Спорти

ЖРК Вардар ги започна подготовките за новата натпреварувачка сезона 2016/17. На стартот вардарки ќе тренираат во Скопје, кога ќе бидат извршени и медицинските прегледи, а потоа следува делот од подготовките во Словенија. Подготовките црвени црните ракометарки ќе ги започнат во некомплетен состав бидејќи шест ракометарки се учеснички на Олимписките игри во Рио кои стартуваат утре. Со екипата се две од петте нови ракометарки на македонскиот првак, словенката Тамара Мавсар и Белорусинката Дијана Илина, а другите три ракометарки, Камила Херем, Мајса Песоа и Александра Лакрабере ќе се приклучат на крајот од месецов по завршувањето на Олимписките игри во Рио. Под водство на тренерот Индира Кастратовиќ ќе се тренира до 6 август во Скопје кога се заминува за Словенија, каде ЖРК Вардар ќе има настап на 13-тото издание на меѓународниот турнир „Винко Кандија“, каде учеснички се екипите на Крим, Подравка и Хипо.
сите 2 | | | веќе видена

Тренерскиот тандем Раул Гонзалез Гутиерез и Давид Дејвис Камара остануваат во РК Вардар во следните две сезони на клупата на македонскиот ракометен шампион. Раул Гонзалес како главен тренер, а Дејвис Камара како негов помошник, продолжуваат на своите функции на кои беа и претходните три сезони. ,,Со нашите тренери уште по завршувањето на сезоната имавме договор за продолжување на соработката. Сега, на почетокот на подготовките само ги конкретизиравме деталите. ,,Тие ќе останат дел од клубот уште најмалку две сезони. Секако дека сме задоволни од досегашната соработка. ,,Трипати стигнавме во четврт-финалето на ЛШ, ја освоивме СЕХА лигата и плус бевме финалисти, и ја одбранивме двојната круна во домашното првенство. ,,Тоа се доволни препораки за останување и заеднички обид да се направи нов чекор напред во сезоната што доаѓа. Вардар секогаш има високи спортски цели и веруваме дека овој стручен штаб може да ги оствари, се вели во изјавата на Давор Стојаноски, извршниот директор на Вардар. Црвено-црните се во ...
| | веќе видена

Сега и официјално, германскиот репрезентативец Андре Ширле е нов играч на Борусија Дортмунд. Информацијата ја потврдија и двата клуба, а довчерашниот играч на Волфсбург потпиша договор на 5 години до јуни 2021 година. ,,Тој е играч кој има 25 години и големо интернационално искуство, а неговиот квалитет многу ќе ни значи во следните години изјави спортскиот директор на Борусија Дортмунд Михаел Корк. ,,Го познавам добро овој тим, тој е еден до најдобрите во Европа. Во следните години сакам со овој клуб да постигнувам големи успеси и убеден сум дека ова беше прав потек на клубот што ме доведе тука – изјави Ширле. Во својата кариера Андре Ширле играше за Мајнц, Леверкузен, Челзи и Волфсбург, а беше во златната генерација на Јоаким Лев со која во 2014 стана и светски шампион со Германија. Ширле е осмиот милионски трансфер на Борусија Дортмунд, а воедно и најголем.
сите 36 | | | веќе видена

Промоцијата на Емил Рајковиќ во нов шеф на стручниот штаб и официјална потврда на настапот во престижниот Еврокуп се клучните поенти од денешната прес-конференција на МЗТ Скопје Аеродром, на која уште присуствуваа и тренерот Александар Јончевски, извршниот директор на клубот, Видоја Секуловски како и членот на националниот тим на Македонија, Љубомир Младеновски. Рајковиќ е трикратен македонски шампион како стратег на Фени индустри, каде што ја почна тренерската кариера во 2006 и каде што работеше до 2012 година. Потоа мина две сезони во Работнички, а во 2014 година седна на клупата на полскиот прволигаш Сласк од Вроцлав, чиј предводник беше и во најголем дел од минатата сезона. Тој е поранешен македонски репрезентативец, а во својата играчка кариера настапуваше и за МЗТ Скопје Аеродром. Зад себе има и два пехари во Купот на Македонија како и титула во Еврохолд Балканската лига, а минатата година со Сласк, играше во финалето од Суперкупот на Полска. „ Чест ми е што ќе бидам тренер на МЗТ Скопје Аеродром и тоа ...
сите 126 | | | веќе видена

Талентираниот 21-годишниот хрватскиот репрезентативец, Марко Пјаца е нов играч на Јувентус и во следните 5 години ќе игра во шампионот на Италија. Пјаца кој до пред два дена беше член на Динамо Загреб, во натпреварот од Лигата на шампионите против Вардар постигна два гола од пенал. Тој и официјално беше претставен како ново засилување на Јувентус, а за преминот во Торино, Jувентус на Динамо Загреб му исплати 23 милиони евра, што претставува нов рекорден трансфер во хрватскиот фудбал, по оној на Лука Модриќ, за кој Тотенхем на Динамо пред седум сезони му плати 12 милиони евра. Пјаца не го криеше задоволството ветувајќи дека ќе даде се од себе Јувентус да ја продолжи традицијата на освојувањре на бројни трофеи. ,,Среќен сум и возбуден што ќе бидам дел од ваков голем клуб. Со нетрпение чекам да им се посветам на обврските и се надевам дека заедно ќе освојуваме многу титули.
сите 7 | | | веќе видена

Шампионот на Македонија во кошарка, тимот на МЗТ Скопје Аеродром, доби покана да настапува во кошаркарскиот Еврокуп. Покрај МЗТ Скопје покана за настап во ова натпреварување била испратена и до Фуенлебрада. Откажувањето на италијанските екипи Динамо Сасари, Реџо Емилија, Тренто и Канту ги натераа челниците на компанијата ЕКА (која стои зад Евролигата и Еврокупот) да бараат други решенија. Па така италијанските тимови решиле наредната сезона, соочени со притисоците од ФИБА, да играат во Лигата на шампионите на ФИБА. Поради тоа две понуди од ЕКА биле испратени до Фуенлебрада и МЗТ Скопје. Шпанците веднаш ја прифатиле понудата, додека МЗТ Скопје по краткото размислување конечно се решија во претстојната сезона покрај во АБА лигата да настапуваа и во Еврокупот.
сите 131 | | | веќе видена

Каталонскиот тим и шампион на Шпанија, Барселона сака максимално да го искористи преодниот рок за доведување на нови имиња во својот клуб. Па така откако ги осигура услугите и им го грабна од пред нос португалецот Андре Гомеш на Реал Мадрид, сега каталонците сакаат во своите редови посебно во напаѓачките да го донесе и холанѓанецот Робин Ван Перси. Тренерот Луис Енрике е во потрага по нов напаѓач, а од поодамна стара желба на Барселона е токму Ван Перси кој сака да го напушти турскиот клуб Фенербахче. Сепак за трансферот да се реализира, турскиот тим бара 10 милиони евра, а холанѓанецот е спремен и за далеку помала плата да заигра за Барселона. Доколку не се реализира овој трансфер, Ван Перси има веќе и други понуди пред се од англиската премиерлига.
сите 56 | | | веќе видена

Рускиот велосипедист од тимот на Катуша Илнур Закарин победи на 17-тата етапа на велосипедската трка околу Франција, Тур Де Франс 2016 што се возеше од Берне до Финхат Емосон. Тој етапата долга 184,5 километри ја мина најбрзо со време од 4 часа 36 минути и 33 секунди и за 55 секунди го остави зад себе Пантано од Колумбија и Мајка од Полска кој задоцни 1 минута и 26 секунди зад победникот. И по оваа етапа жолтата маичка остана кај британецот Крис Фрум кој по 17 извозени етапи има 2 минути и 27 секунди предност пред Молема од Луксембург и 2 минути и 53 секунди предност во одност на третопласираниот во генералниот пласман сонародникот Јатс. За денеска е закажана 18 етапа која ќе биде спринт во должина од 17 километри.
сите 20 | | | веќе видена

Францускиот репрезентативец Пол Погба ќе стане најскапиот фудбалер во светот, а висината на трансферот ќе биде 120 милиони евра. Јувентус првично ја одби понудата од 101 милион евра, но откако Погба изјавил дека сака да замине од клубот преговорите продолжиле, а старата дама побарала сума од 120 милиони евра. Од оваа сума 100 милиони се за Јувентус а 20 за фудбалерот и менаџерот на Погба. Трансферот ќе го сруши досегашниот рекорд од 100.8 милиони за трансферот на Герет Бејл во Реал Мадрид. Пред само четири години Погба, без обесштетување го напушти Манчестер Јунајтед, откако го одби договорот кој му го понуди Алекс Фергусон, па така грешката на сер Алекс сега Јунајтед ќе го чини околу 120 милиони евра.
сите 90 | | | веќе видена

Црвена ѕвезда, Динамо Тбилиси, Легија, Салцбург, АПОЕЛ, Хапоел, БАТЕ Борисов, Лудогорец и Копенхаген се тимовите кои изборија пласман во третото квалификациско коло во Лигата на шампионите. Динамо Тбилиси, по триумфот од 2-0 на домашен терен, во реваншот против ерменскиот Алашкерт одигра 1-1 и во третото коло ќе игра против победникот од двомечот помеѓу Динамо Загреб и Вардар. Црвена ѕвезда со 2-1 го победи пак Валте од Малта и избори дуел во третото коло против Лудогорец. Бугарскиот шампион со вкупни 5-0 го доби двомечот против Младост од Црна Гора. Двоен триуф 1-0, 2-0 забележа австриски Салцбург и во наредната фаза го очекува победникот од дуелот помеѓу Партизани и Ференцварош. АПОЕЛ против Њу Сејнтс, Велс по 0-0 во првиот меч на домашен терен славеше со 3-0. Противник во третата рунда на Кипраните ќе им биде некој од скандинавските тимови Норчепинг или Розенборг. БАТЕ Борисов на реваншот во Финска против СЈК ремизираше 2-2, а во наредната рунда ќе биде фаворит против Дундалак или Хафнарфјордур. ...
сите 23 | | | веќе видена

Тенискиот Роџерс мастерс куп од серијата 1000 што за неколку дена започнува во главниот град на Канада, Торонто, ќе биде значително ослабен поради тоа што тенисерите шампионот Енди Мареј, Рафаел Надал и Роџер Федерер нема да играат на него. Прв се откажа Мареј, кој обелодени дека му е потребен уште краток одмор, за потоа да почне со подготовки за настап на Олимписките Игри во Рио де Жанеиро, каде ќе го брани златото освоено пред четири години во Лондон. За Мареј, ова ќе биде првпат да не игра во Торонто по 2006 година. Своето откажување го обелодени и Федерер, кој преку социјалните мрежи објави дека нема да патува во Канада. И Рафаел Надал, кој поради повреда не настапи на Вимблдон, не успеа да се рехабилитира навреме за да учествува на турнирот во Канада. Па така во отсуство на овие тројца од првите четири носители, Новак Џоковиќ е голем фаворит за освојување на трофејот, а најголем ривал на српскиот тенисер ќе му биде домашниот миленик Милош Раониќ.
сите 18 | | | веќе видена

Фернандо Сантош и понатаму ќе ја води репрезентацијата на новиот европски првак Португалија. Сантош го продолжил договорот до 2020 година, соопшти националниот Сојуз на оваа земја кои решија да го наградат Сантош со нов и финансиски подобрен договор. Португалија успеа да го оствари најголемиот успех во фудбалската историја. Сантош по завршувањето на ЕУРО 2016 доби понуда од кинескиот Пекинг Гуан, вредна 8 милиони евра годишно, но тој реши да не го менува работното место. Сантош Португалија ја презеде во 2014 година, веднаш по Светското првенство во Бразил. Во кариерата бил селектор на Грција, а работел и во ПАОК, Бенфика, АЕК Атина, Спортинг Лисабон, Панатинаикос, Порто и Есторил.
| | веќе видена

Во јубилејната трка од светската серија Red Bull Air Race, германскиот пилот Матијас Долдерер успеа да ја зголеми предноста во генералниот пласман победувајќи во турбулентната трка која беше скусена поради неповолните временски услови. Иако скусено, возбудата не изостана од натпреварувањето во Будимпешта. Германецот Матијас Долдерер го постави најдоброто време во полуфиналната рунда на осумте најдобри пилоти додека силните ветришта беа оценети од пилотите како најтурбулентни во нивните сеќавања. Најпрво дел од натпреварот беше одложен за подоцна, а потоа немаше доволно време за целата натпреварувачка програма, па финалната серија за четворицата најдобри беше откажана. Поради тоа резултатите беа дефинирани врз основа на настапот на осумте најдобри, па времето на Долдерер од 58.653 му ја донесе победата, додека Австриецот Ханс Арх со задоцнување од три десетинки беше втор, а Австралијанецот Мат Хол е трети со дополнителни три десетинки побавно време. Дождот не можеше да го потопи бодрењето на 20-илјадната ...
| | веќе видена

Најдобрите клубови од поранешната заедничка држава Југославија можно е повторно да заиграат во иста лига. УЕФА даде поддршка за формирање на балканска лига во која би учествувале 12 клубови од поранешна Југославија. Европската куќа на фудбалот исто така ќе ја помогне таквата лига со 3 милиони евра, а шампионот ќе обезбеди директен пласман во Лигата на шампионите. Македонија заедно со Словенија и Црна Гора би имале по еден претставник, БиХ два клуба, а најмногу претставници би имале Србија и Хрватска (три или четири). Првичниот план на УЕФА е лигата да почне од наредната 2017/18 сезона.
сите 30 | | | веќе видена

Французинот Пол Погба донесе одлука за својата иднина, па така решил да се врати на Олд Трафорд. Тој ги известил лидерите на старата дама преку својот агент Мино Раијола дека сака трансфер во Манчестер јунајтед, па со тоа долгонајавуваниот рекорден трансфер влегува во завршен чин. Покрај приликата да соработува со Жозе Мурињо, Пол Погба е примамен и од милионите на Манчестер Јунајтед. Од англсикиот клуб добил пет годишен договор и 13 милиони евра по сезона, но благодарејќи на имиџ правата, неговите примања можат да се искачат и до 20 милиони евра годишно. По ваквиот потег на Пол Погба, сега само прашање на време е кога двата клуба ќе пронајдат заеднички јазик. Јувентус бара најмалку 120 милиони евра и веќе ја одби првата понуда на Манчестер јунајтед вредна 101 милион евра.
сите 89 | | | веќе видена

Ракометната Федерација на Македонија, на репрезентативците им ја исплати премијата од 30.000 евра за пласманот на Светското Првенство во Франција 2017. Македонија обезбеди пласман на Мундијалот во Франција откако ја совлада репрезентацијата на Чешка во квалификацискиот двомеч од баражот. Ова е петти обезбеден пласман на македонските машки сениори на светските првенства, претходно настапуваше на СП во Египет во 1999, Хрватска 2009, Шпанија 2013 и Катар 2015 година. На СП Франција 2017, Македонија ќе се натпреварува во групата Б, против Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола.
| | веќе видена

НБА играчот Демар Дерозан потпиша нов петгодишен договор со Торонто Репторс вреден 139 милиони долари. Ол старот стана третиот најплатен играч во НБА лигата, по Мајк Конли од Мемфис 153 млн долари за пет сезони и Демијан Лилард од Портланд 152 млн долари за пет години. Торонто го избра Дерозан како деветти пик на драфтот во 2009 година. Минатата сезона со просек од 23,5 поени, 4,5 скока и 4 асистенции го предводеше тимот до првото финале во Источната конференција. „Јас сум Торонто. Го претставувам овој град посилно од кој и да е друг. Имам многу цели кои сакам да ги остварам, со нетрпение чекам повторно да го облечам дресот и да започне сезоната“, рекол Дерозан. Тој по само еден состанок со челниците на клубот реши да остане во Торонто и воопшто да не ја користи можноста да го тестира пазарот како ограничен слободен агент. Ова се најдобрите 10 потези на Дерозан од изминатата сезона…
сите 2 | | | веќе видена

УЕФА објави листа со 10 претенденти за најдобар играч во Европа минатата сезона. Листата ја предводи Кристијано Роналдо кој со Португалија го освои трофејот на ЕУРО 2016, а со Реал Мадрид Лигата на шампионите. Покрај Роналдо, на оваа листа се: Антоан Гризман (Атлетико Мадрид, Франција), Герет Бејл (Реал Мадрид, Велс), Џанлуиџи Буфон (Јувентус, Италија), Лионел Меси (Барселона, Аргентина), Тони Крос (Реал Мадрид, Германија) Мануел Нојер (Баерн Минхен, Германија), Томас Милер (Баерн Минхен, Германија), Пепе (Реал Мадрид, Португалија) и Луис Суарез (Барселона, Уругвај). УЕФА оваа награда ја воспостави во 2011 година, кога победи Лионел Меси, кој беше лауреат и минатата година, а добитниците на оваа награда, беа и Андрес Иниеста (2012), Франк Рибери (2013) и Роналдо (2014). На 5. август ќе бидат познати тројцата финалисти, а најдобриот играч во Европа ќе биде прогласен на 25. август на ждрепката за групната фаза од Лигата на Шампионите.
сите 20 | | | веќе видена

На велосипедскта трка Тур Де Франс се возеше 16-тата етапа каде до победа во спринт завршницата најбрз беше Петер Саган кој успеа да стигне до својата трета етапна победа на годинешното издание на Тур де Франс. До неа стигна на крајно драматичен начин, во завршница во која буквално одлучуваа милиметри. Словакот со доза на огромна среќа заврши пред Кристоф во фото-финишот, но тоа воопшто не му сметаше на крајот бидејќи на овој начин стигна до хет-трик од победи кој најдобро говори за тоа во каква спринтерска форма се наоѓа. Покрај Саган и Кристоф, заедно со спринтерската група пристигнаа и главните фаворити за највисок пласман, а тоа во превод значеше дека Кристофер Фрум без да се испоти посериозно ја одбрани жолтата маичка и на 16-та етапа која својот крај го имаше во Берне. Вчера беше слободен ден на Турот, а денеска се вози 17 етапа во должина од 184,5 километри од Берне до Финхат Емосон. Инсерти од 16-тата етапа од Тур Де Франс 2016…
сите 18 | | | веќе видена

Диего Коста не е среќен во Челзи, и сака да замине од Стемфорд Бриџ и одново да настапува под водство на Диего Симеоне во тимот каде и ја стекна големата слава Атлетико Мадрид. Се чини дека желбата на репрезентативецот на Шпанија ќе биде исполнета во скоро време, а првиот човек на Атлетико Мадрид, Енрике Серезо сега потврди дека тие преговараат за ангажман на Диего Коста и напаѓачот е многу блиску до враќање на Висенте Калдерон. „Многу го сакаме Диего Коста, морам да признам” – вели Серезо. „Разговаравме со играчот и работиме на негово враќање. Блиску е до Атлетико Мадрид, но во моментов не можам да кажам ништо повеќе”. Останува да видиме како ќе се одвиваат работите околу враќањето на Диего Коста во Атлетико.
сите 4 | | | веќе видена

next