Сваштарник

Посебни физички карактеристики и вештини имаат многу малку луѓе во светот како извртување на јазикот, мрдање со ушите или прстите од нозете. Дали сте и вие меѓу нив ? За да можете да го изведете ова потребно е јазикот да ви биде со одредена должина и мискулен тонус. Генетиката има голема улога во оваа способност, а наводно Индијанците имале многу флексибилни јазици. Флексибилен јазик Според истражувањата, јазикот можат да го свиткаат во ролна 63 проценти од испитаниците, 14 проценти да го преклопат на пола а помалку од 1 процент можат да го обликуваат во тројна цевка. Само 22 проценти од луѓето на светот можат да мрдаат со едното уво, а со двете помалку од 18 проценти. Некогаш одамна сите сме можеле да мрдаме со ушите исто како мачките бидејќи така сме ги слушале предаторите, опасностите и дивите животни. Со еволуцискиот развој, тој мускул над увото нас ни закржлавел бидејќи не ни бил потребен, а останал активен кај многу мал број од луѓето. Наводно, сите ние можеме да научиме да ги движиме нашите уши, но ...
сите 3 | | | веќе видена

Многу мајки во моментот кога откриле дека се бремени, создрале трајна и длабока врска со нивното неродено бебе. Меѓутоа, мајките не знаат што чувствува нивното бебе во стомакот. Но, едно прекрасно видео ги разјасни сите дилеми. Виралниот хит ја покажа целата љубов која новороденчето ја чувствува веднаш по раѓањето, покажа колку цврста врска чувствува со мајка си. Во емотивен момент новороденчето ја гушка својата мајка. Видеото кое ги топли срцата започнува само неколку моменти откако Бренда Коељо де Соуза ја роди својата ќерка Агата со помош на царски рез. “Тоа беше неверојатен момент кога мојата ќерка за првпат ме прегрна. Медицинскиот персонал беше одличен и сите беа навистина изненадени од тоа како таа се однесуваше така, не можеа да поверуваат колку е нежна со мене” , изјавила Бренда подоцна за медиумите.
сите 15 | | | веќе видена

Овие денови најпопуларни се тестовите засновани на оптичка илузија. Корисниците на интернетот ги обожаваат, а психолозите ги користат истите тие тестови. Најважно е да посветите внимание на првата слика која сте ја виделе, бидејќи после некое време ќе ги видите и останатите. Ви предложуваме да пробате некои од овие тестови. Тие нема да ви дадат целосен психолошки профил на вашата личност, но ќе ви откријат некои информации за вашиот карактер кои треба да ги земете во предвид. БРОЈ 1 ЛАВ: Вие навлегувате во самата срж на работите и не се плашите да се соочите со своите најголеми стравови. Вие сте многу храбра личност! ЕГЗОТИЧНА ПТИЦА: Можеби некогаш сте невнимателни, па дури и неодговорни во некои ситуации. Истовремено имате многу креативна личност и сакате да го промените светот на подобро. БРОЈ 2 ПАТКА: Можно е вашиот живот да се состои од емотивни импулси. Брзо го менувате расположението и склони сте нагло да донесувате одлуки. ЗАЈАК: Сакате да ги разгледате последиците од секоја акција. Логиката ви е на ...
сите 39 | | | веќе видена

Животот е прекрасен, иако можеби не е таков како што сте го замислувале во детството. Годините поминуваат, а ние само нешто чекаме за да можеме да почнеме да дишиме со полни бели дробови, да станеме среќни и спокојни и да почнеме конечно да живееме. Сите тие години никогаш нема да можеме да ги вратиме и дури во длабоката старост можеби ќе сфатиме дека животот нечујно поминал покрај нас додека ние сме замислувале како сакаме да го живееме. Што и да ви се случи во животот, мора да се потсетите дека тој е од непроценлива вредност. Животот е чудо, иако можеби моментално не е по ваша желба. Посветете внимание на се што ви се случува, на луѓето кои ве опкружуваат, на настаните кои ве прават среќни или тажни… Прифатете се без приговор. Дозволете си да страдате кога ви е тешко и да се радувате кога ќе доживеете успех. Сакајте со целото срце. Сакајте се и тоа што ви одговара, но и тоа што не ви одговара. Извлечете го најдоброто од се, од секое случување, секоја личност, секој проблем и секоја препрека. Засакајте се ...
сите 39 | | | веќе видена

Сексот денес е насекаде околу нас… на интернет, на телевизија, во рекламите,,, Да се избегне оваа најпопуларна табу тема скоро е невозможно, а тоа може да доведе до чувство дека се пропушта многу ако тој дел од животот не е посебно активен. Меѓутоа, колку навистина луѓето се сексуално активни? Колку често треба да имаат секс? Одговорите на тие прашања не се едноставни. Неодамнешното истражување на експертите од “Sage Journals”, засновано на социјалната психологија и науката за човековата личност, покажало дека среќните парови имаат секс еднаш неделно. Друго истражување покажало дека колку повеќе жената е зафатена со работата и обврските, толку е поголема нејзината потреба за својот партнер, вклучувајќи ја и желбата за секс. Трето истражување покажало дека имањето премногу секс предизвикало проблеми во врската. Сексуалнтат терапевтка Логан Ловков открила дека тука нема права вистина. Како прво, сексот семоже едностано да се дефинира – тој носи различни значења за различните луѓе и различните парови. Неговата ...
сите 3 | | | веќе видена

Австралиската блогерка Бела Гибсон која дели совети за здрава исхрана, оптужена е дека ја лажела јавноста со тврдењето дека го победила ракот благодарение на здавата исхрана наведувајќи ја јавноста да ги купува нејзините книги и апликации. Бела Гибсон ги наведувала луѓето да ја купуваат нејзината книга и да ја превземаат нејзината апликација во кои се рекламираат рецепти , поточно призводи кои се користат во нив, а на неа и помогнале да го излечи ракот. Таа кажувала дека тие пари ќе ги даде за хуманитарни цели. Секако, парите никогаш не стигнале до тие хуманитарни цели. Судот и наложил да исплати 410.000 долари кои ги присвоила додека казната за лажење и наведување на луѓето сеуште се очекува. Гибсон станала позната во 2013 година после рекламирањето на нејзината книга на Фејсбук и Инстаграм после што и е дијагнозиран тумор на мозокот на 20 годишна возраст. Јавноста и кажувала дека и останале само 5 месеци живот. Неколку месеци подоцна објавила дека успеала да го излечи туморот и ги отфрлила конвенционалните ...
сите 2 | | | веќе видена

Бакнувањето ги стимулира нервните завршетоци во устата, а тоа предизвикува лачење на допамин невротрансмитер поврзан со чувството на задоволство во мозокот, тврдат научниците. Прегрнувањето и допирањето го подигнуваат нивото на окситоцин, силен хормон за “поврзување” кој многу позитивни влијае на расположението и помага за зближување со партнерот. Истражувањето кое е спроведено во Велика Британија имало за цел да ги утврди најчестите и најмалите задоволства на луѓето. Секако, покрај емоттивните тука се и материјалните задоволства. Врз основа на резултатите од анкетата, научниците составиле листа од 20 едноставни животни задоволства кои им го прават животот на луѓето поубав. Еве како зигледа листата: 1. Бакнување и мазење 2. Смеење во друштво 3. Чиста постелина 4. Галење со домашното милениче 5. Постигнување договор 6. Добивање комплименти 7. Пронаоѓање пари 8. Средба и/или разговор со стар пријател 9. Правење добри дела 10. Целодневно лежење во недела 11. Пиење пијалок со пријател 12. Давање подарок 13. ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога дознала дека нејзиниот сопруг ја изневерува, поминала низ вистински пекол, а потоа се случил пресврт. Убава и згодна, но и благодарана и тоа на својот сопруг кој ја изневерувал додека била бремена. Ова е нејзината приказна која ја дели со сите: Две години бев во брак кога дознав дека мојот сопруг веќе неколку месеци ме изневерува. Тоа беше точно пред раѓањето на нашата ќерка, кога дознав за неговата врска со друга жена. И верувале или не, јас денес сум му бескрајно благодарна поради лична причина. Изневерувањето, аферата која трае долго време е нешто најлошо што може да се случи во бракот. И во првиот момент доживеав шок, кога дознав дека мојот сопруг со месеци ме изневерува со друга жена. А ние штотуку ставаме родители, после две години во брак. Вистински пекол. За да отиде во прегратките на друга жена, сопугот во најчувствителниот период на бременоста, но и во најчувствителниот период по раѓањето на нашата ќерка, ме остави сама. Стануваше очигледно дека нешто не е како што треба, ми призна дека една ...
сите 14 | | | веќе видена

Продажбата на моделот “Iphone X “, односно најскапиот во историјата на таа компанија, започнува за месец дена. Освен што на “Apple” ќе им донесе милијарди, задоволно ќе ги затријат рацете и од јужнокорејскиот гигант. Главната причина е во тоа што “Samsung” една од главните компании за производство на OLED екрани бил единствен кој може да одговори на барањата на колегите од Америка. Како што пишува “Wall Street Journal“, од секој телефон кој “Apple” ќе го продаде “Samsung” ќе заработи 110 долари , поточно 10 проценти од вкупната вредност на телефонот.
сите 26 | | | веќе видена

Животот на Земјата настанал откако нашата планета била “бомбардирана” од метеори кои паѓале во езерата. Баш во нив настанале првиот облици на живот, а не во океаните како што се мислело порано. Потеклото на животот е една од најголемите мистерии со кои се соочило човештвото. Во последните неколку години научниците добиле идеја дека животот настанал покрај вулканските отвори на дното на океаоните. Меѓутоа, новите истражувања ја поддржуваат теоријата на Чарлс Дарвин од 1871 година дека првите живи суштества настанале во “топли мали езера во близина на амонијак и фосфорна сол”. Меѓутоа таа теорија дури сега ја потврдиле експертите од Мекмастер Универзитетот во Канада и Макс Планк институтот во Германија. “За да го сфатиме потеклото на животот, мора да знаеме какви услови постоеле на Земјата пред неколку милијарди години” кажува еден од авторите на студијата, доктор Томас Хенинг. “Како што покажува нашата студија, астрономијата ги дава сите клучни одговори на тоа прашање. Детали за тоа како настанал сончевиот ...
сите 5 | | | веќе видена

Американскиот текстописец и гитарист Том Пети почина минатата ноќ во Калифорнија, на 67 години од срцев удар. – Во име на семејството на Том Пети, имам тажна задача да ве информирам за прераната смрт на нашиот татко, сопруг, брат, лидер и пријател Том Пети. Тој имал срцев удар во својот дом во Малибу и бил пренесен во билница во Лос Анџелес но не успеале да го оживеат. Починал мирно во 20:40 (по локално време) во присуство на семејството, пријателите и колеги од бендот – изјавил неговиот долгогодишен менаџер Тони Димитриадес. Пети бил најпознат како фронтмен на групата “Tom Petty and the Heartbreakers”. Бил еден од основачите на супербендот “Traveling Wilburys” на крајот од 80 – те години, во кој поред него се појавиле и Боб Дилан, Рој Орбисон, Џеф Лин и Џорџ Харисон. Од рок легендата се опростуваат и неговите колеги. – Тоа е шокантна, вознемирувачка вест. Тој беше одличен изведувач, полн со светлина, вистински пријател. Никогаш нема да го заборавам – излавил Боб Дилан. "It’s shocking, crushing news. I ...
сите 18 | | | веќе видена

Резултатите од истражувањето што вклучува 21 земја покажа дека Норвежаните апсолутно ја заслужуваат титулата најстраствена нација во светот. Како што пренесува “The Culture Trip“, Норвежаните доживуваат оргазам два до три пати неделно, а резултатите се разликуваат од земја до земја. 2,54 проценти од Германците никогаш не доживеале оргазам, а во Норвешка за разлика од останатите земји дури 35 проценти од луѓето барем еднаш дневно доживуваат оргазам. Веднаш зад Норвешка на листата на најстраствени нации се наоѓаат Бразилците каде дури 30 проценти од испитаниците рекле дека барем еднаш неделно имаат оргазам.
сите 18 | | | веќе видена

Доколку искрено се надевате дека ќе успеете да задоволите жена во кревет, мора да бидете подготвени и да си дознаете што тоа жената преферира во сексот. Жените се љубители на широк спектар на разновнидни стимулации, се наведува во студија објавена во магазинот “Journal of Sex & Marital Therapy”, која што била спроведена над 1000 испитанички кои што имале од 18 до 94 години. Стимулациите подразбираат и пипкање на гениталиите, одредени делови на телото, притискање, мазење… Некои жени имаат навистина специфични желби, па така може да се каже дека 41% од испитаничните преферираат едно исто допирање од страна на партнерите. – Студијата го проби верувањето дека постојат универзални движења вво сексот кои што палат кај секоја жена. Стана јасно дека постојат одредени начини на допирање кои што жените ги сакаат. – пишува во студијата. Што жените навистина сакаат во сексот? Според студијата момците треба се почесто да разговараат со своите партнерки и да ги прашат за тоа што точно ги пали т.е на што да обрнат ...
сите 20 | | | веќе видена

НАСА во тајност ја разгледувала опцијата за населување на Марс, но за прво време екипажот кој би бил пратен на црвената планета би бил само од женски пол. Овој таен извештај на НАСА го открила британската астронаутка Хелен Шарман која што кажува дека НАСА ги израчунала сите работи и работела на сите прашања кога станува збор за населување на Марс. Одтаму може да се каже дека НАСА размислувале и за тоа дека доколку на Марс се прати екипаж од мажи и жени, поради монотонијат ана Марс би можело кај куѓето да проработат “црните мисли” и да с енаправи некоја непосакувана ситуација. – Пред неколку години слушнав за извештајот на НАСА. НАСА никогаш го нема објавено тој извештај , но тој е настанат со цел да се види каков би бил составот на екипажот кога станува збор за населување и мисии на Марс. – изјавила Хелен. Според извештајот екипажот би требало да биде еднополовен т.е само машки или пак само женски, но НАСА се решила тоа да бидат само женски поради тоа што жените подобро се снаоѓаат во ситуации кога треба да ...
сите 8 | | | веќе видена

Основачот на магазинот Плејбој после неговата смрт имал само една желба, а тоа е да биде погребан веднаш до Мерилин Монро. Таа желба му е исполнета. Хју Хефнер е погребан во Вествуд Вилиџ Меморијал паркот во саботата, а на погребот присуствувале само неговите најблиски. Хју своето вечно почивалиште го има купено многу одамна по цена од 75.000 долари, а на истите гробишта се закопани и Дин Мартин, Рој Орбисон, Мерилин Монро и уште неколку познати личности. Хју Хефнер е роден инаку на 9 април 1926 година во Чикаго, а неговиот магазин Плејбој го основал во 1953. Првото издание на овој магазин е продаден во над 50.000 примероци, а на насловната страна била токму таа Мерилин Монро. Насловната на првото издание на Playboy
сите 38 | | | веќе видена

Шумата на самоубиствата се наоѓа во Јапонија и се смета за совршено место за умирање. Нејзиното име е Аокигахара и спаѓа во едно од најпопуларните места на светот за вршење самоубиство. Во оваа шума луѓето почнале масовно да извршуваат самоубиство. Годишно се пронаоѓаат од 50 до 100 мртви тела. Властите еднаш годишно ја “прочистуваат” шумата. Таа се наѓа на подножјето на планината Фиџи и е тешко проодна. Шумата е густа и мрачна и од неа ќе ве полазат морници. Постојат приказни дека е опседната со душите на починатите. Во нејзе владее морничава тишина, а до сега во длабочините на шумата се самоубиле 500 луѓе.
сите 2 | | | веќе видена

Во Сибир е родено бебе кое што е зачнато по природен пат, но се развивало надвор од матката. Вакви бебиња многу ретко се раѓаат, а според некои статистики ширум светот досега се родени само 12 бебиња на овој начин. Бебето го добило името Вероника , име што значи победник. Ова име бебето потполно го заслужило. 30 годишната жена целата своја бременост ја преседела дома и воопшто не отишла на доктор, па одтаму не знаела дека нејзиното бебе е вонматерично и дека таа има абнормална бременост. Мајката и таткото на Вероника решиле пораѓајот да го направат дома, па така преку целиот ден мајката на Вероника имала контракции се посилни и посилни, но само што дошол моментот за породување контракциите ги снемало. Исплашените родители решиле веднаш да побараат лекарска помош и жената ја однеле на доктор. Докторите веднаш ја однеле во операциона сала каде што тим од 10 доктори се бореле за животот на жената и бебето. – Сфативме дека операцијата е успешна кога го слушнавме плачот на бебето. – изјавил Марат Жажијев, еден од ...
сите 16 | | | веќе видена

Сексипилот е тоа со што зрачат овие три знаци. Енергијата која ја поседуваат ќе биде доволна за “оган во креветот” СКОРПИЈА Дефинитивно Скорпијата е најсексипилен знак во хороскопот. Доколку сте биле во врска со Скорпија тогаш знаете дека имаат недолива моќ на привлечност. Како да имаат некоја помош кога флертуваат и ги шармираат другите. За краток момент ќе ве освојат. Доколку луѓето ве прашаат што е тоа што го има вашиот партнер во знакот на Скорпија, вие нема да знаете да им објасните. Мистеријата со која се опкружени е загатка за сите. Доколку сакате Скорпијата да ја однесете во кревет, задолжително облечете нешто црно бидејќи таа боја ги привлекува. ЛАВ Лавот е втор по ред најсексипилен хороскопски знак. Лавовите се принципиелни, со топло срце и оптимисти. Тие познаваат кул луѓе во градот и знаат да си поминат најубаво. Нивната топлина и харизма не ве остава индифетентни. Лавот ќе направи се за да се чувствувате специјални. А за повеќето луѓе, вниманието кое го добиваат е многу секси работа. Исто така ...
сите 31 | | | веќе видена

Поп дивата Мараја Кери, која во последната година на друштвените мережи и во видео материјалите прави многу гафови, повторно успеа да изнервира повеќе од 200 милиони Американци. Мараја гостувала во британската утринска емисија „Good Morning Britain“ преку видео линк од својот дом во Беверли Хилс. Гледачите биле иритирани од нејзиниот физички став и општиот впечаток кој го покажала додека зборела за масакрот во Лас Вегас, каде еден човек убил 50, а ранил повеќе од 200 луѓе на концертот за кантри музика. Додека зборела Мараја лежела на креветот без да се обиде да изгледа вознемирено, а речениците кои ги кажувала изгледале како да ги чита од лист. Поради тоа добила многу критики на социјалните мрежи, а водителот на емисијата го скратил нејзиното обраќање поради реакцијата на публиката.
сите 5 | | | веќе видена

Во време кога се врши обработка на фотографиите кога лицето им е прекриено со “тешка” шминка, вистинско воодушевување е да се види некоја позната личност со мали несовршенства по лицето и телото. Поради тоа насловната страна на шпанскиот магазин “L’Officiel” крена прашина бидејќи на неа се наоѓа холивудската актерка Линдзи Лохан во природно издание. После кратката медиумска изолација, актерката дала интевју во кое најавила нови проекти, а покрај убавите вести, обожавателите биле воодушевени од нејзиниот изглед. Најмногу комплименти добила за одлуката да се фотографира без шминка и да го покаже своето природно лице. RED ALERT A post shared by Lindsay Lohan (@lindsaylohan) on Sep 26, 2017 at 3:15am PDT
сите 12 | | | веќе видена

next