Спортманија

Големи промени би можеле да се случат во текот на ова лето во тимот на Бостон Селтикс, но и во клубовите од Лос Анџелес. Тренерот Док Риверс е на излезните врати од Бостон Селтикс, а американските медиуми тврдат дека иако Риверс има уште три години од договорот со Селтикс, сепак од следната сезона ќе го предводи тимот на Лос Анџелес Клиперс. По неговиот пат најверојатно ќе тргне и Пол Пирс. Бостон веќе планира да го отпушти, а Клиперси уште од порано покажаа интерес за 35-годишниот кошаркар на Селтикс. Се чини дека ова е идеалниот момент за Клиперс да ги доведат во пакет Док Риверс и Пол Пирс и конечно сериозно да тргнат кон освојување на шампионската титула во НБА лигата. Доколку Риверс и Пирс го напуштат Бостон, тогаш истото ќе го направи и Кевин Гарнет затоа што клубот ќе се одлучи на подмладување на составот и градење на екипата околу Рондо и Џеф Грин.
сите 4 | | | веќе видена

Фудбалската репрезентација на Австралија е третиот учесник на Светското првенство што следната година ќе се игра во Бразил. Австралијците во Сиднеј во последното коло во квалификациската група го совладаа Ирак. Единствениот гол на мечот го постигна Џошуа Кенеди и и обезбеди пласман на својата репрезентација во Бразил, која зад себе ги остави Оман, Јордан и Ирак. Првите два учесника се Јапонија и домаќинот Бразил. И репрезентациите на Иран и Јужна Кореја се пласираа на светското првенство. Иран победи во Сеул со минимални 1:0 и го освои првото место во групата А од азиските квалификации, а Јужна Кореја ќе игра благодарејќи на подобрата гол разлика од Узбекистан. Узбекистан, кој вчера во Ташкент го декласираше Катар со 5:1 на СП ќе одеше ако Корејците не загубеа од Иран. Вака, во азискиот бараж ќе игра со победникот од вчерашниот дуел меѓу Оман и Јордан, односно Јордан. Селекцијата што ќе победи во доигрувањето нема да обезбеди пат во Бразил, туку преку доигрување со петопласираниот од јужноамериканската ...
сите 7 | | | веќе видена

Кошаркарите на Сан Антонио Спарс го декласираа тимот на Мајами Хит со 113:77 во третиот натпревар од финалната серија во НБА лигата, со што во меѓусебните дуели поведоа со 2-1. По израмнетото прво полувреме, кое заврши со резултат 50-44, Спарси во вториот дел со серијата тројки го декласираа противникот. Играчите на Сан Антонио постигнаа 16 тројки од 32 обиди. Дени Грин реализира 27 поени (7/9 за три), додека Гери Нил уфрли 24 поени (6/10 за три). Инаку слично како и на вториот меч, кој заврши со победа на Мајами, најголемите ѕвезди во двата тима имаа споредни улоги. Тони Паркер имаше учинок од 6 поени и 8 асистенции, додека Тим Данкан оствари „дабл-дабл” од 12 поени и 14 скокови. Спарси со постигнатите 16 тројки го соборија рекордот во финалните серии во НБА лигата. Мајами имаше четворица играчи со двоцифрен ефект: Леброн Џејмс (15 поени, 11 скокови, 5 асистенции), Мајк Милер (15 поени), Двејн Вејд (16 поени, 5 асистенции, 4 украдени топки) и Крис Бош (12 поени, 10 скокови). Четвртиот натпревар од ...
сите 39 | | | веќе видена

Фил Невил, неодамнешниот капитен на Евертон, соопшти дека ја заврши играчката кариера, потврди англискиот премиерлигаш. 36-годишниот Невил кариерата, заедно со братот Гери Невил, ја почнаа во Манчестер Јунајтед и помина цели десет година на „Олд Трафорд“, освојувајќи шест титули во Премиер лигата, по три во ФА купот и Комјунити шилдс, Лигата на шампионите и Интерконтиненталниот куп, а во 2005 година стигна на „Гудисон парк“. Тој со 505 натпревари во Премиер лигата е седми на вечниот список на играчи по бројот на натпревари во елитното англиско натпреварување, зад Џејми Карагер, Емил Хески, Гери Спид, Френк Лампард, Дејвид Џејмс и Рајан Гигс. За репрезентацијата на Англија одигра 59 натпревари, а веројатно е дека ќе и се посвети на менаџерската работа.
| | веќе видена

Во својата прва сезона во Манчестер Јунајтед, Робин Ван Перси ја освои титулата во Премиер лигата, а имаше „привилегија” да учи од големиот тренер на „Црвените Ѓаволи”, Сер Алекс Фергусон. Сега следува нова ера под водство на Дејвид Мојс. „Тоа ќе биде нова ера и се радувам на неа. Тоа е дел од нашата работа. Сите ние мораме да се соочуваме со нови ситуации. Најпрвин треба да уживаме во титулата, летната пауза е пред нас и сите треба да се опуштиме. Потоа, за неколку седмици ќе треба да започнеме да размислуваме за новата сезона и да се радуваме на неа”, изјави Ван Перси за клубската телевизија на Јунајтед и додаде: „Тоа ќе биде нова ера, нов предизвик со нов менаџер и веројатно со некои нови играчи. Доаѓа Заха од Кристал Палас, можеби уште некој, никој незнае. Време е за нови предизвици, а сите знаат кои се стандардите тука. Сакаме повторно да ја освоиме лигата и се надеваме дека на тоа ќе додадеме уште една или две титули”, заврши холандскиот напаѓач.
| | веќе видена

Актуелните шампиони во НБА лигата, Мајами Хит забележаа убедлива победа во вториот финален дуел против Сан Антонио 103:84. Резултатот сега во серијата е израмнет на 1:1, а следните три натпревари се играат во Тексас. Што се однесува во самиот меч беше решен во второто полувреме. На паузата Мајами имаше предност од пет поени (50:45), а веќе во третата таа позитива беше дуплирана по одличната серија во финишот на истата (75:65). Четвртиот период донесе комплетна доминација на домаќинити кои дојдоа до позитива и од 27 поени, а Спарс истата до крајот на мечот успеаја само да ја намалат на 19. Токму 19 поени постигна Марио Чалмерс кој беше најдобар поединец во редовите на Мајами. Леброн Џејмс и покрај тоа што се мачеше со шутот постојано забележа 17 поени, Реј Ален уфрли 13, Двејн Вејд (10) и Крис Бош заедно искомбинираа (12) 22 поени. Кај Спарс прв стрелец беше Дени Грин со 17 поени и 100% учинок (6/6), односно 5 тројки од исто толку обиди. Триото на Спарс, Данкан-Џинобили-Паркер комплетно потфрли на овој ...
сите 38 | | | веќе видена

Себастијан Фетел триумфираше на трката за Големата награда на Канада. Актуелниот шампион во Формула 1, стартуваше од пол позицијата на патеката Жил Вилнев и постојано беше во водство. За возачот на Ред Бул ова е третта победа во годинешниот Формула 1 шампионат, а вкупно 29-та во неговата кариера. Тој во Монтреал триумфираше пред Шпанецот во болидот на Ферари, Фернандо Алонсо, додека на третото место на подиумот се искачи возачот на Мерцедес - Луис Хамилтон. По трката во Канада, во генералниот пласман кај возачите води Фетел со 32 бода повеќе од Алонсо, а трет е Кими Раиконен. Во поредокот на конструктори прв е Ред Бул, па следуваат Ферари и Мерцедес. Следната трка е на 23 јуни кога на патеката Силверстоун се вози за Големата награда на Велика Британија.
сите 28 | | | веќе видена

Со победата во финалето против Давид Ферер, Рафаел Надал успеа да собори неколку рекорди. Тој е првиот со осум триумфи на еден Гренд слем турнир, а ја забележа и рекордната 59-та победата во Париз. Надал е првиот тенисер, кој успеал осум пати да победи на еден од четирите големи турнири. Тој го надмина постигнувањето на Рожер Федерер и Пит Сампрас кои седум пати славеле во Вимблдон. Шпанецот денеска ја забележа 59-тата победа на турнирот и сега има еден триумф повеќе од легендите Гилјермо Виљас и Никола Пјетранџели, патем Надал е единствениот, кој во своите настапи во француската престолнина има само еден пораз. За Надал ова беше 292-ра победа на земјена подлога, резултат за почитување особено ако се потенцира дека до сега има само 21 пораз.
сите 39 | | | веќе видена

Во екипата на Ферари во блиска иднина повторно би можеле да имаат пилот Германец, а италијаните се двоумат помеѓу Себастијан Фетел и Нико Розберг. Шефот на Ферари, Стефано Доменикали е воодушевен од работните навики на Михаел Шумахер кој во болидот на Ферари освои пет шампионски титули. Стефано повторно би сакал во неговиот тим да има Германец, а притоа не крие дека размислува за Себастијан Фетел и Нико Розберг како евентуална замена за Фелипе Маса. „Розберг е еден од возачите за кои и претходно сме размислувале. Не сум изненаден што оваа сезона е побрз од Луис Хамилтон во Мерцедес. Секогаш поседувал квалитет, а оваа сезона покажа дека има созреано”, изјави Доменикали за „Билд” и додаде дека во Ферари се немаат откажано од Фетел, иако актуелниот шампион е „цврсто врзан” за екипата на Ред Бул. „Мислам дека ја немаме загубено можноста да го доведеме Фетел. Сеуште е многу млад и пред себе има уште многу возачки години. Никогаш не вели никогаш”, заклучи Стефано Доменикали.
сите 50 | | | веќе видена

Пред точно дваесет години Балканот го загуби Дражен Петровиќ еден од најталентираните кошаркари кои се појавиле на овие простори. На 7 јуни 1993 година во сообраќајна несреќа кај Денкенфорд, Германија животот го загуби човекот со прекар „кошаркарскиот Моцарт”. Во зенитот на кариерата, на 29-годишна возраст згасна животот на познатиот хрватски кошаркар. Дражен Петровиќ кариерата ја започнал во Шибеник, но талентот и упорната работа за четири години го донесоа до првот тим на Цибона со која стана европски шампион. Потоа следуваше една сезона престој во екипата на Реал Мадрид, па заминувањето во НБА лигата во тимот на Портланд. Во САД тој највеќе се афирмираше во дресот на Њу Џерси. Како дел од Југословенската репрезентација стигна до бронзен медал на Олимписките игри во ЛА 1984 година, а четири години подоцна во Сеул освои сребро. Потоа следуваше бронзата на Светското првенство, а во 1990 и злато во Аргентина. На Олимпјадата во Барселона 1992 година освои сребро со селекцијата на Хрватска.
сите 2 | | | веќе видена

Враќањето на шампионскиот трофеј во витрините во Автокоманда е главната цел во продолжувањето на соработката на Лино Червар со Металург. И покрај бројните шпекулации за заминување на хрватскиот стратег, сепак Червар останува во Металург и во следните четири години. Примарната цел е шампионската титула, а што се однесува до Лигата на шампиони сеуште се чека на одговорот на Европската ракометна асоцијација по барањето за вајлд карта.
сите 5 | | | веќе видена

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед, Дејвид Мојс им порача на своите нови играчи дека ќе мора напорно да работат седум дена во една седмица. Наследникот на Сер Алекс Фергусон вели дека огромна чест за него е што е именуван за менаџер на Манчестер Јунајтед и ќе стори се` за да ја оправда укажаната доверба. Дејвид Мојс ќе инсистира на напорна работа со цел Јунајтед да ја одбрани премиерлигашката титула следната сезона, а исто така шанса ќе добиваат и младите фудбалери. „Дисциплината е многу важна, но исто така и следењето на новите трендови. Имам намера на младите играчи да им дадам шанса, но тие ќе мораат да ми покажат дека ја заслужуваат. Исто така, сите играчи на Манчестер Јунајтед ќе мораат да покажат подготвеност да работат седум дена во една седмица”, порача новиот тренер на Црвените Ѓаволи.
сите 3 | | | веќе видена

Нашиот најдобар ракометар и еден од најдобрите ракометари во светот воопшто, Кирил Лазаров е нов член на Барселона. Оваа информација ја потврди и каталонскиот гигант на својот Твитер профил. Екипата на Барселона работи со полна пареа и има намера да направи спектакуларен тим за следната сезона. Откако пред неколку дена за Каталонците потпиша најдобриот француски ракометар Никола Карабатиќ, челниците на Барселона го ангажираа и нашиот најдобар ракометар. По три години минати во шпанската лига, но во екипата на Атлетико Мадрид, Кирил Лазаров се преселува во екипата на Барселона. Лазаров успешно ги минал лекарските прегледи, а во следниве неколку седмици ќе отпатува во Барселона за да ги договори сите детали од договорот. „Чест и задоволство ми е што во наредниот период ќе бидам дел од спортската институција Барселона. Ова за мене е уште еден чекор понапред во мојата кариера и се надевам со мојот придонес , Барселона ќе биде поквалитетен тим, кој ќе остварува како и секогаш зацртаните цели. Добро ми е познат ...
сите 26 | | | веќе видена

Кошаркарите на Сан Антонио Спарс поведоа со 1-0 откако утринава славеа на гостувањето во Американ Ерлајнс Арената над Мајами Хит со 92-88. Спарси натпреварот го решија во последната четвртина која што ја добија со 23-16. Во првите осум и пол минути Спарси примија само седум поени, а со одличната одбрана ги принудија кошаркарите на Хит за загубат пет топки. На крајот победата на гостите ја потврди Тони Паркер на 5.2 секунди до крајот. „Имавме малку среќа во првиот натпревар. Понекогаш и среќата е потребна за да победите на некој натпревар”, изјави Тони Паркер кој ја предводеше екипата на Спарс со 21 поен (10 поени во последната четвртина) и шест асистенции. Тим Данкан постигна 20 поени и додаде 14 скокови, Ману Џинобили постигна 13 поени, Дени Грин 12, а Леонард натпреварот го заврши со 10 поени и 10 скокови. На екипата на Мајами не им помогна ниту трипл-даблот на Џејмс (18 поени, 18 скокови и 10 асистенции). Вејд постигна 18 поени, но не постигна ниту еден во последната четвртина. Крис Бош постигна 13 ...
сите 28 | | | веќе видена

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни им порача на челниците на клубот и на новиот тренер Дејвид Мојс дека сака да игра исклучиво на позиција класичен напаѓач. Можеби со оваа изјава Вејн Руни сака да им упати еден вид на ултиматум на челниците и тренерот на Манчестер Јунајтед. Руни минатата сезона најчесто играше позади Робин Ван Перси, а Сер Алекс Фергусон неколку пати го поставуваше на позиција офанзивен играч за врска. Но Руни порача дека сака да игра исклучиво во нападот, како најистурен напаѓач на „Црвените Ѓаволи”. Во интервју, Руни откри дека би останал во Јунајтед, но истакна дека сака да игра на неговата природна позиција: „Со годините кои што доаѓаат можеби би можел да играм на некоја друга позиција, но во овој момент сум центарфор. Сакам и натаму да постигнувам голови. Играв неколку пати сам во нападот на Јунајтед и на таа позиција се чувствувам многу слободно и немам никакви проблеми. Се надевам дека ќе продолжам да играм на таа позиција”, изјави Вејн Руни.
сите 8 | | | веќе видена

Во 3 часот по полноќ, по средноевропско време, во НБА лигата ќе започне финалната серија, во која Мајами Хит и Сан Антонио ќе се борат за шампионскиот прстен. Домаќин на првиот меч од серијата ќе биде бранителот на титулата Мајами Хит, а до шампионскиот прстен ќе стигне екипата која прва ќе забележи четири победи. Финалната серија ќе биде пресметка на големите тројки на двата тима: Леброн Џејмс, Двејн Вејд и Крис Бош од една и Тони Паркер, Ману Џинобили и Тим Данкан од другата страна. Мајами трет пат последовно е во големото финале, екипата од Флорида ја брани титулата и според сите прогнози е фаворит во серијата. Сан Антонио ќе игра во своето петто НБА финале (во претходните четири секогаш излегуваше како победник), прво по 2007 година. Во регуларниот дел од сезоната Мајами победи во двете средби, но тие не беа вистинскиот показател на силата и играта на двата тима, бидејќи двајцата тренери на тие натпревари играа со комбинирани тимови. Мајами во овогодишниот плејоф има учинок 12-4: го совладаа Милвоки ...
сите 45 | | | веќе видена

Клубот од Лондон Арсенал објави во средата навечер дека повеќе не смета на Русинот Андреј Аршавин, Бразилецот Денилсон и Французинот Себастијан Скилачи. Најпознатиот од оваа тројка, Андреј Аршавин во редовите на „топчиите” пристигна во 2009 година, а Русинот најверојатно ќе се врати во Зенит од Санкт Петрбург. Денилсон последните две години играше како позајмен фудбалер во Сао Паоло, а Себастијан Скилачи во три сезони одигра само 23 натпревари во англиската Премиер лига.
| | веќе видена

Иако претседателот на Тотенхем, Даниел Леви, секојдневно повторува дека Герет Бејл не е на продажба, во овој момент пет екипи се подготвени да го платат обештетувањето кое изнесува 85 милиони евра, тврдат британските медиуми. Истите извори наведуваат дека високото обештетување за репрезентативецот на Велс се подготвени да го платат Реал Мадрид, Челзи, Манчестер Јунајтед, Пари Сен Жерман и Манчестер Сити. Првиот човек на Реал, Флорентино Перес, во вторникот, изјави дека „Бејл е роден за да игра во Реал”. Инаку менаџерот на фудбалерот, Џонатан Барнет, тврди дека неговиот клиент нема ништо против да се пресели во Мадрид, но пречка е неговиот важечки договор со Тотенхем. „Голема чест е кога Реал ќе покаже интерес. Ние сме подготвени да преговараме, но Бејл има договор со Тотенхем”, изјави Барнет. Според шпекулациите кои доаѓаат од Англија, Даниел Леви нема да го пушти Бејл да си замине за сума помала од 100 милиони евра. Доколку се остварат овие најави тогаш Бејл би го соборил трансфер рекордот на ...
сите 2 | | | веќе видена

Израел, од 5 до 18 јуни ќе биде домаќин на Европското првенство за фудбалери до 21 година. Првенството ќе се игра на четири стадиони во Ерусалим, Петах Тиква, Нетанија и Тел Авив. Пласман на првенството изборија осум репрезентации, кои се поделени во две групи. А група: Израел, Англија, Норвешка, Италија. Б група: Шпанија, Холандија, Германија, Русија. Титулата ќе ја брани селекцијата на Шпанија, која се смета за најголем фаворит, во составот на „црвената фурија” се наоѓаат Де Хеа, Иско, Монтоја, Алкантара, Батра, Тељо. Првенството ќе биде творено со натпреварите во А групата: Израел-Норвешка и Италија-Англија.
сите 3 | | | веќе видена

Кошаркарите на Mајами Хит се пласираа во големото НБА финале откако во седмиот натпревар од плeјофот на Истокот ја совладаа Индијана со 99:76. Тимот од Флорида не им дозволи на Пејсерси да ја наметнат својта игра и уште вo втората четвртина имаше предност од 15 поени, која успеа до крајот на средбата да ја зголеми до 23 поени позитива. Најдобар во победничкиот тим беше Леброн Џејмс со 32 поени, Двејн Вејд додаде 21. Кај Индијана се истакна Рој Хиберт со 18 поени, Дејвид Вест додаде 14. За Мајами ова е трето последователно финале во НБА лигата, а за одбрана на шампионскиот прстен ќе се бори со Сан Антонио. Првиот натпревар се игра ноќтта помеѓу четврток и петок во Мајами, а титулата ќе и припадне на екипата која прва ќе оствари четири победи.
сите 9 | | | веќе видена

next