Спортманија

Себастијан Фетел стигна до втората победа во четвртата трка од светското првенство на Формула 1, возена за Големата награда на Бахреин, речиси без никаква борба со останатите возачи. Фетел на стартот ја изгуби втората позиција од Фернандо Алонсо, но возврати неколку свиоци подоцна, а по два круга успеа да го преземе водството од Розберг. На Германецот во прилог му беше дефектот на задното крило на Алонсо, кое се заглавуваше во отворена позиција, па овој мораше на два пати во бокс, во 8 и 9 круг, по што остана без ова помагало за престигнување и се најде на 15 место. Од овој момент натаму, трката беше диктирана од термалната деградација на пневматиците. Некои возачи се одлучија да одат со две застанувања во боксот (Раиконен), најголемиот дел со три застанувања, но Розберг и Батон мораа да направат уште еден пит стоп за да можат да опстанат на асфалтот. На овој начин, Кими Раиконен се најде на второто место, натпреварувајќи се во средината од трката со Пол ди Реста, кој имаше идентична стратегија со две ...
сите 25 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе играат во денешното финале на Мастерсот во Монте Карло од серијата 1000 што е реприза на финалето од лани во кое победи Надал со 2:0. Новак Ѓоковиќ за само 52 минути игра го „реши” Фабио Фоњини од Италија со 2:0 препуштајќи му само 3 гема во двата сета (6:1, 6:2). За Новак Ѓоковиќ ова е трето финале на Матерсот во Монте Карло каде никогаш не победил и ова е едниствениот турнир од серијата 1000 каде Ѓоковиќ нема триумф. Рафаел Надал го обезбеди своето 9 финале и тоа во низа на овој турнир, во полуфиналето Надал со (6:3, 7:6) го победи Жо Вилфред Цонга. Рафаел Надал ја забележа 18 победа во низа по враќањето на терните , за него ова е 46-та едно по друго победа во Монте Карло.
сите 48 | | | веќе видена

Дејвид Бекам, вистински фудбалски магионичар, има илјадници причини да биде горд на својот син Бруклин. Но, токму фудбалскиот талент се чини дека му го грее срцето. Бекс ги донел со себе малите синови на тренинг на кампот на Париз Сен Жермен, каде момчето покажало дека поседува фудбалска вештина. Во еден момент Тијаго Силва тргнал кон него, Бруклин (во црната маица) го направил познатиот „флип-флоп“ и ја додал топката на страна. На тренингот присуствувале и помладите синови, Ромео и Круз. Ромео (во црвената маица) се истакнал со пожртвуваните стартови, во што можел да се увери и Златан Ибрахимовиќ, кој учествувал во забавата.
сите 4 | | | веќе видена

Манчестер Сити се обидува во текот на летниот преоден рок да го ангажира напаѓачот на Наполи, Единсон Кавани. Според медиумите во Англија, Сити за да ја добие битката со Реал Мадрид на Уругваецот му нуди рекордна заработка. Дејли Мејл пишува дека Манчестер Сити на Кавани му нуди неделна плата од 256.000 фунти со што тој би бил најдобро платениот фудбалер на Островот. Неофицијално Кавани прифатил да потпише договор со англискиот тим и сега за комплетирање на трансферот останува двата клуба да се договорат околу висината на обештетувањето.
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на Ливерпул, Брендан Роџерс воопшто нема да им забележи на навивачите доколку на неделното дерби против Челзи од трибините на „Енфилд Роуд” се скандира името на предводникот на Челзи, Рафаел Бенитез. „Не, тоа воопшто нема да биде чудно. Нашите навивачи секогаш ги почитувале луѓето кои оставиле трага во клубот. Така е со Кени Далглиш, а верувам дека истото ќе се случи и со Рафаел Бенитез. Воопшто не се сомневам дека нашите навивачи срдечно ќе го пречекаат менаџерот на Челзи. Човекот со овој клуб триумфираше во Лигата на шампионите, а нашите навивачи тоа го ценат и верувам дека ќе го поздрават Бенитез”, изјави Роџерс. Сепак тој не сакаше да ги коментира изјавите на колегата дека би сакал да се врати на клупата на Ливерпул, а токму тоа беше и една од причините да стартуваат шпекулациите околу можната смена на крајот од сезоната.
| | веќе видена

Во последниве неколку дена низ светските медиуми кружеше информација според која напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни ова лето ќе го напушти „Олд Трафорд” и ќе се пресели во Париз. Неодамна поранешниот советник во тимот на ПСЖ, Мајкл Мулин изјави дека трансферот на Вејн Руни во ПСЖ е веќе завршена работа. Меѓутоа подоцна тренерот на парискиот тим, Карло Анчелоти изјави дека секој би го сакал Руни во својот тим, но невозможно е да се ангажира напаѓачот на Манчестер Јунајтед. Конечно своја изјава околу овие гласини излезе и тренерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон. „Единствената вистина околу Вејн Руни е тоа дека тој нема да оди никаде. Сите гласини кои сте ги слушнале во последно време не се вистинити”, изјави тренерот на Манчестер Јунајтед.
сите 2 | | | веќе видена

Вечерва ќе почне плејофот во НБА лигата, најсилната кошаркарска лига во светот, а титулата ќе ја брани екипата на Мајами Хит, која регуларниот дел од сезоната го заврши на првото место во лигата, со што ја обезбеди предноста на домашниот терен во текот на плејофот. Според прогнозите, Оклахома, шампионот во Западната конференција и оваа сезона ќе му биде главниот конкурент на Мајами. На истокот Њујорк Никс, предводени од првиот стрелец во лигата Кармело Ентони се подготвени да направат изненадување, истата констатација на западот важи за Сан Антонио, сепак според стручњаците изнендувањето на сезоната може да биде Денвер, екипа која доби 38 од 41-от натпревар на домашен терен оваа сезона, а нивниот тренер Џорџ Карл со сигурност ќе ја добие наградата за тренер на годината. Сабота: 21ч. Њујорк Никс – Бостон Селтикс 23ч. Денвер Нагетс – Голден Стејт Вориорс Недела: Бруклин Нетс – Чикаго Булс ЛА Клиперс – Мемфис Гризлис Индијана Пејсерс – Атланта Хокс Сан Антонио Спарс – ЛА Лејкерс Понеделник: Мајами Хит – ...
сите 54 | | | веќе видена

Денешните тренинзи пред натпреварувањето за Големата награда на Бахреин восенка на насилните протести. Ферари доминираше на првиот тренинг на патеката во Бахреин пред неделната четврта трка во Формула 1 шампионатот. Маса го забележа најбрзото време на денешните тестови пред тимскиот колега Фернандо Алонсо. Тренингот повторно го обелажаа масовни протестии во Бахреин против одржувањето на трката по кои се уапсени преку 100 демонстранти. Сите учесници на трката се под големо обезбедување и со предупредувања да ја напуштаат патеката во Бахреин.
сите 4 | | | веќе видена

Откако не успеаја да го обезбедат името Џез од Јута, клубот од Луизијана се одлучи своето име да го замени со Пеликанс. По завршувањето на регуларниот дел од сезоната во НБА лигата, Њу Орлеанс започнува нова историја во најквалитетното кошаркарско натпреварување во светот со ново име, Њу Орлеанс Пеликанс, наместо досегашнишното Хорнетс. Последната средба со старото име клубот го одигра вчера, со Далас и за жал во историјата ќе остане запишана како пораз.
| | веќе видена

Откако Филаделфија не успеа да се пласира во разигрувањето за шампионската титула во НБА лигата, тренерот Даг Колинс реши да поднесе оставка. „Во тимот имав многу млади кошаркари и тоа се одрази на резултатите. Финишот од сезоната беше извонреден, но за жал беше предоцна да се влезе во плеј офот. Лично не сум разочаран, некои работи излегоа од контрола, но и покрај се јас сум задоволен од постигнатото“, изјави Колинс. Филаделфија сезоната ја заврши со учинок од 34 победи и 48 порази, а Колинс се повлече по три години работа во тимот, а до крајот на договорот му остана уште една сезона.
| | веќе видена

Најуспешниот британски олимпиец во историјата, велосипедистот, Крис Хој реши да стави точка на богатата кариера. „По Олимпијадата во Лондон решив да земам малку одмор и да размислам што понатаму. На крајот сфатив дека е време да се повлечам. Решив да отворам ново поглавје во животот и да му се посветам на семејството“, рече Хој. Триесет и седум годишниот Хој освои шест златни медали на Олимписките игри, единаесет пати беше Светски шампион, а вкупно во својата колекција од настапите на големите натпреварувања има 33 медали од кои 17 златни, девет сребрени и седум бронзени трофеи.
| | веќе видена

Фудбалерот на Милан, Марио Балотели се најде на листата на угледниот американски магазин „Тајмс“ помеѓу 100-те највлијателни луѓе во светот. Што мисли поранешниот италијански репрезентативец Џанфранко Ѕола за „контроверзниот“ напаѓач на Милан? „Марио ги има сите квалитети да биде врвен играч. Кратко време работев со Марио во италијанската репрезентација (под 21 година) и веднаш ми се допадна. Ми се допадна неговата смиреност во одредени ситуации. Марио е способен да ги исклучи сите работи кои што се случуваат околу него, а само големите играчи можат да ја задржат таа смиреност. Марио може да игра на големи натпревари и да издржи во клучните моменти, само треба максимално да ја задржи контролата, тоа е клучно за него“, изјави поранешниот италијански репрезентативец, сегашен тренер на англиски Ватфорд, Џанфранко Ѕола. „Од далеку луѓето можат да мислат дека е лудак, но тој не е лудак. Марио е прекрасен, многу скромен и духовит дечко. Ги уверувам луѓето дека вистинско задоволство е да се соработува со Марио ...
сите 10 | | | веќе видена

Возачот на Мекларен, Џенсон Батон, в пресрет на викенд трката во Формула еден за Големата награда на Бахреин, прокоментирал, дека шансите на неговиот тим за победа ќе зависат од деградацијата на гумите. „Се подобруваме на секоја трка и сите нови идеи кои ги имаме му одговараат на болидот. Завршивме на петото место минатата трка што сметаме дека е добар резултат за нас бидејќи победивме многу брзи болиди и барем по еден возач од топ тимовите“, вели Батон. Се претпоставува дека главна стратегија во трката ќе биде со три застанувања во боксот. Претходно, беше најавено дека наместо „медиум“ ќе се користат „меки“ гуми, но таа одлука беше сменета по трката во Малезија.
сите 3 | | | веќе видена

На хуманитарниот турнир кој пред некоја недела се одигра на Флорида, еден тениски навивач имаше прилика да одигра некој поен со светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ. Навивачот по име Реј Колинс му беше партнер на Енди Мареј, а на спротивната страна беа Новак и Ана Ивановиќ. Колинс изведе потег кој ретко се гледа дури и на професионалните тениски турнири лобирајќи го Новак со извонреден потег за што ги доби потребните честитки.
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон, го составил списокот на засилувања во дефанзивната линија на тимот. Познато е дека Рио Фердинанд не го продолжил договорот со клубот, додека изминатите месеци се шпекулира со заминувањето на Немања Видиќ. Фергусон на списокот има тројца централни дефанзивци кои посакува да ги донесе на „Олд Трафорд“. Прво име на листата е Аргентинецот од Бенфика и поранешен играч на Реал Мадрид, Езекиел Гарај. Второто можно засилување на „црвените ѓаволи“ е младиот дефанзивец на Реал Мадрид, Рафаел Варан, кој сезонава го покажа големиот потенцијал, додека трет на радарот на Фергусон е Адил Рами од Валенсија.
сите 5 | | | веќе видена

Напаѓачот на Барселона, Цеск Фабрегас, изјави дека финалето во Лигата на шампионите ќе го играат Барселона и Реал Мадрид. Како што вели Фабрегас, тој меч ќе биде од историско значење. Тој самиот признава дека би се обложил на шпанско финале во најквалитетното европско натпреварување, но признава дека за да се стигне до таму треба да се елиминира еден од најдобрите европски тимови, каков што е Баерн Минхен. „Очекувам финалето на Лигата на шампионите да биде меѓу Реал Мадрид и Барселона. Такво финале ќе има големо значење за фудбалската историја. Меси ќе игра против Баерн. Тоа ќе биде тежок натпревар. Баерн е еден од најдобрите тимови во моментов. Покрај тоа, во последните години тие покажаа дека можат да бидат рамноправни во битка за трофеите на сите натпреварувања”, изјавил Цеск.
сите 2 | | | веќе видена

Челзи влезе во преговори со претставниците на тренерот на Малага, Мануел Пелегрини. Ова е веста која денеска ја објави „Сан“. Според весникот, агенти на чилеанскиот стратег веќе се договараат со „сините“ од „Стемфорд Бриџ”. Од раководството на Челзи засега не даваат коментари, но без сомнение, Пелегрини, кој е сметан за еден од најдобрите тренери во Европа, предизвикал интерес во Лондон. 59-годишниот тренер преговара и со Малага, откако договорот му истекува за година. УЕФА ја исфрли Малага од европските натпревари следната година, поради финансиски проблеми. Тоа сериозно му дава предност на Челзи за потписот на Пелегрини, кој беше интересен и за неколку италијански тимови, меѓу кои и екипата на Интер.
сите 9 | | | веќе видена

Луис Хамилтон е задоволен отако виде дека неговото преминување од Мекларен во Мерцедес беше полн погодок во 2013 година. „Сите зборуваа дека сум ја донел најлошата можна одлука во животот. Секој има право на свое мислење, но јас сум благодарен што сега се наоѓам таму каде што сум. Ова е голем чекор за мене и мислам дека ја донесов вистинската одлука“, изјави Луис Хамилтон признавајќи дека го чека тешка работа доколку сака да ја освои титулата за светски првак. „Мислам дека Ферари е најбрз, тоа го докажаа во Кина. Најдобриот возач има најбрз болид и тоа ќе биде тешко да се победи“, смета Хамилтон.
сите 3 | | | веќе видена

Реал Мадрид го прескокна Манчестер Јунајтед на листата на најбогати фудбалски клубови во светот, која традиционално ја објавува финансискиот магазин „Форбс“. Вкупната вредност на Реал е проценета на 3,3 милијарди долари, што е за 76 отсто повеќе во однос на 2012 година. Манчестер Јунајтед за прв пат од 1994 година се наоѓа на второто место, иако неговата вредност пораснала од 1,86 на 3,17 милијарди долари. Барселона, која минатата година беше на петтото место на најновата листа се наоѓа на третата позиција, а вредноста на Каталонците изнесува 2,6 милијарди долари. Зад најбогатите три светски фудбалски клубови следуваат. Арсенал (1,33 милијарди), Баерн Минхен (1,31 милијарди), Милан (945 милиони долари), Челзи (901 милион долари), Јувентус (694 милиони долари), Манчестер Сити (689 милиони долари) и Ливерпул (651 милион долари). Кога станува збор за фудбалерите, најбогат и понатаму е Дејвид Бекам со 50,6 милиони долари, зад него следуваат Кристијано Роналдо со 43,5 и Лионел Меси со 40,3 милиони долари.
сите 8 | | | веќе видена

next