Сваштарник

Спиење со децата во исти кревет е тема на која што досега нема одговор дали е добро или не. Додека едни тврдат дека тоа не е добро бидејќи го зголемува ризикот за смрт кај новороденчињата и ги прават децата помалку самостојни кога ќе пораснат, другите сметаат дека нема ништо лошо да се случи доколку децата како мали спијат во исти кревет со тато и мама. Дури ни испитувањата кои што се спроведени не покажале точен резултат и точен одговор на ова прашање. Едните тврдат дека децата кои што спијат со родителите имаат поголеми шанси да создадат анксиознот, а другите тврдат дека децата што спијат со родителите имаат поубав сон од оние деца кои што спијат сами во креветче. Како што кажува професорот Дејвид Месер од етичка страна не би било во ред да се спроведе експеримент и да се замоли група на мајки да спијат со нивните бебиња, а друга група да не спијат. Студиите кои што се правени досега се направени врз многу мал број на испитаници, па одтаму може да се каже дека не се валидни и неможе да се произнесе сигурен ...
сите 3 | | | веќе видена

Кога зимата ќе ви тропне на врата подобро бидете подготвени за нејзе. Ниските температури не влијаат само на вашето тело туку и на вашата облека, куќа или автомобил. Затоа е важно да бидете подготвени за тоа како би ги избегнале несаканите и иритирачки ситуации. Поради тоа еве неколку совети кои што ќе ви помогнат полесно да се справите со зимата. 1. Доколку гумите ви се лизгаат на мразот и неможете да тргнете. Посипете песок за мачки кој што ќе направи гумата да не се лизга на мразот. Освен што ќе ви помогне да излезете од мразот песокот ќе се залепи на гумата и следните 30-ина километри нема да иамте проблем со мразот. 14 Совети 2. Доколку и вие ги сакате волнените џемпери, но имате проблем со тоа што испуштаат ситни влакненца. Решете го проблемот со брич за една употреба. Со бричот можете лесно и едноставно да ги отстраните ситните влакна без да си ја оштетите облеката. 3. Ставете штрафови на краевите од кондурите доколку сакате да не се лизгате на мразот. 4. Со помош на смеса од 2 литри алкохол, 1 шолја ...
сите 2 | | | веќе видена

Мајка на две деца, поради гоелмината на своите гради честопати трпи малтретирање од мажи кои сметаат дека смеат да и дофрлуваат лигави коментари, зјапаат во неа и ја покажуваат со прст. Шеридан Ларкман (23) од Австралија има толку големи гради што повеќе не ги собира ни во индустриски произведените градници, таа мора посебно да ги даде на шиење. Градите почнале да и растат кога имала осум години, а со 10 години таа веќе омала “тројки”. Зјапаат во мене целиот мој живот, таа вели дека незнае и дали ќе престанат. Поради тоа се насочила кон собирање на пари на интернет за конечно да собере пари за операција и да ги намали градите. Мајката на две деца поради гоелмината на градите честопати трпи молтретирање од мажи кои и дофрлуваат лигави и невкусни коментари, зјапаар и ја покажуваат со прст. На социалните мрежи често добива пораки од очајни луѓе кои бараат да им испрати фотографија на која е гола. – Доколку малце ми наѕира и најмалиот дел од деколтето, се грижам за своите деца. Понекогаш неможам поради тоа да им ...
сите 6 | | | веќе видена

До 32-рата година димензиитe ќе му бидат дури четири пати поголеми за разлика од периодот кога започнал пубертетот. Познато е дека кај машките тестисите и пенисот се намалуваат како што стареат, но жените го немаат овој проблем – кај нив клиторисот расте во текот на целиот живот. Како што тврдат научниците, тоа се случува поради хормонските промени во телото и обаснува зошто жените повеќе уживаат во сексот кога се постари. Од почетокот па до крајот на пубертетот, клиторисот се зголемува скоро 2 пати. До 32-рата година тој е за четири пати поголем во однос на периодот кога започнал пубертетот, а после менопаузата е дури седум пати поголем. Делот од клиторисот кој може да се види е со големина до еден сантиметар, додека во внатрешноста има големина и до 10 сантиметри. Во клиторисот се наоѓаат 8000 нервни завршетоци, дупло повеќе од пенисот, открива порталот Alternet. Уште неколку интересни факти за клиторисот: Студијата покажува дека помеѓу 50% и 75% од жените може да доживеат оргазам само ако им се стимулира ...
сите 7 | | | веќе видена

На интернет се појави неверојатна снимка од човек кој за само 2 секунди успеа два пати да и избега на смртта. Навистина има среќа. Станува збор за снимка од една телефонска говорница, која е снимена некаде во Азија. Најпрво човекот имал среќа да избега и да не биде прегазен од автомобил кој удрил во бандера, а потоа успеал да ја избегне и бандерата да не падне врз него.
сите 4 | | | веќе видена

Експертите кажуваат дека секогаш кога има можност, сопствениците на автомобили подобрите гуми треба да ги стават како задни гуми на автомобилот. Тоа е општо правило кое се применува без разлика на тоа дали автомобилот има преден или заден погон или пак на сите четири тркала, објаснуваат германските екперти во авто-мото магазинот “Auto Motor and Sport”. Задната осовина има клучна улога во стабилноста на автомобилот и ако старите и истрошените гуми се стават на задната осовина, тоа може да предизвика лизгање при изненадна промена на насоката на движење. Дури ни вградениот систем на електронска стабилност (ESP) неможе да го спречи лизгањето на задниот дел на автомобилот доколку гумите не се добри.
сите 6 | | | веќе видена

Џони Ворд (33) патувајќи низ светот заработил повеќе од 2 милиони евра. Започнал како патник кој на својот грб ги носел сите работи во ранец. Поточно тој наплатува реклами на својот блог, а посетува земји за кои само сонувал и тврди дека неговиот живот е како сон. “Дадов отказ од вистинската работа во Сиднеј поради тоа што сакав да патувам низ светот и да бидам блогер” Кога ми се јавија огласувачи после 6 месеци, мислев дека пријателите се шегуваат со мене, но за среќа огласувачите не избегаа од моите сомнителни одговори и успеавме да се договориме. Спијам низ целиот свет, работам и се забавувам, се будам во чудно време за да ги стигнам летовите или да се јавам на деловните партнери. “Немам дневен распоред” кажува Ворд. Тој е роден во Ирска, но неговото семејство се преселило во Северна Ирска кога бил мало дете. Тие биле сиромашни па неможеле да си дозволат да патуваат. После завршување на факултетот одлучил да чествува во медицински тестирања на лекови за да собере пари за да може да патува, бидејќи неможел ...
сите 3 | | | веќе видена

Здравата рамнотежа на вашето тело може да се одржува со добра и квалитетна исхрана. Меѓутоа, ако страдате од честа болка во грбот, веднаш треба да ги приклучите овие 4 намирници во вашето мени. АНАНАС Тој е богат со анти-воспалителни ензими кои му помагаат на телото да ја лечи и да ја намали болката. Се разбира, ова се однесува на свеж ананас, а не на конзервиран. ЗЕЛЕН ЧАЈ Во лисјата на зелениот чај има неколку антиоксиданти, кои исто така ќе му помогнат на вашиот организам. Детоксикацијата им помага на клетките да се заштитат себеси. Ако пиете зелен чај двапати или три пати на ден, ќе го почувствувате неговиот терапевтски ефект. Говедско месо За ова месо неоправдано кружи лош глас поради маснотии, но ако добиете еколошки чисто говедско месо кое е добро нахрането, ќе видите колку е вкусно и богато со разни корисни и хранливи супстанци кои помагаат да бидете здрави. Лук Едно од најмоќните растенија одамна е познато како извор на здравје. Докажано е дека го нормализира крвниот притисок, го намалува ...
сите 9 | | | веќе видена

Сите ние посакуваме вишокот околу нашиот струк едноставно да исчезне сам по себе… Но, почекајте! Не очајувајте – тоа е потполно возможно! Сваштарник пронајде неколку алтернативни начини како да се ослободите од вишокот килограми без да одите на фитнес или да држите некоја “луда” диета. Дишење Главното правило на дишењето при гимнастика е тоа што не треба да дишете и издишувате со вашите гради , туку со стомакот. Тенка половина, силни стомачни мускули – се е можно доколку го направите целиот збир на вежби за правило дишење. Топло – ладен туш Овој метод е прилично едноставен и често придружуван од други процедури. Кога завршувате со туш, неколку минути направете топло – ладен туш. Таквиот контраст туш не само што ќе ве ослободи од вишокот килограми, туку и ќе ги одбегнува болестите како што се аритмија, дебелина, вегевоваскуларна дисфункција, примарна хипертензија и целулит. Сепак, постојат и неколку контраиндикации. Масажа Најдобрите видови на масажа за борба против маснотиите се боцкање, вода, мед и штипки. ...
сите 3 | | | веќе видена

Според најновите истражувања кучињата може да одлучат да умрат кога ќе доживеат тешка депресија, исто како кучето Нубу кое престанало да јаде и пие откако сопственикот го напуштил. Кучето Нубу починало од, како што веруваат ветеринарите, скршено срце откако сопственикот ја оставил на аеродром во Колумбија. Била стара околу две години, а според нејзиното однесување, иако немала огрлица, ветеринарите заклучиле дека имала сопственик бидејчи не се однесувала како куче скитник. Тоа последните два месеци од животот ги поминала всушност таму каде што сопственикот ја оставил – на аеродромот, каде што им приоаѓала на патниците мислијчи дека ќе го најде својот сопственик. Со текот на времето престанало да има желба за живот и почнало да одбива храна и вода. Последните денови од својот живот, според зборовите на сведок, ги поминала стуткана во агол бидејќи повеќе неможела ни да стои. Целата храна која и ја нуделе патниците и вработените на аеродромот едноставно не ја сакала. Одпосле кулето Нубу било префрлено во ...
сите 2 | | | веќе видена

Идејата за покана на жена во својата врска првично му дошла на Крис кој е бисексуалец, а никогаш немал секс со жена па паосакал тоа да го искуси. Мет на почетокот се спротиставувал… Крис (38) и Мет (28) заедно се осум години, а пред две години ја запознале и Кејт Ернест (28) преку апликација за запознавање. Тогаш започнала нивната необична врска, а денес сите тројца живеат заедно во еднособен апартман во Њујорк. Идејата за покана на жена во својата врска првично му дошла на Крис кој е бисексуалец, а никогаш немал секс со жена па паосакал тоа да го искуси. Мет на почетокот се спротиставувал, но сега дури и неговиот дедо ја прифатил оваа врска и постојано ги испитува кога ќе имаат дете. – Кога ќе запознаеме некого во бар, се претставувам и велам ова се моите две момчиња. Луѓето честопати мислат дека се шегувам – вели Кејт за “The Sun”. Крис и Мет во меѓувреме се венчале, церемонијата ја водела всушност Кејт која истотака е бисексуалка. Мет за себе вели дека е хомофлексибилен што значи дека преферира мажи, но ...
сите 5 | | | веќе видена

Без разлика дали сте во брак или врска, сигурно се најдевате дека не спаѓате во таа група на луѓе кои биле изневерени. Доколку мислите дека неверствата им се случуваат само на другите луѓе, со оглед на статистиката – грешите. Без разлика дали вашиот брак или врска се стабилни и полни со љубов и добар секс, имајте на ум дека самата прилика води до изневерување и афера, а некои студии покажале дека дури 45% од сите партнери изневеруваат. Авторката на книгата ‘The Monogamy Myth’, смета дека е точен податокот дека дури 60% од мажите и 40% од жените изневеруваат. Џенис Абрахамс Спринг, авторка на книгата “After the Affair”‘, кажува дека неверството го погодува секој 2,7-ми пар, а некои парови успеваат да одолеат на искушенијата поради следните причини: 1. Ги почитуваат ветувањата Некои парови не изневеруваат бидејќи ги почитуваат ветувањата кои си ги дале меѓусебно. Тоа се луѓе од збор и не сакаат да ги прегазат ветувањата поради малку страст. Бракот е избор и одлуката ја носта двајца зрели луѓе кои се ...
сите 8 | | | веќе видена

Брадата на секој човек е одраз на неговата личност. Според древната кинеска студија, можете да ги откриете карактеристиките на некоја личност само кога ќе ја видите нејзината брада. Сакате да дознаете нешто повеќе за себе? Едноставно е. Земете огледало и погледнете ја вашата брада. Дали е четириаголна, шилеста или кружна? Кратка или долга? Кога ќе ја одредите формата на вашата брада, продолжете со читање на текстот. 1. ОКРУГЛА Оптимизамот е најдоминантна особина кај луѓето со окрула брада. Тие несакаат да бидат лидери, туку сакаат да бидат тимски работници. Добри се во давањето поддршка и стекнувањето пријатели. 2. КРАТКА И ТЕСНА Луѓето со кратка и тесна брада сметаат дека светот е суров. Тие се чувствителни и лесно можете да ги повредите ако ги озборувате. Сепак тие сакаат да разговараат и сакаат друштвени собирања. 3. ЧЕТИРИАГОЛНА Иако добро изгледаат и се шармантни, луѓето со оваа форма на брада знаат да бидат тврдоглави. Директни се и фокусирани на сопственото мислење, а кога е во прашање носењето одлуки ...
сите 3 | | | веќе видена

Доколку и вие сте од оние кои денот го започнуваат со кафе, тогаш оваа вест добро ќе ви дојде. Станува збор за крема за кафе која освен што е вкусна многу е добра и за метаболизмот. Потребни Состојки: 1 Мала лажичка цимет 3/4-ини кокосово масло 3 лажички мед Начин на подготовка: Сите сотојки измешајте ги заедно додека не добиете хомогена смеса. Оваа смеса ставете ја во стаклен сад и чувајте ја во фрижидер. Со додавање на 2 лажички од оваа смеса во утриското кафе вие ќе направите вашиот метаболизам да работи побрзо и многу подобро. Освен што вашиот метаболизам ќе биде подобар, воедно и кафето ќе има многу поубав вкус.
сите 9 | | | веќе видена

Како вие би се чувствувале доколку заспиете со вашата девојка, а се разбудите со нејзината мајка? Откачено нели? Една белгиска компанија за својата реклама за креми за заштита од сонце решила да најми 5 млади парови кои што ги пратила на одмор на премногу сончево место, но покрај младите парови тие на патување ги пратиле и мајките на девојките. Веќе долго време се зборува за тоа дека љубовта треба да биде безусловна и луѓето да се сакаат целиот свој живот па дури и кога ќе остарат и ќе добијат бори на лицето. Компанијата решила тоа да го покаже на дело т.е дека навреме треба да водите грижа за своето тело и да не го изложувате премногу на сонце за да не ви остари кожата премногу брзо и да личите многу постаро (во случкава да не личите на вашите мајки).
сите 9 | | | веќе видена

Многу од мажите се фалат со маратонски и исцрпувачки сексуални искуства, па дури тие искуства ги споредуваа и со вежбањето во теретана. Сепак колку навистина калории трошиме за време на секс? Едно истражување кое што е спроведено неодамна покажало дека просечниот секс трае 6 минути, при што се трошат некаде околу 21 калорија. – пишува магазинот Космополитен. Доколку вашиот секс трање околу 30ина минути вие би можеле да потрошите од 80 до 100 калории. Иако овие бојки не се за занемарување, сепак тоа е многу помалку од што сме мислеле досега. Иако со помош на сексот не се постигнува исти ефект како со просечното вежбање во теретана, тој секако има свои добри предности, бидејќи го поправа расположението, го прави сонот подобар и помага да се задржи младоликиот изглед.
сите 7 | | | веќе видена

Тешко можеме да замислиме како се чувствува во моментов Јан од Белгија, кој после 19 години во брак дознал дека неговат сопруга била родена како машко. Јас и Моника се запознале во 1993 година, додека Моника била дадилка кај неговата сестра. Кога се запознале Јан веќе бил во брак, но бил пред развод затоа што неговиот брак бил многу лош. – Мојот брак беше пред крај кога ја запознав Моника. Брзо се вљубивме еден во друг. Таа беше многу привлечна жена и ниту за еден миг не помислив дека е машко. – се присетил Јан. Јан исто така додал дека и при самиот секс тој неможел д апримети дека Моника е родена како машко, само што секогаш за време на секс таа користела лубрикант. Пред да се венчаат тие разговарале и на темата за деца. Моника изјавила дека не сака деца, а на тоа Јан одговорил дека нема никаков проблем, бидејќи тој веќе имал две од преходниот брак. – За цело време во бракот таа пиеше контрацептивни средства и купуваше улошки. Барем така ми кажуваше. – додал Јан во интервјуто. – Беше фантастична жена, ...
сите 8 | | | веќе видена

За честите урагани кои ја зафаќаат Америка се појави ново решение – АРКУП, нов тип на куќа кој плови, има систем за издигнување до 12 метри во воздух и целосно е еколошки. Оваа година на американското крајбрежје видовме какви разорни последици може да имаат силните урагани. Харви и Ирма се само некои од олуите кои уништија илјадници домови. Но сега архитектите направива нови видови на куќи со соларно напојување кои може да ги издржат најсилните олуи и раст на нивото на морето, пренесува Business Insider. Од Waterstudio доаѓа Аркуп, на архитектот Коен Олтуис. Овој мобилен дом е отпорен на ветер со брзина од 250 км/ч – што се карактеризира како ураган од 4-та категорија. Куќата може да плови и на тој начин да го преброди зголемувањето на нивото на морето додека има олуја. Покрај тоа во себе содржи состај кој може да ја подигне и до 12 метри над морското дно за време на поплава. Оваа куќа ќе чини измеѓу 2 милиони и 3 милиони долари. Како додаток од Waterstudio најавуваат собирач и прочистувач на дождовницата, а ...
сите 3 | | | веќе видена

Погребот со овој гест доби уште подлабока, емоционална нота, а пријателите на починатиот дополнително се растажија. Кога Кевин Елиот требаше да оди во војна во Авганистан, тој направи бизарен договор со неговиот најдобар пријател, Бери Делани. Доколку загине во војната, Кевин се шегуваше со Бери да му дојде на погребот во најлошиот можен фустан. Три години откако замина Кевин во војна, најлошото се случило. По смртта на пријателот, Бери знаеше што треба да направи. Тој не го заборави интересното ветување пред заминувањето во војна , па затоа на погребот на најдобриот пријател се појави облечен во најошиот фустан кој можеше да го пронајде. На комбинацијата додал и розеви чорапи. Пријателот со кој секојдневно се слушаше и додека траеше војната, го испрати облечен точно како што сакаше. Присутните не беа изненадени затоа што знаеја за ветувањето на младиот човек.
сите 2 | | | веќе видена

Видео кое со сигурност ќе ви го разубави денот. Многу позитивност и насмевки на едно место. Таткото и пружа незаборавно задоволство на својата ќеркичка, а таа ужива во тоа и бара “повеќе, повеќе”…. Уживајте!
сите 2 | | | веќе видена

next