Спорти

Фудбалската Лига на шампиони по зимската двомесечна пауза повторно се враќа на фудбалските терени ширум Европа. Денеска и утре се играат две први осминафинални средби каде се среќаваат ПСЖ-Челзи и Бенфика-Зенит. ПСЖ и Челзи, трета сезона по ред се среќаваат во нокаут фазата. Пред две сезони Челзи го елиминира ПСЖ во четвртфиналето, додека минатата сезона, во оваа иста фаза, францускиот шампион се пласира понатаму. ПСЖ е фаворит во двомечот, но очигледно е дека Челзи со доаѓањето на Хидинк ја поправи својата форма. На вториот меч во Лисабон, Бенфика ќе го пречека Зенит, кој со пласманот во осминафиналето стигна до најголемиот успех во Лигата на шампионите. Бенфика во минатото коло загуби од Порто на домашен терен, но предност на Португалците може да биде тоа што Русите веќе две месеци немаат натпреварувачки натпревари. Зенит се надева дека може до пласман меѓу осумте најдобри во лигата. Дресот на рускиот шампион го носат екс играчите на Бенфика, Гарај и Хави Гарсија, но најголем адут на Русите е Хулк, кој ја ...
сите 201 | | | веќе видена

Џузепе Јакини пред 3 месеци доби отказ од калчолигашот Палермо, а денеска повторно е именуван за прв тренер на клубот од Сицилија. Тој треба да го наследи Џовани Боси, кој беше тренер на Палермо на само еден натпревар, а доби отказ, по поразот од Торино на домашен терен со 1:3. Јакини доби отказ од Ѕампарини, на 10 ноември 2015 година, а за негов наследник беше назначен Давиде Балардини, но на функцијата се задржа само 2 месеца, откако и тој доби отказ на 11 јануари. Палермо го ангажираше Аргентинецот Гиљермо Барос Скелото, но тој поради неисправни документи, не доби лиценца да го води клубот, па клубот еден месец беше предводен најпрвин од Џовани Тедеско, а потоа и од Џовани Боси. Па така Ѕампарини немаше друго решение отколку да го врати на клупата Јакини, откако претходно им се извини на навивачите поради ’едномесечниот хаос’ во кој се наоѓал клубот. Палермо по 25 кола во Серија А, каде игра и македонскиот репрезентативец Александар Трајковски, се наоѓа на 15-то место и до крајот на сезоната ќе се бори за ...
сите 20 | | | веќе видена

next