Сваштарник

За 80.99 долари колку и е цената на овој револуционерен “кондом” ќе мери колку калории сте потрошиле за време на секс, колку сте биле брзи, колку траел односот… Паметни мобилни телефони, часовници, телевизори, фрижидери… во денешниот свет бројни работи стануваат “паметни” па е време и да се опаметат и кондомите. Застапниците на првиот паметен кондом “i.Con”, е компанијата “British Condoms” и тврди дека нивниот производ има светла иднина. За 80.99 долари овој кондом ќе ви измери колку калории сте потрошиле за време на сексот, колку сте брзи, колку време траел односот, во кои пози сте воделе љубов, колкава е вашата температура на телото… Освен тоа i.Con може да ви открие дали имате некоја соксуално пренослива болест, како што се кламидија или сифилис. Иако производителите го нарекоа кондом, всушност не е кондом во вистинска смисла на зборот. Се работи за прстен кој се става на крајот од коренот на пенисот, а може да се користи и во комбинација со кондом. Како и сите модерни и паметни уреди и овој може да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Банско – мало место со големи можности Во закрила на прекрасната планина Пирин, на 160 километри од Софија се наоѓа прекрасното местенце Банско. Искачено на повеќе од 920 метри надморска височина, легнато на двете страни од реката Глазне, ова место секоја зима вешто ја припива секоја снегулка и непрестано плени со својата убавина и привлечност. Банско располага и со богата историја, за што сведочат бројни куќи и оставнина стара десетици векови, кои го раскажуваат владеењето на Отоманската империја, војните, ослободувањата и истовремено го пишуваат денешното модерно време. ​Банско важи за најдобар и најатрактивен скијачки центар во Бугарија, а стои и на висока позиција меѓу скијачките центри на целиот Балкан. Со патеки кои се простираат на повеќе од 2 километри височина, пружа незаборавна скијачка авантура за секој приврзаник на снежните спортови. Затоа, ние ви нудиме завршница на неделата полна со адреналин и уживање спуштајќи се низ белата покривка долж пиринскиот планински масив. Љубителите на ...
| | веќе видена

Добро погледнете ја фотографијата и размислете кој број го гледате на неа. Само 5% од луѓето можат да ја видат вистинската бројка. Кој број го гледате? Напишете ни коментар… Кој број го гледате на фотографијата: Само 5% од луѓето можат да ја видат вистинската цифра
сите 2 | | | веќе видена

Во 1997 година, вниманието на светот беше фокусирано кон Боби и Кени МекКахи. Тие беа првите родители со преживеани седум деца и наскоро станаа меѓународен феномен. Изминатите 18 години често се во медиумите, а денес, два месеца пред нивниот 18-ти роденден, се појавија во “Show Today” за да му покажат на светот каде и како се сега. Прекрасно е да се види такво големо, здраво и среќно семејство кое имаше таков уникатен живот. Ова е нивната приказна …
сите 4 | | | веќе видена

Можеби ќе речете дека овој период имаме ставено акцент на тиквата и да знаете дека сте во право. Оваа есенска кралица речиси секој трет ден се наоѓа на нашата трпеза. Ја приготвуваме на различни начини, но сепак најмногу ни се допаѓа кога е печена. Ако и вие преферирате печена тиква, овие рецепти и совети за печење на тиква во рерна ќе ви бидат од голема корист. Кога сме кај печењето, најдобро е тиквата да ја печете во рерната од шпорет на дрва. Но, некои имаат, а некои немаат шпорет на дрва. Сепак, најголемиот дел од нас имаат електричен шпорет и така може да ја испечат тиквата. А за да го забрзате печењето, исечете ја тиквата на помали парчиња, зачинете ја со омилените зачини и препуштете се на аромата. Наједноставен начин на печење на тиква во рерна Исчистената тиква со помош на остар нож исечете ја на половина или на парчиња. Потоа добро избришете ја со кујнска хартија. Доколку користите поголеми тикви најдобро е да си исечете на парчиња со димензии од 3 до 6 см. Тиквата може да ја попрскате со малку ...
сите 66 | | | веќе видена

Витаминот Б7 – биотин е дел од семејството на витамините од Б комплексот. Тој е уште познат и како витамин Х. Важен е за организмот затоа што учествува во претворањето на одредени хранливи материи во енергија, односно врши синтеза на протеини, јаглехидрати и масни киселини. Исто така, има многу важна улога за здравјето на косата, кожата и ноктите. Aко не се внесува доволно биотин преку исхраната, може да дојде до опаѓање на косата или пак осип на кожата. Но, ваков недостаток се јавува многу ретко, бидејќи во повеќето случаеви биотинот што го добиваме преку исхраната најчесто е доволен да ги задоволи нашите потреби за овој витамин. Сепак, многу луѓе се одлучуваат да го зголемат внесот на овој витамин со надеж дека со тоа ќе постигнат дополнителни предности по своето здравје. Ако сакате да дознаете повеќе за овој витамин, во која храна се содржи, како и можни нeсакани ефекти прочитајте го овој текст. Дали биотинот навистина го потпомага растот на косата? Кератинот е основен протеин кој ја сочинува ...
сите 23 | | | веќе видена

Ако барате начин да направите уникатен подарок, тогаш ова е вистинската работа за вас … За специјални моменти како родендени, луѓето обично купуваат подароци. Ако сакате да направите нешто лично и уникатно, тогаш сте на вистинското место. Ви нудиме шест начини да ги претворите вашите омилени фотографии во подароци што ќе ги израдуваат сите. Која идеја ви се допаѓа најмногу? Погледнете и споделете го видеото со пријателите:
сите 5 | | | веќе видена

Овој човек ќе ви покаже како да отворите пиво со обичен лист хартија … Дури и ако поминувате долго време во кујната, секогаш се случува некое помагало да недостасува. Обично е помал предмет и често не можете да го најдете кога ви е најпотребно. Таков случај е со отварачот за шишиња. Но сега можете да направите “резервен” отворач со обичен лист хартија … Погледнете го видеото:
сите 7 | | | веќе видена

Меланија Трам, првата дама на Америка, ја открила својата визија за Божиќ во Белата куќа – едноставно и елегантно со американски и природни елементи. Куќата на Трамп први имале можност да ја видат една група од деца, пренесува Daily Mail. Првата дама била облечена во бел фустан, а неколку деца искоментирале дека изгледа “како ангел”. Семејството Трамп одлучило својот прв Божиќ во Белата куќа да го прослави според одредена тема – целата куќа и секоја просторија засветеле со американски традиции. Зелената соба била галеријата во која се наоѓаат силуетите на поранешните претседатели, а Сината соба е дом за божиќната елка која семејството ја украсило со украси карактеристични за традициите на соединетите држави. Учениците кои први дошле да ја посетат куќата и кои целиот ден го поминале со Првата дама која ги прошетала низ куќата, направиле свои украси и силуети кои ги ставиле во Зелената сова. Исто така правеле и божиќни честитки, а пред крајот на дружењето, Мелани ги однела до елката, наречена “златно срце” ...
сите 14 | | | веќе видена

17 годишна девојка за порталот Sun изјавила дека е бремена, но дека не знае од кого. Дали е бремена од нејзиниот дечко или пак од дечкото на нејзината мајка. Таа за британскиот “Sun” изјавила дека со својот дечко е во врска веќе една година, но дека неодамна спиела со дечкото на својата мајка., – Мојата мајка и нејзиниот дечко во врска се веќе неколку години. Тој никогаш не живееше со нас ниту пак с еоднесуваше како да ми е очув. Сепак неодамна го прославив мојот 17-ти роденден и тогаш сфатив дека го сакам. Тој има 33 години и цела вечер флертувавме. – изјавила девојката во интервјуто. Откако вечерта флертувале, девојката каѓува дека неможела да ги тргне мислите од него па така неколку дена подоцна тие завршиле во кревет заедно. – Тоа утро дојде кај нас иако знаеше дека мајка ми не е дома. ТОј дојде за мене. После неколку бакнежи завршивме во кревет, но јас користев контрацептивни средства. Сега сум бремена, но незнам од кого. Дали е од него или пак од мојот дечко. – додала девојката во интервјуто. ...
сите 2 | | | веќе видена

Сакате да блеснете за празниците кои се пред нас и да фасцинирате со својот изглед, сега е вистинско време нешто да превземете – ви преставуваме неколку трикови како да го обликувате својот задник за две недели. За да дојдете до совршен задник за само две недели, треба да следите две правила – одредени вежби и одредена исхрана. За какви вежби се работи погледнете во видеото подоле. За успехот од вежбање да биде подобар и побрз, важно е да се прилагоди и исхраната. Не јадете премногу протеини, односно бирајте кои ќе ги ајдете кои не. На пример избегнувајте ги оние од масно црвено месо, млечни производи и жочќки од јајце. Потребно е да јадете протеини од туна и останатите риби, белки, пилешко, свежо сирење, соја, морска храна, мешунки… Намалете го внесот на јаглени хидрати кои се наоѓаат во храна богата со бело брашно и шеќер, а јадете ги оние кои ги има во производите од полно жито, јадете темен ориз, овесни снегулки, сладок компир… И мастите може да се поделат во добри и лоши. Избегнувајте пржена храна, ...
сите 6 | | | веќе видена

Стилот на воспитување на децата се менува со тек на времето, а се чини дека најголема разлика се приметува доколку споредиме 30 години наназад т.е како родителите им збореа и ги воспитуваа децата пред 30 години , а како сега. 1987 – Си се извалкал надвор. Најверојатно убаво си помина. Соблечи се и стави се за перење 2017 – Немој да си се извалкал кога ќе идеш надвор. Немој да скокаш или пак да трчаш да не се озноиш. 1987 – Нема да станеш од маса додека не изедеш се. 2017 – Не ти се допаѓѓа јадењето. Почекај ќе ти направам нешто друго. 1987 – Ако ти остане нешто ситно купи си мастики 2017 – Веќе во корпата стави 5 чоколади. 6-тава е последна 1987 – Враќај се дома, неможеш по цел ден да седиш надвор. 2017 – Остај го компјутерот и излези малку надвор. 1987 – Наставничката те казнила. Најверојатно тоа го залужуваш. 2017 – Утре одма одам кај директорот. Неможе она тебе да те казнува. 1987 – Се скаравте со Сашко? Во ред е утре сами ќе го решите тоа. 2017 – Сашко ти викаше. Сега ќе се јавам кај мајка му. 1987 – ...
сите 2 | | | веќе видена

Многу светски научници меѓу кои се и оние од Универзитетот во Аризона, спровеле истражување чии што резултати им одат во полза на мамините синови. Заклучокот на овие истражувања е дека “синчињата на мама” имаат подобри комуникациски вештини и се почувствителни кон останатите. Машките кои што се поврзани со мајките почесто ќе бидат во силни моногамни врски. – изјавила Рејчел Сузман терапевтка од Њујорк. Додека пак авторот на истражувањето Карлос Сантос изјавил: Машките кои што во детството, но и потоа останале поврзани со своите мајки со години, го впиле нивното однесување и односот кон луѓето. ВЕројатно поради тоа во нив не се вродиле машките стереотипи, како што се агресивност и нестабилност во врските. Брачниот терапевт Скот Халцмен изјавил дека “синчињата на мама” повеќе ги покажуваат чувствата кон жените и им даваат до знаење дека ги разбираат и ги сослушуваат.
| | веќе видена

Светлана Цеца Ражнатовиќ ја израдува публиката со нов спот, и тоа дует со Саша Матич “Lazov notorni”. Спотот во кој Цеца се појавува во венчаница е дело на Дејан Миличевиќ, а Саша и Цеца поминале повеќе часовно снимање во смеа бидејќи и привано тие се многу добри пријатели. Тие двајца направиле договор да снимат дует уште пред неколку години, но во меѓувреме не се појавила песна со која и двајцаа ќе бидат задоволни. Музиката и текстот се на Горан Ратковиќ Рале и Марина Туцакович, а на многумина им го привлече вниманието кадарот во кој Цеца лежи на кревет во бело во никогаш поатрактивно издание.
сите 39 | | | веќе видена

Оваа декорација на јаболка ќе ве воодушеви, а ќе ја завршите за само 60 секунди … Сакаме да споделуваме корисни работи кои вам ќе ви го олеснат и разубават секојдневниот живот, а ова е сигурно една од нив. Исечете ја јаболката на малку поинаков начин – да изгледа како “вентилатор”. Се што ви треба е јаболко, нож и чепкалка за заби … Погледнете и споделете го видеото со пријателите:
сите 7 | | | веќе видена

Ви презентираме неколку Македонски смешни ретро клипчиња кои оставија белег на македонскиот интернет простор. Секако едно од првите смешни видео клипчиња кое што имаше огромна гледаност е “Пато” Можеби поновите генерации не се сеќаваат на овие клипчиња, но тие ќе останат врежани во историјата на македонскиот интернет простор. Покрај пато погледнете ги и останатите смешни видео клипови Летив на кров Јавни куќи – Jungle TV Голуби Доколку вие се сеќавате на некое вакво смешно ретро видео, слободно споделете во коментар на нашиот фан.
| | веќе видена

Во текот на овие ладни зимски денови, ништо не е подобро од одмор со чаша топло чоколадо. Ова видео ќе ви покаже како да го направите на не толку традиционален начин. Ако сте љубител на портокал и чоколада, тогаш ова е вистинската работа за вас. Извадете го внатрешниот дел од портокал, пробијте мала дупка на врвот, пополнете го со топло чоколадо и ставете сламка преку врвот и топлото чоколадо е готово! Погледнете го видеото, направете го топлото чоколадо и уживајте заедно со пријателите:
сите 39 | | | веќе видена

Испитаниците во текот на анкетирањето изјавиле дека попрво би се откажале од алкохол, брза храна и цигари за да имаат Wi-Fi мрежа, а некои дури би се откажале и од хигиената и човечкиот контакт… Без оглед на тоа каде се наоѓате, во автобус, трамвај, на предавање, состанок или пак деловен ручек, мобилиот телефон е постојан “сопатник”. Тоа го потврди и истражувањето iPress, компанија за мобилна поврзаност која спровела анкета на повеќе од 1700 испитаници во САД и Европа. Заклучоците од истражувањето се застрашувачки. Истражувањето покажало дека луѓето се толку зависни од своите паметни телефони, а особено од Wi-Fi мрежата. Тие заклучиле дека луѓето попрво би прекршиле бројни социјални норми да останат “поврзани” со виртуелниот свет, јавува Daily Mail. Можеби најшокантен податок кој може да се извлече од истражувањето е всушност дека дури 6,5 % од испитаниците, мобилните ги користат дури и за време на секс, а околу 11% и на погреб. Мобилните се користат и на запознавања, во тоалет, во тек на ручек или вечера во ...
сите 2 | | | веќе видена

“Кого и да сте сретнале, тој е оној вистинскиот” . Тоа значи дека никој не се појавува во нашиот живот случајно. Сите оние кои нè опкружуваат, секој со кого имаме комуникација, представува нешто. – дали треба да не научи нешто или да ни помогне да ја поправиме сегашната ситуација. “Што и да се случило, тоа е единственото нешто што можело да се случи”. “Ништо, апсолутно ништо од она што го доживеавме не можеше да биде различно. Дури и најмалите детали. “ Во Животот не постои “Ех да можев барем тоа да го направам сега ќе бев….” Она што се случило е единственото нешто што можело да се случи и морало да се случи за да ја научиме лекцијата и да продолжиме напред. Секоја ситуација во животот во која што се наоѓаме е апсолутно совршена, дури и кога таа му се спротивставува на нашето разбирање и го провоцира нашето его. “Секој момент во кој нешто започнува е вистинскиот момент”. Се започнува во точниот момент, ни прерано ниту пак предоцна. Кога сме подготвени за тоа, за нешто ново во нашиот живот – тој момент е ...
сите 4 | | | веќе видена

Се чинеше невозможно, но животот секогаш може да не изненади. Кимберли Фугате била бремена со тројка. Таа веќе имала ќерка од 10 години и дури не планирала ниту верувала дека може повторно да биде бремена, но ултразвукот покажал поинаку. За приказната да биде уште поневеројатна, докторот и објаснил дека тројката е еднојајчана. Тоа не беше последното изненадување за Кимберли и нејзиниот сопруг, Крег. Девет месеци подоцна, се случи уште поголемо изненадување, нешто што дури и лекарите не можеа да го објаснат. Тие биле свесни дека бременоста во тие години може да има големи медицински компликации. Но тие започнаа да се подготвуваат до сите најмали детали. Се преселиле во поголем дом и подготвувале сè за доаѓањето на тројца нови членови на семејството. Девет месеци подоцна беше време бебињата да дојдат на свет. Пораѓањето започна рано тој ден и неколку часа подоцна Кимберли ги имаше своите три бебиња во рацете. Тоа беше чудо. Но, она на што никој не беше подготвен, тука не беше крајот. Одеднаш, докторот викна: ...
сите 3 | | | веќе видена

next