Спортманија

Марк Вебер е кандидат да продолжи да вози за Ред Бул и во 2014 година, објави сопственикот Дитрих Матешиц. Иднината на Австралиецот е предмет на шпекулации, откако во Малезија клупскиот колега Себастијан Фетел си дозволи да ги игнорира тимските наредби и да му ја украде победата. И покрај информациите дека Вебер може да го напушти тимот уште оваа сезона, се покажаа како неточни. Таткото на пилотот, како и шефот на Ред Бул, ги уверија фановите дека Вебер ќе си го исполни договорот, кој завршува на крајот на сезоната. Според Матешиц шансите Марк да остане во тимот се големи. „Марк е дефинитивно кандидат за местото во тимот во 2014-та година.Тој секогаш е добредојден кај нас“, изјавил сопственикот на Ред Бул.
сите 5 | | | веќе видена

Стефано Доменикали, тимскиот шеф на Формула 1 екипата на Ферари, изјави дека Фернандо Алонсо не може да си дозволи да остане без поени и на Гранд При трката за Големата награда на Кина. „Јасно е дека патеката во Шангај е сосема поразлична од онаа во Малезија и мораме да подготвиме нови надградби за нашиот болид со цел да го извлечеме максимумот. Имаме пауза во која што мораме да ги доведеме во ред сите работи бидејќи не можеме да си дозволиме да загубиме поени и во Кина”, потенцирал Доменикали. „Треба да го разбереме вистинското ниво на перформансите на нашиот болид. Првичните впечатоци се навистина позитивни, но мораме да продолжиме со развојот. Гумите ќе бидат еден од клучните фактори во оваа сезона”, додаде шефот на Ферари.
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на Тотенхем Андре Вилјаш-Боаш ги смири навивачите на Тотенхем за состојбата на Герет Бејл. Sвездата на лондончани заработи повреда на зглобот на самиот крај на натпреварот со Базел од четвртфиналето во Лига Европа кој заврши 2:2. „Повредата не е толку сериозна колку што изгледаше отстрана. Има голема веројатност Бејл да се врати за натпреварот со Манчестер Сити. Тоа значи дека ќе ги пропушти само следните два натпевари. Повеќе информации ќе имаме по дополнителните прегледи“, изјавил оптимистички Португалецот. Во случај овој оптимизмот да не се оправда, тоа би било многу лоша вест за Тотенхем. Бејл се наоѓа во одлична форма и има 22 гола во сезоната. Тотенхем во моментов е трет на табелата во Премиер лигата, седум кола пред крајот на шампионатот. „Герет е клучен играч, но доколку е потребно ќе се справиме и без него“, додаде Боаш, кој не верува дека 2:2 против Базел е лош резултат. „Ги намаливме водството и изедначивме по лошиот старт на натпреварот, а имавме и многу шанси во продолжението на ...
сите 14 | | | веќе видена

Поради низа прекршоци за пребрзо возење, Самир Насри, францускиот фудбалер на Манчестер Сити, е казнет со шестмесечно одземање на возачката дозвола. Казната на Насри доаѓа веднаш откако и неговиот клубски соиграч Карлос Тевес, исто така поради низа сообраќајни прекршоци, е казнет со шестмесечно одземање на возачката дозвола и 250 часа хуманитарна работа. Сите прекршоци на Насри датираат од крајот на 2011 година. Прво во септември бил фатен како вози со 112 километри на час во зона каде што ограничувањето на брзината е 65 километри на час, па потоа во октомври каде што вози 63 км/ч во зона каде што лимитот е 50 км/ч. Последниот прекршок го направил во декември, кога возел 61 км/ч во зона со ограничување од 50 км/ч. Откако во дадениот временски рок ниту потврдил ниту демантирал дека тој бил зад воланот во својот автомобил во споменатите моменти, казната му е значително зголемена. Покрај одземањето на возачката дозвола, Насри треба да плати и 2106 фунти.
сите 2 | | | веќе видена

Актуелниот европски кошаркарски првак Олимпијакос, чии дрес го носи Перо Антиќ, од втората позиција во Ф групата се пласира во четвртфиналето, во Евролигата. Олимпијакос во последното коло го победи Химки со 79:70 и го елиминира рускиот тим од четвртфиналето, а до второто место стигна благодарение на поразот на Макаби во Барселона од 71:74. Македонскиот репрезентативец во победата на својот тим партиципираше со два поени и четири скока за 12 минути колку што мина на паркетот. Противник на Олимпијакос во борбата за завршниот турнир ќе биде турскиот Анадолу Ефес, останатите двојки се следни: Барселона-Панатинаикос, ЦСКА Москва-Каха Лаборал и Реал Мадрид-Макаби. Четвртфиналните пресметки ќе се играат во периодот од 9. до 25.април, а пласман на завршниот турнир ќе изборат екипите кои први ќе стигнат до три победи.
сите 20 | | | веќе видена

Три натпревари се одиграа во НБА лигата, во ноќта помеѓу четвртокот и петокот, во дербито Оклахома забележа победа над Сан Антонио. Оклахома го совлада Сан Антонио со 100:88, со што внесе неизвесност во борбата за првата позиција во Западната конференција. Сан Антонио во моментов е прв на западот со скор 56-20, додека Оклахома е веднаш зад него со скор 55-20. Тандемот Расел Вестбрук и Кевин Дурент во победата на Оклахома искомбинира 52 поени, 13 асистенции и 16 скокови. Вестбрук мечот го заврши со 27 поени и по седум скока и асистенции, додека Дурент имаше учинок од 25 поени, девет скока и шест асистенции. Тим Данкан и Кавај Леонард со по 24 поени се истакнаа кај Сан Антонио, екипа која загуби на три од последните четири средби. Денвер во драматичен меч го совлада Далас со 95:94 и го елиминира од борбата за осмото место на западот. Денвер ја забележа 19-та последовна победа на домашен терен, која мина во знак на повредата на Данило Галинари. Италијанскиот репрезентативец ги повреди вкрстените лигаменти на ...
сите 35 | | | веќе видена

Фудбалерот на Манчестер Сити, Александар Коларов верува дека неговата екипа е поквалитетна од екипата на водечиот тим на премиерлигашката табела, Манчестер Јунајтед. „Морам да бидам искрен и да признаам дека Јунајтед беше подобар оваа сезона. Ние игравме добро, но скапо не чинеа грешките против послабите противници, посебно на гостувањата. Манчестер Јунајтед, повторувам, го заслужи првото место, но што се однесува до нас, тоа ништо не менува во пресрет на дербито”, изјави левиот бек на Манчестер Сити. „Ќе се обидеме да победиме на „Олд Трафорд”, највеќе поради нашата гордост. Тоа нема да биде лесно, затоа што играчите на Јунајтед моментално се полни со самодоверба. Но доколку одиграме како што можеме, доколку сме во нашето најдобро издание, мсилам дека имаме подобра екипа од Манчестер Јунајтед и мислам дека можеме да победиме на дербито”, заврши Коларов.
сите 9 | | | веќе видена

Јаја Туре, репрезентативецот на Брегот на Слоновата коска, го продолжи договорот со Манчестер Сити. Играчот од редот за врска го продолжил договорот на уште четири години. Јаја Туре според новиот договор ќе заработи 45 милиони фунти, што значи дека неговата неделна плата ќе изнесува 220.000 фунти. Менаџерот на фудбалерот Димитри Селук истакнал дека неговиот клиент е пресреќен што и во наредниот период ќе остане во Сити. Јаја Туре во Манчестер Сити пристигна пред три сезони од редовите на Барселона за сума од 24 милиони фунти.
сите 3 | | | веќе видена

Во првите четвртфинални натпревари во Лига Европа кои се одиграа вчера, победија Челзи, Фенербахче и Бенфика, додека немаше победник на мечот помеѓу Тотенхем и Базел. Фенербахче стекна убава предност против Лацио од 2:0, откако во финишот на натпреварот ја искористи предноста од играч повеќе. Вебо од пенал и Кајт беа стрелци за Фенербахче во последните 12 минути од натпреварот. Сѐ уште актуелниот европски првак Челзи го победи Рубин со 3:1, два гола постигна Фернандо Торес, а еднаш прецизен беше Виктор Мосес, додека Натков од пенал го постигна голот за Рубин. Идентична победа запиша Бенфика над Њукасл – Родриго, Лима и Кардосо од пенал погодија за португалскиот тим, додека стрелец за Њукасл беше Сисе. Тотенхем против Базел извлече реми 2:2 на домашен терен откако ја надополни предноста на Швајцарците од 0:2. Штокер и Фрај по 34 минути игра му донесоа предност од два гола на Базел, која ја анулираа Адебајор и Сигурдсон. Возвратните натпревари по кои ќе бидат познати полуфиналистите во Лига Европа ќе се ...
сите 8 | | | веќе видена

Светскиот ракометен шампион Шпанија без проблеми славеше против индиспонираната репрезентација Македонија со 24-17 (13-7). Шпанците фуриозно го почнаа натпреварот и по првите 9 минути направија предност од 3-0, на што нашите ракометари немаа одговор. Ни првиот тајмаут на новиот селектор Обрван не донесе резултат – Шпанија поведе со 4-0, а Филип Миркуловски дури во 11 минута го постигна првиот гол за нашата репрезентација. Светскиот шампион покажа зошто е најдобра ракометна репрезентација на светот и со ефикасен напад и цврста одбрана не допушти никаква резултатска неизвесност и на полувреме замина со шест голови предност. Второто полувреме продолжи со иста игра на Шпанците, но тогаш на голот застана Петар Ангелов кој имаше четири одбрани, а со првите голови на Димовски и Георгиевски ја намаливме негативата на пет голови. Но, тоа немаше ефект на играта на шпанската репрезентација која продолжи да погодува и во 47 минута имаше предност од осум голови, 21-13, која рутински ја одржа до крајот за конечен ...
сите 49 | | | веќе видена

Напаѓачот на Тотенхем, Џермејн Дефо, поради повреда на мускулот ќе пропушти два до три натпревари, соопшти менаџерот на „спарси“, Андре Вилјаш-Боаш. Англискиот репрезентативец ќе отсуствува од првиот четврт-финален дуел од Лигата на Европа против Базел на „Вајт харт лејн“ утре и од неделниот натпревар против Евертон, а би можело да го пропушти и реваншот против Швајцарците следниот четврток. „Џермејн сигурно нема да игра на следните два натпревари, а можеби нема да игра ни на реваншот против Базел. Доколку го пропушти тој натпревар, би требало да биде подготвен за средбата против Манчестер сити“, соопшти португалскиот менаџер. Ова е голем удар за Тотенхем, кој покрај Дефо, го има само Емануел Адебајор како реномиран напаѓач.
сите 47 | | | веќе видена

Некогашниот најдобар светски фудбалер Роналдињо, како и актуелниот најголем бразилски талент Нејмар ќе ја предводат репрезентацијата на петкратниот светски шампион во саботниот пријателски натпревар против Боливија во Санта Круз. Станува збор за натпревар од хуманитарен карактер бидејќи целиот приход ќе биде дониран на семејството на Кевин Спејд, 14-годишното момче кое смртно настрада во февруари откако го погоди навивачка ракета во текот на дуелот меѓу боливискиот Сан Хосе и бразилскиот Коринтијанс. Со оглед на тоа дека натпреварот не е во официјалниот календар на Меѓународната фудбалска федерација, бразилскиот селектор Луис Фелипе Сколари не можеше да повика играчи од Европа, па се одлучи на комбинација на младост и искуство од националната лига. Освен Роналдињо и Нејмар, меѓу останатите, повикани се и Алешандре Пато, Андре Сантос и Леандро Дамијао. „Очекувам дека во овој натпревар ќе видам играчи кои би можело да се најдат и на списокот на најсилната репрезентација“, изјави Сколари. Бразилската ...
сите 18 | | | веќе видена

ЛА Лејкерс на полувремето од натпреварот помеѓу Лејкерси и Далас (101:81) го повлекоа дресот со бројот 34, кој во минатото го носеше Шекил О’Нил. „Она што го постигнавме заеднички е историја“, изјави Коби Брајант во претходно подготвеното видео по повод овој настан. О’Нил, уште еднаш ја покажа својата човечка големина и вечерта му ја посвети на неодамна починатиот сопственик на ЛА Лејкерс, Џери Бас. Популарниот Шек посебно му се заблагодари на најпознатиот навивач на Лејкерси, актерот Џек Николсон. Шекил дресот на ЛА Лејкерс го носеше во периодот од 1996 до 2004 година, а тимот во наведениот период освои три титули во четири одиграни финалиња во НБА лигата. „Ова е остварување на сите сништа. Ова е благослов. Ова не успеав да го направам сам. Имав голема помош од соиграчите, од одличната организација, семејствата на Џери Бас и Фил Џексон“, рече Шек и дополни дека доколку биде избран во Куќата на славните, таму ќе замине како член на ЛА Лејкерс. Покрај дресот со бројот 34 на Шекил О’Нил, Лејкерси ги имаат ...
сите 4 | | | веќе видена

Поради инцидентот помеѓу Марк Вебер и Себастијан Фетел на трката за Големата награда на Малезија, во сенка остана податокот дека „Ред Бул” го собори рекордот во брзина на менување на пневматици. На трката за Големата награда на Малезија, се случи инцидент помеѓу пилотите на „Ред Бул”. Откако од тимот на Вебер и Фетел им беше наредено да ги сочуваат позициите до крајот на трката, актуелниот Формула 1 шампион, Себастија Фетел одлучи да го престигне својот клубски колега и да триумфира на трката во Малезија. Овие случувања беа топ тема во Формула 1 светот, а во сенка остана еден неверојатен податок, новиот рекорд кој го постави тимот на „Ред Бул” во брзина на менување на пневматици. Имено, при второто влегување на Марк Вебер во боксот, механичарите на „Ред Бул” ги променија пневматиците на неговиот болид за неверојатни 2.05 секунди. Тоа е официјално најбрзото време на менување на пневматици на еден болид, а до сега тој рекорд го држеше тимот на Мекларен кој минатата година на трката за Големата награда на ...
сите 4 | | | веќе видена

Унал Ајсал, претседателот на Галатасарај, вети за секој свој фудбалер премија од по 25.000 евра доколку во четврт-финалето на Лигата на шампионите го исфрлат Реал Мадрид. Иако играчите на турскиот шампион сосема сигурно се доволно мотивирани со големината на соперникот, првиот човек на клубот одлучи и дополнително да ги поттикне. Филозофијата на Ајсал е јасна: ако клубот со своите резултати си ги зголемува угледот и финансиската слика, тогаш тоа и играчите мора да го почувствуваат на своите сметки. Претседателот досега повеќе пати им даваше бонуси на играчите за победи против најголемите ривали во Турција, а сега одлучи да ги награди и за евентуално сензационално исфрлање на Реал Мадрид. Со оглед на тоа дека клубот кој се пласира во полуфиналето на Лигата на шампионите добива фиксни 4,9 милиони евра, на Ајсел нема тешко да му падне исплатата на премиите. Од друга страна, Реал има поинаква политика. „Марка“ пишува дека Реал дополнително ќе ги награди играчите само доколку ја освојат десеттата европска ...
сите 52 | | | веќе видена

Фулам го совлада Квинс Парк Ренџерс со 3:2, во последниот натпревар од 31 коло во англиската Премиер лига. Фулам со оваа победа ја потврди добрата форма, додека КПР уште повеќе се доближи до втората лига. Димитар Бербатов со головите во 8-та и 22-та минута му донесе сигурна предност на Фулам, која во 41-та минута ја зголеми Хил со автогол. Тарабт во последната минута од првиот дел намали на 3:1, а конечниот резултат го постави Реми во 51-та минута, овој играч две минути претходно не искористи пенал. Фулам мечот го заврши со играч помалку поради исклучувањето на Сидвел во 75-та минута.
| | веќе видена

Возачот на Мекларен Мерцедес, Џенсон Батон, верува дека и покрај лошиот старт во новата сезона, ќе биде конкурентен за освојување на титулата. Британецот во Австралија на првата трка го освои деветтото место, додека во Малезија поради грешката на механичарите не ја заврши трката. „Мислам дека шампионатот е отворен дури и кога јас сум во прашање за титулата. Фетел за малку ќе ми ја земеше титулата во 2009 година, а беше исклучително лош во првите четири трки”. Поранешниот светски првак ги прокоментирал и првите две трки. „Немавме среќа во Малезија. Во поголемиот дел од трката бевме побрзи од Лотус и Ферари, а дали некој претпоставуваше дека тоа ќе биде така? Сѐ уште не го достигнавме врвот, работиме на деталите. Генерално, одлично е што голем број на екипи конкурира за освојување на бодовите, тоа е она што ни треба”, заклучил Батон. Следната трка, трета во шампионатот на Формула 1, ќе се вози на 14 април во Кина.
| | веќе видена

Меѓународната фудбалска федерација ФИФА ја избра германската GoalControl GmbH како снабдувач на технологија за гол-линија за Купот на конфедерации во Бразил. Во случај GoalControl GmbH, односно нивната технологија да ги задоволува стандардите на ФИФА, таа технологија ќе биде инсталирана и на стадионите за Светското првенство во 2014 година во Бразил. Германската компанија во својата технологија користи 14 камери распоредени околу целиот терен кои се специјално прилагодени за следење на големи брзини со цел да ја следат топката на гол-линијата. GoalControl ги победи своите конкуренти меѓу кои и веќе познатите GoalRef и Hawk-eye. Сите споменати технологии ги задоволија критериумите на ФИФА, меѓутоа германската GoalControl беше избрана откако беше утврдено дека најдобро се прилагодува на локалните услови, како и нејзината компатибилност со веќе постоечката технологија на ФИФА. Претходно ФИФА ги користеше Hawk-eye и GoalRef на Светското клубско првенство во Јапонија, а Купот на конфедерации ќе биде второто ...
сите 5 | | | веќе видена

Иако нема добри спомени од времето на Барселона, напаѓачот на ПСЖ, Златан Ибрахимовиќ има само пофални зборови за каталонскиот клуб и Аргентинецот. Денеска на прес-конференцијата во Париз, се појави најдобриот играч на парижаните Златан Ибрахимовиќ. Еден од новинарите го запраша Швеѓанецот што мисли за ѕвездата на Барселона, Лионел Меси кој од натпревар во натпревар соборуа рекорди, а во Примера има постигнато неверојатни 43 погодоци. „Меси е најдобар фудбалер во моментов. Освои четири Златни топки. Таа награда треба да се преименува и да го носи името на Меси”, се пошегува Ибрахимовиќ, а на прашањето дали Аргентинецот е најдобриот фудбалер на сите времиња, Златан одговори: „Не знам дали е најдобар на сите времиња, тешко е да се каже. Ќе видиме кога ќе ја заврши кариерата”.
сите 3 | | | веќе видена

Утре на Сантијаго Бернабеу во Мадрид, фудбалерите на Реал Мадрид и Галатасарај ќе го одиграат првиот четврт-финален дуел во Лигата на Шампионите. Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо со триумф над Галатасарај ќе се обиде да се пласира во седмото полуфинале во Лигата на шампионите во неговата кариера. Доколку успее да го исфрли турскиот шампион и се пласира во полуфиналето од Лигата на шампионите, Жозе ќе го израмни рекордот кој во овој момент го држи менаџерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Феругсон. Сер Алекс Фергусон во својата кариера со Јунајтед играл седум полуфиналиња во Лигата на шампионите. Мурињо засега има шест, а зад овие двајца менаџери се Марчело Липи и Мигел Мноз кои по пет пати се пласирале во полуфиналето од најелитното европско клубско натпреварување. Ван Гал, Трапатони, Хицфелд, Дел Боске, Анчелоти и Гвардиола успеале четири пати да се пласираат во полуфинале од Лигата на шампионите. Мурињо во Лигата на шампионите дебитираше во сезоната 2001/2002, во полуфиналето успеа да се пласира со ...
сите 52 | | | веќе видена

next