Спорти

Бразилецот Дани Алвеш замина од Барселона и потпиша двегодишен договор со италијански Јувентус. Алвеш е второто засилување за старата дама во преодниот рок, откако минатата недела во клубот, за сума од 32 милиони евра, пристигна Миралем Пјаниќ од Рома. Алвеш, како слободен играч, по 8 години реши да ја напушти Барселона, со која ги освои сите титули во клупскиот фудбал. Триесет и тригодишниот десен бек, за Барса одиграл 247 лигашки натпревари, а со клубот освои преку 20 трофеи, од кои три во Лигата на шампионите. Алвеш го одбра дресот со број 23 во чест на Леброн Џејмс од нба тимот на Кливленд Кавалирс.
сите 41 | | | веќе видена

Првиот светски рекет Новак Џоковиќ со победа над Џејмс Вард ја започна одбраната на титулата на третиот Грен слем во сезоната, Вимблдон. Џоковиќ, не блескаше на стартот на Вимбледон, осцилираше во играта, но успеа со максимален резултат да го совлада 177-от играч на АТП листата Вард со 3-0 во сетови 6-0, 7-6, 6-4. Од фаворитите првото коло во три сета го минаа Чилиќ, Гофин, Ферер, Димитров, Раониќ, Нишикори, еден сет загуби Симон, а во пет сета пласман во второто коло изборија Белучи и Алмагро. Кај дамите турнирот уште во првото коло заврши за 23-та носителка Ана Ивановиќ, која загуби од 225-та на ВТА листата, Екатерина Александрова. Руската тенисерка победи во два сета со 6-2, 7-5. Првото коло кај дамите без проблеми го минаа Ерани, Флипкенс, Венус Вилијамс, Стосур, Лисицки, Сафарова, Корне, Мугуруза.
сите 123 | | | веќе видена

Бразилскиот фудбалер и репрезентативец Хулк по 5 години во руски Зенит, заминува и следната сезона ќе игра во Кина. Хулк ќе премине во тимот на Шангај, а трансферот е тежок неверојатни 55 милиони евра. Кинескиот клуб соопшти дека Хулк денеска ќе дојде на медицински прегледи и ќе биде промовиран како прво големо засилување во летниот преоден рок. Бразилецот во новиот клуб ќе заработува неверојатни 30 милиони евра по сезона, тренер ќе му биде Свен Горан Ериксон.
сите 7 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Исланд последна обезбеди пласман во 1/4 финалето на ЕУРО 2016 во Франција со победата над Англија од 2-1. По тој натпревар познати се сите патници и двојки за дуелите во 1/4 финалето кое започнува утре. Двојките за 1/4 финалето се: (четврток – 30 јуни) Полска – Португалија (во Марсеј) (петок – 1 јули) Велс – Белгија (во Лил) (сабота – 2 јули) Германија – Италија (во Бордо) (недела – 3 јули) Франција – Исланд (во Париз) Вчера и денеска на ЕП 2016 во Франција се слободни денови, а возбудувањата од 1/4 финалето започнуваат утре.
сите 70 | | | веќе видена

Најголемото изненадување и хит на ова ЕП 2016 е Исланд. Тие направија уште едно големо изненадување откако со пресврт ја победи Англија со 2-1. Исланд уште еднаш покажа дека не случајно во квалификациите заврши пред Чешка, Турција и Холандија. Тимскиот дух на Исланѓаните го почувствуваа фаворизираните Англичани, чии редови настапуваат неколку ѕвезди на светскиот фудбал, а еден Рахим Стерлинг на фудбалскиот пазар вреди два и пол пати повеќе од целата исландска селекција. Хоџсон слепо им веруваше на Стерлинг и Кејн, кои одиграа катастрофално на овој шампионат, доверба имаше и во Вилшир, кој сезонава одигра нецели 200 минути во Премиерлигата. Селекторот не му верува на играчот на сезоната во Премиерлигата, Варди, на тинејџерот Рашфорд, а да биде убеден дека Руни може да му ја организира играта. Англија поведе од пенал уште во 4 минута кога Руни постигна гол за 1-0. Во следниот напад Исланѓаните ја изиграа англиската одбрана топката од аут фрлена пред голот на Харт ја пречека Рајнар Сигурдсон кој израмни на 1-1. ...
сите 3 | | | веќе видена

Италија, во осминафиналето го елиминира европскиот првак Шпанија на „Стад де Франс“, во Париз, со 2-0 со головите на Џорџо Кјелини и Грацијано Пеле. Италија со тактички беспрекорна игра успеа да им се одмазди на Шпанците за поразот во финалето на Европското првенство во 2012 година. Во 33.минута, Едер шутираше од слободен удар од 22 метри, топката кусо ја одби Де Хеа, на која налета Кјелини и погоди за 1-0. Во финишот на првиот дел Џакерини сам си создаде шанса упати удар, но Де Хеа повторно го спаси својот тим. Шпанците првата закана ја имаа на стартот од вториот дел, но Мората лошо биеше со глава. Едер, во 55.минута, можеше да го реши натпреварот, Џакерини го спои напаѓачот на Интер со голот, но Де Хеа уште еднаш брилијантно одбрани. До 70.минута Италија успеа во намерата да наметне бавно темпо и со двоен одбранбен блок лесно ги одбиваше шпанските напади. Во последните десет минути, Буфон ги одбрани ударите од далечина на Пике и Иниеста, а во последната минута Пике, по единствената грешка на италијанската ...
| | веќе видена

Двократниот светски шампион во Формула 1, Шпанецот Фернандо Алонсо, веќе почнува да размислува за пензионирање, откако петнаесет години е дел од најбрзиот циркус на денешницава. Тој испрати пофални зборови за Кими Раиконен, Џејсон Батон и Фелипе Маса, за нивната неуморливост. Tитулите како светски шампион ги освои во 2005 и 2006 година со тимот на Рено. ,,Кога ги гледам Раиконен, Батон и Маса, мислам дека тие никогаш нема да се откажат. ,,Веројатно, јас нема да бидам во таква ситуација. Кога ќе дојде време, ќе се повлечам. ,,Чувствувам дека доаѓа крајот на мојот детски сон, изјави Алонсо.
сите 2 | | | веќе видена

Лионел Меси загуби уште едно финале со националниот тим на Аргентина. Аргентина, во финалето на Копа Америка, на пенали загуби од Чиле со 2-4, а Меси беше еден од трагичарите на мечот. Меси, промаши пенал во првата серија, откако истото го направи Чилеанецот Артуро Видал. Во наредните две серии пеналџиите беа сигурни Кастиљо и Арангуиз за Чиле, односно Маскерано и Серхио Агуеро за Аргентина. Во четвртата серија Чилеанецот Босежур беше сигурен реализатор, додека Клаудио Браво го одбрани ударот на Лукас Биља. Титулата на Чиле му ја донесе Франциско Силва кој мирно го реализираше решавачкиот пенал. По поразот трет за Меси и Аргентина во последните три години, напаѓачот на Барселона изјави дека става крај на репрезентативната кариера. „Тоа е тоа, се обидував, се трудев, но во моментов така се чувствувам. Тажно е што ова повторно ни се случува, а покрај сето тоа јас промашив и пенал, изјави Меси. За Аргентина одигра 113 натпревари, а на Копа Америка 2016 успеа да стане најдобар стрелец во историјата на ...
сите 65 | | | веќе видена

Фудбалската репрезентација на Чиле ја одбрани шампионската титула на Копа Америка 2016, откако во финалето на јубилејното 100-то издание по подоброто изведување на пенали ја победи Аргентина со 4-2 откако во регуларниот дел и по дополнителните 30 минути заврши 0-0. Чиле ја освои втората титула на Копа Америка, откако по идентично сценарио, како и минатата година на пенали ја победи Аргентина. „Гаучосите“ од друга страна, го загубија третото големо финале во последните три години, во 2014 беа поразени од Германија во финалето на СП, а во наредните две години загубија две финалиња на Копа Америка од Чиле. Двата тима во регуланиот дел останаа без еден фудбалер, најпрвин Чилеанецот Марсело Дијаз во интервал од 12 минути доби два жолти картони, а во 43.минута директен црвен картон доби Аргентинецот Маркус Рохо. Пенал серијата ја отвори Артуро Видал чии удар го одбрани Серхио Ромеро, но веднаш по него Лионел Меси упати удар над голот. Во наредните две серии пеналџиите беа сигурни Кастиљо и Арангуиз за Чиле, ...
сите 72 | | | веќе видена

Домаќините со пресврт победа над Ирска во осминафиналето славеа со 2-1. Херој на францускиот триумф е Антоан Гризман кој со во интервал од 225 секунди направи пресврт, откако Ирците на самиот почеток постигнаа гол. Ирците ги шокираа француските навивачи на стадионот во Лион со гол уште во втората минута од пенал. Погба го сруши Лонг, а судијата Рицоли покажа на белата точка. Сигурен реализатор на пеналот беше Бреди. На почетокот на вториот дел Коман го замени Канте, францускиот селектор Дешам ја смени формацијата во 4-4-2 со што Франција доби физиономија во играта. Гризман израмни во 58.минута, француските фудбалери долго кружеа околу шеснаесетникот на Ирска, топката потоа дојде на десната страна до Сања, кој центрираше кон Гризман, а напаѓачот на Атлетико од пеналтикот со глава го совлада Рендолф. Само 225 секунди подоцна, Жиру одлично со глава ја спушти топката кон Гризман, кој излезе сам пред Рендолф и го постигна својот втор гол на мечот. До крајот на мечот Французите се обидуваа да постигнат уште некој ...
сите 4 | | | веќе видена

На терените во Лондон, започна третиот тениски гренслем во годината Вимблдон. Новак Џоковиќ е фаворит за освојување на титулата на највредниот тениски турнир. Засега има многу силна сезона и тешко е да се замисли дека некој може да го спречи да ја одбрани титулата од лани, што сезонава би му била четврта на тревата на Вимблдон. Претходно Ноле го освои турнирот „Ролан Гарос“ во Париз, што му беше прв пат во кариерата. Тој е победник и на првиот грен слем сезонава, Австралија опен. Со тоа тој стана прв тенисер по Џим Kуриер во 1992 што ги освоил првите два грен слема во една сезона. Сега Србинот е на четвртото место по бројот на освоени грен слемови во кариерата со 12 титули вкупно. Тој се доближува до рекордот на Роџер Федерер од 17 титули. Тој нема загубено меч на „Вимблдон“ од финалето во 2013 година, кога беше поразен од Енди Мареј. Федерер е закрепнат од повредите, па тој ќе биде еден од конкурентите на Џоковиќ за освојување на трофејот. Шансите не му се којзнае какви, но никогаш не смее да се отпише ...
сите 84 | | | веќе видена

Селекторот на англиската фудбалска репрезентација Рој Хоџсон поднесе оставка по поразот од Исланд во осминафиналето на Европското првенство 2017 во Франција со 1-2. Тој по дуелот во Ница изјави дека неговите избраници не одиграле на нивото на кое можат да играат. ,,Не го покажавме нашиот потенцијал, а располагаме со квалитет поголем од постигнатите резултати на ова првенство. ,,Заминуваме дома многу порано од планираното и сметам дека е вистинско време на селекторското место да дојде лице кое ќе ја освежи репрезентацијата, изјави Рој Хоџсон. И стручниот штаб на Англија го напуштаат и неговите помошници, Гери Невил и Реј Луингон. Англија синоќа загуби од Исланд со 2:1 во последната осминафинална пресметка на ЕУРО 2016, а викинзите во четвртфиналето ќе играат против домаќинот Франција.
сите 28 | | | веќе видена

Германија со убедлива победа над Словачка избори место меѓу најдобрите 8 на турнирот со убедливатга победа од 3-0. Светските шампиони доминираа од почетокот на мечот, а победата ја најавија уште во осмата минута кога Боатенг со волеј удар го совлада Козачик. Словаците единствената вистинска акција ја изведоа во 42-та минута, Пекарик нафрли од десната страна нафрли, а Нојер со парада го одбрани ударот на Кучка. Гомез со гол ја заврши акцијата на Дракслер. Конечниот резултат го постави Дракслер во 63-та минута. Германија во четвртфиналето ќе игра против Италија.
| | веќе видена

Шестиот учесник во четвртфиналето е селекцијата на Белгија која во осминафиналето ја декласираше Унгарија со 4-0. Првиот гол на натпреварот го постигна Алдервејлед по само 10 минути игра, потоа Белгија во наредните 60 минути не успеа да реализира многу шанси, но Унгаците не ја казнија нивната неефикасност иако имаа неколку добри можности за постигнување на гол. Победата на Белгија ја завери Батшуаји во 78.минута, а две минути подоцна Азар извонредниот настап на овој меч го круниса со гол по соло акција. Конечните 4-0 ги постави Караско во 91.минута. Белгија во четвртфиналето за противник ќе го има Велс.
| | веќе видена

Сеуште се прославува првата титула во клубската историја на Кливленд Кавалирс, а Леброн Џејмс и неговите ги пречекаа голем број фанови од градот Кливленд кој чекаше над 50 години повторно да освои некој шампионска титула од екипните спортови во САД. Кралот Џејмс и колегите од тимот во финалето со голем историски пресврт славеа со 4-3 во победи над Голден Стејт Вориорс и испишаа нова страница во историјата, а овој успех низ улиците на градот од Охајо го прославија над 1 милион навивачи. Но она што е уште поважно за крадот Кливленд и тимот е тоа што првата ѕвезда Леброн ќе остане и следната сезона во клубот и ќе ја брани шампионската титула во НБА лигата. Џејмс дури планира и да го продолжи договорот со Кливленд Кавалирс, со што ги демантираше сите шпекулации дека повторно ќе замине од клубот. ,,Немам намера да си одам, има некој технички работи кои треба да се средат, но тоа е задача на мојот агент. ,,Ова доаѓа директно од устата на „коњот“, -истакна Леброн кој беше избран за МВП на овогодинешното финале.
сите 38 | | | веќе видена

Меѓународната ракометна федерација ги објави термините и распоредот за одигрувањето на натпреварите од групната фаза на Светското првенство 2017 во ракомет кое ќе се одигра во јануари 2017 година во Франција. Град домаќин за македонските ракометари ќе биде Мец, а првенството ќе го стартуваме на 12 јануари со почетот од 17:45 часот против составот која не елиминира од битката за Олимписките игри во Рио, репрезентацијата на Тунис. Следува слободен ден, а на 14 јануари од 20:45 часот играме против аутсајдерот во групата Б, репрезентацијата на Ангола. Потоа повторно е ден за одмор, а на 16 јануари од 17:45 часот ќе гледаме интересен дуел помеѓу Червар и Вујовиќ односно Македонија и Словенија. Репрезентацијата на Шпанија е претпоследната пречка во групната фаза со која ќе играме на 18 јануари од 20:45 часот, а против Исланд на 19 јануари од 17:45 часот ќе го заокружиме настапот во групата Б, по што ќе стане јасно дали нашата репрезентација ќе обезбеди пласман помеѓу првите четири репрезентации во групата кој носи ...
| | веќе видена

Македонскиот ракометен вицешампион Металург повторно ќе биде дел од Лигата на шампиони, откако доби вајлд карта од ЕХФ. Во која група и со кого ќе игра Металург ќе се знае на 1 јули кога ќе се извлекува ждрепката за групната фаза. Металург ќе биде дел од групите Ц и Д, а потенцијални противници се пет од следните единаесет екипи: Бешикташ (Турција), Динамо Букурешт (Романија), Мотор (Украина), Чеховски медведи (Русија), Елверум (Норвешка), Холтесбро (Данска), Нант (Франција), Монпелје (Франција) и Ла Риоха (Шпанија). Воедно, во овие групи ќе влезат уште две екипи кои своето место во ЛШ ќе обезбедат преку квалификации. Сега пред тимот од Автокоманда останува да состави тим кој достојно ќе се претстави на европска сцена. Вајлд-картата претставува континуитет на учество на Металург во најелитното европско натпреварување, каде игра повеќе години и квалитетно претставување на Македонија на меѓународната сцена. ЕХФ ја следи и ја почитува работата на Металург, а вајлд-картата е потврда дека тимот и покрај сите ...
сите 92 | | | веќе видена

Ракометна Македонија денеска попладне ќе ги дознае противниците за Светското првенство во Франција што ќе се игра од 11 до 29 јануари 2017 година. Македонската репрезентација ќе биде во третиот шешир, во кој се и селекциите на Шведска, Русија и Белорусија против кои не ќе може да игра во првата фаза. Во другите шешири се овие репрезентации: Шeшир 1: Франција, Германија, Катар, Шпанија. Шешир 2: Хрватска, Словенија, Данска, Полска. Шешир 4: Унгарија, Исланд, Бразил, Египет. Шешир 5: Тунис, Чиле, Бахреин, Јапонија. Шешир 6: Аргентина, Ангола, Саудиска Арабија, Норвешка. Извлекувањето на групите во Париз ќе почне во 14 часот, а натпреварите од ракометниот Мундијал ќе се играат во 8 градови: Париз, Нант, Лил, Монпеље, Албервил, Руан, Брест и Мец.
сите 126 | | | веќе видена

Кливленд Кавалирс ја освои првата НБА титула во својата клупска историја откако во мајсторката го совлада Голден Стејт со 93-89 и славеше со вкупни 4-3 во победи. Она што е впечатливо и интересно е тоа дека финалето стана најгледано во историјата на НБА лигата. Седумте натпревари од серијата во просек ги гледале по 20,2 милиони гледачи, додека неделната “мајсторка” ја проследиле 30,1 милиони само во САД што го прави убедливо најгледано во историјата. Претходно, најгледано финале беше она во 1998 година кога Мајкл Џордан со Чикаго Булс ја освои последната шеста титула во кариерата. Причини за задоволство од овогодишната серија има и телевизијата АБЦ која, според проценките, заработила околу 300 милиони долари само од финалната серија.
сите 30 | | | веќе видена

Златан Ибрахимовиќ, по завршувањето на Европското првенство 2016 во Франција веќе нема да игра за репрезентацијата на Шведска. ,,Последниот мој натпревар на ЕУРО 2016 ќе значи крај на настапите во националниот дрес. Горд сум што бев капитен и кај и да одам ќе ја носам Шведска во срцето, изјави Ибрахимовиќ. ,,Имаме шанса и ќе направиме се да останеме на турнирот. Белгија има силен состав, важи за еден од фаворитите на турнирот, но и ние си имаме свои амбиции. ,,Јас не играв во посакуваната форма на првите две средби, ама ако добијам малку повеќе простор против Белгија, тогаш ќе биде подобро. ,,Точно е и тоа дека се уште немаме создадено вистинска шанса за гол, но ако упатиме удар во рамките на голот на Белгијците, ќе погодиме. Ќе имаме повеќе шанси во однос на средбата со Италија, изјави Ибра. Натпреварот Шведска-Белгија се игра вечерва од 21 часот во Ница и е во рамките на последното 3.коло од Е-групата.
сите 31 | | | веќе видена

next