Сваштарник

Според едно истражување спроведено во Велика Британија, на жените во бракот побрзо им здосадува отколку на мажите. Според ова истражување утврдено е дека најсреќни се оние парови каде што и двајцата сопружници се факултетски образовани, немаат деца, двајцата се вработени и заедно се помалку од пет години. После тој “златен” период во врска, почнува да опаѓа задоволството и тоа многу побрзо кај жените отколку кај мажите. Специјалистите сметаат дека за тоа е одговорен фактот што жените многу повеќе вложуваат во својата врска, со тоа што се грижат за работата низ куќата или се сеќаваат на посебни настани или датуми. После неколку години почнуваат да чувствуваат нетрпение кон партнерот бидејќи сметаат дека тој не вложува доволно во врската. Истражувањето кое го спроведе институтот за економско и друштвено истражување опфати 40.000 парови во Велика Британија. Утврдено е дека брачните парови се посреќни од оние кои само живеат заедно. Од испитаните брачни парови, 55% од мажите биле среќни и по пет години брак, ...
сите 17 | | | веќе видена

Дали вашиот оброк го јадете бавно? Доколку тоа е така вие имате многу помали шанси за да се здебелите или пак да предизвикате некој проблем со метаболизмот. Проблемите со метаболизмот можат да бидат разни како што се дијабетес, собирање на масно ткиво околу стомакот, високо ниво на холестерол и покачен крвен притисок. Вакви проблеми може да настанат доколку храната ја конзумирате многу брзо , бидејќи правите флуктуација на нивото на шеќерот во крвта, што може да резултира со инсулинска резистенција. – пренесува Independent. Глукозата е најзначајниот извор на енергија кој што е потребен за работата на мускулите и за сите останати процеси во организмот вклучувајќи ја и работата на мозокот. Откако храната ќе ја внесете во организмот и ќе се апсорбира во цревата нивото на глукоза во крвта расне , анејзе ја регулира црниот дроб кој што ја распределува и воедно го чисти организмот од токсини. Резултатите од истражувањето на членовите на Американското здружение за срцеви болести довело до резултати дека доколку ...
сите 14 | | | веќе видена

ПМС е состојба која што секој месец влијае врз разположението на жените. Меѓутоа еден психолог изјавил дека ПМС не постои и жените тоа го злоупотребуваат. Асистентка од Универзитот во Њујорк на смер психологија, верува дека ПМС е дел од маркетиншка кампања која што ги убедила жените дека имаат проблем со него. – Кога ќе пораснеме и ќе станеме жени, интернетот и книгите нас не учат на ПМС. Ние ја прифаќаме оваа идеја и ја применуваме на нашето тело. Од жените денеска се очекува многу: да работат, да водат сметка за семејството и слично, па одтаму многу жени го користат ПМС-от како изговор за да направат пауза кога веќе немаат сила. – изјавила асистентката. Таа исто така додала дека жените го губат епитетот “добри жени” доколку едноставно речат дека нешто неможат да направат , па токму поради тоа тие го користат ПМС-от за да направат пауза, а да не го изгубат епитетот. Многу жени знаат дека ПМС подразбира промени во расположението, нервоза и потечени гради. Околу 90 % од жените чувствуваат еден од симптомите ...
сите 2 | | | веќе видена

Младиот Порториканец кој што се прослави со хитот Despacito на повидок има нов хит. Станува збор за песната “ Échame La Culpa ” која што е дует со Деми Ловато. prntcrsr Youtube Песната на Youtube каналот на пејачот е поставена пред само 2 дена, а веќе има гледаност од над 30 милиони.
сите 6 | | | веќе видена

Амстердам: Снимка на која се гледа удар од гром во авион досега е прегледана од повеќе од милион луѓе. Авионот по самиот удар за среќа останал неоштетен и продочжил по својот пат… На Јутјуб е објавена неверојатна снимка на која се гледа удар на гром во авион. Boeing 777 на холандската авиокомпанија KLM Airlines само што полерал од аеродромот Schiphol во Амстердам веднаш претрпел удар од гром. Во несреќата, некој од патниците и членовите на екипажот не е повреден и летот е продолжен по својата рута кон Лима, главниот град на Перу. Снимката е објавена на Јутјуб каналот Valk Aviation, посветен на воздушниот сообраќај и досега е прегледано од повеќе од илион луѓе. Како да авионот самиот по себе не ги плаши луѓето…
сите 7 | | | веќе видена

Жизел (19) тврди дека таа и таинствен бизнисмен веќе резервирале соба во хотел во Германија и дека и таа и тој може сеуште да се откажат. Вели дека тоа е нејзина одлука и не ги разбира оние кои ја осудуваат. Девојката која се преставува само како Жизел тврди дека својата невиност ја продала за 2.2 милиони фунти (2.5 милиони евра) и така го остварила својот сон. Жизел својата невиност ја продала на страната Cinderella Escorts. Највисока понуда и понудил неименуван бизнисмен од Абу Даби кој ги “победил” познатата личност од Холивуд и рускиот политичар. Американката Жизел (19) вели парите кои ќе ги добие ќе ги искористи за школарина и патувања. – Никогаш не мислев дека ќе добијам толку пари. Мислам дека трендот на продавање на невиноста е всушност дел од еманципацијата и шокирана сум кога ќе слушнам дека луѓето се против тоа. – Одлучив мојот прв секс да биде со личност која не ја сакам и тоа е моја одлука – вели Жизел. Тврди дека веќе резервирале хотел во Германија и дека бизнисменот и Жизел ќе бидат во ...
сите 2 | | | веќе видена

Малата Алина од Русија која што има само 10 години растажи милиони луѓе ширум светот со нејзиното видео кое го објави на Youtube во кое што таа плаче затоа што никој не дошол на нејзината закажана средба со нејзините фанови. Девојчето моментално снима различни видеа кои што ги објавува на Youtube и има фанови кои што редовно ја следат. На едно од видеата таа решила да направи “ meet and greet ” односно собиранка на која што нејзините фанови ќе ја запознаат подобро. Иако 20-ина фанови поврдиле дека ќе дојдат на таа собиранка сепак не дошол ниту еден. Поради тоа малата Алина решила да објави ново видео на Youtube во кое што изјавува дека е премногу тажна за настанатата ситуација. Видеото на кое што оваа млада влогерка плаче го имаат погледнато над 5 милиони луѓе, а таа веќе добила 50.000 нови претплатници на својот Youtube канал. Иако ова видео растажи милиони ширум светот сепак има и коментари на кои што се запрашуваат дали светот е нормален и дозволува деца од 10 години да прават вакви работи. – Подобро е ...
сите 2 | | | веќе видена

21 годишната Индијка Мануши Чилар е избрана за Мис на светот за 2017 година, на натпреварот кој што се одржи оваа година во Кина. Чилар можеме да кажеме дека имаше голема конкуренција од 108 девојки од целиот свет. Прогласувањето на победата го пратеа и нејзините членови на семејтвото вклучувајчќи ги нејзините брат и сестра. Инаку Чилар е студент на медицинскиот факултет во Сонепата, а и самата потекнува од семејство на доктори. Photo: gettyimages Со оваа победа на Чилар таа ја донесе 6-тата титула на Индија за Мис на светот и така нејзината земја се израмни со Венецуела која што исто така има 6 титули за Мис на светот. Ова се првите 5 земји кои што имаат највеќе титули за Мис на светот: Индија: 1966, 1994, 1997, 1999, 2000, 2017 Венецуела: 1955, 1981, 1984, 1991, 1995, 2011 Велика Британија: 1961, 1964, 1965, 1974, 1983 Јужна Африка: 1958, 1974, 2014 САД: 1973, 1990, 2010
сите 24 | | | веќе видена

Психологот Пем Спар открива 10 златни правила кои треба да ги почитувате ако сакате да имате квалитетна врска. Што треба да имате на ум? 1. Немојте да бидете самодеструктивни Некои жени штом влезат во врска уништуваат се што изградиле додека биле сингл. Научете како да го сочувате својот идентитет кога сте во врска. 2. Престанете да се расправате за караниците Немојте да ги повторувате караниците низ кои еднаш веќе сте поминале. 3. Научете да ги преживеете проблемите со пари Банкрот или недостиг на пари значи и крај за врската ако се немате прилагодено еден на друг. 4. Извинете се Вредноста на зборот „извини“ најчесто ја забораваме, а не треба. 5. Немојте да го ставате партнерот каде што му е местото Поделбата на животните улоги можеби ви се чини како добра идеја, но ако партнерот не го вклучите во останатите животни подрачја може да се чувствува запоставен. 6. Перфекционизмот нема да ве одведе никаде Ако чекате совршена врска и совршен партнер – ќе останете сами. 7. Дозволете му на партнерот да има свои ...
сите 9 | | | веќе видена

Сексуалното задоволство кај младите луѓе (помеѓу 18 и 26 години) е поврзано со здравиот психолошки и социјален развој, вели едно ново истражување од школата за јавно здравство Џон Хопкинс Блумберг. Истражувањето е прво кое вклучило репрезентативни примероци на хетеросексуалци за да ја открие врската помеѓу развојот на луѓето и самото сексуално задоволство. Истражувањето анализирало податоци од 3 237 лица на возраст од 18 до 26 години од националното лонгитудинално истражување за здравјето на адолесцентите. „Сексуалното здравје е многу повеќе од отсуството на сексуално пренослива инфекција, непланирана бременост, насилство и други проблеми. Тоа е всушност присуство на сексуална добросостојба,” – вели проф. Д-р Адена Галински, коавтор на истражувањето. Галински го водеше истражувањето заедно со проф. Д-р Фреја Соненштајн, професор и директор на центарот за здравје кај адолесцентите. Истражувањето се фокусирало на врската помеѓу развојните карактеристики – самодовербата, независноста и трите мерки за сексуално ...
сите 10 | | | веќе видена

Јокаста М. (40) професорка од Меделин Колумбија, била уапсена дури и прети и казна од 40 години затвор бидејќи ги уценувала учениците да имаат секс со неа ако сакаат да имаат добри оценки. Уапсена е откако таткото на една од жртвите пронашол нејзини голи фотографии на мобилниот телефон на својот син, која таа му ги испраќала. Нејзините фотографии на социалните мрежи ги објавил еден од учениците. – Ова е професорката Јокаста која вели дека нема да поминеме ако немаме секс со неа – напишал ученикот. Поради овие обвиненија веднаш е уапсена, а нејзиниот сопруг побарал и развод.
сите 6 | | | веќе видена

Сите пеги кои се наѓаат на страната на Сонцето која е свртена кон Земјата исчезнаа, кажуваат научниците од Институтот за физика “Лебедев” во Москва, поткрепувајќи ги зборовите со фотографии. Последиците за Земјата може да бидат големи, кажуваат тие. “Нешто не е во ред со Сонцето. Во септември НАСА потврди дека дошло до најголема експлозија на Сонцето во последните 12 години, што е необично со оглед на тоа што Сонцето навлегува во својот соларен минимум, кога активноста на неговата површина е минимална” кажуваат научниците. Во 2016 година, американските научници со телескопот Кеплер ги набљудувале другите звезди слични на Сонцето и најавиле дека Сонцето влегува во посебна фаза на својата еволуција. Овие резултати дали прва вистинска потврда дека во 11 годишниот циклус сончевите пеѓи најверојатно ќе исчезнат. Тоа значи дека Сонцето ќе има помалку пеги отколку во првата половина од ќивотот, која е проценета на 10 милијарди години, пишува “Russia Beyond” Научниците претпоставувале дека тоа ќе се одвива полека, ...
| | веќе видена

Популарниот пејач Аца Лукас изгледа целосно ја заборави својата поранешна сопруга Соња Вуксановиќ од која се разведе пред неколку месеци. Како што дознава Блиц, Аца започнал врска со помладата колешка Александра Младеновиќ која стана популарна во наптреварот “Ѕвездите на Град”. “Аца и Александра се знаат долго време. Таа неколку пати се натпреваруше во Ѕвездите на Гранд каде што се запознаа, но меѓу нив немаше ништо освен познанство. Пред две години Александра влезе во финалето на шоуто, ја сними песната “Ljubav ili ludilo”, после што нејзината кариера почна да оди нагоре. Поради настапите често се гледа со постариот колега и се дружи со него. Додека Аца беше во брак со Соња, тие двајца се дружеа, а ниеден од нив не ни помисли дека може да имаат нешто повеќе од пријателство. Меѓутоа пред неколку месеци започнаа врска, што за многу луѓе беше изненадување” кажува извор на Блиц и додава: “Кога се сретнаа срдечно се поздравија и некое време поминаа заедно. Тогаш и двајцата свјатија дека е време да ја поминат ...
сите 22 | | | веќе видена

Едно неодамнешно истражување покажало дека богатите мажи се полошо партнери од мажите со полош имотен статус. Доколку сакате момче кое ќе ви послети многу внимание и љубов, еве на кои мажи треба да посветите внимание. Иако многу девојќи мечтаат за врска со богат партнер и лесен начин на живот, ова истражување покажало дека поскромните мажи претставуваат многу подобар избор. Како што истакнуваат лидерите на истражувањето, жените сметаат дека богатите мажи се лицемерни и помалку се обидуваат да и удоволат. “Мажите кои неможат да се пофалат со добар финансиски статус повеќе труд вложуваат околу својата убава половина и помалку изневеруваат, повеќе се посветени и достапни, за разлика од богатите кои често се однесуваат безобразно и одбивно кон другите бидејќи се уверени дека другите луѓе сакаат само да ги искористат”. На крајот резултатите покажале дека припадничките на поубавиот пол се многу посреќни и поисполнети во врската со мажите кои немаат многу пари бидејќи им ги исполнуваат сите желби, помалку се ...
сите 23 | | | веќе видена

Иако жените важат за послаб пол, тоа дефинитивно не е точно, особено за оние кои се родени во овие три хороскопски знаци: 1. ОВЕН Жената во знакот на Овен е опаска женска каква што сите жени сакаат да бидат. Нејзиниот став е природен. Знае дека некогаш може да делува навистина застрашувачки, но таа само го држи гардот кога незнае што да мисли за себе. Никогаш нема да забележите дека се однесува силно само колку да ве заплаши. Таа страна ќе ја видите кога зазема став за себе или за своите најдобри пријатили, бидејќи никој несмее да иде против Овен и нејзините пријатели. 2. БИК Жената во знакот на Бик изгледа како еден од најсилните знаци во хороскопт, но никогаш не и судете на книгата по корицата. Нејзиниот силен став се појавува кога се заложува за некого кого го сака, бидејќи за неа ништо не е поважно од луѓето кои ги сака. Доволно е само еднаш да и кажеш дека некој те повредил за таа да се изнервира. Попрво ќе се заложува за некој друг отколку за себе, бидејќи за нејзе е најважно луѓето околу неа да бидат ...
сите 44 | | | веќе видена

Момент на невнимание, односно дваесетина минути биле доволно за мачките да ги бутнат саксиите и да се онесвестат. Мачорот Гизмо марихуаната речиси го зашемети, што кажува дека мачката џвакала од билките се додека не ја срушила. За среќа, мачорот подоцна се подигнал и немало потреба да се носи на ветеринар. Мачките и кучињата треба да се чуваат подалеку од марихуаната, меѓутоа на еден портал на американска ветеринарка, пишува дека иако тие стигнат во контакт со марихуана нема потреба од драма. Интоксикацијата при мали количини вообичаено исчезнува за 12 часа, но во суштина треба да се внимава на животните да не се повредат доколку имаат проблем со координацијата. Истотака треба да се внимава да не дехидрира.
| | веќе видена

Поранешниот модел, Хајди Клум ги изненади сите свои следбеници кога на Инстаграм објави фотографија на која е потполно гола. Додека многу од таблоидите се занимаваат со нејзиниот љубовен живот, Хајди ни покажа дека таа тема апсолутно не ја интересира. Убавата манекенка моментално ужива на плажите во Калифорнија, таа тоа го откри и со новата фотографија на Инстаграм. Потполно гола, Хајди со својата камера направила селфи за кои многумина велат дека ги поместува границите. Мајката на четири дечиња веднаш доби бројни пофалби за својот изглед кои доаѓаа од страна на машката популација. Сепак, ни жените не недостасуваа. Тие коментирале дека и завудуваат на 44 годишната Хајди на изгледот. Како вам ви изгледа нејзината фотографија? CALIFORNIA DREAMING ❤️
сите 14 | | | веќе видена

Ана Николич и Стефан Џурич – Раста бе а во брак негде околу година ипол, а пред само 3 месеци ја добија и нивната ќерка Тара. Откако ја добија својата ќеркичка Ана реши да побара развод од Раста поради тоа што не сакал да го змени својот живот и да биде татко, а не момче кое што не се собира дома до раните утрински часови. Ана на суд го доби старателството врз ќеркичката, а барала и алиментација од 500 евра месечно, на што Раста изјавил дека таа сума е премала за нивната ќеркичка и ја зголемил сумата на 2500 евра месечно. Ана и Раста моментално се во добри односи, а Раста ќе може да ја гледа својата ќерка кога ќе посака.
сите 27 | | | веќе видена

Дали сте знаеле дека доколку немате редовен секс тоа може многу лошо да влијае на вашето здравје. Лицата кои што често имаат сес се посреќки и по задоволни, а тоа го имаат покажано многу истражувања, но дали некогаш сте се запрашале што се случува со телото доколку немате редовен секс. Мажите кои што долго време немале сексуален однос, а ја поминале 50-тата година веројатно ќе имаат проблем со еректилна дисфункција. За да останете во сексуална форма морате да се оддржувате. Аке не мастурбирате редовно , а и немате секс шансите за заболување од рак на простата се многу поголеми. Истражувањата покаќаа да чести ејакулации 4-7 пати неделно го смалуваат ризикот од рак за дури 40%. Истражувањата покажаа дека луѓето кои што почесто имаат секс имаат нормален крвен притисок. Жешката ноќ во кревет може да исправи многу работи. Хормонот Ендорфин кој што се ослободува за време на сексот го поправа вашето расположение и многупати е докажано дека сексот делува добро над лушето кои што се под стрес. Оргазмите се од голема ...
сите 14 | | | веќе видена

Ова е многу импресивна приказна на која вреди да се потсетиме … Еднаш духовен учител побарал од своите ученици: “Зошто луѓето врескаат кога се лути?” Учениците размислиле одредено време: “Затоа што ја губиме трпеливоста – затоа викаме.” “Но зашто ви викал кога личноста е покрај тебе ?” – учителот прашува – “Нели е можно да се зборува тивко и опуштено?” Студентите дадоа уште неколку одговори, но никој не го задоволи учителот. Two mean yelling at each other, face to face. И тогаш тој објасни: “Кога двајца луѓе се караат, лути, нивното срце многу се одалечува. Затоа мораат да викаат, за нивниот крик ја премине одалеченоста и да можат да се слушнат. Што повеќе се лути, мораат погласно да врескаат, затоа што одалеченоста помеѓу нив е се поголема.” Потоа праша: “Што се случува кога двајца се заљубуваат? – не викаат еден на друг, туку зборуваат тивко и нежно. Зашто? Нивните срце се премногу блиску. Растојанието меѓу нив е многу мало. А што се случува кога уште повеќе ќе се заљубат? Не зборуваат. Само шепотат и уште ...
сите 3 | | | веќе видена

next