Спорти

Женската ракометна репрезентација на Македонија загуби на гостувањето во Подгорица од Црна Гора со 31:24. Македонија на стартот од дуелот имаше минимална предност, но противникот со серија од 5:0 ја најави победата бидејќи имаше водство од 8:4, а во финишот на првиот дел 15:9. Во второто полувреме Црногорките имаа и рекордни плус 9 за 22:13. Најефикасна на дуелот беше нашата ракометарка Керамитџиева со 9 голови. Двете репрезентации ќе одиграат уште еден пријателски натпревар вечерва од 18:30 часот во раките на ЕХФ неделата.
сите 24 | | | веќе видена

Синиша Михајловиќ, моментално прв тренер на калчолигашот Торино, со оваа изјава ја крена буквално цела Италија на нозе. На конференцијата за медиуми на Михајловиќ му беше поставено прашање за тоа дали 22-годишниот Бенаси ќе ја носи капитенската летна во иднина. Следеше неверојатен одоговор од страна на српскиот стратег. „Тешко е кога треба да станете секое утро во 4 часот, да работите од 6 па до крајот на денот. ,,Да не знаете кога ќе пристигнете дома и кога ќе заклучите дека повторно немате финансии да ги платите сите сметки на крајот од месецот. ,,Ете, тоа е тешко. ,,Да се носи капитенската лента треба да биде гордост и задоволство за секој играч. ,,Бенаси е среќен човек, како и сите ние кои можеме да се занимаваме со фудбалот на ова ниво“. Истакна Михајловиќ и ги остави присутните неми. Ова е целото видео од пресот…
| | веќе видена

Москва, Белград и Атина и официјално поднесоа кандидатура за организацијата на „Фајнл-фор“ во кошаркарската Евролига за 2018 година. Првиот човек на Евролигата, Бертомеу соопшти дека наскоро ќе биде одлучено каде ќе се игра завршниот турнир по 2 години. ,,Имаме многу добри разговори со Белград, Москва, Атина и некои други градови. ,,Тоа е потребно за да се усогласат термините и да се разгледаат условите што ги нудат градовите кандидати за домаќини. ,,За среќа, Ф4 е настан кој го посакуваат многу градови и се надевам дека наскоро ќе објавиме каде ќе со одржи турнирот, истакна Бертомеу. Финалниот турнир на Евролигата во 2017 година ќе се одржи во Истанбул.
сите 4 | | | веќе видена

Капитенот на Атлетико Мадрид, Габи, ќе остане на Висенте Калдерон до 2018 година. Тој потврди продолжување на соработката со потпис на новиот договор. Актуелниот важеше до крајот на сезоната. „Веднаш се договоривме. Лесно постигнав договор со саканиот клуб. Се додека можам да играм на ниво кое го бара Атлетико ќе бидам тука“, рекол Габи. 33 годишниот играч минал во младинската школа на Атлетико, потоа беше играч на Гетафе и Сарагоса, а во 2011 година се врати во матичниот клуб. Габи со Атлетико има освоено четири титули во (Примера, Купот на Кралот, Лига Европа и Суперкуп на УЕФА), но и загуби две финалиња во Лигата на шампионите.
сите 17 | | | веќе видена

Арбитражниот спортски суд во Лозана делумно ја прифати жалбата на руската тенисерка Марија Шарапова. Казната и суспензијата сега е намалена од 2 години на 15 месеци. Меѓународната тениска федерација ја казни Шарапова бидејќи беше позитивна на мелдониум на допинг контролата за време на гренслемот во Мелбурн. Во образложението на одлуката, Судот наведува дека „Шарапова сноси дел од одговорноста“ за користење на лекот за срце, кој официјално беше забранет на 1 јануари оваа година, поради што суспензијата не можеше да биде укината, туку само намалена. По оваа одлука, Марија Шарапова ќе може да се врати на тениските терени на 26 април следната година и да заигра на гренслемот Роланд Гарос во Париз.
сите 12 | | | веќе видена

Претседателот на ФИФА Џани Инфантино предложи во иднина на светските првенства да учествуваат 48 репрезентации. Бројката е поголема од она која Инфантино ја предложи во своите предизборни ветувања. Целта е да го развие фудбалот во сите делови на планетата, односно да им овозможи и на фудбалски послабите нации да учествуваат во распределба на финсискиот колач. Според Инфантино, пред почетокот на фазата по групи би се одиграло едно претколо, по кое 16 репрезентации би се простиле од Мундијалот. Потоа во фазата по групи би се пласирале 32 репрезентации, поделени во 8 групи по 4 селекции, а по завршувањето на оваа фаза би следувала нокаут рундата. Инфантино во својата предизборна програма вети светско првенство со 40 репрезентации. „Имаме идеи, сега треба да го најдеме вистинското решение. ,,Предлозите ќе ги разгледуваме во текот на овој месец, а конечната одлука ќе ја донесеме на почетокот на наредната година“, рекол Инфантино. И понатаму на СП ќе учествуваат 32 репрезентации, единствената разлика е што на ...
сите 14 | | | веќе видена

Во НБА лигата започнаа натпреварите од претсезоната, а неколку клубови формата ќе ја темпираат и на европско тло. Така во Мадрид, на тимот Реал гостиваше составот на Оклахома Сити. Во извонреден натпревар каде имаше и две продолженија домашниот тим на Реал стигна до победа против Оклахома Сити со 142-137. Триумфот над Оклахома е втор за Реал против една НБА екипа, откако пред 9 години славел над Торонто Репторс. Реал, во втората четвртина, во еден период имаше негатива од 22 поени, но до крајот трпеливо ја топеше предноста на НБА тимот. Љуљ со неверојатна тројка во последната секунда го однесе мечот во дополнителните пет минути. Бекот на Реал натпреварот го заврши со 22 поени, а интересно постигна тројки со звукот на сирената на крајот од втората, третата и четвртата четвртина. Најефикасен кај Реал беше Џејси Керол со 24 поени, а Отело Хантер забележа 19 поени и 5 скока. Кај Оклахома Виктор Оладипо уфрли 34, а Енес Кантер 29 поени. Најдобриот играч на Оклахома, Расел Вестбрук постигна 18 поени, сите во ...
сите 17 | | | веќе видена

,,Само да се биде јасен,, e клучниот збор на Паоло Малдини за да влезе во спортскиот сектор на Милан под раководство на новите сопственици од Кина. Еден од најголемите капитени во историјата на фудбалот, Паоло Малдини сè уште не донел конечна одлука дали ќе ја прифати понудата на Кинезите кои го купија Милан. Малдини, кој во кариерата одигра 902 меча во Серија А од 1985 и 2009 и освои 7 скудета, 5 Лига на шампиони, 2 Интерконтинентални купа и Светско клупско првенство, во моментов преговара со новите газди на „Росонерите“. Паоло има нераскинлива врска со Милан, и доста е внимателен со јасни идеи за неговото враќање во базата. Прв услов е: „Не можам да се наметнувам без да ги запознаам Кинезите. Има две важни работи: ,,Сакам директна одговорност и јаснотија околу мојата улога“, вели Малдини кој знае колку тренери и спортски работници во светот работат по налог „од горе“, а тој не сака мешање во неговата работа. Од друга страна, преку 22.000 навивачи на анкетата на Газета.ит гласале за враќање на легендата во ...
сите 5 | | | веќе видена

Скопје и Македонија конечно добиваат тимбилдинг трка, наменета за тимови составени од вработени во македонските компании. На 16 октомври во Скопје ќе се одржи Business Run 2016, штафетна трка за тимови од бизнис секторот, како одговор на позитивниот тренд на практикување трчање на современите деловни луѓе. Трката ќе биде штафета со 4 измени, а компаниските тимови треба да бидат во мешан машко-женски состав, за да ја одразат реалната слика на секојдневниот работен амбиент во компаниите. Патеката е долга 8 километри, односно секој учесник во својата измена ќе треба да истрча по 2000 метри. За трката можат да се пријават сите компании, организации, институции, здруженија, дипло-матски претставништва и сл. субјекти кои припаѓаат на деловно-општествената заедница, а се регистрирани и вршат дејност во Република Македонија. Сите заинтересирани своите тимови можат да ги пријават преку електронскиот формулар на веб страницата www.prvdovrv.mk. Нема ограничување за бројот на тимови што може да ги пријави секоја ...
сите 3 | | | веќе видена

Според испитувањата на швајцарскиот фудбалски опсерваториум, овогодинешниот состав на Манчестер Јунајтед се наоѓа на врвот во петте најсилни фудбалски лиги. Тимот од Олд Трафорд односно играчкиот состав чини вкупно 718 милиони евра. На втората позиција е актуелниот европски шампион Реал Мадрид со 634 милиони евра. Трети е вториот клуб од Манчестер, градскиот ривал Сити со 611 милиони евра. Во ТОП 10 листата следуваат Барселона со 485 милиони евра, Челзи 481, ПСЖ 455, Јувентус 395, Арсенал 381, Баерн 357 и Ливерпул 356. Клучно за првата позиција на „црвените ѓаволи“ е трансферот на Пол Погба од Јувентус за рекордни 110 милиони евра.
сите 8 | | | веќе видена

ФФМ и германскиот спортски бренд ЈАКО го промовираа новиот дрес на Македонската репрезентација. Дизајнот на новиот дрес е дело на дизајнерот на ФФМ, Рахила Илиев. „Распространето златно сонце со 8 сончеви краци е национален симбол во повеќевековната историја на Македонија и претставува спокој, храброст и сила на сите Македонци. ,,Инспирирани од знамето кое се виори на ветрот, дизајнерот го поставува „сонцето“ малку брановито“. На промоцијата беа присутни првиот човек на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски, генералниот секретар на ФФМ, Филип Поповски, и претставникот на ЈАКО, Ханс Веркле. Дресовите ги промовираа А репрезентативците Богатинов и Ѓорѓиев и играчите на младата селекција Алексовски и Марковски.
сите 16 | | | веќе видена

Директорот на женската тениска асоцијација ВТА, Стив Сајмон најави големи промени во женскиот тенис. Целта е истиот да биде поатрактивен за гледачите. Наскоро женскиот тенис може да претрпи сериозни промени доколку се остварат најавите на директорот на ВТА. Една од варијантите е мечевите да се ограничат на 90 минути, друга е третиот сет да се игра во супер тај-брејк до 10 поени како што е сега во двојки. „Промените ќе помогнат многу за време на тв преносите, а и би ги задржале гледачите на трибините. ,,Мора да размислуваме во таа насока. ,,На почетокот сигурно ќе има несогласувања, веројатно прво ќе почне да се променува во пониските рангови, а за некоја година да се пренесат промените во врвниот женски тенис“ – изјави директорот на ВТА. Според него евентуалните промени би се случиле за три или четири години.
| | веќе видена

Италијанскиот менаџер Роберто ди Матео доби отказ од Астон Вила по само 124 дена. Како кандидати за негов нов менаџер се споменуваат имињата на Стив Брус и Мик Мекарти. Челниците на екипата која минатата сезона испадна од Премиер лигата и имаа амбиција експресно да се вратат во елитното друштво. Но не можеа да бидат задоволни со само 1 победа на 11 натпревари и разочарувачка 19-та позиција. Ди Матео, е некогашен италијански репрезентативец и фудбалер на Лацио и Челзи. Како тренер работел во Милтон Кејнс Донси, Вест Бромвич, Челзи со кој ја освои Лигата на шампионите и ФА купот, а беше и тренер на Шалке.
сите 2 | | | веќе видена

Барселона на крајот од оваа сезона ќе остане без еден од своите најдобри фудбалери и столбови во одбраната Хавиер Маскерано. Тој веќе добил две мега понуди од Кина, но ги одбил. Во текот на летото го продолжи договорот со Барселона до 2021 година. Сепак каталонците за секој случај го донесоа Андре Гомес кој игра на позицијата последен играч за врска. Барселона веќе има договор за продажба на својот фудбалер и тоа во висина од 50 милиони евра. Таа цена е двојно повеќе од сумата што “каталонците” пред 6 години ја платија за Маскерано на Ливерпул. Проблемот е само дали Маскерано ќе прифати да се пресели во Кина. На крајот од оваа сезона ќе има полни 33 години, а сонот на Хавиер е кариерата да ја заврши во својот матичниот клуб Ривер Плејт.
сите 3 | | | веќе видена

За првпат во историјата на фудбалот еден играч доби зелен картон. Тоа се случи во италијанската Серија Б каде е воведен експеримент на фудбалери за фер-плеј потег да им се доделува зелен картон. Истиот се случи на натпреварот Виртус-Виченца, а гостинскиот играч Кристијан Галано призна дека помошниот судија направил грешка. Судијата досуди корнер за неговата екипа и таквиот негов гест беше награден со зелен картон, а топката беше доделена на Виченца. Правилото на доделување зелен картон беше воведено со цел да се подигне свеста на играчите и да се нагласат позитивните примери во италијанскиот фудбал кој во последно време е потресен од разни скандали со местени натпревари и нереди на трибините. Зелените картони се доделуваат по завршувањето на натпреварот за да не се нарушат актуелните правила и прописи.
сите 11 | | | веќе видена

„Силно е новото убаво“ („Strong is the new beautiful“) е насловот на книгата која американската скијачка Линдзи Вон на оригинален начин ја промовираше. Триесет и едногодишната спортистка на „Инстаграм“ објави гола фотографија од себе, на која позира само со скијачки стапови во раце. „Конечно е овде. По година и половина напорна работа и голем личен развој, утре мојата книга и официјално ќе биде промовирана. ,,Ми беа потребни 31 година за конечно да бидам самоуверена во своето тело и во она што сум и едвај чекам да го споделам тоа со вас“. Во книгата Вон дава совети за жените што да јадат за телата да им изгледаат подобро. Исто така има и совети како да се однесуваат и да ја кренат својата самодоверба. Официјалната промоција на книгата е утре во Њујорк.
сите 3 | | | веќе видена

Хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ, поради повреда на коленото, ќе биде 1 месец надвор од фудбалските терени. Оваа информација ја соопшти неговиот клуб Реал Мадрид. Лука се повреди на дерби натпреварот во Дортмунд против Борусија, во Лигата на шампионите. Модриќ нема да биде во хрватската репрезентација на квалификациските натпревари против Косово и Финска. Во Примера нема да игра против Еибар, Бетис и Билбао, како и двата дуела против Легија во Лигата на шампионите. Лука Модриќ ја игра петтата сезона во Реал, а претходно настапуваше за Динамо Загреб и Тотенхем.
сите 4 | | | веќе видена

Новата 2016/17 сезона во кошаркарскиот шампионат на Македонија ќе започне на 15 октомври, што значи дека три екипи Куманово, Кожув и Фени своите први официјални мечеви ќе ги имаат на меѓународна сцена во БИБЛ. До датумот на кој треба да почне лигата има уште 11 дена, период во кој прволигашите, па и Управниот одбор на МКФ треба да ги утврдат календарот и системот за натпреварувања, и да се изврши ждрепката за редоследот на мечевите. Во најава беа и измени во регистрацискиот правилник, но затоа ќе треба да се изјасни Собранието. МЗТ Скопје и Карпош Соколи како два клуба кои ќе играат во две меѓународни натпреварувања, ќе го прескокнат првиот дел од сезоната во лигата, и тоа купување време добро ќе им дојде, за да нема несакани последици од евентуална суспензија и забрана за настап на домашна сцена како што ФИБА бара од националните федерации кои имаат свои екипи во лигите кои таа не ги признава. За настап во првата лига се пријавија уште Куманово, Работнички, Фени индустри, Вардар, Струмица, АВ Охрид, Кожув и ...
| | веќе видена

Новак Џоковиќ објави видео од местото каде што почнал да се бави со тенис. Тој на својот Facebook профил го објави „најдрагиот тениски ѕид“ каде почнал да вежба под менторството на Јелена Генчиќ. „Ова ми е најдрагиот терен и најдрагиот тениски ѕид на целиот свет. Овде некогаш поминувавме многу време, подготвувавме храна, а сега тие куќарки ги нема. ,,Тие настрадаа во бомбардирањето во 1999 година. ,,Тажно, но тоа се случи“ – изјави Џоковиќ.
сите 45 | | | веќе видена

Матијас Долдерер од Германија стана новиот херој на Инди, со победа на првата трка на Red Bull Air Race на легендарниот автодром во Индијанаполис. На тој начин Долдерер ја обезбеди победата на Светското првенство 2016 уште пред финалето на сезоната. Најџел Лемб од Велика Британија на Инди долета како втор, а Пит МекЛеод од Канада го освои третото место. Над 62.000 вљубеници во трките на 1-2 октомври беа сведоци на испишувањето на новата страница во историјата на мотоспортот, кога Германецот победи на првата трка од Светскиот шампионат на легендарниот автодром Индијанаполис – што воедно е и прва победа за Германија. Со само уште една трка до крајот, осма по ред, светскиот шампион Најџел Лемб беше втор, додека Северноамериканецот Пит МекЛеод го освои третото место во Инди. Долдерер, кој овој момент го чекаше пет сезони, доминираше во сезоната 2016, а ја имаше и својата прва победа во кариерата во април. Публиката во Индијанаполис остана без здив кога и единствениот пилот со шанса да го претекне Германецот оваа ...
| | веќе видена

next