик решил тие пари да ги инвестира во Биткоини, а препораката ја добил од неговиот брат Скот. – Јас не бев за во училиште. Играв игрици и мојот живот беше просечен во тој момент. Колку и да пробував, немав успех. Добивав 2ки и 3ки и бев уплашен, бидејќи наставниците го гледаа мојот неуспех како нешто многу лошо. Еден од професорите ми рече дека никогаш нема да бидам успешен и дека треба да го напуштам школото и да се вработам во Мекдоналдс. – додал Ерик во интервјуто. Posted by Erik Finman on Sunday, October 12, 2014 Ерик својот прв биткоин го уновчил во 2013 година , кога вредноста на биткоинот ...
| | веќе видена

Во 1976 година на пазарот се појави GOLF GTI и чинеше 13.850 германски марки. Љубителите на автомобили биле шокирани кога на социалните мрежи се проширила вест дека на најголемиот сајт за продажба на половни автомобили, првиот модел од Голф произведен далечнаа 1983 година е понуден за сензационални 19.000 евра. Патрик Мелк од Штутгард на страницата mobile.de објавил оглас за продажба на првиот примерок од GOLF GTI за кој бара сума од 19.000 евра, иако за автомобил од овој модел и оваа старосна година може да се најде за цена со две нули помалку. Кога се појави на пазаро цената за овој модел беше 13.850 германски марки. Овој модел имал мотор со 110 коњнски сили, тежина на автомобилот 810 килограми, гарантирано забрзување од 100 километри на час за 8.2 секунди и максимална брзина од 182 km/h, а меѓу појаките адути на овој автомобил беа стабилноста, сигурноста и умерената потрошувачка. Можеби не е случајно што жителот на Штутгарт одлучил баш на 40 годишнината од појавата на овој модел да го понуди својот ...
сите 10 | | | веќе видена

Светлана Цеца Ражнатовиќ ретко зборува за емоциите и за нејзините врски, но за тоа, како што вели, има причина… Фолк дивата конечно одлучи да каже нешто на темата љубов и како што таа се изјаснува, задоволна е од нејзиниот живот. “Не сакам да зборувам за нешто толку интимно и да пишувам за тоа, доволно е што сум задоволна од мојот живот, што значи дека го организирав онака како што ми се допаѓа”, рече Цеца. Иако во новиот спот за песната “Lazov notorni” се појави пред олтар и облече венчаница, велејќи дека има мали шанси да вакво нешто се случи во реалниот живот. ❤️ A post shared by CECA (@craznatovic_official) on Nov 24, 2017 at 11:04am PST “Се венчав од премногу љубов и родив две деца. Не велам дека од трагичниот прекин на мојот брак, сум постојано сама. Имаше врски и авантури, но не сум размислувала некоја од нив да заврши со брак”, вели пејачката. ❤️ A post shared by CECA (@craznatovic_official) on Oct 4, 2017 at 2:09am PDT Necu zimuuuuu! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ A post shared by CECA (@craznatovic_official) on ...
сите 31 | | | веќе видена

Амар Барати од Индија ја држи својата десна рака во вис т.е подигната повеќе од 40 години. Тој се одрекол од земскиот удобен и секојдневен живот за да се посвети на хинду богот Шиви. Мускулите на раката потполно му атрофирале, а ноктите му се во круг. Тој на овој чин се решил како би постанал симбол на верата, а другите хинду монаси од него земаат пример за вера. Неговата крената десна рака претставува вечен поздрав, а тоа го направил поради мир во светот. Подигнатата рака значи и протест против насилството. Шива или големото божество (махадева) е едно од трите најголеми божества во Индија, заедно со Брама и Вишна, а преставува свето тројство “Тримутри”. Големото божество некогаш се преставува како машко, а некогаш како женско затоа во разни книги може да сретнете женски или пак машки род.
сите 13 | | | веќе видена

Двајца со голема потреба од адреналин од планина скокнаа директно во авион, со што прославија 20 години од изведба на првиот сличен трик. Поради големи опасности, операциајта претходно ја извеле десетина пати… Гениалната сцена доаѓа од швајцарските Алпи, од каде што скокнаа овие двајца во летечки одела од скоро 4000 метри висина и слетаа директно во авион. Фред Фуген и Винс Рафет на себе имале летачки одела и слетале во авионот со брзина од 140 километри на час. Со ова ја прославија 20 годишнината откако нивниот колега Патрик де Гајардон скокнал во летачко одело од авион, кратко летал и повторно се вратил назад. – Ова беше најнапнатиот проект на нашите кариери. Освен физичката спрема, требаше премногу да работиме на ова и да бидеме многу фокусирани. Авионот требаше да биде осигуран за да не се повредиме ако го допреме. Истотака работевме и на падобрани ако во случај го допревме авионот. Најголем ризик беше самиот скок од планината, затоа сакавме да тренираме повеќе отколку вообичаено. Севкупно во авионот ...
сите 2 | | | веќе видена

Оралниот секс е двострано задоволство, но додека некои жени не сакаат да ги задоволувате на тој начин, не постои маж кој може да одолее на тоа чуство. Ако сте мислеле дека знаете се за оралното задоволство размислете повторно бидејќи со помош на мали трикови можете да го доведете до лудило. – Иако оралниот секс се базира на долниот дел од телото и погледот е и тоа како многу важен тригер кој може додатно да ја распламни страста затоа погледнете го во очи од време на време. – Вашите усни не се единственото што е потребно за орално задоволство. Не заборавајте дека имате и две раце кои можат да бидат и тоа како корисни. Комбинирајте ги движењата и зголемете го задоволството. – Постојат жени кои не сакаат орален секс, а причината е најчесто гадливост или некое непријатно искуство од минатото. Ако постојат некои работи кои ви сметаат морате да ги поделите со својот партнер. – Ако сте гадливи обидете се да го темпирате односот одма после туширање. Исто така ако ви сметаат неговите срамни влакна и тоа е решлив ...
сите 10 | | | веќе видена

Не дозволувајте наутро да ви се појави проблем со замрзат автомобил. Животот ќе ви биде многу полесен ако ги превземете овие чекори кои ќе го спречат секое замрзнување на вашиот автомобил. Ви даваме 8 одлични совети за да не ви замрзнат прозорите, вратите, бравите, но и што да направите ако ви се случи тоа. 1. Секогаш бирајте ја источната страна Ако имате можност, секогаш паркирајте го вашиот автомобил така што предниот дел ќе биде свртен кон исток. Така првите утрински зраци полека ќе го стопат мразот од шофершајбната. 2. Помагаат алкохолот и сапунот Направете течност за одмрзнување на стаклата со која наутро ќе го испрскате мразот. Во едно шише ставете 1 литар алкохол, 1 децилитар вода и чаша средство за миење садови. Добро измешајте. Постои уште еден рецепт – во шише со прскалка ставете алкохол и вода во сооднос 2:1. 3. Заштитете ги бравите од мраз Тука помага WD40. Испрскајте во бравите на автомобилот и нема да замрзнат во текот на ноќта. 4. Да не замрзне вратата Многу е едноставно, се што треба да ...
сите 6 | | | веќе видена

next