Спорти

Ракометниот клуб Вардар со пораз ги започна подготовките за новата ракометна сезона. Европскиот шампион се наоѓа во Германија , а во првиот од трите контролни средби запиша пораз. Црвено-црните загубија од Бергишер со 25-27, полувреме 17-14. Тренерот Раул Гонзалез шанса им даде на сите 20 ракометари, а во второто полувреме повеќе време на голот минал Даниел Ѓорѓески. Тимур Дибиров беше најефикасен со 8, Борозан постигнал 5, а Карачиќ беше стрелец на 3 гола. Денеска РК Вардар го очекува нов дуел каде ќе ги одмерат силите со германскиот шампион Рајн Некар Левен. На овој линк може да го следите мечот ВАРДАР – РАЈН НЕКАР ЛЕВЕН…
сите 79 | | | веќе видена

Новата сезона во Англиската Премиер лига започна како никогаш досега со дури седум голови на премиерниот натпревар. На Емирати стадионот во Лондон, Арсенал со голем пресврт славеше победа над Лестер со 4-3. Ваков одличен старт на новата сезона и не можевме да подобар да посакаме. Арсенал и Лестер одиграа спектакуларен натпревар, а топџите за 2-3 минути направи целосен пресврт.
сите 10 | | | веќе видена

Македонската традиционална карате федерација годинава прославува 50 години Карате во Република Македонија. По тој повод изработи и официјален постер. На постерот ставени се фотографии од сите каратисти кои оставиле белег и дале огромен придонес за развој на карате спортот во Македонија. На постерот се ставени најзаслужните и најуспешните каратисти од 1967-2017 година, Венцислав Недев – основач на МТКФ и КК Работнички, Илија Јорга, Владимир Јорга – основоположници на каратето во СФРЈ, Хидетака Нишијама, Хироши Шираи, Таиџи Казе-Јапонски карате учители во Македонија, Атанас Кајчевски, Сејдо Теофиловски – основоположници на каратето во Македонија, Димче Кичевски – основач на КК Вардар и КК Водно, Мирче Опелоски – европски шампион, Јорго Огненовски, Луиза Гашева – најуспешни каратисти во СФРЈ, Дејан Недев – каратист на векот во РМ, повеќекратен европски и светски шампион, Аљоша Недев – светски шампион, Кристијан Кајчевски – европски вицешампион, Јадранка Недева – повеќекратен европски и светски шампион, Благојче ...
сите 4 | | | веќе видена

Шпанскиот репрезентативец Роберто Солдадо има нов клуб. Виљареал го замени со турскиот тим Фенербахче , објави турскиот клуб. Искусниот напаѓач, кој во кариерата играл и за Валенсија, односно Тотенхем, за сума од 5 милиони евра се пресели во Истанбул. Солдадо изминатите две години го носеше дресот на „жолтата подморница“. Речиси во целост ја пропушти изминатата сезона поради тешката повреда на лигаментите во коленото. Фенербахче следниот четврток игра против Вардар нагости во Скопје во првиот плејоф-натпревар во Лига Европа. Солдадо треба да биде стартер на овој натпревар. Тој во кариерата има играно за Реал Мадрид, Осасуна, Гетафе, Валенсија, Тотенхем и Виљареал. Најуспешен период во кариерата го имаше од 2010-2013 кога како член на Валенсија одигра 101 натпревар и постигна 59 голови.
сите 185 | | | веќе видена

На СП во атлетико во Лондон 2017, патеката од 200 метри има нов владетел. Тоа не е Усаин Болт туку азербејџанацот кој трчаше за Труција, Рамил Гулиев . Тој го наследи легендарниот Усеин Болт на светскиот трон на 200 метри. Гулиев го освои златото на 200 метри пред Ван Микерк од Јужна Африка и Џереми Ричардс од Тринидад и Тобаго. Гулиев во целта имаше време 20,09 секунди , Ван Никер кој не успеа да ги обедини титулите на 400 и 200 метри имаше 20,11 секунди, односно за еден илјадити дел од секундата беше побрз од Ричардс. Погледнете ја трката…
сите 45 | | | веќе видена

На тенискиот мастерс 1000 што се игра во Монтреал се случи најголемото изненадување. Канадскиот тенисер Денис Шаповалов приреди сензација. Тој со пресврт во 1/8 финалето го победи Надал со 2-1 во сетови 3-6, 6-4 и 7-6 и обезбеди 1/4 финале. Надал го освои првиот сет, но потоа се разигра домашниот тенисер кој сосема заслужено стигна до триумфот. Надал со овој пораз ја пропушти шансата, по три години, повторно да биде светски број 1. За првото место на АТП листата Надал во Монтреал требаше да стигне најмалку до полуфиналето. Но, шпанскиот тенисер ќе има уште една можност да го освои првото место. Следната недела кога на програмата е Мастерсот во Синсинати, бидејќи и на овој турнир нема да игра Енди Мареј. Во четвртфиналето Шаповалов ќе игра против францускиот тенисер Адриан Манаринo. Пласман во 1/4 финалето обезбеди и Федерер кој во три сета го победи Ферер со пресврт 4-6, 6-4, 6-2. Федерер во четвртфиналето го чека уште еден Шпанец, Роберто Баутиста Агут.
сите 52 | | | веќе видена

На светското првенство во атлетика што се одржува во Лондон познати се уште неколку шампиони и освојувачи на златните медали. На патеката од 400 метри славеше светскиот рекордер Вејд Ван Никерк од Јужна Африка кој ја одбрани титулата. Тој имаше време од 43.98 секунди и најави дека ќе се обиде да освои златен медал и во трката на 200 метри. Второто место му припадна на Стивен Грејднер од Бахамите, а трет беше Абдалелах Харун од Катар. На 800 метри кај мажите Французинот Пјер-Амбосе Босе беше најбрз и го освои златниот медал. Втор целта ја мина Полјакот Адам Кчот, а трет Кипјегон Бет од Кенија. Кениец освои и златен медал на трката 3.000 метри стиплчез. Кипруто до првото место стигна пред Суфијане Ел Бакали од Мароко кој го освои сребрениот медал, а бронзата му припадна на Американецот Ејван Џегер. Барбара Шпотакова од Чешка освои златен медал откако копјето го фрли со далечина од 66.76 сантиметри за прво место, пред двете претставнички од Кина. Ли Лингвеи и Лиу Хуихуи. Во скок со стап победи Американецот Сем ...
сите 44 | | | веќе видена

Новата 2017/18 сезона во Англиската Премиер лига вечерва ја има својата премиера со натпреварот помеѓу Арсенал и Лестер. Шампионската титула ќе ја брани Челзи, а нови членови на Премиер лигата во оваа сезона се Њукасл, Брајтон и Хадерсфилд. Утре се играат седум натпревари од стартното 1.коло. Во терминот од 13.30 часот играат Вотфорд-Ливерпул, додека од 16 часот играат Кристал Палас-Хадерсфилд, Евертон-Стоук, Саутемптон-Свонси, ВБА-Бурнемаут. Дуелот Брајтон-Манчестер Сити започнува во 18:30 часот. Во недела се играат два дуела, Њукасл-Тотенхем и Манчестер Јунајтед-Вест Хем. Ова е официјалното промо на новата 2017/18 во Англиската Премиерлига
сите 49 | | | веќе видена

Сосема неочекувано, а очекувано од постајаните навреди упатени кој управата на Вардар и до првиот човек на брендот, Сергеј Самсоненко одлучи да си замине од клубот по крајот на сезоната. Тоа значи дека спортскиот колектив на Вардар, што значи трите тима, ФК Вардар, РК Вардар, ЖРК Вардар остануваат без главниот спонзор, рускиот инвеститор Сергеј Самсоненко! Еве кои се причините зошто Сергеј се одлучи на овој чекор, а соопштението ви го пренесуваме во целост: Почитувани граѓани на Македонија, пријатели! ,,Вчеравечер се вратив во Скопје и бев длабоко вознемирен од сето она што го прочитав во медиумите. Првото прашање што си го поставив себеси беше со што јас и моите колеги од Вардар заслуживме вакви навреди? ,,Македонија е дом за мене и за моето семејство веќе 11 години, во овој период од срце инвестирав огромни средства во развој на спортовите во земјава. ,,Драги пријатели, цената на ниту еден билет не може ниту, пак, сакам да го врати тоа што го вложив без никаква задршка во македонскиот ракомет, фудбал, ...
сите 45 | | | веќе видена

Шпанскиот репрезентативец, Серхио Љуљ , нема да биде во можност да настапи на ЕП 2017 поради тешка повреда . Плејмејкерот на Реал Мадрид доживеа тешка повреда на пријателскиот натпревар со Белгија, кој Шпанија го загуби со 71:89. Љуљ на мечот со Белгија ги скинал предните вкрстени лигаменти на коленото поради што ќе паузира од 6 до 9 месеци. Тој на социјалните мрежи им порачал на своите фанови дека ќе се врати откако дознал колкава пауза го чека. Европското кошаркарско првенство ќе се одржи од 31 август до 17 септември на кое Македонија нема да игра.
сите 90 | | | веќе видена

Премиерлигашот Ливерпул ја одби понудата од 100 милиони евра што Барселона ја понуди за бразилецот Фелипе Кутињо . Ливерпул вторпат ја одбива понудата на Барселона откако пред десетина дена „црвените“ не прифатија 85 милиони евра од каталонците. Клубот од „Енфилд“ се огласи откако каталонските медиуми објавија дека Барселона ги завршила работите за трансферот на Кутињо и дека играчот утре ќе биде преставен на „Ноу Камп“. Барселона бара адекватна замена за Нејмар, кој замина во ПСЖ за рекорден трансфер од 222 милиона евра.
сите 81 | | | веќе видена

ФИФА ја објави најновата ранг листа на фудбалските репрезентации. Македонија има пад од едно место и моментално сме на 135 место. За тоа колку делува лошо нашето рангирање на ФИФА листата говори и фактот што пред нас се селекции како Тајланд, Бурунди, Либерија, Виетнам, Андора… Македонија во однос на претходното рангирање има 10 бода повеќе, 228. Нашите противници во квалификациите за СП 2018 : Шпанија е 11, Италија 12, Албанија 63, Израел 70, Лихтенштајн на 190 место. На врвот е Бразил, па следуваат следат Германија, Аргентина, Швајцарија, Полска, Португалија, Чиле, Колумбија, Белгија и Франција.
сите 7 | | | веќе видена

Келечи Ихеначо , 20 годишниот нигериски напаѓач, од Манчестер сити премина во редовите на Лестер . Ихеначо потпиша петгодишен договор со „лисиците“. Поради недоволната минутажа што ја добиваше во Сити и Пеп Гвардиола, нигерискиот репрезентативец реши да го напушти клубот во трансфер тежок 30 милиони фунти. Минатата сезона беше во почетниот состав на Сити на само девет натпревари. Инаку Ихеначо од 2015 година е во составот на Манчестер сити каде има 46 натпревари и постигнато 12 голови. За селекцијата на Нигерија овој напаѓач има одиграно десет натпревари, на кои постигна шест гола.
сите 11 | | | веќе видена

33 годишниот холанѓанец Весли Снајдер стана нов играч на францускиот тим Ница . Трансферот на Снајдер се реализираше откако му заврши договорот со Галатасарај и тој беше слободен играч на трансфер пазарот. Снајдер веќе ги мина успешно медицинските прегледи. И Ница го потврди овој трансфер , Снајдер ќе го носи дресот со број „10“ во францускиот тим. Преселбата на Холанѓанецот во Ница, значи дека Снајдер повторно ќе биде заедно со Балотели во ист тим, откако и двајцата беа дел од редовите на Интер под водство на Мурињо, од сезоната 2009/10. Снајдер пристигна во Ница и ќе му биде на располагање на тренерот, Лисијен Фавреза за натпреварите против Наполи. Ова ќе биде петти клуб во кариерата на Снајдер , по Ајакс, Реал Мадрид, Интер и Галатасарај. Ница преку Наполи ќе се обиде да обезбеди пласман во групната фаза од Лигата на шампионите , што би било прв пат во нивната историја. Првиот натпревар се игра под Везув на 16 август, додека реваншот е закажан за шест дена подоцна.
сите 7 | | | веќе видена

Репрезентативецот на Исланд и еден од најталентираните ракометари на денешницата, Арон Палмарсон заминува од Веспрем. Тој не се појави на првиот тренинг на екипата, бидејќи сака да ја промени средината. Палмарсон има желба да замине во Барселона која имаше интерес за неговите услуги. Но каталонците не се осудија да ја платат откупната клаузула од последната година. Но, од страна целата ситуација ја следеа ПСЖ и Кил кои одлучија да преземат инцијатива и да успеат да дојдат до потписот на Палмарсон. Сепак Исланѓанецот ќе мора да се одлучи помеѓу овие гиганти, кои ниту најмалку не се за потценување. Палмарсон е дел од репрезентацијата на Исланд од 2008 година, има 105 натпревари и постигнато 407 голови. Во кариерата има играно за Хафнарфјордор, Кил и Веспрем.
сите 5 | | | веќе видена

Фудбалските великаните вечерва на стадионот „Филип Втори“ во Скопје ќе се соочат по 13-ти пат на официјални натпревари. Реал е поуспешен победил четири пати, двапати славеле „црвените ѓаволи“, а четири натпревари завршиле нерешено. Историјата на меѓусебните дуели започанла пред шест децении, на 11 април 1957 година во тогашниот Куп на европските шампиони. На „Сантијаго Бернабеу“ пред 135.000 гледачи Реал првиот полуфинален меч го добил со 3:1. Во реваншот на „Олд Трафорд“ немало победник, дуелот завршил 2:2. Реал потоа со триумфот над Фиорентина 2:0 ја освоил европската круна. 11 години подоцна во двомечот поуспешен е Јунајтед. Труимф на „Олд Трафорд“ 1:0 на 24 април 1968 и 3:3 во Мадрид на 15 мај 1968. Потоа следува пауза од три децении, за Реал и Јунајтед да играат меѓусебен двомеч во четврт-финалето во Лигата на шампионите. На 4 април 2000 во Мадрид натпреварот завршил без голови, а во Манчестер „кралскиот клуб“ триумфира со 2:3. Три години подоцна повторно во четвртфиналето играат Реал и Јунајтед. На ...
сите 140 | | | веќе видена

Екстремно топлото време во Скопје им прави проблеми на организаторите на Супер куп натпреварот 2017, посебно на УЕФА. Според правилата на УЕФА, доколку температурата на воздухот на почетокот од натпреварот биде повисока од 32 степени тогаш се планирани две паузи за освежување по 30-та и 60-та минута. Менаџерот на Јунајтед Жозе Мурињо, рече дека условите за игра ќе бидат исти за двата тима, иако тој изминатите денови закажувал тренинзи во 16 часот, со намера играчите да се аклиматизираат на високите температури, но како што кажа „во Манчестер во тој период секогаш имаше дожд“. Тренерот на Реал пак, Зинедин Зидан, не смета дека тоа што климата во Мадрид е слична со оваа во Скопје ќе биде предност за неговите фудбалери. Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид ги имаа првите лесни тренинзи на националната арена, а дуелот на „Филип Втори“ започнува во 20:45 часот.
сите 26 | | | веќе видена

Реал Мадрид по шести пат ќе учествува во Супер купот на Европа. Досега има 3 победи и 2 пораза, а Манчестер Јунајтед во Супер купот има 1 победа и 2 пораза. Победниците од Лигата на шампионите победиле во 22 од 41 претходни напревари од Супер купот. Манчестер јунајтед учествувал досега трипати и победил еднаш – во ноември 1991 година против Црвена Ѕвезда. Оттогаш тој клуб двапати е поразен, со 1-0 од Лацио во 1999 и 2-1 од Зенит во 2008 година. Реал Мадрид победил три пати. Во 2002 година против Феенорд со (3-1), Севиља 2-0 во Кардиф 2014 година и 3-2 против Севиља лани. Загубиле двапати, од Челзи во 1998 година со 1-0 и пораз од 2-1 од Галатасарај во 2000 година. Двата клуба играа на 24 јули во рамките на американската турнеја. Резултатот беше 1-1, а Јунајтед победи на пенали. Претходно, Реал на Олд Трафорд го победил Манчестер со 2-1. Тренер на Реал тогаш беше Жозе Мурињо. Манчестер Јунајтед нема пораз во 11 европски натпревари, а последен англиски клуб што го освои Супер купот е Ливерпул во 2005 година. ...
сите 173 | | | веќе видена

Францускиот стратег на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, за Марка изјави дека има по двајца играчи на секоја позиција. Тоа е голема предност, бидејќи минатата сезона не беше така. Немаше замена за Марсело и Касемиро. Сега замена за Касемиро ќе биде Маркос Љоренте, а на Марсело, Тео Хернандез. И двајцата доаѓаат во Реал од Алавес каде играа на позајмица – Љоренте на заем од Реал Мадрид, а Хернандез од Алетико. Зидан има на располагање две екипи, кои и оваа сезона ќе му овозможат во завршницата од сезоната во најважните натпревари да влезе со поодморени играчи од сите ривали. Така, следната сезона Зидан ќе напаѓа шест трофеи, а минатата освои само две титули, Примера и Лигата на шампионите. Голманот Навас има замена во Касиља, на десната страна се Карвахал и Данило, лево Марсело и Ернандез, прв стоперски пар се Рамос и Варан, а нивни замени се Ваљехо и Начо. Во средниот ред се: Каземиро, Модриќ и Крос, а шанса во помалку важните натпревари ќе добиваат Љоренте, Ковачиќ и Иско. Напаѓачкото трио останува исто Бејл, ...
сите 10 | | | веќе видена

Ова лето може да биде пресудно за Барселона. Лионел Меси, откако Барселона испадна од Лигата на Шампионите упати порака до клубот дека сака големи промени во играчкиот кадар, но промената дојде на клупата, бидејќи Луис Енрике го замени Ернесто Валверде. Се очекува, каталонскиот гигант во тековниот трансфер период да донесе три или четири играчи, но да биде тоа играч кој веднаш може да се влезе во првите 11. Досега најблиску до Барселона е Хектор Белерин од Арсенал кој треба да го реши најголемиот проблем на Валверде на позицијата десен бек. Во поголемиот дел од минатата сезона, на оваа позиција играше Серџо Роберто, но сигурно е дека тој ќе се врати од следната сезона во средниот ред за да ослободи место за Белерин. Тој е роден во Барселона, а во Лондон замина во 2011 година токму од фудбалската школа на Барселона. Последните неколку сезони Барселона има проблем во средниот ред и ова лето сака да го реши тоа со Марко Верати од ПСЖ. Наводно Барселона и одличниот италијански репрезентативец веќе се договориле, ...
сите 63 | | | веќе видена

next