Спорти

Германскиот голгетер и најдобар стрелец на светските првенства Мирослав Клосе одлучи да стави крај на својата богата фудбалска кариера. Клосе има 38 години и беше без ангажман оваа сезона. Неговиот последен клуб Лацио го напушти оваа година, по истекот на договорот. Клосе беше споменуван како замена за Милик во Наполи, но ништо не испадна од тоа. Тој освен во Лацио во кариерата има настапувано за Кајзерслаутерн, Вердер и Баерн Минхен. За репрезентацијата на Германија одигра 137 натпревари и постигна 71 гол, што е најмногу во историјата на националниот тим. На СП во Бразил 2014 година постави рекорд од 16 гола, и ја освои титулата светски шампион со националниот тим. Германецот со полско потекло Мирослав Клосе во иднина најави дека ќе започне тренерска кариера. Ова се сите голови на Клосе на мундијалите..
сите 4 | | | веќе видена

Синоќа се одиграа 8 средби од 4.коло во Лигата на фудбалските шампиони во групите А, Б, Ц и Д. По ова коло во групната фаза, познати се четири тима кои веќе обезбедија пласман во 1/8 финалето во фудбалската Лига на шампиони. Тоа се екипите на Арсенал, Париз Сен Жермен, Атлетико Мадрид и Баерн Минхен, кои со синоќешните победи направија недостижна предност во однос на конкурентите за првите две места. А група: Лудогорец – Арсенал 2:3, Базел – ПСЖ 1:2. Табела: Арсенал 10 бодови, ПСЖ 10, Лудогорец 1, Базел 1. Б група: Бешикташ – Наполи 1:1, Бенфика – Динамо Киев 1:0. Табела: Наполи 7, Бенфика 7, Бешикташ 6, Динамо Киев 1. Ц група: Манчестер Сити – Барселона 3:1, Борусија Менхенгладбах – Селтик 1:1. Табела: Барселона 9, Манчестер Сити 7, Борусија Менхенгладбах 4, Селтик 2. Д група: ПСВ Ајндховен – Баерн Минхен 1:2, Атлетико Мадрид – Ростов 2:1. Табела: Атлетико Мадрид 12, Баерн Минхен 9, ПСВ Ајндховен 1, Ростов 1. Вечерва ќе се играат останатите 8 натпревари од групите Е, Ф, Г и Х за комплетирање на ова 4.коло. ...
сите 12 | | | веќе видена

Здраво Евгениј, најпрво сакаме да изразиме задоволство што одвои време да бидеш дел од нашиот медиум, а воедно и да ти честитаме за големиот успех прво место на грандпри серијата на фина во маратонско пливање минатата 2015 година и второ место оваа 2016 година! На почеток би те прашал од која возраст почна да се занимаваш со пливање? И како, потоа се роди желбата да станеш маратонски пливач? 1. Почнав да се занимавам со пливање од моја 9 годишна возраст, најпрво тренирав за натпревари во базен, а потоа некаде по 17-18 години се преорентирав повеќе на маратонско пливање бидејќи го сакав но и поради тоа што подобар бев на подолгите патеки. Како изгледа тренингот на еден врвен маратонски пливач? Како изгледаат подготовките за пливачката сезона? Сигурно не е лесно да се препливаат 30 и повеќе километри. 2. Еден тренинг во базен трае отприлика два часа и е околу 7-8 километри, зависно од периодот и програмата се разликуваат тренинзите по интензитет и должина. Неделно имам 10 тренинзи и плус два тренинга во ...
| | веќе видена

Алесандро Флоренци доживеа тешка повреда на меч помеѓу Рома и Сасуоло. Волчицата славеше со пресверт за конечни 1-3. Младиот фудбалер се повреди во второто полувреме и мораше да го напушти теренот на носилки. „На Флоренци му беа извршени медицински прегледи кои покажаа дека ги скина вкрстените лигаменти на коленото. Операцијата е веќе закажана за денеска – стои во соопшетнието на клубот од Рим. Повредата не е нималку наивна, а по операцијата на младиот фудбалер ќе му претстои долга рехабилитација, па тој ќе мора да замине на принуден одмор до 6 месеци. Погледнете како се повреди Флоренци…
сите 16 | | | веќе видена

Ракометниот клуб Вардар потпиша тригодишен договор со највисокиот играч во Лигата на шампионите, 213 сантиметри високиот летонец Даинас Кристопанс. Кристопанс сезонава настапува за екипата на Мешков Брест, а договорот со Вардар ќе започне да важи од сезоната 2017/2018. Тој игра на позицијата десен бек, и ќе го замени Алекс Душебаев од следната сезона ќе игра за Кјелце. „Даинис Кристопанс доаѓа во Вардар како големо засилување за тимот, не само во нападот туку и во одбрана. ,,Веруваме дека неговото доаѓање ќе придонесе за уште подобра игра на екипата, и во одбрана и напад, а тој ќе ги покаже сопствениот раскошен талент и квалитети“, изјавил Давор Стојаноски, извршниот директор на Вардар. ,,Време е за нов предизвик во мојата кариера, мојата одлука падна на Вардар, клуб кој ми понуди најдобри услови за напредок во кариерата. ,,Вардар е еден од најамбициозните тимови во светот во моментот – изјави Кристопанс на интернет страната на РК Вардар. Кристопанс лани ја имаше најдобрата сезона во ЛШ, постигнувајќи 62 ...
сите 82 | | | веќе видена

Релито во Шпанија, го промовира старо-новиот шампион во ова натпреварување французинот Себастијан Ожие од тимот на Волксваген Спорт, кој ја освои титулата по четврти пат во кариерата. На Ожие му беа потребни само два бода од релито во Шпанија, за да ја завери шампионската круна и покрај фактот да победи неговиот тимски колега Андреас Микелсен. Но, кога Микелсен се откажа поради излетувањето по вториот ден, Ожие сепак не сакаше да се задоволи само со неколку поени и ја забележа својата петта победа во сезоната, оставајки го за 15,6 секунди зад себе Дани Сордо. Клубскиот колега на Сордо, Тиери Невил заврши трет со Хјундаи и се најде по оваа рунда на второ место во генералниот пласман, поминувајки го Микелсен. Четврти трката ја заврши третиот возач на тимот на Хјундаи, Падон. Ожие е на две рунди пред крајот прв со 220 недостижни поени, пред Невил со 130 и Микелсен, кој остана на 127. Со четвртата светска титула Французинот застана рамо до рамо со легендите како Јуха Канкунен и Томи Макинен, но пред себе има ...
сите 2 | | | веќе видена

Италијанскиот фудбалски клуб Рома бара засилувања кои ќе пристигнат во тимот во текот на зимскиот преоден рок. Раководството на „волчицата“ е заинтересирано за ангажман на фудбалерите на Манчестер сити, Гаел Клиши и Бакари Сања. Нивните договори со тимот од „Етихад“ истекуваат наредното лето. Но тие немаат намера да ја продолжат соработката со овој премиерлигаш па поради тоа раководството на „граѓаните“ ќе се обиде да ги продаде во текот на зимата.
сите 6 | | | веќе видена

Поранешниот пилот во Формула 1, Марк Вебер објави крај на својата кариера по завршувањето на оваа сезона. 40-годишниот Австралиец ќе се повлече по последните три стартa во Светскиот шампионат на издржливост, каде што се натпреварува од 2014 година. Вебер мина 12 последователни сезони во Формула 1 меѓу 2002 и 2013 година. Тој запиша 9 победи и 42 подиуми во 215 трки со тимовите на Минарди, Јагуар, Вилијамс и Ред бул. Во 2010, 2011 и 2013 година Австралиецот заврши трет во генералниот пласман. Откако заврши со Формула 1, тој влезе во Светскиот „ендуранс“ шампионат со тимот на Порше. Во тим со Брендон Хартли и Тимо Бернхард, Вебер забележа три подиуми во првата сезона, а во втората ја освои титулата по 4 победи и вкупно 7 подиуми од 8 старта. Оваа година тие се четврти на табелата, откако триумфираа во последните три трки. ,,Ќе ми недостига високата брзина и трките, но сакам да се повлечам додека сум на високо ниво, рече 40-годишниот Вебер. Марк е олицетворение на сè што Порше олицетворува спортсменство, ...
сите 4 | | | веќе видена

Петкратниот НБА шампион Сан Антонио Спарс би можел да направи сензационална размена на кошаркари на една недела пред почетокот на новата сезона. Тренерот Грег Попович има намера да се ослободи од својот, статистички, најдобар играч Ламаркус Олдриџ. Ветеранот дојде во Спарс минатата година и имаше одлична сезона бидејќи постигнуваше во просек по 18 поени и речиси 10 скока, а со најдобар шут од поле во кариерата од 51,3%. И покрај тоа, Попович не е задоволен од тоа како тој се вклопил во тимот, има замерка на неговата игра во нападот и поради тоа планира да ангажира некој помлад кошаркар со кого нема да има такви проблеми. Проблемот е во тоа што Олдриџ има договор на уште 3 години за вкупно 65 милиони долари и тешко би се нашол клуб кој е подготвен да го покрие тоа. Почетокот на сезоната стартуваше, но можно е евентуалниот трејд да се случи и подоцна.
сите 150 | | | веќе видена

Во традиционалната годишна анкета, која ја прават генералните менаџери на НБА тимовите, Милош Теодосиќ е прогласен за далеку најдобар играч надвор од НБА лигата. Српскиот кошаркар освои дури половина од гласовите, односно 53,6% по прашањето за тоа кој е најдобар играч во остатокот од лигите. На втората позиција се пласира уште еден плејмејкер, а тоа е Серхио Љуљ со освоени 28,6% од гласовите, додека како третопласиран е рангиран Нандо де Коло од ЦСКА Москва со 14,3%. Минатата година за најдобар беше избран Хрватот Дарио Шариќ, кој од оваа сезона е дел од тимот на Филаделфија. Дали наредната година во НБА лигата ќе се пресели и Милош Теодосиќ, кој има договор со ЦСКА до крајот на сезоната останува да видиме во следниот период. Од страна на менаџерите на НБА лигата беше прогласен и најдобар странец кој моментално настапува во најсилната кошаркарска лига, а тој примат го освои Гркот Јанис Антетокунпо со 27,6% од гласовите. На второто место се пласира Марк Гасол со 24,1%, а трет ветеранот Дирк Новицки со 22,4%.
сите 2 | | | веќе видена

Шпанскиот стратег Руди Гарсија е назначен за нов тренер на францускиот тим Олимпик Марсеј. Соработката е договорена за следните три сезони, а деби на кормилото ќе има во недела на дербито против ПСЖ на „Паркот на принцовите“. Тренерската промоција на „Велодром“ доаѓа по три дена од преземањето на клубот од американсккиот бизнисмен Френк Мекорт.\ Во негова сопственост во минатото беше и бејзбол тимот Лос Анџелес Доџерс. „Кога го запознав Гарсија, ми рече дека сака да ја освои Лигата на шампиони. ,,Веднаш знаев дека тој е вистинскиот човек за Олимпик“, ја образложи својата одлука Мекорт кој во Марсеј сака да направи тим што ќе може да му парира на ПСЖ. Гарсија лани доби отказ во Рома во италијанската Серија А. Претходно во тренерската кариера ги предводеше француските екипи Сент Етјен, Дижон, Ле Ман и Лил.
сите 23 | | | веќе видена

Уругвајскиот голгетер Луис Суарез минатата сезона имаше неверојатна голеада во дресот на Барселона. Да бидеш најдобар стрелец во Европа, покрај еден Лионел Меси кој игра во твојот тим и секако Кристијано Роналдо, тогаш постигнувањето е уште поголемо. Уругваецот лани во Примера постигна вкупно 40 голови на 35 натпревари, а вкупно 59 голови во сите натпреварувања. Со ваков ефект тој си ја заслужи втората „Златна копачка“, две години откако прв пат ја освои, но тогаш во дресот на Ливерпул, кога постигна 31 гол во Премиерлигата. И оваа сезона голгетерот добро започна, па во Примера на 8 натпревари има постигнато 6 голови. Најмногу „Златни копачки“ во историјата има освоено Кристијано Роналдо, кој четири пати ја има добиено оваа индивидуална награда, додека Лионел Меси три пати ја освои „Златната копачка на Европа“. Погледнете ги сите голови на Суарез во Примера….
сите 9 | | | веќе видена

Американскиот бизнисмен Френк Мекорт за сума од 45 милиони евра стана сопственик на славниот француски фудбалски клуб, Олимпик Марсеј. Мекорт е познат и како поранешен сопственик на бејзбол тимот ЛА Доџерс, преку француските медиуми порачал дека во наредните четири години во клубот ќе вложи 200 милиони евра. Истовремено американскиот бизнисмен го именуваше Жак-Анри Еро за нов претседател на клубот. „Денес започнува ново поглавје во историјата на Олимпик Марсеј. ,,Ќе го вратиме клубот на патеките на славата“, порачал 63-годишниот Мекорт. Продажбата може да го спаси великанот на францускиот фудбал од просечноста во која се наоѓа во изминатите неколку сезони. Mинатата сезона Марсеј заврши на 13-то место, а во тековната по 9 одиграни натпревари е на 12-то место. Навивачите за ваквата состојба ја обвинуваат „неспособната богата наследничка“ Маргарита Луј-Драјфус, која клубот го презеде пред две децении кога почина нејзиниот татко.
сите 23 | | | веќе видена

Сите заинтересирани учесници за Виз Ер Скопскиот Маратон, кој ќе се одржи на 7 мај 2017 година, од утре, од 8.45 часот ќе можат да се пријавуваат онлајн на веб страната skopskimaraton.com.mk. Идните учесници на маратонот ќе имаат можност да го одберат својот омилен број. Изборот на стартниот број ќе се одвива при процесот на онлајн регистрација и во овој период плаќањето ќе може да се изврши само со плаќање преку онлајн системот. Овој прозорец на слободен избор ќе трае до 27 октомври, до 23:59 часот, пред полноќ. По завршување на промотивниот период, стартните броеви веќе нема да може да се бираат по слободен избор, туку ќе бидат автоматски доделувани преку системот за регистрација. Пријавувањето и регистрацијата за Виз Ер Скопски Маратон 2017 ќе може да се изврши преку официјалната веб страна на Виз Ер Скопскиот Маратон http://skopskimaraton.com.mk/ , како и преку партнерот за онлајн регистрација на Виз Ер Скопски Маратон www.smartrace.club . Брановите за регистрација и оваа година ќе бидат распределени ...
сите 3 | | | веќе видена

Вечерва со натпреварот Кливленд-Њујорк, ќе започне новата 71 сезона во НБА Лигата. Натпреварот се игра од 01:30 митуни по полноќ, а актуелниот шампион Кливленд, со Леброн Џејмс, ќе ја отвори новата НБА сезона, против екипата на Њујорк. Во текот на ноќта ќе се одиграат уште два натпревари Портланд-Јута и Голден Стејт-Сан Антонио. Според сите и оваа сезона, исто како и во претходните две за титулата ќе се борат Кливленд и Голден Стејт. Доколку тоа се случи, тогаш прв пат во историјата на лигата ќе се случи две исти екипи да играат во три последовни финални натпревари. Ако се оди според „планот“, прашање е само против кого тие ќе играат во конференциските финалиња, кои се увертира за големото финале и борбата за титулата. Голден Стеј засилен со Кевин Дурент е најголемиот фаворит за прстенот, а на западот конкуренција можат да му бидат Сан Антонио, ЛА Клиперс, можеби и Хјустон. Слично е и на истокот, апсолутен фаворит е Кливленд, а во завршницата можат да влезат Торонто, Бостон или Индијана.
сите 174 | | | веќе видена

Најдобриот стрелец во Примера Антоан Гризман и тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне се прогласени за најуспешни во Шпанското фудбалско првенство за изминатата сезона 2015/16. Во изборот на капитените на тимовите од Примера, од трето пласираниот во ланското првенство, тимот на Атлетико награди уште добија, голманот Јан Облак и одбранбениот играч Диего Годин. За најдобар играч од средниот ред е прогласен Лука Модриќ од екипата на Реал Мадрид, најдобар од нападот е Лионел Меси од Барселона, додека откритие на сезоната е Марко Асенсио од Еспањол кој настапуваше како позајмен фудбалер од Реал Мадрид. Луис Суарез од Барселона ја доби наградата за најдобар играч надвор од Европа, а интересно е тоа што главниот кандидат за „Златната топка“ Кристијано Роналдо остана без награди во Примера.
сите 22 | | | веќе видена

Мизеријата на Македонската фудбалска репрезентација продолжува со објавувањето на најновата ФИФА ранг листа. На истата Македонија продолжува да паѓа и тоа за нови 9 места и според октомвриското рангирање сме на 155.место што е најслаб пласман во историјата на репрезентацијата. Од квалификациската група за Светското првенство во која настапуваат „црвено-жолтите“ најдобро пласирана е Шпанија на 10.место која е следниот ривал на македонските фудбалери, во ноември. Италија е на 13.позиција, Албанија 47-ма, Израел со скок од 19 позиции се искачи на 79.место, додека Лихтенштајн се најде на 183.место. Лидер на ФИФА листата и понатаму е Аргентина, Германија се проби на втората позиција, а Бразил на третата. Белгија има пад од две места и сега е четврта, а во ТОП 10 уште се и: Колумбија, Чиле, Франција, Португалија, Уругвај и Шпанија. Следното рангирање ФИФА ќе го изврши на 24 ноември.
сите 20 | | | веќе видена

Во последниот натпревар од Италијанската серија а, во рамките на 8.коло тимот на Синиша Михајловиќ Торино славеше убедлива победа нагости кај Палермо со 4-1. Ова беше трет триумф по ред и петти натпревар по ред без пораз за Торино. Домаќините од Сицилија први поведоа со голот на Чочев уште во 5-тата минута. Но до крајот на првото полувреме Торино постигна три гола и го реши победникот на мечот со головите на Љајич и Бенаси во 25, 40 и 45 минута. Точка на мечот стави Басели во 50 минута. За Палермо цел натпревар настапи македонскиот репрезентативец Илија Несторовски. Со трите освоени бода тимот предводен од Синиша Михајловиќ се проби на четвртата позиција на табелата во Серија А со 14 бода, додека Палермо остана при дното на 18.место со само 6 освоени бодови. Инсерти од мечот…
сите 21 | | | веќе видена

Требаше да биде големо и најголемо дерби на англискиот фудбал дуелот помеѓу Ливерпул и Манчестер Јунајтед во рамките на 8.коло во Премиерлигата. Но дуелот заврши без победник и без голови 0-0. Последен пат овие ривали меч без голови одиграле пред 11 години, исто така на „Енфилд“. Најавуван како дерби во кој двата ривала ќе водат голема борба, дуелот понуди многу малку од убавината на фудбалската игра. Двата тима, како што покажува конечниот резултат, одиграа натпревар во кој примарна цел беше да се сочува сопствениот гол. Манчестер Јунјатед подобро стоеше на теренот во првото полувреме, но ниту еден од неговите фудалери не успеа посериозно да го загрози голот на Каријус. Ливерпул одигра подобро во второто полувреме, кога и пропушти две шанси да го совлада Де Хеа, кој успеа најпрвин да го одбрани ударот на Емре Џан во 59-та минута, а 12 минути подоцна со прекрасна парада да го одбрани ударот на Кутињо од 25 метри. По осмото коло Ливерпул е на четвртото место со 17 бодови, два помалку од лидерите Манчестер ...
| | веќе видена

По три неделна пауза денеска и утре продолжуваат возбудувањата во Лигата на фудбалските шампиони. Вечерва најмногу внимание привлекуваат дуелите во Лион-Јувентус, Реал-Легија и Спортинг-Борусија Дортмунд. Дуелот со Јувентус е веројатно клучниот за Лион за пласман на едно од првите две места во Х групата. Лион, во првото коло го совлада Динамо, а во второто загуби од Севилја. Францускиот тим се наоѓа во лоша форма, во домашното првенство е на осмото место, а изминатиот викенд загуби од лидерот Ница. Во вториот натпревар Динамо во Загреб ќе ја пречека Севилја. Хрватскиот шампион нема освоено ниту бод во првите две кола, додека Севилја со четири бода го дели првото место на табелата заедно со старата дама. Реал, во Ф групата, ќе ја пречека Легија Варшава. Реал брка победа со која речиси ќе обезбеди пласман во нокаут фазата, а секој друг исход на „Сантијаго Бернабеу“ ќе биде рамен на сензација. Кристијано Роналдо, во кариерата има постигнато 98 голови во европските натпреварувања и доколку на овој натпревар ...
сите 22 | | | веќе видена

next