Студенти

Намирници што, покрај Сонцето, придонесуаат за повеќе витамин Д во човековото тело Бројни научни истражувања потврдуваат оти Сонцето е главниот предуслов за ...
сите 31 | | | веќе видена

Помалку време минато на социјалните мрежи го намалува ризикот од депресивно растројство, се посочува во труд на Универзитетот на Пенсилванија. Стручните лица ...
сите 2 | | | веќе видена

Меѓународно реномираната веб-страница Вебометрикс, на последната листа објавена на крајот на јануари, го рангираше Универзитетот на Југоисточна Европа на ...
сите 10 | | | веќе видена

Филхармонија денеска ќе го одржи концертот „Фанфари за еден пријател“ посветен на маестро Саша Николовски-Ѓумар (1966-2017) со почеток во 20 часот. Диригент на ...
сите 18 | | | веќе видена

Лошата организација на продуктите во фрижидерот и неправилното складирање храна чинат повеќе пари отколку што ни требаат, а се и еден од главните виновници за ...
сите 3 | | | веќе видена

Познатиот албански актер и творец, Бајруш Мјаку, денес (3. февруари 2021 година), го посети Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово и во оваа прилика на ...
сите 2 | | | веќе видена

Грчкиот драматург Аристофан има напишано голем број дела, но, за жал, само 11 се зачувани денес, а македонскиот превод на неговата комедија „ Мир-Божица – ...
сите 17 | | | веќе видена

Вкупно 12 шишиња француско вино и 320 примероци винова лоза се вратени во Бордо, на југозападот од Франција, по неколку месеци минати на Меѓународната ...
сите 3 | | | веќе видена

Еден од најретките автомобили во светот, купето „Мајбах ксенатек 57С крузеро“, направено по нарачка на либискиот лидер, покојниот полковник Моамер Гадафи, е ...
сите 6 | | | веќе видена

На 01.02.2021 година проректорот на УКЛО проф. д-р Марјан Ѓуровски оствариработна средба со директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Коста ...
сите 20 | | | веќе видена

next