Спортманија

Како што стојат работите, оваа година на „Вембли” ќе гледаме германско финале. По вчерашниот потоп на Барселона во Минхен, вечерва во Дортмунд „Германската машинерија” го прегази и Кралскиот клуб. Екипата на Реал Мадрид ја доживеа истата судбина како и Барселона. Во вториот полуфинален натпревар во Лигата на шампионите, екипата на Борусија Дортмунд на крилјата на чудесниот Левандовски го потопи Кралскиот клуб со високи 4:1. По само осум минути игра домаќинот стигна до посакуваното водство. Геце упати една топка во шеснаесетникот од левата страна, а Левандовски одлично втрча и ја смести топката во мрежата на Лопез. Во 24 минута Роналдо се закани од слободен удар, но топката успешно ја одбрани Вајденфелер. Пред финишот на првото полувреме, по една катастрофална грешка на Хумелс, Реал доби подарок кој Роналдо не можеше а да не го искористи. Игуаин ја пресече топката која што беше наменета за голманот на Дортмунд и веднаш асистираше до Роналдо кој без проблем погоди за 1:1. На самиот старт од второто ...
сите 69 | | | веќе видена

Раководството на Арсенал очигледно дека не се откажува од намерата во текот на летниот преоден да ангажира нов голман, а приоритет е доаѓањето на Виктор Валдес на Емиратите. Арсенал ги почнал преговорите со Барселона за ангажирање на голманот, Виктор Валдес. Според не именуван извор од преговарачкиот тим на топчиите, на Барселона на име на обештетување и се понудени пет милиони евра што е двојно помалку од сумата, која Каталонците ја очекуваат од трансферот на Валдес. Сепак во Арсенал се оптимисти дека двата клуба наскоро ќе најдат заеднички јазик и од следната сезона Валдес ќе застане на голот на тимот од Лондон.
сите 3 | | | веќе видена

По освојувањето на шампионската титула во Англија, Манчестер Јунајтед се подготвува за богата трансфер активност во текот на летото. Раководството на Манчестер Јунајтед за трансфер активности подготвува буџет од 50 милиони фунти. На листата на потенцијални кандидати за преселба на „Олд Трафорд” се Радамел Фалкао, Роберт Левандовски и дефанзивецот на Евертон, Лејтон Бејнс. Со оглед на фактот дека предвидената сума во буџетот е недоволна за исполнување на трите основни цели останатиот дел ќе се обезбеди со продажбата на Хавиер Ернандез, Нани и Андерсон, а се уште е неизвесно заминувањето на Вејн Руни.
сите 2 | | | веќе видена

Вечерва на својата „Алијанц“ арена Баерн Минхен со убедливи 4:0 ја прегази Барселона. Резултатот во Минхен го отвори Томас Милер во 25-та минута, кога одлично се снајде со глава во шеснаесетникот на гостите, а по само четири минути игра во вториот дел беше и 2:0 за Баерн по погодокот на Марио Гомез. Унгарскиот арбитар не го санкционираше прекршокот на Милер над Жорди Алба во 73-та минута со кој тој му овозможи на Арјен Робен да бие и да го совлада Виктор Валдес за 3:0 за Баварците. Точка на убедливиот триумф стави токму Милер, кој во 82-та минута ги постави конечните 4:0 за големо славје на трибините во Минхен и предност која делува недостижно за Каталонците во пресрет на реваншот на „Камп Ноу”.
сите 36 | | | веќе видена

Организаторот на третиот Гренд слем тениски турнир во сезоната, Вимблдон тргна по стапките на останатите од серијата и реши да го зголеми наградниот фонд за учесниците. За оваа година фондот ќе се зголеми за 40 проценти и тој ќе изнесува 26,492 милиони евра. Победниците на машкиот и женскиот дел од турнирот ќе добијат парична награда од 1,875 милиони евра што е за 30 проценти повеќе во однос на минатата година, а најголеми зголемувања се бележат за настапите во почетната фаза каде тенисерите ќе добијат за 60 проценти повисоки парични награди од претходната сезона. Првиот човек на турнирот, Фил Брук најави дека до 2019-тата година се планира да се постави подвижен покрив и на теренот број 2.Третиот Гренд слем сезонава ќе се одржи од 24 јуни до 7 јули.
сите 5 | | | веќе видена

Сопственикот на Челзи, Роман Абрамович не се откажува од идејата на „Стемфорд Бриџ” да го доведе напаѓачот на Атлетико Мадрид, Радамел Фалкао. Абрамович бара начин како да ги убеди челниците на шпанскиот клуб да го одобрат трансферот на колумбискиот репрезентативец и откако низа предлози беа отфрлени тој се подготвува да понуди нова варијанта. Овој пат Абрамович сака да понуди размена на фудбалери односно голманот Тибо Куртоа, кој во Атлетико е позајмен токму од Челзи да остане во Мадрид, а Фалкао летово да се пресели во Лондон. Медиумите во Шпанија потенцираат дека Атлетико ќе ја одбие понудата бидејќи сумата на која е проценет Фалкао е далеку повисока од онаа за Кутроа и евентуално би можеле да побараат остатокот од обештетување да се исплати во кеш.
сите 9 | | | веќе видена

Шефот на стручниот штаб на Пари Сен Жермен, Карло Анчелоти очигледно е еден од најатрактивните тренери на фудбалскиот пазар. Во последниве неколку недели интензивно се најавуваше дека италијанскиот тренер е многу блиску до клупата на Реал Мадрид и дека тој е желба на претседателот на Кралскиот клуб, Флорентино Перез. Сепак Анчелоти не е само цел на мадридскиот клуб, медиумите во Англија најавуват дека тој веќе имал контакти со претставници на Манчестер Сити и дека е најсериозниот кандидат за преземање на менаџерската функција. Неофицијално, Анчелоти би сакал да си замине од Пари Сен Жермен и својата одлука мора да ја соопшти до 30 овој месец бидејќи евентуалната најава за заминување по тој датум, Италијанецот или неговиот иден клуб ќе мора да платат обештетување.
| | веќе видена

Центарот на Мемфис, Марк Гасол е прогласен за најдобар дефанзивен играч во првиот дел од сезоната во НБА лигата. Шпанскиот репрезентативец сезонава немаше импресивни бројки. Во просек забележа 7,8 скока и 1,7 блокади и има послаб скор од Серж Ибака и Двајт Хауард, но во изборот пресуди фактот дека со Гасол на теренот Мемфис на противниците им дозволуваше да постигнат помалку поени отколку кога тој беше надвор од екипата. Имено на мечевите кога Гасол беше во составот, противниците на Мемфис во просек постигнуваа 95,4 поени додека во негово отсуство бројката е 105,9.
сите 16 | | | веќе видена

Со дуелот меѓу Баерн и Барселона стартува битката за пласман во финалето од елитното европско натпреварување, Лигата на шампионите. Натпреварот на „Алијанц” арената почнува од 20 часот и 45 минути. По минатогодишниот неуспех во финалето и поразот од Челзи, фудбалерите на Баерн ќе се обидат преку Барселона по трет пат во последниве четири години да бидат дел од завршниот натпревар за титулата. „Баварците” веќе ја освоија шампионската титула во Бундес лигата се пласираа во финалето на Купот на Германија, а круна на фантастичната сезона би бил настапот на „Вембли”. Тренерот на Баерн, Јуп Хајнкес очекува голем меч и тој за разлика од неговите колеги во минатото посакува Лионел Меси да се најде во првиот состав бидејќи без Аргентинецот спектаклот на „Алијанц” арената нема да биде комплетен. „Се надевам дека Меси ќе биде дел од тимот на Барселона. Но, мора да се признае дека Барселона не е само Меси. Тука се играчи како Андрес Иниеста, Чави, Џерад Пике, тоа се фудбалери кои на своите позиции се меѓу најдобрите во ...
сите 77 | | | веќе видена

По девет години поминати на Островот, Робин Ван Перси конечно ја освои својата прва титула во Премиер лигата. Во натпреварот од соништата, Холанѓанецот со хет-трик ја потопи Астон Вила и на својот клуб му ја обезбеди јубилејната 20-та титула во Премиер лигата. Робин Ван Перси потпиша со Арсенал во сезоната 2004/2005, а холандскиот напаѓач дури вчера го освои трофејот во Премиер лигата. Се чини дека одлуката на Ван Перси да се пресели на „Олд Трафорд” е целосно исправна, со оглед на фактот што откако минатата година се пресели во Јунајтед, Ван Перси веднаш следната сезона се искачи на фудбалскиот трон во Англија. „Многу сум среќен. Чудно е колку многу требаше да чекам за мојата прва титула. Чувството е фантастично. Фантастични се играчите, целиот тим. Ова е титула за сите нив, за тренерите, докторите, целиот клуб”, изјави Робин Ван Перси по завршувањето на натпреварот. Со новите три гола Ван Перси стигна до бројка од вкупно 24 првенствени погодоци оваа сезона и се израмни со Луис Суарес на врвот на табелата ...
сите 19 | | | веќе видена

Со победата од 3:0 во дуелот против Астон Вила, Манчестер Јунајтед на четири кола пред крајот на сезоната ја освои шампионската титула во Англија. „Црвените ѓаволи” до триумфот што им го донесе 20-от трофеј во историјата стигнаа благодарејќи на трите погодоци што ги постигна летното засилување Робин ван Перси. Холанѓанецот мрежата на Астон Вила ја затресе во втората, 13-тата и 33-тата минута. Единствениот конкурент за титулата, минатогодишниот шампион и градски ривал, Манчестер Сити до крајот на Премиер лигата треба да одигра уште пет натпревари, но предноста на составот на Алекс Фергусон има предност од недостижни 16 бода. За легендарниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Фергусон ова е 49-ти трофеј во кариерата, а 38-ми како предводник на клубот од „Олд Трафорд”. Со Фергусон на клупата „Црвените ѓаволи” освоиле 13 од вкупно 20-те трофеи во Англија.
сите 11 | | | веќе видена

Бекот на Њујорк Никс, Џеј Ар Смит е прогласен за најдобар шести играч во првиот дел од сезоната во НБА лигата. Смит сезонава на сите 80 натпревари што ги одигра во дресот на Њујорк стартуваше како резерва, а на теренот влегуваше како прва замена. На 80 меча Смит има просек од 18,1 поен и во битката за призванието беше поуспешен од играчот на Лос Анџелес Клиперс, Џамал Крофорд. И покрај фактот дека на ниту еден натпревар беше меѓу стартерите Смит заедно со Кармело Ентони е еден од најзаслужните за второто место на Њујорк во Источната конференција освоената титула во Атлантик дивизијата. Ова е втора индивидуална награда за еден од кошаркарите на Њујорк во последниве две години. Минатата сезона Тајсон Чендлер беше прогласен за најдобар дефанзивец во првиот дел од лигата.
сите 20 | | | веќе видена

Организаторите на Ролан Гарос, вториот тениски Грен Слем, чии домаќин е Париз, сериозно размислуваат да го сменат системот со кој се одредува „костурот“ за мечевите на турнирот. Имено, според моменталниот пласман на тенисерите на АТП листата, можно е во четвртфиналето на турнирот да се сретнат Новак Ѓоковиќ кој е број 1 на листата и Рафаел Надал кој по поразот во финалето на турнирот во Монте Карло се наоѓа на петтата позиција на листата. „Да, можно е да ги смениме правилата со кои се одредува костурот, тоа ни го дозволува правилникот на турнирот. Мое лично мислење е дека жално би било во четвртфиналето да се сретнат Ѓоковиќ и Надал. До сега не ја користевме можноста за промена на правилата, но до почеток на турнирот ќе ја разгледаме таа можност“, изјавил директорот на Ролан Гарос, Гај Горге. Ролан Гарос годинава ќе се одржува од 26 мај до 9 јуни, титулата освоена минатата година ќе ја брани Надал.
сите 6 | | | веќе видена

Тотенхем ќе се обиде да го купи фудбалерот на Барселона, Алекс Сонг, објави денеска „Дејли Меил“. Откако ги зголемија шансите за место во топ 4 во Премиер лигата, од Тотенхем сакаат да обезбедат квалитетно засилување во средината за следната сезона. Трансферот на Сонг би бил реален, со оглед на тоа што тој ја грее клупата во Барса. Сонг е екс-играч на Арсенал, но замина од северен Лондон само за да се пресели во Барселона за сума од 15 милиони фунти. Камерунскиот репрезентативец не успеа да се наметне во стартниот состав на Барса и најави дека може да го напушти клубот. Менаџерот на Тотенхем Андре Вилјаш-Боаш е подготвен да се раздели со Скот Паркер, Џек Ливермор и Том Хадлстоун во јуни, па оттука и да направи место за Сонг. Сандро и Муса Дембеле би требало да бидат партнери на Сонг на средината.
сите 6 | | | веќе видена

Со победата од 91:79 во дуелот против Лос Анџелес Лејскер, кошаркарите на Сан Антонио поведоа со 1:0 во серијата подобар од седум во првото коло од разигрувањето за титулата во НБА лигата. Второпласираниот тим во Западната конференција водеше во текот на целиот натпревар и имаше целосна контрола врз играта и резултатот, а на крајот сосема заслужено стигна до победа и водство од 1:0. Најефикасни во победничкиот тим со 18 поени беа Тони Паркер и Емануел Џинобили, а францускиот репрезентативец додаде осум асистенции и три скока. Ветеранот Тим Данкан забележа 17 поени и 10 скока додека Мет Бонер беше стрелец на 10 поени. На спротивната страна Двајт Хауард имзше учинок од 20 поени и 15 скока, а Пау Гасол впиша 16 поени, 16 скока и шест асистенции. Индијана немаше проблем во дуелот со Атланта и во првиот дуел славеше со 107:90. Пол Џорџ со 23 поени и 12 скока беше најзаслужниот за триумфот додека Џорџ Хил постигна 18 поени. Во редовите на Атланта, најефикасен со 21 поен беше Џеф Тиг. Со натпреварите Мајами - ...
сите 69 | | | веќе видена

Луис Суарез упати извинување до дефанзивецот на Челзи, Бранислав Ивановиќ, поради неспортскиот потег кој го направи на неделното дерби помеѓу Ливерпул и Челзи. Суарез во 74-та минута од натпреварот го гризна за рака дефанзивецот на Челзи, главниот судија Кевин Френд не го забележа тој момент, но Уругваецот може да очекува казна откако челниците на ФА ќе ја прегледаат снимката од натпреварот. Суарез со овој потег потсети на легендарниот бокс меч кога Мајк Тајсон му одгриза дел од увото на Ивандер Холифилд. „Тажен сум поради сè што се случи. Му се извинувам на Ивановиќ и на целата фудбалска јавност поради моето однесување. Се обидов да го контактирам Ивановиќ, лично да разговарам со него и да му се извинам. Исто така им се извинувам на мојот менаџер, соиграчите и на сите во Ливерпул поради моето однесување”, се наведува во соопштението на Суарес. Инаку, ова не е прв пат Уругвацот да гризне противнички играч, истото му се случи и во времето кога настапуваше за Ајакс. Дербито во Премиер лигата помеѓу Ливерпул и ...
сите 47 | | | веќе видена

Металург го отвори мечот со гол, а по грешка на Киелце, Миркуловски зголеми на 2:0. Гостите го постигнаа првиот гол, по што беше досуден пенал за Металург со кој нашиот шампион поведе со 3:1. По првите 15 минути од натпреварот, Металург со добра игра во одбрана и напад имаше водство од 8:5. Десет минути подоцна, по неколку грешки на Металург, Киелце пропушти да дојде до израмнување од 10:10, а Металург со брза контра зголеми на 11:9. Следеа два гола на Ракчевиќ и резултат од 13:10 за Металург, но следеа и две грешки на нашиот шампион по кои водството се стопи на 13:12. По грешката на Миркуловски, следеше контра од која Киелце дојде до првото израмнување на мечот и резултат од 13:13 со кој се отиде на полувреме. На почетокот од второто полувреме Киелце дојде и до прво водство од 14:15, а Наумче Мојсовски постигна гол за израмнување. Но, следеше серија на Киелце и зголемување на водството од 16:18. Кризата во играта на Металург продолжи и во наредниот период, па Киелце зголеми на 17:21, а Червар побара ...
сите 26 | | | веќе видена

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е победник на Мастерс турнирот во Монте Карло совладувајќи го во финалето Рафаел Надал со (6:2 и 7:6 (7:1) во меч во кој Шпанецот испушти шанса во вториот сет кога при резултат 6:5 во негова корист не искористи сервис и му дозволи на популарниот Ноле да се врати со брејк и во тај-брејкот да однесе победа што предизвика многу емоции кај противникот кој со солзи во очите му честиташе на противникот. Со ова српскиот тенисер ја прекина осумгодишната доминација на Надал во Монте Карло и го освои 8. Грен слем турнир. Му недостасува само уште трофеј во Синсинати.
сите 43 | | | веќе видена

Кошаркарите на Њујорк го совладаа Бостон со 85:78 и поведоа со 1:0 во првата рунда од разигрувањето за титулата во НБА лигата. Њујорк отпорот на противникот го скрши во второто полувреме, а за нивото на играта на домаќинот потврдува и фактот дека во последниот период Бостон успеа да постигне само осум поени. Прва ѕвезда во победничкиот тим беше Кармело Ентони со учинок од 36 поени, 6 скока и четири украдени топки, Џеј Ар Смит забележа 15 поени и пет скока додека Рејмонд Фелтон имаше 13 поени и шест додавања. На спротивната страна Џеф Грин имаше учинок од 26 поени и седум скока, а Пол Пирс постигна 21 поен. Бруклин го одигра првиот плеј оф натпревар по преселбата од Њу Џерси и на стартот совладан е Чикаго со 106:89. Домаќинот имаше фантастичен шут од поле во еден момент прецизноста изнесуваше 60 проценти, а лидер во екипата беше Дерон Вилијамс со 22 поени и 7 асистенции, а Брук Лопез забележа 21 поен и пет скока. Најдобар во редовите на Чикаго со учинок од 25 поени, 8 скока и четири асистенции беше Карлос ...
сите 34 | | | веќе видена

next