Спорти

Македонскиот машки клупски ракомет се најде на третото место на најновата листа која ја објави Европската ракометна федерација и која се однесува за европските ...
сите 9 | | | веќе видена

Во Нион денеска со ждрепка беа одредени паровите за 1/8 финалето во Лигата на Европа. Ждрепката донесе неколку интересни дуели, а највозбудлив е оној на Милан и Арсенал. ж Последен пат овие ривали играа во 2012. година во Лигата на шампиони, а поуспешен беше Милан со вкупен резултат 4-3. Интересно ќе биде и на двомечот меѓу Олимпик Марсеј-Атлетик Билбао и Лајпциг-Зенит. Другите парови се Лацио-Динамо Киев, Атлетико Мадрид-Локомотив Москва, ЦСКА Москва-Лион, Спортинг–Плзен и Борусија Дортмунд–Салцбург. Првите осминафинални дуели ќе се играат на 8. март со реванш една недела подоцна на 15. март во исто време како и досега. Големото финале на Лига Европа е закажано за 16. април на „Стад де Лион“ во Лион.
сите 31 | | | веќе видена

Мекларен ф1 тимот денеска го претстави новиот болид пред стартот на 2018 сезона во Формула 1. Новина е тоа што сега болидот на Мекларен ќе биде целосно портокалов. Мекларен во минатата сезона имаше поинаква нијанса на портокалова боја, но во новата сезона се одлучија за голема промена, во која прв возач ќе им биде Фернандо Алонсо. Негов колега ќе биде Стофел Вандорн кој ќе ја вози втората сезона во Мекларен. Мекларен нема победа од последната трка во 2012 година во Бразил, а досега ниту еден возач нема пласман на подиумот од првата трка во 2014 година, кога Магнусен беше втор во Австралија. Сезоната 2018 во Ф1 шампионатот започнува на 25. март во Мелбурн со трката за Големата награда на Австралија.
сите 9 | | | веќе видена

Во последниот натпревар од 15.коло во калчото, Џенова славеше со 1-0 нагости кај Верона. Голот за победа на Џенова го постигна кој друг ако не капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев . Тој им донесе значајна победа на Џенова во борбата за опстанок во Серија А . За Македонецот ова беше прв гол оваа сезона во Италијанското фудбалско првенство. ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВРАЌАЊЕТО НА ГОРАН ПАНДЕВ ВО ДРЕСОТ НА МАКЕДОНИЈА! Пандев реализира во втората минута од судиското надополнување во првото полувреме, а беше заменет во 64. минута. Џенова со новите три бода по 15. рунди во Серија А има 13 бодови и е на 15. место. Верона остана на претпоследното 19 место со само 9 бода. Инсерти од мечот….
сите 9 | | | веќе видена

Денеска и утре се игра последното 6.коло фазата по групи во ЛШ. Четири екипи имаат обезбедено пласман во осминафиналето. ПСЖ и Баерн од А групата, Челзи во Б и Барселона од Д групата. Најблиску до пласман од останатите е Манчестер Јунајтед кој има три бода повеќе од второ пласираниот Базел во А групата. Денеска на програмата се 8 средби од групите А, Б, Ц и Д. Не очекуваат две дерби пресметки. Првата е дуелот помеѓу Баерн и ПСЖ на Алијанц арената. За потсетување првиот дуел во Париз заврши со висока победа на ПСЖ од 3-0. Во оваа група уште се среќаваат Селтик и Андерлехт. Вториот дерби дуел е во Лондон, каде Челзи го пречекува Атлетико Мадрид кој мора да оди на победа доколку сака напролет да игра во ЛШ. Рома во оваа група игра со Карабаг и со победа ќе го осигура местото во осминафиналето. На другите средби Јунајтед игра со ЦСКА Москва, Бенфика е домаќин на Базел. И во групата Д, Олимпијакос-Јувентус и Барселона-Спортинг Лисабон. Групната фаза завршува утре со последните 8 средби од групите Е, Ф, Г и Х.
сите 25 | | | веќе видена

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси , долго ќе се сеќава на победата против Олимпијакос од 3:1. Меси го постигна својот 100-ти гол во европските натпреварувања. Но, јавноста исто така посвети големо внимание на мистериозниот потег на Аргентинецот во 10-тата минута. Најдобриот фудбалер на Барселона застана во првиот дел од натпреварот, се наведна, извади нешто од чорапот и веднаш го проголта. Како ќе изгледа составот на Барселона за сезоната 2017/18? Камерите го снимаа, и веднаш почнаа контроверзите околу тоа што проголта Меси. Се сомневаше дека тоа е стимуланс. Сепак, мистеријата брзо се реши. Аргентинецот проголта глукоза во таблета за да ги поднесе организмот големите напори. По натпреварот, шпанските медиуми објавија дека Меси, често ги користи овие таблети, обично во првите 10 минути од натпреварот. Тоа го прави бидејќи само тогаш организамот најдобро ја апсорбира гликозата. Погледнете го тој момент….
сите 17 | | | веќе видена

Тренерот на Арсенал, Арсен Венгер изјави дека верува во неговиот тим на претстојниот натпревар против Црвена Ѕвезда. Натпреварот е од 3.коло од Лигата на Европа во рамките на групата Х, а Венгер тренира на Маракана. Венгер верува дека ,,Топџиите,, ќе пружат добра игра и покрај големите критики. “Знаеме кои сме и покрај критиките. Имаме шест победи и еден нерешен резултат на последните седум натпревари. Ова е модерен фудбал и сето тоа е составен дел од него. Ги сакам моите играчи, верувам во нив”, изјави Венгер во Белград. Венгер беше прашан, дали со натпреварувањето во Лигата на Европа го вози патот до Лигата на шампионите? Венгер изјави дека не размислува за тоа. ”Секој натпревар е подеднакво важен и во секој се бориме за трофеј. Секаде се обидуваме да дадеме се од себе,” изјави Венгер. На стадионот “Рајко Митиќ” се очекува пеколна атмосфера. На трибините ќе има повеќе од 50.000 гледачи. “Поддршката е секогаш нешто позитивно, и сигурно за секој тим ќе биде дополнителен импулс. ”Ние се носиме и справуваме со ...
сите 44 | | | веќе видена

Во Лигата на шампионите се одиграа 8 средби од 3.коло. Во дербито на вечерта Реал и Тотенхем одиграа без победник 1-1 на Бернабе. Тотенхем имаше водство со автоголот на Рафаел Варане. Меѓутоа шпанскиот фаворит се врати откако пред истекот на полувремето, во 43 минута Роналдо беше сигурен од белата точка. Во оваа група Реал и Тотенхем се најдобрите тимови, откако Борусија Дортмунд на гостувањето на Кипар, одигра 1-1 со АПОЕЛ. Уште едно дерби се одигра ова коло. Во дуелот на лидерите во англиското и во италијанското првенство, Манчестер сити стигна до победа над Наполи со 2-1. Тимот на Пеп Гвардиола имаше одличен старт, откако прво Стерлинг во 9. минута, а потоа и Габриел Жесус во 13. минута донесоа 2:0 водство. Наполи, кој има рекордни осум победи по ред во Серија А, имаше шанса да се врати со пенал во 38. минута, но Мертенс не успеа да реализира. Тие успеаја да го намалат водството на 2:1 во 73. минута, кога повторно имаа пенал, но сега Диавара не згреши. Ливерпул го торпедираше Марибор на гостувањето во ...
сите 19 | | | веќе видена

Поранешниот англиски шампион Лестер сити уште еднаш остана без тренер. Раководството на клубот му врачи отказ на менаџерот Крег Шекспир само четири месеци откако тој стана постојан менаџер на Лестер. 53-годишниот Англичанец е отпуштен откако Лестер одиграа 1:1 со Вест Бромвич Албион. Така шампионите од 2016 година останаа на 18. место во Премиер лигата со само една победа во 10 лигашки меча. Како Лестер сити испиша нова историја во Премиер лигата! Шекспир во јуни го замени Клаудио Раниери. Италијанскиот тренер го донесе историскиот успех на тимот, потпишувајќи тригодишен договор откако го спаси Лестер од испаѓање од Премиер лигата. Со Шекспир тимот стигна и до 1/4 финалето на ЛШ каде загубија од Атлетико Мадрид со вкупен резултат од 2-1.
сите 15 | | | веќе видена

ФИФА во своето седиште во Цирих ги извлече двојките за баражот за пласман на Светското првенство во Русија 2018. Ждрепката сакаше да се сретнат, Северна Ирска-Швајцарија, Хрватска-Грција, Данска-Република Ирска и Шведска-Италија. Првите натпревари ќе се одиграат од 9 до 11 ноември, а реваншите од 12 до 14 ноември. Бараж натпревари ќе играат и Перу- Нов Зеланд и Хондурас-Австралија. Светското првенство во Русија ќе се одржи наредната 2018 година од 14 јуни до 15 јули. Инсерти од ждрепката…
сите 23 | | | веќе видена

Започна новата 72 сезона во НБА лигата со две мега пресметки. Во дербито на истокот Кливленд го победи Бостон со 102-99. Екс играчот на Кавалирси, Кајри Ирвинг не успеа да погоди тројка. Toj во последниот напад не го однесе мечот во дополнители 5 минути. Бостон во вториот дел влезе во ритам. Mу се доближи на Кливленд, но немаа време за целосен пресврт иако губеа со 18 поени разлика. Леброн Џејмс даде 29 поени, 16 скока и 9 асистенции, а Лав забележа 15 поени и 11 скока. Ирвинг против својот довчерашен тим имаше 22 поени, 10 асистенции, 4 скока и 3 украдени топки. Во супер дербито на западот, Хјустон Рокетс нагости го победи шампионот Голден Стејт со 122-121. Ракетите успеаа да направат голем пресврт, да надоместат негатива од 17 поени и да стигнат до победа. Дознајте зошто Кевин Дурент си замина од Оклахома Сити! Кевин Дурент го погоди последниот шут за победа на Голден стејт, но топката ја исфрли по истекот на времето. Такер ги погоди двете слободни и на Хјустон му донесе предност од 122:121 на 44 секуди до ...
сите 121 | | | веќе видена

Реал Мадрид преку ждрепка во Абу Даби ги дозна можните противници на Светското клубско првенство . Реал ќе игра дури во во полуфиналето на овој турнир. Таму го чека победникот од шампионот на Азија и од мечот Оукленд Сити и домаќинот Ал Џазира. Реал ја брани титулата и во Обединетите Арапски Емирати ќе се обиде да ја освои својата трета титула. Три титули во ова натпреварување засега има само Барселона. Во второто полуфинале ќе играат шампионот на Јужна Америка и подобриот од мексиканската Пачука и шампионот на Африка. Како изгледа составот на Реал Мадрид за сезоната 2017/18? Светското првенство за клубови ќе се одржи од 6 до 16 декември во Абу Даби. Финалето на 14-то Светско првенство за клубови е закажано за 16 декември на стадионот „Зајед“ чии капацитет изнесува 42.000 седишта. Статистики, бројки, факти за Супер купот 2017 во Скопје – Ова треба да се знае (фото)
сите 17 | | | веќе видена

НБА ѕвездата на Кливленд, Леброн Џејмс ќе биде неизвесен за стартот на новата сезона во лигата. Леброн ја заврши претсезоната поради проблеми со глуждот на левата нога. Клубот соопшти дека тој не беше во тимот на натпреварот со Орландо. Мечот со магичните за вицешампионите беше генерална проба пред почетокот на новата сезона. И без Леброн, Кливленд славеше со 113-106, а Џејмс ќе биде неизвесен и за првиот дуел во новата сезона против Бостон на 17 октомври. Џејмс одигра само еден од досегашните четири натпревари на Кливленд во претсезоната. Погледнете ги ТОП 10 потезите на Леброн за сезоната 2015/16 Во поразот од Чикаго од 108:94 пред два дена тој имаше учинок од 17 поени, 5 скока, 3 асистенции и по една блокада и украдена топка. Новата сезона во НБА лигата стартува вечерва . Финалната серија од НБА лигата помеѓу Кливленд и Г.Стејт е најгледана во историјата
сите 109 | | | веќе видена

Продолжува падот на кошаркарската репрезентација на Македонија на ФИБА ранг листата . На најновата Македонија назадуваше за четири позиции и сега за наоѓа на 38.место. Листата е резултат на она што репрезентациите го постигнаа во квалификациите. Исто така тука спаѓаат и натпреварите на официјалните натпревари кои се во организација на ФИБА . Македонија летово одигра лошо во претквалификациите. Не успеа да избори пласман во квалификациите за Светското првенство во 2019 година во Кина. Македонија се наоѓа на 38.место во светот, односно 21.место во Европа. На светската листа на ФИБА има 153 репрезентации, додека на листата на ФИБА Европа има 38 селекции. Зошто Македонија играше претквалификации за СП 2019 во Кина? Најголем скок на листата напарави Холандија од 38 места и сега се наоѓа на 46 место. Потоа Црна Гора и Исланд кои напредуваа за 37 позиции и Естонија која „скокна“ за 35 места. На врвот на ФИБА листата се САД пред Шпанија. Србија, Франција и Аргентина, додека новиот европски шампион Словенија е на ...
сите 5 | | | веќе видена

Ракометарите на Вардар и Металург со половичен учинок по 2.коло од Лигата на шампионите . Македонскиот и актуелен европски првак Вардар ја забележа и втората победа во ЛШ. Во Скопје во СЦ „Јане Сандански“ Вардар го победи францускиот Нант на Кире Лазаров со 27-23 . Мечот се играше рамноправно во најголемиот дел. Вардар во последните неколку минути ја направи клучната разлика од 4 гола што ја зачува до крајот. Најефикасен кај Вардар беше Мораеш со 6 гола, додека Кристопанс постигна 5, а Чупиќ и Дибиров придодадоа по четири гола. Арпад Штербик на голот имаше 12 успешни одбрани. Може да ве интересира – (Почна распадот на Вардар) Во францускиот тим тројца ракометари постигнаа по четири гола. Кирил Лазаров не успеа да се запише во листата на стрелците. Вториот наш претставник во ЛШ, Металург го забележаа и вториот пораз. Избраниците на Лино Червар беа поразени од Бешикташ со 31:27 . Металург само на моменти ја имаше инцијативата, но најчесто играчите на Червар ја бркаа предноста. Арсиќ имаше скромни 4 одбрани, ...
сите 61 | | | веќе видена

На неславен и тажен начин, најбрзиот човек на планетата Усеин Болт ја заврши кариерата на 30 години. Во финалето на штафетата 4х100 метри на СП во атлетка во Лондон, Болт се повреди и падна во последната замена. Тој се надеваше дека со колегите од Јамајка ќе освои злато, но го спречи повредата. Само што ја прими палката, мораше да се откаже од трката и едвај го напушти стадионот. Болт ја заврши кариерата со 14 светски медали од кои 11 се златни одличја. Сензационални победници се домаќините, атлетичарите на Велика Британија (37,47 секудни), пред Американците (37,52 секунди), а третопласирана беше Јапонија со време од (38.04 секунди). Погледнете што се случи….. MERECIA UM FINAL MELHOR! ⚡ @UsainBolt se machucou na última prova da carreira e cruzou a chegada com ajuda dos companheiros de equipe. pic.twitter.com/xR4iPCkq27 — SporTV (@SporTV) August 12, 2017
сите 35 | | | веќе видена

Сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко најави дека поради серијата напади и навреди врз неговата личност и покрај незапаметените успеси за македонскиот клупски спорт ќе се повлече од финансирањето на спортското друштво Вардар . По тој повод се јавија навивачите на скопскиот клуб, популарните „ Комити “ и со соопштение се обратија до него. „Почитуван господине Самсоненко, ,,Вие влеговте во Црвено-Црното семејство во вистинска смисла на зборот. Влеговте со душа и со целото свое срце, и ние токму така и ве прифативме, со душа и срце. ,,Ни приредивте толку голема радост, и овозможивте да се чувствуваме горди што сме припадници на овој клуб, што во нашите вени тече крв во боите на клубот со свето име. Ние не сме знаеле да прифатиме никого во ова наше семејство претходно на начинот на кој ве прифативме вас. ,,Вие станавте синоним за овој клуб многу повеќе од било кој пред вас, вие како сопственик на клубот станавте икона негова, идол на новите генерации, вие, и покрај вас направивте да има уште десетици нови ...
сите 66 | | | веќе видена

Според светските медиуми, Барселона ја најде замената за Нејмар во името на 29 годишниот Паулињо . Бразилскиот репрезентативец од понеделник станува нов играч на каталонскиот клуб. Тој доаѓа од Кина, од тимот на Гуангжу Евергранде. Откако стана јасно дека Барселона неможе да го задржи Нејмар во тимот, тргна во потрага по нов напаѓач. Kинескиот клуб ги одби првите две понуди на Барселона. Денеска на големо изненадување, трансферот е договорен за 40 милиони евра. Сега се очекува само официјална потврда, а медумите тврдат дека Паулињо во наредните денови ќе пристигне во Барселона и ќе потпише 4-годишен договор.
сите 73 | | | веќе видена

Светскиот рекордер на 100 и 200 метри, Усеин Болт од Јамајка, вечерва го има последниот настап на светските првенства. За последен пат ќе го видиме на атлетските патеки вечерва од 22.50 часот во Лондон каде ќе трча во финалето на 4х100 метри. Болт ќе го има последното соочување со својот ривал, Џастин Гетлин во кариерата. Ќе има можност да му се реваншира за поразот на 100 метри. Новиот светски шампион на 100 метри трчаше во втората замена и со време од 37,70 секунди штафетата на САД беше најбрза во првата група на квалификациите. Американските атлетичари зад себе ги оставија Велика Британија и Јапонија кои исто така се пласираа во финалето. Во втората група најдобро време имаше Јамајка, со 37,95 секунди. Болт трчаше во последната замена. Франција и Кина исто така обезбедија место во големото финале, а таму ќе ги видиме и Турција и Канада.
сите 40 | | | веќе видена

Двата колектива на Вардар, РК Вардар и ФК Вардар беа убедливо поразени денеска на официјални средби. Дали веќе се чуствува заминувањето на првиот човек Сергеј Самсоненко? Во дербито од новата сезона во ПМФЛ , во Тетото, Шкендија со 2-0 го победи шампионот Вардар. Домаќините поведоа во 61. минута со мајсторијата која ја приреди Алими. Само 5 минути подоцна Шкендија дојде до 2-0 со голот на Жуниор, за конечен резултат на мечот. И ракометарите на Вардар втор пат во два дена забележаа пораз на подготвителните средби во Германија. Европскиот шампион вчера загуби од Бергишер, а денеска загубија од Рајн Некар Левен. Вардар загуби убедливо со 34-25 од германскиот шампион. Тренерот Раул Гонзалез не можеше да смета на Циндриќ, Милиќ и Недановски кои се пожалија повреда. Во тимот беа четворица млади ракометари, Марко Кизиќ кој дебитираше со 16 години, Даниел Ѓорѓески, Тоше Ончев и Мартин Поповски. Борозан даде 8 гола, Македа 6, Карачиќ 5, Ончев 2, а по еден Поповски, Криштопанс, Мораеш, Чупиќ, Дибиров и Шишкарев. Дали ...
сите 64 | | | веќе видена

next