Спорти

Хрватскиот кошаркар Дарио Шариќ својата кошаркарска кариера ќе ја продолжи во НБА лигата, а неговиот ангажман го потврдија 76-ките од Филаделфија. Новото европско засилување за НБА шампионатот доаѓа од екипата на Анадолу Ефес, а Хрватот важи за еден од најталентираните светски кошаркари на својата генерација. Шариќ има 22 години, беше 12. пик на драфтот во 2014 година и тоа како избор на Орландо, но подоцна беше трејдуван во редовите на 76-ките кои две години подоцна го искористија правото да го доведат во своите редови. Шариќ со Хрватска минатата недела се пласираше на олимписките игри во Рио, каде на турнирот во Торино го освои првото место.
сите 33 | | | веќе видена

Одбојкарите на Србија за првпат во својата историја ја освоија Светската одбојкарска лига, најпрофитабилното натпреварување во одбојкарскиот свет. Тие во финалето, кое се одигра во Краков, славеа над Бразил со убедливи 3-0 во сетови 25:22, 25:22, 25:21. Третото место на турнирот и припадна на Франција која со максимален резултат ја победи Италија. Србија во своето шесто учество во финалните мечеви во Светската лига ја освои првата титула, додека Бразил остана на девет титули во ова натпреварување. Српските одбојкари освоија и чек на 1 милион долари, а одиграа одличен меч, со цврста и дисциплинирана игра не му дозволи на Бразил во ниту еден момент да стигне во предност и да ја диктира играта. Најефикасен во победничкиот тим беше Ивовиќ со 16 поени, додека Бразил го предводеше Де Соуза со 18 поени. Србинот Марко Ивовиќ како МВП ја предводи идеалната постава на завршниот турнир.
| | веќе видена

Легендата на украински фудбал Андриј Шевченко е назначен за нов селектор на репрезентацијата на Украина. Шевченко на функцијата го наследи Михаил Фоменко, кој поднесе оставка поради лошиот резултат кој го оставри со репрезентацијата на ЕУРО 2016 во Франција. Украина е единствената репрезентација која на ЕП го загуби сите три натпревара и која не постигна ниту еден гол. Шевченко професионалната кариера ја заврши по ЕУРО 2012 година, а играчката кариера ја мина во Динамо Киев, Милан и Челзи. За националниот тим настапил на 111 натпревари на кои постигнал 48 голови, а во 2004 година ја освои „Златната топка“, додека во 2005 година „Златната копачка“. Украина во квалификациите за Светското првенство во 2018 година се наоѓа во И групата заедно со Хрватска, Исланд, Финска, Турција и Косово.
сите 42 | | | веќе видена

Тениските репрезентации на Хрватска и Велика Британија изборија место во полуфиналето на Дејвис купот. Кајл Едмунд го победи Душан Лајовиќ со 3-1, по сетови 6:3; 6:4 и 7:6 и донесе недостижни 3-1 во четвртфиналната пресметка на Британија со Србија. Хрватска пак со сензационален пресврт во Портланд и победа над домаќинот САД, се пласира во полуфиналето од Дејвис купот. Американците иако водеа со 2-0 по првиот ден, сепак ги изгубија мечот во дубл и последните два сингл дуели и се елиминирани во четвртфиналето. Претходно полуфинале во Дејвис Купот изборија Аргентина и Франција со победите од 3-1 против Италија, односно Чешка. Британците кои ја бранат титулата во полуфиналето ќе играат против Аргентина, а во второто полуфинале ќе се сретнат Франција и Хрватска. Мечевите од полуфиналето предвидено е да се играат од 16 до 18 септември.
сите 24 | | | веќе видена

Српскиот репрезентативец Адем Љајиќ во новата сезона во Калчото ќе игра за Торино. Претседателот Урбано Каиро, е исклучително задоволен што нов член во клубот е токму Љајиќ. ,,Тој е напаѓачот кој го сакавме од почетокот и кој изминатите сезони го покажа својот талент. ,,По разговорите со тренерот Синиша Михајловиќ вложивме напор да го купиме и јас од името на Торино му посакувам добредојде, изјави Каиро. Љајиќ е среќен што повторно ќе соработува со поранешниот тренер на Фиорентина, Михајловиќ. ,,Среќен сум што повторно ќе соработувам со мојот сонародник Михајловиќ, тој е квалитетот тренер кој е многу важен за мојата кариера, истакна Љајиќ. Претходно, 24-годишниот фудбалер играше за Интер, Рома, Фиорентина, и Партизан. За српскиот национален тим има 20 настапи и каде има и 3 постигнати погодоци.
сите 6 | | | веќе видена

Една од најдобрите, ако не и најдобрата фудбалска лига во светот, шпанската примера лига го објави распоредот на натпревари за следната натпеварувачка сезона. Шампионите Барселона одбраната на титулата во домашното првенство ќе ја започнат на домашен терен против Бетис. Во првото коло Реал Мадрид ќе гостува во Сан Себастијан кај Реал Сосиедад, додека Атлетико ќе го пречека повратникот во елитното друштво Депортиво Алавес. Првото сезонско Ел Класико на програмата ќе биде на 3 или 4 декември, кога Барселона ќе му гостува на Реал, а „кралскиот клуб“ во Барселона ќе гостува на 23 април 2017 година. Барселона ќе го пречека Атлетико во петтото коло, на 21 септември, а „реваншот“ ќе биде на 26 февруари наредната година во Мадрид. Првото мадридското дерби ќе биде во 12-то коло, кога Атлетико ќе биде домаќин на 20 ноември, а Реал ќе го пречека Атлетико во 31-то коло. Двојките за 1 коло од сезоната 2016/2017 се Реал Сосиедад-Реал Мадрид, Атлетико Мадрид-Алавес, Барселона-Бетис, Севилја-Еспањол, Спортинг-Атлетик ...
сите 10 | | | веќе видена

Србија и на Хрватска изборија пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, откако станаа победници на турнирите во Белград, односно Торино. Србија во финалето на квалификацискиот турнир во Белград го декласира Порторико со 108-77 , а домашната селекција уште во првата четвртина оствари уверлива предност од 30 кошеви разлика, па остатокот од мечот беше само формалност. Богдан Богдановиќ постигна 26 поени за Србија, а го следеше Никола Јокиќ со 23, додека Хуан Хозе Бареа со 22 кошеви беше најдобар кај Порторико. На турнирот во Торино, хрватската селекција направи подвиг и на продолженија ја совлада домашната Италија со 84-78. Мечот во кој двете екипи речиси цело време беа тесна предност, но повеќе Хрватска, го реши продолжувањето кое гостите го добија со 14-8. Најпрецизен кај Хрватска беше Бојан Богдановиќ со 26 коша, Крунослав Симон со 21 поен речиси сите во второто полувреме, а за одбележување е и играта на Дарио Шариќ кој покрај 18 поени забележа и 13 скокови. Кај Италијанците, кои покажаа особена нервоза ...
сите 25 | | | веќе видена

Британецот Луис Хамилтон од Ф1 тимот на Мерцедес, победа на патеката во Силверстон за големата награда на Велика Британија. Второто место го освои лидерот во генералниот пласман, Германецот Нико Розберг исто така од Мерцедес, додека место на пиедесталот имаше и за Марк Верстапен од тимот на Ред Бул. Со оваа победа Хамилтон уште повеќе ја намали предноста пред својот клупски колега од Мерцедес, Нико Розберг, на само четири бода во генералниот пласман кај возачите. Откако стартуваше од пол позицијата, Хамилтон постојано ја одржуваше предноста од шест до седум секунди во однос на Макс Верстапен, па потоа и од Розберг. Бодови за ГП на Британија освоија уште и Даниел Рикардо, Кими Раиконен, Серхио Перес, Тимо Хулкенберг, Карло Сајнц, Себастијан Фетел и Даниел Квијат. Хамилтон стигна до четвртата победа сезонава, откако славеше за големата награда на Канада, Монако и на австриското ГП што се возеше минатата недела. На табелата Розберг е прв со 171 бод пред Хамилтон со 167, Раиконен со 106 и Рикардо со 100 бода. ...
сите 39 | | | веќе видена

Франција и Португалија вечерва на „Стад де Франс“ го играат финалето на 15-тото Европското првенство во фудбал 2016 во Франција. Французите ќе играат за својата трета титула, европски прваци беа во 1984 година, кога исто така беа домаќини на првенството и во 2000 година, а вечерва го играат финалето на истиот стадион на кој што во 1998 година станаа и светски шампиони. Португалија пак ќе се бори за својот прв трофеј на Стариот континент, а најблиску до него Португалците беа во 2004 година, кога на свој терен во финалето загубија од Грција со 1-0. „Триколорите“ на домашен терен се речиси непобедливи ,а иако на овој турнир пред почетокот не беа први фаворити, сепак со триумфот над Германија во полуфиналето докажаа дека кога играат на свој терен се подготвени за високи резултати. Во групната фаза ги победија Романија и Албанија, а со Швајцарија одиграа нерешено. Во осминафиналето ја елиминираа Ирска, во четвртфиналето Исланд, а во полуфиналето беа подобри од актуелниот светски шампион, репрезентацијата на ...
сите 12 | | | веќе видена

Британецот Марк Кавендиш од Дименжн дата тимот, стигна до нова победа на популарната велосипедска трка околу Франција Тур Де Френс. Кавендиш победи на шестата етапа, а жолтата маичка по оваа етапа ја задржа Белгиецот Грег ван Аверме. Кавендиш ја забележа третата победа годинава, вкупно 29-та во кариерата на најпрестижната трка во светот на велосипедизмот. Британецот 190,5 километри долгата етапа од Арпажон сур Сер до Монтубан ја заврши со време од четири часа, 43 минути и 48 секунди. Денеска се вози 7-мата етапа во должина од 162,5 километри од Лисле Жордан до Лак Де Пајол.
сите 19 | | | веќе видена

На тенискиот гренслем Вимблдон познато е кој ќе игра во финалето во женска конкуренција. Таму едно е сигурно сестринско финале нема да има. Актуелната шампионка Серена Вилијамс и Анжелик Кербер во реприза на финалето од Австралија опен ќе играат ново финале, но сега на Вимблдон. На Централниот терен во „Сеанглискиот клуб“ Американката, во првото полуфинале без многу проблеми ја совлада Елена Веснина со 2:0 во сетови 6-2 и 6-0. Таа се избори за своето девето финале и ќе атакува на седмата титула во Лондон. Кербер пак во второто полуфинале ја победи постарата од сестрите Вилијамс, Венус со 2-0 во сетови на двапати по 6:4 во гејмови, што за Германката ќе биде прво финале на Вимблдон, a второ гренслем финале во кариерата. Венус, која пет пати го има освоено Вимблдон и која по седум години одново играше во полуфиналето, имаше проблеми со форхендот што на крајот ја однесе во пораз. Финалето се игра утре, а Серена Вилијамс ќе има можност да и се реваншира на Кербер за поразот во финалето на првиот Грен слем, ...
сите 224 | | | веќе видена

По Златан Ибрахимовиќ и Михтаријан, менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо по секоја цена го сака и играчот на Јувентус Пол Погба во своите редови. Португалецот се пофалил пред своите пријатели дека клубот наскоро ќе оствари трансфер на вредност од 80 милиони фунти. Друг сериозен кандидат за Французинот е Реал Мадрид. Погба во моментов игра на Евро 2016 и в недела ќе го игра финалето против Португалија. Фудбалерот забележа еден гол во пет средби на Европското првенство во фудбал чиј домаќин е токму неговата земја.
сите 61 | | | веќе видена

Германскиот стратег Јирген Клоп доби нов побогат договор од раководството на Ливерпул откако пред 9 месеци седна на клупата на клубот од Енфилд. Јирген Клоп на 8. октомври минатата година го наследи Брендан Роџерс, ќе го предводи Ливерпул до 2022 година, што значи дека останува уште 6 години на жешкото столче. Претходниот договор на Клоп имаше важност до 2018 година, но челниците на клубот се задоволни од неговата работа и сметаат дека тој е иднината на Ливерпул, поради што и му бил понуден нов договор. Клуп и Ливерпул на 2. јули ги започнаа подготовките за новата сезона, а во подготвителниот период ќе одиграат 9 пријателски натпревари. Ливерпул минатата сезона ја заврши на осмото место во Премиерлигата и нема да игра во европските купови, а минатата сезона стигнаа до финалето во Лига Европа каде загубија од Севилја со 3-1.
сите 22 | | | веќе видена

Нова трансфер бомба одекна синоќа во НБА лигата. Двејн Вејд го напушта тимот на Мајами и следната сезона ќе игра во ривалот Чикаго Булс. Вејд ќе потпише за клубот од родниот град двегодишен договор вреден 47,5 милиони долари. Со тоа Вејд ја заврши 13-годишната кариера во Мајами Хит, до сега единствениот клуб за кој играше во кариерата. За да обезбедат доволно пари за договорот на Вејд, Булси го трејдуваа Хозе Калдерон во Лејкерси, а Мајк Данливи во Кливленд. Булси направија големи промени ова лето, каде замина првата ѕвезда Дерик Роуз во Њујорк, а на позицијата плејмејкер ќе игра Ражон Рондо. На центарската позиција замина Пау Гасол во Сан Антонио, додека стигна Робин Лопез од Њујорк.
| | веќе видена

Англискиот судија Марк Клатенбург ја доби довербата од УЕФА да го суди финалето на ЕУРО 2016, помеѓу Франција и Португалија в недела на 10 јули. Марк Клатенбург беше меѓу тројцата кандидати, а довербата ја доби во конкуренција на Србинот Милорад Мажиќ и Унгарецот Виктор Кашаи. Овој 41-годишен судија, кој по професија е електричар, доби уште едно признание од УЕФА, бидејќи пред само шест недели ја делеше правдата во финалето во Лигата на шампионите помеѓу Реал и Атлетико Мадрид. Финалето на ЕУРО 2016 помеѓу Франција и Португалија ќе се одигра в недела од 21 часот на стадионот Сен Дени во Париз.
сите 25 | | | веќе видена

Кошаркарските репрезентации на Хрватска и Чешка се пласираа во полуфиналето на квалификациските турнири за пополнување на местата на Олимпијадата во Рио. Во Торино, Хрватите во директен дуел за второто место беа убедливи против Тунис со 72:52. Хрватска како второ пласирана во Б групата за противник во полуфиналето ќе ја има Грција, додека вториот полуфинален пар ќе го сочинуваат домаќинот Италија и селекцијата на Мексико. Во Белград пак, Чесите ја победија репрезентацијата Јапонија со 87:71, па во полуфиналето за противник ќе ја имаат домашната репрезентација на Србија, додека во вториот полуфинален меч ќе играат Летонија и Порторико. Во Манила треба да се одигра последното 3.коло по што ќе бидат комплетирани полуфиналните двојки. Таму е сигурно дека Канада како прво пласирана во А групата за противник ќе го има поразениот од дуелот меѓу Франција и Нов Зеланд, додека победникот од овој натпревар во полуфиналето ќе игра против подобриот од мечот Турција-Сенегал, кој исто така се игра денеска. Полуфиналните ...
сите 101 | | | веќе видена

ЕП 2016 во Франција ги доби финалистите. Синоќа домашната репрезентација на Франција го победи светскиот првак Германија со 2-0 и избори финалето на Европското првенство во фудбал. На „Велодорм“ во Марсеј херојот на Франција е Антоан Гризман кој ги постигна двата гола во судиското надополнување на времето во првото полувреме и во 72.минута од второто полувреме. Франција во финалето ќе игра против Португалија, која со идентични 2-0 го совлада Велс. Французите трет пат ќе играат во финалето на едно ЕП, во претходните две ја освоија титулата, додека Португалија втор пат ќе се бори за титулата, пред 12 години Португалците го загубија финалето од Грција. Франција пододбро влезе во мечот, го притисна противникот во воведните минути, а во седмата Гризман мина крај Боатенг, биеше со десна, но Нојер успеа да одбрани. Германците преку се обидоа преку Емре Чан, но Лорис успеа да одбрани. Потоа се редеа шансите на Германија, Љорис го одбрани ударот на Швајнштајгер, Дракслер креираше шанса за Милер кој шутираше крај ...
сите 3 | | | веќе видена

Англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед донесе уште едно ново име во своите редови. Станува збор за Хенрик Михтаријан кој ги засили црвени ѓаволи од тимот на Борусија Дортмунд. Михтаријан со Јунајтед потпиш договор на 4 години. Тој изјавил дека овој чекор за него е исполнување на сонот. ,,Возбуден сум што ќе играм за клуб со таква историја и се надевам дека ќе бидам дел од него долго време. ,,Му благодарам на клубот и на Жозе Мурињо за довербата, изјави Михтаријан. Новиот менаџер Мурињо посочи дека Михтаријан е талентиран фудбалер и во одлична форма. ,,Тој е тимски играч со одлични вештини и има добро око за гол. Воодушевен сум што одлучи да потпише за Манчестер Јунајтед. ,,Верувам дека ќе има свое влијание во тимот многу брзо бидејќи неговата игра одговара на играта во Премиер лигата, изјави Жозе. 27 годишниот Михтаријан имаше 140 настапи и 41 гол за тимот на Борусија Дортмунд од 2013 година наваму.
сите 13 | | | веќе видена

За Германија треба да настапат: Нојер, Кимих, Боатенг, Хеведес, Хектор, Швајнштајгер, Крос, Дракслер, Озил, Милер и Геце. За Франција: Љорис, Сања, Умтити, Кошчелни, Евра, Погба, Матуиди, Сисоско, Паје, Гризман, и Жиру. Натпреварот се игра од 21 часот на стадионот Велодром во Марсеј.
сите 69 | | | веќе видена

Германија и Франција, на стадионот „Велодром“, во Марсеј, ќе го одиграат второто полуфинале на ЕУРО 2016, по кое ќе биде познат противникот на Португалија во финалето на 10.јули в недела. Германија, ќе се обиде да избори пласман во своето седмо финале, додека Франција ќе се бори за трето учество во завршниот меч. И двете репрезентации до полуфиналето стигнаа без пораз, во првата фаза забележаа по две победи Германија над Украина и Северна Ирска, Франција над Романија и Албанија и по едно реми против Полска, односно Швајцарија. Во осминафиналето Германија ја мина Словачка, а Франција Република Ирска, додека во четвртфиналето домаќинот беше убедлив против Исланд, а Германија по пенал драмата ја мина Италија. Германија на овој меч има сериозни кадровски проблеми, каде ќе настапи без тројца влијателни играчи: дефанзивецот Матс Хумелс поради жолти картони, а за Сами Кедира и Марио Гомез првенството е веќе завршено. Од друга страна Дидие Дешамп има идеална ситуација пред себе, нема повредени, ниту пак казнети ...
сите 237 | | | веќе видена

next