Спорти

Агенцијата за млади и спорт продолжува со активностите во насока на промоција на македонскиот спорт на меѓународен план. Со одржувањето на 44-от меѓународен турнир во ракомет “Струга 2016”, во периодот од 17 до 20 август оваа година, градот Струга ќе биде повторно во центарот на вниманието на ракометна Европа, а со тоа Република Македонија уште еднаш ќе се најде на светската ракометна карта. По тој повод денес, во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа прес конференција, на која покрај директорот Марјан Спасески свое обраќање имаа претставници од организациониот одбор на турнирот. Екипите кои оваа година ќе учествуваат на турнирот доволно говорат за квалитетот и реномето на ова натпреварување. ,,На мое големо задоволство, годинава ќе имаме можност да погледаме одлични натпревари на многу квалитетни европски и светски клубови, иако дел од нив го откажаа своето учество, па за сметка на тоа ќе имаме прилика да бодриме 2 нови македоснки клубови. ,,Имено, годинава турнирот ќе биде многу квалитетен и ...
сите 27 | | | веќе видена

Светското првенство трета година во низа се враќа на тркачката патека во Аскот, но иако резултатите се неизвесни, една работа е сигурна: кој и да стои на врвот од подиумот на легендарната патека, тоа ќе му биде прва победа во Велика Британија. Со повлекувањето на трикратниот светски првак Пол Боном, кој славеше на претходните две трки во Аскот, трката за титулата е широко отворена. Самоуверениот Германец и залетаниот Австриец, како и уште 12 други елитни пилоти ќе бидат расположени да се запишат меѓу победниците на ова историско место, но најмногу другиот британски херој, Најџел Лемб. Со наближувањето на трката во Аскот, тимовите ги интезивираа своите подготовки. 5-та трка во 2016 година го означува стартот на втората половина од сезоната, а за Германецот Матијас Долдерер кој е на врвот од табелата, ова е можност да ја зголеми предноста од 15,25 поени пред поранешниот светски првак од 2008 година, Ханс Арх од Австрија. Третопласираниот Кирби Чемблис, исто така двократен светски првак, е дополнителни 0,75 ...
сите 3 | | | веќе видена

Тимовите на Карпош Соколи и Унион Олимпија ќе се натпреваруваат во АБА лигата во сезоната 2016/2017. Оваа одлука ја донесе претседателството на АБА лигата. Второпласираниот тим од последниот шампионат на Македонија, Карпош Соколи ја прифати поканата да настапува со вајлд карта. Македонскиот тим ќе треба да ги исполни и финансиските обврски (екипите со вајлд карта треба да уплатат 150.000 евра). АБА лигата ќе стартува на 1.октомври, а според распоредот кој веќе е објавен на официјалниот сајт на лигата, Карпош Соколи во 1.коло ќе гостува на Крка. Дуелот меѓу МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи треба да се игра во рамките на 6.коло на 22.октомври.
сите 10 | | | веќе видена

Актуелниот освојувач на ФА купот, Манчестер jунајтед, новата сезона ја почна со освојување на трофејот „Комјунити шилд“, англискиот Суперкуп. На „Вембли“ во Лондон Јунајтед го победи шампионот на Англија Лестер со 2:1. Головите за „црвените ѓаволи“ ги постигнаа Џеси Лингард во 32. минута и Златан Ибрахимовиќ во 83. минута. Стрелец на голот на Лестер беше Џејмс Варди во 52. минута. Новата сезона во Премиер лигата стартува следниот викенд на 13 август.
сите 65 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед го официјализираше трансферот на летото и преминот на Пол Погба од Јувентус во клубот од „Олд Трафорд“. Договорот е со важност до 2021 година со опција за уште една шеста сезона. Деталите не се откриени, како ни обештетувањето кое ќе го добие Јувентус. Oва ќе биде светски рекорд и сума преку 100 милиони евра. „Благодарност до сите навивачи на Јувентус. Збогувањето не значи ништо, важно е времето кое го минавме заедно. ,,Во мене остана дел од Јувентус и дел од мене е во овој клуб“, изјави Погба за сега веќе неговиот поранешен клуб. Французинот ги мина лекарските прегледи и веќе тренираше со своите нови клупски другари. Неговото деби се очекува следниот викенд против Бурмаут во првото коло на Англиската Премиер лига.
сите 67 | | | веќе видена

Европскиот шампион Реал Мадрид стигна до нов пехар во своите витрини. Кралскиот клуб среќно успеа со пресврт да ја победи Севиља во шпанската пресметка во Супер купот на УЕФА и по продолженијата да слави со 3-2 и да го подигне пехарот во ова натпреварување. Решавачкиот гол во 119. минута го постигна Карвахал. Реал Мадрид третпат го освојува пехарот во ова натпреварување, додека Севиља третпат по ред е поразена во овој натпревар. Реал прв дојде во водство со голот на Марко Асенсио во 21. минута, а изедначи Франко Васкез во 41. минута. Севиља поведе во 72. минута со голот од пенал на Евгени Конопљанка, откако фаул направи капитенот на Реал, Серхио Рамос. Токму Рамос со голот во судиското надополнување на вториот дел во 94 минута успеа да изедначи и да се избори за продолжение, во кое победничкиот гол го постигна Карвахал. Следното издание на Супер купот на УЕФА во август 2017 година ќе се игра на „Националната Арена Филип Втори“ во Скопје.
сите 29 | | | веќе видена

Довчерашниот играч на МЗТ Скопје, Урош Луковиќ, од следната сезона ќе го носи црно-белиот дрес на белградски Партизан. Кошаркарот беше дел од освојувањето на двојната круна со „штрковите“, а претходно играше за Куманово и Кожув. Урош сега стави потпис на две годишен договор со Партизан. Неговата статистика во АБА лигата е 20,3 минути со учинок од 10,1 поени и 6,6 скокови, но ќе биде запаметен и по тоа дека правеше по пет лични грешки на натпревар. Луковиќ беше значаен играч за тимот од Аеродром, а беше споменувана и можноста да му се даде македонско државјанство за да може да настапува за репрезентацијата која имаше дефицит на оваа позиција.
сите 32 | | | веќе видена

НБА ѕвездата Расел Вестбрук останува во дресот на Оклахома Сити Тандер, откако се договори за продолжување на договорот за уште три години. Расел Вестбрук ќе добие 85,7 милиони долари за новиот договор, а неговата плата ќе се зголеми од 26,5 милиони до 30 милиони долари. Следното лето цел на Оклахома ќе биде Блејк Грифин, а веќе во Оклахома никој не говори за Кевин Дурент кој ова лето ги напушти „молњите“ за да потпише во Голден Стејт Вориорс. Во своите 8 сезони во НБА лигата Вестбрук има просек од 21,5 поени, 5,6 скокови и 7,6 асистенции и 1,73 украдени топки по натпревар во посек поминати 34 минути на паркетот. Ова се најдобрите потези на Вестбрук од изминатата сезона…
сите 30 | | | веќе видена

Во бразилскиот град Рио де Женеиро, вечерва започнуваат 31-те Летни олимписки игри, на кои ќе учествуваат повеќе од 10.500 спортисти, од 206 членки на Меѓународниот олимписки комитет. Во Рио ќе се одржат натпревари во 36 различни спортови. Прв пат на програмата е додадена играта рагби, а голфот по 112 години повторно е вратен меѓу олимписките спортови. Сите натпревари ќе бидат одржани во Рио де Женеиро, а како и на претходните игри исклучок е фудбалот кој ќе се игра и во уште пет градови, Сао Паоло, Бразилија, Бело Хоризонте, Салвадор и Манаус. Првите олимписки игри на тлото на Јужна Америка ќе бидат отворени во 1 часот по полноќ, а се очекува церемонијата да трае 4 часа. Се очекува отворањето да го проследат 900 милиони гледачи. Македонија во Рио ќе ја преставуваат пливачите Марко Блажевски и Анастасија Богдановски, џудистката Катерина Николоска, стрелачката Нина Балабан и атлетичарите Дрита Исљами и Ристе Пандев. Четиринаесетчлената македонска експедиција во Рио покрај спортистите ја дополнуваат нивните ...
сите 214 | | | веќе видена

Во најтесниот избор на УЕФА за сезоната 2015/16 влегоа ќе го нема Меси, а изборот падна на Кристијано Роналдо, Герет Бејл и Антоан Гризман. Португалецот Кристијано Роналдо со Реал Мадрид ја освои Лигата на шампионите, а со Португалија стана и европски првак на ЕВРО 2016 што се одржа во Франција. Герет Бејл, исто така е европски клупски првак со „кралскиот клуб“, а со Велс стигна до полуфиналето на Европското првенство. Французинот Антоан Гризман имаше одлична сезона во Атлетико Мадрид, а беше и најдобар стрелец и најдобар играч на ЕВРО 2016. Луис Суарез во овој избор се пласираше на четвртата позиција според гласовите, додека меѓу десетмината место најдоа и Лео Меси, Џанлуиџи Буфон, Тони Крос, Томас Милер, Мануел Нојер и Пепе. Победникот ќе биде објавен на 25 август, кога во Нион ќе се одржи и ждребот за групите во Лигата на шампионите.
сите 48 | | | веќе видена

Во Нион предмалку беа извлечени двојките за плеј-офот на Лигата на шампионите за сезоната 2016/17. Ждрепката донесе неколку интересни парови, а секако најголемо внимание ќе привлече дуелот помеѓу Рома и Порто како и Виљареал-Монако. Двојките за бараж дуелите за пласман во фазата по групи во Лигата на шампионите се: Лудогорец – Викторија Плзен Селтик – Хапоел Бер Шева Копенхаген – АПОЕЛ Дундалк – Легија Варшава Динамо Загреб – Салзбург Стеауа – Манчестер Сити Порто – Рома Ајакс – Ростов Јанг Бојс – Борусија Менхенгладбах Виљареал – Монако Првите натпревари се играат на 16 и 17 август, а реваншите на програмата се на 23 и 24 август. Ждрепката за групната фаза во Лигата на шампионите ќе се изврши на 25 август. Финалето на Лигата на шампионите оваа сезона ќе се игра во Кардиф во мај 2017 година, а титулата ја брани Реал Мадрид.
сите 28 | | | веќе видена

Новак Џоковиќ од Србија во првото коло на олимпискиот турнир во Рио за противник го доби секогаш незгодниот аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро. Ова двојка привлекува најголемо внимание, особено што Џоковиќ ќе „бара“ реванш за поразот од Дел Потро во мечот за бронзениот медал на Игрите во Лондон пред четири години. Бранителот на златото од Лондон, Британецот Енди Мареј, како втор носител, во 1. коло ќе игра против Србинот Виктор Троицки, додека Рафаел Надал за ривал ќе го има Аргентинецот Федерико Делбонис. Кај жените олимписката шампионка од Лондон, Серена Вилијамс во 1. коло ќе игра против Дарија Гаврилова од Австралија. Најинтересен меч на стартот кај жените е дуелот помеѓу Гарбине Мугуруза и Јелена Јанковиќ.
сите 96 | | | веќе видена

Светската одбојкарска федерација и одобри на Русија да учествува на Олимписките игри во Рио де Женеиро 2016 и да го брани трофејот од пред 4 години од Лондон. Во соопштението се наведува дека 30 руски одбојкари (во сала и на песок) имаат дозвола за настап, откако минатата седмица ФИВБ дополнително ги проверуваше списоците на тимовите кои ги доби од Одбјкарската федерација на Русија, а по допинг колективниот скандал во Русија, од кој не беа одминати и одбојкарите. Александар Марки беше позитивен на тестовите направени во јануари и привремено суспендиран, а ФИВБ по разгледувањето на случајот реши дека Маркин не е виновен и иако ги прекршил допинг правилата, но дека рускиот одбојкар немал намера да го направи тоа, по што беше ослободен од обвинението. Со дозволата која ја даде ФИВБ, машката репрезентација на Русија ќе има можност да го брани златниот олимписки медал кој го освои пред четрири години на олимписките игри во Лондон 2012.
сите 8 | | | веќе видена

Олимпискиот пламен вчера конечно пристигна во Рио да Жанеиро. По 20.000 километри долгото патување низ 300 градови и 26 покраини низ најголемата држава во Јужна Америка, олимпискиот пламен по серија протести стигна во Рио. На патот кон градот, во кој утре започнуваат Олимписките игри, демонстрантите неколку пати се обидоа да го украдат факелот и да го изгаснат пламенот. Првиот инцидент се случи во Сао Паоло, а проблеми имаше и во Порто Алегре, додека инциденти имаше и во јужното предградие на Рио да Жанеиро, каде што при минувањето на факелот настана вистински метеж и турканица. Наводно, еден факел бил украден, а вториот изгаснат. Полицијата демонстрантите морала да ги растерува со солзавец. За многу Бразилци организацијата на ОИ е непотребен трошок. Факелот во Рио пристигна на брод со кој управувал поранешниот едриличар и освојувач на олимписка медала Ларс Граел, а по градот прв го носеше градоначалникот Едуардо Паес. Денеска огнот ќе мине низ олимписката зона, а потоа се сели на познатите плажи Ипанема и ...
сите 2 | | | веќе видена

Младиот бразилски напаѓач Габриел Јесус е новото засилување на англискиот премиерлигаш Манчестер Сити. Тој важи за еден од најголемите таленти на бразилскиот фудбал, а меѓу ‘граѓаните’ доаѓа од Палмеирас за цена од 30 милиони евра отштета, чиј дрес го носеше од 2013 година. „Манчестер Сити е еден од најголемите клубови на светот, а уште повеќе ме радува што ќе ме тренира Пеп Гвардиола“, рече младиот Бразилец. Јесус минатата сезона во 30 настапи постигна 19 голови, додека како помлад, на 48 меча постигна 54 голови. Тој е добар пријател на Нејмар, кој се обидел да го наговори да дојде во Барселона, но Сити бил побрз. Јесус е петтото засилување што Гвардиола го донесе на Етихад. Редовите на Сити ги засилија Лирој Сане од Шалке, Илкај Гундоган од Борусија Дормунд, Нолито од Селта, како и Зинченко од Уфа. Манчестер сити потроши 130 милиони евра за овие играчи.
сите 19 | | | веќе видена

Кристиано Роналдо следната недела ќе се врати во Мадрид, во спортскиот центар на Реал за да се рехабилитира од повредата пред почетокот на сезоната. Роналдо и Реал Мадрид постигнале нов договор според кој португалецот ќе остане во „кралскиот“ клуб до 2021 година. Тоа практично би значело дека Кристијано ќе ја заврши кариерата во Реал Мадрид доколку до крај го одработи новиот договор. Роналдо ќе добие и зголемување на платата, па според новиот договор ќе заработува 21 милион евра по сезона. Тоа ќе биде голема инвестиција за Реал кој верува дека Роналдо иако има 30 години може уште неколку години да игра на врвно ниво и сака до крајот на кариерата да го задржи на „Сантиаго Бернабеу“. Покрај Роналдо, нов договор ќе добие и Герет Бејл кој наместо 9 сега ќе заработува по 10 милиони евра по сезона.
сите 58 | | | веќе видена

Во Лигата на шампионите познати се патниците во плејоф фазата за пласман во фазата по групи. Фудбалерите на француски Монако во реваншот го совладаа турски Фенербахче со 3-1. Монако на гостувањето во Истанбул загуби со 1-2, но на својот терен со победата од 3-1 го избори пласманот во следната фаза. Головите за клубот од Кнежевството ги постигнаа Валере Жермен во 3 и 65, а Радамел Фалкао беше прецизен од пенал во 18 минута, додека голот за Фенербахче го постигна Еменике во 53 минута. Швајцарските Јанг Бојс по пенал рулетот го отпишаа фаворизираниот украински Шахтар. Јанг Бојс по подоброто изведување на пеналите (4-2) го елиминираше Шахтар. Мечот по 90 минути заврши 2-0 за швајцарскиот тим, идентичен резултат со кој украинскиот славеше во првиот меч. Двата гола ги постигна Кубо, во 54 и 60 минута. Бидејќи во продолженијата немаше голови, победникот беше решен од ударите од белата точка. Кај домашните згреши Хадерѓонај, додека кај гостите не успеаја да реализираат Ракитски и Фред. За изненадувањето на вечерта ...
сите 38 | | | веќе видена

Хулен Лопетеги е именуван за нов селектор на фудбалската репрезентација на Шпанија, објави националниот сојуз на оваа земја. Лопетеги е поранешен тренер на Порто, а доаѓа на местото на Винсенте дел Боске кој замина од функцијата по елиминацијата во осминафиналето на Европското првенство во Франција. Шпанскиот сојуз се реши да му ја даде довербата на Лотепеги бидејќи тој во 2012 и 2013 година со младата репрезентација ја освојуваше европската титула. Во младинските категории има работено со Де Хеа, Бартра, Алкантара, Мората, Иско, Коке, Алкасер. Шпанија е втората репрезентација од квалификациската група за пласман на светското првенство, во која се наоѓа и Македонија, која во квалификациите ќе влезе со нов селектор.
| | веќе видена

Најдобриот хрватски тенисер Марин Чилиќ ја прекина соработката со својот тренер Горан Иванишевиќ. Чилиќ и Иванишевиќ соработуваа од 2013 година, а во меѓувреме стигнаа до трофејот на гренслем турнирот во Њујорк. Чилиќ во 2014 година го победи во финалето Кеи Нишикори. Наредната година Чилиќ играше во полуфиналето на УС Опен, а во периодот на соработката со Иванишевиќ три пати играше четвртфинале на Вимблдон. „Повеќе не соработувам со својот тренер Горан Иванишевиќ. Имавме многу успеси. За мене беше чест и привилегија да се работи со Горан, уживав во нашата соработка. ,,Горан ми помогна да остварам некои од моите цели“, напишал Чилиќ на социјалните мрежи. Марин Чилиќ во моментов се наоѓа на 12-то место на АТП листата, а најдобариот пласман го оставри по освојувањето на УС Опен, кога беше осми на АТП листата. Оваа година сеуште нема освоени ниту една титула, играше две финалиња во Марсеј и Женева но не успеа да стигне до титулите. Чилиќ играше на Роџерс купот во Торонто, следни се Олимписките игри во Рио, а ...
сите 2 | | | веќе видена

Шпанскиот првак Барселона доби уште една битка со Реал Мадрид кога се во прашање трансферите на играчи. Португалецот Андре Гомеш кој се поврзуваше со трансфер во Реал се сели во Барселона. Андре Гомеш од страна на тренерот на Реал, Зинендин Зидан беше посочуван како наследник на Лука Модриќ кој наскоро ќе наполни 31 година. Реал работеше на реализиција на овој трансфер, но Португалецот во последен момент се премисли и ја прифати понудата на Барселона. Инаку, Реал на Валенсија и понудил 35 милиони евра за Гомеш, играчот се согласил, но половина час подоцна челниците на Барселона испратиле понуда која не се одбива и играчот за врска ја сменил одлуката. Барселона понудила околу 50 милиони евра за трансферот, а играчот ќе потпише петгодишен договор со каталонскиот клуб. Андре Гомеш кариерата ја започна во Бенфика, од 2014 година е член на Валенсија, а беше дел од португалската селекција која во Франција неодамна ја освои првата европска титула.
сите 161 | | | веќе видена

next