Спортманија

Плејмејкерот на Бостон Селтикс, Ражон Рондо остана единствената голема ѕвезда во Селтикси по заминувањето на Пол Пирс и Кевин Гарнет во Бруклин Нетс. Иако секогаш е неизвесно каде би ја продолжиле својата кариера НБА ѕвездите, Рондо сепак знае чиј дрес никогаш нема да го облече во неговата кариера. ,,Никогаш нема да играм за Мајами Хит'' - изјави кратко и јасно Ражон Рондо во својот кошаркарски камп во Кентаки. Не е тајна дека Рондо не ја сака екипата на Мајами Хит и нивната најголема ѕвезда, Леброн Џејмс. Нетрпеливоста помеѓу Џејмс и Рондо започна уште додека Леброн беше член на екипата на Кливленд Кавалирс, а продолжи кога Леброн во 2010. година се пресели во редовите на актуелниот шампион.
сите 2 | | | веќе видена

Германските обвинители подигнаа обвинение против првиот човек на Формула 1, Берни Еклстоун, поради наводно давање на поткуп. Како што се наведува, обвинението се однесува на исплата на 44 милиони долари на банкарот Герхард Грибковски, тогаш вработен во „Бајерн Ландесбанк“. Еклстоун изјавил дека му платил на Грибковски, за да избегне даночна истрага за продажбата на Формула 1 во 2006 година, но негира дека тоа бил поткуп. Инаку, Грибковски, во Минхен е осуден на затворска казна во траење од осум ипол години. „Разговарав со своите адвокати, го примија обвинението и сега го преведуваат на англиски. Ќе биде интересен случај, штета што се заврши на ваков начин. Доколку некој сака да ве тужи тоа може да го направи, а вам ви останува да се браните“, рекол Екслтон за „Фајненшел тајмс“.
сите 8 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ ја доби наградата „ESPY“ која ја традиционално, за исклучителни спортски достигнувања, ја доделува телевизиската станица „ESPN“. Ѓоковиќ оваа награда ја освои и минатата година. Според очекувањата на доделувањето на наградите доминираше Леброн Џејмс, кошаркарот на Мајами беше прогласен за спортист на годината. Џејмс, наградата ја освои пред Мигел Кабрера (бејзбол), Ендријан Питресон (американски фудбал) и Мајкл Фелпс (пливање). Леброн исто така ги доби наградите за најдобра НБА играч и за најдобро шампионско остварување. „Да се биде во конкуренција со вакви спортисти е голема чест. Оваа награда ќе ја чувам дома“, рекол Џејмс, која втора година по ред го предводеше Мајами до титулата во НБА лигата. Серена Вилијамс ги доби наградите за спортистка на годината и за најдобра тенисерка, таа минатата година го освои златниот медал на Олимписките игри и победи на Грен слем турнирите на Ролан Гарос, Вимблдон и УС Опен.
сите 2 | | | веќе видена

Бразилците можеби сеуште тагуваат по талентираниот Нејмар, но во Сантос веќе ја пронајдоа неговата замена, сега го имаат Неилтон. Сантос продолжува со ,,производството'' на млади фудбалери, Нејмар неодамна се пресели во Барселона, меѓутоа се чини дека е пронајдена неговата замена, барем така тврдат бразилските медиуми. 19-годишниот Неилтон сега го носи бројот 11 кој му припаѓаше на Нејмар и постигна три погодоци на шест натпревари. Погледнете го неговиот погодок...
сите 10 | | | веќе видена

Статусот на Вејн Руни во екипата на Дејвид Мојс повторно е фудбалска тема број еден на Островот. Останува уште тоа дали Руни ќе го напушти Олд Трафорд, или не... Челзи беше првата екипа која што испрати официјална понуда до Манчестер Јунајтед, понуда која според медиумите на Островот била веднаш одбиена. Но и самиот тренер на Челзи, Жозе Мурињо откри дека на Стемфорд Бриџ го сакаат само Руни, што значи дека нема лесно да се откажат од ангажман на напаѓачот кој е незадоволен од својот статус во Јунајтед. Но не се заинтересирани само Челзи, туку и екипата на Арсенал која ова лето не успеа да реализира неколку ,,големи'' трансфери. Тренерот на Топџиите, Арсен Венгер изјави дека неговиот клуб има се што е потребно за да ја ангажира ѕвездата од Олд Трафорд. ,,Пари за тој трансфер имаме. Имаме и за одштета и за плата и подготвени сме да потрошиме пари. Треба да видиме што ќе кажат од неговиот клуб'' - изјави тренерот на Арсенал.
сите 8 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, во Лондон организирал хуманитарна вечер на која се собрани 1,2 милиони фунти за загрозените деца во Србија. На хуманитарната вечер присуствувале бројни ѕвезди, меѓу кои и Кејт Хадсон, Наоми Кембел, Борис Бекер, Голди Хоун, Сара Фергусон, Ричард Брансон, Џерард Батлер, Рони Вуд, Бранислав Ивановиќ, Џонатан Рос, новата шампионка на Вимблдон, Марион Бартоли и многу други. „Фондацијата се труди да создаде подобри услови за малите деца во Србија, сакаме да ги охрабриме и да им дадеме крила да ги остварат своите соништа. Со помош на прекрасни луѓе, нашата визија е да ја прошириме работата во Велика Британија и Америка и да придонесеме за позитивни промени во животите на многу деца ширум светот“, рекол Ѓоковиќ. Тој ја основал Фондацијата во 2007 година со желба да им помогне на загрозените деца, посебно во Србија, кои имаат проблеми со неухранетост, недостиг на образование, болести и загуба на родителите.
| | веќе видена

Двајт Хауард, еден од најдоминантните центри во НБА лигата неодамна се пресели во екипата на Хјустон, а деновиве ја одржа и својата прва прес-конференција. ,,Хјустон има многу млад тим. Да не дојдеше Гарсија, јас ќе бев единствениот играч постар од 27 години. Сигурен сум дека потенцијалот на оваа екипа е голем. Гладни сме за победи и сакаме да ја освоиме шампионската титула. Не бегаме од тоа'' - изјави корпулентниот центар на својата презентација. Инаку овој викенд американските медиуми пишуваа и за наводните вистински причини зошто Двајт Хауард ја напушти екипата на Лос Анџелес Лејкерс. Наводно менаџерот на Хауард им открил на медиумите дека неговиот клиент им поставил еден услов на челниците на Езерџиите, доколку сакаат да остане и следната сезона во Стејплс центарот, а условот бил да си замине Коби Брајант. Очигледно, Лејкерси го избрале својот легендарен кошаркар пред Хауард кој пристигна во Лос Анџелес минатата сезона. Хауард инаку со Хјустон потпиша четиригодишен договор вреден 88 милиони американски ...
сите 7 | | | веќе видена

Иако медиумите на Островот го најавуваа Арсенал како еден од ,,главните играчи'' на трансфер маркетот ова лето, сепак за сега нема пристигнато ниту едно големо име на Емирати. Познат е интересот на Арсенал за напаѓачите на Реал Мадрид и Ливерпул, Гонзало Игуаин, односно Луис Суарез, меѓутоа за сега не е реализиран ниту еден ,,голем'' трансфер, нешто што предизвикува немир кај навивачите на Арсенал со оглед на тоа што се наближува почетокот на новата сезона во Премиер лигата. Во меѓувреме Арсенал е на предсезонска турнеја во Азија, од каде што менаџерот на Топџиите, Арсен Венгер им порача на навивачите на Арсенал: ,,Сакате од мене да реализирам спектакуларно засилување, но не можам. Но, зад сцената правиме се` за да го засилиме нашиот тим'' - изјави Венгер и даде свој коментар за следната сезона во Премиер лигата: ,,Следната сезона ќе биде доста интересна. Многу екипи можат да ја освојат титулата. Фактот дека Сер Алекс Фергусон се пензионираше може да донесе некоја неизвесност кога е во прашање Јунајтед, но ...
сите 8 | | | веќе видена

Капитенот на Ливерпул, Стивен Џерард потпиша двегодишно продолжување на договорот со неговиот омилен клуб каде што настапува од почетокот на неговата кариера во 1998. година. ,,Мислам дека сите знаат колку ми значи ова. Овде сум многу долго и овој ден за мене е многу голем. Навистина сум среќен поради мене и моето семејство и ова се навистина одлични вести. Тоа ми дава до знаење дека клубот многу мисли на мене и сака да останам тука. Ми остана уште една година од договорот, ми беше чудно затоа што никогаш договорот претходно не стигнуваше до толку далеку'' - изјави Џерард. Џерард ги брани боите на Ливерпул од 1998 година, а до сега има настапено на 630 натпревари и има постигнато 159 погодоци, а најголем успех во неговата кариера е освојувањето на Лигата на шампионите во 2005 година.
сите 3 | | | веќе видена

Откако ја изгубија битката за потписот на Тиаго Алкантара, англискиот шампион ќе се обиде да го ангажира поранешниот капитен на Арсенал, Шпанецот Цеск Фабрегас. Јунајтед долго време беше фаворит за потписот на Алкантара, но откако Пеп Гвардиола го повика Тиаго во Баерн, сите планови на Јунајтед пропаднаа. Според англиските медиуми, сега вниманието на Црвените Ѓаволи е насочено кон Фабрегас, а Јунајтед наводно планира на Барселона да им исплатат 30 милиони евра за поранешниот Топџија. Поранешниот капитен на Арсенал не се вклопи во целост во тимот на Барселона, каде што и не добива премногу шанса за да го докаже својот лидерски карактер и статус каков што го имаше во Арсенал. Како и да е, Фабрегас пред неколку дена изјави дека нема намера да го напушти каталонскиот тим, а како ќе се развиваат настаните околу овој трансфер останува да видиме.
сите 3 | | | веќе видена

Ако овие денови отворите било кој британски весник или отворите британски сајт, ќе ве дочекаат најмалку два написи за шкотскиот тенисер Енди Мареј, кој во неделата го освои Вимблдон за прв пат во кариерата совладувајќи го Новак Ѓоковиќ со 3:0. Но, оној Мареј кој го крена пехарот во неделата, не може да се спореди со играчот од пред две години. Разликата ја направи еден човек - Иван Лендл. Лендл е тенисер кој во својата кариера има освоено осум Гренд Слем титули и своевремено беше прв на АТП листата. Има настапувано за некогашна Чехословачка и САД, а го сметаат за еден од најдобрите тенисери на сите времиња. Овие неколку денови името на Мареј се слави низ цела Британија, затоа што овој играч успеа после 77 години да ја прекине паузата и да стане првиот британски тенисер кој го освоил Вимблдон после Фред Пери. Но, како што пишува Telegraph, ниту луѓето кои во неделата беа присутни на централниот терен, ниту 17-те милиони луѓе кои преку BBC го следеа натпреварот нема никогаш целосно да разберат колку всушност ...
сите 2 | | | веќе видена

Анжи од Махачкала го реализира трансферот на најталентираниот играч во руската Премиер лига, Александар Кокорин. Играчот од редот за врска во Махачкала ќе пристигне за сума од 19 милиони евра, колку што Анжи ќе му плати на Динамо Москва. „Постигнавме договор околу Кокорин. Тој ќе ни се приклучи во наредните денови“, соопшти Анжи на својата интернет страница. „Анжи парите од трансферот ма Кокорин ќе ги уплати во две рати. Првата ќе стигне во декември оваа година и ќе изнесува 30 отсто од вкупниот трансфер. Вториот дел од рата ќе биде уплатен најдоцна до следното лето“, рекол претседателот на Динамо, Генадиј Соловљев. Кокорин е второто големо засилување за Анжи во пресрет на новата сезона, претходно договор со клубот потпиша рускиот репрезентативец Игор Денисов кој пристигна од Зенит.
| | веќе видена

Тренерот на Баерн Минхен, Пеп Гвардиола отворено призна дека не е повеќе во добри односи со претседателот на Барселона, Сандро Росел. Гвардиола му замерува на претседателот на каталонскиот клуб дека ја користел болеста на Тито Виланова за да го нападне него. Да потсетиме, Гвардиола минатата година ја напушти Барселона и одлучи да паузира една година. Пеп замина на едногодишен одмор во Њујорк, а по некоја случајност неколку месеци подоцна Тито Виланова пристигна на лекување во истиот град. Росел во тој период неколку пати изјави дека Гвардиола ниту еднаш не го посетил Тито Виланова, затоа што некогашните соработници на клупата на Барса повеќе не биле во добри односи. „Росел оваа година неколку пати ја пречекори границата. Тоа што ја користеше болеста на Виланова со цел да ме повреди мене, никогаш нема да му го заборавам. Го посетив Тито во Њујорк, а доколку не го гледав почесто, тоа беше поради тоа што бев спречен. Па дали навистина треба да објаснувам дека му посакувам се најдобро на човекот со кој што ...
сите 3 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ е првиот финалист на Вимблдон, откако во еден од најдобрите мечеви на овој турнир, во последната деценија, го совлада Хуан Мартин Дел Потро со 3-2 (7:5, 4:6, 7:6, 6:7, 6:3). Мечот траеше четири часа и 43 минути. Ѓоковиќ можеше мечот да го реши во четири сета, но тенисерот број 1 во светот не успеа да реализира две меч топки, по што Аргентинецот, кој го одигра најдобриот меч во кариерата, подобар и од оној во 2009 против Федерер кога го освои УС Опен, освои четири поени во тај брејкот и го однесе мечот во решавачкиот петти сет. Во петтиот сет решавачки беше брејкот кој Ѓоковиќ го направи во седмиот гејм, по што српскиот играч забележа победа за пласман во финалето. „Секогаш кога беше во изгубена положба се враќаше со неверојатни потези. Тој е голем шампион и еден од најдобрите играчи во светот. Кога го загубив четвртиот сет бев разочаран, бидејќи бев блиску до победата“, рече Ѓоковиќ по мечот. Ѓоковиќ имаше 48 неизнудени грешки и 80 винери, наспроти Делпо кој имаше 48 директни поени и 37 ...
сите 70 | | | веќе видена

Актуелниот светски првак и лидер во генералниот пласман во првенството на Формула 1, Себастијан Фетел, оствари најдобро време на вториот слободен тренинг на патеката во Нирбургринг, во пресрет на трката за Големата награда за Германија. Фетел, извозе најбрз круг со време од 1:30.416 минути, оставајќи го за нешто повеќе од две десетинки пилотот на Мерцедес Нико Розберг, додека трето најдобро време имаше Марк Вебер од Ред Бул. Зад најдобрите тројца се најдоа Грожан (Лотус), Раиконен (Лотус), Маса (Ферари), Хамилтон (Мерцедес), Батон (Мекларен) и Ди Реста (Форс Индија). На првиот слободен тренинг доминираа возачите на Мерцедес Хамилтон и Розберг, а зад нив беше Вебер. Последниот слободен тренинг ќе се вози во сабота од 11 часот, а истиот ден од 14 часот на програмата се квалификациите. Трката за Големата награда на Германија на програмата ќе биде во недела со почеток во 14 часот.
сите 53 | | | веќе видена

Најдобриот шести играч во НБА лигата, во минатата сезона, Џеј Ар Смит и понатаму ќе биде дел од екипата на Њујорк Никс, потврди неговиот менаџер, иако изминатата недела се појавија информации дека тој ќе го напушти тимот. Договорот на Смит со Њујорк истече, а двете страни многу бргу постигнале договор за продолжување на соработката. Според новиот договор, 27-годишниот Смит ќе има плата од 5,5 милиони долари, но неговата плата во секоја наредна година ќе биде поголема за 7,5 отсто. Во исто време договорот со Њујорк го продолжи и 36-годишниот Пабло Приџони, тој меѓу Никси ќе остане уште три години, а ќе има годишна плата од два милиони долари.
сите 8 | | | веќе видена

Вејн Руни и во ерата по Алекс Фергусон ќе го носи дресот на Манчестер Јунајтед, изјави на својата прва прес конференција наследникот на Сер Алекс, Дејвид Мојс. „Тој е играч на Манчестер Јунајтед и ќе остане тука. Нема да оди никаде, гледам дека е многу гладен, гладен за фудбал“. Мојс не одговори конкретно дали во летниот преоден рок ќе има засилувања во тимот, иако играчот на Барселона Тијаго Алкантара веќе подолго време се поврзува со Манчестер Јунајтед. Поранешниот менаџер на Евертон, на новинарите им кажа дека главна цел ќе му биде да победува и да најде рамнотежа помеѓу атрактивната игра и резултатите.
сите 10 | | | веќе видена

Најдобриот фудбалер на Купот на Конфедерациите, 21-годишниот Нејмар смета дека неговата репрезентација со победата на Шпанија, во финалниот меч, на голема врата се вратила во врвот на светскиот фудбал. „Бразил се врати. Во финалето не се криевме туку трчавме и трчавме. Игравме цврсто од почетокот до крајот и покажавме дека сме силен тим“, рекол Нејмар. Најдобриот Бразилец на турнирот во финалето го исполнил сонот, успеал да го совлада Икер Касиљас, а успеа да излезе како победник против деветмина идни соиграчи во Барселона. „Ги почитувам и им се восхитувам, но денес играв за својата земја, за соиграчите, семејството. Среќен сум поради начинот на кој одигравме, беше многу подобро од она што го очекувавме“, изјавил играчот кој во новата сезона ќе го носи дресот на Барселона. Репрезентацијата на Бразил, по четврти пат во историјата го освои Купот на Конфедерациите, во финалниот меч, одигран на легендарната Маракана, Бразилците ја совладаа Шпанија со 3-0.
сите 7 | | | веќе видена

Репрезентативците на Бразил ги прегазија светските и европските шампиони со 3-0 и ја освоија рекордната четврта титула од Купот на кофедерациите. Одлично започна финалето за домашните фудбалери. Уште во втората минута, Фред се покажа како најснаодлив во мешаницата во шеснаесетникот на Икер Касилјас и од лежечка позиција успеа да го совлада голманот на Шпанија за рано водство на Бразил. Синоќа едноставно не функционираше популарната „тика-така” на Шпанците, а бразилските репрезентативци доминираа на средината на теренот, а сите приоди кон голманот Цезар беа затворени од расположеното дуо Силва - Луиз. Во 19 минута конечно се закани Фуријата преку Иниеста, но Цезар го одбрани неговиот удар. Десетина минути подоцна Нејмар одлично го пронајде Фред во шеснаесетникот на Шпанците, но центарфорот на бразилците биеше во Касилјас. Во 40 минута Шпанците ја имаа најубавата шанса на натпреварот, Педро го совлада Цезар, меѓутоа топката од самата гол линија ја исфрли одличниот Давид Луиз. На две минути пред крајот на ...
сите 2 | | | веќе видена

Германецот Нико Розберг е победник на осмата овосезонска трка во Формула 1 за Големата награда на Велика Британија на патеката во Силверстоун. Ова е втора победа за Розберг по тиумфот на Германецот во Монако, односно трета победа во кариерата на Германецот. До победата Розберг стигна по една низа на среќни околности во една доста интересна трка. Имено, Розберг стартуваше како втор, зад својот клубски колега Луис Хамилтон, а веднаш на стартот беше претекнат од Себастијан Фетел. Хамилтон водеше до осмиот круг, но тогаш пукна неговата задна гума, а водството го превзеде Фетел кој водеше се до 42 круг. Тогаш на актуелниот шампион му откажа менувачот и мораше да се откаже од трката, а на патеката излезе безбедносното возило. Кога безбедносниот автомобил ја напушти патеката на шест круга пред крајот, се случи низа на претекнувања, Марк Вебер на крајот се проби до втората позиција, а Алонсо на третото место. Оваа трка ја одбележаа и неколкуте пукнати гуми, односно покрај на Хамилтон, пневматиците им пукнаа на ...
сите 6 | | | веќе видена

next