Спорти

Веселин Вујовиќ и ракометниот клуб Загреб ја прекинаа соработката. Хрватскиот шампион, загуби од Мешков Брест и го запиша четвртиот пораз во Лигата на шампионите. Тоа беше и главната причина за разделба на црногорскот стратег и Загреб кој беше минатосезонски 1/4 финалист во Лигата на шампионите. Клубот од почетокот на новата сезона е далеку од нивото кое играше изминатите сезони под палката на Вујовиќ. Екс тренерот на Вардар, по поразот од Мешков Брест, најавил дека е подготвен да си замине доколку постои тренер кој може да му помогне на овој тим. Вујовиќ во септември 2014-та стана тренер на Загреб и успеа да створи респектибилен тим, кој минатата сезона стигна до осумте најдобри во Лигата на шампионите. Загреб, во наредното коло во Лигата на шампионите, на 22. октомври ќе го пречка Вардар.
сите 22 | | | веќе видена

Кошаркарите на Ц.Звезда стигнаа и до 5-тата победа во АБА лигата совладувајќи ја Крка во Ново Место со 67-56. Домаќинот започна фуриозно со 11-4 но до крајот на втората четвртина црвено-белите дојдоа на +10. Јовиќ со 14 поени беше најефикасен кај белграѓаните додека Стефан Луковиќ во домашниот тим постигна најмногу, 24 поени. Со оваа победа Црвена Звезда им се приклучи на Партизан и Будучност со максимални 5 победи во 5-те кола во новата сезона во АБА лигата и со 10 бода се на врвот. Инсерти од мечот…
сите 2 | | | веќе видена

Челзи од наредната сезона ќе играат во опремата на американскиот производител „Најк“. Клубот и спортската компанија договорија 15-годишна соработка според која лондонскиот тим ќе добие 900 милиони фунти. Челзи реши да ја раскине соработката со „Адидас“ и на германскиот производител да му плати 40 милиони фунти, бидејќи еднострано го раскинува договорот. Клубот од „Стенфорд Бриџ“, решил да ја раскине соработката со „Адидас“. Главната причина е што Манчестер Јунајтед од оваа компанија добива годишно 75 милиони фунти. Тоа е двојно повеќе од она што според договорот го добива моментално Челзи од спортската компанија.
сите 2 | | | веќе видена

Новак Џоковиќ би можел да стави крај на својата соработка со тренерот Борис Бекер, легендарниот германски тенисер. Новак веќе наговести дека нема никакви планови за 2017 кога станува збор за соработката со Бекер, а се шпекулираа дека тие двајца ќе ја прекинат соработката. Германскиот експерт не беше со Новак во Шангај, туку со него беше Марјан Вајда, чешкиот експерт. Договорот истекува на крајот од оваа сезона, а соработката најверојатно нема да биде продолжена. Наскоро очекуваме некој од нив двајцата да се изјасни по ова прашање. Новак во повеќе наврати од 2014 година, кога започна да работи со Бекер, истакна дека тој многу му помогнал пред се на психолошки план и дека со него станал вистински шампион.
| | веќе видена

Аргентинецот Хавиер Маскерано, го продолжи договорот со Барселона на уште една година. Тоа значи дека аргентинецот ќе остане на Ноу Камп до јуни 2019 година. Оваа информација ја потврди и спортскиот директор на Барса, Роберт Солер. Маскерано на „Ноу Камп“ пристигна од Ливерпул во 2010 година, а претходно го носел дресот на Ривер Плата, Коринтијанс и Вест Хем Јунајтед. Досега нема постигнато ниту еден гол во одиграните 289 натпревари за Барселона. Со клубот има освоено 16 трофеи, меѓу кои два во Лигата на шампионите и четири во шпанското првенство. За Аргентина настапил на 133 натпревари, на кои постигнал 3 гола.
сите 23 | | | веќе видена

Германскиот репрезентивец Тони Крос го продолжи договорот со „краскиот клуб“ уште две сезони. На „Сантијаго Бернабеу“ Крос дојде во 2014 од Баерн М, a останува во Реал Мадрид до 2022 година. Оваа вест ја потврди и „кралскиот клуб“ преку својата интернет страница. Тој пред две години потпиша со Реал до 2020 година што сега е продолжен за нови две години. Финансиските услови остануваат тајност. Оттогаш има 108 настапи во дресот на Реал Мадрид. Лани со „кралевите“ ја освои Лигата на шампионите, трофеј што го подигна и една година претходно како член на Баварците. Реал претстојниот викенд ќе игра со Бетис во рамките на осмото коло во Шпанската Примера со што се очекува прекинување на серијата без победи што трае веќе четири меча.
сите 7 | | | веќе видена

За развој и унапредување на младите спортисти во Република Македонија продолживме да доделуваме стипендии на 500 млади спортисти. Со тоа ставаме јасно до знаење дека веруваме во младите спортисти, во нивните капацитети и заради тоа активно инвестираме во нивната иднина. Стипендиите се доделуваат на спортисти, кои оствариле резултати на официјални државни и на меѓународни натпревари за возрасни категории до 20 години државјани на Република Македонија, во олимписки и параолимписки спортови. Проектот е започнат со реализација во 2008 година, а стипендијата изнесува 20% од просечна нето плата исплатена во Република Македонија во претходната година (околу 4.400 денари на месец – 10 месеци во годината). Стимулот на младите од овој тип ќе значи многу за талентиртаните спортисти да опстанат во битката за градење на професионалниот лик и за создавање идни репрезентативци, кои ќе ги бранат боите на државата. “Досега, во изминатите 8 години се доделени вкупно 3804 стипендии, а со овогодинешните 500, бројката ќе се ...
сите 13 | | | веќе видена

Британскиот боксер и актуелен светски шампион во тешка категорија Тајсон Фјури се откажа од шампионските титули во верзиите на WBO и WBA. Контроверзниот Ирец на ваков чекор се реши откако беше позитивен на кокаин. Фјури пател од депресија и поради тоа земал кокаин, а откако скандалот беше откриен, на тој напиша дека размислувал и за самоубиство. Ирецот минатата година го победи Владимир Кличко и стана апсолутен шампион во тешка категорија, два пати се повлекуваше од реваншот со украинскиот боксер поради повреди. Тој по скандалот решил да ги врати шампионските појаси со надеж дека кога ментално и физички ќе закрепне ќе може повторно да се бори за нив. Неговиот вујко и тренер, Питер Фјури, рекол дека Тајсон ќе се врати во рингот и дека ќе ги врати титулите тамо каде им е местото. Во меѓувреме, светските медиуми, објавија дека за титулите ќе се борат Ентони Џошуа и Владимир Кличко, но официјален договор сеуште нема.
сите 6 | | | веќе видена

Жозе Мурињо, менаџерот на „црвените ѓаволи“ јавно го опомена Пол Погба за играта која ја покажа во средниот ред во Ливерул. За Пол Погба навистина се доби впечаток дека е надигран од противничките фудбалери. ,, Ако Ибрахимовиќ го дадеше голот, тоа ќе беше крај. Пасот на Погба беше одличен, но искрено, јас очекував многу повеќе од него. ,,Очекував многу повеќе акција и движење на позицијата на која играше Погба, бевме одлични, но штета е што не постигнавме гол. ,,Навистина мислев дека Златан нема да погреши во таа ситуација, – истакна Мурињо, додавајќи дека бил посебно импресиониран од изданието на Ешли Јанг. ,,Најсреќен сум за Ешли Јанг, перформансот кој тој го имаше може да се оствари само ако тренирате на феноменален начин. ,,Ако не играте, немате сила за цел натпревар, но ако не тренирате добро, тогаш не тренирате за да се најдете на теренот. ,,Јанг беше неверојатен, а истото знам дека ќе го добијам и од Карик кој кога ќе ми биде потребен, знам дека ќе одговори перфектно на теренот заврши Мурињо. Со овој ...
сите 22 | | | веќе видена

По двата несреќни пораза од Албанија и Израел, фудбалска Македонија одново немаше среќа и против далеку посилната репрезентација на Италија на арената филип 2. Македонија во Скопје ја пречека една од најдобрите светски фудбалски репрезентации, четирикратниот светски првак, екипата на Италија која во квалификациите незнае за пораз на 53 натпревари. Натпреварот со Италија предизвика голем интерес кај нас и во регионот, па тие во голем број ги наполнија трибините на Филип II Арената. Популарните Азури, во Скопје дојдоа во најсилен состав и со императив за победа, предводени од капитенот Буфон, Верати, Имобиле, Кјелини, Џакерини, Мота и останатите, кои настапуваат во најелитните европски клубови. Македонија започна во грч, со голем респект кон големиот ривал, така и го прими првиот гол во 24 минута преку Белоти, по што Италија го доби првото полувреме со резултат 0:1. Но, во второто полувреме нашите репрезентативци покажаа одлучна и прилично квалитетна игра, па преку голгетерот Несторовски дојде до израмнување, ...
| | веќе видена

Кошаркарите на МЗТ Скопје никако да стигнат до првата победа оваа сезона во АБА лигата. По голема борба и две продолженија, МЗТ Скопје пред своите навивачи загуби и од Цибона со 85-89 за нов 4-ти пораз по ред. По натпреварот тренерот Емил Рајкоиќ поднесе оставка, а клубот реши да ги раскине договорите со Америкаците Џеремаја Мејси и Тори Томас. МЗТ Скопје беше на чекор до првата сезонска победа во АБА, но најмногу поради сопствените грешки, запишаа уште еден пораз. МЗТ најпрвин дозволи Цибона да избори продолженија, а потоа и да го добие мечот. Блескаше во тимот од Загреб Анте Жижиќ со 37 поени и 20 скокови. Луќиќ со 18, Тејмс со 17 и Лалиќ со 15 поени беа најефикасни во редовите на македонскиот првак. „Дадов се од себе, но едноставно немаме резултати. Јас како тренер и човек негувам високи морални вредности и поради тоа поднесов неотповиклива оставка. ,,На МЗТ му посакувам среќа во наредниот период“, изјави Рајковиќ по натпреварот. ` МЗТ следниот меч го игра против, Лиеткабелис во рамките на Еврокупот, а ...
сите 41 | | | веќе видена

Македонскиот ракометен шампион Вардар го продолжи победоносниот од во Лигата на шампионите. Овој пат во Словенија со екипата на домаќинот Цеље во рамките на третото коло во Лигата на шампионите. Овој натпревар не личеше на дуелот во Сеха лигата кога Вардар го прегазија истиот противник, на негов терен. Во првото полувреме, Цеље се претстави како незгоден и цврст противник, со кого ракометарите на Вардар се бореа, скоро и мачеа. Тоа беше машка борба, па на крајот на првото полувреме резултатот беше изедначен 15:15. Но, во второто полувреме Вардар уште повеќе ја зајакна својата одбрана, а во нападот стана поефикасен. Иако противникот се трудеше да го избегне поразот, сепак на крајот мораше да признае дека Вардар и на гостински терен за нив е пресилен противник. Натпреварот заврши со победа на нашиот шампион Вардар со 32:26 и трета последователна победа во Лигата на шампионите. Следен противник на Вардар во Лигата на шампионите е тимот на Пик Сегед на 16 октомври во СЦ Јане Сандански.
сите 16 | | | веќе видена

Кошаркарите на МЗТ Скопје и по трет пат се поразени на стартот на АБА лигата. Металците нагости загубија од Цедевита во Загреб со 82-61. МЗТ Скопје игра ослабено без своите двајца важни играчи во ротацијата, Дреновац и Лалиќ. МЗТ нема игра во нападот, каде најчесто сé се сведува на чиста импровизаија и соло акции. Против Цедевита не функционираше ниту скокот, односно „металците“ на противникот му дозволија 14 офанзивни скока. Цедевита исто така не одигра ништо особено, стигна до првата победа во АБА сезоната по стартните порази од Будуќност и Црвена ѕвезда. Во текот на целиот натпревар Цедевита ја одржуваше разликата од 6 до 12 поени, а до убедливиот триумф домаќинот стигна во последните три минути со серија од 13-0. Во последните 3 минути МЗТ имаше -8, 69-61, но потоа со неколку технички грешки му дозволија на противникот три контранапада, а Бабиќ и Билан погодија тројки за конечни 82-61. Клоф го предводеше МЗТ со 16 поени, 7 скока и 6 асистенции, но и 8 загубени топки, а Симоновски постигна 15 коша сите од ...
сите 33 | | | веќе видена

Ракометарите на Металург доживееја нов пораз во Лигата на шампионите. На натпреварот одигран во Чехов, Металург загуби од Чеховски Медведи со 25:21. Во првото полувреме Металург само на периоди играше на посакуваното ниво, па руската екипа на одмор замина со четири гола предност. Сепак во вториот дел сосема поинаква игра на тимот од Автокоманда. Следуваше серија на Металург кој во 46-минута поведе со 18:17. Но избраниците на Лино Червар немаа сили докрај да му се спротивстават на рускиот тим кој на крајот забележа победа со 25:21. Кај Чеховски М. по 4 голови постигнаа Шелестјуков и Корнев, додека кај Металург, најефикасен беше Немања Обрадовиќ со 8 голови. Ова беше првиот меч од 3.коло во Ц групата. Преостанатите два на програмата се претстојниот викенд и тоа, Ла Ријоха – Татран Прешов и Елверум – Монпење. Следен противник на Металург ќе биде Ла Ријоха која во Скопје ќе гостува на 15 октомври.
сите 25 | | | веќе видена

Фудбалска Македонија го претрпе и вториот пораз во квалификациите за Светското првенство 2018 година во Русија. На средбата од Д групата на арената „Филип Втори“ во Скопје, македонските фудбалери загубија од Израел со 2:1. Иако беа подобар противник речиси во текот на целиот меч, создавајќи бројни шанси за гол, сепак македонските фудбалери на крајот мораа да подадат рака на противникот. Горан Пандев имаше две идеални шанси за гол да ја доведе Македонија во водство, а своја шанса имаше и Илија Несторовски, но мрежата на израелскиот голман Давид Гошен остана несовладана. Следуваше казната за пропуштените шанси, Израелците со головите на Томер Хамед во 25-минута и Тал Бен Чаим во 43 за водство од 2-0. Во вториот дел селекторот Игор Ангеловски со трите измени го засили средниот ред и нападот, со што опсадата на голот на Израел траеше континуирано. Конечно, таквата игра резултира со голот на Илија Несторовски во 63-минута. Се обидуваа постојано „рисовите„ да стигнат и до израмнување, а шанса им се укажа во ...
| | веќе видена

Швајцарецот Роџер Федерер ќе се врати на терени на почетокот на 2017 година. Федерер ќе биде подготвен за настап на Хофман Купот, кој ќе се игра во Перт на почетокот на новата година, од 1 до 7 јануари 2017. Тој турнир треба да биде увертира на првиот Гренд слем во годината Австралија опен што ќе се игра во Мелбурн. Некогаш најдорбиот светски тенисер Федерар успешно се опоравува од операцијата на коленото. Повреда поради која го пропушти УС Опен. Последен меч кој го одиграл 35-годишниот Швајцарец е полуфиналето на Вимблдон, во кое загуби од Милош Раониќ. По тој дуел Роџер замина на операција, што значеше и крај на оваа 2016 сезона. Федерар во својата кариера има 17 титули од Гренд слем турнирите, во Перт ќе настапи заедно со Белинда Бенчиќ и ќе се обиде да го освои турнирот.
сите 122 | | | веќе видена

По трите порази по ред во АБА и повредите на играчи од стартната петорка, раководството на МЗТ реши да го ангажира Стефан Синовец. Синовец со тимот на Јане Сандански потпиша договор до крајот на сезоната. Станува збор кошаркар кој одлично ја познава средината во која доаѓа, со оглед што претходно двапати настапуваше на сино-белиот тим. Синовец во „Јане Сандански“ дојде во 2013 по што ја одигра целата сезона. Потоа замина во унгарски Шолнок, по што се врати во таборот на МЗТ Скопје Аеродром. Минатата сезона ја мина во словенечка Крка. Стефан игра на позицијата бек-шутер, а по потреба може да помогне и на позицијата „3“, која е дефицитарна по повредата на Ѓорѓе Дреновац. Во кариерата, која ја почна во српска Визура, има играно уште и за Партизан, Металац Ваљево, Раднички Крагуевац и Химик. Неговото деби во сино-белиот дрес се очекува в недела на дуелот на домашен терен против Цибона.
сите 41 | | | веќе видена

Претседателот на Евролига, Жорди Бертомеу објави дека наградниот фонд за сезоната 2016/17 ќе изнесува околу 30 милиони евра. За победа следуваат по 40.000 евра, а оваа сума ќе се зголеми на 70.000 евра за триумф во плеј-офот. Победникот ќе инкасира 1 милион евра, вицешампионот половина милион, третопласираниот тим 300.000 евра. Последниот тим на завршниот турнир во Истанбул ќе добие 200.000 евра. Првпат ќе учествуваат 16 екипи, а првиот натпревар е на 12 октомври во Мадрид, а ќе се сретнат Реал Мадрид и Олимпијакос.
сите 3 | | | веќе видена

Бразилскиот дефанзивец на ПСЖ, Тијаго Силва на крајот од актуелната сезона ќе има статус на слободен фудбалер. Челниците на тимот од Паркот на принцовите се уште не му понудиле продолжување на соработката. Агентот Пауло Тонието, откри дека е можно Силва повторно да го облече дресот на неговиот омилен клуб, италијанскиот гигант Милан. ,,Нов договор со ПСЖ? Во овој момент нема никаква понуда, но можно е да има нешто ново во декември. ,,Силва нема да потпише нов договор доколку ПСЖ не обезбеди пласман во ЛШ. ,,Не е тајна дека Милан има специјално место во неговото срце, дека многу го сака Милано, каде што му беше многу убаво. ,Можно е повторно да го облече дресот на Милан, но прво, италијанскиот клуб мора да обезбеди пласман во Лигата на шампиони. ,,Мислам дека има реални шанси за такво нешто, изјави агентот на бразилскиот интернационалец.
сите 4 | | | веќе видена

Кошаркарите на Оклахома сити по поразот од Реал Мадрид, во рамките на својата европска турнеја, синоќа забележа тесна победа над Барселона. Каталонците му пружија силен отпор на фаворитот, а пред крајот каталчонците промашија шут за победа. Гостите од САД во неизвесен натпревар победија со 92:89. Најмногу по заслуга на Енес Кантер кој реализира 24 поени, додека ол стар ѕвездата Расел Вестбрук постигна 12. Најефикасен кај каталонскиот тим беше Виктор Клавер со 25 поени, додека Александар Везенков имаше 13 поени. Бугарскиот кошаркар при резултат 90:89 промаши отворен шут за победа на Барселона. Инсерти од мечот…
сите 6 | | | веќе видена

next