Сваштарник

Комбинација на говедско месо во вкусен сос и чипс ќе ви даде необично кулинарско задоволство и ќе ве направи сит долго време. СОСТОЈКИ: 650 грама говедско месо 1 кесичка крем супа од печурки 400 грама намаз од сирење Малку салата 1 лажичка путер или маргарин 2 чаши чили во прав 1 пакет тортиља чипс ПОДГОТОВКА Најпрво употребете ја супата од печурки така што во неа ќе ставите исецкани парчиња говедско месо и се заедно да се готви цели 8 минути. Пред да почнете да го загревате месото, отстранете ги сите масни делови. Кога месото станува кафеаво, додадете ги другите состојки и продолжете да готвите со средна топлина додека не се стопи сирењето. Ќе ви требаат 18 минути за да го подготвите овој рецепт. ХРАНЛИВА ВРЕДНОСТ Калории: 230 Маст: 14 грама Шеќер: 4 грама Јаглехидрати: 6 грама
сите 2 | | | веќе видена

Многу луѓе доаѓаа и си одат од нашите живои со тек на годините. Меѓутоа, постојат некои луѓе кои едноставно неможете да ги заборавите. Во овој случај, тоа е пензионираниот пожарникар Мајк Хјуз. Тој спасил многу луѓе во својот живот, но една личност посебно му останала во сеќавањето. Во 1998 година тој спасил мало бебе од запалена куќа. Само секунди одлучувале за живот или смрт. После 17 години е повикан на матура. Девојката на која и го спасил животот сакала токму овој човек да биде присутен во толку важниот момент во нејзиниот живот.
сите 7 | | | веќе видена

Еден викенд, Кристина го испрати нејзиното момче на аеродромот, верувајќи дека ќе се сретне со некои пријатели. Неколку месеци подоцна, сфати дека неговото заминување има сосема поинаква цел. Некое време поминале далеку еден од друг, а потоа повторо се најдоа на прославата на роденденот на еден пријател. Тогаш пристигна вистинското изненадување на Кристина. Нејзиниот дечко Метју и пушти видео на кое е прикажао неговото патување. Кристина не можеше да поверува на очите кога го виде своето семејство на снимката, а уште помалку кога кога виде дека Мет од секој член од нејзиното семјство побарал дозвола за нејзината рака. Сите разговори ги снимил, но дефинитиво најемотивен бил оној со бабата на Кристина, на која и го оставил и вереничкиот прстен. На крајот отишол на гробот на нејзиниот татко… Кристина го засакала затоа што многу го потсетувала на него. Можете да замислите колку тоа го направило горд Метју. Погледнете го моментот кога Метју стои пред споменикот на нејзиниот татко и пробајте да не заплачете. Татко ...
сите 3 | | | веќе видена

Иако овој хороскопски знак претставува Кентаур, митско суштество кое е пола човек пола коњ, припадничките на овој знак се вистински жени! Бидејќи овој знак спаѓа во групата на огнени знаци, тие се многу страствени, возбудливи и љубовници од соништата. Но тоа не е се, тоа е само почеток: 1. Жените родени во знакот на Стрелец се најдобар знак во Зодијакот кога е потребно да се расположи некој. Никој неможе да ве развесели како нив. 2. Веројатно нема да можете да престанете на пријателите да им ги набројувате сите нејзини карактеристики бидејќи листата е бесконечна. Жените родени во овој знак се разиграни, знаат да ги сослушаат туѓите проблеми, интелигентни се и секогаш се подготвени напорно да работат за да ги остварат своите цели. 3. Покрај неа никогаш нема да треба да се преправате. Со жените родени во знакот на Стрелец цекогаш можете да се глупирате во кревет и никогаш немора премногу да се обидувате за да ја импресионирате. 4. Никогаш нема да престанете да се чувствувате сакано и на најубави начини ќе ве ...
сите 13 | | | веќе видена

Научниците конечно објаснија зашто кога ќе го отвориме чипсот неможеме да престанеме да јадеме се додека не го изедеме. Причината не е поради зависност од компири. Две главни карактеристики на чипсот е тоа што е солен е мрсен, а споредбројните истражувања јадењето на солена храна го поттикнува лачењето на допамин кој што е невротрансмитер кој е одговорен за центарот на лимбичкиот систем кој ги регулира функциите поврзани со задоволството. Откако мозокот го регистрира, тој едноставно сака повеќе. Photo: pixabay.com Една Австралиска анкета ги потврди овие резултати. На испитаниците им било кажано дека од 4 оброци кои што им биле понудени за ручек може да јадат што сакаат и колку сакаат. Секоја недела им се нуди еден вид тестенини, кои само го менуваат соодносот со сол и маснотии. Без оглед на маснотиите, испитаниците јаделе 11 проценти повеќе храна која што била посолена.
сите 2 | | | веќе видена

Кога станува збор за задоволување на жената, секој маж треба да помине “курс” по сексуална географија. Исто така, треба да поседува и “клиторален компас” и добро да ја запознае женската сексуална анатомија. Како добри љубовници знаеме дека клиторисот е многу повеќе од едноставно “љубовно копче” – тоа е софистицирана мрежа на возбудувања која има повеќе жаришта од активен вилкан. За клиторисот треба да се размислува како срце на женската сексуалност. Со повеќе од 8000 нервни завршетоци, клиторисот ги има повеќе од било кој друг дел од човечкото тело. Ајде да направиме една мини тура по женските жешки точки: од клиторисот до внатрешните усни, потоа до перинеумот (нежна кожа под вагиналниот влез) и анусот – сите овие области се дестинации со сопствена приказна. Клиторисот има 3 компненти: глава, врат и база – со некои видливи делови на површината на вулвата и невидливи делови во вагиналната област. Верувале или не клиторисот се состои од 18 структури, затоа внимавајте при вашата маршута по него да има многу ...
сите 2 | | | веќе видена

За една жена да го смета мажот за привлечен, покрај физичкиот изглед тој треба да задоволи и некои други фактори. Експертите сметаат дека токму оженетите мажи имаат некои од тие клучни фактори. Дознајте зошто слободните жени “паѓаат” на оженетите мажи. 1. Затоа што се подготвени за сериозна врска Слободните жени кои бараат сериозна врска зад себе имаат многу пропаднати обиди со партнерите кои или не биле сигурно што сакаат или пак го прифатиле фактот дека поубаво ќе им биде во привремена врска или да ужуваат во кратка авантура. Баш поради тоа, мажот кој одлучил животот да го помине со една личност изгледа попривлечно и попосакувано. 2. Затоа што знаат да ја прифатат одговорноста. Иако сите сме свесни дека бракот немора да се опише како одговорност, за мажите кои го кажале судбинското “да” статистиката им оди во корист. Истражувањето потврдило дека повеќето оженети мажи се вработиени и се одговорни за своето семејство. Иако тоа не е секогаш случај, оваа карактеристика на жените им е позитивна и привлечна. 3. ...
сите 6 | | | веќе видена

Неодамнешните психолошки истражувања кои се претставени на меѓународниот фестивал за наука во Единбург откриле интересни факти. Секоја промена во љубовната врска моментално влијае на положбата на спиење на партнерите. Најважната работа тука не е положбата на галење пред спиење и во која ќе заспијат, туку е положбата во која спијат целата ноќ и кога ќе се разбидат наутро. Неколку светски психолози од престижни универзитети направиле водич со најчестите положби во кои спијат партнерите, а секоја од нив ја крие вистината за врската. ПОЛОЖБА “КАКО НА МЕДЕН МЕСЕЦ” brightside.me Оваа положба е карактеристична за паровите на почетокот на врската или за оние кои биле раздвоени некој период. Исто така е популарна меѓу брачните парови кај кои семејниот живот и понатаму е страствен и полн со љубов и нежност. ПОЛОЖБА “ГЛЕДАЊЕ ВО ЅВЕЗДИ” Двајцата спијат на грб. Обично едниот лежи на грб, а другиот на неговото рамо и обично тоа е помалку доминантниот партнер. Овој пар има одлична хемија, но понекогаш еден од нив се ...
сите 6 | | | веќе видена

Луѓето можеме да ги поделиме во две групи ако го погледнеме начинот на кој цртаат спирала. Некои ја цртаат одвнатре кон нанадвор а некои обратно – токму тоа ја открива нивната личност. Вие сте многу грижливи и секогаш сте им поддршка на луѓето кога им е потребна утеха, разговарате со нив кога им е потребно рамо за плачење. Ако некој има потреба од помош вие први ќе скокнете. Личноста која вие ја сакате може да се смета за среќна, бидејќи вам партнерот, семејството и вистинскиот пријател ви се на прво место. Поседувате силна волја и многу сте страствен љубовник. Вам сочувството и љубезноста ви се многу важни – такви сте вие самите и тоа го очекувате и од другите. Вие сте многу мудри и одсекогаш сте зрели за својата возраст – така е од кога вашата меморија ве служи. Квалитетите кои ги поседувате се оние кој секој човек треба да ги има – љубезност, добрина, трудољубивост и упорност. Во исто време сте свесни дека не треба да ја занемарите забавата и опуштањето со семејството или пријателите. Склони сте логично ...
сите 13 | | | веќе видена

Ова видео покажува дека кучето е најдобар пријател на човекот, Медо ја спасил Јелена од крадец. Во населбата Стар аеродром во Подгорица сред бел ден се случил обид за кражба, кој завршил неславно. На видеото се гледа девојката Јелена која се враќа од продавница со кеси во рацете и човек во жолта јакна кој ја следи. Покрај нив главниот актер на оваа приказна, кој на крајот излезе како херој, кучето Медо. Тоа е прав доказ за изреката дека кучето е најдобар пријател на човекот! Имено, човекот пробал да ја ограби девојката, но кога тој ја турнал девојката Медо стапил во акција. Го нападнал крадецот и со лаење го бркал низ улицата, па крадецот попегнал со празни раце. Оваа случја ја забележала надзорна камера, а видеото се проширило на социалните мрежи, па дури и странските страни и медиуми го пренеле грабриот подвиг на кулето Медо. Погледнете го видеото: Stray Dog Saves Innocent Woman From Woman Stray dog saves innocent woman from robber…we just don't deserve dogs Posted by LADbible on Friday, November 24, 2017
сите 11 | | | веќе видена

Сеедно е дали ја сакате зимата и целата онаа празнична еуфорија или пак се наежувате од самата помисла на тие обичаи и едвај го чекате сончевото лето, доколку сте хороскопски знак Риба, Овен или пак Девица, пред вас се неколку месеци кои што ви носат остварување на вашите најголеми желби. РИБИ Photo: pixabay.com Драги Риби ѕвездите во наредните месеци јасно и гласно ви порачуваат да ги оставите настрана сите недомислености, стравови и тврдоглавост зад себе и започнете нови победи. Веќе на почетокот на следниот месец, можете да очекувате промена во сопственото расположение, но исто така и во односот на луѓето кон вас. Ќе видите како ви се отвара врата за која што ни во лудило не сте помислиле дека ќе ви се отвори, а посебно на љубовен план. Запомнете оваа зима ќе биде вашата зима на љубовта. На слободните членови на знакот им се насмевнува голема љубов, а за оние кои се загрижени, ова е идеален момент за “следниот чекор”, сеедно дали тоа значи заеднички живот, веридба, брак, деца или нешто друго што заедно ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачката и член на жирито на “Ѕвездите на Гранд” Јелена Карлеуша на естрадата се појавила кога имала само 16 години. Од тогаш досега таа се има променето премногу па многу е тешко да се препознае доколку видите нејзина стара слика. На Твитер се појави фотографија од Карлеуша кога имала само 16 години, а на која што се гледа како пејачката се нашминкала премногу нападно. JK u srednjoj školi LOL pic.twitter.com/Xg38eT1GuT — Mila Faca (@milenijalac) May 22, 2016 Во една од емисиите на “Ѕвездите на Гранд”, Саша Поповиќ на Карлеуша и рече дека кога имала 16 години изгледала како “Циркус”, на што таа му возврати дека тој изгледал како 3 циркуса.
сите 18 | | | веќе видена

Нов божиќен цртеж кој ќе ви го замори мозокот. Обидете се да ја пронајдете малата црвена птица на сликата за помалку од две минути. Од компанијата Bloom&Wild доаѓа нова мозгалица, пригодна за божиќниот период. Според нивното изтражување за пронаоѓање на малата црвена птица (European robin) инаку синоним за божиќното дарување, во просек се потребни две минути и 26 секунди. Jim Warren од компанијата изјавил дека намерата им била со оваа слика да придонесат забава низ традицијата за Божиќ. Публиката на кој прво им била преставена оваа мозгалица потврдиле дека добро се забавувале, и дека малата птица е добро сокриена. Дали ја пронајдовте? Доколку не, еве каде се наоѓа црвената птица. Дали ја пронајдовте? Доколку не, еве каде се наоѓа црвената птица.
сите 3 | | | веќе видена

Тајванскиот уметник Лонг-Бин Чен направил скулптури од стари книги и каталози кои што на прв поглед изгледаат како да се изрезбани од камен. Иако од далеку изгледаат како да се направени од камен, доколку ги погледнете од близу ќе приметите дека тие се всушност направени од книги и каталози т.е од хартија. Уметникот со овие скулптури сака да го привлече вниманието на луѓето и да им покаже дека наместо да создаваме отпад ние треба да го рециклираме. Чен од еден обичен стар телефонски именик може да направи скулптура од историско значење и со тоа ни покажува дека за да се направи ремек дело не се потребни многу средства, туку се што е потребно е само добра идеја.
сите 2 | | | веќе видена

Операторите на бројот 911 во САД секој ден се сретнуваат со најразлчни ситуации и најразлични повици кои што голем дел од нив се лажни или пак мали деца сакаат да си поиграат со 911. Сепак еден оператор од службата 911 во едно интервју изјавил дека нема никога да го заборави повикот со жената која што нарачувала пица. – Имав повик кој што започна навистина глупаво и помислив дека е само уште една шала. – изјавил операторот за Independent. Операторот: 911 повелете кој е вашиот проблем? Жената: 123 мејн стрит Операторот: Ок. Што се случува таму? Жената: Би сакала да нарачам пица со достава Операторот: Госпоѓо вие биравте 911! Жената: Да знам. Може ли да добијам голема фамилијарна пица со феферони и печурки? Операторот: Извинете госпоѓо, но дали знаете дека ова е 911. Жената: Да знам. За колку време ќе дојдете? Операторот: Ок госпоѓо дали е се во ред таму? Имате ли итен случа? Жената: Да! Операторот: Неможете да зборувате, бидејќи има некој таму со вас? Жената: Да тоа е точно. Дали знаете за колку време ќе ...
| | веќе видена

Сите ние си живееме свој живот и не размислуваме за работите кои што можат да ни се случат во било кој момент од животот. Тој начин на размислување е од една страна добар, а од друга страна неможеме да бидеме свесни за работите кои што можат за само еден миг да ни го одземат животот. Ви презентираме неколку фотографии на кои што се гледа дека некои луѓе за влакно и избегале на смртта. Мобилен отпорен на куршуми Photo: twentytwowords.co Камион кој што се свиткал како да е од гума Photo: twentytwowords.co Е ова е навистина лошо бил нагмечен од камион Photo: twentytwowords.co Photo: twentytwowords.co Photo: twentytwowords.co Некој возел пребрзо и влетал во куќата Photo: twentytwowords.co Photo: twentytwowords.co За среќа имало заштитна ограда на мостот Photo: twentytwowords.co Среќа немало никој на креветот Photo: twentytwowords.co Photo: twentytwowords.co Несакајќи им испаднале ракетите. Побрзо го пуштил кумплунгот Photo: twentytwowords.co Ова изгледа навистина тешко Photo: twentytwowords.co За малце… Photo: ...
| | веќе видена

За нашата планета знаеме многу малку. Имаме уште многу работи кои што треба да ги откриваме и тоа го чекаме со нетрпение. Меѓутоа археолозите пред некое време пронајдоа предмет кој што не шокираше сите. Тие пронашле артефакт сличен на мобилен телефон. Photo: worldfactsftw.com Овој артефакт е пронајден во Австрија, а според претпоставка им припаѓал на месопотамците. Како што можете и самите да забележите овој артефакт премногу наликува на популарната Нокиа. Photo: worldfactsftw.com Покрај овој артефакт кој што личи на мобилен, досега археолозите имаат ископано и други артефакти кои што имаат голема сличност со денешната модерна технологија. Во кина е ископан артефакт кој многу личи на рачен часовник. Photo: worldfactsftw.com Во Грција е пронајдена слика на која што се гледа како човек во рацете држи лап-топ Photo: worldfactsftw.com Лап топ исто така се појавува и во Римската империја Photo: worldfactsftw.com
сите 2 | | | веќе видена

Не, не се смета за отстранување трошки по појадокот наутро! Исчистете ја тастатурата додека ги следите овие три едноставни чекори. Чекор 1: Со помош на фен или правосмукалка (ладен воздух) соберете ги трошките и прашината од тастатурата. Свртете ја тастатурата и истресете ја така што ќе можете да бидете сигурни дека целата прашина е искочена од неа. Чекор 2: За следниот чекор ви треба крпа и 70% алкохол. Не треба да ја натопите крпата во алкохолот, само да ја намачкајте. Чистете ја тастатурата со влажна крпа за да се ослободите од лепливоста и отстранете ги сите дамки. Чекор 3: Исчистете ги сите области кои тешко може да ги достигнете со помош на стапчињата за уши или дрвени стапчиња за заби и намотајте малку памук на нив. Сега можете да продолжите со работа!
сите 3 | | | веќе видена

Глумицата Michelle Dockery, која е најпозната по улогата на Lady Mary Crawley во серијата “Downton Abbey”, се појави во вознемирувачките сцени на новата серија од Нетфликс, драмата “Godless”. Michelle Dockery (34) се соблече и ги покажа градите во серијата “Godless” во секс сцените, но и во сцените на брутално сексуално мљлтретирање поради кое нејзиниот лик бил трауматизиран. Во новата серија на Нетфликс глуми вдовица Alice Fletcher која живее во град кој го водат жени. Иако серијата излезе на 22 Ноември, веќе подигна прашина поради експлицитните кадри на насилство и секс. Во еден од, се чини најболните моменти, Michelle напаѓачите со нож го расекле нејзиниот корсет, но и кожа. Голата протагонистка вришти од болки додека група на мажи ја напаѓаат. Michelle во серијата “Downton Abbey” глумела жена која останала без сопруг. Глумицата е и во вистинскиот живот вдовица. Вереникот на Michelle почина од рак пред две години. – Никому не бев толку посветена колку нему. Да, бевме само верени, но венчани во нашите ...
сите 2 | | | веќе видена

Селото Албинен во Швајцарија преживува емиграција и е едно во низата од швајцарски села со истиот проблем. Локалното население сака на оргинален начин да привлече доаѓање на нови жители. Албинен е село во швајцарската кантона Валаис, сместено на југот од земјата. Она со што ова село го привлече вниманието на светот е одлуката на жителите за новата политика со која ќе им понудат на странците пари за да дојдат да живеат кај нив. Мало село во кое моментално живеат 240 жители е едно од многуте швајцарски села кои во последните години доживуваат масовно иселување. Иако во селото постојат бројни викендици, жителите го напуштаат селото, особено младите. Само оваа година селото го напуштиле три семејства со по осум деца па локалните власти биле принудени да го затворат основното училиште. Сега жителите на селото сакаат да се врати животот во нивното село и да се осигура идниот опстанок. Планот на локалниот совет е за странците кои ќе се одлучат да купат или да изградат куќа во Албинен да поклонат по 25.000 франци за ...
сите 3 | | | веќе видена

next