Студенти

Јубилејното 5-то доделување на Еуролинк стипендиите се одржа синоќа. Овојпат 30 стипендии добија најдобрите студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ при ...
сите 38 | | | веќе видена

Кинеските потрошувачи ќе останат движечка сила на пазарот за луксузни производи, се наведува во денес објавената студија на консултантаката куќа Bain, која ...
сите 27 | | | веќе видена

Планетите кои кружат околу ѕвезди надвор од Сончевиот систем се нарекуваат егзопланети и досега се откриени речиси 4.000 такви планети. Новооткриената ладна и ...
сите 9 | | | веќе видена

Во организација на Светската туристичка организација (UNWTO) и Министерството за туризам на Република Бугарија на 15-ти и 16-ти ноември во Софија се одржува ...
сите 11 | | | веќе видена

Eден од начините на кои може да се измамат камерите за надзор кои препознаваат лице е да се избегнува да се покаже лицето. Но, во Кина повеќе не може ни со ...
сите 3 | | | веќе видена

За време на испитната сесија на сите им е потребна енергија и мотивација, а овој студентски рецепт ќе ви помогне. Потребни состојки: Мелено кафе Млеко Ванилен ...
сите 17 | | | веќе видена

Град Скопје информира дека се исцрпени средствата предвидени за субвенции за купување електро тротинети, односно денеска до 15 часот се пристигнати 109 барања ...
сите 55 | | | веќе видена

Невладината меѓународна организација Македонија2025 го прослави своето десетгодишно постоење, со организирање на донаторска гала-вечера на 8-ми ноември. Пред ...
сите 4 | | | веќе видена

Ново истражување на британски научници може да разјасни поради што дебелите луѓе се подложни на развој на карциноми, а се чини дека проблемот е во ...
сите 2 | | | веќе видена

Познатиот хрватски научник Ивица Пуљак, една од челниците на партијата Паметно, вели дека луѓето тре ба повеќе да се плашат од чоколада отколку од терористи. ...
сите 3 | | | веќе видена

next