Спортманија

Сопственикот на „Ред Бул“, Дитрих Метешиц во разговор за еден портал, признал дека Финецот Кими Раиконен е кандидат за да се приклучи на неговиот Ф1 тим во текот на следната сезона. Исто така, тој изјави и дека сепак е возможно останување на Марк Вебер. Медиумите по минатонеделниот инцидент на Големата награда на Малезија, интензивно пишуваа за тоа дека следната сезона, Себастијан Фетел од следната сезона ќе има нов колега во тимот на „Ред Бул“. Колку за потсетување, Фетел на таа трка, спротивно на наредбите од тимот, го престигна Вебер и му ја зема победата, што предизвика многу гнев кај Австралиецот. Со оглед на тоа, мали се шансите дека на крајот на сезоната, Вебер ќе го продолжи договорот, што би значело отворено место во моментално најбрзиот тим во Ф1. Раиконен во моментот вози за Лотус, а победи на првата трка на оваа сезона. „Кими е смирен и брз и секогаш е кандидат за место во нашиот тим“, изјави сопственикот на Ред Бул. Но тој додава дека приказната со Вебер се уште не е завршена. „Марк ...
сите 6 | | | веќе видена

Еден од најдобрите напаѓачи во моментов, играчот на Сантос, Нејмар, кој се поврзува со трансфер во неколку европски тимови, ги започнал преговорите со клубот за продолжување на договорот. Информацијата ја потврдил и Нејмар, кој не ја исклучил можноста да остане во Сантос и по завршувањето на Светското првенство во 2014 година. „Точно е, преговарам со Сантос. Поточно преговорите ги води мојот татко“, признал 21-годишниот фудбалер. Доколку Нејмар се согласи на новиот договор, тогаш тој најверојатно би станал најплатениот фудбалер на светот. Имено, напаѓачот би имал месечна плата од 1,7 милиони евра, што годишно изнесува 20,4 милиони евра. Во моментов, Самјуел Ето ја предводи листата на најплатени светски играчи, Камерунецот во Анжи, заработува 20 милиони евра на годишно ниво.
сите 5 | | | веќе видена

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја одбранија титулата во националниот Куп, откако во финалниот натпревар на завршниот турнир го совладаа дебитантот во финалните натпревари, Куманово со 79:71 (14:20, 23:15, 22:17, 20:19). МЗТ ја освои шестата Куп титула, по оние во 1996, 1997, 1999, 2000 и 2012. Финалниот натпревар целосно ги оправда очекувањата. МЗТ иако важеше за голем фаворит, мораше да вложи максимални напори за да стигне до трофејот. Куманово и покрај тешките натпревари кои ги одигра во изминатите два дена, против Лирија и Кожув, беше конкурентен во текот на целиот натпрева. Кумановци без многу респект влегоа во натпреварот и дека скапо ќе ја „продадат кожата“ покажаа уште во првата четвртина. Успеаја избраниците на Љубосав Луковиќ во првата четвртина да го наметнат својот препознатлив брз стил на игра, додека во под обрачите целосна контрола имаше Урош Луковиќ (6 поени, 4 скока, 2 блокади). Единствениот расположен за игра кај МЗТ од самиот почеток беше Борис Бакиќ кој не му дозволуваше на Куманово да ...
сите 23 | | | веќе видена

Еден од најдобрите играчи во историјата на НБА лигата, Коби Брајант, стави свој печат на десетте натпревари, кои синоќа се одиграа во најатрактивното кошаркарско натпреварување. Брајант, во победата на ЛА Лејкерс над Сакраменто од 103:98 го мина Вилт Чембрлен на четвртото место на вечната листа, на најдобрите стрелци во лигата. Тој мечот го заврши со 19 поени, 14 асистенции и девет скокови, со што и овозможи на екипата да остане во игра за пласман на осмото место. Брајант во кариерата има постигнато 31.434 поени, пред него на листата се само Карим Абдул Џабар со 38.387, Карл Мелоун со 36.928 и Мајкл Џордан со 32.292. Одлична партија во победата на Лејкерси покрај Брајант, пружија и центрите Двајт Хауард (24 поени, 15 скокови), и Пау Гасол (12 поени, 10 асистенции). Дирк Новицки во дербито против Чикаго одигра како во најдобрите денови, промаши само три обид од поле (14-17), и ја постигна тројката за победа на 2,9 секунди до истекот на времето. Новицки беше предводник на серијата на Далас од 15:1 која ...
сите 41 | | | веќе видена

По поразот од екипата на Манчестер Јунајтед, Мартин О’Нил повеќе не е менаџер на Сандерленд затоа што управата на овој англиски премиерлигаш реши да му даде отказ на овој искусниот тренер. Сандерленд по овој пораз се најде во резултатска криза која трае веќе седум натпревари во Премиер лигата без победа. Со оваа „црна серија“, Сандерленд се најде во лоша состојба и си го загрози опстанокот во елитното друштво на Англија. Токму затоа раководството на клубот реши сега да реагира во обид да го освести тимот во пресрет на завршниот дел од сезоната. Луѓето од Сандереленд минатото лето потрошија цели 22 милиони фунти за купување на нови фудбалери, а во јануари ги донесоа на својот стадион Н’Даје и Грем за 10 милиони фунти. И покрај овие засилувања ништо од посакуваните резултати па затоа на О’Нил му беше даден отказ. Сега веќе во англиските медиуми се шпекулира копј би можел да го замени О’Нил, а главни кандидати се Марк Хјуз, Роберто Ди Матео и Стив Мекларен.
сите 18 | | | веќе видена

Американската тенисерка Серена Вилијамс го освои ВТА турнирот во Мајами откако во финалето славеше против Марија Шарапова со (4:6, 6:3, 6:0). И натаму Шарапова не може да најде начин да ја совлада американската тенисерка. Ова беше единаесетта победа на Серена против Шарапова во низа, а нивниот меѓусебен скор е 12-2 за американката. Серена Вилијамс го освои 48 ВТА турнир во својата кариера, втор оваа година откако претходно славеше во Бризбејн. Треба да се спомене дека Шарапова не беше далеку од победата. Откако русинката го доби првиот сет со 6:4, во вториот имаше брејк при 2:2, поведе со 3:2, меѓутоа тука сопре. До крајот на мечот Серена буквално ја прегази Шарапова освојувајќи 10 гемови по ред. Инаку, денес на турнирот во Мајами е закажано второто финале помеѓу Давид Ферер и Енди Мареј.
сите 7 | | | веќе видена

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед во рамките од 31 коло во англиската Премиер лига славеа против екипата на Сандерленд со скромни 1:0. По ударот на Ван Перси од левата страна во 27 минута, домашниот голман Мигнолета беше совладан откако топката несреќно го допре неговиот соиграч Брамбл и го смени правецот на движење. Искусниот стопер на Сандерленд го постигна шестиот автогол против екипата на Манчестер Јунајтед. Со оваа победа, Манчестер Јунајтед стана првиот тим во историјата кој победил на првите 25 од 30 натпревари во англиската Премиер лига. Од натпревар во натпревар екипата на Сер Алекс Фергусон се приближува кон јубилејната 20 титула во Премиер лигата.
сите 31 | | | веќе видена

Македонскиот репрезентативен центар во редовите на грчкиот Олимпијакос Перо Антиќ ја доби пресметка со Лестер Бо Мекејлеб (Фенербахче) во Евролигата. Во претпоследното коло во Топ 16 фазата Фенербахче загуби од Олимпијакос со 78:73. Олимпијакос со оваа победа се приближи кон освојувањето на второто место во групата, каде прва е Барселона. Бранителот на титулата во последното коло ќе треба да го победи Химки, а во исто време Макаби да загуби од Барса. Антиќ, кој се уште не е целосно рехабилитиран од повредата одигра 13 минути, имаше осум обиди за тројка од кои погоди три, мечот го заврши со девет поени и еден скок. Мекејлеб заедно со Сато и Онан постигна по 12 поени за 27 минути на паркетот.
сите 2 | | | веќе видена

Една од најголемите компании за спортска опрема, „Најк“ ги пушти во продажба новите копачки на својот најдобар „манекен“ КР7. Најк за ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо ги изработи копачките CR Mercurial Vapor IX, во сосема нова комбинација на бои. На задниот дел од копачката стои мотото на Роналдо „сакам да победувам, мразам да губам“ како и бројот 7 кој го носи на својот дрес.
сите 2 | | | веќе видена

Една од ѕвездите на фудбалскиот состав Челзи, Еден Азар, признава дека сака да освојува многу трофеи со „Сините“ од Лондон. Белгискиот играч кој во летниот период го напушти францускиот Лил и премина на „Стемфорд Бриџ“, признава дека интензитетот во Премиер лигата е поголем од оној во француската Лига 1. „Играм цело време, токму како што сакав. Ќе видиме дали ќе можам да освојам трофеи со Челзи, што е најзначајно за мене“, изјави Азар пред француското издание „Л Екип“. „Тука нема одмор за време на натпреварот. Кога бев во Лил, тогаш имаше такво нешто 5-10 минути. Во Англија секогаш темпото е високо во текот на сите 90 минути на теренот. Не можеш да се опуштиш бидејќи ќе примиш гол“, додаде Белгиецот.
| | веќе видена

Тренерот на ПСЖ, Карло Анчелоти откри дека за првиот дуел против Барселона во четврт-финалето од Лигата на шампионите, нема да може да смета на Тиаго Мота. „Дефинитивно го загубивме за тој натпревар. Тренираше нормално со нас во понеделник, но во четвртокот заработи повреда“, изјави тренерот на ПСЖ, Карло Анчелоти за „Л'Екип“. Иако нема да смета на Мота, Анчелоти на располагање за првиот дуел во Париз ќе може да смета на Златан Ибрахимовиќ, стрелецот на 31 погодок во сите натпреварувања оваа сезона, на кој УЕФА му ја намали казната поради директно добиениот црвен картон на дуелот против Валенсија.
сите 16 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини конечно призна дека битката за титулата во Премиер лигата за неговиот тим е изгубена. „Трката за титулата е готова. Но тоа не значи дека до крајот на сезоанта можеме да играме опуштено. Мораме да се бориме да ја сочуваме втората позиција, како и да избориме директен пласман во Лигата на шампионите. Вусшност, имаме само уште полуфинале во ФА Купот за играње. Сеуште не е доцна за трофеј оваа сезона“, изјави тренерот на Сити кој во последно време се поврзува со екипата на француски Монако. „Монако е еден од најамбициозните тимови во Франција, но тие веќе имаат добар менаџер Клаудио Раниери. Јас во Манчестер ќе останам долго време. Баш како и Јаја Туре кој некои новинари исто така го преселуваат во некој друг клуб“, заврши италијанецот.
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на УЕФА, Мишел Платини не ја сака видео технологијата во Лигата на шампионите и Лига Европа, бидејќи била премногу скапа. „Мораме тие уреди да ги инсталираме на 280 стадиони ширум европа, а потоа да ги отстрануваме кога на тие стадиони ќе се играат првенствени натпревари. Тоа би не чинело околу 55 милиони евра во пет години, што е прилично скапо, а сето тоа е поради некоја судиска грешка која што ја гледаме еднаш на 40 години“, изјави Мишел Платини. Според претседателот на Европската фудбалска куќа, судиите во Лигата на шампионите својата работа ја вршат одлично: „Многу сум задоволен од петте судии на натпревар. Практично ниту една грешка не е направена“. Платини смета дека подобро тие пари да бидат вложени во младинските фудбалски академии, како и во инфраструктура. Французинот признава дека форматот на Европското првенство во 2016 година со 24 наместо 16 репрезентации ќе донесе некои проблеми: „Ќе има некои помалку интересни натпревари во квалификациите, но самото првенство ќе биде доста ...
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачите на Манчестер Јунајтед тренираат со врзани очи со цел да постигнат телепатско разбирање во нападот. На Манчестер Јунајтед сите му завидуваа кога пред 14 години во една сезона ја освои Премиер Лигата, Лигата на шампионите и ФА Купот. Тогаш во нападот на „Црвените Ѓаволи” настапуваа Двајт Јорк, Енди Кол, Шерингам и Солскер, а Јорк и Кол во нападот функционираа речиси телепатски. По 14 години, Јорк и Кол повторно се вратија во тренинг кампот на Јунајтед и се сретнаа со Руни, Велбек и Хернандез и повторно покажаа дека се разбираат телепатски. Погледнете го видеото во продолженије.
сите 7 | | | веќе видена

Конечно некој да застане во одбрана на германскиот пилот на Ред Бул, Себастијан Фетел кој деновиве се соочува со низа на негативни коментари. Берни Еклстоун најпрвин го осуди тимот на Ред Бул кој им нареди на своите пилоти да ги зачуваат своите позиции и да нема борба помеѓу нив, а потоа застана во одбрана на Себастијан Фетел кој не ги послуша тимските наредби и одлучи да го претекне Марк Вебер. „Да сум јас Себастијан Фетел, кој што освоил три шампионски титули по ред и некој преку радио да ми кажал да не го престигнувам мојот колега, тогаш би постапил исто како Фетел. Баш како и Кими Раиконен на првата трка кога на инструкциите кои што дојдоа од неговиот тим одговори: „Оставете ме на мира, не мора да ми кажуваш што да правам, јас добро го знам тоа”, изјави Еклстоун и додаде: „Себастијан не е губитник. Тој е роден победник. И затоа не ги послуша наредбите на својот тим. Во потполност го оправдувам” заврши Еклстоун.
сите 4 | | | веќе видена

Белгискиот фудбалер ова лето би сакал да ја напушти екипата на Астон Вила и да се пресели во редовите на милански Интер. „Интер е еден од соништата на Бентеке. Воспоставив контакт со Интер, меѓутоа не сум сигурен дали претставници на Интер разговарале со претставници на Астон Вила”, изјави менаџерот на фудбалерот на Астон Вила, Ерис Китмет. 22-годишниот Бентеке бележи одлични настапи во дресот на Астон Вила оваа сезона. Бентеке на 27 натпревари во Премиер лигата постигна 13 голови, а исто така е стандарден првотимец во репрезентацијата на Белгија. Италијанските медиуми шпекулираат дека Интер ќе се обиде да го ангажира Бентеке уште ова лето.
сите 2 | | | веќе видена

Самуел Ето, 32-годишниот напаѓач на рускиот Анжи и капитен на камерунската репрезентација, ќе паузира околу три седмици поради повреда на коленото. Ето во саботната победа од 2:1 против Того во групата И на африканските квалификации за Светското првенство ги постигна двата гола за својата селекција, но се здоби со повреда на левото колено, поради која ќе мора да мирува околу три седмици. Тоа е лоша вест за неговиот клуб Анжи, кој го зазема второто место во руското првенство, со седум бодови помалку од водечката ЦСКА Москва. Селекцијата на Камерун е лидер на табелата на групата И со шест бодови од три натпревари. Следниот испит ќе го има на седми јуни во гости кај Того.
| | веќе видена

Холандскиот фудбалер Робин ван Перси изјави дека би можело да ја заврши кариерата во Манчестер јунајтед. Напаѓачот рече дека ужива на „Олд Трафорд“ и дека не ни помислува да ја промени средината. „Во наредните години, може и подолго, мојот клуб ќе биде Манчестер јунајтед. Јунајтед би можело да биде мојот последен клуб во кариерата, овде секој ден е предизвик“, изјави 29-годишниот Ван Перси, кој минатото лето за 24 милиони фунти пристигна на „Олд Трафорд“ од Арсенал. „Мојот развој е процес кој трае, а дополнителна мотивација се добива кога сте опкружени со нови тренери и соиграчи, коишто имаат свои идеи“, додаде Холанѓанецот. Ван Перси оваа сезона постигна 23 голови на 38 натпревари, но само еднаш ја затресе мрежата во претходните десет натпревари.
сите 11 | | | веќе видена

Ракометарите на Металург, во македонското дерби во СЕХА лигата, одиграно во рамките на последното коло забележаа победа над Вардар Про со 26:21 (12:7). Натпреварот кој се одигра во Автокоманда немаше резултатско значење за двата тима, бидејќи од претходно беше познато дека најдобрите македонски екипи ќе играат меѓусебе во полуфиналето на завршниот турнир во СЕХА лигата. Металург и покрај тоа што натпреварот не решаваше ништо, многу помотивирано влезе во овој дуел. Дуелот го отворија играчите на Лино Червар со 4:1, по што Вардар со идентична серија возврати за 5:5 во 17 минута, но до крајот на првиот дел домаќинот направи уште една серија 7:2 и со комотна предност од 12:7 замина на одмор. Во второто полувреме играчите на Металург одново демонстрираа добра игра во одбраната и разновидност во нападот и не дозволија противникот да ја намали предноста. Со оваа победа Металург му се реваншираше на Вардар за поразот од 26:27 во првиот натпревар кој го одиграа сезонава во СЕХА лигата. Вугринец и Мојсовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Апсолутниот рекорд според бројот на последовни победи во НБА лигата ќе остане во сопственост на ЛА Лејкерс, откако Чикаго ја стави крај на серијата на Мајами од 27 последовни победи. Карлос Бузер со 21 поен и 17 скокови го предводеше Чикаго до победата над Мајами од 101:97. Покрај Бузер уште тројца играчи на Чикаго постигнаа двоцифрен број на поени: Денг (28 поени, 7 скока, 5 асистенции) Батлер (17 поени), Робинсон (13 поени). Мајами од пораз не го спаси ниту враќањето на Двејн Вејд, ниту одличната партија на Леброн Џејмс (32 поени, 7 скока, 4 блокади). ЛА Лејкерс против Минесота забележаа важна победа во борбата за осмата позиција во Западната конференција. Коби Брајант постигна 31 поен, а Двајт Хауард имаше учинок од 25 поени, 16 скокови и по пет украдени топки и блокади, во победата на Лејкерси од 120:117. Во тимот на ЛА Лејкерс по долгата пауза поради повреда се врати Пау Гасол, тој во триумфот на неговиот тим партиципираше во 17 поени и девет скокови. Црногорскиот репрезентативец Никола Пековиќ со ...
сите 38 | | | веќе видена

next