Спорти

Тенисерот од Мајорка, Рафаел Надал испиша нова историја на светскиот тенис и гренслем турнирите. Шпанецот го победи во финалето Стен Вавринка со убедливи 3-0 во сетови 6-2, 6-3 и 6-1 и ја освои јубилејната 10-та титула на гренслем турнирот во Париз. Со тоа Надал стана првиот тенисер кој успеал да дојде до десет титули на отвореното првенство во Франција. Чекаше три години повторно да го подигне драгоцениот пехар на Роланд Гарос, а до 10-тата круна стигна без да загуби сет на турнирот. Надал го освои 15-от гренслем трофеј и е на само три од Швајцарецот Рожер Федерер кој има 18 во кариерата. Тој и понатаму продолжи да доминира на земјена подлога откако ги освои турнините во Барселона, Монте Карло и Мадрид, а само во Рим беше поразен од Тием. Вавринка пак не стигна до втората гренслем титула во Париз, а во 2015 го подигна пехарот откако го победи Ѓоковиќ со 3-1 во сетови. Историски моменти за Надал во Париз…
сите 89 | | | веќе видена

Невообичаени сцени се случија на натпреварот помеѓу Гронхарт и Григоријан на Глори 42 вечерта во кик-бокс. До крајот на дуелот имаше уште три минути, кога Харут Григоријан се сврте и отиде во аголот од рингот! Гронхарт тоа го искористи и со силен удар одзади, го нокаутираше несреќниот боксер кој остана да лежи во локва крв. Публиката одлучи да ги преземе работите во свои раце, па повеќе луѓе влегоа во рингот да се пресметаат со Гронхарт и почнаа да го удираат со тупаници. Целата случка потоа се претвори во сеопшта мешаница и скандал што за чиста среќа не заврши фатално по било кој што се најде таму. Погледнете што се случи…
сите 2 | | | веќе видена

Руската тенисерка Марија Шарапова ќе го пропушти овогодинешниот Вимблдон поради повреда на бутниот мускул. По елиминацијата во второто коло на Мастерсот во Рим, убавата русинка не играше на ниту еден турнир. И во Рим мораше да се повлече поради повредата која сеуште ја нема санирано. Марија Шарапова се очекува да се врати на тениските терени на крајот на месец јули кога сезоната на трева ќе биде скоро завршена. “По деталениот преглед, за жал, не ќе бидам во можност да настапам на сезоната на трева како што планирав. Следниот турнир каде треба да играм ќе биде Стенфорд”, напиша Маша на социјалните мрежи. Турнирот во Стенфорд започнува на 30 јули кога и се очекува Шарапова да се опорави од повредата.
сите 19 | | | веќе видена

Младиот голман на Милан, Џанлуиџи Донарума стави крај на сите шпекулации околу неговата иднина. Тој останува во Милан и во новиот проект на кинеските сопственици на чело со тренерот Винченцо Монтела. Донарума и самиот инсистирал да остане во клубот и покрај големите понуди од фудбалските гиганти. Тој ќе го продолжи договорот кој му истекува во јуни 2018 година. Подготовките на клубот стартуваат следниот месец па раководството на Милан и тренерот Монтела инсистираа што поскоро да биде разрешена дилемата околу голманската позиција. Работата е завршена, веќе се договорени финансиите, а договорот ќе биде потпишан пред почетокот на ЕП за младинци во Полска. Мино Раиола, агентот на Донарума сака во новиот договор да има клаузула за предвремен раскин на договорот, а таа ќе биде над 60 милиони евра.
сите 93 | | | веќе видена

Играчот на Мајами Хит, Крис Бош, и дефинитиво е принуден да ја заврши кошаркарската кариера. Тој по заедничката проценка на лекарскиот тим на НБА лигата и асоцијацијата на кошаркари донесе одлука привремено да стави крај на кариерата. Крис Бош е двократен НБА шампион и учесник на 11 Ол стар натпревари, последниот натпревар го одигра уште на 9.февруари 2016 година, кога му беше дијагностицирано згрутчување на крвта во организмот. Тој неколку пати истакнуваше дека е подготвен да се врати, но раководството на тимот тоа не му го дозволи. На крајот Бош објави дека повеќе не може активно да игра кошарка. Тој во НБА лигата пристигна од Џорџија Тек универзитетот. Во периодот 2003 до 2010 година играше за Торонто, а потоа се пресели во Мајами, каде освои две титули. Одигра 893 натпревари, запиша 17.189 поени, 7.592 скокови, 1.795 асистенции и 932 блокади. Со репрезентацијата на САД освои злато на ОИ во 2008 година во Пекинг.
сите 14 | | | веќе видена

Сите најдобри завршници од сезоната во НБА лигата на едно место и собрани во едно видео. Има што да видите во оваа 15 минутна компилација на најдоброто за сезоната 2016/17. Атракции од кои застанува здивот. Уживајте во една од најспектакуларните сезони во НБА лигата и со преубавите поени …
сите 121 | | | веќе видена

Шпанскиот клуб Гран Канарија по елиминацијата во 1/4 финалето од плејофот во Шпанија реши да им врачи откази на македонците Лестер Бо Мекејлеб и Ричард Хендрикс. Па така тие од следната сезона ќе мораат да си бараат нов ангажман откако клубот не им ги продолжи договорите на двајцата кошаркари. Клубот исто така им посака среќа во понатамошните кариери, и им се заблагодари за стореното. Мекејлеб оваа сезона одигра 35 средби за Гран Канарија во шпанската лига и 16 во Еврокупот, со просек од 10,2 поени и 3,5 асистенции за 20,8 минути по натпревар во лигата, а во Еврокупот, играше по 21,4 минути со 11 поени и 4,8 асистенции по натпревар. Хендрикс пак во АЦБ лигата настапи на 31 средба, и имаше во просек по 6,4 поени и 4,2 скока за 14,3 минути по натпревар. Во Еврокупот, Хендрикс играше на 15 меча, и просекот му беше 7,7 поени и 3,6 скока по натпревар. Хендрикс беше дел од репрезентацијата на Македонија на ЕП во Загреб во 2015 година, а Мекејлеб е момчето кое на Македонија и го донесе 4-то на ЕП 2011 година во ...
сите 14 | | | веќе видена

За некој месец повторно ќе гледаме мега судир помеѓу Ентони Џошуа и Владимир Кличко, откако ИБФ му дозволи на украинецот шанса за реванш. Инаку, Џошуа требаше да се бори со предизвикувачот Кубрат Пулев, но ИБФ се реши да дозволи реванш меч со Кличко ако борбата се одржи пред 2 декември. Така Кубрат Пулев се согласи да се бори против победникот од тој меч. За потсетување Ентони Џошуа на 29 април оваа година го нокаутираше Владимир Кличко во 11 рунда во спектакуларниот меч кој се одржа на Вембли во Лондон. „Во следните 2 недели ќе размислиме каде ќе се одржи реванш мечот“- изјавил Хеарн. Инсерти од првиот меч и моментот на одлука…
| | веќе видена

Jeлена Остапенко со само 20 години стана нова шампионка на женскиот дел од тенискиот гренслем Роланд Гарос 2017. Летонската тинејџерка со голем пресврт ја победи со 2-1 во сетови романката Симона Халеп со 4-6, 6-4 и 6-3 и стигна до најголемиот успех во кариерата. Остапенка по 1997 година стана најмладата победничка на Роланд Гарос по хрватската тенисерка Ива Мајоли, која тогаш имаше 19 години и 300 дена кога го освои Париз. Интересен е фактот што Остапенко, е родена само еден ден по победата на Ива Мајоли над Мартина Хигинс, а денеска на истиот терен го имаше најголемиот успех нејзината кариера и прв гренслем трофеј. За победата во финалето Јелена Остапенко доби 2.000 вта бодови и парична награда од 2,1 милиони евра, а Халеп освои 1,2 милиони евра и 1200 бода. Остапенка од понеделникот ќе направи голем скок на ВТА листата и од 47-то место ќе се искачи на 12-то место. Халеп со победа пропушти да се искачи на првото место на ВТА листата, а ова за неа беше втор пораз во финалето на Роланд Гарос.
сите 17 | | | веќе видена

Луис Хамилтон во Канада ја освои 65-тата пол позиција и на вечната листа се израмни со легендарниот бразилски ф1 возач Аиртон Сена. Хамилтон утре во Канада ќе стартува пред Фетел и Ботас, а по завршувањето на квалификациите доби неочекуван подарок. На патеката, Хамилтон остана во шок, откако од семејството Сена ја доби оригиналната кацига на бразилецот како подарок за ова достигнување. Видно изненаден од овој несекојдневен момент, неможеше да се воздржи, заплака и постојано се тресеше. Изјави дека Сена е неговиот идол и дека само поради него почнал да вози Формула. Како Хамилтон остана во шок и без зборови…..
сите 39 | | | веќе видена

Британецот Луис Хамилтон утре ќе стартува од пол позицијата на трката за големата награда на Канада. Тоа за Хамилтон беше 65-та пол-позиција во кариерата и на вечната листа се израмни со легендарниот Ф1 возач бразилецот Аиртон Сена. Пред Хамилтон остана само Михаел Шумахер кој застана на бројката од 68 пол позиции во кариерата. Возачот на ф1 тимот на Мерцедес АМГ ќе стартува пред Себастијан Фетел од Ферари и вториот возач на Мерцедес Валтери Ботас кој ќе стартува трет. Четвртти ќе биде Кими Раиконен од Ферари, па следува двоецот на Ред Бул, Макс Ферстапен и Даниел Рикиардо. Најдобрите 10 во квалификациите ги комплетираат, Фелипе Маса од Вилијамс, од Форс Индија, Серхио Перез и Себастијан Окон, додека десетти ќе стартува Нико Хулкенберг од Рено. На табелата по 6 извозени трки води Себастијан Фетел со 129 бодови, Луис Хамилтон има 104, а Ботас има 75 бода. Трката започнува утре од 20 часот по македонско време. Инсерти од квалификациите за ГН на Канада…
сите 41 | | | веќе видена

Утре со почеток од 20 часот и 45 минути, Македонија на Арената Филип втори ја пречекува црвената фурија, фудбалска репрезентација на Шпанија. Натпреварот е дел од квалификациите за пласман на Светското фудбалско првенство што догодина ќе се одржи во Русија. Македонија како и на претходните средби е аутсајдер во овој дуел, со оглед на составот кој синоќа допатува во Скопје. Шпанците денеска го одржаа и првиот тренинг на Филип Втори, а во Скопје дојдоа да ги освојат планираните три бода. Од позвучните имиња во Скопје дојдоа, Де Хеа, Пике, Рамос, Иниеста, Силва, Коста, Мората, Монреал, Алкантара и други. Македонија сепак нема да се предаде толку лесно на овој меч со Шпанија. Се надеваме ќе прикажеме добра игра како против Италија и за првпат ќе освоиме бодови против силната Шпанија.
сите 105 | | | веќе видена

Според магазинот „Форбс“, овој играч и оваа година е најбогатиот светски спортист на светот. Сигурно веќе погодувате, станува збор за ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо кој втора година по ред е на врвот на листата на магазинот Форбс за најбогат спортист и за 2017 година. Португалецот остана на врвот, со заработка од 71.8 милиони фунти, втора година по ред. Пред мегаѕвездата на Реал Мадрид е голферот Тајгер Вудс и боксерот Флојд Мејведер кои го делеа првото место како спортисти со најголема заработувачка во последните 15 години. Роналдо и во својата 32. година не престанува со ловот на трофеи. Откако во 2012 година за прв пат ја освои Примера, сега повторно успева да се искачи на тронот на Шпанија, а одбраната на титулата во Лигата на шампионите, беше негова четврта во кариерата. Со тоа стана само шестиот фудбалер со четири европски трофеи. Со ваквиот успех Роналдо има приходи од сите страни, како од бонуси според договорот со клубот, но и од рекламирање на спортски брендови. На второто место е ...
сите 13 | | | веќе видена

Билетите за Суперкупот на УЕФА што ова лето на 8 август ќе се игра во Скопје ќе можат да се набават единствено преку официјалниот веб портал на УЕФА или uefa.com. Се очекува во наредните денови УЕФА да објави дополнителни информации поврзани со процедурата за продажбата на картите. Пријавувањето треба да биде во периодот помеѓу 13 јуни и 4 јули, додека добитниците на влезници потоа ќе бидат одредени преку лотарија, бидејќи се очекува голем интерес за следењето на дуелот помеѓу европскиот првак Реал Мадрид и освојувачот на Лига Европа, Манчестер јунајтед или дуелот на тренерот и учителот Мурињо и Зидан. Интересот во Македонија е навистина голем, судејќи според бројните прашања на љубителите на фудбалот поврзани со набавката на билети, чии цени ќе се движат од 15 до 40 евра, според досегашните најави. Но веќе се појавија повеќе сајтови кои нудат влезници за Супекупот, за кои цената е и десеткратно повисока од официјалната, но веројатно станува збор за измама на која љубителите на фудбалот не треба да ...
сите 118 | | | веќе видена

Тенискиот гренслем Ролан Гарос ја доби финалната двојка на женскиот дел од турнирот. Таму ќе се сретнат Јелена Остапенко и Симона Халеп. Летонката Остапенко ќе го игра своето прво финале на еден гренслем турнир, а девојката од Рига го оствари најголемиот успех во кариерата. Таа во полуфиналето ја победи Башчински од Швајцарија со 2-1 во сетови 7:6, 3:6, 6:3. Тоа за Остапенко значеше најубав подарок за својот 20-ти роденден. Симона Халеп пак во второто полуфинале, исто така во три сета, ја елиминираше Каролина Плишкова од Чешка со 6:4, 3:6, 6:3. Романката ќе го игра второто финале во Париз и шанса утре да го подигне својот прв гренслем трофеј во кариерата. Денеска на програмата се машките полуфинални средби каде се среќаваат Мареј-Вавринка и Надал-Тием.
сите 30 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Беневенто за првпат во клупската историја ќе игра во Серија А. Беневенто во баражот за влез во елитата славеше минимално со 1:0 над Карпи. Првиот натпревар помеѓу двата тима заврши 0:0. Голот кој значеше пласман во Серија А го постигна Георг Пушкаш во 32. минута. Беневенто во својата досегашна историја најчесто се натпреваруваше во пониските рангови на италијанскиот фудбал, а во својата деби сезона во Серија Б заврши на петтото место, а потоа низ плејофот избори пласман во елитата. Покрај Беневенто, од следната сезона во Серија А ќе играат уште и тимовите на Верона и Спал. Голот и славјето на Беневенто по крај на мечот…
сите 5 | | | веќе видена

Аргентинецот Лео Меси сепак останува во Барселона до 2022 година. Меси договорил нова соработка, а клаузулата за отштета ќе изнесува верувале или не 400 милиони евра. Тој во 2022 година, кога ќе му истекне договорот, ќе има 35 години и најверојатно ќе ја заврши кариерата. Меси оваа сезона остана без двете најзначајни титули, во првенството и во Лигата на шампионите, а со тоа ќе остане и без „Златната топка“, која со голема веројатност ќе заврши во рацете на Кристијано Роналдо. Доколку ја освои „Златната топка“, Португалецот ќе се израмни со Меси, двајцата ќе имаат по пет вакви награди. ,,Кристијано Роналдо е голем фудбалер кој поседува голем квалитет. Еден е од најдобрите во светот“ изјави Меси. Најдобриот играч на Барселона открил дека најмногу болка во фудбалската кариера му нанеле поразите со Аргентина во финалињата на Мундијалот во Бразил и Копа Америка. „Трипати бевме блиску, но решија детали. Мислам дека во клучните моменти немавме среќа. Едно финале загубивме во продолженијата, а две на пенали. Тие ...
сите 31 | | | веќе видена

ЕХФ по сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите. На најновата листа Македонија, благодарение на големиот успех на Вардар, ги мина на листата Германија и Франција и се искачи на четвртото место. На ранг листата сега единствено Унгарија, Шпанија и Полска се подобро рангирани од нашата земја. Зад Македонија, на петтото место се наоѓа Франција, а меѓу првите 10 се уште Германија, Хрватска, Данска, Белорусија и Украина. Бодовите ЕХФ ги пресметува според резултатите на клубовите во последните три сезони и според нив се одредува рангот на тимовите за наредната сезона – 2017/18. Во текот на следната недела ЕХФ ќе ја објави и конечната листа на тимовите за сезоната 2017/18. Се очекува освен Вардар во ЛШ повторно да го видиме и Металург.
сите 38 | | | веќе видена

Навивачките на Интер и Милан пленат со својата убавина. Во пресрет на големото градско дерби во италијанската Калчо лига, помеѓу Милан и Интер, погледнете галерија на нивните верни навивачки.
сите 16 | | | веќе видена

Уште една НБА ѕвезда и кажа збогум на кошарката. По 19 години активно играње, се пензионираше и Реј Ален, еден од најдобрите тројкаши на сите времиња. Ален во претходните две сезони немаше ангажман и реши да се поздрави со кошарката. Како 5-ти пик во 1996 година, избран од Минесота која што направи голема грешка откако го трејдуваше во Милвоки Бакс за Стефон Марбери. Репутацијата ја стекна во Сиетл Суперсоникс, а на врвот се искачи во зелениот дрес на Бостон Селтикс. Реј Ален, заедно со Пол Пирс и Кевин Гарнет важеа за едно од најмоќните триа во историјата на НБА. Заедно со нив ја освои и првата титула во НБА. Последните две сезони од кариерата, Ален ги мина во Мајами каде со Леброн Џејмс, Крис Бош и Двејн Вејд се закити со уште еден шампионски прстен. Еден од неговите најславни потези во кариерата беше легендарната тројка за продолжение на шестиот меч од НБА финалето во 2013 година, по што Мајами славеше, се избори за седми меч и ја освои титулата. Реј Ален е рекордер по бројот на дадени тројки во НБА. Од ...
сите 20 | | | веќе видена

next