Спорти

Македонската таеквондо федерација втора година по ред започна со реализација на проектот “Таекводно за секого” За таа цел федерациајта доби поддршка од страна на Агенцијата за млади и спорт во висина од 40.000 денари. Целта на проектот е децата од основните училишта да се запознаат со овој олимписки спорт, кој во нашата земја има долга традиција, а во последниве неколку години бележи и одлични резултати на меѓународната спортска сцена. Најсвежи се одличните настапи на нашата репрезентација на неодамна завршеното Балканско пшрвенство, каде освоивме вкупно 13 медали, од кои и првиот златен медал во сениорска конкуренција. Промоцијата на проектот се одржа во спортската сала на ОУ “Климент Охридски” во нас. Бутел, каде присуствуваа и директорот на АМС, Марјан Спасески и градоначалникот на општина Бутел, Петре Латиновски. Претседателот на МТФ, Борче Костовски најави дека во секое одделение од ова училиште ќе се одржи еден училишен час по таекводно, од страна на лиценцирани тренери,а ќе бидат присутни и ...
сите 2 | | | веќе видена

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ги одработуваат последните тренинзи пред задутрешниот старт на АБА-лигата против Црвена звезда во Белград. По тој повод денеска стручниот штаб и управата на клубот одржаа прес-конференција каде ги кажаа своите очекувања од петтата ,,пловидба,, по Јадранот за тимот од „Јане Сандански“. Заедничка е оценката дека пред сино-белите е напорна сезона во која покрај средбите од регионалното натпреварување ги очекува и предизвикот наречен Еврокуп. „Не очекува долга и напорна сезона, во која се надевам дека ќе бидеме достојни на нивото кое го имаат натпреварувањата како Еврокупот и АБА-лигата во кои настапуваме. ,,Пред нас е пеколно тежок октомвриски распоред во кој се надевам дека ќе извојуваме што е можно повеќе победи. ,,Слушаме за комплиментите кои на наша адреса доаѓаат од противниците, но квалитетот на тимот се гледа на теренот. ,,Ќе работиме напорно и очекуваме формата да се крева од меч во меч, со тоа што најдоброто од овој тим го очекувам во вториот дел од сезоната. ,,Имаме ...
сите 163 | | | веќе видена

Легендата на НБА тимот Минесота Тимбервулфс, Кевин Гарнет реши да стави крај на својата кошаркарска кариера по 21 сезона во лигата. Во последната сезона и половина, 40-годишниот Гарнет се врати во Минесота, каде започна во професионалната кошарка во 1995 година. Тој играше до 2007 година во Минесота, по што премина во Бостон, а потоа и во Бруклин. Гарнет е 15 кратен ол стар и заработи над 330 милиони долари од плати во кариерата, што е повеќе од било кој друг играч во лигата. На вечната листа на стрелци е на 17-тото место со 26.071 поен, деветти е кај скоковите со 14.662 и 17-ти кај блокираните удари со 2.037. Во 2004 година беше најкорисен играч во НБА лигата МВП, а во 2008 година ја освои единствената шампионска титула во кариерата со тимот на Бостон Селтикс. Гарнет е и олимписки шампион со САД од Сиднеј во 2000 година.
сите 7 | | | веќе видена

Во просториите на Агенцијата за млади и спорт беа претставници на македонската таеквондо репрезентација. Тие на неодамна завршеното Балканско првенство во Дупница, Бугарија го направија еден од најголемите успеси на македонското таеквондо со освојувањето на вкупно 13 медали од Балканско првенство, од кои и првиот златен медал во сениорска конкуренција. Со овој настап и резултат повеќе од сигурно се подигна нивото на македонското таеквондо, затоа што е запишано на листата на земји кои освоиле Балкански сениорски медали. Марко Стевиќ стана балкански шампион во категоријата -87 килограми, додека Костадин Георгиевски стигна до бронзениот медал. Златни медали освоија Дејан Георгиевски во јунирска конкренција, Филип Додевски јуниор и Дебора Брнчаревиќ – пионери. Сребрен медал освои Филип Стаменов во кадетска, а со бронзени медали се закитија: Сара Раевска, Ива Сандева, Ања Русовска, Фросина Раевска, Ненад Мрцковски, Јована Јанковска и Марко Аврамовски. Резултатите на нашите натпреварувачи покажуваат и докажуваат ...
| | веќе видена

Новиот клуб на контроверзниот италијанец Марио Балотели, францускиот клуб Ница го декласираше лидерот на табелата Монако со 4-0. Па така со новите три бода Ница се искачи на водечката позиција на табелата во Француското фудбалско првенство. Марио Балотели полека ја враќа препознатливата форма, постигна два гола, исто како и во претходната рунда и беше најзаслужен за убедливата победа на Ница. Во рамките на 6.коло во Лига 1 се одиграа и уште 7 средби: Ангерс – Каен 2:1, Бастија – Нанси 0:0, Генгамп – Лориен 1:0, Олимпик Лион – Монпеље 5:1, Мец – Бордо 0:3, Нант – Сент Етиен 0:0, Рен – Олимпик Марсеј 3:2. Претходно, шампионот ПСЖ на домашен терен го победи Дижон со 3:0, додека Тулуз славеше на гостувањето кај Лил со 2:1. На табелата сега Ница е прва со 14 бодови, ПСЖ и Монако имаат по 13, Бордо 12, Тулуз 11, Генгамп 11… Инсерти од дерби мечот во Ница… Nice vs Monaco (4-0) ~ All Goals & Full… by rubin7190
сите 24 | | | веќе видена

Долго очекуваниот бокс меч за светски шампион во тешка категорија меѓу Британецот Тајсон Фјури и Украинецот Владимир Кличко ќе се одржи на 29 октомври во Манчестер. Фјури, на својот „твитер“ профил напишал: „Конечно сме тука, наскоро очекувајте објава за мечот Фјури – Кличко. ,,Имаше многу политички глупости, но се е завршено, Манчестер Арената е резервирана за 29 октомври. ,,Боксерите се спремни, адвокатите и промотерите исто“. Римечот беше одложуван во неколку наврати, а последниот кој требаше да се одржи на 9 јули се одложи поради повреда на Фјури. Британецот минатиот ноември му го нанесе првиот пораз на Владимир Кличко по 11 години по што ги освои шампионските појаси во четирите верзии (WBA, WBO, IBO и IBF). Оваа последната му беше одземена на Фјури бидејќи се реши на меч со Кличко наместо да боксува против првиот предизвикувач Вјачеслав Глазков.
сите 19 | | | веќе видена

Роналдињо и официјално му се врати во фудбалот. Тој потпиша договор со аматерскиот мексикански третолигашки клуб Депортиво. Договорот на Бразилецот е само за еден пријателски натпревар кој ќе се одигра на 3 декември. Но двете страни не ја исклучуваат можноста да продолжат со соработката и потоа. Роналдињо, веќе има 36 години, и е без тим околу 1 година. За последен пат тој играше за Флуминенсе во својата татковина, пред да го раскине договорот по взаемна согласност. Од тогаш Рони беше во потрага на нов клуб, но безуспешно. Самиот тој најави дека на крајот на оваа сезона ќе стави крај на својата богата фудбалска кариера и така на 37-годишна возраст ќе ги закачи копачките на клин.
| | веќе видена

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски Иџе во соработка со Агенцијата за млади и спорт и Вип Арената “Борис Трајковски” организираа крводарителска акција по повод Ден на мирот наречена “Спортистите даруваат”. На повикот покрај хуманите редовни крводарители учествуваа сегашни и бивши спортисти и спортски работници, како и вработените во Агенцијата за млади и спорт. Македонскиот сликар Живко Поповски Цветин на сите крводарители им подари своја слика. Директорот на Агенцијата за млади и споорт Марјан Спасески го искажа своето задоволство што е дел од овој проект потенцирајќи дека хуманоста е една од најдоблесните карактерни особени на човекот, а спортистите се секогаш тука кога станува збор за хуманост.
| | веќе видена

Голгетерот на Тотенхем, англичанецот Хари Кејн заработи тешка повреда. Ѕвездата на „петлите“ заработи повреда за време на победата од 1:0 над Сандерленд и во 87-та минута беше заменет од новото засилување Винсент Јансен. Кејн треба да мине низ детални медицински прегледи кои ќе покажат колку време ќе отсуствува од терените. Сигурно е дека Кејн нема да игра за Англија во светските квалификации против Шкотска во ноември. Тој ќе ги пропушти и средбите во Лигата на Шампионите против ЦСКА Москва и Баер Леверкузен, како и дерби дуелите во Премиер лигата против Манчестер Сити, Лестер, Арсенал и Вест Хем. Се претпоставува дека Хари Кејн ќе биде надвор од терените два месеца.
сите 14 | | | веќе видена

Македонската кошаркарска репрезентација по дебаклот во квалификациите за Евробаскет 2017, сепак нема да се пресели во Б дивизијата. Македонија преку претквалификации ќе се обиде да обезбеди опстанок во елитата. Тоа воедно би значело и учество на „црвено-жолтите“ во квалификациите за претстојното Светско Првенство 2019 година. Со свое соопштение се јави Светската Кошаркарска Федерација ФИБА, обелоденувајќи дека во август 2017 година ќе организира претквалификации за оние селекции кои не обезбедија учество на претстојното Европско Првенство. „16 национални тимови кои не се пласираа на Евробаскет 2017 ќе имаат право да учествуваат во претквалификациската рунда што ќе се одржи следното лето. ,,Осум селекции потоа ќе се пласираат во А дивизијата за квалификациите на ФИБА Светското Првенство во 2019 година“ – се вели во информацијата на ФИБА. Тие квалификации ќе се одржат во периодот од 2 до 19 август, а осумте најдобри селекции исто така ќе учествуваат и во квалификациите за Евробаскет 2021. Македонија за ...
сите 24 | | | веќе видена

Вечерва со натпреварот меѓу Бешикташ и Брага започнува новата сезона во машката ракометна лига на шампиони. Македонија сезонава покрај екипите на Вардар и Металург, во ЛШ ќе има и неколку поединци. Дејан Манасков со Рајн Некар, Борко Ристовски и Кирил Лазаров со Барселона, Велко Маркоски со ППД Загреб и Немања Прибак со Бешикташ ќе бидат дел од ЕХФ лигата на најдобрите клубови. РК Вардар повторно ќе игра во една од двете најквалитетни групи. Наши ривали се екипите на Рајн Некар, Кјелце, ППД Загреб, Мешков, Целје, ПИК Сегед и Кристијанштад. Првите 6 продолжуваат во следната фаза. Победникот игра директно во четвртфиналето, а оние од 2 до 6 место во осминафиналето. Вардар првиот натпревар од новата сезона во ЛШ ќе го одигра на 25 септември нагости кај Кристијанштад.
сите 86 | | | веќе видена

Лидерот на светската АТП листа, Новак Џоковиќ изјави дека не се чувствува добро и дека полека ја губи страста кон тенисот. Носителот на 12 титули од Гренд слем турнирите изјави дека тоа му се случило по освојувањето на “Ролан Гарос”. “Да бидам искрен, многу сакам повторно да играм како порано. ,,Посакувам повторно да можам да уживам во играта. Некако по Париз и Ролан Гарос ја изгубив љубовта кон тенисот. ,,Чувствувам во последните месеци дека нешто не е како што треба. Не се справив добро на Олимпијадата, имав повреди. ,,Генерално, сепак овој период е прилично бурен за мене. Сепак сезоната беше одлична за мене, а сеуште не е завршена. ,,Очекувам на турнирите во Азија да бидам во добра форма и здрав “, изјави Џоковиќ. Србинот стигна и до финалето на УС Опен, но загуби од Стен Вавринка. Пред тоа беше елиминиран уште во првиот круг на Олимпијадата во Рио де Жанеиро. На претстојните турнири ќе мора да игра затоа што е шампион на мастерсите во Пекинг, Шангај, Париз и завршниот во Лондон. Па доколку не игра ќе ...
сите 15 | | | веќе видена

Во само 4 средби, раководството на шпанскиот тим Валенсија реши одново да го менува тренерот. Па така отказ доби тренерот Пако Ајестаран. Валенсија по четири одиграни натпревари е единствениот тим без освоен бод. Порази во воведните 4 кола во Примера, од Лас Палмас, Еибар, Бетис и Билбао, беа јасен сигнал за челниците од „Местаља“, да му врачат отказ на Ајестаран. Пако кариерата ја започна како асистент на Рафа Бенитез во Ливерпул, на клупата на Валенсија седна во март годинава, кога го наследи Гери Невил. Се шпекулира дека еден од кандидатите за тренерската позиција во Валенсија е поранешниот тренер на Манчестер Сити и Интер, Роберто Манчини.
сите 105 | | | веќе видена

Синоќа во германската Бундеслига се одиграа 4 средби од 4.коло. До највисока победа стигна Борусија Дортмунд која на гостински терен го совлада Волфсбург со 1-5. Од гостувањето со три бода се враќа и Ајнтрахт Франкфурт во дуелот со Инглоштад, Фрајбург минимално славеше победа над Хамбургер со 1-0, додека дуелот Дармштат-Хофенхајм заврши со реми 1-1. Вечерва се играат уште 5 средби од ова 4.коло. Еве ги двојките: Баер Леверкузен – Аугсбург, Баерн Минхен – Херта Берлин, Лајпциг – Борусија Менхенгладбах, Шалке – Келн Вердер Бремен – Мајнц. Почетокот на сите натпревари е во 20 часот.
сите 62 | | | веќе видена

РК Вардар продолжува со одличните настапи во регионалната СЕХА лига откако синоќа во СЦ Јане Сандански стигнаа до нова победа. Разбиен и катастрофално беше поразен тимот на Татран Прешов со 38-21. Вардар во изминатите сезони во дуелите со Татран се соочуваше со силен отпор на противникот, но вчера словачкиот шампион налета на гранитната вардарова одбрана и голманот Милиќ. Рамноправен меч имаше само 16 минути, кога Вардар имаше три гола предност, а потоа играчите на македонскиот првак со серија од четири гола се одлепија на 15-8. Една нова серија, од 33-та до 40-та минута, ја најави катастрофата на Татран. Пет гола во низа за 27-15, а потоа предноста константно растеше, за конечни 38-21. Вардар со оваа победа, четврта во петте одиграни натпревари во СЕХА се зацврсти на првото место. Тоа значи добра увертира пред првиот меч во Лигата на шампионите, каде в недела игра нагости кај Кристијанштад. Душебаев со 6 и Деревен со 5 гола беа најефикасни, а на голот блескаше Милиќ со 16 интервенции. Инсерти од мечот…
сите 76 | | | веќе видена

Шпанскиот тенисер Рафаeл Надал и британскиот атлетичар Мо Фaрах се наоѓаат на листата спортисти на кои Меѓународната антидопинг агенција им дозволила да користат забранети лекови. Надал во 2009 година добил дозвола да го користи лекот бета-метазон, а од 2012 година добил дозвола, на секои три дена во дози од 1 mg да го користи лекот кортикотрофин. Терапијата на Надал траела од 30 јули до 8 август, но тој уште на 19 јули се повлекол од Олимписките игри во Лондон. Фарах добил дозвола да користи кортикостероид триамсинолон во октомври 2008 и во јули 2014 година. Четирикратниот олимписки шампион на 5-10.000 м, во 2015 кога актуелен беше скандалот со неговиот тренер Саласар, рекол дека само еднаш користел забранети лекови, но како дел од терапија, односно користење забранети лекови со дозвола на WADA. Руската хакерска група досега има објавено докумети за над 30 спортисти, кои откриваат дека WADA им дозволила да користат забранети лекови. Имињата кои ги објави хакерската група се тенисерките Вилијамс, Квитова, ...
сите 6 | | | веќе видена

Тренeрот на ФК Динамо Загреб, Златко Крањчар си поднесе оставка на функцијата. Крањчар тоа го стори по поразот во Ријека, каде домаќинот го декласира актуелниот првак со 5-2. Крањчар, 2 месеци го предводеше Динамо З, а го наследи Мамиќ кој замина во Саудиска Арабија. Се пласираше во главната фаза во Лигата на шампионите, но по поразите од Осијек, Лион и Ријека си поднесе оставка. „Ова е моја лична одлука. Реков дека ќе заминам доколку не бидам среќен и задоволен. ,,Повеќе не сум среќен, притисоците се преголеми. ,,Логично е поради интересите на Динамо, кога моето присуство не е добредојдено, да си заминам и да му овозможам на некој друг да оствари резултат кој е важен за клубот“, изјавил Крањчар. Динамо по вториот пораз во првенството, трет во низа, се наоѓа на третото место на табелата во хрватскиот шампионат со 19 бодови, четири помалку од лидерот Ријека. Динамо Загреб сега ќе го предводи досегашниот помошник Жељко Сопиќ.
сите 2 | | | веќе видена

Во 5. коло од италијанската Серија А, се одигра еден натпревар. Милан на Сан Сиро го победи Лацио во дербито со 2:0 и ја запиша втората победа по ред во Калчото. Најголем придонес за успехот на „росонерите“ имаше Карлос Бака, кој го постигна првиот гол непосредно пред крајот на првиот дел. Колумбискиот голгетер, кој ја донесе победата од 1:0 над Сампдорија во минатото коло, веќе има 5 гола оваа сезона на 5 средби и се израмни со лидерот кај стрелците Хозе Каљехон од Наполи. Бака имаше и придонес за досудениот пенал по паузата кој Мбаје Нианг го реализира за конечен резултат 2:0. Со новите трите бода, Милан изби на второто место на табелтата со 9 бода. Останатите средби од 5.коло се играат вечерва. Ова се головите од мечот…
сите 11 | | | веќе видена

Младиот и талентиран играч на Тотенхем, 20 годишниот Деле Али го продолжи договорот со лондонскиот клуб до 2022 година. Али, во Тотенхем пристигна од Милтон Кинс во 2015 година. Деле Али во својата прва сезона на „Вајт Харт Лејн“, одигра 46 натпревари на кои постигна 10 голови. Тинејџерот ги има поминато сите селекции на англиската репрезентација, а во октомври минатата година дебитираше за А репрезентацијата, за која настапи на Европското првенство оваа година. Тотенхем не ги објави финасиските детали од новиот договор.
сите 5 | | | веќе видена

Градот Истанбул ќе биде домаќин на фајнл-фор турнирот во кошаркарската Евролига следната година. Македонскиот кошаркар Перо Антиќ со својот Фенербахче ќе има шанса да се бори за трофеј во Евролигата оваа сезона пред „домашна“ публика. Иако сè уште нема потврда, реномираната кошаркарска интернет-страница „Еурохупс“вели дека 99% работата е готова. Се очекува наскоро Евролигата да излезе и со свое соопштение на оваа тема. Антиќ и Фенербахче се меѓу фаворитите за освојување на трофејот во Евролигата сезонава. Досега, македонскиот крилен центар има одиграно три финалиња и двапати со Олимпијакос го подигна пехарот. Истанбул последен пат беше домаќин на фајнл-фор турнирот од Евролигата во 2012 година.
сите 4 | | | веќе видена

next