Спортманија

Екипите на Мајами Хит и Сан Антонио Спарс постигнаа победи на ноќешните натпревари во плејофот од НБА лигата и со тоа поведоа со 2-1 во добиени натпревари против Чикаго Булс односно Голден Стејт. Мајами го победи Чикаго со 104:94, Леброн Џејмс со 25 поени беше најефикасен, додека Крис Бош имаше 20 поени и 19 скокови. По три четвртини резултатот беше нерешен 74:74, а Мајами го доби последниот период со 34:24. Со десет поени разлика заврши и вториот натпревар, Сан Антонио победи со 102:92. Разврската на овој дуел беше направена пред почетокот на последната четвртина. Најефикасен на натпреварот беше Тони Паркер со 32 поена. Вечерва се играат натпреварите Индијана – Њујорк Никс и Мемфис – Оклахома Сити Тандер, и на двата дуела скорот во победи е 1-1.
сите 26 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед деновиве потврди дека заминува во пензија, а негов наследник на клупата на „црвените ѓаволи” е Дејвид Мојс. Поранешниот тренер на англиската фудбалска репрезентација, италијанецот Фабио Капело изјави дека Сер Алекс Фергусон се повлекува од фудбалот поради преголемиот стрес. Сепак ваквата одлука на Ферги го изненадила Фабио Капело. „Се сретнавме во Англија пред неколку месеци и тогаш Фергусон ми рече дека ќе продолжи да го води Јунајтед, па затоа оваа одлука навистина ме изненади. Му се јавив вчера и ми кажа дека си заминува затоа што не може да го издржи големиот стрес кој што доаѓа од работата”, изјави Фабио Капело. „Неговата способност е неверојатна. Од година во година успеваше дополнително да ја подобри играта на екипата и секогаш ја имаше истата желба за победа. Тој ќе остане запаметен по тоа”, заврши Капело.
сите 2 | | | веќе видена

Генк го освои Купот на Белгија, во финалето „сините“ го победија Серкл Бриж со 2:0 со голови постигнати во последните минути од натпреварот. Скромниот ривал, кој беше на последно место во регуларната сезона на Белгиската лига, покажа силен отпор кон фаворитите. Првиот гол беше постигнат дури во 85-та минута и беше дело на интернационалецот од Гана Бернард Куморџи. Во 89-та минута падна уште еден гол на Јеле Фосен за да ги смири навивачите на Генк и да започне големата прослава на освоената Куп титула. Ова беше четврто финале на Генк за освојување на овој трофеј. Интересно е дека ги освоил сите. За последен пат го освоија Купот во 2009 година, кога го победија Мехелен со 2:0. Серкл Бриж има 7 учества, но само два пати славел во финалето.
| | веќе видена

Шкотскиот фудбалски стручњак, 50-годишниот Дејвид Мојс, ќе го наследи Сер Алекс Фергусон на клупата на Манчестер Јунајтед гласи официјалното соопштение кое вчера попладне го објави клубот од „Олд Трафорд". Дејвид Мојс потпиша договор на шест години за популарните „црвени ѓаволи" кои ќе ги преземе на 1-ви јули, откако ќе му истече договорот со Евертон кого го водеше од 2002 година. „Внимателно дискутиравме за новиот менаџер. Се спомнуваа неколку имиња, меѓутоа сите се согласивме дека Мојс е најдобриот избор. Дејвид е врвен стручњак и голем работник. Извонредно го почитувам и ценам тоа што го стори на клупата на Евертон. Пред 15 години му ја понудив позицијата на мој помошник, но тој си ги бараше сопствениот пат", изјави Алекс Фергусон кој по 27 години го напушти кормилото на Манчестер Јунајтед. Претходно претседателот на Евертон, Бил Кенрајт, потврди дека Мојс има голема желба да го преземе Манчестер Јунајтед. Мојс го презема Евертон во 2002 година во многу тешка ситуација за клубот, а најблиску до трофеј ...
сите 21 | | | веќе видена

Иако сеуште не е официјализирано, доколку Жозе Мурињо го напушти Реал Мадрид, најголеми се шансите да се врати на „Стемфорд Бриџ“. „Мислам дека тоа би била генијална работа за нашиот клуб. Мислам дека Жозе е фантастичен тренер“, изјави Франк Лампард кој со 13 голови е најдобар стрелец на Челзи оваа сезона и му фали само еден гол за да се израмни со најдобриот стрелец во историјата на клубот, Боби Тамблинг. „Секогаш имаше различни шпекулации, па сосема други менаџери доаѓаа во нашиот клуб. Треба да почекаме и да видиме што ќе се случи, но Мурињо за мене е генијалец. И навивачите би сакале да го видат, така да би сакал да се врати во Челзи“, изјави Лампард кој сеуште е во одлични пријателски односи со неговиот поранешен тренер Мурињо.
сите 2 | | | веќе видена

Екипите на Мајами и на Голден Стејт синоќа ги забележаа првите победи во конференциските полуфинални дуели во НБА лигата, по што изедначија на 1-1. Вариорси на гости ги шокираа Сан Антонио Спарс со 100-91, а најзаслужен за победата беше Клeј Томсон со рекордни за него 34 поени и 14 скока. Стивен Кари додаде 22 поени, додека кај поразените Спарси, Тим Данкан со 23 поени беше најефикасен. Шампионот Мајами не дозволи уште едно изненадување, и убедливо со 37 разлика (115-78) го прегази Чикаго. Најдобар стрелец кај „жешките“ беше Реј Ален со 21 поен, додека Леброн Џејмс постигна 19 поени и 9 асистенции.
сите 27 | | | веќе видена

Најбрзиот човек на светот, Усеин Болт, со победа на митингот одржан на Кајманските острови ја отвори новата сезона. Болт и покрај победата не импресионираше со својот настап во првата сезонска трка, со време од 10,09 секунди тој во фото-финишот го победи својот спаринг партнер Кемар Бекли Коул. „Ова беше навистина лоша трка. Сега со тренерот мора да анализирам каде грешев“, рекол Болт чии светски рекорд на 100 метри изнесува 9,58 секунди. Најбрзиот човек на светот изминатите месеци имаше проблем со бутниот мускул, но истакнал дека повредата нема врска со лошиот резултат. „Болката воопшто не ми пречеше, таа не е виновна за лошиот резултат“, изјавил Болт. На митингот на Кајманските острови во трката на 100 метри во женска конкуренција победи Кармелита Џетер со време 10,95 секунди.
сите 3 | | | веќе видена

Според еден британски медиум, Манчестер Јунајтед веќе одлучил кој ќе биде наследник на Сер Алекс Фергусон кој после 27 години заминува во пензија. Од Англија тврдат дека челниците на Манчестер Јунајтед веќе преговарале со актуелниот менаџер на Евертон, Дејвид Мојс кој наводно ги прифатил сите услови кои му биле понудени од Црвените Ѓаволи. Најавено е дека во следните 24 часа одлуката ќе биде официјализирана. Меѓутоа, ако се прашуваат навивачите на Јунајтед, тогаш за нив резервна опција е Дејвид Мојс. Имено, направена е анкета на која дури 41% од анкетираните навивачи на клупата би сакале да го видат харизматичниот Португалец Жозе Мурињо, кој ова лето речиси сигурно ќе го напушти Реал Мадрид. На таа анкета, Мојс е на второто место, додека трет најголем фаворит на навивачите на Јунајтед е тренерот на Борусија Дортмунд, Јирген Клоп.
сите 81 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Милош Красиќ речиси е извесно дека го одигра својот последен натпревар во дресот на Фенербахче бидејќи ќе биде ставен на списокот за трансфер. Красиќ претходните денови, по елиминацијата на својот клуб во полуфиналето на Лигата на Европа и поразот од Кајсериспор, се најде на удар на тренерот Ајкут Кочаман. „Красиќ апсолутно не ги исполни нашите очекувања“, изјави Кочаман и додаде дека во разговорот пред реваншот со Бенфика му рекол на Красиќ да биде спремен за натпреварот, „Но, кај него не видов ниту енергија, а во многу наврати пред тоа говореше дека очекува многу поголема шанса“. Според пишувањата на турските медиуми, Кочаман сакал Красиќ веќе да го избрише од екипата, но на барање на претседателот на клубот, Азиз Јилдирим, го оставил Србинот меѓу првотимците до крајот на сезоната. Меѓутоа, налето трансферот е извесен, а се шпекулира дека Фенербахче ќе истакне цена од пет милиони евра. Красиќ во турскиот клуб стигна минатото лето од Јувентус за седум милиони евра и астрономска годишна ...
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерите на Арсенал наскоро ќе ја носат спортската опрема на „Пума“, откако клубот и производителот на спортска опрема потпишале петгодишен договор вреден 202 милиони евра. Арсенал во изминатите 20 години ја носеше опремата на „Најк“, но од американската компанија изјавиле дека сакале да ја продолжат соработката со Арсенал, но „не по секоја цена“. Екипата од Лондон со новиот договор до врв ќе ја наполни својата каса, откако тимот од „Емирејтс“ чие име се наоѓа на стадионот заработи 180 милиони евра. Од овие две богати спонзорства менаџерот на екипата, Арсен Венгер ќе добие 80 милиони евра со кои ќе може да биде конкурентен на пазарот во летниот преоден рок.
сите 4 | | | веќе видена

По 27 години Алекс Фергусон реши да се пензионира од менаџерската функција, на крајот на сезоната и да стане директор на Манчестер Јунајтед, потврди клубот. „Одлуката да се повлечам ја донесов по многу размислување. Не беше лесна одлука, но ова е вистинскиот момент за тоа. Воодушевен сум што ќе ја преземам директорската позиција“, изјави Ферги. Како главен фаворит да го наследи на клупата на актуелниот англиски шампион се Дејвид Моес од Евертон, Јирген Клоп од Борусија Дортмунд, како и Мурињо. „Ми беше важно да го напуштам тимот кога е најсилен и мислам дека успеав во тоа. Квалитетот на овој шампионски тим, и балансот на староста на играчите, овозможува продолжување на успехот на највисоко ниво, а структурата на младите играчи ќе обезбеди светла иднина. Сакам да им се заблагодарам на сите играчи и на членовите на клубот, што помогнаа да се создадат незаборавни триумфи. Без нивниот придонес историјата на овој голем клуб немаше да биде така богата“, вели Фергусон. Откако неодамна ја освои 20-тата титула со ...
сите 92 | | | веќе видена

Ретко се случува најдобриот тенисер на светот уште по првиот дуел да го заврши своето учество на некој Мастер. Токму тоа вчера му се случи на Новак Ѓоковиќ кој беше елиминиран од турнирот во Мадрид од бугринот Димитров со 2:1 по сетови. Раната елиминација на светскиот рекет број еден нема да донесе значајни поместувања на АТП листата бидејќи Србинот ќе загуби околу 150 поени од своето бодовно конто бидејќи минатата година отпадна во четвртфиналето. По елиминацијата на Ѓоковиќ главни конкуренти за насловот на тенискиот турнир во шпанската престолнина се Мареј, Федерер и секако миленикот на домашната публиката Надал кој денеска во осминафиналето ќе игра со Французинот Паире.
сите 12 | | | веќе видена

Мемфис направи изненадување во Оклахома Сити надигрувајќи ги Тандерс со 99:93 за изедначување на серијата на 1:1 и предност на домашен терен во продолжување на истата. Решавачка беше последната четвртина која им припадна на Гризлис со 30:10. Кај гостите брилираше Мајкл Конли кој беше на чекор до трипл-дабл со 26 поени, 10 скокови и 9 асистенции. На паркетон најефикасен беше Кевин Дурант со 36 поени, 11 скокови и 9 асистенции но најдобриот во Оклахома немше подрша од соиграчите. Њујорк ја разнесе Индијана со серија од 36:4 во финишот на мечот за конечни 105:79 одговарајќи им на Пејсерси за поразот од пред неколку дена во Медисон Сквер Граден. Предводник на домаќините беше Кармело Ентони соп 32 поени и 9 освоени топки. Ноќеска треба да се одиграат вторите натпревари меѓу Мајами и Чикаго каде гостите имаат предност од 1:0 и Сан Антонио – Голден Стејт каде тексашани влегуваат со аванс од една победа.
сите 27 | | | веќе видена

Даниеле Де Роси е наследникот на капитенската лента во тимот на Рома и уште сега е легенда на Римската Волчица. Де Роси важи како чесен и морален фудбалер, па затоа ваквиот потег на Роси навистина зачудува. Синоќа Рома на „Олимпико“ во Рим на големо изненадување беше поразена од екипата на Киево со 1:0. Во еден дуел помеѓу Де Роси и искусниот фудбалер на Киево, Дарио Даинели, Де Роси се обиде да симулира прекршок. Но судијата Перуцо не покажа картон, а Де Роси постигна сосема спротивен ефект, па сега ќе мора да гледа сеир на негова сметка.
сите 2 | | | веќе видена

Фиорентина на утрешниот натпревар од 36-тото коло на првата италијанска фудбалска лига против Сиена во составот нема да го има Алберто Аквилани. Играчот за врска на тосканската екипа го повреди коленото во дербито против Рома минатата сабота, а дополнителните испитувања потврдија дека станува збор за мало истегнување на предните лигаменти. Иако засега не е познат датумот за негово враќање на теренот, се верува дека 28-годишниот Аквилани ќе биде надвор од погон околу една седмица. Фиорентина го изгуби споменатиот натпревар против Рома во продолжението, кога по корнерот со глава гол постигна Освалдо. На три кола пред крајот на првенството Фиорентина се наоѓа на четвртото место и со Милан се бори за последното место кое догодина води во Лигата на шампионите, но по последниот пораз, заостанува дури со четири бодови. Сиена,пак, само чудо може да ја спаси од испаѓање во понизок ранг на натпреварување.
сите 37 | | | веќе видена

Кошаркарите на Чикаго победија во Мајами со 93:86 и против актуелниот шампион поведоа со 1:0 во полуфиналната серија во Источната конференција. На Западот, Сан Антонио водат против Голден Стејт, откако во првиот меч, по две продолженија забележаа победа со 129:127. Чикаго на Флорида до победата го предводеа Нејт Робинсон (27 поени, 9 асистенции) и Џими Батлер (21 поен, 14 скока). На спротивната страна Леброн Џејмс имаше учинок од 24 поени, 7 скокови и 8 асистенции, покрај Леброн уште Двејн Вејд имаше двоцифрен ефект, тој постигна 14 поени. Сан Антонио во драматичен меч го победи Голден Стејт, Спарси до победата стигнаа со тројката на Ману Џинобили постигната на една секунда до истекот на времето во второто продолжение. Брилијантен натпревар во редовите на Голден Стејт одигра Стефон Кари (44 поени, 11 асистенции), додека Харисон Брнс и Клај Томпсон постигнаа по 19 поени. Тони Паркер кај Сан Антонио имаше учинок од 28 поени, на кои придодаде по осум скокови и асистенции, додека Џинобили мечот го заврши со ...
сите 25 | | | веќе видена

Леброн Џејмс, по четврти пат во последните пет години ја освои МВП титулата, која му се доделува на најкорисниот играч во регуларниот дел од сезоната во НБА лигата. Џејмс освоил 120 од можните 121 гласа во изборот на новинарите, по што веднаш започнало да се поставува прашењето, кој новинар не гласал за играчот на Мајами. Тоа бил Гери Вошбурн новинарот на „Бостон Глоуб”, кој својот глас му го дал на Кармело Ентони од Њујорк Никс. „Ентони многу повеќе му значеше на својот тим. Тој направи Њујорк Никс да бидат важен фактор во лигата и ги предводеше до титулата во дивизијата која е прва за овој тим по речиси две децении”, ја образложил одлуката Вошбурн. „Њујорк без Ентони немаше да изборат пласман во плејофот, додека Мајами, покрај Џејмс, има уште квалитетни кошаркари. Сепак верувам дека до крајот на кариерата Џејмс ќе стане првиот играч во историјата со седум МВП титули”, дополнил новинарот на „Бостон Глоуб”. Никогаш во историјата на НБА лигата не се случило најкорисниот играч во регуларниот дел од сезоната ...
сите 2 | | | веќе видена

Трикратниот Формула 1 шампион, Себастијан Фетел типува дека екипата на Борусија Дортмунд ќе слави во големото финале во Лигата на шампионите против Баерн Минхен. „Тоа ќе биде историски натпревар. Баерн Минхен е фаворит на хартија, но Борусија ќе биде наградена за целиот труд и резултати кои што ги постигна во изминативе неколку години и тоа со многу млада екипа. Борусија Дортмунд ќе победи со 2:1“, изјави возачот на Ред Бул. Инаку, Себастијан Фетел е голем навивач на Ајнтрахт од Франкфурт кој моментално се наоѓа на петата позиција на бундеслигашката табела на две кола пред крајот на првенството.
сите 8 | | | веќе видена

По одигрувањето на ноќешните дуели уште четири екипи се пласираа во следната фаза од плејофот, полуфинале по Конференции во НБА лигата. Тоа го направија: Мемфис, Оклахома Сити, Индијана и Њујорк. Единствено Мемфис успеа да елиминира екипа која беше подобро рангирана во основниот дел од лигата, откако со серија од четири победи предноста на Лос Анџелес Клиперс од 0:2 ја претвори во победа од 4:2. Њујорк по 13 години успеа да ја мине првата пречка во плејофот и во натпреварот број.6 како гостин славеше кај Босон. Непријатна серија од 13 порази по ред прекинаа и играчите на Индијана, кои се радуваа на теренот на Атланта, а воедно и изборија конференциско полуфинале. Оклахома Сити не дозволи да игра уште еден дуел со Хјустон откако ја постигна потребната победа за пласман во следната фаза. Резултати на натпреварите: Мемфис – ЛА Клиперс 118:95 (4-2 во победи) Бостон – Њујорк 80:88 (2-4) Атланта – Индијана 73:81 (2-4) Хјустон – Оклахома Сити 94:103 (2-4)
сите 33 | | | веќе видена

Реал Мадрид останаа без капитенот Серхио Рамос најмалку две седмици поради повреда на мускул на задната ложа која ја здоби на реваншот од полуфиналето во Лигата на шампионите против Борусија Дортмунд. Стоперот на „кралскиот клуб” ја заработи повредата во последните моменти на реваншот, по судир со голманот на гостите, Роман Вајденфелер. Рамос ги пропуштил тренинзите во четвртокот и петокот, а дополнителните прегледи покажале дека Шпанецот ќе отсуствува од терените најмалку две седмици. Со оглед на тоа дека до финалето на шпанскиот Кралски куп во кое Реал Мадрид игра против Атлетико Мадрид остануаваат уште точно 14 дена, многу веројатно е дека Рамос ќе закрепне и ќе ги поведе соиграчите во борба за единствениот трофеј кој можат да го освојат сезонава.
сите 2 | | | веќе видена

next