Спорти

Германија и Франција, на стадионот „Велодром“, во Марсеј, ќе го одиграат второто полуфинале на ЕУРО 2016, по кое ќе биде познат противникот на Португалија во финалето на 10.јули в недела. Германија, ќе се обиде да избори пласман во своето седмо финале, додека Франција ќе се бори за трето учество во завршниот меч. И двете репрезентации до полуфиналето стигнаа без пораз, во првата фаза забележаа по две победи Германија над Украина и Северна Ирска, Франција над Романија и Албанија и по едно реми против Полска, односно Швајцарија. Во осминафиналето Германија ја мина Словачка, а Франција Република Ирска, додека во четвртфиналето домаќинот беше убедлив против Исланд, а Германија по пенал драмата ја мина Италија. Германија на овој меч има сериозни кадровски проблеми, каде ќе настапи без тројца влијателни играчи: дефанзивецот Матс Хумелс поради жолти картони, а за Сами Кедира и Марио Гомез првенството е веќе завршено. Од друга страна Дидие Дешамп има идеална ситуација пред себе, нема повредени, ниту пак казнети ...
сите 237 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо со голот против Велс во полуфиналето на ЕП, го израмни рекордот на францускиот легендарен фудбалер, Мишел Платини. Роналдо и „друштвото“ славеа против Велс со 2:0 на вчерашниот прв полуфинален натпревар на Европското првенство и го обезбеди „билетот“ за финалниот дуел кој Португалија ќе го игра со подобриот од вечерашниот дуел помеѓу Франција и Германија. Ѕвездата на Реал Мадрид синоќа во Лион го постигна првиот гол, а тоа беше вкупно девети гол за него на Европските првенства. Со тоа, Кристијано Роналдо го израмни рекордот на француската легенда Мишел Платини кој досега беше неприкосновен – прв на табелата со најдобри стрелци на Европските првенства. Кристијано Роналдо од своите девет голови на Европските првенства, три ги постигна на ова ЕП и има шанса да осамне на врвот на листата со најдобри стрелци доколку успее да постигне гол во големото финале.
сите 79 | | | веќе видена

ЕП во фудбал 2016 во Франција го доби првиот финалист. Тоа е репрезентацијата на Португалија која по 2004 година повторно ќе игра финале на едно европско првенство. Португалците го победија Велс со 2-0 и стигнаа до првата победа на ова ЕП во регуларните 90 минути. Претходно имаа три реми завршници во групната фаза, продолжение против Хрватска и пенали против Полска. Се беше решено за само 3 минути во второто полувреме. Првиот гол му припадна на асот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо во 50-та минута, а потоа Нани одлично ја следеше акцијата и по шутот на Роналдо ја “собра” топката и поентираше за 2:0 во 53-та минута. Португалија по втор пат во историјата доби можност да се бори за титулата Европски шампион. Тоа за прв пат го направија во 2004-та година, кога Грција беше поуспешна и ги победи со 1:0. Велшаните и покрај поразот можат достоинствено да се вратат дома, бидејќи ова за нив беше неверојатен успех во дебитантскиот настап на Европските првенства, а со самиот пласман меѓу четирите најдобри тие ги ...
сите 42 | | | веќе видена

Ѕвездата на Оклахома Сити, Кевин Дурент од следната сезона ќе игра за поранешниот НБА шампион Голден Стејт Вориорс. ,,Ова е важен дел во мојата кариера, кога морав да донесам некои тешки одлуки. Решив да потпишам за Голден Стејт. ,,Јас сум од Вашнгтон, но во Оклахома „пораснав“. Таму многу научив за значањето на семејството, за тоа што значи да бидеш човек. Ме боли сознанието дека многу луѓе ќе бидат разочарани од мојата одлука, но ја верувам дека правам вистинска одлука за мојата кариера“, напишал Дурент во своето соопштение. Оваа одлука на Дурент во пол позиција ги става Вориорс за освојување на титулата во наредата сезона. Минатата сезона Голден Стејт го загуби големото финале од Кливленд, откако во финалето на Западот ја победи токму Оклахома со Кевин Дурент. Дурент заедно со МВП-то на регуларниот дел Стеф Кари и Клеј Томпсон и Дрејмонд Грин ќе биде дел од веројантно најдобриот квартет во лигата. Доаѓањето на Дурент во Голден Стејт значи дека тимот ќе го напушти Херисон Барнс на кого Далас му понуди 95 ...
сите 12 | | | веќе видена

По 30 години слава и успех, претседателот на Милан Силвио Берлускони реши да го продаде фудбалскиот клуб од Милано. Контроверзниот бизнисмен и поранешен италијански премиер, продажата на Милан ја потврди за италијанските медиуми. Новинарите го сочекаа Берлускони пред една болница, по успешната операција на абдомалната аорта на срцето. „Да готово е се. Милан го продадов на кинески бизнисмени, но тоа го направив под еден услов. Во договорот стои дека Кинезите, во наредните две години ќе мора да потрошат 400 милиони евра на засилувања, со цел Милан да го вратат на шампионските патеки“, изјавил Берлускони и им порача на сите ривали, светот повторно ќе стравува од Милан.
сите 3 | | | веќе видена

Лионел Меси е осуден на 21 месец затвор, за даночна измама, а освен тој осуден е и неговиот татко, кој бил одговорен за финансиските работи, на прославениот фудбалер. Синот и таткото Меси беа обвинети дека со даночната измама што ја направиле во периодот меѓу 2007 и 2009 година, ја оштетиле шпанската држава за 4,1 милион евра прикриен и неплатен данок. Двајцата ќе треба да платат и висока парична казна затоа што користеле „оф шор“ фирми во Белизе и во Уругвај, за да ја прикријат вистинската заработувачка на фудбалерот Меси од објавувањето и печатењето на неговите фотографии. Во текот на истрагата како и за време на судењето, Лионел Меси се бранеше дека тој не знаел ништо за тоа како се водат и се уредени неговите финансиски состојби, препуштајќи му го тоа на татко му. Мали се шансите, Меси да се најде во затвор и да ја издржува затворската казна, а шпанските правосудни закони предвидуваат казна помала од 2 години да може да се отслужи на условна слобода, што значи дека Меси нема да биде во затворска ќелија, ...
сите 55 | | | веќе видена

Конечно среќата ги посака ракометарките на ЖРК Вардар на денешната ждрепка во Глоструб, Данска, каде беа одредени групите за следната сезона во Лигата на ракотните шампионки. Нашиот претставник ќе игра во најлесната група Б во која противници на ЖРК Вардар ќе им бидат рускиот шампион Астраханочка, унгарскиот вицешампион ФТЦ и победникот од квалификациската група 2 во која се Лајпциг, Хипо, Бера Бера и Гомел. Најинтересена е групата Ц во која ждрешката ги смести двата финалисти на годинашниот Фајнл Фор, Ѓер како носител и актуелниот европски првак Букурешт од вториот шешир, Митјиленд и Ростов Дон. Натпреварите од групната фаза во ЛШ во женска конкуренција ќе стартуваат на 21-25 септември.
сите 76 | | | веќе видена

Шпанскиот репрезентативец Нолито и официјално е новото засилување за англискиот премиерлигаш Манчестер сити. Тој потпиша четиригодишен договор и повторно ќе работи со Пеп Гвардиола, кој своевремено му беше тренер и во Б-тимот на Барселона. ,,Ова е голем предизвик за мене и се радувам што доаѓам во Манчестер сити и во Премиер-лигата. ,,Повторно ќе соработува со Пеп Гвардиола и верувам дека под негово раководство ќе станам уште подобар фудналер, а со Манчестер сити ќе освојувам трофеи – истакна Нолито. Гвардиола, добро ги познава квалитетите на Нолито уште од периодот 2008-2011 кога тој настапуваше за Б тимот на Барселона. Во наведениот период Нолито одигра само 5 натпревари за првиот тим на Барселона, поради што во 2011 се пресели во Бенфика, по две години во Португалија тој се врати во Примера, во тимот на Гранада, а изминатите три сезони играше во Селта Виго каде постигна 39 гола во 103 настапи во дресот на овој клуб. Тој е второто засилување за Сити во летниот преоден рок, откако претходно во тимот ...
сите 23 | | | веќе видена

Две македонски екипи вечерва ќе ги одиграат првите натпревари од 1.коло од квалификациите од Лига Европа, а ќе бидат одиграни вкупно 44 натпревари. По неколку годишна пауза екипата на Силекс од Кратово повторно ќе настапи во еврокуповите, оди на гости кај тимот на Вадуц од Лихтенштајн, кој последните сезони е постојан учесник во еврокуповите. Почетокот на дуелот е во 19 часот. За разлика од Силекс, тетовска Шкендија е домаќин на полската екипа Краковија, а дуелот ќе се игра на Националната Арена „Филип Втори“ со почеток во 21 часот. Во редовите на Шкендија посакуваат триумф на првиот дуел по можност без примен гол. Нашиот трет претставник во Лига Европа, Работнички го одигра првиот натпревар против Будуќност и во Подгорица ќе патува во реваншот со резултат 1:1. Реванш натпреварите се играат на 7 јули.
сите 71 | | | веќе видена

Новак Џоковиќ испиша нова страница во историјата на светскиот тенис. Тој во 2. коло на тенискиот гренслем Вимблдон славеше над Адријан Мараниро со 3-0 во сетови (6-4, 6-3, 7-6) и ја запиша 30-та победа по ред на турнирите од гренслем серијата. Досега никој не успеал да забележи толкав број на победи по ред на гренслем турнирите, а со победата Џоковиќ го мина и славниот Род Лејвер кој во 1969 и 1970 година имаше 29 победи по ред. Зад Џоковиќ и Лејвер е Роџер Федерер кој два пати имал низа од 27 триумфи на гренслем турнирите, но Швајцарецот никогаш не победил по ред на сите четири гренслем турнири. Ноле пред еден месец го освои Ролан Гарос и стана првиот тенисер по Род Лејвер кој во исто време е сопственик на четирите најголеми титули во тенисот, но е првиот во историјата кој освоил четири гренслем титули во низа на три различни подлоги. Секоја чест НОВАК!
сите 127 | | | веќе видена

Објавен е распоредот на натпреварите за најквалитетното фудбалско натпреварување во Германија. Баерн Минхен и Борусија Дортмунд ќе се сретнат на 14-ти август во натпреварот од Суперкупот на Германија, од 20:30 часот. Лигата ќе започне на „Алијанц арената“, а актуелниот шампион на 26-ти август ќе го пречека Вердер Бремен. Во првото коло на 27/28.08.2016 во 20:30 часот ќе се сретнат: Борусија Дортмунд – Мајнц Борусија Менхенгладбах – Баер Леверкузен Херта Берлин – Фрајбург Келн – Дармштат Хамбургер – Инголштат Аугсбург – Волфсбург Хофенхајм – Лајпциг Ајнтрахт Франкфурт – Шалке 04. https://amp.twimg.com/v/a6fc780c-68f0-4540-845c-3784b8bb4ce4 Целиот распоред можете да го погледнете ТУКА
| | веќе видена

Селекторот на Италија, Антонио Конте ќе има големи проблеми во средниот ред пред дуелот со германската репрезентација во 1/4 финалето на ЕВРО 2016 во Франција. Тијаго Мота против Шпанија заработи жолт картон и сам се исклучи од следната фаза на натпреварувањето. Тој на теренот го замени Даниеле Де Роси, кој според последните информации ќе го пропушти дуелот против Германија. Во прашање е повреда, а Де Роси го пропушти и тренингот на италијанската репрезентација. Тоа на Конте му остава многу малку опции за средниот ред, Пароло и Џакерини повторно ќе играат во средина, а големо е прашањето кој ќе игра веднаш зад нив. Од останатите играчи таа позиција ја покрива само Стефано Стураро, а како последен играч за врска би се снашол и Алесандро Флоренци. Против германците Конте ќе има значително ослабен состав, а во стартните 11 треба да се очекува или Стураро или Матео Дармијан, а од порано е повреден и Антонио Кандрева. Натпреварот Германија-Италија се игра утре од 21 часот.
сите 25 | | | веќе видена

Претседалот на Македонскиот олимписки комитет (МОК), д-р Васил Тупурковски и претседателот на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), Петар Наумовски потпишаа Договор за соработка со кој МОК, во следниот Олимписки циклус, интензивно ќе ја помога МКФ, пред се, во насока на обука на тренерскиот кадар. Овие проекти, за кои МОК веќе обезбеди финансиски средства во износ од 60,000 американски долари, ќе започнат да се реализира т во 2016 година и се однесуват на обезбедување на следните проектни активности: 1. Бранко Андриевски, координатор на младинските категории на МКФ, ќе престојува во Олимпискиот центар во Коларадо Спрингс (САД) и на Универзитетот Делавер, но и од блиску, директно ќе работи со водечките екипи од НЦАА со што ќе се здобие со потребните знаења кои мора да ги поседува еден врвен кошаркарски тренер. Истиот во 2017 година, ќе полага пред комисија на ИОК и ФИБА за добивање на тренерска диплома на ИОК, ФИБА и Американскиот олимписки комитет. 2. Организација на Олимписки семинар за обука на ...
| | веќе видена

Новак Џоковиќ планира да игра егзибициски натпревари низ градовите од поранешна Југославија. Тој почна да зборува за вакви средби за време на Вимблдон, каде што има голем број тенисери од неколку земји, меѓу кои доминираат Србите и Хрватите. ,,Јас сум југоносталгичар иако немам живеено во Југославија, но и покрај тоа, чувствувам поврзаност бидејќи имам семејство во Србија, Хрватска и во Црна Гора. ,,Со ниту еден тенисер од поранешна Југославија никогаш не сум имал проблем, а секогаш кога сме отворале чувствителни теми сите се слагавме дека војната не донесе добро за никого – изјави Џоковиќ. Целта е да се играат натпревари во сите главни градови од шесте републики, па останува да се види кога ќе дојде до оваа реализација. Веројатноста да се случи ова ќе има, но во текот на следната 2017 година.
сите 134 | | | веќе видена

На вториот ден на тенискиот гренслем Вимблдон не се случија изненадувања, па така фаворитите изборија место во 2.коло. Стен Вавринка со 3-1 во сетови го победи Тејлор Фритц. Вавринка првиот сет го освои по голема борба и тај брејк. Сетот помина без брејк од двете страни, а во тај брејкот швајцарецот славеше со 7:4. Вториот сет Вавринка го доби со 6:1, а Фритз одлично го одигра третиот сет и по тај брејк успеа да слави со 7:6. Четвртиот сет повторно донесе подобра игра на Вавринка кој направи два брејка а претрпе еден и славеше со 6:4 за пласман во второто коло. Во 2.коло без поголеми проблеми се пласираше и Енди Мареј по победата против Броди со 3:0 и аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро кој беше подобар од Роберто со 3:0. Во 2.коло пласман обезбедија и Браун, Цонга, Монако, Гаске, Киргиос, Троицки, Лопез, Милер и Баутиста. Кај дамите денот мина без изненадувања па така 2.коло се пласираа Кузнецова, Гаврилова, Гарсиа, Веснина, Серена Вилијамс, МекХејл и Цибулкова.
сите 146 | | | веќе видена

Шпанскиот стратег Унаи Емери замина од шампионот на Лига Европа Севиља и тренерската кариера ќе ја продолжи во Франција во тимот на ПСЖ. Клупата на францускиот првак ја напушти Лорен Блан, а за заминувањето доби обештетување од 22 милиони евра. Емери со Севиља освои три по ред титули во Лига на Европа, договорот со ПСЖ го потпиша до јуни 2018 година. Негов наследник во Севиља ќе биде Хорхе Сампаоли. Унаи Емери во кариерата бил тренер на Валенсија, Спартак Москва, а од 2013 година седеше на клупата на Севиља.
сите 48 | | | веќе видена

Садио Мане од Сенегал е нов играч на Ливерпул, а трансферот од Саутемптон, клубот од Енфилд го чинеше 36 милиони евра. Мане ги мина лекарските прегледи и потпиша договор со трофејниот клуб и стана третото најскапо засилување во историјата на Ливерпул, по Енди Керол и Кристијан Бентеке, а веќе четврто за тимот на Јирген Клоп во преодниот рок. Ливерпул ги договори Камерунецот Жоел Матип од Шалке и Србинот Марко Грујиќ од Црвена ѕвезда. По завршувањето на сезоната на „Енфилд“, за сума од шест милиони евра, пристигна голманот на Мајнц, Лорис Кариус. Мане, е поранешен играч на Мец и Салцбург, и е петтиот играч кој во последните три години од Саутемптон се сели во Ливерпул. Претходно Саутемптон добро заработи од продажбите на Адам Лалана за 25 млн фунти, Дејан Ловрен за 20 млн фунти, Рики Ламберт 4 млн фунти и Натанијел Клајн за 12,5 млн фунти. Сенегалецот одигра 75 натпревари за Саутемптон, на кои постигна 25 голови.
сите 12 | | | веќе видена

Фудбалерите на Работнички први ги отворија настапите на евро сцената од македонските претставници оваа сезона. Во рамките на првото квалификациско коло во првиот натпревар одигран во Скопје, Рабонички и Будуќност одиграа реми 1-1. Работнички доминираше против црногорскиот преставник, два пати играчите на Томислав Франц ја погодуваа рамката од голот, вкупно упатија 14 удари кон противничкиот гол но само еднаш ја погодија целта. Гостите од Подгорица го постигнаа првиот гол на мечот преку Јанкетиќ во 39.минута, а конечниот резултат го постави Елмазна на десет минути до крајот. Реваншот ќе се одигра наредната недела во Подгорица. Во другите средби Партизани-Слован Братислава 0:0, Капаз-Дачија 0:0 и Сент Патрик-Женес Еш 1:0. Настап утре во рамките на Лига Европа ги очекува Силекс на гости кај Вадуз од Луксембург и Шкендија во Скопје против Краковија од Полска.
сите 11 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Милан има нов тренер. По оставката на Броки, италијанскиот гигант го назначи 42-годишниот Винченцо Монтела од наредната сезона да го предводи Милан. Поранешниот италијански репрезентативец со славникот клуб од Милано потпишал двегодишен договор. Милан, минатата сезона ја заврши на седмото место на табелата и не успеа да се избори за настап во европските купови. Минатата сезона на клупата на Милан ја стартуваше Синиша Михајловиќ, кој доби отказ во март, а на неговото место дојде Кристијан Броки. Винченцо Монтела минатата сезона ја мина во Сампдорија, а претходно три сезони ја предводеше Фиорентина со која во 2014 година го освои италијанскиот Куп.
сите 10 | | | веќе видена

Кошаркарската Евролига ги објави имињата на екипите кои следната сезона ќе играат во најеминентно европско клупско натпреварување. На листа на учесници во Евролигата и следната сезоната 2016/2017 година, Турција ќе имаат четири претставници: Галатасарај како победник на Еврокупот, Анадолу Ефес, Фенербахче и Дарушафака кој доби вајл-карта. Шпанија ќе партиципира со три екипи: Реал Мадрид, Барселона и Лаборал Куча. Покрај актуелниот европски првак ЦСКА Москва, Русија ќе ја претставува и Уникс Казан, а две екипи ќе има и Грција, Олимпијакос и Панатинаикос. Останатите пет тима доаѓаат од пет различни земји: Црвена Звезда, Жалгирис, Емпорио Армани, Бамберг и Макаби Тел Авив, а ждрепката и распоредот на натпреварите ќе се изврши на 7 јули. Според новиот систем на натпреварување, 16-те екипи ќе се игра во лигашки дел со 30 кола, по принципот секој со секого на домашен и гостински терен. Осумте најдобро рангирани ќе обезбедат пласман во четвртфиналето кои ќе се игра на три добиени натпревари, а победниците ќе се ...
сите 6 | | | веќе видена

next