Сваштарник

Урбана, минималистичка и лежерна е првата колекција „MF63“ на новиот моден бренд „Marco Filippo“ . Овој нов македонски урбан бренд поставува нови стандарди во лежерната машка мода и нуди висококвалитетни модни парчиња во стилот на уличната мода. „Marco Filippo“ вчера за прв пат ја претстави својата колекција машка облека пред скопската публика преку поп-ап продавница во кафe-ресторанот „Fitness House“ во Скопје. Колекцијата „MF63“ се состои од летни и зимски маици, елегантни џемпери, лежерни дуксери и карго пантолони. Во колекцијата доминираат црната и белата боја, а во секое парче преку минималистичкиот дизајн, кој на целата лежерна колекција и дава и една елегантна нота, е целосно отсликан и пренесен урбаниот дух на уличната мода од светските модни центри. „Marco Filippo“ како нов моден бренд цели да претстави висококвалитетна урбана облека со рафиниран, едноставен, а впечатлив дизајн. Брендот ги следи „правилата“ на италијанскиот дизајн, користејќи квалитетни материјали и внимателна рачна изработка на ...
сите 7 | | | веќе видена

Погледнете ја оваа слика и на основа на она што прво ќе го здогледате, ќе сознаете какви сте во животот. Дали сте силни или помалку уморни, каков карактер имате, како блиските луѓе влијаат на вас… Можно е да видите череп или жена со наведната глава. Прво видовте череп Черепот е синбол на сила и открива човек спремен за нови предизвици. Истотака открива дека вие сте свесни за минливоста на животот. Затоа не се фокусирате на материјални работи во животот, важен ви е вам патот до целта отколку самата награда или она што ве очекува на целта. Всушност поради таквиот став вам во животот, скоро се ви оди добро. Би постигнале многу повеќе во животот ако останете и понатака такви какви што сте. Прво видовте жена Тоа симболизира замор. Ако прво ја здогледавте жената, тоа знажи дека многу веројатно вие незнаете што да направите во животот, збунети сте, како да стоите покрај ѕид и незнаете како понатака. Веројатно сте уморни од животот и потребен ви е физички и психички одмор. Не би било лошо некое време да се оттргнете ...
сите 63 | | | веќе видена

“Небесниот” мост е во должина од 488 метри и ширина од 4 метри, има стаклен под и висок е 218 метри. Во северната кинеска провинција Хебеи завршена е изградбата на најдолгиот стаклен мост на светот и посетителите пред неколку дена ја имале можноста да прошетаат преку него. На свечената церемонија на отварањето на овој мост присуствувале 3.000 туристи. Како што објавил кинескиот дневен печат “China Daily”, мостот е со должина од 488 метри, ширина од 4 метри, стаклен под и висина од 218 метри. Овој несекојдневен мост ќе ги поврзува Пингсан и малото туристичко место Хонгјанг. Во изградбата на мостот искористени се 1.077 стаклени панели, кои се се дебелина од 4 сантиметри. Мостот е тежок 70 тона. Лидерот на градилиштето кој го нарекува “Небески мост” вели дека мостот има капацитет од 2.000 личности. Но, истотака вели дека ќе биде дозволено истовремено најмногу до 500 личности да поминуваат над него. Тој изјавил дека мостот има 3,5 пати поголем теретен капацитет од стандардните мостови во Кина. Истотака овој мост ...
сите 11 | | | веќе видена

На оваа слика се наоѓа само една Дедо Мразовска капа , доколку можете да ја пронајдете за помалку од 10 секунди тогаш вие имате “Око соколовоЌ” и одлична концентрација. Оваа слика е дело на Унгарскиот уметник Гергели Дудаш исто така познат и како Дудолф. Илустрацијата со птиците кои што на главата имаат различни капи се наоѓа во неговата книга “Bear’s Merry Book of Hidden Things”. Доколку сеуште не успеавте да ја понајдете капата на Дедо Мраз подоле можете да го видите одговорот . . . . . . . .
сите 9 | | | веќе видена

Јапонски научник неодамна сосема случајно измислил нов тип на стакло. Станува збор за стакло кое што само се обновува доколку се скрши (нема повеќе 7 години несреќа). Ју Јанагисава е научникот од Универзитетот во Токио, кој што изјавил дека до овој тип на материјал дошол сосема случајно откако во лабораторија истражувал неколку нови типови на леипло кои што би немале никаков проблем на влажна површина. Photo: Pixabay.com Во лабораториски услови Јанагисава го скршил на два дела новосоздадениот материјал, а потоа ги притиснал еден до друг и држел 30 секунди на собна температура и така го залепил стаклото т.е стаклото се обновило. Покрај тоа што стаклото се споило тоа делувало и доста цврсто и Јанагисава на видео покажал дека ќе биде многу потешко повторно да се скрши стаклото. Погледнете го видеото Дали е ова крај на скршените екрани за мобилните телефони и таблети, останува времето да покаже. Затоа што моментално овој материјал сеуште се испитува лабораториски.
сите 7 | | | веќе видена

На родените во овој знак, неодлучноста им е најголема препрека за постигнување на успех на деловен план. Може да дојдат до големо богатство, но треба да имаат поголемо верување во сопствените размислувања и да избегнуваат прифаќање на секој совет кој ќе го добијат. Тие се интересираат за повеќе работи и за нив нема да биде проблем да ја прифатат секоја работа. Мора да се навикнат на одреден ред и да воспостават свои принципи во животот. Нивното големо интересирање за многу работи ги доведува до точка каде залудно ја трошат енергијата на непотребни работи и затоа вистинскиот успех доаѓа дури оркако ќе се посветат само на една работа. Ќе имаат успех во финансиските работи и работите поврзани со уметноста. Нивниот успех придонесува и за големата популарност која ја имаат во друштвото. Среќни броеви им се 2 и 3, а поволни денови – понеделник и вторник. Тоа се луѓето родени во знакот на Риба.
сите 10 | | | веќе видена

Додека гледањето на линиите на дланката може да ни помогне да ја предвидиме својата иднина, прстите на раката на мажот може да откријат што сака и што бара од партнерката во љубовната врска. Изгледа дека сите негови тајни желби може да се откријат со гледање во нивниот прст до малиот прст, поточно со споредување на должината на прстот до малиот прст и показалецот. Ако прстот до малиот прст е подолг од показалецот, тоа значи дека биле изложени на повеќе тестостерон пред раѓањето. Тоа предизвикува долги прсти, а истражувачите откриле дека тоа ги прави попривлечни за жените. Научниците откриле дека мажите со подолг прст до малиот прст имаат четири пати повеќе шанси да завршат со партнерка која “има фигура на песовен часовник”. Тие веруваат дека дополнителен тестостерон во матката доведува до поголемо исполнување на “машки” склоности. Мажите на кои прстот до малиот прст им е подолг склони се на жени со тесен струк и големи гради. Биолошки, ова се две карактеристики поврзани со плодноста. Студијата вели: “Нашите ...
сите 4 | | | веќе видена

Во новата историја, јазикот Таширо имале можност да го слушнат само неколку луѓе. Причината за тоа е бидејќи Амадео Гарсија е последниот човек кој го користи овој јазик. Новинарите од Њујорк патувале до самиот крај на реката Амазон, во срцето на Перу, само за да го прашаат Амадео како е можно еден јазик така лесно да исчезне. Иако можеби неколку илјадници луѓе го збореле овој јазик, неговата историја е долга стотина години. Амадео живее во запоставен дел на амазонската прашума, па до него може да се стигне само со десет часовно возење со брод. Јазикот кој го зборуваме не дефинира тоа што сме, пишува Time. Јазикот е тоа што не спојува и раздвојува и ни дава можност да се свртиме кон минатото и да го разбереме развојот на нашата култура. За јазикот Таширо, сѐ завршува со еден човек кој до своите тинејџерски години живеел во племе за кое остатокот од светот незнаел дека постои. “Мојата мајка почина поради силно кашлање, а татко ми од малерија” кажува Амадео и напоменува дека на својот јазик не разговарал откако ...
сите 4 | | | веќе видена

Ќе ви покажеме само една вежба, чии резултати се навистина видливи Добро ни се познати изговорите кои повеќето од нас ги користат за да го избегнат вежбањето. Сепак, соодветна замена за начинот на живот кој вклучува малку движење е вежбањето дома. Полесно е да се каже отколку да се направи, но со помош на популарниот реквизит, пилатес топка, лесно може да си дозволите конкретни вежби со кои ќе го зајакнете, на пример задникот, но уште поважно е да ги зајакнете мускулите на карлицата. Оваа едноставна вежба со пилатес топка на вашето тело му дава непосреден ефект и се додека лесно го подигате и спуштате вашето тело сите мускули на задникот и долниот дел на грбот се во функција со што истовремено ја зајакнувате својата сила и издржливост. Прв чекор Легнете на рамна, тврда површина така што рамениците нема да ги придвижите од земјата, а нозете испружете ги директно на топката не свиткувајќи ги колената. Вториот чекор Стиснете ги мускулите на задникот и подигнете го од земја, потпирајќи се со нозете на топката со ...
сите 10 | | | веќе видена

Светскиот економски форум објави податоци за земјите со најдолг и најкраток животен век во светот. Меѓу топ 10 има само европски и азиски земји, додека последните 10 од вкупно анализирани 137 земји се сите од Африка. Обединетото Кралство, на пример, го дели 20-тото место со Грција со просечен животен век од 81,6 години. САД се подолу на листата на 37-мо место со просечен животен век од 78,7 години. На самото дно на листата е Свазиленд со просечен животен век од само 48,9 години. Од останатите земји од соседството најдобро е рангирана Албанија на 38-мо место со просечен животен век од 78 години. Потоа следуваат Хрватска на 43-то место со 77,3 години, БиХ на 49-то место со 76,6 години, Црна Гора на 50-то место со 76,3 години, Србија на 58-мо со 75,5 години и Бугарија на 74-то со 74,5 години. Македонија не е рангирана на листата. Топ 13 земји со најдолг просечен животен век на луѓето се: 13. Канада, Норвешка и Израел – 82,1 години 12. Јужна Кореја – 82,2 години 11. Луксембург – 82,2 години 10. Австралија — 82,5 ...
сите 4 | | | веќе видена

Иако за пробиотиците во последно време се зборува многу, сепак ретко кој знае нешто повеќе за овие корисни микроорганизми. Еве што лекарите сметаат дека треба да знаете во врска со нив. Се повеќе луѓе користат пробиотици во облик на суплементи. Па затоа, ние издвоивме за вас 6 факти кои треба да ги знае секој кој консумира пробиотици. Пробиотиците можат да го подобрат имунитетот Под пробиотици не спаѓаат само бактерии, туку и некои квасни габи. Обично за нив се вели дека се добри бактерии кои се или идентични или слични со оние кои веќе живеат во цревата на луѓето и позитивно влијаат на здравјето. Тие помагаат во одржувањето на здравјето на органите за варење, а тоа е дирекно поврзано со имунолошкиот систем и општата здравствена состојба. Пробиотиците можат да ги подобрат проблемите со цревата Пробиотиците несомнено можат да го подобрат здравјето на дигестивниот систем, особено во поблагите случаеви на пореметувања на цревата како што е синдромот на иритабилни црева. Овој синдром е функционално пореметување ...
сите 23 | | | веќе видена

Алан Робинсон и Волтер Мекфарлејн се пријатели веќе 60 години. Родени се во Хаваи, со разлика од 15 месеци еден по друг, а се запознале кога во 6-то одделение играле фудбал во училиштето во Хонолулу. И двајцата биле во потрага го своето потекло, бидејќи Мекфарлејн не го запознал својот татко, а Робинсон е посвоен. Локалната телевизија, TV KHON од Хонолулу пренесува дека Мекфарлејн после неуспешната потрага на интернет и социјалните мрежи, се обидел со семејната историја и веб страната за споредба на ДНК. “Кога започна да ги собира податоците, се насочивме кон проверката” кажува неговата ќерка Синди Мекфарлејн-Флорес. Најголемо совпаѓање, со идентични хромозоми Х, имаше некој корисник со името “Роби737”. Прекарот на Робинсон е Роби, а тој бил пилот на “боинг 737” за Aloha Airlines, кажала Синди. Произлегло дека Робинсон ја користел истата интернет страна за да најде одговори за своето семејство. Подоцна тие дознале дека имаат иста мајка. “Тоа беше шок” кажал Мекфарлејн. Оваа радосна вест на своите пријатели и ...
сите 2 | | | веќе видена

Обидете се да усвоите баремем некоја од мислите и директивите на Емил Ку, француски психолог и фармацевт, творец на популарните методи на психотерапија – усовршување на основата за оптимална самосугестија. “Јас на никој ништо не му наметнувам, јас едноставно ги учам луѓето да го прават тоа што сакаат да го прават, но тие воглавно обожаваат да се неспособни да го направат тоа. Помеѓу мене и нив не постои конфликт, туку соработка. Врз нив не влијаам јас, туку силата која постои во нив и јас ги учам како да ја користат” кажува Емил Ку 1. Годините не не прават стари, туку нашето верување дека сме стари. Има луѓе кои се млади иако се во 80-тата година од животот, а има и такви кои имаат 40 години, а веќе се стари. 2. Алтруист (оној кој се грижи за доброто на другите) кој не нара ништо, а го наоѓа тоа што егоистата неможе да го најде ни кога го бара. 3. Колку повеќе добро правите за другите, толку повеќе добро правите за себе 4. Кога две личности живеат заедно, за компромис најмногу е заслужна една личност. 5. ...
сите 2 | | | веќе видена

Полека, но сигурно се доближуваме до најлудата ноќ во годината, но и после нејзе не очекуваат голем број на празници, а секако тие ќе бидат зачинети со многу алкохол. Па затоа ви откриваме лек кој што со сигурност ќе ви помогне да го поминете мамурлакот после забавните ноќи. Со оглед на тоа дека алкохолот е диуретик, најдобро е изгубената течност да ја надокнадите со вода и бистра супа, но уште подобро решение имаат научниците од Универзитетот Џорџ Мејсон. Со конзумирањето на алкохол од организмот се исфрлаат многу важни хранливи состојки, воедно и калиумот кој многу лесно и брзо можеме да го повратиме во организмот со помош на бананата. Точно така решение за мамурлакот е бананата која што ќе треба да ја конзумирате во комбинација со многу вода т.е течности. – Алкохолот ги претвара резервите на гликоген во глукоза и го исфрла преку урината. Токму поради недостаток на тој извор на енергија ние се чуствуваме слабо, уморно и дезориентирано. – изјавуваат од Универзитетот. Покрај бананите, добро е да се конзумира ...
сите 7 | | | веќе видена

…друга жена, фудбал, автомобили или храна? “Неможам да поверувам дека сум со неа” Без оглед на тоа колку самоуверено делува твојот дечко, големи се шансите да неможе да се изначуди дека баш тебе те има во кревет. Толку многу се обидувал да те освои, често мислел дека сите битки се изгубени, дека попрво ќе избереш некој друг… но ти сепак си со него и тој е толку среќен! “Дали сум доволно добар” Додека ти стравуваш дали му смета твојот целулит, малите гради, дебелите бутини… тој се плаши дека не ти е убаво и дека се преправаш дека уживаш. И без оглед на тоа колку се обидуваш да му објасниш дека е вистински “пастув”, тој ќе се опушти после третиот, четвртиот пат, кога ќе види дека ти сакаш уште. “Колку е згодна” Машките велат дека нема ништо поубаво од погледот на згодна жена, но тоа не значи дека не уживаат и со помалку згодна девојка. Всушност, кога ќе видат дека нивната партнерка не е баш како Венера, тие лесно се префрлуваат од визуелно на се останато. “Дали вечер ќе победиме” Да, мисли и на фудбал, но и на ...
сите 4 | | | веќе видена

Новото истражување покажало дека, кога станува збор за секс од една ноќ, на жените не им е важна должината на пенисот, туку неговиот волумен. За потребната студија, која била спроведена на Универзитетот во Калифорнија, на 41 жена им било овозможено да разгледаат 3Д модели на пениси со сина боја. Величините на овие модели се движеле од 10 см должина и 6 мм ширина, до 21,5 см должина и 17 мм ширина. Од испитаничките било побарано да изберат еден од 33. модели кои би сакале да го имаат за постојан парнер. За едноноќна авантура жените одбрале пениси со поголема ширина, за разлика од изборот на жените за постојана врска. Но, кога станува збор за должината, немало разлика помеѓу оние кои одбирале за едноноќна авантура и за постојана врска: во обата случаи жените бирале пениси со должина во просек од 16,5 см. -Вагината има многу нервни завршетоци кои се сензитивни на притисок и стегање па можно е тие сензори повеќе да ги перцепираат варијациите во ширината на пенисот, отколку на должината. Пенисот со поголем ...
сите 4 | | | веќе видена

Седумкратниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер веќе четири години на големо се бори за својот живот. Легендарниот Германец, на 29. септември 2013. година во Франција доживеа несреќа од која претрпе тешки повреди на главата, па неколку месеци беше во кома. Борбата за неговиот живот и потоа продолжи. Семејството се грижи за неговото здравје, а менаџерот на германскиот возач, Сабин Кем даде барем мали охрабрувачки вести за сите навивачите на легендата на Ф1. „Сите веќе одамна знаат во каква состојба е Михаел по несреќата. Знам дека сите ги интереисра каква е неговата состојба. Постои напредок, но сосем мал“, потврди Кем. Изминативе месеци имаше многу информации околу него. Познато е дека е закован за креветот и дека поради тешките повреди мозокот му е како билка. Извор: Sportski.mk
сите 18 | | | веќе видена

Многу луѓе, на почетокот на годината, но и во текот на целата година, одат во цркви, џамии и храмови и се молат за покајание и простување на гревовите што ги направиле. Познатиот духовен учител Радханат Свами, го прашале што е неговото мислење за исповед и покајание. Неговиот одговор допре до нашите срца… Во различни верски училишта, покајанието се практикува на различни начини: ние можеме да се мачиме за нешто што сме го сториле, можеме да се молиме за прошка за она што сме го направиле. Во нашата традиција на ваишнавизам, вистинското покајание значи да престанеме да правиме погрешна работа и да почнеме да работиме на вистинската работа. Зошто? Затоа што ако ние само молиме за прошка, но ние продолжуваме да ги правиме истите работи, нема многу корист од сето тоа. Доколку навистина разбереме дека она што го правиме не е добро, неопходно е да го промениме нашето срце, да го промениме начинот на кој живееме и да бараме луѓе кои можат да ни помогнат да ги смениме нашите вредности и да направиме вистински избор. ...
сите 8 | | | веќе видена

Најпознатиот британски и светски акробат Дејвид Нелмс, овојпат ги покажа своите вештини на крововите на Дубаи. Тој неговиот перформанс го извел на една 80 катница каде што скокаше и трчаше, а стоеше и на самиот раб без никаква заштита. Погледнете го ова страшно , но полно со адреналин видео Внимание не е за оние со слабо срце БОНУС ВИДЕО
сите 6 | | | веќе видена

next