Сваштарник

Изреката “ладни раце, топло срце“ е симпатична, но тоа не е она на што ладните раце можат да укажуваат. Кога се ниски температурите нормално е да ви се ладни рацете, бидејќи системот на циркулација ја регулира целокупната телесна топлина. Меѓутоа постојат некои симптоми на кои треба да обратите внимание. Знаци на предупредување Овие симптоми се знаци на предупредување дека постои некаков проблем со вените и цирклацијата и дека треба да е обратите кај вашиот доктор: 1. Упорно ладни раце и нозе 2.Промена на бојата на кожата 3.Вкочанетост 4.Пецкање 5.Рани и Пликови 6.Затегната кожа На што укажуваат Болести кои обично се поврзуваат со ладни раце се : анемија, Бургер болест, дијабетис, заболување на периферните артерии (PAD), Раинаудова болест, и склеродерма. Тоа се сите пореметувања кои можат да ја намалат циркулацијата на крвта во екстремитетите. Докторот може да диагностицира каде е основниот проблем и да предложи соодветен третман.Исто така, постојано ладните раце и нозе може да биде реакција на одредени ...
сите 15 | | | веќе видена

Французинките се поздрави благодарение на малите порции Французинките не се дебелат – бидејќи внимаваат на количината на храна која ја внесуваат. Конзумираат мали порции здрава, квалитетна храна,пијат вина богати со антиоксиданси, и уживаат во долги ручеци. Тие многу пешачат, а резултатот е низок процент на срцеви болести и дебели луѓе. Иако звучи комплицирано, потрудете се дома да подготвите ваков оброк и конзумирајте го на работа. Преку умерени порции, приближете се до саканата цел. Скандинавците јадат само домашни производи Традицијата на северна Европа вели да јадете само она што сами сте го одгледале. Клучните поими се локално и свежо. Северњаците јадат риба која е богата со омега-3 масни киселини, дивеч и диви птици, а тоа месо е помалку мрсно од месото на домашните животни. Затоа помеѓу нив има малку дебели луѓе, а и депресијата не е толку присутна. Решението е да имате сопствена бавча. Јапонците се потпираат на семејството Јапонскиот остров Окинава е регион кој има најголем број на стогодишници. Тие ...
сите 5 | | | веќе видена

Многу истражувања се занимаваат со тоа колку трае сексуалниот однос, а една студија објавена во магазинот “Journal of Sex Research” открива колку жените би сакале да трае еден интимен чин. Дали вашата желба и реалност се совпаѓаат? Имено според оваа најнова студија научниците открија дека сексот во просек трае од пет до седум минути без предигра, а жените би сакале тој да трае од 14 до 16 минути. “Journal of Sex Research” пишува дека жените исто така сакаат и предигра од 11 до 13 минути со што целиот интимен однос би траел од 25 до 29 минути. Ова истражување покажало уште една важна работа, а тоа е дека жените уживаат исто и во предиграта и во самиот сексуален чин.
сите 11 | | | веќе видена

Доколку и вие го заклучувате вашиот мобилен телефон со Pin или Pattern, ризикувате да ја заборавите вашата шифра или шаблон и со тоа да си го заклучите телефонот. Сепак без грижи постои едноставен начин за да го отклучите телефонот. За Андроид 5.0 или понов 1. Посетете го следниов линк google.com/android/devicemanager 2. Пријавете се со вашата гугл сметка (е-маил адреса) која што сте ја имале ставено на заклучениот телефон. 3. Тука ќе видите листа на вашите телефони на кои што се имате логирано со тој меил. Доколку сте се логирале само на еден мобиле туак ќе го видите само него. 4. Кога ќе притиснете на телефонот ќе ви с епојават опции “Ring“, “Lock” и “Erase”. Кликнете на опцијата “Lock” и внесете нова лозинка. Тоа е тоа . Со овој чекор го отклучивте телефонот. За Андроид 4.4 или постара верзија 1. Намерно погрешете ја лозниката неколку пати со што самиот Андроид ќе ве блокира 30 секунди за следен внес. 2. Поновете го ова 5 пати (чекајте измеѓу 30 секунди). 3. После тоа ќе добиете опција “Forgot pattern“, ...
сите 3 | | | веќе видена

Пума Пунку претставува споменик т.е место во Боливија која што има цврсти докази дека е изградено од напредна технологија т.е од вонземјаните. Големиот број на истражувања кои што биле вршени на локацијата кај што е овој древен град покажуваат на тоа дека тогашното население немало толкава интелигенција, но и алати за да го изгради овој комплекс. Камените структури се изградени на тој начин што ги збунуваат и самите археолози, бидејќи неможе да се објасни како Ајмарците (народот од племето Ајмара) кои што живееле во тој период ги создале засеците во камењата кои што се “во винкла” Пума Пунку се наоѓа на надморска висина од 3660 метри на Андите, а докажано е и дека на таа висина неможело да се најдат толкави камења од кои што еден тежи над 800 тони, а најблиското место т.е каменолом одкаде што би можеле да се донесат овие камења е на оддалеченост од 17 километри. Поради самата тежина на камењата се претпоставува дека тие се донесени по пат на лебдење т.е левитација и се знае дека дури и денешно време со ...
сите 7 | | | веќе видена

Ова е само обичен фармер од Јужна Америка но тајната која се крие позади неговиот живот е навистина неверојатна! Овој човек на прв поглед изгледа сосема обично, зар не ? Дали можете да погодите со што тој се занимава? Неговото име е Хосе Мухика. Тој живее на фарма во Уругвај со совјата сопруга и куче кое има три нозе. Тој таботи тука, во оваа зграда. Ова е Парламентот на Уругвај. Хосе не е домар или хигиеничар, далеку од тоа! Хосе е главен во оваа зграда. Да, тој е претседател на Уругвај. Никогаш не сте виделе ваков претседател! Тој постојано се појавува во вакво издание. Во светот е познат како “најсиромашниот претседател”, а тоа е така поради тоа што тој 90 проценти од својата заработка ја дава во добротворни цели. Навикнал на скромен живот. Откако се борел за слобода на својата нација, поминал 14 години затвор како воен затвореник. Бидејќи тој се откажал од погоелмиот дел од својата плата, нему му преостанува просечна плата на еден граѓанин на Уруфвај. Тој себе не се смета за посебен. Тој сака да биде ...
сите 2 | | | веќе видена

Комплицирано е да се биде во врска. Никогаш не можете да знаете со сигурност која личност е најдобра за вас. Вие никогаш не можете да знаете кој ќе ви се допадне. Можеби некој навистина ви се допаѓа, но вашата врска не е толку силна колку што сакате. Па, како да знаете која е онаа вистинска личност? Можеби не можете да знаете дали некој е совршен за вас, но може да го знаете нивниот Хороскопски знак. Некои знаци одат подобро со одредени знаци. Хороскопот ја одредува природата на лицето, така што луѓето со слична или случајна природа ќе имаат подобра хемија и одлична врска. Прашањето е: Кој со кого се сложува? 1. Вага и Скорпија И Вагите и Скорпиите се потајно страсни. Затоа тие се одлични партнери и пријатели. Вагите сакаат да бидат посакувани, додека Скорпиите се малку селективни. Покрај тоа, на Скорпиите секогаш им е потребен совет, а Вага е најдобриот советник. Во овој однос, двата партнери ги задоволуваат потребите на другиот. Вага и Скорпија обично изгледаат како да имаат различни интереси и личности: ...
сите 35 | | | веќе видена

Со болки во колената не се соочуваат само повозрасните лица, туку сѐ почесто се јавуваат и кај помладата популација. Тие може да бидат акутни и остри или пак долготрајни и слаби. Се појавуваат како резултат на повеќе причини меѓу кои: повреди, хируршки интервенции, недостаток на витамини, артритис на зглобовите, лоша исхрана и слично. Во продолжение ви претставуваме 9 природни и ефикасни начини за намалување на болките во колената, кои секому би му биле од корист. Вклучете ги морковите во исхраната Моркови се познати како стар кинески лек за лекување на болката во колената и зглобовите. Тие се корисни за добро здравје на лигаментите и за смирување на болките. Доколку имате проблеми со колената, направете салата со моркови. Земете два моркови и изрендајте ги. Зачинете ги со маслиново масло, сол и сок од лимон. Пијте повеќе вода Доволната количина на вода во телото е корисна за ублажување на ‘рскавицата околу коленото и за нејзина хидратација. Водата помага и во одржување на добрата циркулација на крвта. Тоа ...
сите 11 | | | веќе видена

Околу консумирањето на јајца секогаш постои некаква неодумица и контраверзии. Додека едни тврдат дека се здрави, други предупредуваат дека се добра храна само доколку се консумираат умерено. Па, споделуваме одговори за некои од најчести дилеми кои се однесуваат на тоа дали е подобро да се јадат цели јајца или само белката. Една од најголемите неодумици кога се во прашање јајцата, е секако онаа која се поврзува со поделбата на јајцето на жолчка и белка и дали е добро да се јаде цело или пак да се се јаде повеќе белка. Жолчките со децении ги бие лош глас, бидејќи нивната консумација се поврзува со деблеењето и болестите на срцето, но тоа е секако далеку од вистината. Нутриционистите тврдат дека јајцата се многу хранливи и дека на вашиот организам ќе му скратите мноштво од нутриенти ако се одречете од консумирањето на жолчки. Во продожение прочитајте неколку причини поради кои би требало да јадете исклучиво цели јајца. Белките имаат пониска нутритивна вредност Ако се одлучите да консумирате исклучиво само ...
сите 20 | | | веќе видена

Фризурата е важен дел од изгледот на една личност. Таа може многу да каже за личноста што ја носи. На крајот на краиштата, таа личност не ја избрала без причина, нели? Овој пат, ние ви подготвивме забавен тест за мажите и нивните фризури. Погледнете што можете да откриете за човек само врз основа на неговата фризура. Доволно е еднаш да го погледнете. 1. Долга коса Ахх, тие убави мажи со долга коса. Тие се креативни суштества и поттикнуваат сеќавања на Викинзите и други фантастични карактери. Ние ги сакаме овие фризури. Единствено важно е да се добие битката за шампон. 2. Кратка коса Оваа фризура е избор на мачо, но и љубоморни мажи. Бидејќи половина од мажите ја имаат оваа фризура, мора да покажете неверојатна харизма за да привлечете внимание. Луѓето со оваа фризура се весели и имаат добра смисла за хумор. 3. Без вкус Многу интелигентни и далекусежни мажи. Колку што сакаат, тие донесуваат правилни одлуки. Тие ги заслепуваат жените не само со својата насмевка туку и со блесокот на сонцетот од својата глава. ...
сите 4 | | | веќе видена

Ви претставуваме 25 животни кои се фотографирани во вистинкиот момент, со насмевка на нивното лице. Нивната насмевка едноставно е неодолива. Која фотографија ви е омилена? Погледнете ги сликите:
сите 2 | | | веќе видена

Куќните помошнички често доаѓаат во домот на клиентите, не знаејќи каква работа ги очекува. За Кара Симонс, тоа беше едно од најчудните искуства во нејзиниот скромен живот. Кога Кара му кажала на својот шеф дека треба да работи со многу важен клиент, таа целосно се подготвувала за работата што ја чекала. Тогаш сè стана многу чудно. Жената која ја дочекала во куќата рече дека таа ноќ планирала голема забава и дела таа брзо ја исчистила куќата. Сепак, таа и рече на Кара дека треба уште нешто да направи. Потоа побара од Кара да ја проба вечерата од 7 јадења кои ги направил професиоалниот готвач Мани Сломовиц. Тогаш работите станаа уште понеобични. Таа ја отвори вратата и виде двајца масери, кои потоа ја измасираа. За работите да продолжат да се одвиваат необично, сопственичката на куќата почнала да ја чисто куќата уште повеќе. По сето ова, жената ја испрати Кара во главната спална соба за да си одбере облека и накит. Потоа Кара отиде да ја отвори влезната врата, пред која имаше кутија. Кутијата беше полна со ...
сите 2 | | | веќе видена

Д-р Кристен Марк, сексолог од Универзитетот од Кентаки неодамна спровела истражување чии резултати ги објавила на задоволство на оние кои се во долги врски и чиј сексуален живот станал рутина. Според нејзиното мислење – шепотењето ќе ја разгори вашата страст, а еве и што треба да изговорите да имате неповторлив секс. Д-р Кристен вели дека шепотењето прави чуда во вашата љубовна постела, само треба отворено да кажете што сакате во сексот, но намоткано во една дискретна лага. – На поголемиот дел од луѓето им е непријатно сосема да се отворат и да ги кажат своите најскриени сексуални фантазии бидејќи со тоа го откриваат многу ранливиот дел од себе, особено ако таа фантазија е на некој начин контроверзна. Се што треба да направите е да кажете дека сте имале сексуален сон и потоа доволно детално да го опишете она што навистина го сакате – советува д-р Марк. Според нејзиното мислење, на основа на истражувањето, оваа метода со гаранција работи. На дискретен начин отворено ќе кажете што сакате, на што се надевате и ...
сите 24 | | | веќе видена

За првпат досега Facebook ги отвори вратите за најмладите т.е за децата под 13 години. Facebook изработи нова апликација која што е специјално наменета за децата под 13 години, а станува збор за апликациијата “Messenger Kids“. За да може да ја користат оваа апликација децата нема да имаат потреба за да имаат Facebook налог, а родителите ќе можат да им одберат со кого ќе смеат да разговараат и што да споделуваат. Во самата апликација има вградено многу филтри и ботови кои што ќе детектираат секаква голотија и насилни видеа и слики. Отсега и најмладите ќе можат да имаат видео повик.
сите 16 | | | веќе видена

Италијанскиот сексолог Пиеро Лоренцони смета дека градите на жените можат да го назначат карактерот во иста мера како што може и астрологијата. Поделени се на дињи, грејпфрут, крушки и лимони. Сакате ли да ѕирнете во тајните женски души пред да се впуштите во страствена прегратка, помош побарајте во старата шпанска уметност на пророците – стерноманитија. Овој термин се однесува на пропагирање на иднината од обликот и карактеристиките на градите, а во денешно време со овој метод се служат и експертите. Се тврди дека женскиот карактер може да се прочита по обликот и големината на нејзините гради. Италијанскиот сексолог Пиеро Лоренцони смета дека градите на жените можат да го назначат карактерот во иста мера како што може и астрологијата. Типот на градите ги споредил со овошје. Според неговата теорија жените со мали гради се возбудливи, интелигентни, сакаат секс и се вистински животни сопатници. Но жените со големи гради ги дели на оние кој ретко би одбиле покана за секс и дами кој повеќе уживаат во нежност. ...
сите 6 | | | веќе видена

Ако подолго се соочувате со сува кашлица и имате проблем со грлото, а сметате дека можете да си помогнете сами, не сте можеле да отидете на лекар или преферирате прво да пробате со домашно лекување, имаме за вас еден предлог за природен сируп за смирување на сува кашлица кој може да го пијат и мали деца. Подолу може да го прочитате рецептот. А, бидејќи станува збор за тема која е актуелна деновиве, повелете уште неколку природни и домашни начини за помош: Чај од печен шеќер и млеко кој помага при кашлица Лековит чај од ким како ефикасен лек против настинка и кашлица Домашен сируп против кашлица од хељда Чај од коприва против кашлица и слаба крв. . Состојки: 200 гр шеќер 300 мл вода 6 ловорови листа 7 прстофати жалфија 1 лажица бел слез 1 лажица камилица 2 см свеж корен од ѓумбир 1 стапче цимет. Подготовка и начин на употреба: 1. Шеќерот ставете го во сад на оган со ниска температура, додека добие кафеавкаста нијанса. 2. Додајте ја водата и мешајте додека шеќерот се стопи потполно. 3. Ѓумбирот излупете го, ...
сите 14 | | | веќе видена

Астронаути од НАСА кои моменално престојуваат во Меѓународната вселенска станица решиле да си направат пица. Како што напишал италијанскиот астронаут Паоло Несполи на “Твитер”, нивниот шефги набавил сите потребни состојки за да направат оброк што толку многу им недостигал. Едноминутното видео го направил астронаутот Ренди Брешник и го објавиле на интернет. Паоло истакнал дека пицата била “неочекувано вкусна”. Погледнете го видеото:
сите 8 | | | веќе видена

Кога една жена е во 20-тата недела од бременоста тоа значи дека половина од бременоста е завршена. Некои жени уште тогаш почнуваат да се спремаат за раѓање, иако остануваат уште неколку месеци до моментот. За Кортни Стенсруд, 20-тата недела од бременоста беше многу чудна: на свет дојде нејзината ќерка. Нејзината ќерка е родена по 21 недела и 4 дена и имала само 400 грама. Раѓањето се случило поради инфекција на плодовата вода и фетусот. За среќа, нејзината девојка успеа да го преживее комплицираното породување. Не само што го преживеала своето раѓање, таа пораснала во прекрасна тригодишна девојка. Во многу држави во Америка, вообичаена практика е бебињата родени пред 24-та недела од бременоста да не преживеат. Кортни вели дека има приказни од бебиња родени за време на 22 или 23 недела од бременоста, но ниту една од бебињата родени на 21-тата недела. Таа беше свесна за шансите за преживување. И покрај сите шанси, таа се бореше за животот на нејзината ќерка. Докторот ја молеше да се откаже од реанимација ...
сите 3 | | | веќе видена

Владетелот на Југославија Јосип Броз Тито важел за човек кој има добра смисла за хумор. Тито сакал да се шали па дури и на своја сметка. Често негови гости биле едни од најпопуларните комичари во тоа време и со нив се шалел и лумпувал до раните утрински часови. За време на тие забави Тито сакал да слуша анегдоти и вицеви кои што биле поврзани со него и со политиката на Југославија. На тој начин знаел како да биде поблизок со луѓето. Сепак имало еден виц кој што премногу го навредувал и кој ќе го кажел тој виц завршувал на Голи Оток. Вицот кој што бил строго забранет е следниов: – Што би било ако “Галеб” потоне? – Југославија би се спасила.
| | веќе видена

Постојат многу примери кои го потврдуваат истражувањето дека животните често се подобри родители отколку луѓето. Животните често се поодговорни родители од луѓето, што го покажаа многу истражувања и конкретни докази од историјата, каде што животните успешно ги израснаа и ги спасуваа децата од опасностите од дивиот свет. Овие приказни, кои на најдлабоки начин ги хуманизираат животните, ја прикриваат најзабележливата можна белешка, за која со децении, а можеби и со векови, не престануваат да ги фасцинираат љубителите на бизарното. Оние кои пораснале со “Книгата за џунглата” во нив ќе ги најдете најубавите детски соништа и фантазии, и стравови, бидејќи дивината во човекот предизвикува, хорор кој ретко може да се спореди со нешто останато. Ви го претставуваме детето кое беше одгледано од животни и кое, и покрај сè, преживеало далеку од цивилизацијата. 1. Девојките Камала и Амал, кои одгледале волк Ромул и Рем се несомнено најпознатиот пар кој одгледувал волци, но овие две девојки секако се најдобро познати меѓу ...
сите 3 | | | веќе видена

next