Сваштарник

Во текот на годините многу цркви ширум светот тврдеа дека ги имаат моштите на светесот Никола. Веќе долги години се води расправа дали навистина Св.Никола е Дедо Мраз т.е дали светецот кој што живеел во 4-тиот век послужил како инспирација за Дедо Мраз. Истражувањето на Универзитетот Оксфорд (ox.ca.uk) открило дека моштите на Св. Никола навистина датираат од тој историски период. Моштите на светецот се чуваат во базиликата Св. Никола во Бари уште од 1087 година и тоа во златна гробница. – Многу од моштите што ги проучуваме покажуваат дека се од период кој доаѓа малку подоцна од оној за кој се зборува. Напротив, овој фрагмент покажува дека ги гледаме останките на самиот Св. Никола “, – изјавил Том Хигам кој што користел микро дел од моштите на Св.Никола за да ја покаже нивната автентичност. Св. Никола живеел во Мала Азија или денешна Турција. Според легендата тој бил богат човек кој бил познат по неговата великодушност, па така настанала легендата за човекот кој што дарува поклони за Божиќ. Се верува дека ...
сите 14 | | | веќе видена

Британката Аметист Рилм во едно интервју изјави дека досега имала секс со повеќе од 20 духови и дека после тоа искуство не сака класичен секс со нормални мажи. Во интервјуто Аметист изјавила дека првото сексуално искуство со дух го имала пред 12 години, кога она и нејзиниот тогашен вереник се преселиле во нова куќа. Наводно после вселувањето таа почнала да си чувствува духовите. – Почна како чиста енергија, но потоа почна и физичко искуство да имам со нив. – изјавила Аметист. – Почувствував притисок на градите и здив на вратот. Се чувствував сигурно додека имавме секс. Го почувствував. Тешко ми е тоа да го објаснам. Истовремено ја чувствував таа бестежинска енергија, но и некаква тежина и неговиот здив на мене. Ме галеше. – додала во Интервјуто Аметист во интервјуто исто така изјавила дека љубовната афера траела цели 3 години, а воедно ги изненади водителите кога изјави дека сака да остане бремена од својот љубовник дух. На прашањето како ги разликува духовите т.е како знае дека е друг дух. Аметист ...
сите 2 | | | веќе видена

Некои од славните личности во светот, за својата слава можат да се заблагодарат на нивните продуктивни сонови. Photo: Pixabay.com Алберт Ајнштајн е познат по неговите генијални увиди во природата на универзумот, но исто така е познат и по фактот дека за едно од најважните откритија на теоријата на релативноста која што му паднала на ум. Дури и како млад човек Ајнтшајн сонувал дека се санка низ стрмна планина толку брзо што дури јапостигнувал брзината на светлината. Ѕвездите во неговиот сон го промениле изгледот за разлика од него. Се разбудил и додека се сеќавал на сонот ја напишал една од најпознатите научни теории во историјата на човештвото. Photo: Pixabay.com Пол Мекартни во 1965 година ја сонувал целата мелодија за хитот “Yesterday” и за среќа кога се разбудил сеуште се сеќавал на мелодијата па успеал да ја запише. ПОдоцна тој ги прашувал неговите пријатели дали им е позната мелодијата и дали негде ја чуле па затоа тој ја сонувал, но сите потврдиле дека за првпат ја слушаат таа мелодија. Месец дена ...
сите 7 | | | веќе видена

Паровите кои започнале заеднички живот во вонбрачна или брачна заедница честопати добиваат повеќе тежина. Ова е објавено во една студија на британските научници. Студијата спроведена од научниците од Универзитетот во Глазгов покажала дека во првата година на соживот младите парови се дебелеат околу два килограми во просек, а оние што живеат во вонбрачна заедница стануваат уште побрзи и просечно трае околу 1,8 килограми во период од три месеци. Нутриционистката која што го водела ова истражување Кетрин Хенки изјавиле дека откако младите парови ќе започнат да живеат во заедница центарот на нивната врска често станува храна, бидејќи двојките заедно вечераат и ги имаат истите навики. – Истовремено тие стануваат помалку активни. Престануваат да водат сметка за љубовните состаноци и со самото тоа помалку вежбаат, но тоа исто така е културолошко прашање. – изјавила Хенки за Sunday Spirit. Photo: Pixabay.com Според оваа нутриционистка младите брачни парови би требало на почетокот на заедничкиот живот за поведат ...
сите 6 | | | веќе видена

Не верувајте во се што ќе слушнете. Често се случува прочуените верувања да ви се вовлечат во мозокот, а ретко се запрашуваме колку се вистинити. Тие се пренесуваат од генерација на генерација и никогаш не се сомневаме во нив. 1. Живиот песок може да вовлече човек и да го убие Овој факт го имаме научено од филмовите: ако паднете во жив песок ќе умрете ако немате пријател во близина кој ќе ве спаси. Всушност живиот песок е мешавина од вода и песок. Густината на таа мешавина е поголема од густината на водата, па личноста која ќе потоне во живиот песок до градите, ќе плови во таа положба. Ако сте заробени во жив песок најдобро е да се навалите наназад за рамномерно да ја распределите тежината. Тогаш чекајте додека водата не ве исфрли. 2. Ако го запушите или затворите ауспихот на вашиот автомобил, моторот ќе експлодира Во филмовите често пати гледаме сцени кога моторот експлодира поради запушен ауспух. Во популарната емисија “Разбивачи на митови” извршиле експеримент и го заклучиле следното “Ставањето на ...
сите 3 | | | веќе видена

Еден возач од Хрватска станал хит на интернет кога објавил на позната страница на производител на автомобили урнебесна фотографија. Тој на страницата објавил фотографија од контролната табла на својот автомобил: pic.twitter.com/kwSnndIhXF — Kuke, motike (@UsraneMotke) December 5, 2017 “Утрово се запли во автомобилот човек на WC школка, знае ли некој за што се работи? Се јавив во сервис тие ми спуштија слушалка.” Имено се работи за температурата која покажувала -4 степени која личи на човече кое всушност извршува нужда. Тој со оваа фотографија насмеа многу луѓе.
сите 4 | | | веќе видена

Алди Ризал уште како двегодишно дете, кое доаѓа од сиромашно село во Индонезија, Суматра, го изненади светот – пушеше по 40 цигари дневно. За среќа, индонезиската влада интервенираше во таа приказна и започна кампања за решавање на проблемот со децата пушачи. Момчето отиде во Центарот за рехабилитација во Џакарта и успеа да ги реши овие лоши навики. Сепак, 40-те цигари дневно момчето ги заменило со невообичаено големи количини на храна, а потоа сними и документарец за тоа. Многумина сеуште му нудат цигари на Алди, но тој повеќе не пуши. Неговата мајка сега е среќна и сака Алди да продолжи и понатака да се бори. Алди сега јаде храна исто како што порано пушеше цигари. Алди сега има 24 килограми, би требало да биде околу 17-19 килограми. Тој имаше постојано напади на бес. Кршеше играчки, се караше со својата мајка… ја удираше главата во ѕид доколку не добиеше тоа што сака. Јаде и зеленчук и риба, но во многу помало количини. Тие го однеле момчето на нутриционист кој им даде совети за исхрана, па затоа момчето ...
сите 5 | | | веќе видена

Понекогаш се прашуваме: Зошто сме тука? Од каде сме дојдени? Што се случува кога ќе умреме? Циклусите на спиење, сонување и будење многу наликуваат на циклусите на смрт, меѓусостојба и преродба. Кога сме во длабок сон , на другите им наликуваме на мртви луѓе. Кога конечено ќе се разбудиме, си ја враќаме нормалната меморија и ментална контрола, сонот исчезнува и ние продолжуваме да живееме во свесна состојба. Некои велат дека циклусот на смртта е сличен – умирањето можеби е многу слично на длабокиот сон. Реинкарнацијата е верување според кое, кога човек умира, тој се преродува во друго тело. Луѓето имаат различни ставови за реинкарнацијата – еден од нив е дека не секогаш луѓето се враќаат во човечка форма. Некој можеби бил пајак во претходниот живот, некој можеби во следниот ќе биде морков или папагал, па затоа, во иднина, внимавајте што правите. Има монаси кои медитираат за да ја постигнат најсовршената состојба на нирвана со цел да одбегнат реинкарнација. Според некои верници, човекот во овој живот треба ...
сите 6 | | | веќе видена

Сите живи суштества вклучувајќи ги и растенијата, животните и луѓето, не само што имаат физичка маса изградена од атоми и молекули, но исто така имаат и функционална телесна енергија. Таа енергија мночу често ја трошиме ние луѓето, па затоа еве неколку совети како да ја подобриме… Проблем: Не можете да се разбудите Решение: Истуширајте се навечер со намалено светло. Истражувањата покажуваат дека слабата утринска светлина и преголемото осветлување навечер можат да предизвикаат така наречена појава “друштвен џетлег” (џетлег е последица на нагли промени на временската зона, обично после долг авионски лет), поради кое се чувствувате омалаксано. Еден од факторите кои ја предизвикува оваа состојба е силното осветлување во бањата и на тој начин светлосните зраци се прекршуваат од плочките и огледалото, кое влијае на биолошкиот часовник. Затоа намалете го светлото во бањата и подобро ќе спиете. Проблем: Постојано сте изморени Решение: Земајте витамин В12. Повеќе од 40% луѓе страдаат од недостаток на овој витамин, ...
сите 9 | | | веќе видена

Иако оргазмот е многу важен за време на сексуалниот однос, за разлика од мажите, жените не го доживуваат секој пат. Зашто? за се е наводно крив мозокот. Ви ги откриваме 4-те работи кои може не сте ги знаеле за женскиот оргазам. 1. На жените им е потребно подолго време за да доживеат оргазам за разлика од мажите. Сексуалната анатомија на жените е нешто покомплицирана од таа на мажите. Жените имаат повеќе ерогени зони кои не делуваат еднакво на сите жени и се наоѓаат на различни места. За да доживеете оргазам потребна е права и детална стимулација. 2. Многу жени едноставно неможат да доживеат оргазам, тоа медицински се нарекува аноргазмија . Проблемот е најчесто псиолошки, а го предизвикува стресот и недостатокот на желба за секс но во некои случаи проблем се ерогените зони кои не се добро достапни или е многу тешко да се пронајдат и осетат. Но од друга страна постојат жени кои можат да доживеат повеќекратно задоволство за време на сексот, и оние кои до оргазам можат да дојдат само со сопствена стимулација. 3. ...
сите 4 | | | веќе видена

Во што е тајната на успешните врски? Сузан Килијам, психолог, открива неколку едноставни работи кои можат да ја продлабочат врската и да ја направат успешна. ВРЕМЕ Без квалитетно поминато време, вашата врска нема да опстане. Одвојте најмалку пола саат навечер или барем еден ден во месецот кога ќе бидете сами. ПОСТИГНЕТЕ КОМПРОМИС На двајцата ви е потребна сигурност. Основата на добрата врска е компромисот. ЗАВИСНОСТ И НЕЗАВИСНОСТ Одржавајте рамнотежа помеѓу зависноста и независноста. Кажете му и покажете му на вашиот партнер кога ви е потребен но не му се обесувајте околу врат, затоа што така ќе се добие впечаток дека е фатен во стапица. ВНИМАНИЕ Натерајте го да ве слуша, така што ќе му покажете колку го почитувате кога ве слуша со целото внимание. Исто така покажете интересирање за работите што тој ги кажува. Мора да знаете дека повеќето мажи не се ментално програмирани за разговор колку и жените. На нив им е потребно повеќе молчење. ДА ВЕ ПОЧИТУВА Натерајте го да ве почитува. Не очекувајте спонтани ...
сите 5 | | | веќе видена

Анастасија, ќерката на фолк пејачката Цеца Ражнатовиќ стана вистинска убавица која одзима здив каде и да се појави. Сепак на нејзиното лице се видливи промените во однос на изгледот кој го имала пред неколку години. Иако и тогаш можеше да се пофали со совршена убавина, Анастасија решила своето лице дополнително да го разубави, па направила мали естетски зафати, а тоа што немоможе да помине незабележано се нејзините видливо пополни усни. Има многу луѓе кои сметаат дека овие промени не и се потребни, но има и такви на кои новиот изглед на Анастасија повеќе им се допаѓа. Anastasija Raznatovic A post shared by @hvala_plasticaru on Apr 18, 2016 at 12:53pm PDT
сите 18 | | | веќе видена

“Мојот сопруг има две жени. Се омажив за него бидејќи неможев да ја поднесам помислата да го оставам, но тоа влијаеше лошо на мене. Незнам што да направам” Девојка побарала совет од порталот The Sun, бидејќи нејзиниот сопруг има уште една законска сопруга. Кажува дека неможе да го напушти. Ова е нејзината приказна, а подоле е и советот кој го добила: Мојот сопруг има две жени. Се омажив за него бидејќи неможев да ја поднесам помислата да го напуштам, но тоа делуваше лошо на моите емоции. Имам 29 години, а бевме во врска две години пред да дознаам дека има сопруга и син. И двајцата сме од Индија, но живееме во Велика Британија. Кога отворено разговарав со него за другата сопруга, тој само почна да плаче. Ми кажав дека ја видов електронската порака со наслов “Господин и госпоѓа” и дека така сум дознала. Плачеше и ми призна дека во Индија стапил во договорен прак, но ме уверуваше дека никогаш не ја сакал таа жена. Рече дека ме сака, а потоа ме побара за жена. Се согласив бидејќи сакав да го земам неговото ...
сите 6 | | | веќе видена

Глумицата снимила серија на провокативни фотографии за брендот на еротска долна облека. Иако неодамна наполни 50 години, таа се соблече и заработи бројни пофалби од фановите. Навистина изгледа прекрасно! Памела Андерсон беше една од најголемите секс бомби во деведесеттите години. За тој наслов е заслужно списанието Playboy, а прв пат вниманието го привлече во 1989 година кога се појави на големиот екран на стадионот во Ванкувер на рагби натпревар. Потоа Памела блесна во разгоелното издание на насловната страна на списанието на Хју Хефнер и со тоа си ги отвори вратите кон Холивуд. Таа играше во американската серија Baywatch во која ја памтиме по црвениот едноделен костим за капење. Но се чини дека Памела и после толку години изгледа подеднакво секси. Сними серија на провокативни фотографии за еротскиот бренд за долна облека Coco De Mer и собра голем број на пофалби по социалните мрежи.
сите 5 | | | веќе видена

“Dorothy” е русокоса висока 168 сантиметри, тешка околу 50 килограми, а направена е од посебен материјал кој имитира човечка кожа. Полицијата е во потрага по разбојникот… Австралискиот секс шоп се нашол на мета на крадец кој бил спремен на се за да дојде до секс куклата. Безбедносните камери го снимиле во Мелбурн додека со фантомка на главата со помош на клешти за сечење на жица и апарат за гасење на пожар провалил во продавницата. По деактивирањето на безбедносните бариери, тој влегол во продавницата и ја украл секс куклата “Dorothy” вредна дури 4500 долари. Со куклата во раце е снимен како трча кон своето комбе. Не е познато во каква состојба е моментално куклата, а полицијата која ги бара крадецот и куклата, замолува да им се јават сите кои имаат било какви информации во врска со оваа необична кражба.
сите 4 | | | веќе видена

Дали ви е познато чувството кога ќе легнете порано во кревет за да се наспиете, а потоа утрото се будите уште поуморни? Изгледа дека клучот е во тоа кога точно идете на спиење. Имено, се појави калкулатор за спиење, кој, врз основа на формулата и податоците од медицината, пресметува во колку точно часот треба да легнете за да станете наутро одморени. Овој калкулатор се базира на циклуси на спиење, а не на бројот на часови. Човекот во текот на ноќта поминува во пет или шест циклуси во траење од околу 90 минути, но доколку го разбуди аларм во средината на циклусот на спиење, се јавува чувство на замор. Пресметката оди вака: ако, на пример, треба да станете во 7 наутро , треба да легнете во 21:46 или 23:16. Ако сепак, останете будни подолго, легнете во 00:46 или 2:16 часот. Ако станувате во 6 часот наутро , правилно време да се оди во кревет е 20:46, 22:16 и 23:46, но ако ги прескокнете овие услови, тогаш правилно време е 1:16. Ако станувате дури во 8 наутро , треба да си легнете во 22:46, 00:16, 01:46 или ...
сите 4 | | | веќе видена

Кога една атомска бомба експлодира над земјата, произведува голем облак од чад што може да се види десетици километри наоколу, но на земјата прави прилично “мал” кратер. Но, кога нуклеарното оружје се детонира под површината на земјата (или во овој случај вода), експлозијата создава огромен кратер и голта сè пред себе. Следнето видео е од операцијата “Hardtack” и во него може да се види детонацијата под вода, 8-килотона јака нуклеарна бомба, наречена “Umbrella”.
сите 2 | | | веќе видена

42-годишна жена роди 11 здрави бебиња, додека докторите останаа без текст откако беа сведоци на ова чудо. Марија Фернандез изјави дека има проблеми со забременувањето, што беше главната причина зошто таа и нејзиниот сопруг одлучија да пробаат ин витро оплодување. Но, изненадувачки, добила повеќе од едно бебе. Таа родила единаесет бебиња без царски рез. Таа родила 11 момчиња, од кои шест биле идентични близнаци. Тие останнаа во одделението за интензвна нега и се во стабилна состојба. Докторите беа среќни што имаа “лесна” испорака на бебиња без царски рез, што ги остави во неверување затоа што вакво нешто не виделе до сега. Тие буквално излегуваа еден по еден. Поминаа само 17 минути откако првото бебе излезе на светот до последното. Марија Фернандез беше регистрирана во Гинисовата книга на рекорди за овој неверојатен зафат. Не заборавајте да ја споделите оваа приказна со вашите пријатели на Фејсбук, сигурно тие исто така ќе бидат изненадени.
сите 6 | | | веќе видена

По 4 девојки, многу се надеваше за едно момче! Сепак, сите негови надежи беа срушени. Кога неговата сопруга, Керолин, го дознала полот на бебето, го собрала цело семејство и направила гест за настанот, со што очекуваниот момент го направил посебен. По моменти на напнатост, веста беше откриена! Уште една девојка! Идниот татко без никаков коментар стана и искочи надвор. Неговата реакција го насмеа светот. Погледнете го видеото:
сите 4 | | | веќе видена

Бебињата сакаат да делат, имаат чувство за ритам и разликуваат странски јазици, покажало истражувањето на британските научници. За време на истражувањето во кое учествувале 5000 бебиња докажано е дека бебето на својата 5 месечна возраст може да препознае ритам. Истражувањето покажало дека бебињата и пред да научат да седат знаат дали песната е тажна па тогаш и тие се тажни или е весела и совршена за насмевка и мавтање со рацете. Откриено е дека, ако мајката говорела два јазици во текот на бременоста, новороденчето ја препознава разликата помеѓу тие два јазици. Бебето на возраст од 4 до 6 месеци раликата во јазиците ја забележува вербално, дез присуство на звук. Често за бебињата и малите деца се кажувало дека се себични, но истражувањето покажало дека тие всушност знаат да ги делат своите работи. Веќе на 15 месеци бебињата имаат чувство за другите и потреба да ги поделат работите со другите. Ова се само некои од сензационалните откритија до кои дошле експертите од Универзитот Мисури во текот на ...
сите 2 | | | веќе видена

next