Спорти

Познати се сите репрезентации кои се пласираа на Евробаскетот 2017 година. Квалификациите за пласман на Европското првенство во кошарка, кое ќе се игра наредната година и официјално завршија. На собирот на најдобрите европски селекции ќе ја нема Македонија која ја прекина успешната низа од 4 последователни учества на континеталните првенства. Репрезентациите на Германија, Полска, Исланд, Грузија, Велика Британија и Украина, во последното коло обезбедија место на ЕП. Претходно тоа го направија Русија, Белгија, Унгарија, Црна Гора и Словенија. ЕП наредната година ќе се игра во четири држави кои автоматски изборија пласман Турција, Романија, Израел, Финска, а од минатиот шампионат се квалификуваа Шпанија, Литванија, Србија, Франција, Хрватска, Чешка, Грција, Летонија и Италија. Европското првенство ќе се игра од 31. август до 17. септември, а завршницата ќе биде во Турција. Титулата ја брани Шпанија.
| | веќе видена

Возачот на Ф1 тимот на Мерцедес, германецот Нико Розберг, стигна до 8-та сезонска победа, откако триумфираше на трката за Големата награда на Сингапур. Розберг до победата на патеката „Марина Беј“ стигна пред Рикардо од Ред Бул и клупскиот колега Луис Хамилтон. Германецот со оваа победа повторно се врати на челната позиција во генерланиот пласман. Тој има осум бодови повеќе од актуелниот шампион Луис Хамилтон. Британецот ја доби тактичката војна со Кими Раиконен и на крајот ја освои третата позиција пред возачот на Ферари. Петтото место му припадна на Себастијан Фетел, кој трката ја стартуваше од последнатта позиција. Бодови во Сингапур уште освоија Ферстапен, Алонсо, Перез, Квјат и Магнусен. Следната трка во Формула 1 ќе се вози на 2.октомври во Малезија.
сите 13 | | | веќе видена

Во Германското фудбалско првенство денес и утре ќе се играат натпреварите од 4.коло, а дерби дуелот е во Минхен каде се среќаваат двете водечки екипи, Баерн Минхен и Херта. Денешната програма ја сочинуваат четири натпревари: Дармштат – Хофенхајм, Фрајбург – Хамбургер, Инголштад – Ајнтрахт и Волфсбург – Борусија Дортмунд . Утре се среќаваат: Леверкузен – Аугсбург, Баерн Минхен – Херта, Лајпциг – Борусија Менхенгладбах, Шалке – Келн и Вердер Бремен – Мајнц . Почетокот на сите натпревари е во 20 часот. Табела: Баерн Минхен 9 бода, Херта 9, Лајпциг 7, Келн 7, Борусија Дортмунд 6, Борусија Менхенгладбах 6, Ајнтрахт 6..
сите 77 | | | веќе видена

Поранешниот НБА играч, Дариус Мајлс прогласи банкрот. 34-годишниот Мајлс играше во НБА во периодот 2000-2009 година, а последниот негов тим беше Мемфис. Повредите го попречија да ја продолжи кошаркарската кариера, а законски проблеми и лоши инвестиции го доведоа до банкрот. Во моментов богатството на Дариус Мајлс е пресметано на 460.385 долари, а долговите се во вредност од 1,57 милиони. Мајлс има обврска од 282.041 долари кон даночните власти. Повеќето негови долгови сепак се кон деловните партнери. Поранешниот кошаркар има куќа во Белвил за 241.000 долари, автомобилот Шевролет камаро од 2011 година чини 20.000 долари. Покрај тоа, тој поседува 12 други имоти во источниот дел на Сент Луис, во банкарската сметка има 49.000 долари, а колеџ фондот на неговиот син е во износ од 84.900 долари. Меѓу неговите лични средства има неколку колекционерски предмети (трофеи, накит и потпишани дресови на познати спортисти), чија вредност не е прифатена. Мајлс беше избран од Лос Анџелес Клиперс под бр. 3 во драфтот во 2000 ...
сите 6 | | | веќе видена

Ракометарката на македонскиот шампион Вардар, србинката Андреа Лекиќ имаше операција на менискусот на левото колено. ,,Операцијата мина во најдобар ред и сега претстои периодот на рехабилитација. ,,Се работи за хируршки зафат кој би требало да ја одвои од натпреварите во период од 4 до 6 недели, информираа ЖРК Вардар. Од таборот на „црвено-црните“ додаваат дека увид во текот на рехабилитацијата на Лекиќ и кога би можела да почне со полесни тренинзи, ќе се има при првата контрола. ЖРК Вардар во средината на идниот месец ги стартува натпреварите во Лигата на шампионките, а сосема извесно е дека Лекиќ ќе пропушти два до три дуели.
сите 12 | | | веќе видена

Аргентина и Хрватска ќе играат во финалето на тенискиот Дејвис куп. Аргентина, во Лондон, славеше против бранителот на трофејот Велика Британија со 3-2. Со идентичен резултат Хрватска, во Задар, ја победи Франција. Велика Британија против Аргентина во последните два меча влезе со негатива 1-2. Најпрвин Енди Мари очекувано славеше со максимален резултат во мечот со Едуардо Пеља и израмни на 2-2. Решавачкиот поен на Аргентина и го донесе Леонардо Мајер, кој настапи на местото на Дел Порто. Аргентинскиот селектор реши Дел Порто да остане на клупата, бидејќи во првите два дена мина повеќе од 8 часа на теренот и погоди со замената. Мајер, кој е 114-ти на АТП листата го победи Дан Еванс во четири сета со 4-6, 6-3, 6-2, 6-4 и избори финале. Хрватите влегоа со предност од 2-1 против Франција. Решавачкиот поен го обезбеди Марин Чилиќ со лесна победа од 3-0 над Ришар Гаске. Хрватска има еден триумф во Девис купот во 2005 година, додека Аргентинците немаат трофеј во ова натпреварување иако четири пати играле во ...
сите 5 | | | веќе видена

Австралијанецот Мат Хол постави најбрзо време од 53,642 секунди во последното возење на финалната четворка во трката на автодромот Еуроспидвеј Лаузиц од светската серија Red Bull Air Race. А бидејќи се зависеше од последниот пилот кој леташе, Германецот Матијас Долдерер, тешко беше да чујат авионите од извиците на поддршка од домашната публика. Иако Германецот леташе со сето срце, неговото време од 54,417 секунди беше добро само за второ место, што ги остави навивачите без здив од исчекување. Долдерер и Хол сега се прв и втор во генералниот пласман, додека Пит Меклиод од Канада го освои својот прв подиум во трка од 2016 година, завршувајќи како трет. Ова беше втора по ред трка чиј расплет значеше „еден-два“ победа за Хол и Долдерер, со што Австралијанецот ја намалува разликата која неговиот германски противник ја имаше уште од април. Со овој резултат на Хол, кој беше вицешампион за 2015 година зад Пол Боном, сега изби на второто место, односно пред шампионот од 2008 година, Ханс Арх. Ниту еден од нив не може ...
| | веќе видена

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески и Градоначалникот на општина Охрид Никола Бакрачевски официјално ги пуштија во употреба новите три тениски терени и новото повеќенаменско спортско игралиште во СРЦ “Билјанини извори” во Охрид, кои се наменети за граѓаните и спортистите на Охрид. Овие игралишта се инвестиција на Владата на Република Македонија и Агенцијата за млади и спорт и се дел од проектот „Изградба на 120 тениски терени низ целата држава“ и од проектот „Изградба на 100 повеќенаменски игралишта низ целата држава“. Директорот Спасески во своето обраќање до граѓаните на Охрид, истакна дека со инвестициите на Владата на РМ и Агенцијата за млади и спорт, Охрид успеале да го направаат еден од најголемите спортски центри во регионот и пошироко. ,,Успехот во спортот недвосмислено е поврзан со условите за тренинг и развојот на спортската инфраструктура. ,,Да се има желба или талент за спорт не е доволно доколку не се обезбедат соодветни услови. Токму во таа насока се капиталните проекти за ...
сите 16 | | | веќе видена

Во Италија, Интер го победи Јувентус со 2-1 во на Сан Сиро во дербито на Серија А. Домаќинот во 230-от меѓусебен дуел ја забележа 71-та победа со која најавува подобри изданија во продолжение на сезоната. Јувентус прв стигна до водство преку Лихштајнер во 66-та минута кога го искористи центаршутот на Алекс Сандро. Сепак Интер веднаш возврати, најпрвин Икарди одлично скокна на нафрлената топка од страна Банега, а потоа Аргентинецот му асистираше на Перишиќ, кој во 80-та минута ги постави конечните 2-1. Јувентус по првиот сезонски пораз падна на второто место каде лидер сега е Наполи кој има 10 бодови. Инсерти од мечот…
сите 6 | | | веќе видена

Во Англија Ливерпул како гостин го совладаа Челзи на „Стенфорд Бриџ“ со 2-1 во Премиерлигата. Во 166-та пресметка на двата тима, Ливерпул води во победи со 71-57. Ливерпул до триумфот стигна благодарение на одличното прво полувреме, во кое ја контролираше играта, неговите играчи доминираа на средината и постигнаа два гола. Во 17-та минута, Ловрен остана сам на втората статива и рутински го погоди подалечниот агол. Дваесет минути подоцна Хендерсон го постигна најубавиот гол во досегашниот дел од сезоната. Вториот дел му припадна на Челзи, но доминацијата „сините“ не успеаја да ја претворат во израмнување. Коста израмни по еден час игра, по одличната акција на Матиќ. Шпанецот две минути подоцна сам си создаде позиција но шутираше право во Мињоле. Инсерти од мечот…
сите 2 | | | веќе видена

Кај нашите северни соседи се одигра вечното дерби на српскиот фудбал, помеѓу Партизан и Црвена Ѕвезда. До победата стигнаа домашните играчи на Партизан минимално со 1-0. Ова воедно беше и 152-то градско дерби, а црно белите ја забележаа 45-та победа, додека ривалот остана на 62 победи. Дербито беше сиромашно на теренот, а како секогаш бурно на трибините и околу стадионот, епилогот е осум повредени полицајци и 44 уапсени хулигани. Партизан за нијанса беше подобар од противникот, а славеше со голот на Леонардо постигнат во претпоследната минута од натпреарот. Со оваа победа Партизан ја намали предноста во однос на ривалот на 6 бодови. Инсерти од мечот…
сите 3 | | | веќе видена

Во првата фудбалска лига на Македонија се одиграа натпреварите од 6.коло. Лидерот Вардар во градското дерби го победи Работнички со 1-0 на арената Филип 2. Бобан Николов е херојот на „црвено-црните“ кои ја продолжија победничката серија. Голот падна во 28. минута кога Балотели шутираше од далечина, Шишковски одбрани, а топката од стативата дојде до Николов кој реализираше за водство кое значеше и победа. Во другите средби Шкендија со убедливи 3-0 ја совлада Македонија Ѓорче Петров. Хасани постигна два гола, еднаш Џангаровски ја затресе сопствената мрежа. Шкупи го победи Пелистер со 2-1, а немаше голови на натпреварите Победа-Брегалница и Силекс-Ренова. По шест одиграни кола, Вардар е прв со 16 бода, Работнички има 12, Пелистер и Шкендија по 10, но тетовскиот тим има и натпревар помалку. Следното 7 коло се игра на 25 септември каде ќе гледаме нов дерби натпревар помеѓу Работинички и Шкендија. Инсерти од мечот…
сите 39 | | | веќе видена

Македонија неочекувано високо беше поразена од Велика Британија со 96:79 во дуелот од квалификациите за ЕП 2017. Македонските репрезентативци имаа водство само по првата четвртина, која ја добија со 30:28, а потоа домаќините ги презедоа работите во свои раце и остварија убедлива победа. Војдан Стојановски постигна 28 поени, додека кај Британците, Ерик Боатенг постигна 18, а Бен Гордон постигна 17 поени за домаќините. За нашата репрезентација ова е прв пораз по два одиграни натпревари, а Британците имаат ист скор откако во првата рунда загубија од Унгарија која веќе собра две победи. Следниот дуел во рамките на квалификациите „црвено-жолтите“ го играат во среда против тимот на Унгарија во салата „Јасмин“ во Кавадарци.
сите 56 | | | веќе видена

Македонската кошаркарска репрезентација со нов втор пораз ги заврши подготовките за настап во квалификациите за пласман на Европското првенство 2017 година. Македонските кошаркари во Марибор загубија и во вториот меч против Словенија овојпат со 82-67. Македонија одигра добро прво полувреме, по кое Словенците имаа предност од само пет поени 43-38. Но до новиот пораз избраниците на Драган Раца ги однесе лошиот финиш на третата и стартот на последната четвртина. Македонските играчи во последните три и пол минути од третиот период не постигнаа кош од игра, во тој период реализираа само три слободни фрлања, а во последната четвртина цели четири минути беа без поени. На крајот Словенците предводени од Препелиќ кој постигна 18 кошеви запишаа убедлива победа. Македонија ја предводеа браќата Стојановски, Војдан постигна 14, а Дамјан 12 поени. Квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година Македонија ќе ги започне против Луксембург на 31.август, а противници во групата уште ќе бидат Велика Британија и ...
сите 47 | | | веќе видена

Седумкратниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер реагира на третманот кој го добива при лекувањето. Оваа информација ја откри поранешниот претседател на Ферари, Лука ди Монтеѕемоло. ,,Многу сум среќен и задоволен, затоа што реагира. ,,Знам колку е силен и убеден сум дека благодарение на решителноста ќе излезе од оваа крајно тешка ситуација, изјави Лука ди Монтеѕемоло. Шумахер настрада за време на зимувањето во декември 2013 година. 6 месеци помина во болница во кома, по што беше преселен во својот дом во Швајцарија. Неговото семејство не пренесува никакви информации за Шумахер, како и неговата портпаролка Сабине Кем. Но јасно е дека ситуацијата оди кон подобро, а тоа е вест која секој посакува да ја слушне.
сите 2 | | | веќе видена

Руската тенисерка Марија Шарапова доби двегодишна суспензија за играње тенис, поради тоа што беше обвинета за користење на недозволени супстанци. Според претседателот на руската тениска федерација, Марија Шарапова на терен може да се врати на почеток од следната година. „Конечната одлука за нејзиниот статус ќе се донесе за некој месец, но моја претпоставка е дека Марија на терен ќе се врати на почетокот од следната година“, тврди Тарпишчев. Некогашната прва светска тенисерка беше позитивна на тестот за недозволени супстанци, веднаш по одржувањето на Австралија Опен, по што се случи нејзината пресконференција, на која таа ја информираше јавноста за што точно станува збор.
| | веќе видена

Аргентинецот кој освои сребрен медал во Рио, Хуан Мартин Дел Потро полека се враќа во препознатливата форма. По долгата пауза поради повреда, Аргентинецот се врати на турнирите, но поради актуелната 141. позиција на АТП листата, требаше да игра квалификации за настап на последниот грен-слем Ју-Ес Опен. Сепак организаторите му доделија вајлд карта со што Дел Потро ќе стартува директно на главниот турнир и ќе ја зголеми конкуренцијата на терените во Њујорк. Во Рио, Дел Потро ги победи Џоковиќ и Надал, пред да загуби од Мареј во финалето. Вреди да се потенцира дека има и една гренслем титула на Ју-Ес Опен и тоа во 2009 година.
сите 16 | | | веќе видена

Во Лигата на шампионите синоќа започна битката за влез во групната фаза. Одиграни беа 5 средби синоќа каде до најубедлива победа стигна Манчестер Сити во Букурешт, со 5-0. Агуеро постигна три гола, а по еден Давид Силва и Нолито. Победата на Сити можеше да биде уште поубедлива, но Агуеро во осмата и 20-та минута не реализираше пенали. Блиску до пласман во фазата по групи е и Борусија Менхенгладбах која во Берн славеше над Јанг Бојс 3-1. Рафаел постигна два гола, а еден Хан за германскиот тим, додека единствениот гол за швајцарскиот тим е дело на Сулејмани. Копенхаген стекна минимална предност над АПОЕЛ пред реваншот на Кипар каде Павловиќ го постигна единствениот гол. Без победник завршија мечевите Динамо Загреб-Салцбург и Ајакс-Ростов кои завршија со резултат 1-1. Салцбург водеше во Загреб со голот на Лазаро, но Динамо израмни преку Рог, кој погоди од пенал. Гостите водеа и во Амстердам, искусниот Нобоа му донесе предност на Ростов, која од пенал ја поништи Класен. Денеска ќе се одиграат исто така 5 меча: ...
сите 41 | | | веќе видена

Цеск Фабрегас е многу блиску пред враќање во шпанската Примера, бидејќи се очекува да потпише договор со Реал Мадрид. Фабрегас не настапи за Челзи на првиот дуел од против Вест Хем, а целиот натпревар го преседе на клупата за резервни играчи. Менаџерите на Фабрегас оствариле првични разговори со претседателот на мадридскиот клуб Флорентино Перез на кого му се допаднала идејата за евентуалниот трансфер. Доаѓањето на Фабрегас во Реал ќе значи и сигурно заминување на Џејмс Родригез, фудбалер за кого интерес пројавува ПСЖ. Се шпекулира дека Реал Мадрид за Фабрегас ќе плати 45 милиони евра на клубот од Стемфорд Бриџ.
сите 2 | | | веќе видена

Во Спортскиот центар „Јане Сандански“ денеска започнува силниот меѓународе кошаркарски турнир „Трофеј Македонија 2016“ во организација на МКФ. На турнирот покрај Македонија ќе настапат и селекциите на Црна Гора, Босна и Херцеговина и Белгија. Македонија, се подготвува за учество во квалификациите за пласман на Евробаскетот 2017 каде ќе дебитира натурализираниот Македонец, Ромео Тревис, додека селекторот Драган Раца ќе се престави пред домашната публика. Поради повреда на скочниот зглоб на левата нога натпреварите на „Трофејот Македонија“ ќе ги пропушти највисокиот македонски кошаркар, 226 сантиметри високиот центар Марко Дујковиќ. И останатите три репрезентации исто така со најдобрите кошаркари во тимот пристигнаа во Скопје. Тоа значи дека натпреварите на „Трофејот Македонија“ ќе бидат квалитетни и македонската публика ќе може да види многу кошаркари кои настапуваат во силни европски првенства. На паркетот во „Јане Сандански“ ќе продефилираат и кошаркари од НБА лигата, Босанците Телетовиќ и Нуркиќ и ...
сите 90 | | | веќе видена

next