Спортманија

Лидерот во Премиер лигата Манчестер Јунајтед освои бод, додека Челзи и Манчестер Сити забележаа победи во натпреварите од 33-то коло. Јунајтед во Лондон против Вест Хем одигра 2:2, откако на два пати успеваше да ја поништи предноста на домаќинот. Ваз Те по 17 минути игра му донесе предност на Вест Хем, која 15 минути подоцна ја поништи Валенсија. Нова предност на „чеканите“ им донесе Дијаме во 55-та минута, а конечниот резултат го постави Ван Перси во 77-та минута. Челзи со головите на дефанзивците Давид Луиз и Џон Тери го освои бодовите на „Кревен Котиџ“ против Фулам. Спектакуларен гол од 40 метри постигна Луиз, додека Тери два пати погоди со глава. Манчестер Сити 83-та минути се мачеше во дуелот со Виган, а до трите бода стигна со голот на Карлос Тевез. Овие два тима ќе играат и во финалето на ФА купот. Манчестер Јунајтед и по оваа рунда останува лидер, но сега со 81 бод, Сити со натпревар помалку има 68, додека Челзи по победата над Фулам се врати на третото место на табелатаи сега има 61 бод, еден ...
сите 8 | | | веќе видена

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс изборија пласман во плејофот, откако во последниот меч во регуларниот дел од сезоната, по продолжението, забележаа победа над Хјустон со 99:95. „Езерџиите“ и со пораз ќе играа во разигрувањето, бидејќи Јута загуби од Мемфис со 70:96, но со победата над Хјустон, ЛА Лејкерс ја избегнаа Оклахома во првото плејоф коло. Тие како седмопласирани во Западната конференција во првото коло во плејофот ќе играат против Сан Антонио. До победата над Хјустон ги предводеа Пау Гасол и Двајт Хауард, Шпанецот оствари „трипл-дабл“ од 17 поени, 20 скокови и 11 асистенции, додека Хауард мечот го заврши со 16 поени, 18 скокови и четири блокади. Инаку најефикасен во тимот на ЛА Лејкерс беше Стив Блејк со 24 поени, на кои додаде по седум скокови и асистенции. Хјустон на овој натпревар беше предводен од Џејмс Харден (30 поени, 8 скока), односно Чендлер Парсонс (23 поени), овој играч со тројка во последната секунда го однесе натпреварот во продолжение. Во последните натпревари од регуларниот дел од ...
сите 14 | | | веќе видена

Намерата на Роман Абрамович да ја осигура замената на Џон Тери во одбраната го однесе во Бразилскиот фудбалски шампионат. Англискиот премиерлигаш, Челзи, во летниот преоден рок ќе се обиде да го засили одбрамбениот ред поточно се во потрага по замена за Џон Тери. Првото име на списокот на „сините” од Лондон е играчот на Васко де Гама, Деде. Интерес за централниот одбрамбен играч покажува и Ливерпул кои веќе подготвија 20 милиони евра за неговите услуги, планови кои ќе се обиде да ги расипе Челзи.
сите 3 | | | веќе видена

Светскиот рекордер на 100 и 200 метри, Усаин Болт ги потврди учеството на митингот што ќе се одржи во Лондон. Болт ќе биде еден од неколкуте атлетичари кои минатата година се закитија со златен медал на Олимпијадата што се одржа во британската престолнина, а организаторот митингот ќе го искористи за одбележување на една година од одржувањето на најголемиот спортски настан на планетава. Митингот ќе се одржува три дена, а трката на 100 метри е на програмата на 16 јули, а покрај настапот на најкусата патека, Болт ќе биде дел и од натпреварувањето на штафетите 4 пати по 100 метри. Настапот во Лондон го потврдија Британците Џесика Енис и Мо Фара, а дел од митингот ќе бидат уште Аријес Мерит и Кирани Џејмс.
сите 3 | | | веќе видена

На неколку локации во Дортмунд дошло до физички пресметки помеѓу навивачите на Борусија Дортмунд кои што кампуваат за да купат билети за полуфиналниот натпревар против Реал Мадрид. Голем број на навивачи на Борусија Дортмунд кампува веќе два дена пред продажните места за да можат да си обезбедат билети за полуфиналниот натпревар против Реал Мадрид. Но некои од нив се обиделе на нефер начин да дојдат до билети, па веројатно тука настанале недоразбирањата. Полицијата била повикана во неколку наврати да интервенира и да ја смири ситуацијата на неколку локации во градот, а едно лице е приведено. „Ја научивме лекцијата од ова и повеќе никогаш нема да пуштиме карти во слободна продажба”, изјави претседателот на Борусија Дортмунд, Ханс-Јоаким Ватцке.
сите 3 | | | веќе видена

Мексиканскиот фудбалер, Хавиер Хернандез открива дека е доста фрустриран поради тоа што оваа сезона не играше многу за својот тим. Таквиот статус во кој Чичарито повеќе ја грееше клупата на Јунајтед отколку што играше, доведе до шпекулации за неговата иднина на „Олд Трафорд” иако менаџерот на „Црвените ѓаволи”, Сер Алекс Фергусон има само пофални зборови за својот напаѓач. „Тоа е фрустрирачки. Секој играч сака да игра на секој натпревар. Мило ми е што сум дел од ваков голем клуб, но би сакал да играм почесто”, изјави Хернандез. И покрај тоа што најчесто останува на клупата за резервни играчи или го започнува натпреварот натпреварот од клупа, сепак Хернандез верува дека еден ден ќе го добие своето место во стартниот тим на Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена

Хауард Веб е еден од најдобрите и најценетите англиски судии, но поради грешките на дербито помеѓу Њукасл и Сандерленд, викендов ќе суди во Лига 1. Веб е казнет, откако поништи регуларен гол на Њукасл, не санкционираше груб прекршок на Јоан Гирфан, не досуди очигледен пенал, а третиот гол Сандерленд го постигна од офсајд позиција. На крајот големото регионално дерби заврши со гостинска победа на Сандерленд од 3:0. Поради овие пропусти Веб, кој пред три години го судеше финалето на Светското првенство помеѓу Шпанија и Холандија, викендов ќе ја дели правдата на натпреварот помеѓу Колчестер и Шревзбери.
| | веќе видена

Мајсториите на Роналдињо сите сме ги виделе многу пати. Не само затоа што има илјадници „мали волшебства” на бразилецот, туку и затоа што некои потези мора да се гледаат одново и одново. Но веројатно никогаш не сте ги виделе претставени на ваков начин, цртежи кои што се претвораат во цртан филм. Погледнете како изгледа кога ќе се спојат два големи таленти.
| | веќе видена

Легендарниот Холанѓанец, Кларенс Сидорф повторно го воодушеви фудбалскиот свет со своите фудбалски вештини. Ботафого во текот на овој викенд славеше над Нова Игуацу со 4:1, со што тимот на Сидорф ја запиша осмата победа по ред. Првиот гол за Ботафого, го постигна Кларенс Сифорф, а 37-годишниот Холанѓанец ја воодушеви публиката и со уште една асистенција, на која му предходеше одличен дриблинг со кој го „исфрли” противникот без воопшто да ја допре топката.
сите 2 | | | веќе видена

Скаутот на Манчестер Јунајтед, Џим Лавлор вчера во живо го следеше натпреварот на Алтетико Мадрид против екипата на Гранада. Да потсетиме, шпанска „Марка” минатата седмица објави информација дека ѕвездата на Алтетико Мадрид е сосема блиску до преминување на „Олд Трафорд”. Покрај тоа, мадридскиот спортски весник наведе дека Јунајтед веќе исплатил одредена сума на пари како аванс, па вкупната висина на одштетата би се движела од 50 до 60 милиони евра. Англиските медиуми се надоврзаа на оваа вест и додадоа дека менаџерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон во склоп на одштетата во Мадрид би можел да го испрати Хавиер Хернандез. Фергусон засега не ги коментира шпекулациите, но во недела го испрати својот човек од доверба во Мадрид, што го потврдува она народното „кај што има чад, има и оган”. Атлетико инаку славеше над екипата на Гранада со високи 5:0, а Фалкао постигна два погодоци. Колубискиот напаѓач оваа сезона има постигнато 24 погодоци и е трет најдобар стрелец во Примера веднаш зад Кристијано ...
сите 3 | | | веќе видена

ЛА Лејкерс и без Коби Брајант забележаа победа над Сан Антонио и сега само еден триумф ги дели од освојување на осмата позиција во Западната конференција. Лејкерси го совладаа Сан Антонио со 91:86, Коби победата на соиграчите ја гледал во болницата каде претходно му беше извршена операција на Ахиловата тетива. Лејкерс до победата ги предводеа Двајт Хауард (26 поени, 17 скокови) и Стив Блејк (23 поени). Мајами го победи Чикаго со 105:93, а Леброн Џејмс по овој меч застана во рамо до рамо со великаните Мајкл Џордан и Лери Бирд. Џејмс мечот го заврши со 24 поени, седум скока и шест асистенции, со што стана само третиот играч во историјата на лигата, покрај Џордан и Бирд, кој во една сезона забележал повеќе од 2.000 поени, 600 скокови, 500 асистенции и 100 украдени топки. Њујорк победи против Индијана со 90:80, Кармело Ентони постигна 25 поени, со што ја прекина серијата од шест натпревари на кои постигнуваше најмалку 35 поени. Филаделфија го совлада Кливленд со 91:77, Торонто беше подобар од Кливленд со 93:87, ...
сите 39 | | | веќе видена

Навивачите на Њукасл се судрија со полицијата по натпреварот на кој нивниот тим загуби со 3:0 од екипата на Сандерленд. Според известувањата на локалните медиуми, навивачите на Њукасл го започнале инцидентот најпрвин фрлајќи бакљи кон навивачите на Сандерленд, а исто така нападнат бил и автобусот кој ги превезувал фудбалерите на гостите. Натпреварот заврши со висока победа на Сандерленд од 3:0, прва на „Сент Џејмс Парк“ после 13 години.
сите 6 | | | веќе видена

Ѕвездата на Мајами Хит и еден од најдобрите кошаркари на денешницата, Леброн Џејмс на натпреварот против Бостон во петокот вечерта собори уште еден рекорд во НБА лигата. Леброн во победата на Мајами против Бостон (109:101) запиша 20 поени со кои по осми пат во кариерата ја помина границата од 2000 поени во една сезона. Џејмс така стана најмладиот кошаркар во историјата на НБА лигата кој успеал во тоа. Рекордот го држеше Мајкл Џордан кој на 30 години во 1993 година постигна по над 2000 поени во осум сезони. Во тоа Џејмс веројатно ќе успееше и минатата година да не беше скратена НБА сезоната на 62 натпревари. Минатата сезона Леброн Џејмс постигна „само“ 1683 поени. Кошаркарот на Мајами оваа сезона и натаму е најголем фаворит за освојување на МВП. Џејмс засега има скор од 26,8 поени по натпревар, осум скокови и 7,3 асистенции.
сите 52 | | | веќе видена

Бразилската фудбалска надеж, Нејмар уште еднаш потврди дека е „заљубен“ во играта на каталонскиот фудбалски гигант, Барселона. Откако постигна четири погодоци за својот Сантос во победата над Униао Барбаенсеа (4:0), Нејмар повторно се соочи со новинарските прашања во врска со неговата иднина во Европа. Бразилецот во последно време го селат од Барселона во Реал, па од Реал во Барселона, а 21-годишниот фудбалер се чини дека повеќе е наклонет кон каталонската опција. „Кој не е навивач на Барселона и на нивниот стил на игра? Среќен сум и благодарен што Барселона се интересира за мене, но сега за сега сеуште не можам ништо да кажам. Кога ќе бидам подготвен, ќе дознаете“, изјави Нејмар.
сите 5 | | | веќе видена

Возачот на Ферари, Фернандо Алонсо победи во трката за Големата награда на Кина, успевајќи да покаже дека тимот од Маринело има одлични перформанси во трка, иако во квалификациите ривалите покажаа повеќе перформанси во еден круг. Сепак, во текот на целото гран при од 56 кругови, Алонсо извозе феноменално, преземајќи ја втората позиција на старот, а четири круга подоцна и водството во трката. Неговите ривали кои одеа со иста стратегија, Хамилтон и Раиконен, не добија шанса да го загрозат во текот на трката, додека оние кои имаа спротивна тактика ссо користење на „меките“ гуми на крајот (Фетел, Батон, Хулкенберг), само на почетокот беа закана, додека не се покажа дека нивната игра се засноваше на евентуално „забавено пробивање“ низ сообраќајот на патеката, кога наспроти нив, мораа порано во боксот. Раиконен на крајот стигна до второто место, откако при последниот пит стоп излезе пред Хамилтон. Возачот на Мерцедес до крај се обидуваше да се врати пред него, но сепак, во финишот кога Фетел ги возеше последните ...
сите 17 | | | веќе видена

Британскиот пилот на Мерцедес, Луис Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата на третата овосезонска Формула 1 трка за Големата награда на Кина во Шангај. Изборот на пневматици и различните стратегии ги одбележаа квалификациите во Шангај во пресрет на утрешната трка за Големата награда на Кина. Луис Хамилтон ја одбра добитната комбинација, односно со меки пневматици го оствари најдоброто време од 1:34.484. Веднаш позади него во првиот ред ќе стартува пилотот на Лотус, финецот Раиконен, а зад нив во вториот ред ќе стартуваат Фернандо Алонсо од Ферари и Нико Розберг од Мерцедес. Трикратниот Формула 1 шампион, Себастијан Фетел воопшто не возеше круг во последната квалификациска рунда па Германецот ќе стартува од деветата позиција. Неговиот клубски колега, Марк Вебер поради проблеми со притисокот на горивото беше приморан да го паркира својот болид и ќе стартува од 14 позиција. Трката за Големата награда на Кина е на распоред утре во девет часот по средноевропско време. Голема награда на Кина, квалификации: 1. ...
сите 25 | | | веќе видена

Возачот на Ферари, Фелипе Маса, оствари најдобро време на вториот слободен тренинг во пресрет на трката за Големата награда на Кина, која во недела ќе се вози во Шангај. Бразилецот за време на вториот тренинг го возеше најбрзиот круг со време од 1:35.340 минути, што е најдобра резултата на по двата тренинга кои беа на програмата во петокот. По првиот тренинг најбрзо време имаше Нико Розберг со Мерцедес (1:36.717). Маса на вториот тренинг зад себе ги остави Кими Раиконен (Лотус) и клупскиот колега Фернандо Алонсо. Зад најбрзите тројца следуваа: Нико Розберг (Мерцедес), Марк Вебер (Ред Бул), Џенсон Батон (Мекларен), Луис Хамилтон (Мерцедес), двајцата возачи на (Форс Индија) Адријан Зутил и Пол ди Реста, и Себастијан Фетел (Ред Бул). Квалификациите за трката ќе се возат во сабота во 8 часот, додека трката за Големата награда на Кина ќе се вози во недела со почеток во 9 часот.
сите 46 | | | веќе видена

Кошаркарите на Чикаго ставија крај на серијата на Њујорк од 13 последователни победи, откако во ноќта помеѓу четвртокот и петок, во драматичен меч, кој беше решен во дополнителните пет минути, забележаа триумф со 118:111. Њујорк не успеа да победи и покрај неверојатната партија на Кармело Ентони кој имаше двоен ефект од 36 поени и 19 скокови. Ентони шести натпревар по ред постигнува најмалку 36 поени, со што убедливо го држи првото место на листата на најдобри стрелци. Покрај Ентони кај Њујорк со учинокот се истакнаа Џеј Ар Смит (28 поени, 14 скокови) и Рејмонд Фелтон (19 поени, 5 скока, 6 асистенции). Нејт Робинсон со 35 поени и Џими Батлер со 22 поени и 14 скокови го предводеа Чикаго до победата. Њујорк и покрај поразот со скор 51-27 ја задржа втората позиција во Источната конференција, додека Чикаго има скор 43-35 и се наоѓа на петтата позиција во оваа конференција. Оклахома е лидер во Западната конференција со учинок од 57 победи и 21 пораз. Тандер до 57-та победа во сезоната стигнаа против Голден ...
сите 43 | | | веќе видена

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер конечно одлучи да потроши „некој милион повеќе” за засилувања, откако неговиот тим и оваа сезона остана без трофеј, а постот трае веќе осум години. Французинот не е многу по трошењето на пари за засилувања, иако неговиот клуб моментално е во одлична финансиска состојба. Но, поранешниот потпретседател на лондонскиот клуб, Дејвид Деин истакна дека Венгер знае дека дошло време да потроши пари на засилувања, а тоа конечно ќе го стори ова лето. „Факт е дека мора да го засили тимот и знам дека ќе го стори тоа. Тој е еден од најдобрите тренери на светот, во фудбалот е 30 години и знае што работи. А досега најдобро покажа дека навистина знае да препознае талент”, изјави Деин. Последниот трофеј „топџиите” го освоија во 2005 година кога во финалето од ФА Купот беа поуспешни од Манчестер Јунајтед во изведувањето на пенали.
сите 5 | | | веќе видена

„Добивме повеќе од 200.000 барања за влезници за првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите на Алијанц арената”, велат челниците на минхенски Баерн. После двете елегантни победи од 2:0 против Јувентус и пласманот во полуфиналето од најелитното европско клубско друштво, Баерн е на мета на цела армија на навивачи кои не сакаат да пропуштат да го гледаат во живо полуфиналниот натпревар на „Алијанц Арената”, каде Баерн ќе игра против Барселона. Но на „Алијанц Арената” има место „само” за 69.000 среќници кои ќе имаат прилика да го гледаат последниот овосезонски натпревар на Баерн пред домашната публика на „Алијанц” во Минхен. Баварците оваа сезона ќе се обидат да го добијат она што минатата година го пропуштија токму на својот стадион, а тоа е пехарот од Лигата на шампионите.
| | веќе видена

next