Спорти

Со помош на само една вежба и еден реквизит може да го зајакнете рамото и мускулите на јадрото. Вежбата во стоечка положба со растегливи траки е еластична вежба со низок интензитет, со што ефективно ги активирате мускулите на средниот дел на телото и рамениот појас. Оваа вежба ја подобрува брзината и стабилноста. За стабилност се вежба со контролирана експлозивност, ставајќи акцент на мускулите на јадрото, така што лопатките ќе ги задржите во пониска положба. Добра работа кај овие растегливи траки е што секогаш може да ги прилагодите со колку енергија ќе ги повлекувате истите. Се препорачува вежбата да ја започнете со загревање од 10 секунди, а потоа по едноминутно вежбање од 3 серии со едната рака направете пауза од 10 секунди. Потоа истата вежба ја повторувате и со другата рака. Тоа ќе биде првиот круг на вежбање, а вкупно треба да се направат помеѓу 3 и 5 круга во зависност од вашата форма. Клучот за успех на оваа вежба е брзината, односно да предизвикате тензија на траката и да водите сметка секое ...
сите 14 | | | веќе видена

Во Загреб, беа извлечени четирите групи на Европското првенство во ракомет за мажи кое следната 2018 ќе се одржи во Хрватска. Македонија ќе биде дел и од ова ЕП, откако го освои првото место во групата 4 од квалификациите. Ждрепката сакаше, Македонија да биде дел од групата Ц заедно со европскиот шампион Германија, Словенија и Црна Гора. Во другите групи ќе играат: Група А (Сплит) – Хрватска, Исланд, Србија и Шведска. Група Б (Пореч) – Франција, Норвешка, Австрија и Белорусија. Група Ц (Загреб) – Германија, МАКЕДОНИЈА, Словенија и Црна Гора Група Д (Вараждин) – Шпанија, Унгарија, Чешка и Данска. Во втората фаза пласман ќе обезбедат првите три репрезентации од секоја група. Во следната рунда групите А и Б вкрстуваат и натпреварите ги играат во Загреб, а Вараждин останува домаќин и во втората фаза на вкрстената група со репрезентациите од групите Ц и Д. 13-тото Европското ракометно првенство во Хрватска ќе се одржи од 12 до 28 јануари 2018 година.
сите 51 | | | веќе видена

Фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо во 2016 година, заработи повеќе пари од било кој друг спортист во светот. Со платата во Реал Мадрид и приходите од рекламирање, Португалецот за една година заработил 90 милиони долари. Оваа сума ги вклучува и средствата од објавувањето на социјалните мрежи, особено на Инстаграм. Британската компанија “Huper” специјализирана за следење на трендовите на Фејсбук, Твитер и Инстаграм, го објави списокот на познати личности кои заработуваат најмногу од Инстаграм. Според овие резултати, Роналдо заработува 400.000 долари од обична објава на Инстаграм. Ако ја земеме во предвид просечната плата во Македонија од 500 долари се доаѓа до заклучок дека за цената на една објава на Роналдо е потребно 800 месеци, или над 65 години работа. Роналдо обично објавува фотографии каде носи некој познат бренд или стои до некој скап автомобил. Кристијано Роналдо на Инстаграм има 106 милиони следбеници.
сите 62 | | | веќе видена

Новак Џоковиќ, поранешниот светски рекет број еден и официјално ја заврши тениската сезона 2017. Србинот тоа го потврди на прес конференција која ја одржа во Белград. Џоковиќ изјави дека повредата на лактот е сериозна и истата бара мирување од околу 6 месеци. Џоковиќ дополни и дека времето потребно за рехабилитација ќе го мине целосно посветувајќи се на своето семејство. Долгото отсуство за тенисерот ќе значи и огромен пад на АТП листата. Тој нема да биде ниту во првите 10, што е првпат по пауза од 10 години. Моментално се наоѓа на 4-тото место, а од понеделник ќе го нема ниту во првите пет на листата. Како што изјави оваа повреда ја влече веќе 1,5 година, а кулминираше во осминафиналето на Вимблдон каде го предаде мечот против Бердих. видео – kurir.rs
сите 4 | | | веќе видена

Усаин Болт стигна до победа на митингот од Дијамантската лига кој се одржа во Монте Карло. Јамајканецот истрча најдобро време оваа сезона од 9.95 секунди. Болт прв пат сезонава истрча по десет секунди во трка на 100 метри. Освен Болт под десет секунди трчаше и Американецот, Ајзеа Јанг кој заостана три стотинки зад Болт. Третото место му припадна на Акани Симбине од Јужна Африка кој истрча 10.02. Јасно е и според најавите дека Усаин Болт ја трча својата последна сезона во кариерата, која ќе ја заврши со настап на Светското првенство во Лондон, што е на програмата од 5 до 13 август. Погледнете ја последната трка на Болт во дијаманстката лига во Монако…
сите 41 | | | веќе видена

Шампионскиот тим на Голден Стејт ќе го гледаме во ист состав и следната нба сезона. Челниците на шампионот и официјално ги продолжија договорите со Кари, Дурент, Игудала, Ливингстон, Пачулија и Дејвид Вест. Сите овие кошаркари на Вориорси имаа статус на слободни агенти, но тоа веќе така не е. Деталите од договорите не се соопштени, но медиуми во САД објавија дека. Кари потпишал петгодишен договор за сума од 201 милион долари, Дурент за две години ќе заработи 53 милиони долари, Игудала за три години ќе добие 48 милиони долари, а Ливингстон потпишал на три години за 24 милиони евра. Пачулија и Вест исто така остануваат и ги продолжија договорите на уште една година, за сума од 3,5 милиони долари. Погледнете ја приказната за Голден Стејт Вориорс и како дојдоа до нова титула….
сите 17 | | | веќе видена

Новиот фудбалер на Евертон, Вејн Руни им се заблагодари на фановите и лидерите на Јунајтед за сето она што го направија за него во текот на изминатите 13 години. “Им благодарам на сите членови на УО на Јунајтед, тренерите, персоналот, соиграчите и навивачите за неверојатната шанса што ја имав да играм. ,,Ви благодарим за прекрасните спомени”, изјави Руни. Лидерите на Јунајтед, му одговорија на Руни… “Руни заминува од Јунајтед за да се врати во Евертон. Ти благодариме Вејн за се”… Руни потпиша двегодишен договор со Евертон, а потоа откри нешто што ги шокираше навивачите на “црвените ѓаволи”. “Јас молчев последните 13 години, и сега конечно слободно можам да кажам. Кога играв за Јунајтед, децата и јас по дома носевме пижами од Евертон. За таа работа морав да молчам, а сега тоа криење е готово. ”Прекрасно е чувството уште еднаш да се носи дресот на Евертон, исто како пред 13 години. Не можам да дочекам да истрчам на теренот. ”Сега е вистинско време да го носам дресот во јавност, на фудбалскиот терен “, откри ...
сите 83 | | | веќе видена

Големи проблеми за Ливерпул и тренерот Клоп, откако Барселона ги договори личните услови на Фелипе Кутињо за негов трансфер на „Ноу Камп“. Останува уште Ливерпул да се согласи или не да се откаже од еден од своите најдобри фудбалери. Бразилецот е подготвен да го облече дресот на Барселона и да ја исполни својата судбина. Ливерпул ја одбил понудата на Барселона од 75 милиони евра што Каталонците ја испратиле минатата недела. Очекувањата се дека челниците на „блауграна“ наскоро ќе испратат нова понуда. Челните луѓе на Барселона се во Ливерпул, каде што се обидуваат да го комплетираат трансферот. Доколку замине Кутињо, Клоп, ќе остане без клучниот фудбалер во тимот, но ќе добие огромни сретства за нови засилувања. Кутињо го продолжи договорот со Ливерпул до јуни 2022 година. Стручниот штаб во Кутињо гледа наследник на Андрес Иниеста во формацијата 4-3-3. Тој е еден од двајцата Бразилци, вториот е Паулињо, кои Барселона се обидува да ги донесе во тимот со што би го осигурала престојот на Нејмар.
сите 51 | | | веќе видена

Дриблингот на членот на српската репрезентација во баскет 3×3, Душан Домовиќ Булут на натпреварот против Шпанија, е прогласен за најдобар потег на Европското првенство во Холандија. Булут против Шпанија на Серџо Де Ла Фуенте му ја протна топката низ нозе, а потоа постигна кош од прекршок. Србија, која е актуелен светски шампион во баскет 3х3, го освои четвртото место на Европското првенство во Амстердам. Шампиони станаа Летонците кои во финалето ја победија Словенија со 16-13, третото место го освои Украина Погледнете што му направи Булут на шпанецот….
сите 52 | | | веќе видена

Македонија и Словенија ќе поднесат заедничка кандидатура за организација на Европското првенство во ракомет за мажи во 2022 и 2024 година. И двете држави се подготвени заедно дa конкурираат за организација на ЕП. Македонија и официјално веќе ја испрати својата кандидатура до ЕХФ. ЕХФ на стартот на следната 2018 година, ќе ги разгледува сите пристигнати кандидатури. Kонечната одлука ќе ја соопшти на годишниот конгрес во Глазгов на 18. и 19. јуни 2018 година. Противкандидати на Македонија и Словенија ќе им бидат: Белгија/Шпанија/Франција, Чешка/Унгарија/Словачка, Данска/Германија/Швајцарија, Русија/Белорусија и Литванија за ЕП 2022. Додека за ЕП 2024 се: Чешка/Унгарија/Словачка, Данска/Швајцарија, Германија и Литванија.
сите 4 | | | веќе видена

Долго очекуваниот бокс меч помеѓу Конор Мекгрегор и Флојд Мејведер ќе се случи на 26 август во Лас Вегас ова лето. И двајцата борачи го имаа своето прво соочување на официјалното претставување на големата борба. Како што и се очекуваше имаше многу провокации и контроверзни изјави, па така малку недостигаше да се пресметаат. Секако, мораше да реагира и обезбедувањето кога Мејведер и Мекгрегор се соочија на бината пред да ги дадат своите изјави. Двајцата се провоцираа, а да не беше Дана Вајт ќе паднеше по некој бокс. Гледачите едвај чекаат да се случи како што сите ја нарекуваат,,борбата на векот,,. Цената на ППВ/PPV за средбата на 26 август ќе биде 89,95 долари за стандардна дефиниција и 99,95 долари за ХД. Силите ќе ги одмерат, двојниот шампион на УФЦ, Конор Мегрегор и Флојд Мејведер, кој се активира од боксерската пензија само за овој меч. Погледнете како помина нивното прво соочување во јавноста…
сите 6 | | | веќе видена

Тинејџерската супер ѕвезда на Монако, 18 годишниот Килијан Мбапе за рекорден трансфер заминува од кнежевството и станува крал. Двата клуба постигнале договор за сума од неверојатни 180 милиони евра. „Кралевите“ ќе платат 150 милиони евра во кеш, а останатите 30 милиони ќе бидат пресметани во бонуси. Мбапе треба да потпише шестгодишен договор со европскиот шампион. Зидан би сакал што поскоро да го има Мбапе на располагање, за младиот голгетер да може да се адаптира на новата средина. Се очекува трансферот да биде комплетиран во следните денови за Французинот да атакува на место во тимот веќе за Супер-купот на Европа против Манчестер јунајтед во Скопје. Овој трансфер ќе биде далеку поскап од актуелниот рекорд на Пол Погба од Јувентус во Реал Мадрид. Но, сепак е под сумата од 222 милиони евра што ПСЖ планира да ја плати за Нејмар од Барселона.
сите 38 | | | веќе видена

Мексиканецот Хавиер Хернандез или популарен како Чичарито . Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед потпиша со Вест Хем Јунајтед. „Чеканите“ му платија на Баер Леверкузен околу 18 милиони евра и привлекоа уште едно квалитетно засилување, откако од почетокот на летото веќе се засилија со Џо Харт, Пабло Забалета и Марко Арнаутович. Договорот е во трајност од 3 години. Вест Хем се наоѓа моментално во Германија, а Чичарито треба да се приклучи кон кампот. Тој ќе се сретне со менаџерот Славен Билиќ и новите соиграчи. Мексиканецот помина 2 години во Баер Леверкузен. Запиша 39 гола во 76 натпревари за „аптекарите“.
сите 54 | | | веќе видена

Македонската репрезентација до 21 година избори историски пласман во 1/8 финалето на СП 2017 што се одржува во Алжир. Македонија во клучниот меч во групата Ц, во последното 5.коло ја победија селекцијата на Бразил со 28-23. Уште на стартот избраниците на Илија Темелковски поведоа со два гола разлика. Бразилците за брзо време ја анулира разликата и се до 20 минута се играше израмнето. Во последните 10 минути од првиот дел Македонија постигна 5 а прими само два гола и на полувреме имавме предност од 14-11. Второто полувреме Македонија го започна одлично, имаше водство од четири гола, но бразилците во 52.минута стигнаа до израмнување 22.22. Сепак Македонија го издржа и тој притисок и во продолжение даде шест, а Бразил само еден гол. Па така стигнавме до победа од 28-23. Со победата над Бразил, Македонија обезбеди осминафинале, каде за противник ќе го имаме домаќинот на СП, селекцијата на Алжир. Осминафиналните натпревари на програмата се утре (26 јули), а таму ќе се сретнат… Франција – Фарски Острови, Тунис – ...
сите 202 | | | веќе видена

ПРВ ДО ВРВ и ова лето продолжува со платформата WE RUN MACEDONIA (Ја трчаме Македонија) преку серијата на трки BEACH RUN на пет локации покрај вода низ Македонија. Се работи за пет трки на 5 километри наменети за сите кои трчаат или сакаат да трчаат ова лето на предвидените локации во проектот. Летната лига во трчање започнува на 2 јули во Скопје, а потоа следуваат трките во Претор на 9 јули, Дојран на 16 јули, Маврово на 23 јули и завршната трка во Охрид на 30 јули. Во трките кои се дел од серијата Beach Run 2017 може да учествуваат сите оние кои го сакаат трчањето и тоа на сите, неколку или една трка. Остварениот резултат на секоја од трките носи соодветен број на бодови според кои се формира табела со резултати, чиј финален изглед ќе ги даде победниците на летната лига во трчање на 5 километри за оваа година. За победниците на секоја од трките и на целата лига е обезбеден паричен награден фонд од 1.000 евра и врвна спортска опрема за трчање. Пријавувањето за учество во Beach Run 2017 е преку веб страната ...
сите 6 | | | веќе видена

Taa 1983 година, Дражен Петровиќ практично се согласи за трансфер во КК Босна. Се чекаше само да заврши шампионатот на Југославија помеѓу Шибенка и Босна, а Дражен Петровиќ требаше да оди во Сараево. За да докаже дека тој беше сериозен, шефот на Босна Стјепан Грубниќ му испрати бел голф “единица” и сè беше подготвено негов премин во Сараево. Но, тогаш се случи “тој” натпревар во кој Шибенка победи со 83:82 против Босна и го освои шампионатот. Дражен постигна 40 поени, вклучувајќи ги и двете клучни слободни фрлања, и големата забава можеше да започне. Но, Босна се пожали дека последниот прекршот беше направен по истекот на времето каде Дражен ги постигна слободните фрлања. Сојузот тој натпревар го поништи и предложи да се одигра мајсторка во Нови Сад, но Шибенка не се согласи и на натпреварот не отпатува. Па така титулата на зелена маса им беше доделена на Босна, а Дражен по таа неправда, едноставно не можеше да замине во Босна. Таткото на Дражен, Јоле отиде во Сараево за да го плати голфот, а Дражен заврши ...
сите 8 | | | веќе видена

За МАКЕДОНИЈА ќе настапат: Димитриевски, Тошевски, Мојсов, Шиков, Ристевски, Ристовски, Стјепановиќ, Спировски, Алиоски, Пандев, Несторовски. За ШПАНИЈА ќе играат: Де Геа, Алба, Карвахал, Рамос, Пике, Бускетс, Тијаго, Иниеста, Иско, Давид Силва, Диего Коста. Натпреварот започнува во 20:45 часот на арената Филип Втори во Скопје.
сите 53 | | | веќе видена

Баерн Минхен на големо се засилува за следната сезона и ги победи бројните конкуренти за ова фудбалско име. Германскиот шампион договори супер засилување од Лион, а станува збор за играчот од средниот ред, Корентин Толисо. Тој е еден од најбараните играчи во овој трансфер преоден рок. Клубот од Алијанц Арената доби “зелено светло” за негов ангажман, а играчот бил близу до трансфер во италијанските клубови Јувентус, Милан и Интер. Сепак, на крајот, се чини дека 22-годишниот французин ќе замине во Минхен, а Лион ќе заработи огромни 40 милиони евра. И покрај што тој имаше договор до 2020 година, Толисо сака да го напушти клубот и да се бори со новиот клуб за трофеј, а кај Карло Анчелоти ќе му се укаже таа можност следната сезона. Играчот од средниот ред оваа сезона одигра 47 натпревари за ,,лавовите,, и постигна 14 гола, со 7 асистенции. Запознајте го Корентин Толисо….
сите 22 | | | веќе видена

Италијанскиот тренер Фабио Капело е назначен за нов тренер на прволигашот од Кина Џиангсу Сунинг и станува најплатниот тренер во светот. Капело на клупата ќе го наследи јужнокореанецот Чои Јонг Соа кој беше отпуштен откако клубот загуби во шеснаестина финалето од азиската Лига на шампиони, а во домашното првенство е на претпоследното место. Клубот од Нианинг е четвртиот најбогат клуб во Кина, еднаш беа шампиони на Кина, а во тимот ги има бразилецот Тешеира кој играше за Шахтјор, Рамирез кој играше за Челзи и колумбиецот Роџер Мартинез. Италијанскиот тренер последен пат седеше на клупата на еден клуб во сезоната 2006/2007 кога го водеше Реал Мадрид, а потоа беше селектор на Англија и Русија. Тој е трето големо тренерско име во кинескиот фудбал, по Луис Фелипе Сколари кој го води Гвангжу Евергранде, и селекторот на Кина, легендарниот италијанец Марчело Липи. Постојат шпекулации дека Капело ќе има плата од 10 милиони евра по сезона.
сите 15 | | | веќе видена

Мајката на сестрите Вилијамс, Оресен Прајс предизвика голема мешаница на социјалните медиуми кога се појави нејзината слика. Мајка од сестрите Вилијамс, Венус и Серена во седмата деценија изгледа далеку подобро од помладите жени. Oraş Цена наскоро ќе стане баба, бидејќи нејзината помлада ќерка Серена во blagolsovenom состојба и треба наскоро светот ја прифати нивното прво дете.
сите 9 | | | веќе видена

next