Спорти

Аргентина ќе игра во финалето на Копа Америка 2016 што се игра во САД. Гаучосите во првото полуфинале ја декласира репрезентацијата домаќин, САД со 4-0. Аргентинците предводени од Лионел Меси и Гонзало Игуаин немаа никакви проблеми за да го прегазат домаќинот на јубилејното 100-то издание на Копа Америка. Серијата на голови ја отвори Лавеци по само 3 минути игра, а половина час подоцна Меси зголеми на 2-0. Меси со овој гол стана најдобриот стрелец во историјата на националниот тим, тој со 55 гол за Аргентина на вечната листа зад себе го остави Габриел Батистута. Судбината на Американците ја запечатати Игуаин со головите кои ги постигна во 50-та и 86-та минута. Аргентина во финалето ќе игра против победникот од второто полуфинале во кое ќе се сретнат бранителот на титулата Чиле и Колумбија, а натпреварот се игра вечерва. Инсерти од мечот…
сите 161 | | | веќе видена

И во групата Д заврши групната фаза со одигрување на 3.коло. Во дербито Хрватска со пресврт ја победи Шпанија со 2-1 и го освои првото место во оваа група, со што ја избегнаа Италија во осминафиналето, додека Турција со триумфот од 2-0 над Чешка ги продолжи надежите дека ќе игра во нокаут фазата. Хрватска со комбиниран тим, без Модриќ, Манџукиќ, Вида, Стриниќ и Брозовиќ успеа да слави против Шпанија и на актуелниот европски првак да му го нанесе првиот пораз по 14 натпревари на континеталните шампионати. Шпанците уште во седмата минута, преку Мората постигнаа гол за водство. Хрватска израмни во самиот финиш на првиот дел, кога Калиниќ ја искористи лошата комуникација помеѓу Де Хеа и Рамос и постигна убав гол. Шпанците во 72.минута можеа да го решат победникот, откако судијата Кујперс им подари пенал, но ударот на Рaмос го одбрани Субашиќ. Казната за промашениот пенал „фуријата“ ја стигна во 87.минута Ракитиќ го исфрли во контра Перишиќ, а играчот на Интер од 15 метри го совлада Де Хеа. Хрватите во ...
сите 5 | | | веќе видена

Со минимални но вредни победи, репрезентациите на Германија и Полска го потврдија настапот во 1/8 финалето на ЕП 2016 во Франција. Германија ја совлада Северна Ирска со 1-0 и го освои првото место во Ц групата. Северна Ирска е на третото место во оваа група, а втора е Полска којашто, исто така, со 1-0 славеше над Украина. Северна Ирска, и покрај поразот, има големи шанси да игра во осминафиналето, бидејќи на табелата на третопласираните селекции го задржа второто место пред Албанија. Северна Ирска на оваа табела можат да ја престигнат само Португалија и Шведска. Единствениот гол за Германија го постигна Марио Гомез во 60 минута од средбата. Полска доминираше против Украина, но единствено Куба Блашчиковски во 54. минута успеа да постигне гол и да ги освои трите бода за прва победа на пољаците на ова ЕП.
сите 224 | | | веќе видена

Новата сезона во Регионалната кошаркарска лига АБА ќе започне на 1. октомври, а информацијата доаѓа од интернет страницата на регионалното натпреварување. „По анализата на ситуацијата и консултацијата со клубовите, претседателството на АБА лигата едногласно заклучи дека АБА лигата придонесува за зголемување на квалитетот на кошарката во регионот и дека таа претставува приоритет за сите клубови“, изјавуваат од АБА лигата. Наредното Собрание на АБА лигата ќе се одржи на 11. јули во Подгорица, кога ќе бидат извршени промени во претседателството и ќе биде усвоен натпреварувачкиот календар за сезоната 2016/2017. Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром и оваа година ќе биде дел од регионалното натпреварување.
сите 4 | | | веќе видена

Кошаркарите на Реал Мадрид стигнаа до нова победа против Барселона во финалето на шпанскиот кошаркарски шампионат. Кралевите пред своите гледачи славеа убедливо со 91-74 и се на чекор кон освојување на нова титула бидејќи водат со 2-1 во победи. Реал Мадрид доминираше на оваа средба во поголемиот дел и заслужено стигна до нов триумф против големиот ривал. Кралевите на самиот почеток останаа без Џејми Керол, одличниот шутер кој се повреди, па иако се обиде да се врати, немаше учинок во продолжение од натпреварот. Барселона во финишот од мечот успеа да ја намали разликата, но како што играат на последните два меча, тешко е дека ќе стигнат до титула против вака расположен Реал Мадрид. Следниот меч се игра утре повторно во Мадрид и со победа „кралевите“ би ја прославиле новата шампионска сезона. Серџо Љуљ со 21 поен беше лидер на домашната екипа, додека кај гостите Барселона се истакна Анте Томиќ со 18 коша.
сите 4 | | | веќе видена

Шпанскиот напаѓач Алваро Мората од следната сезона се враќа во својот матичен клуб тимот на европскиот шампион Реал Мадрид. Се шпекулираше дека тој ќе остане во Италија и следната сезона, но спортскиот директор на Јувентус, Бепе Марота потврди дека напаѓачот го напушта шампионот на Апенините. Реал Мадрид има опција да го врати Мората на „Сантиаго Бернабеу“ за 30 милиони евра, а раководството на Јувентус денес потврди дека „кралевите“ ќе ја искористат таа опција. ,,Реал Мадрид ќе ја искористи опцијата за да го откупи договорот од Мората, а во наредните денови трансферот ќе биде официјализиран“, изјави Марота. Но останува отворено прашањето дали Мората ќе остане во Реал Мадрид или „кралевите“ ќе го препродадат на некој од заинтересираните клубови во Премиер лигата. Трансферот на Мората би чинел 75 милиони евра.
сите 42 | | | веќе видена

Селекторот на репрезентацијата на Русија, Леонид Слутцки си поднесе оставка на функцијата поради големото разочарување на неговата селекција на Европското првенство во Франција. Русите во Б групата, во конкуренција на Велс, Англија и Словачка го освоија последното место со само еден освоен бод против Англија. „Сакам да им се извинам на навивачите. Тие кои навиваа за нас не го заслужија ова. Јас сум виновен, кога тимот игра вака виновен е тренерот“, изјави Слутцки по поразот на Русија од Велс. Тренерот на ЦСКА Москва, репрезентацијата на Русија ја презеде на средина од квалификациите и од тим кој беше отпишан со четири победи избори пласман во Франција. „Потребен е друг човек кој ќе го подготви тимот за наредното големо натпреварување, кое е клучно за нашата земја. Јас се трудев колку што можев, но тоа не беше доволно“, завршил Слутцки.
сите 21 | | | веќе видена

Тимот на Порше со бројот два победи на 84-то издание на трката 24 часа Ле Ман. Трката се возеше пред 250.000 луѓе, а беше решена во последните 5 минути. Роман Дума, Марк Либ и Нил Џани, му ја донесоа на Порше втората последователна победа, откако до првото место стигнаа во последниот круг, кога Тојотата која ја управуваше Накаџима застана пред стартно целната рамнина. Тојотата со бројот пет, која покрај Накаџима ја управуваа Себастијан Буеми и Ентони Дејвисон, не успеа да избори пласман, па до второто место стигна вториот тим на Тојота во состав (Мајк Конвеј, Стефан Саразан и Камуи Кобајаши). На третото место се пласираше втората посада на Ауди во состав (Оливер Џарвис, Лукас де Граси и Лоик Дувал). Овогодишното издание на трката во Ле Ман беше едно од највозбудливите во историјата, бидејќи на крајот разликата меѓу првиот и вториот изнесуваше помалку од 8 минути, а по 20 часа разликата изнесуваше само една секунда.
сите 4 | | | веќе видена

Со вечерните натпревари во рамките од последното 3.коло во групите Ц и Д, ќе бидат познати уште три селекции кои покрај Шпанија сигурно ќе играат во осминафиналето на Европското првенство во Франција. Во 18 часот се играат натпреварите од Ц групата помеѓу Украина-Полска и Северна Ирска-Германија. Германија и Полска веќе имаат освоено по четири бодови, еден повеќе од репрезентацијата на Северна Ирска, додека Украина е без освоен бод. Во групата Д, таму веќе сигурен патник во следната фаза е актуелниот шампион Шпанија, селекција која со двете победи веќе има освоено шест бодови, па вечерашниот меч против Хрватска за „црвената фурија“ ќе биде само за престиж. Хрватите ќе се обидат да останат непоразени и со евентуален освоениот бод и вкупно пет, да го осигураат второто место, на кое ќе атакува Чешка која со победа над Турција и пораз на Хрватска од Шпанија би го освоила второто место. Како и Украина, така и Турција која досега нема освоен бод со евентуален триумф и пласман на третото место, ќе треба да се ...
сите 224 | | | веќе видена

Велс и Англија обезбедија пласман во осминафиналето на Европското фудбалско првенство 2016 во Франција по одигрување на последното 3.коло во групата Б. Словачка ќе ја чека својата шанса да оди во следната фаза како една од четирите најдобри третопласирани селекции. Но што се случуваше синоќа на терените во Франција, репрезентацијата на Велс во Тулуз убедливо со 3:0 ја победи и елиминира Русија со головите на Арон Рамзи, Нил Тејлор и Герет Бејл. Во, Сент Етиен, Англија и Словачка одиграа нерешено, без голови 0:0. Табела Б-група: 1.Велс 6 бодови 2.Англија 5 3.Словачка 4 4.Русија 1. Денеска на ЕУРО 2016 ќе се играат натпреварите од последното 3.коло во Ц и Д групите.
сите 311 | | | веќе видена

УЕФА го казни Фудбалскиот сојуз на Хрватска, парично со 100.000 евра, и со забраната на продажба на билети на лица кои се наоѓаат на листата на хулигани. Казната од УЕФА е поради инцидентите кои група навивачи ги предизвикаа на натпреварот со Чешка кој заврши 2-2, одигран во Сент Етиен на 17.јуни. На овој натпревар група на хрватски навивачи во 85. минута предизвикаа прекин на натпреварот откако на теренот фрлија факели. Исто така се води постапка против Хрватска и поради инцидентот на мечот со Турција, одигран во првото коло каде навивачите користеа пиротехника на трибините, а еден од фановите влета на теренот и заедно со фудбалерите го прослави голот на Модриќ. Хрватскиот фудбалски сојуз, во изминатите 5 години, само поради навивачите ја наполни касата на УЕФА со над 500.000 илјади евра.
сите 38 | | | веќе видена

Вториот тенисер на светот пак Британецот Енди Мареј успеа да победи на турнирот на Квинс клубот во Лондон откако направи пресврт во финалето и го совлада Милош Раониќ со 2-1 во сетови 6:7, 6:4 и 6:3. Со овој триумф Мареј стана првиот тенисер со пет победи на овој турнир што се игра на тревната подлога и е најава на гренслемот Вимблдон. Раониќ го доби првиот сет и имаше водство од 3:0 во гемови во вториот, но Мареј направи брејк и успеа да го „сврте“ мечот во своја корист и изедначи откако го доби вториот сет со 6:4 во гемови. Во решавачкиот сет веднаш на стартот имаше брејк и ја искористи третата меч топка и мечот го заврши по 2 часа и 15 минути игра. Ова за Мареј е 37.ма титула во кариерата.
сите 29 | | | веќе видена

Во германска борба во финалето на Гери Вебер опен во Хале, ветеранот Флоријан Маер беше подобар од новата тениска надеж Александер Зверев, победувајќи го со 6:2/5:7/6:3 за одлична титула. 19-годишниот Зверев, од кој Германците очекуваат да биде следниот германски гренд слем шампион во блиска иднина, во полуфиналето го „шокираше“ осумкратниот шампион од турнирот, Роџер Федерер, меѓутоа не можеше да го повтори истото со 32-годишниот Маер. За Маер пак, ова е само втора АТП титула во кариерата, и прва на трева, откако претходно победи на Букурешт опен во 2011 година. Маер ќе скокне од 192. место на АТП листата над 125 места и ќе биде меѓу најдобрите 60 во светот.
сите 29 | | | веќе видена

Македонскиот шампион ФК Вардар доби тежок противник во 2-то квалификациско коло од Лигата на шампионите. Вардарци ќе играат против хрватскиот шампион и лански учесник во Лигата на шампионите Динамо Загреб. Првиот натпревар се игра на 12 или 13.јули во Скопје, а реваншот е на 19 или 20.јули во Загреб. Во другите двојки ќе играат: Карабах – Дуделанж Шериф – Хапоел Тренчин – Олимпија Љубљана Салцбург – Лиепаја
сите 90 | | | веќе видена

По Франција и Швајцарија избори пласман во осминафиналето на Европското фудбалско првенство 2016 од групата А. Швајцарија одигра нерешено 0-0 против домаќинот Франција и освоениот бод им го осигура второто место во А групата во која првопласирана е Франција со 7 бода. Како трета во оваа група заврши Албанија која во Лион со голот на Армандо Садику во 43-та минута ја победи Романија со 1:0 и стигна до историска прва победа на нивниот деби настап на континенталните собири. Со оваа победа и освоените три бодови Албанија сега ќе го чека расплетот во останатите групи, односно бодовното салдо на трето рангираните селекции од кои само две нема да се пласираат во осминафиналето. Денеска на Еуро 2016 ќе се играат натпреварите од последното 3. коло во Б групата, во која сите четири селекции имаат шанса за пласман понатаму. Најголеми шанси за продолжување на натпреварувањето имаат Англичаните кои се водечки со 4 бодови, еден повеќе од Велс и Словачка, додека Русите досега имаат освоено само еден бод. Денешните средби ...
сите 269 | | | веќе видена

Кошаркарите на Кливленд Кавалирс се новите шампиони на НБА лигата. Кливленд синоќа нагости славеше победа во решавачкиот седми натпревар од финалето против бранителот на трофејот Голден Стејт Вориорс со 93-89. Кавалирси беа предводени од кралот Леброн Џејмс, кој заврши со „трипл-дабл“ учинок од 27 поени, 11 скока и 11 асистенции и стигнаа до првата титула во клупската историја. Леброн имаше поддршка и од Кајри Ирвинг кој заврши со 26 поени меѓу кои и тројка во последната минута од мечот која го најави крајот на надежта на Воините за евентуален пресврт. Кај Голден Стејт најсветла точка беше Дрејмон Грин со 32 поени, 15 скока и 9 асистенции, додека послаб учинок од очекуваното имаа Стеф Кари кој постигна 17 и Клеј Томсон кој средбата ја заврши со 14 поени. Кливленд е првиот тим кој до шампионскиот трофеј стигнал по негатива од 1-3 во победи, а со трите врзани во низа на крајот да остварат триумф со 4-3 во победи, нешто што не му успеало на ниту еден друг тим во НБА историјата. Инсерти од мечот…
сите 112 | | | веќе видена

Тој има 27 години и доаѓа од Бразил, а презимето му е исто како славниот италијанец Балотели. Бразилецот треба да го засили првакот на Македонија, ФК Вардар на денот кога ќе се добие противникот во ЛШ. Вардар во нападот добива играч со звучно презиме, Балотели ќе биде засилување за „црвено-црните“ редови, ама не оној Марио, не е ниту Џон Обрегон, играчот којшто е на проба и којшто е „копија“ со вистинскиот Балотели. Овој кој треба да дојде во Вардар е Џонатан. Цело име му е Џонатан Боарето дос Реис Балотели. Висок е 1.85 см, и игра со десната нога, работата е веќе готова, и треба само да се приклучи на екипата во Австрија. Со тоа, конечно шампионот да го добие она по кое беше во потрага, а тоа е голгетер, а но дали овој Балотели ќе биде барем блиску до квалитетите на оној вистинскиот кој сите го познаваат, останува да се види. Џонатан Балотели во својата кариера игра за Виторија-Пе, Фрибугуенсе, Пескеира, Макае, Аудакс, Калдас Новас, а во последните 6 месеци минал во редовите на Трабалхадоре. Договорот со ...
сите 29 | | | веќе видена

Капитенот на хрватската репрезентација Лука Модриќ се повреди во 60-тата минута игра против Чешка и како што стојат работите тој сигурно нема да настапи против Шпанија во третото коло од ЕУРО 2016. ,,Повредата на Лука е сериозна, има истегнување на мускулот и мислам дека воопшто нема да конкурира за место во тимот за дуелот со Шпанија. ,,Отечен му е мускулот и потребни се два-три дена мирување за да биде подготвен за осминафиналето, изјави Борис Немец, лекар на хрватската фудбалска репрезентација. Па така местото на Модриќ за натпреварот со Шпанија ќе го заземе Матео Ковачиќ, кој е исто така играч на Реал Мадрид. Хрватска во првото коло ја победи Турција со 1-0, а во второто испушти сигурна победа против Чешка, имаше водство од 2-0, но на крај натпреварот заврши 2-2. На хрватите им треба еден бод за пласман во 1/8 финалето на ЕП 2016 во Франција.
сите 92 | | | веќе видена

Возачот на Мерцедес АМГ и лидер во генералниот пласман во Формула 1 шампионатот, германецот Нико Розберг победи на денешната трка што се возеше за Големата награда на Европа во Баку, Азербејџан. Ова за Розберг беше 19-та победа во кариерата, а петта сезонава со што се зацврсти на првата позиција во генералниот пласман. Второто место му припадна на возачот на Ферари Себастијан Фетел, а трет беше Серхио Перез од Форс Индија. Како 4-ти заврши Кими Раиконен од Ферари, а зад него се пласира шампионот Луис Хамилтон од Мерцедес, кој стартуваше од десетото место. Во генералниот пласман Розберг ја зголеми разликата на 24 бода во однос на Хамилтон, 141 наспроти 117-те на британецот, додека Фетел е трет со 96 бода. Кај конструкторите води Мерцедес со 258 бодови, пред Ферари со 177. Следната трка во Формула 1 се вози на 3.јули за Големата награда на Австрија на патеката Шпилберг.
сите 39 | | | веќе видена

Златан Ибрахимовиќ сеуште не го има соопштено името на неговиот нов клуб од следната сезона. Веќе неколку недели се шпекулари дека швеѓанецот својата кариера ќе ја продолжи во Манчестер Јунајтед, но официјални потврди се уште нема. 99% од популацијата е сигурна дека Ибрахимовиќ ќе потпише договор со Јунајтед по Европското првенство во Франција, а случајно или не тоа го докажа и неговиот син Максимилиан кој е фотографиран во дресот на „црвените ѓаволи“. Синот на Златан носеше дрес со кој Јунајтед ќе настапува во следната сезона на гостинските натпревари, а многумина веруваат дека е ова знак дека неговиот татко наскоро ќе потпише за клубот од „Олд Трафорд“. Останува да видиме дали во сево ова има вистина или не, или пак Златан ќе не изненади уште еднаш сите со својата одлука.
сите 18 | | | веќе видена

next