Студенти

Издавачката куќа „Антолог“, која во последните неколку години остави силен печат во македонското издаваштво со квалитетните наслови и одлични преводи, неодамна ...
сите 10 | | | веќе видена

Компанијата Фејсбук објави дека ќе ја лансира апликацијата за запознавање „Фејсбук дејтинг“ во 32 европски земји. Таа апликација требаше да биде достапна за ...
сите 18 | | | веќе видена

Министерството за образование и наука информира дека во тек е јавен повик за студенти за учество во реализација на програма за обезбедување туторство на ...
сите 27 | | | веќе видена

Издавачката куќа „Македоника литера“ најави објавување серија од пет книги за деца и млади од Шен Шиси, најпродаваниот кинески писател за деца и еден од ...
сите 29 | | | веќе видена

Драмски театар по пауза од седум месеци се отвара за публиката. Првата престава е вечер, 20-ти октомври 2020 год.со претставата „Партија реми“ во која игра и ...
сите 4 | | | веќе видена

Децата имаат мисија да се забавуваат во текот на целиот ден, па токму тоа и им овозможува да бидат повеќе вклучени во нештата што ги учат. Доколку ја доведете ...
сите 127 | | | веќе видена

Многумина од нас го поминале животот подготвувајќи се за кариера за која или имаме или немаме искуство. Типично, сѐ уште не сме ниту возрасни кога ги формираме ...
сите 127 | | | веќе видена

Гитаристот Иван Петровски е годинашниот добитник на наградата “Златен орикс”, што Скопски џез фестивал ја доделува на најдобар млад џез уметник во соработка со ...
сите 3 | | | веќе видена

Американската телевизиска куќа „CNN“ создаде листа од 50 десерти за кои смета дека се најдобри на светот, а на листата се најде и еден од омилените десерти на ...
сите 5 | | | веќе видена

На секој еден од нас со сигурност му се случило барем еднаш во животот, во главата да му се заглави некоја позната мелодија, но да не го знаеме тескстот или ...
сите 9 | | | веќе видена

Неиздржливиот притисок во главата можете да го решите со аспирин, но не заборавајте дека тој е синтетички производ кој може да му наштети на вашиот организам. ...
сите 8 | | | веќе видена

Eкономскиот факултет – Прилеп одбележа голем јубилеј, 60 години од основањето. По повод пригодата, ректорот, проф. д-р Сашо Коруновски со ректорскиот колегиум ...
сите 22 | | | веќе видена

Децата кои почесто си играат во природа и на зелени површини, имаат посилен имунитет, покажуваат нови истражувања. Научниците веруваат дека тоа се случува ...
сите 4 | | | веќе видена

Постојат многу потенцијални причини за вашиот умор, дури и ако спиете добро и не се занимавате со физички напорна професија. Можеби страдате од синдром на ...
сите 40 | | | веќе видена

next