Спортманија

Денес во Нион беше одржана и ждребката која ги одреди полуфиналните двојки во второто по ранг европско клубско натпреварување, Лига Европа. Во полуфиналето ќе се судрат екипите на Фенербахче и Бенфика, како и екипите на Челзи и Базел. Првите натпревари се закажани за 25 април, додека реванш натпреварите ќе се одиграат на 2 мај. Финалето на „Амстердам Арена” во Амстердам е закажано за 15 мај. Фенербахче и Бенфика досега се сретнале само еднаш во европските купови. Славниот португалски клуб во првото коло од Купот на куповите во 1975 година триумфирал над турскиот тим со вкупни 7:1. Актуелниот шампион од Лигата на шампионите, екипата на Челзи за свој противник во полуфиналето од Лига Европа го доби швајцарски Базел. Челзи и Базел досега не се сретнале во некое европско натпреварување. Да потсетиме дека, Базел во четвртфиналето го елиминираше Тотенхем по изведувањето на пеналите. Базел има многу искуство кога се во прашање англиските клубови. Швајцарците против англиските тимови одиграле 18 пати, имаат ...
сите 4 | | | веќе видена

Денес во седиштето на УЕФА во Нион беа извлечени полуфиналните двојки во Лигата на шампионите. Во полуфиналето следува вистински спектакл помеѓу Баерн и Барса, додека по втор пат оваа сезона се среќаваат Реал и Борусија Дортмунд. Името на екипата на Баерн Минхен беше извлечено во првото топче, а веднаш потоа Барселона, со што е избегнат дуел на тимови од иста земја, но и реприза од минатогодишното финале кога „баварците” по изведувањето на пеналите го исфрлија Кралскиот клуб и се пласираа во големото финале. Реал Мадрид и Борусија Дортмунд повторно ќе ги одмерат силите. Овие две екипи оваа сезона се сретнаа два пати во групната фаза од натпреварувњето. Во групната фаза беше поуспешен тимот на Борусија Дортмунд. Фудбалерите на Клоп во Дортмунд славеа со 2:1, додека на „Сантијаго Бернабеу” дуелот заврши без победник, односно 2:2. Првите натпревари ќе бидат одиграни на 23 и 24 април, додека реванш натпреварите се закажани за 30 април и 1 мај.
сите 7 | | | веќе видена

Македонскиот фудбалски гигант ФК Вардар денес на својата веб страница објави дека на 25 мај на „Филип Втори” арената во Скопје ќе одигра пријателски натпревар со бундеслигашот Шалке. По едногодишните преговори меѓу Вардар и Шалке, нашиот најтрофеен клуб конечно доби потврда од бундеслигашот Шалке 04. Германците ќе допатуваат во Скопје на 24 мај, а натпреварот би требало да биде одигран еден ден подоцна на арената „Филип Втори” во Скопје. Познато ни е дека навивачите на двата клуба „Комити” и „Ултрас Гелзенкирхен” се збратимени, а навивачи на Вардар честопати присуствуваат на натпреварите на германскиот гигант. Челниците на ФК Вардар испратиле барање до Фудбалската Федерација на Македонија да ги помести натпреварите од завршните кола на домашната фудбалска лига, со цел да биде одржан овој фудбалски спектакл на годината. „Во текот на вчерашниот ден официјално добивме потврда од бундеслигашот Шалке 04 дека еден од најголемите германски клубови е подготвен да биде гостин на ФК Вардар. Интензивните преговори ...
сите 4 | | | веќе видена

ЛА Лејкерс направија уште еден чекор кон освојување на осмата позиција на западот и обезбедување на место во плејофот во НБА лига. Тие синоќа забележаа победа над Портланд со 113:106 и на осмото место имаат една победа повеќе од Јута. Коби Брајант, постигна 47 поени (што е најмногу што постигнал сезонава) на кои додаде осум скокови и пет асистенции. Портланд го забележа деветтиот последователен пораз и овој тим втора година по ред нема да игра во разигрувањето. Мајами го совлада Вашингтон со 103:98, иако играа без Крис Бош и Двејн Вејд. Со победата во главниот град Мајами го обезбеди првото место во лигата, што значи предност на домашниот терен во текот на плеј офот. Ветеранот Реј Ален со 23 поени беше најефикасниот играч на Мајами на оваа средба. Денвер во дербито на западот го победи Сан Антонио со 96:86, со што ја запиша 21-та победа по ред на домашен терен. Вилсон Чендлер со 29 и Кори Бруер со поен помалку беа најзаслужни за победата на Денвер. Играчите на Денвер ја забележаа 54-та победа во ...
сите 49 | | | веќе видена

Ред Бул го награди Себастијан Фетел за контроверзната победа на минатата трка што се случи во Малезија кога возачот на своја рака одлучи да ги игнорира наредбите на својот тим и да го престигне Марк Вебер. За помалку од три седмици Фетел е награден со скоро милион евра, иако во последните денови беше критикуван и осудуван поради неговиот потег, а односите меѓу двајцата возачи беа многу напнати. Иако било предвидено возачите да добијат бонуси за пласманот веднаш по трката, поради специфичноста на ситуацијата, Ред Бул одлучил тоа да го одложи. „Себастијан ја донесе одлуката на своја рака, но како и обично, ќе мине без казна“, изјави Вебер по немилиот настан. Но, на крајот испадна дека освен што Фетел не беше казнет, туку е и награден.
сите 43 | | | веќе видена

Фудбалската репрезентација на Македонија, сосема очекувано, после двата пораза од Белгија во квалификациксиот циклус за престојното Светско Првенство 2014, доживеа пад од десет позиции на најновата ФИФА ранг-листа. Нашиот национален тим е на 83. позиција со 441 бод, најблиску до нас, кога се во прашање противниците во квалификацискиот циклус е репрезентацијата на Шкотска која е на 77. позиција. Скок од 20. места забележа селекцијата на Велс која сега е на 49. позиција. Пад од пет позиции забележа репрезентацијата на Србија која е на 40. место, а Белгија е на одличната 16. позиција. Најголем напредок забележа репрезентацијата на Хрватска која е сега четврта светска сила. На врвот од листата нема никакви промени, Шпанија е лидер пред Германија и Аргентина.
сите 6 | | | веќе видена

Фудбалерот на Јувентус, Андреа Барѕаљи истакна дека Баерн на двата четвртфинални натпревари демонстрираше квалитет и сила која што моментално е недофатлива за неговиот тим. Откако Баварците славеа во Минхен со 2:0, со истиот резултат триумфираа во Торино. „Вториот натпревар го одигравме подобро од првиот. Баерн уште еднаш покажа дека е многу силен тим. Тие едноставно се подобри од нас. Ние мораме напорно да работиме и да напредуваме доколку сакаме да го достигнеме нивното ниво“, изјави Барѕаљи и додаде: „Ова е нашето прво искуство во Лигата на шампионите после многу години. За некои наши играчи прво воопшто во нивната кариера. Баерн на ова ниво игра пет или шест години. Нашите навивачи беа одлични. Им благодарам на поддршката. Штета што не им дадовме повод за славење, но беше прекрасно тоа што добивме аплауз и покрај поразот. Сега мораме добро да ја завршиме сезоната“.
| | веќе видена

Стрелецот на погодокот за Барселона, Педро смета дека неговиот тим заслужено се пласирал во полуфиналето од Лигата на шампионите. „Игравме многу добро. Мислам дека заслуживме пласман во полуфинале. Сигурно е дека во нашиот тим се чувствуваше отсуството на Лионел Меси од почетниот тим, но најважно е тоа дека се пласиравме во полуфинале“, изјави Педро по вчерашниот реванш натпревар против ПСЖ во четврт-финалето од Лигата на шампионите. Токму голот на Педро во 71-та минута им обезбеди полуфинале на фудбалерите на Барселона, откако гостите во 50-та минута поведоа со голот на Пасторе. Натпреварот на „Камп Ноу“ заврши со 1:1, па Барселона поради гол повеќе на гости избори пласман во полуфинале шести пат по ред.
сите 6 | | | веќе видена

Тренерот на Галатасарај, Фатих Терим изјави дека во еден момент од вчерашниот натпревар во Истанбул, почнал да верува дека неговиот тим има реални шанси за полуфинале. „Кога поведовме со 3:1, започнав да размислувам за полуфинале. До нашиот трет гол, такви мисли не ми доаѓаа на памет. Па уште кога Дрогба го постигна оној гол кој што беше поништен, во моментите додека судиите не го поништија голот, навистина верував дека ќе се пласираме во полуфинале“, изјави Фатих Терим. „Величенствени навивачи, феноменална атмосфера. Многу сум среќен што игравме со таков жар и им донесовме на нашите навивачи многу задоволства. Мораме да му се заблагодариме на Жозе Мурињо кој после натпреварот дојде во нашата соблекувална и им честиташе на нашите играчи. И јас морам да им честитам, тие победија еден од најдобрите клубови во светот“, додаде Терим. Жозе Мурињо имаше само пофални зборови за навивачите на Галатасарај кои вчера приредија вистински спектакл на „Турк Телеком“ арената: „Галатасарај не играше со 11 луѓе, тие играа со ...
сите 11 | | | веќе видена

Како да му е малку што навивачите на Челзи не го поднесуваат, Рафа Бенитез уште еднаш упати провокација, изјавувајќи дека сака да се врати во Ливерпул. „Ќе се вратам еден ден во Ливерпул. Тоа е сигурно, само незнам кога. Мојата сопруга и ќерка живеат во Ливерпул“, изјави Рафаел Бенитез за шпанска „Марка“. „Желба ми е да тренирам компетитивна екипа. Зошто таа екипа не би била од Англија? Но мораме да почекаме и да видиме што ќе се случи. Верувам дека на крајот се ќе биде како што треба“, изјави Бенитез кој исто така се поврзува со Реал Мадрид, се разбира, доколку Португалецот ова лето го напушти „Сантијаго Бернабеу“. „Го познавам градот многу добро, таму поминав 13 години како играч и тренер. Навивач сум на Реал Мадрид и убаво е што ме поврзуваат со таков голем клуб. Но јас сум сконцентриран само на Челзи во овој момент“, изјави Бенитез.
сите 4 | | | веќе видена

Фудбалерите на Јувентус вечерва ќе се обидат да направат голем пресврт и да ја анулираат онаа предност на Баерн од 2:0 од првиот четвртфинален натпревар на „Алијанц Арената“. „Во реваншот на теренот ќе излезе сосема друг Јувентус. Бидете уверени во тоа. Нема да одиграме како во првиот дуел кога Баерн, признавам, нe прегази. Физички беа посилни, тука беше најголемата разлика. Но ние имаме подготвено одговор“, изјави тренерот на Јувентус, Антонио Конте и продолжи: „И понатаму стојам на ставот дека Баерн оваа сезона е главен фаворит за освојување на Лигата на шампионите. Ние не сме на такво ниво затоа што после многу години се вративме во Лигата на шампионите. Само што започна патувањето на Јувентус. Затоа, ние пред се уживаме оваа сезона во Лигата на шампионите. Игравме добро, многу научивме и се охрабривме себе си за некоја следна сезона. Но ниту оваа сезона не е готова. Ние и понатаму веруваме дека можеме во полуфинале“, заврши Конте.
сите 9 | | | веќе видена

Реал го елиминира Галатасарај и избори пласман меѓу најдобрите четири екипи во Европа, а со пласманот во полуфиналето Жозе Мурињо го израмни рекордот на Алекс Фергусон, па сега и двајцата тренери со тимовите кои ги предводеле, седум пати играле во полуфиналето. Мурињо и во претходните две сезони го предводеше Реал до пласманот меѓу најдобрите четири екипи, а претходно тоа го стори два пати со Челзи и по еднаш со Интер, односно Порто. Реал оваа сезона се обидува да ја освои 10-та титула во Лигата на шампиони, а Мурињо неколку пати изјави дека ќе се обиде да стане првиот тренер кој победил во ова натпреварување со три различни екипи, претходно тоа го направи со Порто (2004) и Интер (2010). Алекс Фергусон седумте пласмани во полуфиналето во ЛШ ги изборил со Манчестер Јунајтед, екипа која ја предводи цели 26 години, со „црвените ѓаволи“ Фергусон освои и две титули во 1999 и 2008 година. Интересно, Мурињо стана само петтиот тренер кој со своите екипи четири пати по ред стигнувал до полуфиналето во ЛШ – тоа им ...
сите 13 | | | веќе видена

Екипата на Манчестер Сити славеше на „Олд Трафорд“ со 2:1 против градскиот ривал, екипата на Манчестер Јунајтед. Почетните минути од натпреварот поминаа без возбудувања. Првата посериозна прилика ја имаше Ван Перси во 21-та минута, но топката заврши покрај голот на Харт. Една минута подоцна, Рајан Гигс шутираше со глава покрај голот. Следуваа неколку полу-шанси на фудбалерите на Роберто Манчини, се обиде Насри, потоа и Милнер, но немаше промена на резултатот. Можеби најдобрата прилика во првиот дел ја имаше Рафаел во 45-та минута. Карик уфрли една топка во шеснаесетникот, Рафаел шутираше кон голот, но топката заврши во пречката од голот на Харт. На почетокот од вториот дел, гол за Сити. Насри одлично асистираше до Милнер кој го совлада Де Геа за 1:0. Сепак славјето на Граѓаните не траеше долго, само пет минути подоцна Ван Перси нафрли во шеснаесетникот на Сити, Џонс биеше со глава, топката го зафати Компани и заврши во голот на Харт за 1:1. Конечните 2:1 ги постигна Серхио Агуеро со еден прекрасен гол ...
сите 11 | | | веќе видена

Менаџерот на Јунајтед, Сер Алекс Фергусон верува дека евентуалното враќање на Жозе Мурињо во Челзи ќе биде сериозна закана за амбициите на неговиот клуб во иднина. Сер Алекс Фергусон смета дека евентуалното враќање на Жозе Мурињо во Челзи ќе го врати лондонскиот клуб меѓу првите кандидати за освојување на Премиер лигата. „Кој знае дали ќе можеме повторно да освоиме три титули во низа, кој може тоа да го каже? Материјалот е тука, но тоа е тешка лига. Ако се врати Жозе во Челзи како што се зборува, од тука започнува новиот предизвик за нас”, изјави Фергусон во пресрет на градското премиерлигашко дерби помеѓу Јунајтед и Сити. „Сити има доволно пари да купи нови играчи во вредност од 200 милиони фунти. Мислам дека Арсенал ќе се поправи и постојат индикации дека градат многу подобра екипа отколку што луѓето мислат, додека Тотенхем константно напредува веќе неколку сезони по ред. Тоа е тешка лига за освојување, во тоа нема сомнеж. Но во овој момент мораме да се сконцентрираме на освојувањето на Премиер лигата оваа ...
сите 25 | | | веќе видена

Во среда на „Камп Ноу” на Барселона, екипите на ПСЖ и Барса ќе го одиграат реванш дуелот од четвртфиналето од Лигата на шампионите. Карло Анчелоти, тренерот на водечката екипа во францускиот шампионат, после првиот натпревар во Париз против Барселона, изјави дека му е жал што неговата екипа не остварила подобар резултат, нагласувајќи дека парижаните имале многу добра игра и одлично се спротиставиле на фаворизираниот тим на Барселона. Сепак Анчелоти верува дека неговиот тим може да се пласира во полуфинале. „Ние сме подготвени на се. Да, подготвени сме и да ја победиме Барселона на „Камп Ноу”. Сите мои играчи се поготвени. Нормално, јас морам да се одлучам за единаесетте најдобри, а мислам дека нема да погрешам. Мотивацијата е голема и сите сме уверени дека можеме да го направиме она што многумина сметаат дека е невозможно. Верувам во победа”, изјави италијанецот Карло Анчелоти.
сите 35 | | | веќе видена

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев, постигна еден од двата гола, со кои Наполи, во рамките на 31. коло ја победи Џенова со 2:0. Пандев го постигна првиот гол на натпреварот во 18 минута, кога извонредно реагираше по асистенцијата на Кавани. Вториот гол за Наполи го постигна Џемаили во 29 минута. Победата на Наполи можеше да биде и поубедлива но Кавани во 66 минута не реализира пенал. Инаку Пандев на теренот беше до 78 минута кога беше заменет од Инсиње. Наполи по ова коло ќе остане на второто место на табелата со 62 бода, девет помалку од лидерот Јувентус. Вистинска сензација направи Аталанта која во Милано го победи Интер со 4:3. Интер до 65 минута имаше предност од 3:1, но пресврт на мечот направи Аргентинецот на Аталанта Герман Денис кој од 65 до 77 минута постигна хет трик.
сите 6 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ ја внесе Србија во полуфиналето на Дејвис купот, но светскиот првак во тенис се повреди за време на мечот. Ѓоковиќ го донесе третиот одлучувачки бод на српската репрезентација во двобојот против САД, иако од третиот гем играше повреден против Сем Квери. Но, големата прослава по влегувањето во полуфиналето беше заменето со грижи. Повредата не е занемарлива, а можеби ситуацијата е влошена поради тоа што тенисерот не го предаде мечот, туку во таква состоба играше четири сета. „Повредите се дел од спортот и секој спортист се обидува колку што може да ги избегне. Тежината на повредата сега треба да се утврди. Може да кажам дека повредата по час и половина од завршувањето на мечот не изгледаше баш најдобро“, изјави Ѓоковиќ.
сите 22 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини ги обвини другите клубови дека се плашат од Манчестер Јунајтед и дека само поради тоа „црвените ѓаволи“ ќе ја освојат титулата. Манчини пред градското дерби, кое во рамките на 32-то коло во англиската Премиер лигата ќе се одигра во вечерва, истакнал дека Јунајетд стигнал до 15 бодови предност само поради тоа што неговите противници во мечевите влегуваат со очекување дека ќе бидат поразени. „Никој не игра добро против Јунајтед, поради тоа што играчите играат со страв. Сите играат премногу меко, поради тоа што мислат дека тоа ќе биде тежок натпревар и дека не можат да победат. Но тоа не е точно, доколку одиграте добро можете да ги победите“, нагласил Манчини. Италијанскиот тренер кој минатата сезона го предводеше Сити до шампионската титула, прва за клубот по 1968 година, истакнал дека недоволниот број квалитетни засилувања се причината што неговиот тим се наоѓа на второто место на табелата. „Да донесевме подобри играчи, сигурно ќе бевме на врвот, а веројатно ќе ...
сите 42 | | | веќе видена

На шампионот во Формула 1 од 2008 година, Луис Хамилтон не му требаше многу време да се навикне на својот нов тим Мерцедес, по неговиот трансфер од Мекларен. Имено 28-годишниот Британец призна дека понекогаш знае да заспие во својот нов болид за време на паузите помеѓу тренинзите. „Седиштето во болидот е прилично налегнато и ако седите во болидот во гаражата, лесно можете да заспиете. Општо гледано, помеѓу првите, вторите и третите квалификации јас често спијам, многу е удобно“, изјави Луис Хамилтон.
| | веќе видена

next