Сваштарник

Погледнете ја оваа слика. Што прво забележавте? Одговорот на ова прашање открива многу работи за вас, а една од нив е дали сте песимист или оптимист. Илузијата на оваа слика е постара повеќе од еден век. “Девојка и старица” илузијата за првпат с епојавила во 1888 година начеститка во Германија, за да подоцна во 1915 година се појави и во хумористичен магазин во Америка. Според тоа што прво приметивте дознајте го одговорот: 1. Девојка Доколку прво ја приметивте девојката , според популарните интерпретации кои што засега немаат потврда кај психолозите вие поседувате ведра природа т.е имате млад дух и склони сте кон оптимизам. 2. Старица Ако на прв поглед здогледавте старица или вештерка како што ја нарекуваат некои, вие дефинитивно имате песимистички мислења, склони сте кон скептицизам и имате стар дух.
сите 14 | | | веќе видена

Можеби и на вас ви изгледало тешко да напишете некоја кинеска буква, но сега немате оправдание. Овој морски лав може да пишува кинески букви. Неговиот учител изјавува дека морските лавови се многу интелигентни суштества и дека имаат добра меморија па затоа тој решил неговиот миленик да го научи да пишува букви.
сите 2 | | | веќе видена

Погледнете ја оваа илустрација и ќе ви открие дали сте премногу љубезни па вас сите ве искористуваат или пак можеби сте тврдоглави поединец кој советите од другите не ги слуша, дури и од најблиските… Немојте долго да гледате во илустрацијата, нека биде тоа што на прв поглед ви било впечатливо. Тоа што прво ќе го видите открива некои интересни детали за вас. Се работи за таканаречената гешалт психологија која се темели на различни целини и нејзините составни делови. Што вие прво видовте на илустрацијата ? Дрво Тоа покажува дека во својот живот премногу се потпирате на разумот и логиката. Тоа е позитивен став кој вас ве прави роден лидер. Способни сте добро све да организирате и да ги водите луѓето околу себе. На многумина сте им инспирација и луѓето со задоволство ве следат. Имате таленти за решавање на комплицирани проблеми и несогласувања. Сепак, морате понекогаш и да се опуштите, бидејќи малку одмор не значи дека нема да стигнете до целта, туку спротивно. Истотака, сосема е во ред понекогаш и на згрешите, ...
сите 15 | | | веќе видена

Близнаци За припадниците на овој воздушен знак карактеристична е љубопитноста и детската природа. Токму нивната огромна љубопитност ги тера да го истражуваат светот и да се запознаваат со најразлични луѓе. За ова однесување многу им помага нивната комуникативност и фактот што секогаш се пријателски настроени. Тие ретко кога имаат какви било предрасуди, па токму таа карактеристика и често ги води кон емотивни проблеми. За Близнаците карактеристично е да одбираат емоционално недостапни партнери или личности кои веќе се во врска или брак. Ако станува збор за првиот случај, тогаш тие се во состојба енормно да патат, но да не се откажат од идејата дека другата страна ќе се промени. Најголемиот проблем на Близнаците е тоа што главата им е често во облаци, па не ја гледаат добро реалноста. Токму затоа и постојано се заљубуваат во личност која е недостапна за нив. Тие сметаат дека со доволно трпение и внимание ќе можат сè да свртат во нивна корист. Бидејќи тоа најчесто не се случува, тие губат многу време во ...
сите 16 | | | веќе видена

Во светот на превозот на две тркала ова се десетте “ракети” всушност најбрзи моторцикли што мотоиндустријата ги нуди, од млазни мотори до класични агрегати. Мотор: Хелихоптерски млазен + Rolls Royce Allison турбина Моќност: 420 КС Вртежен момент: 678 Nm Тежина: 227 кг Мотор: 998 кубика, четрицилиндричен компресор (supercharger) Моќност: 310 КС Вртежен момент: 156 Nm Тежина: 238 кг Мотор: 1285 кубика, четрицилиндричен Моќност: 201 КС Вртежен момент: 111 Nm Тежина: 190 кг Мотор: 998 кубика, двоцилиндричен L Моќност: 205 КС Вртежен момент: 127,7 Nm Тежина: 190 кг Мотор: 999 кубика, четрицилиндричен Моќност: 199 КС Вртежен момент: 112 Nm Тежина: 207 кг Мотор: 999,8 кубика, четрицилиндричен Моќност: 191 КС Вртежен момент: 116 Nm Тежина: 195 кг Мотор: 998 кубика, четрицилиндричен Моќност: 200 КС Вртежен момент: 112,4 Nm Тежина: 201 кг Мотор: 998 кубика, четрицилиндричен Моќност: 197 КС Вртежен момент: 113 Nm Тежина: 206 кг Мотор: 999 кубика, четрицилиндричен Моќност: 199 КС Вртежен момент: 131 Nm Тежина: 203 кг ...
| | веќе видена

Ако сакате нешто слатко, а не сакате цел ден да го поминете во кујна, овој десерт е одлично решение! 1/2 л млеко 1 инстант кесичка пудинг од ванила 3 лажички шеќер ресани бисквити со путер 100 гр чоколадо 50 гр путер 3 лажички вода 3 лажички шеќер Во плиток сад наредете бисквити со путер, така што ќе го прекриете дното. Преку бисквитите прелијте врел пудинг од ванила кој сте го зготвиле преходно со млеко и шеќер (по упатството на кесичката). Важно е пудингот да биде врел како би ја омекнал подлогата. Ако сакате колачот да биде покремаст, двојно зголемете ја количината млеко, шеќер и пудинг. Преку пудингот ставете ресани со чоколадниот дел надолу, треба да ја прекриете целата површина од пудинг. На пареа растопете чоколадо, шеќер и вода додека не добиете густа смеса. Тргнете од оган, измешајте путер и со тоа прелијте преку целиот колач. Уживајте! Извор: Gotvi.mk
сите 35 | | | веќе видена

Вкусни ситни колачиња кои ќе бидат вистинско десерт уживање, особено за љубителите на кокос. Одличен рецеп, а еве што ви е потребно и како да ги подготвите: 10 мл кокосово млеко 350 гр бело чоколадо 30 гр мед 20 гр маргарин 50 гр кокос неколку лешници 3 лажици масло 100 гр бело чоколадо Кокосовото млеко се вари со медот, па се прелива врз белото чоколадо и маргарин кое сте го ставиле во посебен сад. Сè добро се меша, па се става и кокосот. Нека се олади и стегне смесата. Оставете ја оваа смеса цела вечер во ладилник, па утрото формирајте топчиња. Во секое топче на средина ставете лешник, па ставете ги повторно во фрижидер додека да се зацврстат. Во сад на шпорет се растопуваат маслото и белото чоколадо, па се ставаат топчињата во преливот. Може да употребите вилушка за оваа намена Декорирајте по желба. Уживајте во овој неодолив кокос вкус Извор: Gotvi.mk
сите 36 | | | веќе видена

Врската со овој хороскопски знак секогаш е возбудлива и на почетокот претставува вистински предизвик. Но врската не трае долго. Поради тоа овој знак чувствува трема, нервоза и страв, но жената родена во овој знак е во состојба да премине преку тој страв и искрено и отворено да ги покаже своите чувства. На почеток таа може да биде дури и малку напорна во желбата да му удоволи на партнерот. Нејзината љубов е силна и сака да ја покаже, но нејзините врски кратко траат. Кога ќе помине заљубеноста, почнува да ја привлекува некој друг и таа ќе посака да искуси нешто ново. Иако секогаш се предаваат со ист жар, тешко остануваат во долги и стабилни врски. Тоа е жената родена во знакот на Близнаци.
сите 23 | | | веќе видена

Оваа торта изгледа како зебра однадвор, но кога ќе ја пресечете, ќе ги изненадите сите. Во неа има многу шарени и ведри, виножито бои. Елиса, која има свој YouTube канал, секојдневно претставува интересни колачи и торти, но вакво нешто никогаш не сме виделе. Еве како да ја направите најневообичаената торта досега… Погледнете го видеото:
сите 7 | | | веќе видена

Пробајте нешто ново – печен крем од чоколадо со богат вкус. Лесен и нежен десерт кој ќе ве освои! 300 мл слатка павлака 100 мл млеко 150 гр темно чоколадо 4 жолчки 50 гр шеќер прстофат сол врела вода павлака за шлаг Млекото и слатката павлака ставете ги во сад па гответе додека не се појават првите меурчиња. Тргнете од оган и додајте чоколадо. Мешајте додека чоколадото не се растопи. Во посебен сад измешајте жолчки, шеќер и прстофат сол. Додека мешате, полека додајте ја мешавината од млеко, слатка павлака и чоколадо. Поделете го добиениот крем во два помали огноотпорни садови. Садовите ставете ги во поголем сад за печење во кој сте додале врела вода. Лесно прекријте со фолија па печете околу 30 минути на 160 степени. Изладете и послужете со шлаг. Уживајте! Извор: Gotvi.mk
сите 51 | | | веќе видена

Синузитис, попознат како инфекција на синус, е оток или воспаление на ткивото на синусната обвивка. Ова се случува кога синусите се полни со течности и сектрет наместо воздух. Вообичаените симптоми на воспаление на синусот се: главоболки полн нос губење на мирис кашлање или гушење замор треска Во оваа статија, ќе откриеме едноставен лек кој ќе ви помогне ефикасно да ја излекувате оваа инфекција. Главната состојка на овој лек е јаболков оцет , кој е полн со витамини, минерали, антиоксиданти и влакна. Јаболков оцет ќе ви помогне да го зајакнете имунолошкиот систем и да го подобрите вашето целокупно здравје. Потребни состојки: 1/2 чаша чиста вода за пиење 1/4 чаша јаболков оцет 1 лажица суров мед 1 лажица пиперка 1 исцеден лимон Подготовка: Сварете ја водата, а потоа се ставете ја во чаша. Додадете јаболков оцет во чашата и измешајте, а потоа оставете го да се излади на собна температура. Откако ќе се излади, додадете мента и повторно се мешајте. На крај, додадете сок од лимон и добро промешајте. За најдобри ...
сите 6 | | | веќе видена

Личностите родени во овој хороскопски знак знаат како да се наметнат пред другите и да остават силен впечаток на својата околина. Вашиот физички изглед, однесување или стил на изразување се адути кои многу често ги користите во средбата со различни личности. Меѓутоа треба да се нагласи дека тоа го правите несвесно и без одредена стратегија. Тоа е бидејќи типичен претставник на знакот на Овен се однесува спонтано, искрено, сензуално и во согласност со својот примарен импулс. Познато е дека луѓето родени во знакот на Овен имаат страсна природа и нескротливо расположение. Поради тоа вие сте личност која бара емотивно задоволство и потреба за доминација, без разлика дали станува збор за вашиот љубовен партнер или за некоја друга личност. Вашите страсти се распламнуваат лесно и брзо, па на вас ви е важен тој почетен импулс, прв впечаток или електрицитет кој постои во воздухот. Поради тоа најчесто делувате многу нетрпеливо и забрзано во друштво на личност која ви се допаѓа. Имате доволно храброст слободно да ги ...
сите 27 | | | веќе видена

Астролозите наведуваат дека секој хороскопски знак има одредени навики на хранење, свој специфичен начин на приготвување на храната и преференции кон одреден тип на јадења. Додека едни сметаат дека јадењата треба да бидат традиционални и приготвени по рецептите од нашето поднебје, други обожаваат да експериментираат со нови и егзотични специјалитети, a трети, пак, јадат сè што ќе им се постави на трпезата и не се многу пребирливи. Дознајте каков е односот на претставниците на различните хороскопски знаци кон храната: ОВЕН Овните ја сакаат храната жешка, пикантна и брза. Тие немаат време за долги оброци, затоа што постојано се зафатени и растрчани на сите страни. Освен тоа, не сакаат залудно да си го губат времето, па имаат лоша навика да јадат многу брзо, од „на нога“ и недоволно ја џвакаат храната. Сакаат да ги споделуваат оброците, а мразат да јадат сами. Поради нивната динамичност препорачливо е да внесуваат храна богата со калории. Огнената природа на овенот влијае при изборот на зачини – колку полути, ...
сите 32 | | | веќе видена

Умерената конзумација на пиво може да има корисен ефект врз здравјето, и најчесто спречување на кардиоваскуларни и дијабетес тип 2. Умерена количина на алкохолни пијалоци со ниска содржина на алкохол најдобро се консумира со оброци, во релаксирана атмосфера и во едно добро друштво. Пивото отсекогаш се комбинирало со храна, консумирано дури и како аперитив, бидејќи го “подготвува” дигестивниот систем преку стимулирање на секрецијата на ензимите за храната која се конзумира. Може да ве интересира: 101 ПРИЧИНА ЗОШТО ПИВОТО Е ПОДОБРО ОД ЖЕНАТА! Комбинацијата на пиво и храна денес е важен дел од гастрономијата и на некој начин може да се смета за уметност во која се земаат бои, вкусови, температурa за конзумирање, количество алкохол и ароми, и, се разбира, повод во кој пијат одредени пива. Од витамини, во пивото се најчесто користените витамини од групата Б, а од минералите се калиум, магнезиум, калциум и силициум. Сепак, главната состојка на пивото е вода, која содржи растворени хранливи материи, но исто така и ...
сите 2 | | | веќе видена

Водоводџија Карлос Карило и неговите колеги, исто како и секој ден, тргнаа на работа, и тогаш видоа нешто необично покрај патот. На прв поглед тоа не изгледаше како куче, но кога се приближија, ги чекаше страшна глетка. Куче со лента залепена на муцката и неговите шепи, оставено на патот за да умре, врзано за цевката. Двајцата колеги побрзаа да го ослободат кучето и кажаа дека кучето не поминало таму повеќе од еден ден. Кога го спасија, кучето неможеше да ја сокрие својата радост. Велат дека му годеше вниманието и е премногу среќен затоа што е повторно слободен. Не е познато кој е оној кој го напуштил кучето на таков брутален начин на патот, но важно е тоа дека на ова куче му се даде друга можност и сè што му треба сега е нов дом полн со љубов.
сите 3 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да го испробате вашиот мозок? Фотографиите ќе ве натераат повторно да ги погледнете. Ние ви претставуваме 10 такви фотографии! Погледнете ја галеријата и уживајте: 20 Фотографии кои добро ќе си поиграат си вашиот мозок! (2 Дел)
сите 5 | | | веќе видена

Сигурно низ годините сте слушнале за големиот број на придобивки од витаминот Ц. Но, дали знаете дека недостатокот на витамин Ц може да биде причина за опаѓање на косата? Ако вашата коса е слаба, кршлива и опаѓа, време е да преземите мерки за да ја вратите нејзината цврстина, сјај и убавина. Природните третмани се многу ефикасни, а покрај нив, може ви биде од помош и внесувањето на доволни количини на витамин Ц. Овој витамин го поттикнува растот на здрава коса и може да го стимулира повторниот раст на косата по опаѓањето. Витаминот Ц, кој е познат како аскорбинска киселина е есенцијална хранлива состојка за луѓето. Тој може да се синтетизира кај речиси сите растенија и животни, но одредени цицачи, меѓу кои и луѓето не може да го синтетизираат овој витамин. Затоа, витаминот Ц мора да се внесува преку исхраната или суплементи. Како е поврзан недостатокот на витаминот Ц со опаѓањето на косата? При недостаток на витамин Ц се јавува скорбут (крвавење на непцата, замор, слабост, намален имунитет). Покрај ...
сите 11 | | | веќе видена

Кои се најчестите проблеми кои се јавуваат кај машината за садови? Дали ви се случило храната да остане на чиниите или пак чашите да бидат матни? Тоа се едни од непријатните ситуации со кои се соочуваат многумина, но за среќа постои решение. Со примена на овие едноставни трикови ќе ја олесните работата во кујната, а чиниите секогаш ќе ви бидат совршено чисти. Нечисти садови после миењето Ако ви се случило садовите да не бидат добро измиени и на нив има остатоци од залепена храна, тоа укажува дека во машината сте ставиле премногу садови. За време на редењето на чиниите, чашите, како и другите садови кои може да се мијат во машината, треба да имате во предвид декамеѓу нив мора да има доволно растојание. Тоа е важно за да може површината на садовите добро да се измие со млазовите врела вода. Пред редењето на садовите во машината потребно е да ги отстраните остатоците од храната. Едноставно кратко ставете ги чиниите под чешма за да се отстранат грубите нечистотии. Правилно распоредете ги садовите во машината ...
сите 4 | | | веќе видена

Организацијата за заштита на потрошувачите од Бугарија во ајварот на една позната компанија пронашла супстанца олеамид кој што има дејство слично на наркотик пренесува Balkan Insight. Како што сите знаеме ајварот е едно од омилените јадења на Балканците па затоа оваа приказна е една од најпопуларните на социјалните мрежи. Инаку Олеамидот има дејство слично на канабисот и предизвикува исти ефекти кај оние кои што го користат. Додека властите во Бугарија имаат рок од 3 дена да ја испитаат оваа информација на социјалните мрежи веќе се појавија некои шали за оваа ситуација. – Бабо сега знам што ставаш во ајварот. Те молам продолжи. – Едвај чекам да дојдам дома и да отворам тегла ајвар. – Црвеното е новото зелено Се само неколку од коментарите на социјалните мрежи. Инаку мора да се напомене дека Олеамидот не е на лисата со наркотици.
сите 2 | | | веќе видена

Локалните жители на Ирското село Рингаскид каде што компанијата Фајзер има фабрика за производство на Вијагра, тврдат дека во воздухот во нивното село има нешто необично. Според локалните жители тие имаат “бесплатна вијагра” и цело време имаат желба за секс, а според жителите и кучињата го чувствуваат истото. – Во нашето село и кучињата шетаат во состојба на сексуално возбудување. – изјавила Фиона Тумеј жителка на селото. камион на компанијата Pfizer – Веќе со години наназад добиваме љубовни чувства бесплатно. Неверојатен е фактот што голем број на луѓе кои што дојдоа овде за да се уверат во приказната останаа овде да живеат. – изјавил Сејди ОќГрејди жител на селото. Од компанијата Фајзер изјавуваат дека до такво нешто неможе да дојде и дека нивната фабрика не произведува чуден воздух и дека ова е само еден забавен мит со кои што селаните сакаат да го зголемат туризмот.
сите 20 | | | веќе видена

next